Onafhankelijkheid voor de Soedan EERSTE PHASE Ontwikkelingsplannen Oplichtster van Europees formaat De sterkste Soedanse partij, de Oemma, eist r GRIEZELEN PER FLES Hei Westen betaalt Nu ook Irak Apen in de Veluwse bossen Voorlopige agenda Schoonpapa betaalde vlot DAGBLAD VOOR ZEELAND Zodra wetsvoorstel van Nahas Pasja wordt aangenomen Labour pakt uit Verdrag van 1936 nooit erkend Van de 11 millioen f 636.125 voor Z. W. Noord-Brabant meer wind VRIJE ZATERDAG VOOR DEPAR TEMENTEN De kapper van Een kwam er kaal af Spoorwagons als woningen 2 3 4 5 6 School voor Sint Bavo-zangertjes Inbrekers namen de brandkast mee GROTE BUIT IN OOSTERHOUT Nachtvogel Meteor FN 110 Thea verzon een erfenis van twee ton Telefoontjes! Die spuit wijn DE Arabische wereld juicht. Zij zit evenwel niet stil bij deze eerste victorie op het Westen. De Invloed van het oude werelddeel op hun zaken is volgens de Arabie- rn nog steeds te groot en zij zul len niet rusten voor zij zelfstandig zijn. Zij weten dat de omstandig heden hun gunstig zijn. De grote spanning in de wereld laat geen conflicten elders toe. Na de aanval op Engeland is de volgende aanval op Frankrijk gericht. De Arabische Liga. een bondgenootschap van zeven Arabische staten omvattend, is vertederd over het lot van Ma rokko. Volgens hen zucht Marokko onder een Frans juk en hun broe derlijke politiek ten aanpor. Van alle Arabieren noopten hen ertoe te trachten Frankrijk in Marokko de voet dwars te zetten. Enkele maanden geleden hebben zij ge tracht de Marokkanen te helpen door een geweldige perscampagne te ontketenen ter bevrijding van Marokko. Deze is op niets uitgelo pen. Ditmaal pakken zij het rusti ger aan en hebben zij besloten de Marokkaanse kwestie op de agen da te laten plaatsen van de alge mene zitting van de Verenigde Naties, die in Parijs de volgende maand zal beginnen. Een van hun voornaamste argumenten is, dat Marokko tot politieke rijpheid is gekomen en derhalve best in staat is om op eigen benen te staan. ZEVENDE JAARGANG No. 2122 V R IJ D A G 12 OCTOBER 1951 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Roerstraat 16 Tel Redactie 8181, Admi nistratie 8787 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna. Redactieraad: q ,1 v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 4.55 per kwartaal, per post ,,ij per week (uitsluitend bij niet-post- teljmg) t 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, O OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no^_3ö) DE Oemma-partij, die streeft naar de onafhankelijkheid van Soe dan, heeft besloten de Soedan tot onafhank. souvereine staat te verklaren, zodra het wetsvoorstel tot opzegging van het Brits- Egyptisch verdrag van 1936 door het Egyptische Parlement is aangenomen. T"\E EGYPTISCHE Regering over- weegt een koninklijk decreet uit te vaardigen om de gouverneur-ge neraal van de Soedan te ontslaan, „omdat het afschaffen van het in 1899 ingestelde gemeenschappelijke Brits- Egyptische bestuur over dit gebied automatisch deze post overbodig zal maken." De Oemma-partij zal de vlaggen de Britse en Egyptische onwettig verklaren en trachten internationale steun te verkrijgen voor de zaak van de Soedanese onafhankelijkheid. De partij, die blijk heeft gegeven van anti-Egyptische en pro-Britse ge zindheid, is de grootste politieke groe pering in de Soedan. In haar verkla ring van Donderdag zegt de partij: 7 O ALS het voorbeeld van Mos- sadeq aan Nahas Pasja de moed schijnt te hebben gegeven „te breken met Engeland", zo schijnt Irak uit de Egyptische houding kracht te hebben geput „het noodzakelijk te achten zijn betrekkingen met Groot-Brittan- nië te wijzigen". De premier, Noery es Said, heeft zich reeds met de Britse regering in verbin ding gesteld. In December hoopt hij het Iraakse Parlement voor stellen te kunnen doen. „De pogingen van Egypte om de Soedan onder de Egyptische Kroon te brengen en het land een Grondwet te geven zonder het volk te raadple gen is de grootste belediging, die Egypte ooit tegen de Soedan heeft geuit". In een telegram aan de Verenigde Naties, de Britse minister .van Bui tenlandse Zaken, Morrison, en de Egyptische premier, Nahas Pasja, zegt de Oemma, dat de Soedanezen „zich met alle middelen tegen dit streven van Egypte, dat een gevaar voor de vrede in de Soedan is", zullen ver zetten. Ook wordt gezegd, dat de Soe dan het verdrag tussen Engeland en Egypte nooit heeft erkend. Over veertien dagen worden in Enge land aigemen verkiezingen gehouden. De Labour-partjj plakt thans propa- ganda-biljetten bij vele series tegelijk EEN „VEILIGHEIDSMAN" bij de hoogovens te IJmuiden waarschuwde de bemanning van twee kranen voor een komende botsing-schok. Hij greep echter zichzelf te laat vast en viel tien meter. Hij was op slag dood. EEN STRAALMOTOR, niet groter dan een schrijfmachine, werd gebouwd door een Amerikaanse vliegtuigfae briek. De motor kan 380 P.K. ontwik kelen. SYRIË heeft de Marokkaanse kwes tie officieel aanhangig gemaakt voor de komende zitting der Algemene Vergadering der V. N. te Parijs. DE SPECIALE commissie van het Egyptische Parlement heeft met alge mene stemmen de door Nahas Pasja ingediende ontwerpen goedgekeurd. Men verwacht, dat de beide Kamers de ontwerpen Maandag zullen aan nemen. Dan zal het de 25.000 Egyp- tenaren, die tot nu toe bij de Britten werkten, op straffe van landverraad Verbod in zijn hun werk voort te zet- ten. rrrLC°,NGRES van de Ver- van Ned. nam een resolutie aan, waarin bij de Regering met de groot- «m Wordt aangedrongen op: 1. hervatting voorschotregeling door het f hetmnemenrt 56 der Woningwet en 2 net nemen van maatregelen om de ningen'ta 1952 tenn™ite 50000 wo ningen in 1952 mogelijk te maken. AMERIKA heeft „concrete voorstel len gedaan inzake het olie-geschil Men neemt aan, dat de Veili»h»M« raad Engeland zai verzoekende sprekingen te hervatten. Men neemt ook aan, dat Engeland dat zal doen. F)E MINISTER van Economische Za ken heeft aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden, betref fende deelneming van het Rijk in de uitvoering van de eerste phase van de ontwikkelingsplannen voor Z.W.- en Oost-Groningen, Oostelijk-Friesland, N.O.-Overijssel, Oost-West-Friesland (N.H.), Z.W.- en N.O.-Noord-Brabant en Noord-Limburg. De totale kosten van deze ontwikkelingsplannen, die de Industriële ontsluiting der betrok ken gebieden tot doel hebben, bedra gen rond f 51 millioen. De kosten voor de eerste phase belopen ruim f 11 millioen, waarvan door het Rijk te dragen f 9.146 millioen, door de be trokken gemeenten f 1.662 millioen en door de provinciën f 288.000. jaar, werd RONALD VORTINK 4 seis in o a^§e§leden stapel te- wijkstraat. DE zijn inüvS™ng ?ot°deWAme- Wii^Sncf°m-d^u"dise BRADLEY en anderen vergaderen momenteel over de defensie voor het Midden-Oosten. Naast de V. S Enge land Frankrijk en Turkije zullen ook Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Airiica zich aansluiten. dLBuSLKEK1NGEN te Pan Moen si lil „den n°g geen positief re- zon» i', emvang van de neutrale zone bleek het struikelblok. Vandaag een nieuwe bijeenkomst. KwHeE5HE te Washington heeft ren reeds 90 a verricht (er wa" duistering van mZake ver" materiaal ten bi, etlkaans oorlogs- millioen dollar g® Van rulm een he^denavoiiibaChting' «'d'S king"°cn ongeveer delêlMeT01" J^E REGERING heeft besloten de de partementen en andere regerings- bureaux in de komende wintermaan den op Zaterdag te sluiten. De kolenpositie is oorzaak en aan leiding tot deze maatregel van bezui niging. Immers, nu behoeft men de centrale verwarmingen van Vrijdag avond tot Maandagmorgen niet te sto ken. Het enige probleem, dat nog moet worden opgelost: hoe moeten de verloren arbeidsuren worden inge haald? Dit probleem is des te moei lijker, omdat in verband met de „piek uren" iedere week een avond 'wordt overgewerkt. OOK DE SCHOLEN? rNEZE BEZUINIGING zal wellicht niet beperkt blijven tot de de partementen, zo meldt Het Parool. De kans zou bestaan, dat de leerlingen van de middelbare en lagere scholen in de wintermaanden op de Zaterdag morgen geen les zullen hebben. De verwachting is, dat dezer da gen een desbetreffend verzoek van de Minister van O.. K. en W. zal uitgaan naar de besturen van gemeenten en van bijzondere scholen, waar tenslot te de uiteindelijke beslissing hierover zal liggen. Het laat zich aanzien, dat vooral de middelbare scholen in dit opzicht vele moeilijkheden te berde kunnen (en moeten) brengen (om ze te overwinnen?). »n Drenthe Is de huishoude- inboedel van „De kapper van De »TCUtoriaal b« opbod verkocht, ten I! ?1!,geschiedde om te trach- kiaara 'deisers van de failliet ver- finaciëlc ^apper tenminste nog enige fen tegemoetkoming te verschaf- go?de^nlafer S.tond met luide stem de a.neublërn Prijzen: slaapkamer- trS schemerlampen, elec- en leee inmaakglazen vol ™e voEor?e°eknPdeidHiaare,n er bij' plaids vijf auto's v.. j I n4en ln een der en kou hebben besehPePrmdtegen t0Cht schuldeisers niet veel te/echt^al^! tussen Zuidoost t'ge wind Oost. ,t andaag: Zon onder 17 Maan op lfi 56 uur iv* uur. op 6.59 uur Maan «na"' Zon uur. aan onder 4.57 B Bravo, Purmerend EN W. VAN PURMEREND heb ben het plan het woningprobleem enigermate te verlichten door het aan kopen van ongeveer tien spoorwa gens, die men in wil richten tot wo ningen. Deze wagons hebben vroe ger dienst gedaan bij de N. S. en zijn 2.75 bij 13.5 meter groot met een hoogte van ongeveer 2.30 meter. Het plan is de wagons kant en klaar »ls woningen af t« leveren. DE INHOUD. Enkele zijn er gevangen 17 EN inwoner van Hoenderlo, die Dinsdagmorgen appels wilde pluk ken, kreeg, toen hij op 't punt stond de ladder te bestijgen, tot zijn niet ge ringe verwondering een appel naar het hoofd geworpen. Hij dacht eerst, dat kwajongens hem dit leverden, maar toen daarna een tweede appel feilloos zijn hoofd trof, begreep de man, dat het gevaar van boven kwam. Wie schetst de verbazing van de Hoenderlo'er toen hij tussen de tak ken boven zijn hoofd een grote, zwar te aap, voorzien van een zware ring baard ontdekte, die van de schrik van de mens gebruik maakte een goed heenkomen te oeken. Ook in de Krim, de bosrijke streek tussen Hoenderlo en Ugchelen, werden op verschillende plaatsen apen gesig naleerd: een bakker zag er een voor zijn bestelauto dwars de weg overste ken en Woensdagmorgen werd een aap waargenomen bij het padvindsters- troephuis te Hoenderlo. Het betreft hier waarschijnlijk een viertal baardapen, eigendom van een hotelhouder in de omgeving van Apel doorn, die er dezer dagen in geslaagd zijn te ontvluchten en de wijk te ne men naar de bossen. De pogingen, die zijn aangewend om de dieren op te vangen, hebben ge deeltelijk succes gehad, maar minstens één exemplaar heeft tol nu toe de dans weten te ontspringen en zwerft klaar blijkelijk nu in de omgeving van Hoenderlo rond. Uiteraard is de vreemde verschij ning fri het stille Veluwedorp het on derwerp van de dag. Vrouwen houden voorzichtigheidshalve de deuren dicht! T"\E MAATREGELEN vallen onder de volgende categorieën: In gereedheid brengen van indus trie-terreinen. Verbetering van de verkeersvoor- zieningen. Voorzieningen op het gebied van 1 de openbare nutsbedrijven. industriehallen - en van de vak scho- Bouw van flats. Bevordering ling. Beschikbaarstelling van industrie- woningen voor de staf van de zich in het gebied vestigende onderne mingen. DE KOSTEN. ]"YE RAMING der kosten is als volgt: Z.W.-Groningen f 10.864.000 Oost-Groningen f 7.040.700 Oost-Friesland f 22.135.400 N.O.-Overijssel f 6.340.800 Oost-W.-Friesland (N.H.) f 696.175 Z.W.-Noord-Brabant f 636.125 N.O.-Noord-Brabant f 2.606.100 Noord-Limburg f 816.625 Totaal f 51.135.925 Dat het grootste deel van het uit getrokken bedrag bestemd is voor de Noordelijke gebieden, is een gevolg van de omstandigheid, dat deze ge bieden in tegenstelling tot de Zuide lijke nog geheel ontsloten moeten wor den, terwijl zij bovendien zowel in bevolking als in oppervlakte aanmer keljjk groter zijn. Een lagere school voor de opleiding van koorzangertjes van de Sint Bavo te Haarlem zal 3 November door Mgr. P. Huibers officiéél worden ge opend. Deze bijzondere school telt op het ogenblik 26 leerlingen en is opgericht door de Koorschool van de Stichting Muziekinstituut van de Kathedraal van Sint Bavo. Twee foto's van een klas en de leerlingen. MIET ALLEEN het geld dat op twee verschillende plaatsen in het huis was verborgen maar ook de gehele brandkast namen inbrekers mee uit de woning van de heer van Meel in de Voorstraat te Oosterhout. Alles bjj elkaar was het een zeer De Armstrong Whitworth Meteor NF 110-jager, een verbeterde uitgave van het Meteor vliegtuig met straalaandrijving. In de vleugels zitten vier 20 mm. kanonnen, terwijl een radarinstallatie in de neus is ingebouwd. In de vleugels en romp kunnen tanks worden aangebracht. groot bedrag, dat de inbrekers In de nacht uit het huis van de gedupeerde Oosterhouter wisten te slepen. Toen de familie van Meel om on geveer kwart voor één in de nacht thuiskwam, vond men het achterraam geopend. Binnen bleken alle kasten opengebroken te zijn, zelfs op de zol derverdieping. Toen kwam men ook tot de ontdekking, dat de inbrekers niet de moeite gedaan hadden de brandkast open te breken, maar dat ze de kolos maar eenvoudig hadden meegesjouwd! Naar de gedupeerde ons meedeel de, is zijn huis nimmer zonder be waking. Het kwam nu echter toeval lig zo uit, dat de kermissen van Prin- cenhage en Wagenberg gelijk vallen. Op beide kermissen staat de heer v. Meel met patates-frites-kramen en door deze drukte in het bedrijf was er niemand beschikbaar om op het huis te passen. Van deze zeldzame ge legenheid hebben de inbrekers gepro fiteerd. De Algemene Vergadering der Ver. Naties pjE voorlopige agenda van de Al- gemene Vergade.Jng der V. N. die 6 November te Parijs bijeen zal komen, omvat 58 punten. De grote vraagstukken omvatten o.m. de kwesties van: 1 De onafhankelijkheid van Korea 2 De te nemen maatregelen voor het handhaven van de vrede. 3 De internationale controle van de atoomenergie. 4 De toelating van nieuwe leden. 5 Het voorstel van de secretaris generaal tot het sluiten van een „vre desverdrag" van twintig jaar. 6 De Palestijnse kwestie. \pE GAAN U THEA VOORSTELLEN. Ze is 31 jaar, verpleegster van beroep en moeder van een 6-jarige zoon. Bovendien is ze de meest „begaafde" oplichtster, die we de laatste maanden (vanaf Maart 1951) aan het werk hadden kunnen zien, indien we net zo „slim" geweest wa ren als zij. De bestuurder van een Rotterdams Rusthuis heeft dat „voor recht" gehad. Het kostte hem 3500 gulden aan voorgeschoten geld (vier keer naar Rome door de lucht) en een paar vervalste documenten, die naar zijn slordige schatting een paar ton waarde hadden. Hoe Thea dit allemaal klaar speelde, is een (uniek-droevig) verhaal op zichzelf. jonge paar zijn. Voor het nieuwe te huis was echter minstens een ton no dig. Thea wist raad: haar tante in Brabant, die na het sterven van haar man (die in werkelijkheid springle vend was) een flinke uitkering kreeg, zou best willen bijspringen. Thea reis de af en kwam terug met een „Het is in orde". Een paar dagen later kreeg schoon papa een telefoontje van de „tante". (Thea met verdraaide stem uit een telefooncel): „Ik zal u met 20 mille helpen." Dat was nog lang niet genoeg. Daar om ging Thea grasduinen in haar ver leden. Ze was met een dokter ge trouwd geweest, zei ze, en een collega van haar vroegere man zou best een steentje willen bijdragen. Om dat in orde ie maken, trok de familie naar een notaris in Bergen op Zoom, die weldra schoonpapa apart nam om hem in te fluisteren: „Ik vertrouw die Thea niet". Maar schoonpapa ge loofde er geen steek van, zeker niet, TN MAART van dit jaar kwam zij in Bergen op Zoom. Ze ging met haar bezit, haar zoontje en twee koffers met goed plus een bedrag van f 300 naar een hotel. Een vriendelijke fa milie bood toen weldra aan haar als gast te nemen. Toen is het begonnen. Ze was drie jaar in Duitsland ge weest en had bij aankomst in Eind hoven nog een grote koffer naar D.P. in Rotterdam gestuurd. Het regu ging verlorep in Bergen op Zoom, tegelijk met al haar geld. Thea toog naar Rotterdam, vond daar helemaal geen koffer en deed aangifte van vermis sing bij de politie. Natuurlijk kwam er niets van terecht. Begin Mei ging ze nog eens naar Rotterdam, nam daar een hotel en ontdekte in Kralingen een groot huis, eigendom van een fa milie, die naar Australië ging. In dat huis wilde ze een kraaminrichting be ginnen. Ze bestelde voor 11 mille aan meubelen en annuleerde de bestelling, toen bleek, dat ze niet zonder meer lp dat huis kon gaan wonen. Ze had echter geluk en vond een baan in een Rotterdams Rusthuis. De zoon des huizes werd weldra Th~r~vfrR?d. op haar, weshalve teèrd huisgenote werd geaccep- TANTE IN BRABANT. J-JIER BEGINT het tweede deel van n,m»fiit°man' De a s' schoonPa wilde namelijk een nieuw rusthuis begin nen, dan zou het bestaande voor het toen enkele dagen later Thea met de stem van tante door de telefoon ver telde, dat Thea ten volle het vertrou wen waardig was! GIOVANNI SILVESTRI f)IT ZETTE echter geen zoderi aan de dijk. Thea belde nog eens op, nu in de rol van „de vrouw van de dokter", die vanuit Zwitserland geld beloofde. Het verhaal werd uitgespon nen en op een dag moest de familie naar Schiphol om de dokter af te ha len. Toen greep Thea weer in. Schoon papa kreeg 'n telegram: „Familie X, komt niet. Ongeval te Rome". Thea ging naar Roosendaal om de vader van de dokter het „droeve feit" mee te delen en belde vanuit Roosendaal op, dat zij geld nodig had om de oude man naar Rome te kunnen vergezel len. „Alles in orde" had de stervende dokter in Rome tegen Thea gezegd, „het huis is voor jou", vertelde ze na thuiskomst. Vijf dagen later belde Thea vanaf Schiphol, dat ze weer geld moest hebben om naar Rome te kun nen vliegen vanwege 't testament. Ze bracht het testament mee: ze kreeg 120 mille plus een halve ton voor de zoon en later nog 20 mille. Het testament, in verzegelde enveloppe, was gete kend „Giovanni Silvestri, Notar zu Rom". EINDE. r\E VREUGDE was algemeen. Men kan zich voorstellen, dat 'n tele foontje op 9 September van het DOZE en angstige vermoedens rezen, toen enige Hagenaars aan het witte plafond van hun étage een geheimzinnige grieze lige rode vlek, die alsmaar gro ter werd, ontwaarden. Bij de bo venburen was het doodstil. Met koude rillingen en angstzweet werd de politie gewaarschuwd. Toen bleek, dat men zich door griezelvoorstellingen had laten ..flessen". Bij de bovenburen, die niet thuis waren, was een fles bessensap omgetuimeld en leeg gelopen. Maar ja, je kunt nooit weten Zwitsers Consulaat te Rome, dan ook effect had: de oude dokter was over leden. Thea moest weer naar Rome. Weer kwam ze terug met een testa ment. Het bleek nu zelfs al tot twee ton te zijn opgelopen. Giovanni Sil vestri had weer getekend. Thea ver telde niet, dat Giovanni alleen maar een kennis was, die zijn naam zette om „de groeten aan de ouders van Thea te doen"Schoonpa borg het tweede waardevolle stuk bij het eer steInmiddels telefoneerde Thea nog eens, nu als „Nederlands consu laat". Zij moest naar Rome om de Nederlandse vertaling van het testa ment te halen. Schoonpa betaalde de vliegreis. Nu is de roman bijna uit. Thea kwam terug. Men wilde wel eens geld zien en daarom viel het besluit om op die testamenten geld te gaan le nen. Een notaris in Rotterdam werd ingeschakeld. De gedegen vakman kreeg alras argwaan, de politie werd ingeschakeld en een hoogst veront waardigde Thea werd gearresteerd. Na veel vijven en zessen bekende zij, eraan toevoegend, dat zij in Rot terdam haar testament had laten ma ken ten behoeve van haar schoonva der in spé. Die zou dan eventueel een minderjarig kind erven plus een schuld van ongeveer f 3500, te beta len aanzichzelf. QORLOG voeren betekende vroe ger met gewapende macht een einde maken aan een ruzie tussen twee volkeren. Er werd op beperkte schaal wat gevochten en degene, die het won, kreeg zijn zin. De moderne oorlogen verschillen hemelsbreed met die van vroeger. Het zijn thans geen plaatselijke ruzies meer, maar veeleer militaire machtsontplooiingen van de ene helft van de wereld tegen de an dere. De moderne oorlog woelt de gehele wereld om. Wie menen zou dat de onrust in de wereld door de laatste wereldoorlog teweeg ge bracht, plotseling verstild zou zijn op die voorja.arsdag in 1945, toen Duitsland zich onvoorwaardelijk overgaf, is wel verre bezijden de werkelijkheid. Niet slechts toch is de onrust blijven voortbestaan tus sen degenen, die als bondgenoten tijdens deze oorlog optrokken, tus sen Rusland en de geallieerden, maar ook en misschien nog meer ls de onrust gewekt in de landen van buiten-Europese werelddelen, in het bijzonder in Afrika en Azië. Wat toch is gebeurd? De geallieer den hebben de economische rijk dommen van Azië en Afrika nodig gehad voor hun oorlogsinspanning. Om deze economische rijkdommen, rubber en petroleum, in zo hoog mogelijke mate te verkrijgen, moesten de geallieerden bij de vol keren van Afrika en Azië in het ge vlei komen. Deze volkeren zijn zich daardoor scherp bewust geworden van hun machtspositie in de we reld. En als er in de politieke machtsverhoudingen in de wereld na de oorlog zo vele geweldige ver anderingen zijn ontstaan, dan is dit voor een goed stuk toe te schrij ven aan de noodzaak van een goe de samenwerking tussen de Wes terse mogendheden en de gebieden die zij voorheen hun kolonieën noemden of die zij politiek contro leerden. Men denke hierbij slechts aan de ontwikkeling in het vroege re Engels Indië, aan Indonesië en thans, nu het drama van Abadan in het middelpunt der belangstel ling staat, aan het Midden-Oosten. (Waarbij in de laatste dagen nog het onverwacht optreden van Egypte is gekomen). jyjossadeq heeft het machtige Engeland aangeblaft en is erin geslaagd de Engelsen te verdrij ven. Engeland heeft grote woorden gebruikt, maar ls niet tot grote da den overgegaan. Het prestigever lies van Engeland is groot, maar misschien kan de geschiedenis En geland dankbaar zijn, dat zij de loerende wolf aan de andere zijde van de Iraanse grenzen, Rusland, geen kans heeft gegeven zich op te werpen als de verdediger van een kleine onderdrukte natie. Een nieuw Korea, ernstiger en dichter bij dan het andere, zou wellicht daardoor ontstaan zijn. £)E Westerse mogendheden traden als overwinnaars uit de oorlog te voorschijn. Het feit echter, dat zij deze overwinning niet met eigen krachten konden bevechten maar allerwegen hulp nodig had den heeft verplichtingen gescha pen. Deze verplichtingen moeten langzamerhand betaald worden en het is de prijs, die het Westen be taalt voor een moeizame overwin ning. Nederland heeft daarin zijn deel gehad, Engeland offerde het zijne en als we een ogenblik niet denken aan de geweldige Inspan ning die Frankrijk zich getroost in Vietnam, zal nu te bezien zijn of ook Frankrijk een nieuwe tol zal moeten betalen. DR. W. J. SCHUYT. Het Wijnfeest te Marino heeft de stadsfontein onherkenbaar veranderd in een enorm wijnvat, bekroond met (ie symbolische wijnkan. Duizenden feestvierenden komen naar Marino om te genieten van de gratis ongeli miteerde hoeveelheden wijn.

de Stem | 1951 | | pagina 1