Zullen hier atoombommen vallen? Millioenen-smokkel van NYLONS r nans Douane nam 30.000 sigaretten in beslag „Goudkoning" veroordeeld Standaardcontract levering mijngas en kornuiten Televisie heeft eerste omroepster Ter ere van Ned. detachement Film over lijden van Christus MANUS OLY krijgt vier jaar Kousen voor doorvoer bleven in België Goedkeuring Oor logsmonumenten Landing op de Mont Blanc Televisie en radio DAGBLAD VOOR ZEELAND Massaproductie aanstaande Nasleep manoeuvres in Duitsland IN Groot getal van 3 cijfers F NOG NIET Fraai herfstweer Televisie zal uitzenden F van de voornaamste biosco- dp,„?enjin West-End te Londen heeft van de Première gedraaid Stremming opgeheven bij Sloterdijk DE PIJP ROOKT Belgische douane-beambten in complot betrokken In Antwerpen aan het licht gekomen Liefdes-idylle hij olie-ellende Harriman coördinator? Waterwegencomité Afscheid bij Kon. Maréchaussée uit gaat - aden :jes; over- fn reserve- enized" dubbele ichetten. 11.50!... waar i f 11.00. Boord- 1884 /iEVENJDE JAAKtjrAiNtj i1*** ISO. 2117 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel Redactie 8181, Admi nistratie 8787 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A Bruna. Redactieraad: C J v Hootegem, Mr Dr A J J. M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter. L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 4.55 per kwartaal, per post t ö-iü per week (uitsluitend bij niet-post- bestellingi f 0 35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland ZJ A A D A G Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, lel. 2601, OOSTBURG, Nieuw agaat 41, Tel. no. 35/ Een primeur van de K.R.O. DE K.R.O. is er enkele dagen gele den in geslaagd een zeer char mant visite-kaartje op te duikelen voor zijn televisiedienst. Immers met alle gepaste eerbied voor de persoon, mag men toch in zekere zin de om roepster het „visitekaartje" van de televisie noemen. En de K.R.O. nu heeft zijn keuze laten vallen op mej. Mies Bouwman uit Heemstede. Zij is reeds aangezocht om in de eerste uit zending als omroepster op te treden. Dit in tegenstelling met de andere omroepen, die nog geen vaste keus maakten, aldus bericht „De Maas bode". Postzegels in Zuid-Korea LIET Zuid-Koreaanse Ministerie van Verkeer heeft twee postzegels uitgegeven, als erkenning van de ver diensten van de Nederlandse militai ren, die met de strijdkrachten der Verenigde Naties strijden tegen de communistische agressie op Korea. Belde zegels hebben een waarde van 500 won. De ene is lichtgroen. De andere lichtblauw. Op beide ziet men links de Nederlandse, rechts de Zuid-Koreaanse vlag, daartussen op 8e groene postzegel het Amerikakanse vrijheidsbeeld, op de blauwe het Uno- embleem. Van alle landen, die daad werkelijk aan de strijd in Korea deel "even"' Z'*D postzegels als deze uit£e-1V. S. opzienbarende publicaties verschenen? 1VOG VUREN IN KOREA, zoals op bovenstaande foto is afge- beeld, de 155 kanonnen hun dodelijke kogels af op de commu nistische stellingen. Zullen deze projectielen binnenkort weldra worden „aangevuld" met tactische atoombommen, waarover in de VEN ONDERDEEL van de Neder- landse troepen, dat deel genomen had' aan de manoeuvres in Noord- Duisland, werd Donderdag aan de grens bij Beek bij Nijmegen aange houden. De aanhouding geschiedde in verband met een opdracht, welke de Kon. Maréchaussée te Nijmegen had gekregen om een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van een honderdtal militairen van de verzor gingsafdeling van het leger. Deze mi litairen werden ervan verdacht, dat zij de ter beschikking staande goede- HET AMERIKAANSE Huis van Af gevaardigden heeft de defensiebegro ting ten bedrage van 57 milliard dol lar goedgekeurd. DE VEILIGHEIDSRAAD zal eerst op nieuw bijeenkomen, wanneer de Per zische premier Mossadeq in New-York is aangekomen. H(j besprak voor 9 October kamers in een ziekenhuis. „PIONEER ISLE" is de naam van een 2000 ton metend Amerikaans schip, dat bij North Carolina in twee stuk ken brak en zonk. Er zijn tot nu toe 7 opvarenden gered. Men heeft reeds 5 lijken zien drijven. EEN PLAN inzake Marokko, opge steld door de landen van de Arabische Liga, zou op de komende vergadering der V. N. ter tafel komen. GROTEWOHL, de Oost-Duitse pre mier, zal Zaterdagmiddag 6 uur Ade nauer antwoorden op het West-Duit se verkiezingsvoorstel. ren o.a. sigaretten niet op de juiste en verantwoorde wijze onder de troep verdeeld hebben. De afdeling werd met haar 50 mi litaire voertuigen overgebracht naar het exercitieterrein van de Krayen- hofkazerne te Nijmegen. Hier werd door het personeel van de invoerrechten en accijnzen de con trole uitgeoefend, terwijl de Kon. Ma réchaussée het terrein afzette en toe zicht hield. Er werden 30.000 sigaret ten en verschillende voorwerpen ter waarde van honderden guldens in be slag genomen, terwijl veie blikken margarine bij zich bleken te hebben. De douane liet aan elke militair 100 sigaretten vrjj, omdat dit aantal zon der belasting mag worden ingevoerd. De in beslaggenomen sigaretten wa ren ongebanderolleerd en kostten voor de soldaten in Duitsland 30 cent p. pakje, terwijl zij in Nederland de waarde hebben van 75 cent. Het is gebleken dat duizenden sigaretten in Duitsland tegen hoge prijzen verkocht werden. Aan de grens werd aan de militairen gevraagd of zij iets aan te geven hadden. De meesten zeiden „nee". EEN ARTIKEL van de militaire medewerker van de „New-York Times", Hanson Baldwin, wordt o.m. meegedeeld, dat de V. S. thans over verschillende typen vliegtuigen be schikken, die de atoombom kunnen vervoeren. De bom zelf is, in verge lijking met de twee boven Japan uit geworpen exemplaren, lichter van ge wicht en eenvoudiger van samenstel ling geworden. „De V. S. beschikken thans", al dus Baldwin, „over een hele reeks typen atoombommen. Er zijn er on der wier vernietigend vermogen vijf of zes maal zo groot is als van de boven Japan uitgeworpen bom- meh en er zijn ook de z.g. „tacti sche atoombommen", bestemd voor gebruik tegen vijandelijke legers". OOK DE RUSSEN. AMERIKAANSE kringen wordt verklaard, aldus het Franse persbureau AFP, dat de V. S. niet van plan zijn in Korea atoombommen te gebruiken. On der de huidige omstandigheden kan van gebruik van de atoom bom in Korea geen sprake zijn, temeer daar het terrein er zich, volgens militaire deskundigen niet voor leent. Zeker zouden deze bezwaren wegvallen, als het om andere wapens dan atoombom men zou gaan. Mannetje uit de maan", als verkoper p\E economische politierechter te Am- sterdam veroordeelde gisteren 3 Nederlandse kooplieden tot gevange nisstraffen van enkele maanden, al of niet ten dele voorwaardelijk en tot diverse malse geldboeten, wegens on geoorloofde handel in goud. Dit gulden zaakje Dieek nogal in gewikkeld, doch na een langdurig ver hoor kwam het volgende uit de doe ken: Een der verdachten, een koopman uit Hilversum, had in Amersfoort be schikt over goud in plaatvorm en over gesmokkelde horloges. Een ander?, uit Amsterdam afkomstig, zou boven dien nog kwitanties vervalst hebben. Hij had voor f 201.000 goud gekocht van weer een andere pman, zodat inderdaad een gouden k„ien ontstond, die nu echter door de politie-rechter is verbroken. GOUD TEGEN DIAMANT. TEN DEZER KOOPLIEDEN had in *-* Utrecht de bijnaam van „goud koning" en in Rotterdam van „goud knots Hij beweerde het goud te hebben gekocht van een zekere H„ die de politierechter echter bestem- ppelde als „het mannetje uit de maan". De rechter meende bovendien, dat al dat goud wel van smokkel afkom stig kon zijn. Laatst zijn op Schiphol en in Rotterdam mensen aangehouden die goud ter waarde van f 100.000 wil- WOLGENS Baldwin hebben de V. S. waarschijnlijk een voorraad bom men, die in cijfers uitgedrukt 'n groot getal van drie of een klein getal van vier cijfers nabij zou komen. De V. S. hadden meer bommen dan strategische bommenwerpers en maakten snelle vorderingen naar „de massaproductie van atoombommen". Wat de Russische bommen betreft, was men van mening, dat deze onge veer de vernietigingskracht bezaten van de bom welke op Nagasaki werd geworpen. Sommige deskundigen RADIO heeft een Deense boer ge ïnstalleerd in zijn koeienstallen. ,„e .muziek blijkt de dieren goed te floen. Zï7 Ipvuran cföTY-.ieJr7„!A r\co doen. Zij leveren gemiddeld 266 de „ÏÏÜr per. iaar Ge gemiddel- 155 kücden is in Denemarken pannen I gevoerd. De kSL. Deï\ Haag uit- den daarbij 700 pannen3"^1611 gooi* een bouw lagen opgeSUgSü*' die biJ IN DE VACATURE Scherm u tot lid van de Tweede Kamw'V8 noemd mevr. A. C. Ploeg (P.™ d KONING GEORGE heeft het Britée parlement ontbonden in verband met de verkiezingen van 25 October 28 GEVALLEN van kinderverlam nung hebben zich voorgedaan in dè week van 23 tot 29 September. STAFFORD CRIPPS, de voormali- Jltse minister van financiën, is uit Zwitserland, waar hij verpleegd ÜLV0Tr een tuberculeuze ontsteking ruggegraat te Londen terug- hf*i«er- zal nog minstens 1 jaar nernen*6* 33n bunnen deel- I Weersverwachting, geldig tot Hedenavond: J," dte °?h'en8 hier en daar ne- vel of mist, overigens droog en l z0,""lg wf-er Overwegend matige j wï, Ult Oostelijke richtingen. I tuur veranderin« i" tempera- wVandaag,:, ?on °nder 18.08 uur. ,?,P 14 09 uur- Zondag: Zon op 6.49 uur. Maan onder 2146 uur Zon onder 18.06 uur Maan °6P5i15ut.uur' Maapdag=^j Zone-indeling in principe aanvaard JLTET DE STAATSMIJNEN is twee jaar onderhandeld door 'n commis sie uit de Brabantse en Limburgse gemeenten, die mijngas geleverd krij gen over een nieuw standaardcontract. Voor 80 procent is men nu tot over eenstemming gekomen. Over de juis te bedragen van de gasprijzen moet men nog nader spreken. Een vergade ring te Eindhoven van de betrokken gemeenten gaf machtiging tot verde re onderhandelingen. Eens werd men het over het vast stellen van drie tarief-zones. En wel met de volgende indeling: Eerste zone Zuid-Limburg. Tweede zone Midden- en Noord-Limburg en Oost-Brabant tot en met Boxtel. Der de zone West-Brabant. West-Brabant krijgt dan een hoger tarief dan Midden- en Noord-Limburg, en Oost-Brabant, terwijl Zuid-Lim burg in de laagste tarief-klasse valt. In Londen s theater 2else"fiim Mens", een nieuwe En- tus Beh?i,°VeJ het LiJ8en van Chris- bisschop van WerstminstGriffln' aartS" «root aantni J?estmin&ter, waren een naderhaml vol OTmnitL 3 ^21^' die de film hoKK Empathie en lof over rLIViS hebben geschreven De enige nade en waren, aldus de critici dit de film niet in technici. nomen, het temoo wT ?1 W?s *°pge" Ook bestond over Tet te tra^g' zwaar, tegen het feit riat amuen,]>e" begeieid worden doVc^^6" DE.onnTh^?NG Van d* treinen loop bij Sloterdijk is sinds gisteren o» 1 .J"' geheel opgeheven, zodatvln dit tijdstip af de treindienst weer nor- maai is. Ook zal bij de bepaling van de prijs de grootte der afname meetellen. In dit opzicht gelden drie klassen: 1 af namen tot 10 millioen kub. M. gas per jaar. 2 Hoeveelheden van 10-20 millioen kub, M. 3 Hoeveelheden bo ven 20 millioen kub. M. Bovenbedoelde commissie staat on der leiding van Wethouder Gijzeis uit Eindhoven. Ook Burgemeester van Oers uit Oosterhout zit er in. De aangelegenheid van een aanvul lende gasbergingsovereenkomst, beho rende bij de oude lopende contracten, zal ook aan een nadere bestudering onderworpen worden. hielden er evenwel rekening mee, dat de Sovjet-Unie in de naaste toekomst krachtiger atoombommen zou kunnen hebben. De stuggere houding van de communisten op twee oorlogstonelen Korea en Indo-China weerspie- geide de Russische vorderingen op het gebied van de atoomenergie, aldus Baldwin. Plus ter beschikkingstelling ENE ZUTPHENSE rechtbank heeft Manus Oly, de bekende In- en uit breker, veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis en ter beschikkingstel ling van de Regering na het beëindi gen van de straf. Hij had terecht gestaan wegens dief stallen te Hattem en te Heerde, doch aan de dagvaarding waren ter infor matie 25 andere gevallen toegevoegd, zodat alle strafbare feiten, in het af gelopen jaar gepleegd, in deze straf zijn verdisconteerd. Er heerste dezer dagen alleen nog maar figuurlijk hoogspanning in de Amercentrale te Geertruiden- berg. Want men ontstak de grote ketel en een machtige rookpluim verwoei uit het boveneinde van de 114 meter hoge schoorsteen, die een landmerk voor de zeer wijde omgeving is geworden. Letterlijk zal er hoogspanning zijn, wanneer de eerste turbine zal gaan draaien. Doch daarmee zal het, naar wij reeds berichtten, nog wei een paar weken aanlopen. KNEPEN BEKEND. VIJ KWAMEN daar als transito-goe- deren, bestemd voor Duitsland, Frankrijk en Nederland. De zaak scheen erg ingewikkeld, maar de in spectie, die de knepen kent, die men bij grote smokkelaffaires toepast, spon het zaakje toch uit. Het bleek, dat de goederen wel op papier waren uitgevoerd, maar niet in werkelijk heid. Daarna werd overgegaan tot aan houding van een Amerikaanse jood en een buitenlandse jodin en van de Brusselaar O. G. Zij bekenden, zich te hebben schuldig gemaakt aan deze smokkel, die reeds drie maanden a de gang was en millioenen francs had opgebracht. De nylons werden als transito-goe deren te Antwerpen en te Brussel ge declareerd en slechts op papier per vrachtwagen verstuurd naar de genoemde landen. RUGGESPRAAK. J^E BELGISCHE MARKT en speciaal de omgeving van Antwerpen werd de laatste tijd overstroomd door een stortvloed van Amerikaanse nylonkou sen. Zó groot was de surplus aan nylons, dat men wel aan een groots-opge zet smokkelcomplot moest gaan denken. Dit vermoeden is juist gebleken. De inspectie der Belgische douane stelde een onderzoek in, dat leidde tot aanhouding van drie smokkelaars. Tevens kwam aan het licht, dat verschillende minder-kieskeurige douane-beambten aan de drie landsgrenzen oogluikend hebben toegezien. VELFS de winkeliers en de grossiers was het opgevallen, dat er zo'n overdaad van nylons in het Antwerp se werd verhandeld. Ook zij dachten wel eens, dat dit het gevolg moest zijn van smokkel. Maar zekerheid kon men daarvan niet krijgen, omdat de factuur en de andere verkoop-beschei den voor deze nylonkousen volmaakt in orde waren. De douane-inspectie ging echter dieper op de zaak in en ontdekte, dat hier sprake was van een vernuftig smokkelsysteem. Zij zette een contra-spionnage in werking en dit leidde tot resultaat. Vast kwam te staan, dat belangrijke partijen nylons ofwel per schip langs Antwerpen of per vliegtuig langs de haven van Meisbroek in België bin nenkwamen. PlAAROM hadden zij ruggespraak gehouden met minder-kieskeurige Belgische douane-beambten aan de Nederlandse, Duitse en Franse grens. Deze onbetrouwbare beambten heb ben oogluikend deze smokkelhandel toegestaan en tekenden de transito papieren aan de grens af, alsof de betrokken vrachtwagens wel degelijk de gedeclareerde goederen bevatten. Door valsheid in geschrifte slaagde men erin, de kousen tegen lage prijs op de Belgische markt te verkopen. Uit alles blijkt, dat hier een reuze zaak is opgerold, die ongetwijfeld nog wel meer arrestaties tot gevolg zal hebben. r~\P DE lam-gelegde olievelden van Abadan, temidden van het naargeestige Brits-Perzische oliegeschil bloeit een liefdes-idyl le. Ofschoon men meende, dat hij zich met zijn collega's voor Enge land had ingescheept, is een en kele Britse deskundige J. Ste vens, daar achtergebleven. Reeds gedurende enige maan den doet Stevens alles, wat maar mogelijk is, om van de Perzische overheid toestemming te krijgen, in h.et huwelijk te treden met de 18-jarige Armeense dochter van de meesterknecht der raffinaderij te Abadan. De politie bewaakt thans de wo ning van de vader, die dreigbrie ven heeft gekregen, daar hij zou hebben toegestaan, dat zijn doch ter met een Brit trouwt. den binnensmokkelen. Op zichzelf is het niet zo erg, aldus de politierech ter, dat er goud wordt ingevoerd, maar het moet betaald worden op de een of andere manier, hetzij met dia manten, die ons land worden uitge smokkeld, waardoor deviezen verlo ren gaan, óf met bankbiljetten, waar voor hetzelfde geldt, of met vorde ringen, die zakenlieden in Amerika hebben en die bij de Nederlandsche Bank onbekend zijn gebleven. Al deze mogelijkheden zijn in strijd met de wet. Bovendien is de go prijs in het buitenland op het og:n blik lager dan in ons land, dus moe de Nederlandse tegenprestatie on evenredig groot zijn. Staatssecretaris Cals Ook andere dan artistieke motieven CTAATSSECRETARIS CALS heeft in antwoord op vragen van het Kamerlid de Jong uiteengezet, hoe hij ertoe gekomen is, de ontwerpen voor een oorlogsmonument te Den Bosch en Nijmegen goed te keuren. In beide gevallen, zo zegt hij, is er door de provinciale commissie tot goedkeuring en door de centrale com missie tot afkeuring geadviseerd. Bij dit verschil van mening achtte de staatssecretaris het alleszins juist, dat andere dan artistieke motieven zijn beslissing mede bepaalden. Het gaat hier niet om het toekennen van een speciale onderscheiding, die alleen aan de beste kunstwerken zou kun nen worden gegeven. Het kan immers niet de bedoeling zijn alle monumen ten bij uitsluiting aan enkele uitzon derlijk begaafde Nederlandse beeld houwers te doen opdragen. De verantwoordelijkheid, die de op drachtgever tegenover burgerij en ontwerper op zich heeft genomen, vergt, aldus mr. Cals, dat het hem slechts in uiterste noodzaak onmoge lijk mag worden gemaakt zijn op dracht te honoreren. Door het schep pen ener zodanige onmogelijkheid im mers zou een grote teleurstelling ener zijds worden veroorzaakt voor de bur gerij, 8ie de gelden heeft bijeenge bracht, anderzijds voor de ontwerper, wiens werk van jaren vruchteloos zou worden. Toestel verloren (GEORGES ANDRE ZEHR, een 25- jarige Zwitserse amateur-vlieger, is met een „Piper"-vliegtuig op de Mont-Blanc geland op een hoogte van 4.330 meter. Het toestel, dat op zijn wielen land de, kantelde daarna op zijn neus, waardoor de propeller brak. Volgens een van het observatorium van de Mont Blanc in Genève ont vangen telefonisch bericht is de „Pi- per", waarmede de Zwitserse journa list Zehr op de Dom-pas landde, door een windvlaag weggesleurd. Hierbij werd een lid van de be manning gewond. Zijn verwonding schijnt evenwel niet van ernstige aard te zijn, daar men aanstalten schijnt te maken te voet in de richting van Chamonix af te dalen. Het toestel wordt als verloren beschouwd. Hulp aan buitenland DRES1DENT TRUMAN zal Averell Harriman waarschijnlijk benoe men tot coördinator voor het pro gramma voor de gemeenschappelijke veiligheid, dat 7.483.400.000 dollar zal vergen. Men verwacht, dat Truman de be noeming zal bekendmaken, nadat hij het wetsontwerp op de buitenlandse hulp zal hebben getekend, waarover Vrijdag het Huis van Afgevaardigden zou stemmen. Zeeuwse vertegenwoordiging TOT HET LANDELIJK COMITÉ ter 'behartiging van de Nederlandse belangen, welke verband houden met de Sèhelde-Rijn-verbinding (Neder lands Comité Waterwegen) zijn o.m. nog toegetreden H. A. A. Baron Col- lot d'Escury te Kloosterzande, voor zitter Suikerfabriek te Sas van Gent en onder-vporzitter K. v. K. te Ter- neuzen, G. H. E. M. van Waes te West- dorpe, burgemeester van Westdorpe, C. A. Kammeraad te Middelburg, voorzitter K. van K. te Middelburg, J. H. Bal te Tholen, lid K. van K. te Middelburg. NOOIT hebben we iemand zo har telijk horen begroeten door een concurrent als Dinsdagavond, toen het door de radio juichte: Neder land heeft televisie! Nu moet men deze mededeling met een korreltje zout nemen. Ne derland had al een hele tijd tele visie, zij het dan van experimen tal karakter. In het Zuiden waren er al mensen, die zo'n wonderkast thuis hadden, waren er al café's, die daarmee hun klanten geriefden. Doch thans is ook het Noorden aan bod gekomen en dan wordt het na tuurlijk ineens heel erg belangrijk. Thans komen er bovendien geregeld uitzendingen en te verwachten valt, dat de televisie op de duur een vast element in ons ontspannings- en cultuurleven zal gaan worden. Te recht o.i. is de vraag gesteld, of 't er wel de tijd naar was om nu precies de televisie officieel te laten star ten. We hebben geen geld om ge noeg Ruizen te bouwen en de roep om versobering klinkt door het land. Maar het feit is er: de beslis sing viel. De radio-omroepvereni gingen hebben ook dit middel van cultuur en ontspanning onder hun hoede gekregen. Radio en bioscoop krijgen een geduchte mededinger. Dat is in Amerika wel gebleken. IN HET begin zal het zo'n vaart nog niet lopen. De toestellen en de aanleg zijn prijzig. Maar het is vaak wonderlijk, hoe prijzige dingen ook in tijden van schaarste nog wel hun afzet vinden. We zijn zo arm, klagen we, maar rijden er niet meer auto's langs 's Heren we gen dan vóór de oorlog? We zullen de televisie dan ook wel langza merhand zich zien verbreiden en problemen, welke dit oproept, moe ten we onvervaard onder ogen zien. Voorlopig is het dan zó opgelost, dat de radio-omroepverenigingen de uitzendingen in handen kregen. Iets vreemds steekt daar wel in, ge zien het feit, dat de televisie op de duur de radio sterk moet gaan be concurreren. Dat is onvermijdelijk. En dan wordt het voor de omroep- leiders een strijd in eigen boezem, aan welk kind ze de meeste aan dacht zullen besteden, de minder- begaafde eerstgeborene of de rijker begaafde jongste. De Maasbode meende nu al symptomen te moe ten signaleren van verminderde be langstelling voor de radio. We zou den er toch dringend voor willen waarschuwen, die weg niet op te gaan. Voorshands is de radio nog „het" ontwikkelings- en verstrooi ingsmiddel voor de overgrote mas sa, blijft de televisie iets voor een beter bedeelde elite. WE WETEN het: een goede ont wikkeling van de televisie-uit zendingen eist. dat men er op de duur veel geld in zal moeten ste ken. Laat dit echter niet gaan ten koste van de radio-uitzendingen. We hebben al het trotse woord gehoord: Evenmin als in de uitzen dingen voor de radio zal het ele ment van de commerciële reclame ooit in de televisie doordringen. We zien niet goed in, wat er voor schande in zou steken, als men dit element in bescheiden mate zou toe laten. We voelen niets voor het Amerikaanse systeem waarbij de uitzendingen geheel verzorgd wor den door commerciële ondernemin gen. Doch als men ter versterking van de financiële basis het recla me-element een kans zou geven, geheel los van de rest van het pro gramma, dan doet men niets meer dan de bioscopen doen, welke men er toch ook niet minder om acht, dat ze de hoofdfilm laten vooraf gaan door een reeks reclame-ver toningen. Besluit men hiertoe, dan komt men niet zo gauw in de verleiding, om op grond van financierings moeilijkheden de radio min of meer als Assepoes te gaan behandelen. Ge ziet spoken! zal men ons wel licht van de zijde der omroepver enigingen toevoegen. We willen ho pen, dat het waar is. Maar geheel gerust zijn we er niet op. Kapitein van Soest, districtscommandant van de Kon. Maréchaussée te Breda, neemt hartelijk afscheid van Opperwachtmeester P. Scheers, die gisteren als brigade-commandant te Strijbeek het Wapen verliet om van zyn welverdiend pensioen te gaan genieten.

de Stem | 1951 | | pagina 1