Land EEN EEUWFEEST wo IJZ WALCHEREN Z.-VLAANDEREN dat vergeten werd Publieke Tribune Grensbewaking Wat er ook gebeurt... RADIO Notaris V( 2 DAGBLAI) DE STEM VAN MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 MIDDELBURG VLISSINGEN HULST -bed is ook voor U ideaal! Plankenhuisbrug in gebruik Honderd jaar katholiek bijzonder onderwijs te Vlissingen V oor dr achtenconcours te Breda Het arbeidsconflict in de kanaalzone r\E werkgevers in de Z.-Vlaamse ka- naalzone hebben zich bereid ver klaard de 100 procent toelage voor Zondagsarbeid te geven, zodra het 3\a ploegenstelsel in werking zal treden. Over de datum van ingang van dit ploegenstelsel is nog niets definitiefs bekend, maar zeker is, dat het bin nen afzienbare tijd in werking zal tre den. 50,000 Volt door een dragline De indijking van de Brakman PEPE*MuNT AGENDA Ondank] g-cMed Ondankl plaatse] vv/el verwacht' PASTOOR J. BROGTilOP BEDIEND Pastoor J. Brogtrop van de pa rochie te Seppe is Zaterdag van de laatste H. H. Sacramenten der Ster venden voorzien. In de loop van de dag had de pastoor, die sinds gerui me tijd ziek is, een hartaanval ge kregen. Zijn toestand is zeer zwak. DR. H. R. KARTHAUS ONDERSCHEIDEN Dr. H. R. Karthaus de bekende Bredase chirurg, heeft voor zijn prachtig werk «- de Meidagen van 1940 een onderscheiding ontvangen, die maar zelden wordt verleend: het Kruis van Verdienste van de Mili taire Willemsorde. Toen de stad Breda was geëvacu eerd is Dr. Karthaus op zijn post gebleven en heeft al die dagen on der hoogspanning gewerkt om de slachtoffers van het oorlogsgeweld medische hulp te verlenen. GOUDEN KLOOSTERLINGEN RECIPIëERDEN De paters Constantinus en Her man, die vorige week hun gouden kloosterjubileum vierden, recipieër- den Zondagmiddag ter gelegenheid hiervan in het klooster der paters Capucijnen aan de Schorsmolen straat te Breda. Beide jubilarissen mochten ondervinden dat men hun persoon en werk in wijde kring waardeert. Want zowel van Breda als van buiten de stad kwamen ve len hun de hand drukken. ONDERSCHEIDING. De heer A. Schirres, oud-directeur an de Terneuzense Harmonie, werd door H. M. de Koningin begiftigd met de zilveren medaille verbonden aar. de orde van Oranje Nassau. De burgemeester van Terneuzen, mr. H. F. P. Tellegen, speldde de heer Schirris de medaille op de borst. Zo wel de burgemeester als de direc teur van de Harmonie de heer C. L. de Smidt wezen op de verdien sten van de heer Schirris voor de Terneuzense Harmonie. De heer Schirris sprak een woord van dank voor de gebrachte eer. KATHOLIEK THUISFRONT Tot gedelegeerden van Kath. Thuisfront in Nederland, belast met de reorganisatie van het hoofdbu reau te 's-Gravenhage en met de leiding van te voeren acties wer den met ingang van 1 October a.s. benoemd de heren J. Mentink uit Breda en J. D. A. van Mierlo uit Hulst. CARMELITESSEN VIERDEN GOUDEN FEEST Te Halsteren vierden de Carmeli- tessen haar gouden feest, waarbij Mgr. Baeten uiting gaf aan zijn gro te dankbaarheid. Als jubileumge schenk werd een centrale verwar ming aangebracht, terwijl een ko- lenfonds werd gesticht voor de no dige brandstof. Mère Prieure en rec tor Segers spraken woorden van dank. GEEN TELEFOONPAAL Dezer dagen hebben wij gemeld, dat midden op de weg van Hulst naar Graauw een telefoonpaal staat. Van de zijde der P.T.T. maakte men ons er op attent dat dit niet juist is. Bedoelde paal is er een van de P.Z.E.M. PSEUDO-VOGELPEST TE IERSEKc. Te Ierseke is pseudo - vogelpest geconstateerd bij pluimvee van de heer B. Nieuwenhuizen. Deze had veertien dagen geleden de kippen gekocht in Noordbrabant. De gehele pluimveestapel is afgemaakt. FAILLISSEMENTEN Met ingang van 19 September werden in staat van faillissement verklaard J. C. Ridderhog, huis schilder te Hansweert. R. C. Mr. B. Sieperde, Cur. Mr. Vlaming, Mid delburg en J. C. Rinders, aardap pelhandelaar te Vlissingen. R. C. Mr. J. Abbing, Cur. Mr. J. v. d. Burgt, Vlissingen. Advertentie! FLORALIA. Zaterdagmiddag werd in de gym nastiekzaal van de Bonedijkschool 'n tentoonstelling gehouden van de re sultaten van de door de jeugd ge kweekte floralia- Van de uitgereikte 1100 plantjes werden er 600 geëxpo seerd, waarbij bleek, dat goede re sultaten werden geboekt. Bij de opening waren aanwezig de wethouders L. P. van Oorschot, wnd. burgemeester, M. A. van Popering en W, Poppe, alsmede de Inspecteur L. O., de heer A. A. Leenhouts. De voorzitt nareved De voorzitetr van de kinderfloralia de heer Galjard wees op de bereik te resultaten. Namens de Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde sprak de heer Tille- ma. Loco-burgemeester van Oorschot hoopte, dat hiermede de liefde voor de planten, vooral ook die in de ge meentelijke plantsoenen zou bijdragen tot beperking der vernielingen, waar na hij de tentoonstelling geopend ver klaarde. Wethouder Poppe sprak de leer krachten lof toe voor de wijze waar- op zij de jeugd leiding gaven bij dit mooie werk. De jury, bestaande uit de heren Budde, Baardse en Witte, kende een veertigtal prijzen toe. R.K. VROUWENBEWEGING OPENT SEIZOEN Het winterseizoen, dat voor de deur staat, wordt door de Katholieke Vrou wenbeweging alhier Woensdag a.s. ge opend. In de morgen is er een H. Mis voor de levende en overleden leden en 's avonds volgt een bijeenkomst in .Slot Ostende", waar pastoor Ouwen- dijk uit Vlissingen zal spreken over „Christus, Hoeksteen van het gezin" en de dames HelsemaJanson en To Ouwendijk voor zang en piano zullen zorgen. EERSTE LUSTRUM VAN DE HENGEL VERENIGING De Goese hengeiverendging heeft haar eerste lustrum ln „de Prins" op feestelijke wijze gevierd met een vro lijk program, dat bestond uit zang, muziek, toneel en voordrachten. De vijfjarige was een voorspoedig kind, zei de voorzitter, de heer Bliek, ln zijn openingswoord. Men startte 5 jaar geleden met 25 leden en thans heeft men er 159 wat voor de club overigens prettiger is dan voor de stomme vissen. Voor een verrassing zorgde de heer Vredegem, die het bestuur zowaar op een echte clubvlag tracteerde. Het be stuur op zijn beurt was ook niet kren terig en liet gul verversingen rond gaan. HET SLOT VAN DE BLOEMEN- EN LICHTWEEK De laatste dag van de bloemen- en lichtweek heeft de deur dicht gedaan. Van 's middags af en ondanks het feit dat ook de Derny-races duizenden op een bepaald gebied vasthield, was het ongekend druk in de binnenstad; s avonds was er zelfs af en toe geen doorkomen aan. De opstopping in de Klokstraat en Ganzepoortstraat, waar een Ambonezen-band en een snelteke naar werkten, was zó groot, dat de politie ordenend op moest treden en tenslotte beide attracties werden in getrokken. Het treintje waa uren achtereen volgeboekt en ook de wondertuin had veel belangsteling. Het prachtige na jaarsweer werkte mee om deze laatste dag tot een gedenkwaardige te maken in de stadshistorie. DE BALLONNENWEDSTRIJD De prijzen van de ballonnenwed strijd waren voor Nelly v. d. Kreeke; jan smallegange; l. Kesselaar; Leni Brouwer; J v. Sprang; Toontje Wit kam; J. v. Klumen; Adri Tazelaar en M. v. d. Veld. Zaterdagavond 8 uur zijn de prijzen uitgereikt. Nisse RIOLERINGSWERK De raad heeft besloten het dorps plein aan de zijde van café jeronimus te rioleren over een lengte van 180 180 meter. Het werk kost f 2830. DE GATEN DICHTEN ZICH Op de Grote Markt zowel als op Plein 1940 zullen binnenkort weer en- kele gaten in de gevelwand gedicht worden. Op de Grote Markt (Westzijde) gaat n.l hotel „Suisse" bouwen en op Plein 1940 zal Bet café Minderhout ver rijzen. EERSTE STEENLEGGING De werkzaamheden aan het Kath. Tehuis voor bejaarden vorderen goed. De twintig woningen voor zelfstandi gen zijn onder de kap en bij het hoofd gebouw komt men ook aan alle zijden boven de grond zodra de onderbouw van het voorfront gereed is, zal men tot de eerste teenlegging overgegaan. Deze plechtigheid zal in November a.s. plaats hebben. VLIEGERWEDSTRIJD BUURTVERENIGING 'T ZAND Op het voetbalterrein aan de Lage Weg werd een vliegerwedstrijd gehou den. welke voor de kinderen van haar leden was georganiseerd door de buurt vereniging 't Zand. Er waren in totaal 44 deelnemers, welke ieder 250 meter touw te hunner beschikking hadden. In het Clubhuis op de Speelweide waren de deelnemers met hun Ouders of begeleiders om half acht weer aan wezig waar door de voorzitter der buurtvereniging, de heer B. Jacobsen, de prijzen werden uitgereikt. Voor el ke groep waren vijf aardige prijzen ter beschikking, welke werden gewon nen door; Mooiste vlieger: l WUly Minnaar; 2 Albert de Wilde; 3 Irma Minnaar; 4 Leny Teijn; 5 Jaap Don ker Hoogststaande vlieger; 1 Wim Midavaine; 2 Kees Ouwerkerk; 3 Jan- neke v. d. Kuijl; 4 Irma Minnaar; 5 Dirk de Graaf. Stilststaande vlieger: 1 Japie Fey; 2 Hans Sies; 3 Matty de Kam; 4 Aari Walraven; 5 Sjefke van Wijnen. Bovendien was voor ieder kind een troostprijs ter beschikking. iialidhuj COSTUUMWEELDE BIJ KAARS LICHT Zaterdagavond opende de Zeeuwse Volks-universiteit haar serie culturele avonden in dit seizoen met een cos- tuum-show van oud-Nederlandse cos- tuums uit de collectie van het Neder lands costuum Museum uit Den Haag. Is er een mooiere plaats denkbaar om de rachtige, kleurrijke costuums uit de 18e en 19e eeuw tot hun volle recht te doen komen dan onze trotse Burger zaal, als aan bovendien het zachte kaarslicht, dat uit de zware koperen luchters straalt, in deze, voor dat doel bij uitstek geëigende omgeving een sprookjesachtige sfeer weet te schep pen? De voorzitter van de Z.V.U., mr. F. W. Adriaanse, opende de avond met het uitspreken van zijn dankbaarheid voor de grote opkomst. De voorzitster van het dagelijks be stuur van de „Stichting Vrienden van het Nederlands Costuum Museum" mevr. J. Meinhuizen-ter Braake uit Wassenaar, gaf een korte uiteenzetting van doel en wezen der Stichting Daarna was het woord aan de heer Cruys Voorbergh, die de getoonde cos tuums, welke gedragen werden door leerlingen van een toneelschool, toe lichtte op een zodanig deskundige wijze, dat de tijd, waaruit de kledi.i stamt, vcor ons oog ging leven. Aan het slot van de avond bracht de burgemeester, dr. N. Bolkestein, de Z.V.U., het Nederlands Costuum Mu seum en de heer Cruys Voorbergh, na mens het gemeentebestuur dank voor het gebodene. i Advert, nttei Axel K.A.V. VERGADERDE In het Gezellenhuis vergaderde de K.A.V. afd. Axel. De vrouwen werden toegesproken door de diocesane voor zitster, mej. Kessel, uit Breda. Zij sprak over de instelling van de K.A.B. zoals rusthuizen en sanatoria en wees op hun nut voor de arbeiders. Hierna volgde een gezellig samen zijn waar onder het genot van een kopje koffie van gedachten werd ge wisseld. De K.A.V. telt momenteel een honderdtal leden. Witte bunzing. Door de heer J. de Koning werd in het kippenhok een witte bunzing gevangen. Een zeld zaam voorkomende variatie. Nieuw bestuur. Tot bestuurslid van de atletiekvereniging, die een onderdeel van de v.v. Hulst uitmaakt werden gekozen de heren D. Stolte, leraar M.O.. voorzitter; A. Boone, se cretaris; P. v. Remortei, penningmees- ter en P. Peters vertegenwoordiger van de v.v. Hulst. Een vijfde bestuurs lid moet nog gekozen worden. St. Jansteen FORD TENTOONSTELLING Door burgemeester P. Geirnaerdt geopend Onder grote belangstelling vond in i de garage van de heer Weemaes, de 1 sub-dealer van de Fordfabrieken de opening van de Fordtentoonstelling en van diens nieuwe zaak plaats. Het voltallig college van B. en W benevens vele vooraanstaande per soonlijkheden uit de automobilewereld waren aanwezig om deze opening bij te wonen. Burgemeester Geirnaerdt wees op het belang van dit bedrijf voor de streek en bracht naar voren, dat het gemeentebestuur gaarne zijn mede werking verleend had om de tot stand koming te bevorderen. Namens de Forddirectie sprak de heer Duinker, die wees op de tentoon stelling, waar men van de Fordproduc ten zoveel mogelijk heeft willen la ten zien en hoopte, dat deze zaak zich gestadig zou mogen blijven ontwikke len. Namens de A.P.C. voerde de heer Leunis het woord, die eveneens de hes- te wensen uitsprak en gewaagde van een goede samenwerking. De Forddealer uit Terneuzen, de heer Boone, met wie de subdealer in St. jansteen moet samenwerken, sprak zijn voldoening uit over de tot stand- koming van dit bedrijf in het indu striecentrum van St. Jansteen en om geving. De heer Weemaes dankte met een kort woord en zegde toe het in hem gestelde vertrouwen niet te beschamen (Advertentie) Kloosterzande Geslaagd. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het diploma herenmaat- kleermaker „gezel" de heer G. A. Pen- neman. - v"\ - V Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Belangrijk werk voltooid De officiële oplevering heeft plaats gehad van de nieuwe brug aan het zgn. Plankenhuis over het afwate ringskanaal in de Diomedepolder tus sen Oostburg en Sluis, een van de ve le in herbouw zijnde bruggen van het waterschap Het Vrije van Sluis. De Dijkgraaf van het waterschap, de heer C. M. v. d. Broecke bracht dank aan de heer Th. Cambier Sr. uit Breskens voor de goede uitvoe ring. In zijn dankwoord betrok hij eveneens de heer P. A. Brakman, dis trictsopzichter en de ontwerper de heer A. de Ruijter, alsmede de Inge nieur van het waterschap Ir. I. van Sandick. Spreker noemde het een belangrij ke mijlpaal in de geschiedenis van de moeizame wederopbouw van het wa terschap, nu deze grootste brug over de Linie in gebruik kon worden ge nomen. Hij betreurde het, dat de hui dige investeringspolitiek het niet mo gelijk maakte, voort te gaan met de uitvoering van dergelijke noodzakelij ke werken. gNUFFELEND in de dit jaar verschenen geschiedenis van de Zusters Penitenten Recollectinen van Etten vonden we belangwekkende bijzonderheden over de eerste nederzetting van de „onderwljszusters" te Vlissingen precies honderd jaar geleden. Liet 4 1 tr was de Vlissingse herder, pas toor Adrianus de Jong, die in 1851 dus nog voor het herstel der bis schoppelijke hiërarchie met mgr. van Hooydonk, de bekende Brabantse prelaat, die ook over Zeeland zijn zorgen uitstrekte, zijn plan besprak om ln Scheldestad-parochie zusters te halen „voor de opvoeding der woeste jeugd". Mgr. van Hooydonk, geestelijk bestuurder der Ettense zusters, knoop te dit in zijn oor en besprak een en ander met mère Louise, die dadelijk bereid bleek enkele zusters voor Vlis singen af te staan. De grote moeilijk heid was om geld te vinden voor zus terhuis en school. De Vlissingse paro chie was arm en de Ettense congrega tie, die pas een nieuwe kapel bij het zusterhuis had gebouwd, zat eveneens op zwart zaad. Maar mgr. van Hooy donk, die in zijn Godsvertrouwen iets wagen durfde, gaf zijn zegen er op, beval de onderneming zijn goede gelo vigen aan en voegde bij dit schrijven een persoonlijk gift van 1000 Gewapend met het schrijven van zijn bisschop, trok pastoor de Jong er op uit en bedelde, tot ln België toe een aardig sommetje bij elkaar. Ondertussen waren reeds op 26 Juni 1851 vijf zusters uit Etten in Vlissin gen aangekomen. 't Waren de eerste religieuzen, die, na de Reformatie, zich op de eilanden vestigden. Soeur Emmanuel van den Bosch, een bevoegde onderwijzeres, trad op als schoolhoudster en overste, terwijl ook soeur Alphonse Verbeek haar bevoegdheden had. Voorlopig betrokken de zusters een huurhuis en droegen het feit, dat ze zich daar zeer behelpen moesten, met Franciscaanse blijmoedigheid Dade lijk openden zij de school en' wijdden zich, zoals de kronieken melden, met veel ijver aan het onderwijs der kin deren, tevens arbeidend aan hun eeu wig heil. Eind 1851 werd voor het bijeenge- bedelde geld een vrij groot huis aan gekocht en de moeder-overste liet het keurig inrichten voor klooster en school. Op 10 Nov. 1852 gaf mgr. v. Hooy donk verlof ln het gesticht een huis kapel op te richten en tevens gaf hij de zusters toestemming tot het hou den van het Veertig-uren-gebed in hun eigen kapel. ZORGEN A Hes liet zich zeer mooi aanzien, maar de zorg stond om het hoek je van de deur. Aanvankelijk bezoch ten slechts arme en behoeftige kinde ren de school, waardoor de zusters van het kleine beetje schoolgeld, dat zij in den ternauwernood konden bestaan en vadertje Staat hield in die tijd de hand op de zak voor het bijzonder on derwijs. Hoogst aantal punten voor J. Oosterbosch PjOOR de R.K. Toneelgroep Breda was Zaterdag- en Zondagavond in hotel „Brabant" te Breda een voor drachtconcours georganiseerd, waar aan door verschillende amateurs uit West-Brabantse gemeenten werd deel genomen. De uitslag van dit concours was als volgt; 1 M. v. d. Ven, Breda, 98 punte; 2 mej. Rie Bal, Goes, 95 p 3 C. schepers en W. Suykerbuyk, Roo sendaal 75 p.; 4 M. v. d. Ven en J. Rijen, Breda 103 p.; 5 C. Schepers, Roosendaal 95 p.; 6 mej. Rie Bal, Goes, 78 p.; 7 mevr. E. Aarsen-Sprangers, Breda 118 p.; 8 Martha van Eekeren, Bergen op Zoom 85 p.; 9 J. v. d. Wijn gaard, ulvenhout 106 p.; 10 M. van Eekeren, Bergen op Zoom 113 p.; 11 mej. J. de Koek, Bergen op Zoom 103 p.; 12 L. Hoppenbrouwers, Rijsbergen 90 p.; 13 J. Oosterbosch, Hoogerheide 125 p.; 14 M. v. Eekeren en mevr. E. v Eekeren-Visser, Bergen op Zoom 90 p. Beste uitspraak; L. Hoppenbrouwers, Rijsbergen. Beste keuze; mej. Rie Bal, Goes Beste houding: J Oosterbosch. Hoogerheide. Beste zang: mevr. Aar sen-Sprangers, Breda. Beste heer; M. v. Eekeren, Bergen op Zoom. Jongste deelneemster: Martha van Eekeren, Bergen op Zoom. Oudste deelnemer; J. Oosterbosch, Hoogerheide. Eerste prijs duet; M. v. d. Ven en J. van Rijen 103 punten; 2e prijs duet M. van Eekeren en mevr. e. van Eekeren-Visser 90 punten. Het moederhuis te Etten moest her haaldelijk bijspringen om zijn zusters het leven mogelijk te maken. Men hoopte, dat langzamerhand ook de meer gegoede kinderen zouden komen. Erger nog was, dat met pastoor de Jong geen vaste bepalingen waren ge maakt, wat al vlug tot moeilijkheden aanleiding gaf, vooral toen de pastoor na enkele Jaren overleed. Diens opvol ger, pastoor Bots vond „in de zaak van zijn opvolger, een verwarde boel; niets was op zijn plaats. Ook omtrent het gesticht bestonden er twee partijen, de ene was vóór de zusters en de an dere hevig tegen. Deze beschuldigden hun heel ten onrechte, de andere zwe gen stil." Zodoende meende pastoor Bots, dat de zusters het belang van het gesticht niet voldoende behartigd hadden en dat daaraan de grote armoede te wij ten was. De beste uitkomst, dacht hij, was om de zusters door andere te ver vangen. Hij wendde zich daarom tot mère Joseph van de zusters te Roo sendaal, die zich in 1835 van Etten af gescheiden hadden. Mère Joseph, u.e goede betrekkingen onderhield met de overste van Etten, zond tenslotte met instemming van Etten twee van haar zusters naar Vlis singen om de andere religieusen bij te staan. HULP UIT ROOSENDAAL The verwachte verbetering in de si tuatie bleef evenwel uit. Pastoor Bots had zijn zinnen eenmaal gezet op Roosendaal en wilde van Etten niets weten. Om verdere moeilijkheden te voorkomen, riep mere Joseph toen haar twee zusters terug, waarop pas toor Bots echter die van Etten weg zond. Terstond daarop vroeg hij we derom met aandrang hulp aan Roo sendaal. Mère Joseph gaf hem toen de raad zelf met mgr. van Hooydonk te praten. Dit gebeurde half December 1856 en had zeer snel gevolgen. Etten deed afstand van de rechten op Vlis singen en 18 December 1856 arriveer den er vijf Roosendaalse zusters, die het door de zusters van Etten begon nen werk zegenrijk voortzetten. De eerste jaren hadden ook zij nog veel moeilijkheden, maar langzamer hand kwam er, vooral door de bemid deling van mgr. van Vice, onder wiens rechtsmacht de Zeeuwse eilanden sinds 1853 waren gekomen, alles in or de, zodat met vrucht en voldoening onder de jeugd kon worden gewerkt, al zou het nog menig jaar duren eer voor alle katholieke kinderen te Vlis singen plaats was bij het bijzonder onderwijs. We jammer voor de Vlissingse ka tholieke gemeenschap is het geweest, dat onder de drang der ongunstige omstandigheden te weinig roepin gen— de „onderwijs-zusters" Vlissin gen op bevel van hun overste twee jaar geleden Vlissingen moesten ver laten. Met lede ogen hebben allen hen zien vertrekken. 100 procent toeslag bij 3V2 ploegenstelsel Méér inschakeling van de Rijkspolitie IN AFWACHTING van de totstandko ming van een regeling van het politievraagstuk ligt het in het voor nemen, de uitoefening van de dienst der politiële grensbewaking door de thans daarmede in de eerste plaats belaste organen te coördineren en te intensiveren. Enerzijds door 't in stellen van de functie van administra teur der grensbewaking bij het Mi nisterie van Justitie welke functie ook vóór 1940 bestond en ander zijds door het meer dan tot dusverre het geval was, inschakelen van de Rijkspolitie bij het verrichten van de grensbewakingstaak. Aldus vertelt minister Mulderije in de toelichting op zijn begroting. Gered door rubberlaarzen ETEN met drie arbeiders bemande dragline, die onder Kapelle bezig was een sloot te graven, kwam Zater dag in aanraking met een der luchtka bels van de 50.000 voltlijn. Dank zij 't feit, dat de mannen rubberlaarzen droegen kwamen zij er heelhuids af. De kabel werd beschadigd, waardoor men op Schouwen en op Tholen, dat via Goes gevoed wordt door deze li in, één uur zonder stroom heeft gezeten. ln 1952 wordt de afsluitdijk gelegd Met de uitvoering van de werken tot indijking van de Brakman, waar mede in 1951 een aanvang werd ge maakt door het bouwen van de uit wateringssluizen, zal in 1952 worden voortgegaan door het Iggen van de af sluitdijk met bijkomende werken. Een som van f 3.500.000.is daar toe in het aangevraagde bedrag van f 5.900.000.begrepen. Zo deelt mi nister Wemmers mede in de memorie van toelichting op de reeds Ingedien de rijksbegroting voor 1952 van het departement van Verkeer en Water staat, TARIEVEN VOOR DUIVENTRANSPORT Van bevriende zijde werd ons een exemplaar toegezonden van Uw ge acht blad van Donderdag 13 Septero- ber ji. waarin op pagina 4 onder Dik ken Brulhe's Duivenikronlek op zo danige wijze van leer wordt getrok ken tegen de door de Stoomvaart Maatschappij (bedoeld wordt natuur lijk de Stoomvaart Maatschappij „Zee land") berekende vrachtprijzen voor het vervoer naar Parkeston Quay, dat een ernstig protest onzerzijds niet achterwege mag blijven. Dat protest geldt in de allereerste plaats voor de tot uitdrukking ge brachte gedachte van „Dikken Brui ne" als zouden wij er zo miaar een paar lapjes van duizend bovenop ge zet hebben „om toch vooral niet de kans te lopen er achteraf aan te kort te komen". Wanneer „Dikken Bruine" de moei. te wil nemen zich te verstaan met 't Secretariaat van C.C. „Breda en Ginneken" dan zal hem daar uit de met onze Maatschappij gevoerde cor respondentie blijken, dat er wel de gelijk officieel vastgestelde tarieven bestaan én voor de duiven zelf én voor de ledig terugkomende manden en dat deze te voren volledig door ons zijn verstrekt en ongetwijfeld aan de betreffende instanties ter kennis zijn gebracht Waar deze transporten de laatste ja ren geregeld door onze Maatschappij werden verzorgd en zelfs verleden jaar ib de Officiële Uitslag van het Groot Nationaal Attractie - Con cours vanuit Parkeston Quay te vredenheid werd betuigd over het vervoer op ons parcours, kunnen wij niet begrijpen dat er ditmaal van alle kanten gesproken wordt van „uitge beend worden". De verstrekte kosten-berekening voor het in de toekomst huren van een coaster of zeewaardige visser, man voor vier -briefjes van honderd brengt ons noodzakelijk tot de conclu sie dat een dergelijke voorlichting al leen gegeven kan worden van „een beste stuurman die aan wal staat". Terwille van de dieren op de eer. ste plaats zouden wij echter de wei- gemeende ra-adi willen geven de proef niet te nemen. STOONBVAART MIJ. ZEELAiND (Dikken Bruine wil hierbij elleen aantekenen, dat hij de tolk ik ge weest van veler klacht in duivenikrin- gen. Trouwens, het stuk zelf zegt, dwt er van alle kanten geklaagd) wordt). (Advertentie) MIDDELBURG. Dinsdag 25 September, Electro Bioscoop: De charge van de lichte brigade om 7 en 9.15 uur. 14 J. Naar het Amerikaans door R GARIS 9) Ik geloof niet, dat net van moeder uitgegaan is. Ze heeft moeder ertoe weten te brengen, om haar utt te no digen Och, moeder mag Lucille graag lijden... ze houdt zelf veel van haar. Je weet. dat Rex moeders lieveling was Nou ja, maar hij was dan ook de oudste zoon", zei Joan. Zeker, dat weet ik ook wel. Ik vertel het jfe dan ook maar, dat Rex haar lieveling vroeger was. Nu hij weg is, is Ted het natuurlijk ge worden. Heel scherp rees bij Joan de vraag op: Is dit wel de waarheid? Is alles wat ze me vertelt, waar, of is het slechts kinderlijke verbeelding? En moeder wil nu graag Lucille hier hebben, omdat ze dan het gevoel heeft, dat ze nog iets van Rex over heeft En dan is Rick ei ook nog Moedei is meei dan dol op hem. Dat zijn we trouwens allemaal. Alleen... alleen.. Joan beef rustig wachten. Ze wist gewoonweg niet, wat ze erop zeggen moest Ze vond geen enkel afdoende antwoord. En Toni vervolgde: Al leen Lucille wist twee weken geleden, dat Ted en jij hierheen zouden komen en van toen af begonnen ze erover te praten, dat Lucille bij ons moest ko men inwonen, Ik begrijp je, zei Joan. Het heeft veel weg van een voorbedacht plan niet? Toni stond met haar rug tegen de deurpost geleund en haar armen strak langs haar lijf omlaag. Ik geloof, dat ik meer dan ge noeg gezegd heb, zei ze plotseling. Mis schien zelfs te veel. Nee. Toni. zei Joan vriendelijk. Niet te veel. Ik ben je zelfs erg dank baar. Ze stak naar hand uit en omvatte de stevige, gebruinde arm van het meisje. Je wordt dan ook mijn schoon zuster. zei Toni. Dat hoop ik echt. Ik zal mijn uiterste best doen, dat die hoop in vervulling gaat, zei Joan In Mei gaan we trouwen, weet je dat al? Dat is binnen een maand. Er kan in een maand veel gebeu ren. Maar nu ga ik naar beneden. Heb Je nog iets nodig? We hebben een huishoudster... ze heet Brenda. Ze is al bij ons zolang ik het me herinneren kan Soms is ze een beetje raar. maar is erg goedhartig. En we hebben zoiets van een huisknecht... Tom Shiller. Hij fokte vroeger politiehonden. Zcwat twintig jaar geleden leende hij een grote som geld om honden uit Duits land te importeren en ze af te richten als geleidehonden voor blinden. Hij dacht, dat hij er goed geld voor zou kunnen krijgen. Maar toen kwam de malaise en Tom moest ze verkopen, voor wat hij ervoor krijgen kon. Hij verloor alles wat hij had. En daarom werkt hij nu voor ons Dus... je hebt niets meer nodig, Joan? Ik heb werkelijk niets nodig, Toni. Nogmaals bedankt, zei Joan, die inwendig moest lachen om het Jonge- meisjesgebabbel, waarin Toni zo op eens na haar ernstige gesprek verval len was. Ik heet eigenlijk Antonia. Naar een van mijn tantes. Maar iedereen zegt Toni tegen me. Wat vindt jij nu het aardigste, Toni of Antonia? Voor jou vind ik Toni veel leuker klinken, zei Joan. Ja, ik zelf ook. Nou dan, tot straks Tom wuifde haar even toe en ver dween Langzaam sloot Joan de deur achter haar dicht. Ze liep naar het venster en keek naar buiten. De zijkant van het huis lag vlak tegenover een heuvel begroeid met ce ders en tamarindestruiken. Met gerin ge glooiing ging de heuvel tenslotte over in een plateau, dat in de vallen de schemering min of meer vervaagde. Joan stelde zich die heuvel voor als er sneeuw op zou liggen en de takken der bi men met een wit dons zouden bedekt zijn. Die helling zou dan zil verwit zijn en de dunne, donkere, ka le bomen zouden er als speren in ge plant staan. Dan zou ze met Ted die heuvel bestijgen, arm in arm.,.. Ze keerde zich van het venster af en zette zich in een leunstoel. Tot haar verwondering bemerkte ze, dat ze haar handen stijf had samengevouwen. Ze trok bedachtzaam haar vingers van elkaar los en dacht rustig en bedaard na over wat Toni haar verteld had. Ze wilde het op zijn Juiste waarde schatten... Toni was vijftien. Bezat ze veel verbeeldingskracht? Zeker, maar in dit geval had ze toch wei getoond, dat ze de zaken koel beoordeelde. Het waren geen kinderlijke fantasieën. Het waren gewoonweg feiten, waarmee ze was komen aandragen. Ze had gevoeld dat ze de waarheid sprak., al wilde ze er niet graag aan geloven. Het was veel gemakkelijker ze niet te aan vaarden. Van een bedreiging je afwen den, een gevaar niet onder ogen zien, dat was altijd het gemakkelijkste. Joan iachte wrang. Dat had ze immers in Jaren niet gedaan. Dat had ze niet gedaan gedurende de gehele oorlogs tijd. Maar nu zou ze het liefst wel doen. Ze wilde graag alles opzijzetten en toeschrijven aan een overspannen verbeelding en het beschouwen als dro merijen van een vijftienjarige.. Ze stond op en ging naar de rozen- houten klerenkast, waarin haar ja ponnen hingen. Ze koos er met zorg een van uit. De blauwe? Nee, niet vrolijk genoeg. De grijze? Al te stem mig. Die danhet was de eerste, die ze gekocht had, nadat ze haar uni form had uitgetrokken. Die gaf haar altijd een gevoel van vertrouwen en moed. Toen Ted haar daar voor het eerst in zag, had hij goedkeurend ge grinnikt en haar gekust. Ja, die zou ze aantrekken. En ook zocht ze zorgvuldig uit, wat ze erbij zou dragen. Als was het voor een heel bijzondere gelegenheid. Mis schien was het dat ook wel. Hoe kan je dat van te voren weten? Ze zouden samen aan tafel zittenTed, zijn vader en moeder, Toni en Lucille. Wat stond zwart Lucille uitstekend... Dus zorgvuldig alles uitkiezen Aan tafel was het genoegelijk. Het maal was overvloedig, een groot stuk gebraden vlees, een berg aardappelen, met schalen vol worteltjes en dop erwtjes. Brenda, de huishoudster dien de aan tafel. Ze was een magere, stroeve vrouw, al ver op jaren, maar toen Mrs. Harcaster tegen haar zei:. Brenda, dit is Miss Joan Cren- ton, de verloofde van Ted, kwam er terstond een glimlach op haar gelaat, die alle stroefheid ervan verjoeg. Lucille zat naast Toni en tegenover Joan, die naast Ted gezeten was. Zijn ouders zaten aan het boven- en on dereinde der brede tafel. De eetkamer had een oude betim mering van donker geworden hout, er stond een groot dressoir, waarop een rij brandende kaarsen in antieke kandelaars hun warme licht ver spreidden en aan de zoldering hing 'n kaarsenkroon. (Wordt vervolgd' DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I, 402 meter 7.00 Nws., 7.15 Gramofoonmuziek, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gramofoonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.50 Voor de kleuters, 11.30 Mezzo-so praan en piano, 12.00 Gramofoopmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Orgelcon cert, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek, 13.20 Reportage of gra mofoonmuziek, 13.30 Dansorkest en solist, 14.00 Voor de vrouw, 14.05 Gramofoon muziek, 14.30 Quatremains, 15.00 Gramo foonmuziek, 15.30 Onze Amerikaanse bu ren, 16.00 Gevarieerde muziek, 16.30 „Hoogmoed komt voor de val", hoorspel, 16.45 Kinderkoor, 17.15 Gramofoonmu ziek, 17.30 Jazzmuziek, 18 00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 1830 RVU: Dr. H. Groot: „Mo dern Maanonderzoek", 19.00 Negro-spiri- tuals, 19.30 Paris vous parle, 19.35 Orgel spel, 19.50 Wervingspraatje Marine-Vrou wenafdeling, 20 00 Nieuws, 20 05 Actua liteiten, 20.15 Amusementsmuziek. 21.15 Antwoordman, 21 30 „Ook d'artist is mens", 22.00 „De Brief", hoorspel, 22.15 Strijkkwartet, 22.45 Buitenlands overr zicht, 23.00 Nieuws. 23 15 tot 24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 meter - 7.00 Nws., 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Instrumen taal septet, 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender, 8 00 Nieuws en weerbe richten. 8 15 Plechtige Hoogie's, 9 40 Gra mofoonmuziek. 10 00 Voor de kleuters, 10.15 Gramofoonmuziek 10 40 Schoolradio 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12 03 Gramofoonmuziek, (12.30 tot 12.33 Land- en tuinbouwmede delingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nw«. en katholiek nieuws, 13.20 Actualiteiten, 13.25 Amusementsmuziek, 14.00 Gevari eerd programma, 14.53 Zang en piano, 15.15 Orgelspel, 15.30 „Ben je zestig?", 16.00 Voor de zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd, 17.45 Regerings-uit- zending; P. Kasberg: „Heroriëntatie van de volksopvoeding in Nieuw Guinea", 18.00 Voor de jeugd, 18.15 Metropole or kest en soliste, 18.45 Sportpraatje, 18.54 „Dit is leven", causerie, 19.00 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.23 „Hier is Euro pa", Vaudeville-programma, 19.52 Bui tenlands overzicht, 19.56 Gramofoonmu ziek, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Symphonie- orkest, koor en solisten, (plm. 21.15 Gra mofoonmuziek), 22.35 Gesprek met mijn zoon, 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender, 23.00 Nieuws. 23.15 tot 24.00 Re sidentie-orkest en solist. BRUSSEL, 324 meter 11.45 Gramo foonmuziek, 12.30 Weerberichten, 12 34 Gramofoonmuziek, 12.50 Koersen, 12.55 Gramofoonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 15.00 Dansmuziek, 15.30 Gramofoonmuziek, 16.00 Omroeporkest en soliste, 17.00 Nieuws, 17.10 Gramo foonmuziek, 17.15 Voor de kleuters, 17.30 Gramofoonmuziek, 17.50 Boekbespreking, 18.00 Muzikaal sprookje, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoon muziek, 19.50 Causerie, 20.00 Hoorspel, 20.50 Gramofoonmuziek, 21.15 Omroep orkest, 21.45 'Actualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 Operamuziek, 23.00 Nieuws, 23.05 tot 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter 12.05 Omroep orkest, 13.00 Nieuws. 13.10, 13.30 en 14.00 Gramofoonmuziek, 15 00 Orgelspel. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.30 Altviool en pia no, 16 50 en 18.30 Gramofoonmuziek, 19.00 Omroeporkest en solisten, 19 45 Nieuws, 22 00 Gramofoonmuziek, 22.00 Nieuws, 22.10 Gramofoonmuziek, 22 55 Nieuws, 23.00 Dansmuziek, 23.50 Nieuws. j fit waarnemiJ vaststellen,! Nu, zal men hil ber na, hebben| iets, dat op oud ven gebleven? I En tóch, Se^venioer wd matoiogen all zingen besch] op onze aarc voltrekken het op lange kening zal ir houden en d£ volken hoge] den. Ze besc] tal van gegev re feiten en heel interess hetgeen er in zake klimaat*) gevonden he« GEI direct een hl zoals dit in preT beurd is, toen d| hebben, zodat tierden, thans tfl ijslagen zich speciaal het Nd een ingrijpende| onderhevig is, Over het algem| wordt het wede voorlopig nog dat de buitensjj ongewoon grote i jaren een gevolg ontploffingen kunnen misschil nissen doenoptif onrustig maken over heel de we| mels openzetten schijnlijk. Het gaf de ge de vaart door heel wat gemalj dau voorheen, vaart rond No kort geleden loodskotter werd Er zijn voorts| op wijzen, dat ijs zich langzaa trekt. Twintig Russen aan del Siberië de haveq Het was toen FAMILIEBE (uit andere Verioof d: jous en Jan va^ Tilburg. Ond ertroui mine Janssen en econ. drs., Heer| nen en Jan Un Heijnen en Pietj ger„ Fi'ny Heijr Kuipers, Gronsi Eijsdien - Maastrj Overleden: J jaar, Borssele; jaar, Rotterdan Koetsenruijiter, terdam; J. van boer, 79 jaar, te is voornemens Luteyn te Niss Inschrijving te verkjo| dv appels, v/.o. belleflturs en s. nevens de pereti de grasboomgaa stede, behoudenj Inlichtingen bi Luteyn. Briefje te Vrijdag 28 S, 16.00 uur ten ka notaris. Ronor eai Franco U

de Stem | 1951 | | pagina 2