Koningin spreekt troonrede uit Koningin opent de Staten-Generaal Adenauer verwerpt aanbod van Grotewohl Paniek in een cabaret Om 55 gulden r GRAS EN BLADEREN ALS VOEDSEL^\ in h Vergel ij kende begrotingscijfers Koningin Elisabeth vloog naar huis DE TELEVISIE Samenzwering in Perzië Sprookje van de gouden koets weer werkelijkheid Cadetten uit Breda betrekken erewacht bij het paleis We zijn er nog niei luimend! V DAGBLAD VOOR Eerst vrijheid herstellen in de Sovjet-zóne DB Longaandoening bij koning George IN VERKIEZINGEN ENGELAND Buiig en vrij koud 14 personen gestikt of doodgetrapt Oude vrouw neer geslagen Nieuwe bisschop van Berlijn Minder ambtenaren Minister Drees met Lieftinck9 s koffer IN SNOER PARELS KIPPENHOK W'l Schadevergoeding uitgestreken Autobotsing bij Den Bosch Wat willen de Noor delijken Geestdriftige toejuichingen nu ik een tijdje lt gebruik, zeg- Vernaai: „Wat mooie, parel- inden". iale tube 44 ct j'oi: V1"'" ote sorte- ten, vak- gunstige, igebouwd. ite erken- hun ver- e traditie moderne ZEVENDE JAARGANG No. 2102 Uitgave: N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778 Redactieraad: C.Jv Hootegem, Mr Dr A. J.J. M. Mes, Mr. H. B, L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M. Vercauteren Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4 55 p- kwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsl. Dij niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt. 10 ct Postrek. no 278841. Prijzen van buitenL Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0-3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van' de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek* Inzendingen op advertenties, welke" dé uit» levers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen a|i te gevel), worden vernietigd» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56^Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) Koningin Juliana heeft Dinsdag middag voor de vierde maal, sinds zij de troon heeft bestegen, de sitting van de Staten-Gene- raai in de Ridderzaal te Den Haag plechtig geopend met het uitspreken van de Troonrede. De foto toont Koningin Juliana tij dens het uitspreken van de Troonrede. Rechts Prins Bern- hard. VIEHIER EEN overzicht in millioenen guldens van de uitgaven voor de verschillende onderwerpen van staatszorg, zoals die zich in 1951 (met inbegrip van de belastinginhaal ad 496 millioen) en 1952 op de be grotingen vertoonden. In de kolom A vindt men de uitgaven van de gewone dienst ,de bui tengewone dienst I en het landbouw-egalisatiefonds. In kolom B die van de buitengewone dienst II. A ts Defensie 1.153.9 Buitenlandse betrekkingen Indonesië en overz. rijksdelen Politie en Justitie Voorzieningen terz. v. onderw. en cult. Waterstaat Verkeer Handel en Nijverheid Land- en tuinb., veeteelt en visserij Subsidiebel. via 't landb.-egalisatiefonds Soc. voorz., emigratie en volksgezondh. Volkshuisvesting Herstel v. oorlogsschade 503.3 Diensten van algemene aard Niet toeger. uitg. v. pens. en wachtg. Nationale schuld Afschrijvingen Uitkeringen aan 't gemeentefonds wegens derving v. ondern.belasting Onverdeelde posten 1951 1952 1951 1952 1.153.9 1.241.0 346.1 259.0 47.5 47.1 1.7 0.2 113.9 78.5 18.7 0.0 213.7 212.4 3.6 1.6 437.6 452.5 11.4 12.6 98.0 97.9 106.1 98.7 54.4 55.5 384.6 95.5 42.1 42.7 67.4 69.5 82.0 74.7 9.1 11.2 130.0 110.0 0.0 0.0 553.0 556.6 7.0 4.8 113.3 143.9 10.5 14.2 503.3 381.0 3.3 3.0 159.7 174.5 26.5 46.0 82.7 87.6 0.0 0.0 562.9 561.4 233.0 226.9 90.0 90.0 0.0 0.0 176.0 0.0 0.0 0.0 133.0 0.0 0.0 0.0 TN EEN Dinsdagavond te Londen uit- gegeven bulletin, dat door negen dokters was ondertekend, is verklaard dat koning George van Engeland is aangeraden in Londen te blijven voor verdere behandeling, aangezien uit onderzoekingen structuurveranderin gen in zijn longen zijn gebleken. Sedert Juni jl. heeft de koning last van een longaandoening. Structuurveranderingen in de lon gen kunnen zowel ernstig zijn als wei nig betekenis hebben. Koningin Elizabeth heeft onver wacht haar verblijf te Balmoral (Schotland) afgebroken en is naar Londen gevlogen. Dinsdagmiddag heeft koningin Mary (de moeder van de koning) zich naar het Bucking- hampaleis begeven, waar zij anderhalf uur bleef. Totaal 4.747.0 4.407.3 1.229.0 843.2 Hieronder begrepen wegens kapitaaldeelneming Ned. Spoorwegen f 290 millioen. Hieronder begrepen een uitkering wegens oorlogsschade aan de Ned. Spoorwegen f 80 millioen. (Voor nadere bizonderheden over de millioenen-nota zie men pag. 8). MAAR in Londen verluidt, zullen op 25 October in Engeland algemene verkiezingen worden gehouden. Dit wordt afgeleid uit een onverwacht onderhoud, dat premier Attlee met de koning heeft gehad. TREINBRIEVEN kunnen door het publiek niet aan de stations worden afgehaald. Zij komen in de normale bestelling. Expresse-treinbrieven in de expresse-bestelling. HET L.C.O., het landelijk contact or gaan voor gemeente-secretarissen, houdt 26 September op het stadhuis te Utrecht zijn jaarvergadering. Prof. dr. L. Beel zal een inleiding houden. PATER G. SWAGEMAKERS S.J., ls, 73 jaar oud, overleden. Hij was o.m, leraar aan „St. Willebrordus" te Kat wijk. EEN ONTPLOFFING in een raffina derij te Woodriver in de Amerikaan se staat Illinois heeft 8 doden en 22 zwaargewonden geëist. DR. H. J. VAN MOOK is benoemd tot bestuursexpert bij de Verenigde Naties. WEST-DUITSE Bondskanselier Adenauer heeft gisteren zijn ra diorede, die Maandag plotseling was afgelast, toch gehouden. De uitgezon den tekst komt vrijwel overeen met de oorspronkelijke. Alleen is de toon van de rede minder scherp. Adenauer heeft het aanbod van de Oostduitse premier Grotewohl, om besprekingen te beginnen over de Duitse eenheid verworpen. Eerst dient de vrijheid in de Oos telijke sector van Berlijn en van de gehele Sovjet-zone hersteld te wor den, voordat over vrije verkiezingen gesproken kan worden. Deze zienswijze wordt niet in ge heel West-Duitsland gedeeld. Er zijn in West-Berlijn stemmen opgegaan, om het aanbod niet botweg af te wij zen. OOK SCHUMACHER WEIGERT. f\OK SCHUMACHER, de leider van de West-Duitse sociaal-democra tische oppositie, heeft het voorstel voor het houden van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland van de hand gewezen. De burgemeester van West-Berlijn heeft gesuggereerd, dat men zou kun nen beginnen met een proef te ne men in Berlijn. Daar zouden, volgens hem, onder toezicht van de vier be zettende mogendheden verkiezingen mogelijk zijn, om de eenheid van de ze stad te herstellen. De Russen zou den bij zulke verkiezingen kunnen la ten blijken, wat zij van plan zijn on der vrije verkiezingen te verstaan. Het schijnt, dat deze suggestie de steun heeft der Britten. DE KANOVAARDER N. de Jong uit Nieuwenhagen is met zijn kano op de Maas te Maastricht omgeslagen en verdronken. DE HAVENSTAKING In Engeland is ■o goed als geëindigd. RIDGWAY, de opperbevelhebber der Verenigde Naties heeft te Tokio de lunch gebruikt met de Japanse kei zer en keizerin. Dat is de eerste maal sinds de zesjarige bezetting, dat zulks geschiedt. EEN TROUWLUSTIGE 64-jarige Nleuw-Zeelander is per schip op weg naar Duitsland. Om een oor logsweduwe ten huwelijk te vra gen. Zijn rivaal, eveneens 64 jaar, is inmiddels met hetzelfde doel per vliegtuig vertrokken. Hij heeft reeds drie plaatsen in het vlieg tuig besproken voor de terugreis. Voor de weduwe, haar dochter en hemzelf. Wie zal het winnen? HET TREINVERKEER Arnhem, Eist, Nijmegen zal op Zondag 23 September in verband met herstellingswerkzaam- 17 uur gestremd zijn tot vermoedelijk BIJ HET ONGELUK met het Franse landingsvaartuig bij Saigon ziin in snlrtditad' 20als eerst bericht werd 68 soldaten omgekomen en niet zeven zoals later is gemeld. Zeven' IN STROMENDE REGEN heeft ven» raai Eisenhower o.a. de Nederlandse troepen geïnspecteerd, die deelnemen Du"tsdlLdntergealUeerde 0efe*^nm6in OM DE 6 MAANDEN worden Honga ren boven 35 jaar op kanker onder zocht. 1 IN HET ZITTINGSJAAR 1951-1952 kunnen worden verwacht de ontwer pen nieuwe woningwet, een ruimte- wet en een herziening van de ont eigeningswet. hedenavVon™aChtinfr- tot „w" «t,0t zwaar bewolkt met H t fv !nkele buien' vooral tbr» L van het land- Ma- tliHfc krachtige Noordwes telijke wind. Vrij koud. Vandaag: Zon onder 18.48 uur "paa6n21°Pm,r42!iJlUr- Mor?en: uur. onder 1241 gij EEN PANIEK in een cabaret in een voorstad van Mexico zijn tien vrouwen en vier mannen doodgetrapt of gestikt. Ongeveer 60 personen wer den gewond. De paniek ontstond, doordat iemand door het raam een stuk vuurwerk wierp. De papieren décors vatten vlam en de menigte, die enigszins aange schoten was, vanwege het onafhanke- lijkheidsfeest, drong zich in een on beschrijfelijke verwarring naar de uit gangen. Inmiddels bekommerde zich nie mand om het brandje, dat gemakke lijk geblust had kunnen worden. Het cabaretgebouw werd tenslotte geheel in as gelegd. rvE GRONINGSE recherche zoekt naar een jongeman, die gisteren een roofoverval heeft gepleegd op 'n 73 jaar oude weduwe, die aan het Damsterdiep te Groningen een krui denierszaak drijft. De weduwe, mevr. T. K. hielp de jongeman aan een pak je sigaretten. Na enige tijd keerde hij terug en vroeg een ander merk. De weduwe keerde zich om, ten einde het gevraagde merk te pakken en op dit moment sloeg de man haar met een hard voorwerp op het hoofd. Luid schreeuwend en om hulp roe pend viel de vrouw op de grond. Toen verzet van haar zijde geen re sultaat had besloot zij een list te be denken en nield zich bewusteloos. De man hield op met haar te slaan en doorzocht de winkellade, waaruit hij f 55 nam en aan de haal ging. De vrouw verkeert in zorgwekken de toestand. P)E WERKELIJKE sterkte van het burgerlijk personeel der niet-militaire departementen is per 31 Juli 1951 (95.620) ten op zichte van die per 1 Januari 1946 (131.018) met 38 procent gedaald. WETSONTWERPEN OP KOMST De Troonrede kondigt aan: Spoedige behandeling verdrag- Schuman. Ontwerpen tot bestrijding van de werkloosheid in gebieden met struc turele tekorten (o.a. het gebied Et- ten-Oudenbosch). Ontwerp van een nienwe vesti gingswet. Wettelijke regelingen, geinspl- reerd door de Nota betreffende on derwijsvernieuwing. Ontwerp tot verbetering van de organisatie der emigratie. Voorontwe-p ouderdomsvoorzie ning. Bouwprogram van 40.000 wonin gen. (De volledige tekst van de Troon rede kan men aantreffen op pag. 3). Geen monopolie r\E Nederlandse televisiestichting krijgt geen monopolie. Dit werd meegedeeld door minister Rutten. Voor de komende twee jaar wordt met ingang van 1 October zendmach tiging voor vier uur per week ver leend aan de stichting. Voorlopig zul len de in de stichting verenigde om roepverenigingen hiervan drie uur zenden op Dinsdagen en Vrijdagen. De eerste officiële experimentele uit zending van de stichting vindt op 2 October plaats. Programma's voor commerciële doeleinden zuilen niet worden gege ven. Arrestaties verricht TN VERBAND met een beweerde sa menzwering tegen het Perzische vorstenhuis is de voormalige premier Ali Motaardi gearresteerd. Ook ver scheidene andere persoonlijkheden zijn in arrest gesteld, o.a. het hoofd van de geheime en van de gewone politie. De voormalige minister van arbeid Khonari wordt gezocht wegens hoog verraad. Hij schijnt te zijn gevlucht. Een aantal perlementsleden wordt ver dacht. Eigenaar in 't gevang r\E 60-JARIGE A. P. T„ medisch re- petitor uit 's-Gravenhage, werd door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar, aftrek van het voorarrest en onder toezicht- Namens prof. P. Lieftinck, de minister van Financiën, die in het buiten land vertoeft, heeft minister-president dr. W. Drees Dinsdagmiddag de begroting 1951-1952 aangeboden. Min. Drees opent het bekende koffertje. stelling van het genootschap voor de reclassering. T. had zich in Mei van dit jaar bij de Haagse recherche vervoegd, met de mededeling, dat hij een collier pa rels, dat hij tegen een bedrag van f 20.000 had laten verzekeren had ver loren. Bij een tweede ondervraging door de politie viel hij door de mand. Zijn portefeuille, inhoudende het bewuste collier, werd in het kippenhok in zijn tuin gevonden. Voor publiekrechtelijke lichamen T~)E AFWIKKELING van oorlogs schade, geleden door publiekrech telijke en daarmede gelijk gestelde lichamen kan door de totstandkoming der desbetreffende wet versneld wor den. Toch mag niet worden verwacht, dat deze binnen afzienbare tijd haar beslag krijgt. Enerzijds omdat het hier een werk van zeer grote omvang be treft, anderzijds omdat het voor de afwikkeling benodigde totaal-bedrag over een reeks van jaren zal moeten worden uitgestreken. Vier gewonden ("\P DE WEG Eindhoven-'s-Herto- genbosch is gisterenmiddag een luxe auto komende uit de richting Den Bosch en bestuurd door de heer H. Zoetmulder uit de St. Jorisstraat te Eindhoven tegen een uit tegenover gestelde richting komende militaire vrachtauto gebotst. De heer Zoet mulder en zijn naast hem zittend dochtertje werden ernstig gewond, vriendinnetjes van het dochtertje, de zusjes Bierlaagh uit Eindhoven, werden minder ernstig gewond. Protest of hervatting der besprekingen QE NOORDELIJKEN op Korea heb' ben voorgesteld een bijeenkomst der verbindingsofficieren te doen plaats hebben te Pan Moen Dj on in de neutrale zone van Kaesong. Men weet echter nog niet of deze bijeen komst dient om een nieuw protest in te dienen of, dat de Noordelijken de wapenstilstandsonderhandelingen wil' len hervatten. yOOR DE VIERDE MAAL sinds de bestijging van de troon, heeft ko- ningin Juliana gisteren de zitting van de Staten-Generaal geopend. De plechtigheid in de Ridderzaal in Den Haag is ook dit jaar weer het hoogtepunt geweest in het staatkundig leven van ons land. Omgeven door het statige ceremonieel is „Prinsjesdag" tevens een hoogtepunt in het stedelijk leven van Den Haag. In het openluchttheater „Waldbühne" in de Britse sector van Berlijn kwa men 40.000 katholieken bijeen om de nieuwe bisschop van Berlijn Wilhelm Weskamp die de 31e Juli is gewijd, te verwelkomen. Y^OOR HET VERTREK van het ko ninklijk paar van het Paleis Noordeinde heeft een erewacht van de cadetten van de Kon. Militaire Academie van Breda, onder comman do van kapitein G. C. Bijl de Vroe de erewacht betrokken. Daarbij is in gedeeld het vaandel van de K.M.A. met vaandelwacht en het muziek korps van het regiment infanterie „Jo- han Willem Friso". Dit is de eerste maal sinds de oor log, dat de „jonkers van de K.M.A." aan een openbare plechtigheid in Den Haag deelnemen. Als koningin Juliana en prins Bern- hard het paleis verlaten, worden stram de eerbewijzen gebracht. Het Wilhelmus klinkt. Dan zet de stoet zich in beweging naar het Binnenhof. Een sprookjes- tocht. De eerste stalmeester, de rij knecht-majoor en rijknechts in de kleurrijke uniformen. Een detache ment der Kon. Maréchaussée, een compagnie van het garde-regiment „Prinses Irene" in de sierlijke gala uniformen, met vaandel, de Konink lijke Militaire Kapel en een comman do rijkspolitie te paard. Dan de rij tuigen van de ceremoniemeester en de acht kamerheren, lakeien naast de portieren. Vervolgens, eveneens in rij tuigen de grootmeesteres en hofda mes, benevens de opperceremonie- meester. HET SPROOKJE. commando rijkspolitie te paard sluit de stoet. De koningin was gekleed in een lang pastelkleurig toilet met bijpas send kapje in een heel zacht zeegroe ne kleur. Prins Bernhard in het gala uniform van de grenadiers. Onderweg wordt het koninklijk paar toegejuicht door vele duizenden, die zich langs de weg hadden opgesteld. Op het Binnenhof waren plaatsen ge reserveerd voor dragers van de Mili taire Willemsorde en voor een dertig tal leiders van de democratische po litieke verenigingen uit Neder-Sak- sen, die een oriëntatie-cursus volgen op de volkshogeschool „Olaertsduyn". OP HET BINNENHOF. ""TENSLOTTE het sprookje van de met acht paarden bespannen gou den koets, waarin de koningin en de prins zijn gezeten. Een koetsier gaan de naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. Adju danten rjjden langs het portier. Een ALS de gouden koets voor de Rid- derzaal is verschenen, weerklinkt wederom het Wilhelmus. Geholpen door de prins verlaat de koningin de koets en begeleid door de commissie van ontvangst uit de Kamers betreedt zij de Ridderzaal, die sober, maar smaakvol met bloemen is gesierd. In de zaal ziet men het stemmige zwart der herenkleding naast het goud en zilver der ambtsgewaden, fleurige toiletten der dames en vele uniformen. Tegenover de troon zitten de leden van het kabinet, de staatssecretaris sen en leden van de Raad van State. De ministers Stikker, Lieftinck, Staf en Van den Brink waren afwezig we gens hun verblijf in Ottawa en mi nister Joekes, omdat hij de vorige week een operatie heeft ondergaan. Ongeveer alle Kamerleden zijn te genwoordig. Direct nadat de koningin op de troon heeft plaats genomen, spreekt zij de troonrede uit, die 20 minuten in beslag heeft genomen. Na de be> eindiging wordt het traditionele „Le ve de Koningin" aangeheven en we der om met groot ceremonieel verlaat het vorstelij: paar de Ridderzaal, om zich naar het paleis te begeven. RIJTOER TAE TROONREDE, de Millioenen- nota, die een verkiezingscam pagne voorafgaan, ja reeds vergezal- len, zijn dan verschenen. De rege ring heeft zo heel veel niet meer te vertellen. Ze stuurt het karretje verder, maar zwaar nieuws kan ze niet meer opladen. Het kraakt en kreunt toch al onder zware lasten: onze militaire bijdrage aan de ver dediging van de Westerse wereld en het streven naar evenwicht in de betalingsbalans. „Centrale proble men" noemt minister Lieftinck ze in zijn nota. En wat het eerste dier problemen betreft, zegt de Troon rede diplomatiek, maar duidelijk: „Zonder buitenlandse financiële hulp kunnen we die taak bezwaar lijk volbrengen". Dit is het wat ook minister Lieftinck weerhoudt, om zelf met het befaamde koffertje in de Kamer te verschijnen. Hij moet voor deze buitenlandse hulp vech ten op de conferenties in de Nieuwe Wereld. Een zeer duidelijk teken van de ernst der inspanning, welke de regering ons volk wil opleggen, is het inkrimpen van het bouwpro gram: geen 50.000, maar 40.000 wo ningen. Waardoor een definitieve oplossing van dit kwellende pro bleem naar een nog verder verschiet dreigt weg te wijken. Ook op an dere terreinen zal veel uitgesteld moeten worden tot betere tijden. Toch wil men de werkloosheids verzekering en een definitieve ouderdomsvoorziening niet laten rusten. Al zal die laatste in defi nitieve vorm zeker in dit zittings jaar nog niet aan de orde komen. Voor de middenstand is er een goed- kinkende paragraaf in de Troon rede, doch concreet houvast heeft men er voorshands niet aan: De re gering gaat na.... En dit is kenschetsend voor deze Troonrede, die veel in het vage houdt en op zichzelf niet veel aan grijpingspunten biedt voor een groot debat. £)E MILLIOENENNOTA is uiter aard concreter. Ze geurt nogal met het feit, dat men de kapi- taalsdienst buiten beschouwing ge laten tot een voordelig saldo van 304 millioen heeft kunnen komen, iets unieks in het na-oorlogse Ne derland. En met de kapitaaldienst erbij is het nadelig saldo nog „maar" 267 millioen. Iets unieks- is ook, dat deze minister van Finan ciën thans datgene wat de belas tingen boven de ramingen opbrach ten niet meer verstopt, maar het gaat gebruiken, om dat tekort van 267 millioen voor een deel op te van gen. Bij alle voldoening over dit op-papier-gunstige resultaat vindt de minister het toch echter ook no dig te wijzen op het hoog niveau, waarop dit alles wordt bereikt. In derdaad een hoog; niveau! Alles bjj elkaar 5 1/4 milliard aan uitgaven tegen 4.9 milliard aan middelen. Dat is dus per Nederlander (van zuigeling tot grijsaard) 525 gulden aan uitgaven en 490 gulden aan middelen. Deze cijfers roepen rege ring en volksvertegenwoordiging nog steeds toe: het moet omlaag De minister zegt het deftiger: a priori is een stringent begrotings beleid vereist. Het is in bepaalde kringen ge woonte, om van vandaag op mor gen een staatsbankroet van het Ko ninkrijk der Nederlanden te voor spellen. Dat doet men al enige ja ren lang en veel indruk maakt dat niet meer. Doch er dient ook zeker voor het andere uiterste gewaar schuwd te worden als zouden we er nu zo ongeveer zijn. Er zitten zo veel donkere plekken in het gehele economische beeld, we moeten zo veel opschorten wat toch eigenlijk wel heel hard nodig is, er zijn bevolkingsgroepen, die 't nog hard te verduren hebben, be lastinghoogte en kapitaalkrapte drukken zwaar op de bedrijvig- heidsdrang, grote werken moeten blijven rusten en er wordt geknab beld aan breder toekomstmogelijk heden. Internationale factoren spe len hier een rol, doch op het natio nale plan mogen we niet stil zit ten. Onkostenverhoging, harder werkenals de overheid voorgaat, zal de particulier gemakkelijker volgen. UNES MIDDAGS hebben de koningin en de prins de traditionele rij toer door Den Haag gehouden. Dit' maal hebben de prinsesjes Beatrix en Irene er ook aan deelgenomen. De koningin, was gekleed in een parelgrijze chinchilla-bontmantel met ijsblauw kapje, prins Bernhard in donkerblauwe generaalsuniform en de prinsessen Beatrix en Irene droe gen lichtgrijze bontjasjes. Overal werd de koninklijke familie geestdriftig toegejuicht. Jv^EEN, we zijn er nog niet. Ook de Millioenennota blijkt dit te be seffen en ze laat zelfs een stok ach ter de deur zien: maatregelen van meer directe aard, die op korte ter mijn hun werking doen gevoelen. Waarmee wel zullen bedoeld zijn: directe investeringscontrole in de particuliere sector en.... distribu tie. We willen met de regering ho pen, dat dit alles niet nodig zal zijn en dat we door de reeds getroffen maatregelen tot een evenwicht in de volkshuishouding kunnen gera ken. Gerust kan men er in deze onze kere wereld niet op zijn. JN NOORD-CHINA zijn uitge strekte gebieden door over stromingen geteisterd. Er dreigt hongersnood. Een gebied ter oppervlakte van 130.000 hectare moest geheel wor den ontruimd. 30 millioen boeren zijn getroffen door deze ramp. In de provincie Sjantoeng zijn 170.000 man bezig met het herstel len va-/ de door de Gele Rivier doorbroken dijken. Voorts zijn honderdduizend boeren, arbeiders en soldaten aan het werk gezet om de dijken van de Tsjien-Li, die ten Zuidwesten van Hanko stroomt, te versterken. In Noord- zowel als in Zuid- China heerst in uitgestrekte ge bieden grote droogte. De inwo ners van een streek in de provin cie Kwangsi moeten zich met gras en bladeren in het leven houden.

de Stem | 1951 | | pagina 1