Zo gauw mogelijk Europees leger WIE ZIJN NATIONALE HELDEN? Extra-productieverhoging van 10 procent in twee jaar Oud-deken de Meulemeester overleden Notaris Q. gedaagd SCHIETPARTIJ IN HAARLEM Morrison houdt niet van de Franse keuken De beste oplossing F DIENSTPLICHT Japan Air France" staakt dienst op Praag Tsjechoslowakije onder druk Nederlandse delegatie Geen retour Praag DAGBLAD VOOR ZEELAND DE „GROTE DRIE" HAPTEN IN EEN GROTE KOEK Broederlijk: Engeland pikt een graantje mee (van de S. U.) MINISTER ALBREGTS ACHT NODIG: Regering bevordert particulier initiatief en concurrentie VRIJ KOEL Hij was 30 jaar pastoor te Hontenisse VRIENEEN, OOK IN DENOOD Discussie in Duitslad over de vraag Eerherstel ook voor WaffaS.S. ert S.D, nagestreefi MAANDAGWEER „HUISGODS" Indonesië en Hoe goed het is, communist te zijn n r Student By ast hij dag en nacht ZEVENDE JAARGANG No. 2098 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778 Redactieraad: C. J-v. Hootegem, Mr. Dr. A. J J M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter. L. J v 't Westende, P. V M. Vercauteren Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnementsprijs bij vooruitbet. t 4.55 p. kwart., p. post f 5.40, p w. (uitsl. oij met-postbestell.) f 0.35. Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3O per m/ra. (Ingezonden Mededelingen f 0 75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen l 0.30 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3aj „Het Narrenschip tjeT OP LAST van de Officier van Justitie te Maastricht ingestelde onderzoek naar aanleiding van de langdurige afwezigheid van notaris Q. te Maastricht, werd afgesloten. Deze zaak is thans nog aanhangig bij de Officier van Justitie, die eerstdaags de meer dan een maand zonder ver lof in het buitenland vertoevende no taris zal oproepen om te verschijnen in de raadkamer van de Arrondisse- ments Rechtbank te Maastricht. De uitspraak van de rechtbank betref fende evt. ontheffing van notaris Q. uit zijn ambt zal in het openbaar ge schieden. DOOR GEESTESZIEKE r-ISTERENAVOND werd de politie te Haarlem door bewoners van de Korte Begijnenstraat gealarmeerd met de mededeling, dat daar in een wo ning met een stengun geschoten werd. De politie, die spoedig met een 10' tal manschappen aanwezig was. kon aanvankelijk niet in de woning door dringen, wegens het gevaar van rond Vliegende kogels. Tenslotte slaagde 'i aantal agenten en rechercheurs er in de man te overmeesteren, doch niet dan nadat deze erin geslaagd was een der politiemannen met een kris in het dijbeen te steken. De 30-jarige man bleek in een ernstige toestand van overspanning te verkeren. Hij werd naar het grote gasthuis overge bracht, waar hij werd opgenomen we gens verwonding aan de schouder. DE GROTE DRIE hebben gisteren te Washington een grote hap gedaan in de enorme koek van de wereldpolitiek. In nette letters stond op-die koek gespoten: Het Europese Verdedigings- stelsel. Wonderlijk genoeg bleven die letters glanzend en gaaf. De V. S. en (zelfs) Engeland hebben het Franse plan „de beste oplossing genoemd van het vraagstuk der Duitse bijdrage". Daarna werd besloten, dat zoveel mogelijk haast gemaakt moest worden, met de organisatie van het Europese leger onder gene raal Eisenhower. zicht, alsof hij in die toch wel heer lijke Franse koek plotseling 'n steentje was tegengekomen, waarop hij bijna een voortand brak. Hij realiseerde zich, dat een nieuw gebit in Engeland tegenwoordig ook al geld kost, spuwde 't denkbeeldige steentje haastig uit en maakte be kend: „De Engelse Regering zal een hoge officier naar de Conferentie sturen over het Europese leger". En om het gevaar helemaal te bezweren voegde hij daaraan toe: „Niet als waarnemer, HET RIJK en de gemeenten betalen aan het particuliere bedrijfsleven te traag uit. Dit brengt grote moeilijk- heden met zich mee. Aldus een schrij ven van de Amsterdamse K. v. K, aan de Ministerraad. ST. MARTINUS, de R. K. Kleerma- kersbond, kan zich een contributie verhoging van 20 pet. niet veroorlo ven, ock al kan de Kath. Midden standsbond dat. Een conflict (uittre ding uit de Vakraad) dreigt. KEKKONEN, premier van het Woens dag afgetreden Finse Kabinet, kreeg opdracht een nieuwe Regering te vor men. Het zal wel weer een coalitie worden van agrariërs en sociaal-de mocraten. OCHUMAN mocht het eerst de tan- den in de koek zetten. Hij deed het met een opgewekt gebaar van ge zonde eetlust. Frankrijk verzet zich niet tegen een Duitse bijdrage in de Europese verdediging, wanneer er maar internationaal toezicht komt, zei Schuman. Frankrijk is bereid voor de klein ste nationale eenheid die omvang te aanvaarden, die de internationale des kundigen van het Atlantisch Hoofd kwartier het beste achten. Frankrijk zal buiten het Pact alleen maar de troepen voor zichzelf willen behouden die nodig zijn voor de bescherming van de overzeese gebieden. Het had Schuman uitstekend ge smaakt. Dat was te horen aan de gulheid, waarmee hij alles wat er over was toereikte aan Acheson. „Deze koek is van Franse makelij zei hij spontaan (doch met andere woorden), „en de Franse keuken is nog altijd gerenommeerd". Dies ging Acheson zonder voorbehoud en zonder bedenkingen met het Franse Plan mee en gaf met een vierkant zakenman-gebaar de koek door aan collega Morrison. Deze had het minder op de Franse keuken begrepen. De Brit is zwaar dere kost gewend en liefst naar eigen opvattingen door onze eigen vakmen sen bereid, was zijn ietwat laatdun kend oordeel. Engeland is een beetje bang, dat het „overigens uitstekende Franse Plan" aan da bezattend® macht de plaats zal ontnemen, waarop zij recht kan doen gelden. Bovendien zag Morrison het gevaar, dat de Duitse herbewapening voorrang zou krijgen boven de Europese bewapening. „Onze materiële hulp is bestemd voor een Europees leger en niet voor afzonderlijke staten". Een tikje vinnig zei Acheson dit wel. Zijn stem had duidelijk een dollar-klank. Toen keek Morrison met een ge- WASHINGTON komen mo menteel door middel van de Conferentie van de Grote Drie, zo af en toe ook merkwaardige zaken aan het licht. Morrison gaf toe, dat Engeland een contract met Sovjet-Rusland heeft afgeslo ten inzake een grote hoeveelheid graan. Daarover bestaat (uiter aard) enig verschil van mening tussen Engeland en Amerika, zo zei de Brit. „Maar behoort niet juist het meningsverschil mede tot de waardigheid van de vrije democratie", vroeg hij met (rhe- torische) stemverheffing. Op meer normale toon voegde Mor rison daaraan toe, dat het aantal onderwerpen, waarover tussen de V. S. en Engeland verschil van mening bestaat, „verrassend ge ring" is. maar om actief deel te nemen aan het werk". Toen smaakte de koek als honing in drie mondenl £)E PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANEN zullen organisa ties zijn, waar in de invloed van de overheid tot eer noodzakelijk minimum is beperkt. De regering heeft bij de onderdelen van het beleid die verband houden met de economische welvaart, vooral tot taak Iet particulier initiatief te stimuleren en zo nodig te coördineren. Zij grijpt regelend in daar waar dit nodig is en daar waar dit op haar weg ligt. Ook in deze gevallen kan zij het advies van belanghebbenden niet ontberen. ALDUS een uitspraak van Minister Albregts aan een diner te Hilver sum, waarmee de excursie van Ne derlandse narlernenteviërc bnu, „er. schillende bedrijven werd gesloten. De minister betoogde ook uitvoerig, dat van de regering, werkgevers en werkn.emers mag worden geëist, dat alle aandacht wordt geschonken aan de opvoering van de productie en de export, omdat deze factoren op lan gere termijn bepalend zullen zijn voor het welvaartsniveau. De practijk heeft geleerd, dat een behoorlijk organisatie-onderzoek er DE LAFFE DADERS van de roof overval op de 79-jarige weduwe Kruit hof te Den Ham zijn gevat. Het wa ren een 20-jarige landarbeider en een 18-jarige wever uit Vroomshoop. DE CONFERENTIE der Noordzeeha vens (van 25 tot 27 September) te Rotterdam zal door Antwerpen niet worden bijgewoond. Er zijn nog te veel onopgeloste Benelux-prohlemen, wordt als reden opgegeven. PAPAGOS heeft onmiddellijk aftre den van de Griekse Regering geëist, „Koning Paul dient mij met de vor ming van een nieuw Kabinet te be lasten", zei Papagos (115 van de 250 zetels). DE LEDEN van de Oost-Duitse „Vrije Duitse Jeugd", die bij het jongste Jeugdfestival meer dan één bezoek aan West-Berlijn brachten, zullen als „onwaardigen" worden uitgestoten en voor het gerecht worden gedaagd. DR. SCHACHT zal eind September aan de Indonesische Regering rapport uitbrengen over zijn bevindingen van de monetaire en finantiële situatie in Indonesië. Ook het Bankwezen zal hij behandelen. DE MANNEN van „Eén-Nul", de be kende voetbalprijsvraag uit Den Haag zijn gisteren veroordeeld tot straffen, die varieerden van 3 weken hechte nis tot boeten van f 30 en meer. EEN NOORSE rederij heeft in Zaan dam beslag gelegd op een aanzienlijke Russische houtlading, omdat de be trokken Russische firma nog f 120.000 schuldig was in Engelse ponden. In middels werd twee derden betaald en twee derden van de vracht vrij ge geven. DE OVERHEID heeft besloten in de woonoorden der Ambonezen geen Ne derlandse „hulpwerkkrachten" meer te laten werken. Koken, schoonma ken e.d. zal voortaan door Ambone zen worden gedaan. een beperkt V.N.-offensief lever de de geallieerden in Korea gisteren enkele strategisch belangrijke heu vels op. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt met voor namelijk in de kustprovincies hier en daar enkele buien. Meest ma tige Zuid-Westelyke wind. Vrij koel weer. Vandaag: Zon onder 19.00 uur. Maan op 18.37 uur. Morgen: Zon op 6.12 uur. Maan onder 5.57 uur. TE BOEKEL overleed in de ouder dom van 68 jaar de Z.Eerw. Heer L. C. J. M. de Meulemeester. Nog pas enkele weken geleden was de thans verscheiden zieleherder als pastoor deken van Hontenisse met emeritaat gegaan. Pastoor de Meulemeestr was ge boortig van Bergen op Zoom, waar hij 11 September 1883 het eerste le venslicht aanschouwde. Na zijn stu dies aan de beide seminaries werd hij op 25 Mei 1907 tot priester gewijd. Slechts korte tijd was hij daarna ka pelaan van de St. Antonius-parochie te Roosendaal, want 19 November 1908 werd hij secretaris van Mgr. Leyten, als opvolger van secretaris Hopmans, de latere bisschop van Breda. Deze functie bekleedde hij gedu rende twaalf jaar. In deze periode van zijn leven bewoog hij zich ook graag op muzikaal terrein en menige compositie verscheen van zijn hand. Op 22 Augustus 1921 werd secretaris de Meulemeester benoemd tot pastoor van de H. Martinus-parochie te Hon tenisse en een jaar later, op 11 Sep tember 1922 werd hij tevens deken. Uit deze zware functie werd hij 6 Augustus 1947 ontheven, terwijl zijn zwakke gezondheid hem noopte om op 17 Augustus 1951 ook als pastoor ontslag te nemen. Dertig jaar lang bestuurde pastoor de Meulemeester zijn parochie en dit lange tijdsbestek heeft hij zeer veel goeds voor de aan hem toever trouwde gelovigen kunnen doen. Hij was steeds in de weer voor zijn paro chianen en stond als zeer gulhartig bekend. Zijn heengaan zal dan ook door velen betreurd worden. Maandag 17 September zal in de kerk van Groenendijk om half elf de plechtige uitvaartdienst worden gece lebreerd. in vele gevallen toe le.dt, dat de pro ductie vaak zonder noemenswaardige verdere investering aaimerkelijk kan Het streven dient gei leut te zfjn op een extra prodactiviteitstoeneming van 10 procent, veike in een periode van een tweetal aren zou behoren te worden bereikt. Indien het bedijfsleven in deze taak niet zou slagen, tou de regering ge dwongen wordei zich ernstig te be zinnen op de vrag of de bescherming welke het bedrijsleven thans op on derscheidene gaieden geniet, econo misch verantwood is. Het overheidsleleid zal er zoveel mogelijk op geriut dienen te zijn een effectieve concurente te bevorderen. Truman a Acheson PRESIDENT TFJMAN heeft Don- derdag op een ersconferentie ver klaard, dat zo lat hij president is, Dean Acheson Mister van Buiten landse Zaken zal lijven (20 Januari 1953), Op de vraag, holang hij president zou kunnen blijve antwoordde Tru man, dat hij deze nctie wellicht nog wel enige tijd zouervullen. Lachend wees hij de suggdes van de hand, dat zijn woorden aden kunnen wor den uitgelegd als o aanduiding, dat hij het volgend jr zou pogen op nieuw gekozen te \rden. De restauratie-werkzaamheden aan de St. Lambertuskerk te Wouw, die in 1944 door de terugtocht der Duitsers zwaar beschadigd werd, vorderen goed. Het voorste gedeelte wordt gerestaureerd door monumentenzorg, het achterste gedeelte, waarvan de toren nog niet mag worden afgebouwd, door de dienst wederopbouw. Op 17 September a.s wordt de kerk weer plechtig ingewijd.. OP HET OGENBLIK wordt in West-Duitsland de ptieke discussie onder dt oud-soldaten in hoofdzaak gevoerd rond vraag wie nu eigenlijk nationale helden zijn geweest: de eikenloo'agers, die hun eed op Hitier tot de laatste ademtocht van het Nazir zijn trouw ge bleven, ofwel de opstandelingen van 20 Juli 1944. regering heeft in de laatste tijd zwakke pogingen ondernomen om laatsten meer prestige te bezorgen, doch het is ze er twijfelachtig oij met zulke po gingen juist in de rijen der oud-soldaten succes zal kten hebben. Voor Hongaarse geestelijken ^JAAR in het Vaticaan verluidt, is in Hongarije een verordening uit gevaardigd, volgens welke alle gees telijken onder de 50 jaar dienstplich tig zijn. Reeds meer dan 500 geestelijken on der de leeftijd van 35 jaar waren als gewone soldaten in het leger opgeroe pen. Naar men in het Vaticaan ver klaart, zou men willen voorkomen, dat de gelovigen in aanraking komen met de jonge geestelijken. Later zou den dan de oudere leden van de gees telijkheid gemakkelijker uitgeschakeld kunnen worden. F)E BEZADIGDE zeventig jarige oud-admiraal Hansen, die de sol- datenbond der beroepsmilitairen leidt, heeft zelfs gemeend bij minister Lehr zijn beklag te moeten maken over 'n bevoorrechting der aanhangers van 20 Juli bij de verdeling van staats- posten. De toeleg van het pas gestich te soldatenverbond schijnt veeleer te zullen worden eerherstel te bezorgen aan alle Duitse coldaten, die van de Waffen SS en de Sicherheitsdienst en van de wegens oorlogsmisdaden ver oordeelden niet uitgesloten, dan wel eer te bewijzen aan hen, die aan de Nazidwang hebben trachten te ontko men. VIER GROEPEN J^E STICHTING van het verbond heeft de soldateske opmars voor lopig gesplitst in vier groepen: 1. Het „Salonfahige" Verbond, dat bereid is gebleken de Bonnse grond wet te erkennen. 2. De radicale groepen, die de eed aan Hitier gestand willen doen en/of met de Russen willen ageren. 3. De .Heimkehrerbund", een orga nisatie van terujseerde krijgsge vangenen, welks itieke instelling duister is doch cpretendeert voor de gewone solda te spreken, ter wijl de overige -den slechts offi cierskliekjes zout zijn, 4. de Stahlhelrrftgesloten als zijn de een politiekerganisatie. De grondslag r het verbond is gelegd door twdlgemene bonden, waarbij zich eenDtal groeperingen van oude legerefiden Lebben aan gesloten. Een dezer gron. de Schutzbund, verrijkte de Du kiosken met een „Soldatenzeitungwelker inhoud er niet toe bijdraale oud-soldaten er van te doordrii» dat zij hun dap perheid en end aan een slechte zaak hebben bed. Onlangs verviel deze krant in oude Nazi-propa ganda om de P- de verantwoorde lijkheid voor luitbreken van de oorlog toe te sVen. Al bestondenH de groep Hanse en bij vele andmud-officieren be denkingen tegel: Schutzbund, toch is de federatie® stand gekomen, waarbij men ahoop heeft gesteld TXE ONDERTEKENING van het vredesverdrag met Japan dient in de geschiedenis van het jonge Indonesië te worden geboekstaafd als een mijlpaal. Het land heeft te San Francisco op een der belangrijkste kruispun ten van zijn levensweg gestaan en minister Soebardjo, door een gerin ge meerderheid gedekt, heeft mach tiging gekregen de ogenschijnlijk enig juiste richting in te slaan. Van twee kwaden heeft men het minst erge willen kiezen. Is de nu geda ne stap, dit in het oog houdende, op dit moment te rechtvaardigen en in zekere mate zelfs toe te juichen, alleen de toekomst kan leren wel ke gevolgen er voor het souvereina Indonesië aan verbonden zullen zijn. Te verwachten is, dat na terug keer der delegatie van de Verenigde Staten naar Djakarta een felle op positie in het parlement, door de P.N.I. daartoe aangezet, zal trach ten het kabinet-Soekiman te ont halzen, De vurige Merdekisten, die van de 100% en meer, zullen uit spelen hoe onvergeeflijk het is ge weest de strikte zelfstandigheids- politiek die immers uiting moest geven aan de totale Merdeka-bele- ving prijs te geven voor een aan sluiting aan de Amerikaanse wen sen. Men zal de lening van 50 mil- lioen dollar, die Soebardjo als troostprijs meebrengt, qualificeren als de betaling voor de „ontrouw", gepleegd aan de politieke partner India. De oppositie zal daarbij doel bewust voorbijzien, dat het wurgen de tekort aan consumptiegoederen nooit zou kunnen worden ingelo pen zónder die lening en de dollars op het juiste psychologische mo ment zijn aangeboden om de wan kelende economie degelijk te schra gen. Qok zal de oppositie aanvoeren en daarin zal zij gelijk hebben dat beloften van Japan, zelfs in dien ze in een bilateraal verdrag worden verankerd, waardeloos zijn. Nuchtere Indonesiërs, zo goed als nuchtere Nederlanders-uit-de-Oost, kennen de vroegere vijand te goed dan dat zij zich door vriendelijke woorden en hoffelijke gebaren in slaap zullen laten wiegen. Wan neer de premier Yoshida ver klaart, „de toekomst met goede hoop en grote verwachtingen voor wat betreft de ontwikkeling van wederzijdse vriendschappelijke en vruchtdragende betrekkingen met regering en volk van Indonesië te gemoet te zien", zal Indonesië er goed aan doen zich te herinneren, welke fatale invloed de massa-im port van Japanse katoentjes, van Complete Nipponse fietsen voor f 15 en literflessen bier voor 18 cent, destijds op de Nederlandsch-Indi- =che economie heeft gehad. Dat de handelsverhouding tussen Twente en Java door hervatting van de textielinvoer sterk zal lijden, ten detrimente van Nederland èn Indo nesië, is een factor die niet alleen de Nederlandse fabrikanten, maar ook de Indonesische ministers van Financiën en Economische Zaken zorg zal baren. En dan: aacht men. dat Japan ,n het te sluiten verdrag met Soekar- no niet zal zorgen, dat de vane ids bekende en gewantrouwde vis: rs weer in de Indonesische watci-.-n zullen terugkomen.' Gelooft men, dat niet opnieuw ae gi. ilachende, van service overlopc-,de Japanse r-pers en fotografen zich :ot -n de kleinste ,:uiaai zullen nes telen om hun Indonesische concu rente» in no time dooi te druki: Soebardjo en premier «pek:.- - t zullen het hard te verantwoorden krijgen, wanneer m het parlement over al deze dingen felle woorden zullen worden gesproken en zij zich ter verdediging van de zwenking naar de Amerikaanse rich ing slechts' kunnen beroepen op de mogelijke economische stabilisatie, die de 50 millioen dollar moeten brengén. j-Jet gevaar van de overstroming der markten met Japanse re port dreigt met alleen Indonesië, maar in even sterke mate Inuia, Malakka en Indo-China. Alleen -n gemeenschappelijk front tegen de re invasie kan uitkomst bieden. Maar voor een eendrachtig optreden heeft men, dat zal duidelijk zijn, in In donesië zijn kansen verspeeld. In dia zal op dit punt geen samenwer king aanvaarden, nu het in San Francisco in de steek is gelaten. Met de enorme economische en militaire hulp, die Amerika aan Ja pan biedt en die Nippon in feite tot vazal van Truman maakt, vormt t land van Yoshida een economi sche dreiging voor het Oosten, waartegen Indonesië zich slechts zal kunnen keren met een ijzersterk kabinet, dat uitsluitend op dit punt op strakke zelfstandigheid zal moe ten terugvallen. (TNLANGS heeft in Noord-Bir- ma een bende Birmaanse communisten een personentrein aangehouden, maar zij stalen niets en lieten ieder ongemoeid. Inplaats daarvan onthaalden zij de passagiers, die buiten de trein moesten gaan staan, een uur lang op een propaganda-redevoering, J waarin hun werd voorgehouden i hoe goed het is communist te zijn. Daarna lieten de communis- iedereen weer instannen en gaven het vertrek-sein!.... FNE „AIR FRANCE" heeft Donder- dagavond haar dienst op Praag, op aanraden van de regering gestaakt. Volgens een nadere mededeling van de Air France zijn de vluchten met ingang van Dinsdag jl. „tot nader or der" onderbroken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de regering de maatschappij tot deze maatregel had geadviseerd om mogelijke represail les te vermijden als gevolg van het verbod van de gealliëerde Hoge Com- mlssle aangaande Tsjecho-Slowaakse vluchten boven West-Duitsland. Hij zeide verder, dat het initiatief tot het uitvaardigen van dit verbod van de I Franse autoriteiten was uitgegaan :ia j „de arrestaties van Fransen in Praag en de onregelmatige actie tegen hen! van de zijde der Tsjechische autori teiten". Dit Franse besluit was door de an dere gealliëerde regeringen aanvaard cn door de gealliëerde Hoge Commis- ie in Duitsland bevestigd. Beperking vliegverkeer FNE GEALLIEERDE Hoge Commissie heeft alle vluchten van Tsjecho- Slowaakse vliegtuigen hoven West- Duitsland tot nader order verboden. Een directe reden voor het verbod, dat Dinsdag jl. te middernacht is in gegaan, is niet gegeven. De laatste maanden hebben Tsje clilsclie vliegtuigen keven geregelde wekelijkse diensten via West-Duits land onderhouden, waarvan drie op Parijs, twee op Brussel en twee op Amsterdam. De „Air France" heeft op advies van de Franse Regering alle diensten door de lucht op Praag stilgelegd. In Wash ington wordt vermoed, dat een en an der verband houdt met het gevangen houden te Praag van de Amerikaan se journalist Oatis. De Alg. Vergadering der Verenigde Naties (~)P DE ZESDE algemene vergade- ring van de V. N. die op 6 Nov. a.s. te Parijs wordt geopend, zal Ne derland door een delegatie worden vertegenwoordigd met Minister Mr. D. U. Stikker als hoofd. D. J. .von Balluseek als plaatsvervan gend hoofd en o.a. prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, O.F.M., Jhr. H. van Vre- den'ourgh en dr. C. L. Patijn als ver tegenwoordigers. Zowel een aantal plv. vertegenwoor digers als deskundigen zijn aangewe zen. op de gematigdheid, toegeschreven aan generaal Friersner, die tot presi dent verd gekozen Friessner behoorde éigenliik tot de generaals die het nut van al he* ge organiseer niet inzagen doch hii treft tenslotte meegedaan om de zaken niet in ai te gevaarlijk spoor te laten lo pen. DE RADICALEN DN RADICALE groepen soldaten, die buiten het verbond zijn ge bleven, concentreren zich nog altijd om de twee richtingen van de Bru- derschaft. Met de Nazirichting daar in is Hitiers majoor Remer, de leider der Neo-Nazipartij, nauw verbonden. Onlangs is 'een .Freikorps Deutsch- Iand" verrezen, dat kortweg de 25 programmapunten der NS DAP heeft overgenomen, heeft verklaard dat Duitsland „soldatisch" moet zijn wil Europa niet ondergaan en alle ver trouwen heeft opgezegd in hen, die ondanks hun eed op Hitier de nieu we staat erkennen. De groep^ opereert onder leiding van een SS-officier en een parbige,- noot Er z\n meer van deze groepjes, doch men kan daaraan g en grote be tel r-ni-. toekennen Dit kan men even- mm aan de neutralistisehe vleugel van de Brudetschaft aan de door de communisten gestichte ,A heilsge meenschap vai, Dulist frontsoldaten tot verhindering der herbewapening" en aan een eveneens met het Oosten verbonden „Gemeenschap van Duitse soldaten" die onlang? in Ue'zen aan de zonegrens bijeen is geweest. LOSSE ORGANISATIE ^JIT EEN EN ANDER kan worden afgeleid, dat ook het nu samen gesmede verbond nog slechts een los se organisatie is, waarin vele ten- denzen vertegenwoordigd zijn. De uitingen van vele leiders, hun eis tot vrijlating van oorlogsmisdadigers, hun met soldatendom verweven politieke ideëen, hun opvattingen over een frontstrijdersgeest, hun aarzeling om de Duitse verantwoordelijkheid voor de oorlog te erkennen, hun pleidooien voor de SS, dit alles zijn verschijn selen, die geallieerde instanties in Bonn aanleiding geven de ontwikke ling der zaken met een zekere arg wanende oplettendheid gade te slaan. TREVOR HUMPHREY BY AST, een 21-jarige jongeman, die bij zijn mede-studenten doorging voor een veelbelovende chemicus, is voor vijf jaar lang in Londen achter siot en grendel gegaan. Bij vol daglicht was hij de keu rige, ijverige en weetgierige jon geman, die ingetogen leefde en met zijn onomrande brilleglazen over zijn studieboeken zat gebo gen. 's Nachts was hij de leider van een bende, die met zelfvervaar digde springstoffen brandkasten deed springen. Hij kreeg het avon tuur te pakken toen hij in een West Endse bioscoop een Ameri kaanse gangstersfilm zag. Hij werd er enthousiast door en zag zich zelf als de „grote baas" van een gangstersbende. Zijn eerlijke en respectabele ouders wisten niets van het dubbele leven van hun zoon. 1/ oor Al verstandigen VAN DE Tsjecho-Slowaakse trein, die naar Duitsland is eereden hebben reizigers niet om asyl- recht in Duitsland verzocht. Zij zijn thans op de terugweg naar Tsje- eho-Slowakije. Aldus een officiële woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland. De overige 31 inzittenden zullen in West-Duitsland blijven.

de Stem | 1951 | | pagina 1