HAM Britse maatregelen tegen Perzië Veldslag in Boedapest Twee doden door gifgas Spanning op het Roosendaalse station op Ja va I Voor „Jongens steden" in Italië „Luchtbrigades" Schietpartij van dronken Russen Ook India wil vrede met Japan I Gent roept om „stalen long" Prins Ras naar Turpin W aar om het géén ramp werd Een pyromaan te Stadskanaal En brak bij zijn advocaat in. 4 I eld m MARKTEN DAGBLAD VOOR ZEELAND HET OLIE-CONFLICT WORDT MET DE DAG SCHERPER Geen dollars meer voor ponden Beperking invoer P. T. T.-Minister nam ontslag Nederlands afscheid in Korea y ul kanen INCIDENT TE BERLIJN Unie Hof van Arbitrage bijeen Iets minder warm Ze"ze:rchti^ «w tot Tussen kerkgangers en politie Italiaanse boer groef een put Lek in een 16-tons zwavelkoolstof-tank Permanente wacht 0M f HIJ KREEG ZIJN LAATSTE KANS Muis zette kermis stop I i -i di, ex-luitenant van het Inse leger, wordt er wn |gd, samen met sergeant uajoor Holohan vermoord Hier ziet men hem met touw en kinderen. hebben gezeten, hetgeen dat we een vroege en Iter krijgen. Optimistisch is [niet. Het lijkt alsof er heel een zware, donkere wolk nkrijk wordt geschoven. [ergeten jaren [JKERDER is deze wolk voor 3ouchard. die zich zes jaar derhalve kans loopt zijn noeten offeren aan de guil- 31 April 1924 pleegde Bou- moord en bij verstek werd J deeld tot de doodstraf. Hij iDnnis in Argentinië en der- Id hij het verstandiger maar I; te keren naar Frankrijk. |eede wereldoorlog werd de van Marianne hem te sterk cember 1949 arriveerde hij Frankrijk. Hij meende, dat [is verjaard was, aangezien de wettelijke termijn Iprstreken. Argentinië had vel geen goud geleverd en zat Bouchard spoedig zon- jHij pleegde opnieuw enige li en werd op 17 Januari '51 |jrd, terwijl hij bezig was een onderkleding leeg te halen, [en verscheen hij voor het daar bleek, dat hij nog [straf te goed had. Volgens J:aat zou de termijn evenwel I'. zijn, maar ook deze had eten, n.l. dat de zes oor voor deze periode niet mee :t op October SBUIEN zijn de Parijzenaars gustus vertrokken voor hun In plensbuien zijn ze terug- n hun hoofdstad, waar mèt i het leven van iedere dag weer doorbreekt. Je weer den verwachten een mooie ctober en eerv goede eerste November, Maar half No- comt de „vrieskoei"- Mocht e nog geen vacantie hebben wacht dan tot October. Mis- nt ge dan tussen de buien ;n en ander genieten, s-experts beweren evenwel, 'ote, rode vloedgolf in Oc- ember de Franse grenzen al hebben. Ook zij willen van het mooie weer profite- zowel de ene als de an- ;orie heeft zich al vaker ver- eef niet veel voor voorspel- Sept. Bramen A 100, B 65. export; Triumph de Vienne 5468.30, I 60.50—66, II 39.90; Ilin A 26—28.20. BC 26.90—27,50. Zigeunerin A 33, B 30, CC I 25.30—29, II 16.20. Ellisons 34, BC 26—30, I 23—31, II 17, ieve A 37.20—38.50, BC 32.10, insparant de Cronsel A 24, BC ,10—21.10. II 5.70—6.10. Pruimen oria 6—42, Jefferson 936, Bel- vain 621, Reine Claude d'Al- Kirkus 641, Abrikoosprui- Reine Victoria II 16.50, idem .40, Gewone veiling: Zigeune- Manks Codlin 311, Transpa- Tronsel 38. James Grieve 5— e Merode 835, Signeur d'Es- -38, Br. Lebrun 1537, Br. d' 537, Triumph de Vienne 12— 629, Blauwe druiven 6878, incessebonen 2840. ■E, 7 Sept. Bramen 97.20— ob. Princessebonen I 44.90, II 0, Reine Victoria II 17.70—18.20 Louvain II 7.207.40, Appels: A 30.45, BC 29.20—29.30, I II 18.20, Manks Codlin A ^0. BC 26.90—27, I 26.60, II 15.70, int de Cronsel A 22.50, BC 20, 60, II 6.20. grof 4.50—4.80. Cod- ïck I 15.50—17.80. II 4.50, James 3040, BC 26.10, I 27.90, II 20.05. Orange A 35, BC 35 I 27, J8C9 19.10—20.80, grof 5.20, Graven- ed. I 16.90—17.70, Peren- Beurré L 41. B 39. C 36, I 38.10—387®. umph de Vienne A 77, B 69.80. 65.70, II 40, Beurré de Merode 3C 37.60, I 36.30, II 27.60. Seig- peren A 35. BC 31.90—32, ClapP8 I 40.40, II 35. Bon Crétien Wil- .10, II 29. Val- en KroetappeIS les per 100 k.g. Kleine veiling Reine Victoria 2233, Reine >an 57—79. idem Verte 64, idem 1416, idem Violet 20—35, Kir- Jefferson 26—35 Belle de Lou- 22, Gele Eierpruim 19. Diversen: jl1.01, Blauwe druiven 761.00, k.g., Vijgen 11, perziken 215, r stuk. Appels: Manks Codlin ansparant de Cronsel 3—12, id. 24—26, James Grieve 726, Z|- 525, idem verpakt 3032, El* ange 5—17, Keswick 3—6, Zoete 12—18, Peren: Clapps Favorite 7 Lirré de Merode 12—26, Beurre .0—22, Beurré d'Amanlis 14—25. -29. Duifjespeer 9—14 Seigneur 10—24, Bon Cretin William 9^ Per k.g. UZEN, 8 Sept. Groenten: SI* Bloemkool 13—60, Groene Vfit* 8—13, Witte komkommers 30—46, Selderij 9—10, Peen JJ» pl5, Eerstelingen 1030. EigewJE -1060. Andijvie 6—13. Stoksny —46, Stamsnijbonen 20, Princ 50—66. Pronkbonen 25—30, B°° Savoye kool 22—28, Witte koo '2—28 Prei 27—34, Rabarber 65—91, Spinazie 25—29. Toma}J£ ïen 4—13, Fruit: Appelen; E"1 nge 924, James Grieve 15 odlin 38, Tranparant de Cro 510, Zigeunerin 435. peT..J. 'avorite 10—34, Conférence J* de Merode 9—25. Enkele ]ufc riomph de Vienne 1050. "r 11e de Louvain 9-13, Dubbele tte 17 Reine Claude d Altha ictoria 6—28. ZEVENDE JAARGANG No. 2095 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 1 Westende, P. V. M. Vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnementsprijs bjj vooruitbet. f 4.55 p. kwart., p. post f 5.40. p. w. (uitsl. bij niet-postbesteU.) f 0.35. Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt. 10 et. Postrek. no. 278841. Prijzen van buiten]. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 080 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van' de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen' naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaande^THuIs^ubbele Poo^Ti^n^""- (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel_no _3ój Amerikaans diner r\E ONTVANGER der gemeentebe- lastingen in het eerste district van New-York, Mr. Joseph P. Marcelle, zal de gastheer zijn aan een diner dansant, dat in November zal worden gegeven in het wereldberoemde Wal dorf-Astoria hotel in New-York, ten bate van de „Jongenssteden" in Italië. Niet minder dan 1500 personen zullen aan dit diner deelnemen en er hon derd dollar per couvert voor neer tellen. Onder de gasten bevindt zich o.a. de neef van Pius XII, prins Mar- cantonio Pacelli en zijn echtgenote, prinses Gabriela. De Pacelli's vliegen van Rome naar New-York tegelijk met Mgr. Patrick Carroll-Abbing, de stichter en directeur van de Boys' Town in Italië. Mr. Marcelle heeft veel voor Jon gensstad in Italië gedaan. In de laat ste drie jaar heeft hij meer dan een millioen gulden kunnen overdragen. De Oostduitse politie rjE BRITSE Hoge Commissie heeft een verklaring gegeven, waarin gezegd wordt, dat de Oostduitse po litie opgeleid wordt als een mogelijke operationele strijdkracht en niet slechts als een politiemacht voor de handhaving van de binnenlandse vei ligheid. De sterkte van de politiemacht be draagt 54.000 man. Bovendien was er een „marine" met 5000 man. Thans werd ook de organisatie van een „luchtpolitie" ter hand genomen, al dus de verklaring. Met de organisatie van deze „para militaire strijdkrachten" was in Juli 1948 begonnen. Er zijn Russische officieren aan de politie verbonden. HET BRITSE MINISTERIE van Financiën heeft een verkla ring uitgegeven, waarin meegedeeld wordt, dat de speciale faciliteiten, welke Perzië genoot ten aanzien van de converteer baarheid van het pond in dollars, opgeheven worden. pERZIE genoot voorrechten, die ge woonlijk in landen van het ster- linggebied verstrekt worden. Perzië had eveneens het recht in ponden be talingen te doen in landen van het sterliiiggebied en enkele andere. De verklaring zegt verder, dat het weg vallen van de uitvoer van olie uit Perzië de opheffing der maatregelen niet slechts rechvaardigt doch dat het voor Engeland nodig wordt grote som men in dollars te betalen voor an dere olie. Onder deze omstandigheden kon Engeland zich niet meer veroor loven Perzië van dollars te voorzien. Het was daarom nodig, dat alle beta lingen tussen Engeland en Perzië met de goedkeuring van het Ministerie ge schiedden. Het was de bedoeling slechts de buitengewone faciliteiten op te heffen. Engeland zou Perzië voorts niet meer voorzien van schaarse goederen die Perzië mocht kopen wegens de waarde, welke de olie voor Engeland had. Deze goederen had Engeland zelf hoog nodig. Ook konden zij omgezet worden voor dollars of andere devie- DREIGEMENT. 7 O ALS BEKEND tracht de Regering van Iran ruwe olie en olieproduc ten te verkopen welke gewonnen wor den in het gebied waar tot voor kort „Anglo-Iranian" werkzaam was. Deze maatschappij heeft thans een verkla ring uitgegeven: „De maatschappij vertrouwt, dat geen olie-maatschappij van goede re putatie of tankrederij of makelaar van standing zich direct of indirect zal inlaten met „onwettige handelin gen" van de Iraanse regering. Zouden evenwel enig concern of individuele personen transacties aangaan met de Iraanse Regering, in verband met de olieproducten in kwestie, dan worden zij gewaar schuwd, dat de maatschappij alle maatregelen zal treffen welke nood zakelijk zullen blijken om haar „rechten, in welk land dan ook, te beschermen". t t t L)E PERZISCHE Minister voor de P.T.T., Mosjar, heeft bij premier Mossadeq zijn ontslag ingediend. Hij stuitte in het Par- J lement op krachtige kritiek en eenmaal werd hij zelfs mishan- I deld. Na dit voorval verscheen hij niet meer in het Parlement, J noch in het Ministerie. t rjE WEST-BERLIJNSE politie heeft Maandagavond twee dronken Sov jet-Russische soldaten in de Ameri kaanse sector gearresteerd na een in cident aan de grens van de Sovjet sector, waarbij schoten werden gelost. De soldaten, die van Klein-Mach- now, een voorstad van Berlijn kwa men, reden met hun auto door de af- Bij afzonderlijk verdrag LIET JAPANSE Ministerie van Bui- tenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat Maandag de Indische mis sie te Tokio op het Ministerie een ont werp voor een Indische verklaring heeft overhandigd, waarin zal wor den gezegd, dat de Staat van Oorlog tussen India en Japan zal eindigen, zodra het verdrag van San Francisco van kracht zal zijn geworden. Tevens stelt India in de nota voor zo spoedig als practiseh mogelijk is, met Japan een afzonderlijk vredesver drag te sluiten. Zoals men zich zal herinneren, was het voornaamste bezwaar van India gericht tegen het aanwezig blijven van Amerikaanse troepen in Japan, zoals dit in het thans getekende Ja pans-Amerikaans defensieverdrag is geregeld. DE ALLEENWONENDE weduwe Kruithof, 79 jaar, werd in de Zondag nacht bij Almelo in haar slaapkamer door twee bandieten overvallen. Z(j dreigden met een revolver. De buit was 400 gulden. De schurken zij nog niet gepakt. DE VERKIEZINGEN in Griekenland, brachten tot nu toe als resultaat: Griekse concentratie (Papagos) 35 procent., Progessieven (Piastiras) 24 pet., Liberalen (Venizelos) 19.5 pet. en de linkse Democraten 11.5 pet. Er zijn 250 zetels te verdelen. TITO heeft in een rede aan Italië symbolisch „de vriendenhand" gereikt inzake Triest. „Maar geweld zal met geweld beantwoord worden", zo dreig, de hjj. DE SCHOOLWET betreffende subsidie aan katholieke scholen werd door de Franse Nationale Vergadering aange nomen met 322 tegen 251 stemmen. ISRAEL en Transjordanië hebben er in toegestemd deel te zullen nemen aan de Palestina-conferentie te Parijs. Nu de Libanon nog. Maar of Joden en Arabieren werkelijk aan één tafel gaan zitten..,. HARDERWIJK stond gisteren tot grote vreugde van de jeugd vol komen op stelten. De maréchaus- sée's uit Apeldoorn hielden name lijk een levensgrote oefening in het onderdrukken van een com munistische oproer, compleet met raddraaiers, vechtpartijen, arres taties, het bezetten van gebou wen en demonstraties. DE EX-BURGEMEESTER van Hil versum is gerehabiliteerd. Hij gaf in dertijd aan een van zijn ambtenaren een radio en f 1000 in bewaring. On der ede verklaarde de man nooit iets te hebben ontvangen. Bij onderzoek bleek echter de meineed. EEN JONGEN VAN ELF JAAR, T. Mol, is in Alkmaar overleden tenge volge van het eten van bedorven ha- f'nf[ Lilt Zijn 45-jarige vader ligt het ziekenhuis. Niemand van het ten*** "Uiten hen van de vis gege- H. M. DE KONINGIN heeft uit Michi gan van uit Nederl. afkomstige kwe kers als sympathieke groet een doos gesorteerde selderij ontvangen. TOT VOORZITTER van het Kath Onderwijzers Verbond werd als gesa^ lariëerd bestuurder benoemd de heer w-Yi. "ïsen ,als opvolger van Willem Wildschut, die niet-gesalariëerd deze functie 18 jaar bekleedde. DE NOORDELIJKEN hebben de ge allieerden in Korea opnieuw beschul- m een vliegtuig van de V.N K®esonS zou hebben bescho- le°- V-N.-officieren stellen een onder- zocK in. 4 i 4 4 J hedenavond: 4 Veranderlijke bewolking met enke|e verspreide regen- of on- J Wfersbuien. Matige tot zwakke J"nd .u,t Zuidelijke richtingen. Iets minder warm. De eerste formele zitting, van het Unie Hof van Arbitrage werd te Dja karta door prof. mr. dr. de Grooth geopend. De foto, die gemaakt werd tijdens de eerste bijeenkomst, toont: Mr. dr. Kusumadtmadja (midden) rechts van hem prof. dr. Beaufort en Mr. Maramis, links mr. dr. Donner. sluitboom van de sectorgrens heen. Sovjet-Russische wachtposten en Oost- Duitse politiemannen losten 'n veer tig schoten, nadat het hun niet gelukt was hen tot stilstand te brengen. In wilde rit ging het zigzag door de stra ten van het district Zehlendorf in de Amerikaanse sector. Aanvankelijk wisten zij arrestatie door de West- Berlijnse politie te ontgaan door hun pistolen op de politiemannen te rich ten. Na een Duitse vrouw, die hen wilde doen stopjien, te hebben omvergere den sprongen de soldaten een tuin van een villa binnen. Een West-Ber- Ijjnse politieman, die hen naderde, moest zich weer terugtrekken, toen de soldaten op hem vuurden. Een versterkte politiemacht legde een cordon om de tuin heen en arres teerde tenslotte het tweetal, dat aan de Amerikaanse militaire politie werd uitgeleverd. De West-Berlijnse politie heeft een bewaking gezet bij de Westelijke zijde van de omvergereden grensversper- ring. Volgens ooggetuigen hebben de Sovjet-Russische wachtposten zestig tot tachtig schoten gelost en is het louter toeval, dat niemand geraakt werd. Dinsdag zal besloten worden, wat met de twee soldaten moet ge beuren. SLUIS TE TERNEUZEN Minister Coppé: Ogenblik is niet ver meer OP DE Zesde Internationale Jaar beurs der Vlaanderen, welke te Gent met veel plechtigheid werd ge opend, heeft een tweetal sprekers de noodzaak van een betere verbinding Gent-Terneuzen met klem bepleit. De voorzitter. Ir. de Movraye zei: „Zoals het „Delenda Carthago" van Cato, slaak "ik vandaag voor de zesde maal sedert de stichting der jaarbeurs, de> zelfde angstkreet: „Geef ons onze sta len long! Geef ons de nieuwe sluis van Terneuzen!" „Zij zou niet alleen een verbetering betekenen voor de haven van Gent en haar uitgestrekt achterland, maar zon der haar, zal het leven in de Vlaamse aderen verkalken." „Het lot van duizenden families, van honderdduizenden werklieden en am bachtslieden, nijveraars en handelaars, hangt af van de onmiddellijke verwe zenlijking van de nieuwe sluis!" Ook Burgemeester Clayes liet een noodkreet hóren: „Red de haven van Gent!" De Minister van Economische Za ken Coppée zei in antwoord op een en ander: „Elk jaar komt de oplossing dich terbij. Nu nog slechts één van de be trokken problemen, principieel zijn beslag moet krijgen, kan het ogenblik niet ver meer zijn, dat Gent voldoe ning zal krijgen." Voor het vertrek van de vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties uit Korea kwam de band van de beroemde tweede Ame rikaanse Divisie een muzikaal afscheid aanbieden, dat door onze jongens op hoge prijs werd gesteld. Het uit zestig leden bestaande muziekcorps had een programma samengesteld, dat klonk als een klok en geruime tijd duurde. MET gummistokken bewa pend hebben leden van de communistische volkspolitie in Boedapest aanvallen gedaan op grote groepen gelovigen, die protesteerden tegen de afbraak van enige belangrijke kerken, die plaats moeten maken voor grote pleinen. Op een van deze pleinen zal een meer dan levens groot standbeeld van Stalin wor den geplaatst. Velen werden bjj deze aanval ge wond en gearresteerd. Vier technici in dienst van de regering, die weiger den de bevelen voor de afbraak der kerken uit te voeren, zijn eveneens gearresteerd. Onder de kerken, die zullen worden afgebroken, zijn er drie van buiten gewone architectonische schoonheid, zoals de kerk „Regnum Marianum", Belvarosi en de kerk der Paters Fran ciscanen in Boedapest. Vier andere kerken zijn voor de eredienst gesloten, namelijk de kerk der Paters Dominicanen, de kerk van Altijddurende Aanbidding en van de Servieten, alsmede de kerk op het Roszakplein. Vorige week werd voor de laat ste maal in de „Regnum Maria num" de H. Mis opgedragen. Een enorme menigte vulde niet alleen de kerk, maar zelfs het daarvoor gelegen plein en de aangrenzende straten. Onder de H. Mis arriveer de de motorpolitie en sommeerde de gelovigen zich te verspreiden. Toen aan deze sommatie geen ge hoor werd gegeven, werden char ges op de gelovigen uitgevoerd, die aanleiding gaven tot hardhandig ingrijpen der politie en tot heftige demonstraties der gelovigen tegen de regering. Met veren en scharlaken jas LIET WAS gisterenmiddag in het K. L. M.-kantoor aan de Sloane- street in Londen te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was: bij de ingang van het kantoor viel een lange man op, getooid met veren van velerlei kleur en gekleed in een met allerlei tekens en woorden versierde scharlaken rode jas en een pantalon van uitheemse makelij. De man kwestie was Ras Prins Monolulu, een Ethiopiër van geboorte, met 'n Deens paspoort en zijn kost verdienende in Engeland met het geven van tips bij paardenrennen. Een der zinnen op z'n jak luidt dan ook: „I got a horse" De PH-TCE (de Edam) brengt hem en vier en vijftig anderen vandaag naar de V. S. om daar Woensdag de boksmatch Sugar Ray Robinson tegen Urpin te kunnen laten bijwonen. DIJ VITERBO (It.) was de landbou wer Alfredo Lupatelli bezig; een put te graven. Het werd plotseling on wel, had nog juist de tijd om hulp te roepen en bezwijmde. Zijn zoon snelde toe, daalde af in de put en maakte een touw rond zijn vader vast. Nauwelijks had hij zijn moeder en zuster toegeroepen het touw op te ha len, of hij viel zelf flauw. Buurman Guiseppe Gorradini daalde op zijn beurt in de put af. Hij slaagde erin beide lichamen aan een touw te be vestigen. Zelf scheen hij geen hinder van de giftige dampen, die de bezwij ming der beide anderen veroorzaakten, te hebben. Het eerste lichaam, dat (Van onze redacteur). "p\VEE DAGEN LANG heeft het stationspersoneel van Roosendaal in spanning geleefd. Er was een lek ontstaan in een zestien tons tank, gevuld met de zeer licht ontplofbare zwavelkoolstof. Spoorweglieden kregen opdracht om van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen de tank te bewaken, die uit veiligheidsoverwegingen naar een zijspoor was ge reden in de buurt van de Bosstraat, aan de Oostelijke Havendijk. Witgloeiende telefoondraden hebben Roosendaal voor een fantasti sche ontploffing gespaard. Spoorwegdeskundigen uit Utrecht gaven een groot aantal instructies door, hoe gehandeld moest worden met de zwa velkoolstof. De brandweerlieden van de stad verschenen diep in de nacht van Zaterdag op Zondag en legden uit voorzorg slangen uit. Maandagmiddag werd een eind gemaakt aan het wacht kloppen. De grote tank werd overgeladen in dumps. Het gebeurde onder toezicht van experts van de Pont Bruler-fabrieken uit Vilvoorde (België). De politie hield nauwkeurig alles in de gaten en de brandweer had honderdvijftig meter aan slangen uitgelegd om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. - ru7 aa ?„°n onder 19 07 uur. ^f ?noP 1, 43 uur' Morgen: Zon i uur UUr' onder 128 DE ROOSENDALERS niet on gerust te maken werd met de pu blicatie van dit verhaal gewacht tot heden. Er was namelijk Zondag, toen reeds enkele personen in de stad op de hoogte waren van de „gevaarlijke tank" geen enkele reden tot bekend maken over te gaan, omdat dit Maan dag slechts sensatie zou kunnen ver wekken bij het overbrengen van de zwavelkoolstof van de zestien tons tank naar de tientallen kleinere en vers aangevoerde dumps. REPARATIE!! FNE HELE GESCHIEDENIS heeft de stationschef, de heer van Heuven enige hoofdbrekens gekost. De be wuste tank met zwavelkoolstof kwam Zaterdagmiddag met een transport uit België om 12.12 uur Roosendaal bin nenlopen. De tank was bestemd voor een chemicaliënfabriek in Zwijn- drecht en moest op een ander spoor worden gebracht. Ijverig sloegen de spoorwegmannen aan het rangeren. Tijdens deze bezigheden, zeer waar schijnlijk heeft de tank een te zware rangeerstoot opgelopen, is een lek ont staan. Het lek werd rond vijf uur door een van de arbeiders (de zwa- velkoolstaf geeft een reuk als die van een regiment rotte eieren) ontdekt. Onmiddellijk werden de betrokken chefs gewaarschuwd en dezen oor deelden, zij wisten van zwavelkool stof niets af, dat de tank naar de re- paratieloods moest worden gereden. In de reparatieloods kwam men tot de conclusie, dat in Roosendaal de tank niet gemaakt kon worden. Dit bericht werd Utrecht doorgegeven en toen bleek met welk een uiterst ge vaarlijk spul men te maken had. On bewust hadden de Roosendaalse ar beiders rondgelopen in de verwaaide zwavelkoolstofgassen, die door één lucifertje, dat toevallig aangestoken zou worden, de heel tank hadden doen ontploffen. Er diende ontzaggelijk voorzichtig te worden gehandeld, luidde het com mentaar van de deskundigen. Zelfs de spijkerschoenen werden uitgetrok ken, zodat de mogelijkheid van een klein vonkje vuur werd uitgesloten. De tank moest nu van de reparatie- loods naar een zijspoor worden over gebracht. Voor dit karwei werd de hulp van de brandweer ingeroepen. Commandant van Baal trok er met zijn mannen op uit. Het was nacht en anderhalf uur was men bezig met het transport. De Roosendaalse brandweer oor deelde het nodig de diverse inspecties op de hoogte te stellen. In die nacht van Zaterdag op Zondag werd voor een bedrag van twintig gulden gete lefoneerd; een bewijs, dat het overal ernst was. Inmiddels had stationschef van Heu ven een permanente wacht geïnstal leerd, die heel moedig zoveel uren lang in de stank heeft gezeten. Zondagmiddag arriveerden vier ex perts van de Pont Bruler-fabrieken uit Vilvoorde. Zij bestudeerden de toe stand, prezen de voorzichtigheid en beloofden Maandag de tank vrij te maken. MAANDAG. QM KWART OVER TWEE Maan- dagmiddag rukte de Roosendaal se brandweer opnieuw uit om slangen uit te leggen bij de tank. De Bos straat werd afgesloten en de experts van de fabriek Vilvoorde en van de chemicaliënfabriek Zwijndrecht be gonnen rond half drie aan het over laden. Tot zes uur duurde dit. Met een zucht van verlichting vernamen de spoorweglieden, dat de zwavel koolstof op weg was naar Zwijn drecht. Zij hadden een loos avontuur achter de rugen een les meege kregen voor een volgende keer. Stel lig zal men geen zwavelkoolstoftank meer één-twee-drie in reparatie ge ven. men naar boven trok, viel echter door een breuk in het touw naar beneden, kwam op Guiseppe terecht en maakte hem bewusteloos. De broer van Guiseppe, Benito ge naamd. begaf zich zonder aarzelen naar de gevaarlijke bodem. Hij kreeg zelfs geen tijd om een touw te binden rond het lichaam van zijn broer. Ook hij viel in zwijm. Met gasmaskers daalden brand weerlieden een uur later in de put af. De zoon van boer Lupatelli en Guiseppe Corradini bleken te zijn overleden. Benito en de boer zelf worden in een ziekenhuis verpleegd. NJAAR alle waarschijnlijkheid is Zon dag brand gesticht in een viertal korenmijten. Een wielrijder, die rond half elf langs de op dat tijdstip zeer eenzame verkeersweg tussen Stadskanaal en Onstwedde reed, ontdekte, dat een viertal korenmijten in brand was ge raakt. Toen hij zich, naar hij tegenover de politie heeft verklaard, naar de bran dende mijten spoedde, bleek daar een man aanwezig te zijn, die zich ijlings uit de voeten maakte, in een verder op geparkeerde auto sprong en daar mee verdween. Toen de brandweer uit Stadskanaal arriveerde, bleek dat aan blussen niet meer behoefde te worden gedacht. De oogst van 5 H.A, land ging totaal verloren. De politie beschikt slechts over een zeer vaag signalement van de vermoedelijke da der. LS ADVOCAAT doe je nu een- maal je best een cliënt in de ogen van de rechters zo gunstig mogelijk af te schilderen. Zo dacht ook mr. K. Beks uit Hilver sum erover, toen hij onlangs de 33-jarige Amsterdammer A. S. verdedigde. Hij smeekte de Recht bank de verdachte „nog een laat ste kans" te geven. S. kreeg zijn kans en benutte die op opzienbarende manier voor de volle honderd procent! Hij kwam op Vrijdag vrij en spoedde zich naar de advocaat. Deze was ech ter met vacantie in Noordwijk. „Geen nood", dacht de „dankbare" S., „dan reis ik naar Noordwijk". Hij ging, bezocht Mr. Beks, vroeg en kreeg van hem reisgeld voor terug. Zo kwam zijn kans: met het geld van de advocaat spoorde hij naar Hilversum en brak in diezelfde nacht bij Mr. Beks in. Daar nam hij een aanzienlijke buit mee De buit is opgespoord en S„ die naar België uitweek, is bij zijn terugkomst aan de grens gegre pen. Zou hij nog eens door Mr. Beks een „allerlaatste kans" ho ren vragen? LIET FRONTNIEUWS in de Indo- nesische bladen beweegt zich de laatste dagen om drie onderwer pen: de uitbarsting van de Keloet, de houding die minister Soebardjo in San Francisco bij de onderteke ning van het vredesverdrag met Japan zal innemen, en last but not least het verblijf van Hitler's ex- financier, dr. Hjalmar Schacht in Soekarno's hoofdstad. Van deze drie belangrijke zaken, is er slechts in één geval sprake van een zichtbare explosie, in beide andere gevallen kan men alleen maar zeggen, dat uit de Soebardjo- en de Schachtvulkaan warrelende lichte rookwolkjes aantonen» dat daar iets zit te broeien. De Keloet, de bekende oude last post in de buurt van Blitar in O. Java, is j.L Vrijdagochtend om zes uur beginnen te werken. De uit barsting zelf heeft betrekkelijk kort geduurd, maar ze is hevig ge weest. Gelukkig schijnt het met het aan tal slachtoffers los te lopen, een veertiental in Blitar, terwijl van uit en rondom dit plaatsje een vijf duizend vluchtelingen zich over de residentie verspreid hebben. De laatste uitbarsting van 1919 eiste ruim vijfduizend doden. De Keloet begint, zij het langzaam maar vulkanen hebben véél tijd zijn leven te beteren. J~)E KELOET heeft as, de Indo nesische delegatie te San Fran cisco heeft stof doen opwaaien. Daartoe gemachtigd door het Ka binet, heeft ze het Japanse vredes verdrag mede ondertekend. Men stond voor een moeilijk dilemma. Tekende men wél, dan dreigde er een verkoeling in de pas-geslo ten warme vriendschap met India, terwijl tegelijk moest worden ge accepteerd wat de verdragsclausu les voorschrijven. Voor een Indone sisch protest tegen de aan Japanse vissers toe te stane faciliteiten in de Indonesische wateren bleef dan geen plaats over. Tekende Indone sië niet, dan zouden de Verenigde Staten, wier president juist zo'n grote belangstelling heeft getoond voor de nieuwe souvereinen in het Oosten, dat als een onvriendelijk heid kunnen opvatten en daarnaar handelen, als het erop aankwam verdere hulpverlening te schenken. Tenslotte heeft een kleine meerder heid in het Kabinet beslist: wel te kenen. Doch India zal dit onthou den. En in het parlement zijn moeilijkheden thans onvermijdelijk. Het is, zoals het Masjuinblad „Aba- di" zegt: „Als het parlement het verdrag ratificeert, zullen de minis ters van de P.N.I. (Nationale Par tij) uittreden, met een kabinetscri sis als gevolg. Als de regering geen vertrouwen krijgt, moet zij ook af treden". Een politieke vulkaan staat dus ook op uitbarsten. p^OND DE aanwezigheid van dr. Schacht is enig rumoer ont staan, dat ernstig te denken geeft. De financier had zich juist de laat ste weken zó rustig met de studie van Indonesië's economie bezig ge houden, dat hij vrijwel uit de open baarheid was verdwenen. Men kan veel van hem zeggen wat niet pret tig is, maar stellig niet, dat hij op de communisten gesteld is. En nu is het juist de communistische vak centrale, de SOBSI, die in Soera- baia een massa-actie aankondigde om tegen het inroepen van Schachts deskundige hulp te pro testeren, een voornemen, dat via een strikt verbod van de Procureur- Generaal Suprapto te elfder ure werd verijdeld. De minister van Financiën heeft hierin aanleiding gevonden een communiqué uit te geven waarin gezegd wordt, dat „de Regering zich niet benadeèld(!) voelt door de komst van dr. Schacht", welke vreemde woorden mogen aantonen, dat deze Rege ring natuurlijk allerminst de ge ziene gast krenking wil doen on dervinden, maar die tegelijkertijd toch zó weinig enthousiasme laten doorschemeren, dat de communis ten haar nooit kunnen verwijten, dat, als straks voor deze Moskoulie- den nadelige bepalingen uit de bus komen, dit de schuld van de Rege ring is! De Keloet zal over enkele dagen er wel weer voor een jaar of dertig, naar verwacht mag worden, het zwijgen toe doen. Voor minister Soebardjo ligt de zaak anders, en acuter: die moet binnen enkele da gen ja of neen zeggen. En Schacht? Och, die zegt zélf natuurlijk niets. Maar dat de SOBSI, hetzij eigener beweging, hetzij op last van anderen, op de een of andere manier rumoer zal maken over het feit, dat haar mas savergadering in Surabaia werd verboden, is zéker. De wolken die de Keloet veroor zaakte, drijven over. Die welke het communisme over Indonesië doet hangen, zullen langer zichtbaar blijven. y^ATERD AG AVOND tegen midder nacht heeft een muis een explosie veroorzaakt in een transformator huisje te Edam. Het stadje viel in duister. Daardoor kwam de kermis enige uren eerder dan oorspronkelijk was bedoeld aan haar einde. De „spullebazen" poogden nog wel met petroleumlampen en kaarsen hun za ken draaiende te houden, doch de meeste kermisgangers waren reeds naar huis vóór de noodverlichting ge reed was.

de Stem | 1951 | | pagina 1