Een lening en voor een Kabinetscrisis Indonesië TE SAN FRANCISCO49 HANDTEKENINGEN Millioenen-schat ontdekt Gromyko liet de journalisten sprinten Acht milliard dollar toegewezen Mgr. Stepinac naar een klooster Kamerleden bezoe ken Nederlandse industrieën Tien Britse schipbreukelingen Bandieten-slag in Columbia Franse lonen omhoog Verhoor", plundering, belediging TREINEN IN GEVAAR DOOR BENDE DIEVEN Draden gestolen kortsluiting Auto naar maat KOEMPOELAN BISDOM BREDA Verkennersideaal van 25 jaar geleden Minister Mulderije opent „Harreveld" Beschamende toestanden in Britse fabriekscentra r Prinses bood Amerikaan haar ogen aan DAGBLAD VOOR Djakarta onzeker Wout je Wagtmans vóóraan Zonnig Veertig doden Communistische penetratie in het nabije Oosten Zo wees China Mgr. Ribera uit Beroep van Deken Plasschaert op idealisme der leiding DUBBEL-VERHUURDE BEDDEN Scherpe critiek van De Valera Na 4 maanden: legaat van 1 millioen dollar ZEVENDE JAARGANG No. 2094 Uitgave: N. V Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda. Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181, Administratie: Telefoon 8778 Redactieraad: C. J v Hootegem, Mr Dr A J J. M. Mes, Mr H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna Abonnementsprijs bij vooruitbet f 4.55 p. kwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsl. Dij met-postbestell.) f 0.35. Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/ra. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op- advertenties, welke" de uit# gevers om redepeiyte hunner beoordeling niet verlangen) atf i§> g£.veik wojrdea vernietigd* (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In gewelven van Frans kasteel DE HEER LHOMOY leidde des daags toeristen rond in de gangen van het in 1904 herstelde middeleeuwse kasteel van de Plantagenets te Grisors (Fr.). Maar in de nacht deed de heer Lhomoy iets anders. Hij wroette als een mol in de aarde, daarbij oude ar chiefstukken als leiddraad gebrui kend. Op een goede dag meldde hij zijn principalen een succes: hij was op 21 meter diepte gestoten op een crypte van 30 by 9 meter. Daarin stonden rond een altaar levensgrote beelden van de 12 Apostelen. Ook trof hij 19 lijkkisten aan en 30 zware koffers van verguld metaal. Niemand geloofde de verhalen. De vroede vaderen van Grisors namen tenslotte het besluit de door Lhomoy gegraven gang met het oog op de vei ligheid van de toeristen dicht te la ten maken. Hetgeen geschiedde. Dit I verhinderde de schatgraver niet op-1 nieuw te beginnen langs een ande re „route". Hij werd ontdekt en als gids ontslagen. Toen heeft hij zich tot een invloedrijk hotelier-antiquair ge wend, die voorlopig van de Franse Monumentenzorg al toestemming tot opgravingen heeft gekregen. Het ge meentebestuur zal naar men vermoedt binnenkort wel moeten zwichten. Zo zal „De Schat van de Platagets" dan aan de vergetelheid worden ont rukt, wanneer tenminste niet gaat blijken, dat Lhomoy een fantast is.... HET VREDESVERDRAG MET JAPAN is dus door 49 van de 52 aan de Conferentie te San Francisco deelnemende lan den ondertekend. Het is allemaal gladjes gegaan, al te gladjes in de ogen van hen, die alleen maar heil verwachten van commu nistische relletjes als beklemtoning van een overwinning voor de vrije democratie. De meest opzienbarende handtekening was om precies elf uur die van Subardjo namens Indonesië. „Daar ligt een Kabinetscrisis in verscholen", menen vele politieke waarnemers. Maar hij kreeg een hartelijk applaus! lyjISSCHIEN krijgen die waarne mers gelijk. Maar wij zullen, zoals Subardjo tijdens een perscon ferentie trouwens ook al deed, eerst maar eens de toestand in Djakarta verkennen en wat tot rust doen ko men. Er is, dat staat vast, geen ge ringe onenigheid (althans verschil van gevoelen) geweest in de boe zem van het Kabinet Sukiman. Het besluit toch maar een handte kening te zetten werd dan ook geno men met de kleinst mogelijke meer derheid. Een beeld van de parlemen taire mening kon nog niet worden ver kregen, omdat alleen bekend is, dat de Arbeiderspartij „tegen" is en dat de Partai Nasional in elk geval „een Kabinetscrisis zeer onverantwoorde lijk en ongewenst" acht. Dit laatste krijgt wellicht 'n beetje meer scherpte, wanneer we vernemen dat Subardjo van de gelegenheid ge bruik maakt (hij is nu toch in de V. S.!) om besprekingen te voeren over een mogelijke Amerikaanse lening van 50 millioen dollar. Hij zal nog een week in Washington blijven. OVERBODIG. IN BONN is gesticht een „Verbond van Duitse soldaten" in een vergade ring van rond 50 voormalige gene raals en hoge officieren. Alle huidige soldatenbonden gaan in deze organi satie op. MOSSADEQ zal nu toch zijn ultima tum naar Engeland sturen: binnen 14 dagen weer onderhandelen, of anders alle Britse deskundigen uit Perzië weg! Een bestelling van Tsjecho-Slo- wakije, zijnde 500.000 ton olie voor direct en voor later nog 2 millioen ton, heeft misschien enige invloed op dit besluit gehad. In het Parlement behoeft Mossadeq niet meer te probe ren een meerderheid te krijgen: de leden blijven eenvoudig thuis. ROTTERDAM AHOY zal van lï tot 16 October gedeeltelijk herrijzen, en wel ten bate van het voormalig ver zet. pROMYKO had meer haast. Die liet zich eerst een treinstel reserveren voor vandaag, maar reisde gisteren al af. Tenslotte geen wonder, want men had met een overweldigende meer derheid besloten, dat de gevraagde be handeling van de Sovjet-amendemen ten een volkomen overbodigheid was Natuurlijk gaf hij eerst een pers conferentie weg. Hij deed dat al sa boterende: de journalisten (300) zaten op hun stoelen te wippen, omdat alle afgevaardigden zich al hadden verza meld om het verdrag te tekenen. Juist toen werden de uiteenzettingen van de heer Gromyko steeds langer! Dat verdroot een persman, die riep: „Waarom moeten we eigenlijk hier ko men? U hebt niets nieuws verteld". Daarop stroomden alle 300 journalis ten in een voorbeeldige sprint de deur uit, Gromyko aan zijn zure overpein zingen overlatend. Hij kan dus nu gaan vertellen in Moskou, dat Ame rika toch niet zo gemakkelijk han teerbaar is als soms wel schijnt.... De ontwikkeling van Afrika r\E ORGANISATIE voor Europese Economische Samenwerking heeft Zondagavond in Parijs bekendgemaakt dat acht milliard dollar zullen worden toegewezen voor de economische ont wikkeling van Afrika ten Zuiden van de Sahara. Vijf milliard zal worden gebruikt voor openbare en drie milliard voor particuliere ontwerpen. De hoofddoelen van de programma's zijn: Verbeting der verbindingen, verbe tering van de gezondheid, het onder wijs en de levensvoorwaarden, ver betering van de landbouw en van be staande industrieën en ontwikkeling van nieuwe productiebronnen. Op het fraaie tegelparcours van „De Wjfirande" te Oos terhout werd Zondag voor het eerst na dertien jaar, weer een wegwedstrijd voor beroepsrenners gehouden. Woutje Wagtmans leidt hier de groep. „MISS AMERIKA" is gekozen. Het is de 25-jarige Colleen Kay Hutchins. Voor het eerst na 13 jaar werd een blondine gekozen. Nu kan Amerika tenminste met een gerust hart aan de presidents verkiezing gaan denken! EEN AARDSCHOK werd in de nacht van Zaterdag op Zondag om 6 mi nuten over 12 waargenomen in een groot deel van Limburg. De beving duurde ruim een minuut. DE BEURTVAARTTARIEVEN gaan omhoog met 5 procent, licht-petro- leum gaat omlaag met een halve cent per liter. MINISTER STIKKER is te Washing ton lichtelijk onwel geworden. Hij is oververmoeid en kreeg een lichte aanval van galsteen. Bï DE WEEK van het Veilig Ver keer in Den Haag werden 248 ver keersongevallen geregistreerd, waar- ÏÏUr personen ernstig en 68 licht werden gewond. kife'is^B?'ET Van Ts3echo-Slowa- a gereorganiseerd. Voor- mnpstpn industriële departemen ten moesten het ontgelden. Het ging daar namelijk niet zo heel erg goed ziet u. 6 6 „TREINBRIEVEN" kunnen van 7 Oc tober a.s. weer door iedereen worden verzonden tot een gewicht van 500 gram. Een goed bericht voor vele za kenlieden. EEN VLIEGTUIG stortte Zaterdag te Bilbao op een huis. Drie inwoners werden gedood. Vier leden van de bemanning en zes passagiers kwamen om. Er waren 15 passagiers gewond. PAPAGOS, de Griekse generaal, heeft iets weg" van generaal de Gaul le. Hij wenste 'n democratie die boven de partijen staat. Bij de Zondag ge houden verkiezingen- heeft hij, tot zo ver bekend, grote successen geboekt, al wordt voor hem geen meerderheid voorspeld. WOLGENS de „Neue Zuericher Zei- tung" is de Joego-Slavische Rege ring van plan, Mgr. Stepinac, Aarts bisschop van Zagreb, die in 1946 tot 16 jaar gevangenisstraf is veroordeeld uit de gevangenis te laten. De bewegingsvrijheid van de Aartsbisschop zou echter beperkt blij ven. Hij zou een klooster toegewezen krijgen als verblijfplaats. Het gaat hier om een „concessie aan de open bare mening van het Westen", aldus het blad. Weersverwachting:, geldig tot hedenavond: In het Oosten van het land hier cn daar ochtendmist. Overigens droog en zonnig weer met een niatige Oostelijke wind en vrij warm. Vandaag: Zon onder 19.09 uur. Majm op 17.08 uur. Maan onder uur UUr' Mor*en: Zon °P 6.06 LJEDENAVOND vangt het bezoek aan, dat 74 leden van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede een aan tal medewerkers van de Griffie der beide Kamers, op uitnodiging van de Werkgeversverbonden in Nederland aan een aantal industrieën zullen brengen. Van de 74 leden behoren er 49 tot de Tweede Kamer en 25 leden tot de Eerste Kamer. In totaal nemen aan de reis deel: aa vertegenwoordigers van de K. V. P. 7 „panp v' d' A- 7 van de v- v- D- p -Ai R 6 van de C.H.U. en 2 Wen6 N' Tot het gezelschap be* horen vier vrouwelijke leden. begint Maandagavond met m£siP r,ekmg ïïet de contactcom- wip n ,Vïer Yerbonden in Eind hoven. De volgende dag worden 3 be drijven in Eindhoven en 4 in Tilburg bezocht. Op 12 September zullen vief bedrijven in Twenthe en drie in De- nnqpntPmh/reaelSCaa- ontvangen; op 13 September 3 bedrijven in Amster dam en 3 in het Gooi. Op de laatste dag begeeft men zich naar 4 bedrij ven in Rotterdam en Den Haag Het vervoer geschiedt met een door de N. Sp. aangeboden speciale trein en voor de kortere afstanden met autobussen. Tijdens een maaltijd in Hilversum op 13 September wordt een rede uit gesproken door de minister zonder portefeuille en minister van Economi sche Zaken ad interim prof. dr. A H M. Albregts. De stuurman: Zonder gebit, maar met de pet op V VV/OENSDAGAVOND omstreeks kwart voor tien kwam het Ita liaanse s.s. „Maria Bibolini" aan de Engelse Oostkust ten Zuidoosten van New Castle in aanvaring met de Brit se treiter „Aucuba" (Grimsby 117). De Italiaan nam de uit tien koppen bestaande bemanning aan boord en zette koers naar Rotterdam, waar het schip Zaterdagnacht met de geredden arriveerde. Op de „Maria Bibolini" werden de tien mannen liefderijk opgenomen en een cognacje deed ze spoedig weer op hun verhaal komen. „Wij hebben on geveer tien minuten in het water ge legen", vertelde de stuurman. Verder kregen ze kleren en een rokertje en wat ze hun hele leven niet meer zul len vergeten: macaroni. „Wij lusten ons hele leven geen macaroni meer", zo verklaarden zij in koor. „Maar de bemanning is zeer goed voor ons ge weest". „Ja", zei de kok, „mijn pijp, die 69 Jaar oud is, heb ik gelukkig gered en trots toonde hjj zijn neuswarmer- tje. „En ik dan", zei de stuurman la chend en hjj liet zijn tandeloze mond zien, „mjjn gebit bieef op het schip achter, maar ik zwom rond met m'n pet nog op". I/OLGENS Columblaanse persbe- richten zijn in een gevecht tussen twee groepen bandieten veertig per sonen gedood. Het gevecht had in het Columbiaanse gebied van Boyaca plaats. Tweehonderd gewapende man nen gaven zich later aan de politie over, die thans de toestand met steun van het leger beheerst. rjE FRANSE REGERING heeft met ingang: van vandaag het nationale minimumloon, de gezinstoeslagen en de ouderdomspensioenen verhoogd en tegelijkertijd een verhoging van de prijzen van kolen, electriciteit en staal aangekondigd. Het nationale minimumloon wordt voor Parijs en de andere grote ste den verhoogd van 87 tot 100 francs per uur en voor de provincie in ge lijke mate. De gezinstoeslagen worden in over eenkomstige mate verhoogd als het minimumloon. De pensioenen en an dere uitkeringen aan de economisch zwakken zullen 15 pfct. hoger worden. De Franse arbeider, die 45 uur per week werkt zal thans 20.000 francs per maand mogen verdienen. r\E SOVJET-UNIE is erin geslaagd op gevaarlijke wijze binnen te dringen in de Orthodoxe Kerk van het Nabije Oosten. De Patriarch van Antiochië, Alexander III, is overgelo pen naar de Patriarch van Moskou en heeft het contact met de Patriarch van Istanboel verbroken. Op het ogenblik verblijft hij gedurende enige weken in de zomerresidentie van de Patri arch van Moskou, Alexej I, in de buurt van Odessa aan de Zwarte Zee. In een interview heeft Patriarch Alexander III verklaard het geheel en al met de Sovjet-Russische „vredes politiek" eens te zijn. Hij schildert Paus Pius XII en Truman als intie me vrienden, die gezamenlijk een po litiek voeren, welke gericht is op het ontketenen van een derde wereldoor log. „Tot zijn spijt" kon hij niet alles zeggen, wat hem op het hart lag, daar hij, dank zij de Amerikaanse hulp, tot zijn huidige positie was opgeklom men en zijn Kerk uit Amerika aan zienlijke financiële steun verkrijgt! UEN BENDE metaaldieven heeft ge- E- durende enige tijd het treinver keer in het Zuiden in gevaar ge bracht en herhaaldelijk de dienstre geling in de war, doordat treinen met grote vertraging binnenkwamen, zo meldt „Het Vrije Volk". P)E PAUSELIJKE Internuntius van China, Mgr. Ribera, werd op 4 September officieel uitgewe zen, zoals wij reeds eerder bericht ten. Het K.N.P. slaagde erin een relaas te bemachtigen van de „reis" van de uitgewezen Bisschop en van diens luisterriike ontvangst te Hongkong, het laatste bolwerk van Vrij China. Mgr. Riberta vertelde, hoe hij, na sinds 26 Juni in zijn eigen huis in arrest te zijn gehouden, op 4 Septem ber onverwacht naar het politiebu reau werd vervoerd. Daar liet men hem een even brutaal als belachelijk „verhoor" ondergaan, hem beschuldi gend van spionnage en wat dies meer zij. Tot slot las men hem het decreet van zijn uitwijzing voor. Hij kreeg enkele uren om koffers te pakken. Intussen waren tien com munistische „politie-agenten" reeds begonnen zijn paleis te plunderen! In een vervuilde derde klas treincoupê maakte de pauselijke Ambassadeur de reis naar Kanton. Daar moest hij aan de deur van een derde-rangs loge ment urenlang luisteren naar een propaganda-rede van een communist, die een scheldende en dreigende me nigte rond zich had verzameld. Een ergerniswekkende fouillering zowel bij de afreis te Kanton als bij het passeren van de grens naar het Vrije China vormde het sluitstuk van de misselijke vertoning. Toen ging Mgr. Ribera naar Hongkong, waar duizenden hem opwachtten. Het werd de meest grootse en tegelijk de meest ingetogen manifestatie tegen het com munisme, ooit op Chinese bodem ge houden. Voor de „Reus van Rotterdam FJE KEUS van Rotterdam", Henk Rijnhout, is op het ogenblik in Antwerpen om zich, naar men zegt, een auto laten aanmeten. Rijnhout is nl. 2.40 lang en een „gewichtig" man: 230 kg. Hij heeft maat 62 van schoe nen. Een rijschool in Rotterdam heeft hem onlangs, met reclamedoeleinden, gratis auto-rijles gegeven, een fabriek van bromfietsen deed hem uit recla me-oogpunt een bromfiets cadeau. Vermoed wordt, dat een der in Ant werpen gevestigde automontagefabrie- ken deze Rotterdammer als reclame man wil gebruiken. P)E VERKENNERSLEIDERS EN -LEIDSTERS van het Bredase bisdom prikten het afgelopen weekend hun tentpennen in historische grond. Niet alleen werd op Seters zo'n 20 jaar geleden een diocesane koempoe- lan gehouden, maar daarna volgden twee nationale. Hier ook zwierven tijdens de bezetting Mgr. Frencken z.g. en moderator Plasschaert (onder gedoken) rond, waarbij de eerste zijn vrees uitte, dat het verkennen door de wonderbaarlijke materiële perfectie van dit spel de hogere idea len uit het oog kon verliezen. „Seters" is historische grond en was het wonder, dat thans, nu deze grond door aankoop in het bezit van het dio cees gekomen, met vreugde en plechtigheid „in bezit werd genomen"? r^AT GING wel op een originele ma- nier. Juichend en jubelend trok ken de Zeeuws-Vlamingen, de Berge- naren en Roosendalers, de Bredanaars Oosterhouters, Ettenaren en al die anderen uit stadjes en dorpen van het Bredase bisdom door de lanen, heu vels en vlakten van het nieuw ver worven bezit waar de vlaggen wap perden rond een prachtig ruim para- develd. Hoofdaalmoezenier A. Verhoeven en Hoofdcommissaris H. baron van Voorst tot Voorst beiden uit Den Haag overgekomen genoten er mede van. WEINIG GLOED. LIELAAS vormde het kampvuur niet een der hoogtepunten van deze dag. Het was wat rommelig en zon der veel begeestering, al deed de lei der, commissaris P. van Geyt uit Hulst, zijn best. Het moge hem tot troost zijn, dat zijn eigen district het er nog wel het beste afbracht met een mo derne versie van Sneeuwwitje („de schoonste van héél het land, van Hulst tot aan Cadzand"), hoewel Bre da, Roosendaal en Gastel ook niet on aardig uit de hoek kwamen. Het kampvuur bewees echter, dat de verkennersbeweging het gebrek begint te voelen aan gloednieuwe, pakkende stunts, yells en vooral frisse kampliedjes. Het programma van Zondag bracht een prima instructie van de heer Jan de Nijs uit Den Haag, die in de mid dag een keur van liedjes (bij de luit) en voordrachten gaf, waarbij de meer dan 200 deelnemers betrokken wer den. Maar het hoogtepunt van de gehele Koempoelan kwam aan het einde, toen deken Jos. Plasschaert uit Hulst aller gedachten terugvoerde naar de eerste dagen van het verkennen in deze ge westen, 25 jaar geleden. De grondslag vond men in het werk van de Eucharistische Kruistocht, on dernomen uit het gezamenlijke werk van dr. Erward Poppe in België en prof. Frencken in Nederland. De Be nedictijnen zagen scouting als een ideaal middel om een edelmoedige en begeesterde jeugd „aan het altaar te binden". Deze doelstelling inspireerde ook de eerste uitgaven, de installatie plechtigheden van de voortrekkers, de gebeden en ceremoniën. „Vit het enig juiste beginsel TER GELEGENHEID van het 40- jarig bastaan van de vakschool „Harreveld" te Lichtenvoorde, en de herbouw en restauratie van deze school, die in Januari 1948 door een hevige brand werd ver nield, sprak de Minister van Jus titie, mr. H. Mulderije, een ope ningsrede uit. Hierin zeide de minister o.m., dat „Harreveld" niet allce.i maar een gerenommeerde vakschool is, waar, dag in dag uit uit 't enig juiste begin sel van geloof en liefde resultaten worden bereikt welke tot grote ver heugenis en dankbaarheid stemmen, maar dat „Harreveld" ook een begrip is geworden. Een begrip, identiek aan het begrip „kinderbescherming" zelf. De Broeders van de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten voeden vele jongens op, die, zo als dat heet „aan de Regering zijn toevertrouwd". Ik ben oprecht ver heugd. dat ik thans in de gelegen heid ben hier namens de Regering openlijk mijn dank te betuigen voor tie wijze, waarop de Broeders deze zware taak van de Regering uit voeren. De Eindhovense gemeentepolitie is er, in samenwerking met de spoor wegrecherche in geslaagd drie dieven te arresteren. De Nederlandse Spoor wegen nemen maatregelen om her haling te voorkomen. De rovers hadden een begerig oog laten vallen op de bronzen draden, die de palen van het electrische net recht houden. De tuidraden lopen van de toppen van de palen naar beton blokken en vertegenwoordigen een vrij grote waarde. Om ze te bemach tigen knipten de dieven de draden bij de betonÉlokken door en nabij de pa len, maar zij lieten, uit vrees voor de hoogspanning in de leiding, grote stukken aan die palen zitten. Die afhangende stukken draad werden door de wind heen en weer geslingerd, waardoor zij in contact kwamen met de electrische leiding en daar kortsluiting veroorzaakten. Het gevolg was, dat electrische trei nen op dat baanvak tot stilstand kwa men en eerst nadat de kortsluiting was opgespoord verder konden gaan. Dit veroorzaakte enige keren ernsti ge stagnatie in het treinverkeer. VRESELIJK GEVAAR. ETEN ANDER GEVAAR, dat veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben, was, dat de paal door het overwicht van de stroomdraad naar binnen werd getrokken en dus scheef- zakte. Daardoor kwam de stroom draad lager boven het baanvak te hangen. Wonder boven wonder heeft dit nooit tot catastrofale ongelukken ge leid, want de mogelijkheid heeft be staan, dat locomotieven de hoogspan ningsleiding zouden hebben geraakt, waardoor zij onder stroom zouden zijn gekomen. De spoorwegen zijn er nu toe over gegaan de bronzen tuidraden te ver vangen door staaldraad, dat minder aantrekkelijk is voor de gauwdieven. Voorts wordt er door de technische dienst een nauwlettende controle op de lijnen uitgeoefend. Met klem, ja, hartstochtelijk deed deken Plasschaert een beroep op alle leiders en leidsters om zich te ont worstelen aan de huidige geest van materialisme die over de wereld en ook over onze contreien waart cn weer te keren tot de diepste motie ven van scouting. Het was een boeiende, enthousiaste rede waarvan de invloed wel als groot ste winst van deze koempoelan mede naar huis zal worden genomen. Tot zegen en veredeling van het werk in troepen, stammen en horden. Velen waren gekomen om de dio cesane staf geluk te wensen met het nieuw verworven bezit. De Z.Eerw. Wa melding te hebben gemaakt van directeur Jos. van Campen vertegen- V,-Q* ]y[inister-president De Valera van Ierland heeft zich in een scher pe rede opnieuw de haat van En gelse autoriteiten op de hals ge-, haald, toen hij in een rede te Galway sprak over de erbarmelijke Engelse woningtoestand en het op-, nam voor de belangen der Katho lieke Ieren, die in de Britse bewa peningsindustrie werk zoeken. In de steden Birmingham, Coventry en Wolverhampton, en verder in alle industriesteden van Midden-Engeland leven tienduizenden Ierse arbeiders in staat van „absolute ontaarding", zo stelde de Valera vast. Concrete feiten, die de Valera noemt en die inderdaad afgrijselijk zijn, doe- ien op toestanden jn Coventry. De burgemeester van Coventry heeft de bescnulaiging van de Ierse premier, afgewezen. Deze protesten werden snel acnterhaald door het rapport van Katholieke sociale werkers in Enge land. 3 MAN IN ééN BED 15 van hen slapen op één kamer. Zij. betalen daarvoor ieder ruim 20. per week, maaltijden niet inbegrepen. Elders wonen 14 leren in éen kamer voor een nog iets hogere prijs, terwijl in een huis 25.— per week voor lo-. gies enkel met ontbijt wordt gevraagd op voorwaarde, dat men met drieën in éen bed slaapt. In vele gevallen worden de bedden dubbel verhuurd aan arbeiders in de dagploeg èn aan arbeiders in de nacht ploeg. In één geval worden de bedden overdag aan mannen, 's-nachts aan vrouwen verhuurd JONGE MEISJES, woordigde de Kath. Actie, de heer J. Mallee het St. Fideliswerk en Com- missaresse J. Neyens de Gidsenbewe- ging. het grote tekort aan woonruimte geeft de Valera met concrete feiten aan, hoe de beschikbare woonruimte wordt geëxploiteerd in Coventry: 59 Ieren hebben hun pension in één huis;, r\E FRANSE PRINSES d'Anjou wacht thans in Montreal op Amerikaanse advocaten, die haar een millioen dollar zuilen over handigen. Zij had namelijk ge hoord, dat een zekere Charles Toss, een rijke Amerikaan, zijn jezicht zou verliezen, als hij geen ïoornvlies in zijn ogen zou laten metten. Ross wenste echter geen gebruik te maken van het hoorn vlies van een overledene. Zij had hem toen haar ogen aangeboden. De prinses ontving geen antwoord op haar aanbod doch hoorde vier maanden later, dat Ross overleden was en haar een millioen dollar had nagelaten. De Amerikaanse autoriteiten lieten haar niet in de Verenigde Staten toe, zodat zij haar intrek nam in een hotel te Montreal om de ad vocaten af te wachten. I—Jet rapport van Engelse Katholieke sociale werkers voegt er nog aan, toe, dat zich onder die arbeiders vaak. meisjes van nog geen 20 jaar bevin den. Veel van deze meisjes, werkzaam, bij een grote wapenindustrie in Bir mingham, wonen op genoemde Wijze in een buurt van de stad, die bij de politie op de zwarte lijst staat. In éen, normale gezinswoning worden 71 van, deze meisjes ondergebracht. Naan schatting zijn reeds 60.000 Ierse arbei ders naar Birmingham gekomen; hun, aantal neemt nog iedere dag toe Zij worden gebruikt voor het zwaarste werk. Als ongeschoolde arbeiders zijn, zij bruikbaar materiaal voor de mas saproductie van de wapenindustrie De burgemeester van Coventry, Harry Maston, heeft op de rede van, de Valera geantwoord en gezegd: „Ik ben diep geschokt door de suggesties, die tegen de gastvrijheid van deze stad worden aangevoerd. Ons gehele bestaan is afhankelijk van de bevol king, die ons van. elders toevloeit" „De Ieren zijn van vitaal belang voor onze industrie en daarom zijn wij, bereid alles voor hun welzijn te doen.. Ik kan slechts veronderstellen, dat dé heer de Valera zijn opmerkingen aan, een onvoldoende ingelichte bron heeft, ontleend. Daarentegen zou ik hem, gaarne, zo lang hij wenst, als mijn persoonlijke gast in de gelegenheid, stellen zich van de leefwijze der Ieren in Coventry op de hoogte te stellen." Het raadslid W. P. Smith, voorzitter van de commissie voor de volksgezond heid, gaf toe, dat de opeenhoping van Ieren een feit is. „Het is vaak zo ge legen, dat de pensionhouder een land genoot is. De arbeider van zijn kant verdient goed en is bereid alles te ac cepteren, de pensionhouder weet dat en neemt wat hij er uit kan slaan".

de Stem | 1951 | | pagina 1