Reeds 13 landen willen tekenen Opzienbarende genezing te Banneux Kudde geiten bestormt politiebureau Idil in opspraak San Francisco: als een rustige theevisite Een half mil- lioen tekort Weg met de slagersmelk-, vis- en groentehandelaars Via ruimteschepen naar Mars „Vrije aether" ze Uil Hun jasje in onze bedden K.M.A.-discipelen beëdigd Oorzaak: lelietjes van dalen De vlam in 150.000 ton olie EZEN VAN J id, grote voldoening \el wat geld DAGBLAD VOOR ZEELAND Gromyko wenst vrije menings- uiting..*, voor Japan Drastische maatregelen Applaus voor Ceylon „Iswestija" beschul digt H. Stoel van moord oooooooooooooooooooooooo NEDERLAND: Zonder voorbehoud „Onderhandelingen met Perzië afgebroken" Luigiasta op en wandeV Als Britse arbeiders hun zin krijgen JIJLES VERNE KRIJGT GELIJK Warm en zonnig boven Europa en Azië Dieren kunnen dom zijnmaar ook trouw Mekker-campagne Na een ontploffing Nederlands vaccin geweigerd Minister Joekes onder gaat operatie f De nieuwste inbrekerstruc Telegram: Vader ernstig ziek HET„. VOORNAAMSTE bezwaar is echter niet zo gemakkelijk te ver helpen. De hoofdredacteur van „De Linie" deed daartoe 't volgende voor stel: Laat Idil zich bij een werk, dat twijfel omtrent de morele aanvaard baarheid oproept, in het begin van een oordeel onthouden, om eerst de critiek in blad en tijdschrift aan het werk te laten gaan en pas na enige tijd uit deze verschillende meningen een evenwichtig oordeel te puren. 15 jaar garantie. Comfortabel* ligging door soepel* springverlng.' Bovenlaag met le klaa Javakapok of wol. Uitgezocht* damasten ln prachtige kleuren en smaakvolle dessins. jdÈ JEBLA.D it ronen op de rader blaf™" (wartaal. ZEVKNDE JAARGANG No. 2092 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778 Redactieraad: Q j v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. a R. U de Rechter. L. J v. 't Westende, P. y' fj[, Vercauteren Hoofdredacteur: J. J. H. a Bruna. Abonnementsprijs bij vooruitbet f 455 P- kwart, p. post f 5.40, p. w. (uitsl. nil niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers ■bonnementen worden op aanvraag verstrekt 10 ct Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. Voer God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen> all tg geven, worden vernietigd» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-^aanderen|H^CT^Dubb^Poort^^TeL^102^^^(Bübureauj_TroNEUZEN^Noordstraat^56^TeL^2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. EEN REEKS LANDEN (13> heeft te San Francisco reeds in stemming betuigd met het verdrag. Egypte liet critiek horen op het stationeren van buitenlandse troepen in Japan en tevoren diende Gromyko een serie amendementen in, die tezamen veel weg hadden van een nieuw ontwerp-verdrag. Hij wil alle vreem de troepen natuurlijk weg hebben uit Japan en wenst een zeer beperkt Japans leger, omdat Rusland doodsbenauwd is voor een nieuwe Japanse agressie. Gemeentebedrijven Alphen aan de Rijn J_JTT TEKORT bij het gemeentelijk gasbedrijf van Alphen aan de Rijn dat alleen over 1950 ruim f 145.000 heeft bedragen, maar sinds de bevrij- dlng tot op de huidige dag gevoeglijk op een half millioen kan worden ge raamd, heeft B. en W. van Alphen aan d* Rijn aanleiding gegeven tot even drastische als onverwachte maatrege len. Bij de aanvang der werkzaamhe den van de gasfabriek vervoegde het voltallige college zich gisterenmorgen aan het kantoor der fabriek, waar het gehele personeel door de burgemees ter werd meegedeeld, dat aan de di recteur, de heer F. H. Kempkers, die reeds enige tijd verlof behoefde, op diens verzoek ziekteverlof toegekend werd. Ook werd de technisch hoofdambte naar, de heer K. L. Mulder, in het be lang van de dienst geschorst. De bedrijfsleiding werd gelegd in handen van de heer Jac. Ploeger, oud-directeur van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf te Apeldoorn, die om 9 uur in functie trad. AL MET AL verliep de tweede Con- ferentie-dag als een gezapige thee visite. Er werd gebabbeld en geknab beld men praatte over koetjes en kalf jes, terloops glimlachend-kwaadaardig (Gromyko) kwaad vertellend van buurman X of Y. Aan verdediging van die huurlieden ontbrak het ook al niet. Zo verwierf de afgevaardigde van Ceylon zich een hartelijk applausje bij de woorden: „Ceylon, India en Pa kistan willen een vrij Japan en dit verdrag voorziet in zijn geheel daar in". Die Ceylon-man was overigens toch nogal ondeugend. Hij toonde aan, dat Gromyko met zijn amendementen o. a. aan Japan vrijheid van godsdienst en van meningsuiting wil schenken, „dezelfde vrijheden, waarnaar de vol ken van de Sovjet-Unie zozeer ver langen". HIJ VERGAT.... vredesverdrag tekenen, zo was zijn standpunt. Zuid-Afrika vond het verdrag re delijk en billijk, omdat het Japan 'n goCVie kans bood een eervolle plaats in de rij der volkeren in te nemen. Salvador dacht er eigenlijk precies eender over en zeide te tekenen, daarbij echter een klein voorbehoud makend terzake de gebieden, die Ja pan moet afsta Daar moet de be volking zelf ov ^-slissen, vond Sal vador. Inderdaad, het is een gezapige thee visite geworden, met af en toe een croquant koekje erbij. Maar kopjes breken was er niet bij gisteren. Maar wanneer Gromyko er nog eens met grove hand in de porcelein-voorraad zal grijpen, ja dan! DE TUC (Britse Vakverenigingen) heeft „loonsverhoging voor allen" met grotg meerderheid verworpen. Dit tot grote opluchting van de Regering. DE COMMANDANT van de grenspo litie te Hannover heeft 7 agenten ge schorst, omdat zij Nazi-liederen had den gezongen. JAPAN is vermoedelijk een millioen communisten „rijk", waarvan 20.000 een ondergrondse beweging hebben ge sticht. PORTUGAL heeft met de V. S. een verdrag gesloten. De Pact-landen mo gen nu bases op de Azoren gebrui ken. DE AMERIKAANSE Senator O'Con nor heeft voorgesteld alle Sovjet- persmensen de toegang tot de Con gres-vergaderingen te verbieden. ROTTERDAM zal vóór 1954 aanzien lijke verbeteringen aan zijn spoorver bindingen krijgen. Het Maas-station zal dan worden opgeheven, Beurs en Feyenoord worden verbeterd. Daarna komt er een geheel nieuw D.P. DAN de gedelegeerde van Egypte. Die zat kennelijk meer met de Britse troepen in Egypte, dan met de Amerikaanse troepen in Japan te kijken. Hoe dan ook, ze moeten eruit, zo meende hij. Hij vergat toen blijkbaar te den ken aan de schaterlach, die vanaf het Kremlin in dat geval hoorbaar tot in de verste hoeken van Azië zou weerklinken. Maar ja, Egypte ligt nu eenmaal in Afrika De Noor Morgenstierne bracht het er stukken beter af. Zijn land zou het verdrag tekenen, zo zei hij, omdat het „zich wenste te scharen aan de zijde van hen, die de vrede wensen!" Ook de Belgische afgevaardigde Paul van Zeeland, sprak heldere taal. Uit solidariteit met de (bondgenoten LIET COMMUNISTISCHE dagblad „Iswestija" heeft de H. Vader per soonlijk van moord beschuldigd. Vol gens dit Oekrainische blad zou de Paus de hand hebben gehad in de moord op de communistische schrij ver Jaroslav Galan, die in de laatste maanden van 1949 om het leven kwam Het Vaticaan zou reeds lang voorne mens koesteren om deze agressieve communist van de Oekraine uit de weg te ruimen, doch gaf pas in 1949 bevel om hem te vermoorden. Het Vaticaan heeft volgens het dag blad wel lang geaarzeld met dit be vel, doch „Iswestija" vergeet er bij te zeggen, dat het nog langer heeft geduurd vooraleer zij er achter kwam, dat dit bevel was gegeven of vooral eer zij het publiceerde. De beschuldiging is dwaas, maar de bedoeling is duidelijk en er zjjn nog altijd mensen, die de grofste leugens gaarne accepteren. >yERWACHT wordt, dat de Nederlandse delegatie spoedig zal verklaren, dat Ne derland het vredesverdrag «tonder voorbehoud 'zal tekenen. >De redenen zijn: De conferentie is bijna een stemmig voorstander van de aanvaarding van de tekst. Amendementen van welke aard ook blijken onder de huidige omstandigheden abso luut onmogelijk te zijn. De Nederlandse delegatie wenst zich niet aan de zijde der Sovjet-Unie te scharen door de conferentiezaal te X verlaten. OtXKiOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO LEN WOORDVOERDER van het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat uit de door de Perzische premier in de Se naat gehouden rede duidelijk blijkt, dat voortzetting der onderhandelin gen met de Perzische Regering geen nut kan hebben. „De Britse Regering beschouwt daarom de onderhandelin gen, die door Richard Stokes zijn be gonnen, als afgebroken en niet lan ger als „geschorst", zei hij. Uitwijzing van het Britse personeel zou een nieuwe inbreuk op de voorlopige be slissing van het Internationaal Ge rechtshof betekenen. De veren en het dons van de gans zijn zeer gewild voor het vervaardigen van bedden. Op de ganzenboerderij worden de jonge dieren driemaal per jaar geplukt; de eerste keer als ze tien weken oud zijn. De veren zijn bijzonder licht en één gans kan gemiddeld 300 gram leveren. Het plukken moet binnenshuis en met gesloten deuren geschieden, daar de minste tocht het uiterste lichte materiaal doet wegwaaien. LIET BRITSE VAKVERBOND (T. U.C.) nam met algemene stem men een resolutie aan, waarin een beroep op de regering wordt ge daan om de aankoop, de afzet en de verdeling van bepaalde ver- pan de'oorlog. uit hetzelfde soHdari'-l bruiksartikelen te nationaliseren, teitsbeginsel zal dit land thans het! In de resolutie wordt gezegd, dat VERGIFTIGING door het eten van bedorven paardevlees, con stateerde men in het Italiaanse stadje Cerignola. Zeventig men sen zijn in het ziekenhuis opgeno men. Drie personen zijn gearres teerd. HET MUZIEKFESTIVAL van Kerk- rade is dermate ln de smaak geval len, dat B. en W. besloten het in 1954 weer te doen en vervolgens iedere vier jaar. NAAR DE ZITTING van de Noord- Atlantische Raad te Ottawa (15.20 September) gaan de Nederlandse Mi nisters Stikker, Staf, Lieftinck en v d Brink. HOOFDLEIDER der Ambonese woon oorden in het belang van de handha ving van orde en rust is geworden generaal-majoor Scholten. ..KONING VOETBAL" is gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank ge weest. Tegen drie medewerkers werd een gevangenisstraf van 4 maanden geëist wegens fraude. Zij vulden na melijk zelf de hoofdprijswinnaars van h«n pools in Op de vliegbasis Soesterberg zijn Don derdag 13 nieuw benoemde tweede luitenant van de luchtmacht beëdigd. Het was de eerste keer, dat de beëdi ging van officieren, die hun opleiding aan de K. M. A. te Breda genoten, ge schiedde. Acht hunner behoorden tot de verbindingsdienst, vijf tot de tech nische dienst. het huidige afzet- en distributie-sys teem verouderd en verspillend is. Een goed georganiseerd en doelmatig wer kend systeem van aankoop, afzet en distributie door de Regering zou bij dragen tot het stabiel blijven der kos ten voor levensonderhoud en een verbetering in de sociale omstandig heden tot gevolg hebben. Vooral voor de afzet van melk vlees, vis, groente en fruit wens ten de gedelegeerden de uitscha keling van „onnodige tussen personen". Regeringsdeskundigen werken reeds aan een plan voor de afzet van groen te en fruit, waarbij tussenpersonen worden uitgeschakeld en door de overheid verkoopplaatsen zullen wor den opengesteld. ("~\P 13 JUNI 1951 begon Luigia Nova arbeidster te Milaan, een novene om van O. L. Vrouw der Armen, die te Banneux wordt vereerd, haar ge nezing af te smeken. Zij leed aan verscheidene maagwonden en werd tweemaal geopereerd aan maagzwe ren. Vervolgens werd zij door het Kanker-Instituut opgegeven wegens uitbreiding van kanker tot de rugge- graat. De toestand van de zieke was deer niswekkend. Zij kon niet meer eten of gaan en had maar één verlangen, te sterven. De negende dag meende zij in haar kamer een dame te zien, die zich over haar heenboog en zeide: „Luigia, gij zpt genezen, sta op en wandel". En waarlijk, zij stond op en wandelde en vroeg een goede maai tijd. Luigia Nova was werkelijk ge nezen, zo bevestigde haar geneesheer, Dr. Mantegazza d'Arluno schriftelijk, op 23 Juni 1951. Op 2 September is Luigia Nova op bedevaart naar Banneux gekomen. Zij is wonderlijk hersteld zonder nog één symptoom van haar oude ziekte over te houden en is daarenboven in twee maanden elf kilo aangekomen. De Italiaanse bedevaart, die te de zer gelegenheid naar Banneux werd georganiseerd, woonde de H. Mis bij, die Mgr. Louis-Jozef Kerkhofs, bis schop van Luik, in de kleine kapel heeft opgedragen. Luigia Nova heeft de H. Communie ontvangen uit de handen van de bisschop van Luik, die QP HET tweede internationale astro-1 stroomlijnd gebouwd behoeven te nautische congres te Londen is 'n worden en motoren van slechts ge- rapport voorgelezen van de Duitse ringe capaciteit nodig hebben. raketspecialist dr. Werner von Braun die op het ogenblik in de V. S. werk zaam is. Volgens von Braun kunnen 46 raketten in drie delen, waarvan twee delen, wanneer de brandstof op is, een voor een afvallen, de onderde len van een ruimteschip naar het luchtruimstation vervoeren. De ra ketten, die bij het afschieten elk 6400 ton zouden wegen, zouden 950 vluch ten maken naar het station, waar tien ruimteschepen zouden worden ge bouwd. De ruimteschepen zouden in het begin 3720 ton wegen, niet ge- Vervolgens zouden zeventig man, wanneer de voorbereidingen op dit om de aarde draaiend luchtruimsta tion voltooid zijn, een ander lucht ruimstation vestigen, dat zich om Mars heen beweegt. Vijftig van hen zouden dan in drie kleine raketten van tweehonderd ton op de oppervlakte van Mars landen met voldoende voorraden en brand stof voor de terugreis met achterla ting van een raket. Na acht maanden voorbereiding zou het gehele project twee jaar en 239 dagen duren. Weersverwachting, geldig tot oeaenavond: 7*a™anke»jh plaatselijk mist. «La 'ot matige Noordelijke het Zuidoosten warm en o 1, s w®cr. In het overige ge- veel bewnlk' het land dan ciSI en minder warm Vandn verwegend dro<>S- \andaag: Zon onder 19.16 uur. 20*58" uur «f uur' Maan onder Z0.58 uur. Morgen: Zon op 6.01 Kruistocht voor de vrede IN GEHEEL AMERIKA is Woensdag waar^r "Kruistorht voor de Vrede", L? M,P°r Tn 3-5«» 0»0 millioen dei nen. tracht te br<»sen, begon- men s?ec'ale radio-uitzending kon riaande A^T" Van v«f vooraan- Panhui?' „nEiseflhower sprak v marijs uit en zei o m kg rekende, dat iedere Amerikaan aan deze actie zou deelnemen. Verder werd er nog het woord ge voerd door generaal Lucius Clay Ha rold Stassen en Ernst Reuter burge meester van West-Berlijn. Volgens generaal Clay zouden de binnenkomende gelden niet alleen ge bruikt worden voor de exploitatie van „Radio Vrij Europa", doch tevens zouden hiervan nog twee krachtige zenders gebouwd kunnen worden, waardoor men Azië kan bereiken. QEBOREN IN DE PYRENEEEN en getrouwd in het departement van de uPl1?.' arr*veerde Victor Cambus vorig jaar te Parijs en met zich bracht hij een kudde mekkerende geiten mee, die zich alle inspanden om hun hoeder een deftig bestaan te verzekeren. Ongelukkig echter had den de geiten niet het minste benul van de rode en groene verkeerslich ten en in hun spreekwoordelijke domheid ontredderden ze vaak het ver keer op de kruispunten. DEEDS °P 20 Augustus 1950 kreeg de geitenboer het aan de stok met de verkeerspolitie, die hem naar h$t commissariaat aan de Bucistraat op leidde. Daar werd Cambus zo deer lijk geslagen, dat hij nauwelijks een schedelbreuk ontliep. Eenmaal genezen toog hij weer met zijn beestjes op weg. Op 8 Mei om streeks 19.15 uur zetten de geiten plotseling op de hoek van de Brune- laan en de Generaal Leclerqlaan de achtervolging in van een verkoper van lelietjes der dalen. Cambus bewoog hemel en aarde om zijn kudde tot staan te brengen, maar de mekkerende en springende geiten stoorden zich noch aan hem noch aan de verkeerssignalen. Een agent, die de pret van de op- eengetroepte nieuwsgierigen niet deel de, trok met geheven knuppel op de geitenboer toe, die een nieuw avon tuur, in de aard van dat, welke hij in het commissariaat had beleefd, vreesde en met de bewijzen van zijn vroegere veroordelingen en afrossing in de hand de omstaanders aan zijn zijde trachtte te scharen en dan allen op te zetten tegen de agent. Deze laatste echter deed beroep op een van zijn collega's en samen brachten ze Cambus nu naar het commissariaat aan Porte d'Orleans. NACHTRUST. naar het verontwaardigde mekkeren te luisteren, besloten ze hun hoeder dan ook maar dadelijk in vrijheid te stellen. Gisteren is Cambus voor de boet straffelijke rechtbank verschenen. Hij verweerde zich met het toneel van zijn afrossing nog even te beschrijven en te beweren, dat hij sedertdien niet meer helemaal gezond is geworden. De rechters hebben zich zeer be grijpend getoond en hem tot een boe te van 3000 fr. frank veroordeeld. haar na de H. Mis lange tijd onder vroeg en de getuigenissen inwon van de begeleidende priesters, pater Rai- nero en Kan. Mandfredine van Milaan Het aartsbisdom Milaan heeft de pu blicatie van deze genezing toegestaan met het gebruikelijke voorbehoud. -TE AVONMOUTH (Gloucestershire) zijn na een ontploffing 16 olie tanks in brand gevlogen. De vlammen stegen tientallen me ters boven de tanks uit en de gehele stad werd met een dichte rookwolk bedekt. Op het terrein bevinden zich der tig grote tanks. Tankschepen in de haven en een met hout geladen boot lagen gereed om bij gevaar zee te kiezen. Een hoeveelheid van 150.000 ton olie brandde, zonder dat de brand weer iets kon uitrichten. De wind wakkerde het vuur aan. Vijf uur na het uitbreken van de brand verzocht de brandweer om nog honderd brand slangen. De brand wordt de grootste in En geland in vredestijd genoemd. Eén persoon wordt vermist. Monden klauwzeer in Duitsland TDIL, de bekende Informatie Dienst Inzake Lectuur, is de laatste we ken danig in opspraak geraakt. Het begon hiermee, dat de literator W. F. Hermans ertegen te velde trok in ter men- die een maximum aan grofheid met een minimum aan overtuigings kracht paarden. Deze man wordt nu eenmaal wild als hij Roomsen ruikt. Anton van Duinkerken distancieer- de zich natuurlijk nadrukkelijk van deze Hermans en zijn beweringen, doch ze waren wel aanleiding voor hem, om eens precies te zeggen wat hij op de lever heeft tegen Idil Twee bezwaren bracht hij voorna melijk naar voren: 1. De beoordelingen door Idil krij gen een dwingend gezag, dat ze niet verdienen. 2. Ze werken preventief en weer houden de katholieke boekhandela ren en bibliotheken van het aanschaf fen van bepaalde boeken, zonder dat er van de zijde van uitgever en auteur verweer mogelijk is. Deze bezwaren richten zich dus niet tegen de voorlichting over de toelaat baarheid van hoeken als zodanig. On der katholieken is men het erover eens, dat die reden van bestaan heeft. In katholieke tijdschriften en dagbla den wordt dergelijke voorlichting dan ook geregeld bedreven. Doch de voor lichting door Idil onderscheidt zich van andere vormen van inlichting. Reeds lang vóór de oorlog kregen ka tholieke boekhandelaren en leeszalen behoefte aan een systematische, zo veel mogelijk alle nieuwe uitgaven omvattende informatie. Het is nu een maal practised onmogelijk, dat de boekhandelaar en leeszaalhouder al les leest. De pers bespreekt ook lang niet alles en zeker doet ze het niet systematisch en direct. Vandaar dat indertijd de „Boekzaal der gehele we reld" zich deze taak aantrok en dit min of meer gebrekkige begin leid de tenslotte tot de geperfectioneerde Idil, die zijn abonné's de beoordelin gen netjes op kaartjes thuis stuurt, ondertekend door de betrokken re censent. Ook worden er niet-onder- tekende uittreksels verspreid en voor de K.R.O.-microfoon voorgedragen. Een katholiek boekhandelaar zal nu een onder de verboden boeken gerang schikt werk niet bestellen en het streng voorbehouden boek zal hij al licht niet met nadruk naar voren bren gen. MU treedt het bezwaar naar voren: deze ene recensie van één enkele beoordelaar krijgt geweldige invloed. Terwijl iedere recensent zich wel 'ns kan vergissen- Zulke vergissingen ple gen aan het licht te komen, als er naderhand in de pers polemieken over het boek, dat daarvan slachtoffer werd, ontstaan. Dan wordt ook de boekhandelaar en leeszaalhouder at tent gemaakt op de mogelijkheid van een ander waarde-oordeel. Doch dan is de bestelling al geweigerd. Ja, het kan gebeuren zo stelde Het Parool het dat uitgevers zich aan het doen verschijnen van bepaalde werken niet wagen, als Idil op grond van de proef drukken een afkeurend oordeel heeft uitgesproken. Nu kan men aan de geopperde be denkingen wel iets af doen. Zo vin den we het een vrij gezocht bezwaar, dat de namen der reeensenten niet bekend zijn voor niet-abonné's op de kaartjesdienst. Het is een klein kunst, je zich tot een abonné allereerst al de katholieke boekhandelaren en leeszalen te wenden. Of nog ge makkelijker: men abonnere zich. Een tweede bezwaar, dat bij de re censenten de belangrijkste katholieke letterkundigen niet zijn ingeschakeld, is ook gauw uit de wereld geholpen, als Idil en letterkundigen elkaar vin den. [)E DUITSE landen Noordrijn-West- falen en Nedersaksen worden op het ogenblik bezocht door een epide mie van mond- en klauwzeer, die een kwaadaardig karakter draagt. De Duitse seruminstanties zijn niet in staat de nodige hoeveelheid vaccin voor een afdoende voorbehoeding en bestrijding te leveren. Mede in verband met de pogingen tot afsluiting van de belendende Ne derlandse grensgebieden zijn dezer dagen door Nederlandse veterinaire autoriteiten inleidende informatieve besprekingen gevoerd om de gelegen heid te scheppen de voor desbetref fende Duitse gebieden ontoereikende hoeveelheden vaccin aan te vullen met entstoffen van Nederlands fabri kaat. Het resultaat der onderhandelingen is geweest, dat dit aanbod door de Duitse veterinaire instanties is afge slagen. Deviezenmoeilykheden schij nen aan deze weigering ten grondslag te liggen PNe minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, zal wegens een ope ratieve behandeling zijn ambtelijke werkzaamheden enige weken moeten onderbreken Gedurende zijn afwezig heid zal de minister-president, dr. W. Drees, als minister van Sociale zaken ad interim optreden. DIBBEREND als een riet viel hij voor elke agent daar op de knieën en smeekte hen hem toch maar niet te slaan. Cambus werd dan ook ver hoord, maar niettemin opgesloten. Ondertussen hadden de geiten het spoor van hun meester ontdekt en be stormden het politie-commissariaat. Hun protesten beletten de agenten te slapen en liever dan de gehele nacht >v JR. P. en zijn Belgische echtge note te Eygelshoven, werden Maandagmorgen per telegram naar Brussel ontboden, omdat de vader van mevr. P. ernstig ziek zou zijn. Onmiddellijk ging het nog jonge echtpaar op reis. In Brussel bleek echter, dat de schoonvader van ir. P. volkomen gezond was. Er werd echter nog niet onmiddellijk aan een list ge dacht. Toen het echtpaar P. Woensdag in zijn woning te Eygelshoven terugkeerde, werd de list van het verzonnen telegram volmaakt dui delijk. Het hele huis was over hoop gehaald. Voor enkele duizen den wordt vermist. Enige dagen te voren had zich een persoon aangemeld, die voor gaf een controleur van de Perso nele Belasting te zijn. Op zijn vor dering moest de echtgenote van ir. P., die niet op de hoogte was van de Nederlandse belastingvoor- schriften, alles laten zien wat zij bezat. De Rijkspolitie heeft on middellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld. Hiermee offert Idil iets op van zijn service, die immers bestaat in een „tij dige. zo mogelijk al-omvattende voor lichting", zoals de bisschoppelijke ad viescommissie opmerkte. Het is echter, juist wegens de invloed van Idil. be ter om in bepaalde gevallen voorlopig niets te doen, dan een oordeel te ge ven. dat na enige tijd blijkt toch wel wat eenzijdig te zijn geweest. Tegen deze oplossing zien we als bezwaar, dat er ook twijfel kan be staan, of er een twijfelgeval aanwe zig is. Terwijl boekhandelaren en lees zalen juist ten opzichte van de twij felgevallen het meest behoefte heb ben aan de tijdige voorlichting. Neen, wij voor ons zouden dit wil len voorstellen: 1. Idil presentere in het openbaar heel zijn corps van recensenten, op dat bevoegde beoordelaars kunnen na. gaan, in hoeverre dit aanvulling en wijziging behoeft. 2. Bij twijfelgevallen late men niet één recensent een oordeel geven, doch schakele men ook één of meer an dere in. 3. Aan uitgevers en schrijvers wor de de gelegenheid gegeven, om in geval van een afkeurend oordeel in beroep te gaan, waarna het betrok ken boek dan nogmaals door andere bevoegde keurders onder de loupe wordt genomen. Die laatste figuur is niet onbekend biJ de katholieke filmkeuring en werkt daar, voorzover wij weten be vredigend. Waarom dan zo iets ook niet be proefd op het gebied der boekenkeu- ring? We zouden het zeer betreuren, als de Idil wegens onoverkomelijke be zwaren zou moeten verdwijnen. Want ZIJn ,.aan noodzaak grenzende nut wordt door katholieke boekhandela ren en leeszalen wel algemeen er kend. ALVORENS U met een bromfiets naar Zwitserland gaat, moet u eerst eens goed informeren, welke formali teiten u moet vervullen. O.a. triptiek, rijbewijs, NL-plaat en twee remmen.

de Stem | 1951 | | pagina 1