Van ons grasland moet 200.000 ha bouwland worden NA HELSE VLUCHT VEILIG GELAND I33*B®5 Het comité- Loeff Pater Willemen van Roosendaal naar Rome Europese productie-verhoging vooral agrarisch Hoge eisen Zes Albanezen gewond In autobussen plicht Groot offensief verwacht Een stadion dat 12 jaren wachtte Angst in Teheran DAGBLAD VOOR ZEELAND Drastische vermindering veevoeder Ander vergif Indonesië en San Francisco Brandblusapparaten Kaesong doodgelopen? Dr. SCHACHT IN HET „PARADIJS" Op „halve kracht" door een orkaan „Het is een wonder" Iets warmer irh,ine' tot I vooraiam:!Uria„arhe?'met Tegen „Marathon- speeches" Haring naar België Emir Naif naar Genève ENORME SCHADE „Duitsland en Europa' IN DIENST VAN LEKENAPOSTOLAAT Vurig missionaris zal internationaal congres gaan bezoeken GESPREK MET EEN MISSIONARIS f Kind (ongedeerd) viel 18 meter ZEVENDE JAARGANG No. 2089 n V. Uitgevers Mij. Neeriandia. '„-Mint elke werkdag. Bureaux: Breda, pieerstraat 16. Telefoon: Redactie 8181; Hministratie: Telefoon 8778 Redactieraad: j v Hootegem, Mr Ur A J J M. Mes, Mr. R L de Rechter, L. J v. 't Westende, P. m vercauteren Hoofdredacteur: J. J. H. 0„,„j Abonnementsprijs bij vooruitbet. icwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsl. met postbesteU.) f 0.35. Losse nummers Knnnementen worden op aanvraag verstrekt 10 ct Postrek. no. 278841. Prijzen van buiten! Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Te! 102 - (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Te! 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 38) MINISTER STIKKER heeft onlangs als voorzitter van de raad van ministers van de O.E.E.S. een West-Europees productie programma aangekondigd, dat 'n algehele productieverhoging in West-Europa inhoudt. De O.E.E.S. verwacht op grond van dit programma, dat, indien de productie in de deelnemende landen in 5 j. tijds met 25 pet. toeneemt, de economische situatie in W.- Europa aanmerkelijk zal verbeteren. ve van de uitbreiding van de verbouw van hakvruchten. Wil de Nederlandse landbouw ten volle kunnen profite ren van een stabiele veevoedervoor ziening, dan zal het grasland-areaal in verschillende streken moeten wor den ingekrompen. Naar schatting zouden zelfs 200.000 H.A. moeten worden gescheurd en dienstbaar moeten worden gemaakt aan de meer productieve verbouw van veevoedergewassen, zo vernemen we van bevoegde zijde. I/RANSE toxicologen onderzoeken, of P het brood, waardoor een aantal personen te Pont-Saint Esprit vergif tigd werd andere gifstoffen bevatte dan moederkoren. Alle slachtoffers hebbben namelijk van lange broden (béguettes) gegeten, die gebakken worden in een temperatuur, die ver boven de zestig graden ligt. Moeder koren verliest door een temperatuur vau meer dan zestig graden zijn scha delijke uitwerking. De foto toont de beschuldigde Maurice Maillet, een 40- jarige molenaar, bij het verlaten van zijn molen na de arrestatie. UMT NIET HET MINST vanwege de heilzame werking, welke een overeenkomstige vermindering van de invoer op de handelsbalans zal uitoefe nen. Naar we thans vernemen zal de uit voering van dit programma voor een belangrijk deel voor rekening van de Europese agrarische productie komen, aangezien West-Europa nog steeds in 25 pet. van zijn voedselbehoeften door import moet voorzien. De hernieuwde eis tot uitbreiding van de agrarische productie zal hoge eisen aan de landbouw stellen, voor al in die landen, zoals Nederland, waar de voortbrenging van landbouwpro ducten in vergelijking met vóór de oorlog reeds is toegenomen. Het aandeel van de Nederlandse landbouw in het nieuwe productie programma van de O.E.E.S. zal gro tendeels op het terrein van de vee voederwinning liggen. Bij verdere uitbreiding van de vee stapel kan het import-percentage van veevoeder niet worden verhoogd. Er is integendeel alles aan gelegen, dit te verminderen. Deze vermindering zal kunnen worden bewerkstelligd door een rationele graslandverpleging en het scheuren van grasland ten behoe- Albanees-Joegoslavisch incident Y/OLGENS radio-Belgrado zijn aan de Joego-Slavische-Albanese grens een Albanese en een Joego-Slavische soldaat om het leven gekomen bij 'n botsing, die Zondag plaats had. Negen Albanese soldaten hadden de grens bij het dorp Dur overschreden. Zij hadden zich schietend terugge trokken. Een zestigtal Albanese sol daten was hun te hulp gekomen toen de Joego-SIaven het vuur beant woordden. Zes Albanezen waren gewond over de grens medegenomen. Joego-Slavië zou „energieke stappen" bij de Alba nese Regering doen. TNDONESIE is niet tevreden over de bepalingen betreffende de herstel betalingen door Japan. Dit zou, vol gens een Indonesische woordvoerder, kunnen worden afgeleid uit een be zoek van min. Soebardjo aan Ache- son, ter bespreking van de economi sche aspecten van het verdrag met Japan, dat in St. Francisco aan de orde komt. 1V/IET INGANG van 1 December 1951 "P moet in elke autobus ten minste één brandblusapparaat van een goed gekeurd merk en type aanwezig zijn. 't Apparaat moet onder t' bereik van de bestuurder en de passagiers zijn aangebracht. Indien het apparaat niet of moei lijk bereikbaar is van de passagiers ruimte uit, moet bij autobussen met benzinemotor in de passagiersruimte een tweede apparaat aanwezig zijn. r»E LEDEN van de delegatie der V. N. bij de wapenstilstandsbespre kingen zijn Maandag naar Japan ge vlogen. Vice-admiraal Joy heeft niet direct een bezoek gebracht aan generaal Ridgway en zijn adjudant verklaarde, dat voor Maandagavond geen bespre kingen waren vastgesteld. Men neemt aan, dat de conferentie voorgoed is afgelopen. Naar uit de laatste berichten van het front blijkt, zijn achter de front linie aanzienlijke vijandelijke troepen concentraties waargenomen, waarvan de sterkte op 800.000 man wordt ge schat. Ook staan honderden pantser wagens gereed om in de strijd te wor den geworpen. Militaire waarnemers zijn alge meen van mening, dat men aan de vooravond van een groot opgezette militaire operatie staat. HET BLAD „Welt am Sonntag" be richt. dat dr. Hjalmar Schacht uit Djakarata in een brief aan kennissen in Duitsland heeft geschreven, „dat hij het gevoel had, in het paradijs te zijn. Alleen de engelen ontbreken". Dr. Schacht is volgens de berich ten voornemens, zich na een verblijf van twee maanden in Indonesië naar India te begeven en vandaar naar Te heran. Hij wordt omstreeks Kerstmis in Duitsland terug verwacht. We kunnen niet nalaten eraan te herinneren, dat zover ons bekend is, alleen twee engelen met vlammend zwaard de ingang van 't Paradijs be waken. \IEGEN-EN-TWINTIG LONDENAARS kunnen nog altijd niet geloven, door welk onbegrijpelijk mirakel ze vandaag de dag tot het rijk der levenden behoren. Het zijn de 21 passagiers en de acht bemanningsleden van het viermotorige Britse vliegtuig „Hermes IV", die boven het Massif Central (Frankrijk) de dood onder een van zijn wreedaardigste vormen op hen hebben zien afkomen. ITET VLIEGTUIG dat uit Nairobi H was vertrokken en na een landing te Tripolis rechtstreeks naar Londen vloog, werd boven Midden-Frankrijk plotseling door een hels onweer ver rast. Zich krampachtig vastklemmend aan hun zittingen voerden de passa giers een harde strijd tegen de lucht- ziekte wijl de hofmeesteres met gepo seerde glimlach van de ene sukkel DR. J. W. DE KOCK, een der Zuid- Afrikaanse archivarissen, komt drie jaar lang in ons land wonen om te zoeken naar (particuliere) documen ten betreffende de Boerenoorlog KATOEN zal dit jaar in een na-oor- logse record-hoeveelheid van 47 mil- lioen balen op de wereldmarkt wor den aangeboden. EEN EX-POLITIEMAN te Keulen won in een voetbalpool een prijs van f 320.000, de grootste prijs ooit in Duitsland uitgekeerd. DE UITBARSTING van de Kloet heeft vijf slachtoffers geëist, waaron der 3 beambten van de Vulkanologi- sche Dienst, die op 1 km. van de krater een observatiepost bezetten. CIRCUS MIKKENÏE trok in Aspel in Luxemburg Zondag o.a. een volle ex tra-trein bezoekers. Deze trein liep op een personentrein. Beide machi nisten. een stoker en een passagier kwamen om. Er waren 24 gewonden. DE TOMATEN-ÈXPORT naar Enge land is van korte duur geweest. Met ingang van 4 September is het weer afgelopen met de pret! naar de andere ging, zo vertelt „De Nieuwe Gids". Op zeker ogenblik werden de pas sagiers van de rechterzijde als het ware de oren doorboord door een scherp geluid, dat sterker bleek dan het stormgeraas. De vierde motor van uiterst rechts viel stuk voor stuk uit elkaar. Kort daarop vloog de schroef aan stukken en het vliegtuig maakte bokkesprongen als een gewond dier. Schroefstukjes vlogen in de binnen- rechter-motor, die onrustwekkend aan het sputteren sloeg. Het toestel, dat enkel nog voortge trokken werd door zijn twee linker, motoren, was gedoemd neer te stor ten en daarbij nog bedreigd elk ogen blik in brand te zullen schieten. BEWONDERENSWAARDIG. EEN KOSTGANGER in Gronin gen kwam gisterenmorgen gewa pend met een bijl en zwaar „on der de invloed" een huis uit, roe pend: „Ik zal jullie vermoorden". Dit beloofde hij zijn twee hospi ta's, beiden 33 jaar oud. De po litie beloofde de man daarna ook een en ander. Beide vrouwen wer den zwaar gewond. DE RATIFICATIE van het Plan- Schuman, in uitzicht gesteld op 17 October, is opnieuw uitgesteld. HET SLACHTOFFER Z. van de moordaanslag in Den Haag (versche nen Woensdag) is aan z'n door revol verschoten veroorzaakte verwondin- 6en in het ziekenhuis overleden. EEN TREINRAMP bij New-Delhi in 'ndia eiste Maandag 12 doden en 23 „®T°,nden- De trein ontspoorde door onbekende oorzaak. Kaan^»?STE WOL- die dit jaar te veer an werd geveüd, bracht onge- iaar nrnpr°cent minder op dan vorig laar om dezelfde tijd. Z het l»nd „i 1 Westen van regen of mol' -*k eniSe lichte Maa„n"„a:Sd:erZ01n9.5°9nuur1943 Zon op 5.56 uur. Maan op TEtt j Een luchtopname van het Olympisch Stadion te Helsinki, waar in 1952 het Olympisch voetbaltournooi gehouden zal worden. Tijdens zijn verblijf in de Finse hoofdstad zeide de heer K. J. J. Lotsy, dat hij aan de Fifa zou voor stellen de afmetingen van het voet balveld in het Olympisch Stadion (102.5 x 64.5 meter) goed te keureu. Ret plan om in 1940 de Spelen in Helsinki te openen werd verijdeld door Wereldoorlog II. r\E BOORDKAPITEIN liet de twee buiten gebruik geraakte motoren leeglopen, liet de beide andere op volle toeren draaien en steunend met zijn gehele lichaam op de zwendel, kon hij het vliegtuig in de lucht hou den. Op dat ogenblik bevonden ze zich ten Noorden van Clermont-Ferrand op ongeveer 70 km. van het vliegveld Lyon-Bron, dat ze van hun rampspoe dige vlucht op de hoogte brachtei. De hofmeesteres, die niet de min ste ontroering mocht laten blijken, vroeg met een voor de passagiers ver velende glimlach of ze hun veilig heidsgordels wilden aansnoeren, daar ze waarschijnlijk met een lichte schok van het kwade avontuur zouden af komen. Feitelijk wist niemand, ook de pi loot niet, welke keer de zaken gin gen nemen. Tot overmaat van ramp bemoeilijkte ook nog een tegenwind de landing, die zonder deze belemme ring reeds voldoende op halsbrekerij zou gaan lijken. Het vliegtuig kwam zwaar op het vliegveld neer, maakte twee-drie sprongen en viel op de startbaan stil, waarheen de brandweer in alle haast en loeiend heenreed. Maar er deed zich gelukkig geen brand voor. „Het is een wonder", riepen de pas sagiers in koor, „de piloot en de hof meesteres zijn verbluffend kalm en vaardig geweest". De schroef van het vliegtuig werd met brokken en stukken teruggevon den in een moeras te Saint-Hilaire nabij Moulins. Procedure-regels San Francisco r»E AMERIKAANSE delegatie voor de conferentie te San Francisco heeft een reeks procedure-regels op gesteld om eventuele Sovjet-Russi sche „afleidings-pogingen" de kop in te drukken. Indien deze regels door de deelne mers worden aanvaard, zou de moge lijkheid van debat drastisch worden beperkt en het indienen van amen dementen op het Japanse vredesver drag verboden zijn. Bovendien zou den de redevoeringen van iedere de legatie tot ongeveer een uur worden beperkt. Op een der eerste zittingen zullen deze regels aan de conferentie worden voorgelegd. Zolang enkele hiervan echter nog niet zijn aangenomen, heeft de voorzitter Acheson niet de bevoegdheid eventuele Sovjet-Russi sche voorstellen tot het aanbrengen van wijzigingen in het verdrag bui ten de orde te verklaren of „Marathon redevoeringen" te verhinderen. P.T.T.-minister drinkt melk CR IS te Teheran een commissie van ministers ingesteld, onder leiding van de ministers Varesti en Kazemi, om een onderzoek in te stellen naar de vechtpartij van Zondag tussen de minister van P.T.T., Mosjar en enkele provinciale afgevaardigden. Zondagavond zijn naar het parle mentsgebouw een bed en wat meubi lair overgebracht ten behoeve van minister Mosjar, die in de afgelopen 24 uur niets anders heeft gebruikt dan een glas melk, dat hem door een be diende werd gebracht om „vergifti ging te voorkomen". De Perzische extremistische Mo hammedaanse leider Kasjani heeft Maandag op de Perzen een beroep gedaan om hun tegoed bij de „Britse bank van Iran" op te vragen. Kasjani zegt, dat „De Britse Bank een Brits- Iraanse Oliemaatschappij in het klein is, die tegen de belangen van Iran werkt". DELGIE zal in September en Oc- tober de i n v o e r van gerookte en verse haring uit Nederland be perken tot 40 a 50 procent van de hoeveelheden van dezelfde maanden in 1950. Dit ter rectificatie van een bericht in ons nummer van Zaterdag jl„ waar abusievelijk gesproken werd van de uitvoer. T7MIR NAIF, Regent van Jordanië, is vandaag naar Genève vertrok ken, aan het hoofd van de delegatie, die Emir Talal, de oudste zoon van koning Abdoellah, naar Amman zal begeleiden. In Jordaanse kringen te Beiroet wordt verklaard, dat Emir Talal, bij zijn komst in het land tot Koning uit geroepen zal worden. Cycloon boven Martinique MAANDAGMORGEN is het Zuiden ma:-?" he'eiland Martinique (West- P„ne' en de omgeving van Fort de France door een cycloon, die zich ^e" snelheld van ongeveer 180 km. per uur in Westelijke richting bewoog, geteisterd. ha«!ik™rVe'd"™ ging vergezeld van hagelbuien. Bomen werden ontwor teld huizen vernield en beschadigd vërm>M.SPan,UngS" e" 'e'efoonkabels Tot dusver zijn nog geen slachtof fers gemeld. Het is de zwaarste ramp die in de laatste twintig jaar het eland heeft getroffen. gPAAK heeft medegedeeld, dat op een 21 September te Hamburg te beginnen conferentie de deelneming van Duitsland aan een Verenigd Europa met de Duitsers zelf, w.o Schumacher, Reuter en gen. Speidei besproken zal worden. De West-Europese herbewapening en de hereniging van Duitsland zul len eveneens belangrijke punten van de agenda vormen. lyjAANDAGMORGEN zyn uit Roosendaal naar Portugal vertrokken: bouw pastoor Thee owes van de Onze Lieve Vrouw van Fatima-kerk en pater Willemen missionaris van Mill-Hill. Bouwpastoor Theeuwes brengt een be zoek aan het heiligdom van Fatima om de voorspraak af te smeken van onze Lieve Vrouw voor zijn nieuwe parochie. Pater Willemen trekt via Fatima naar Rome, waar hy een wereldcongres zal bezoeken, gewyd aan het leken-apostolaat. pater Jacobus Willemen, afkomstig uit Rijen, gaat via Fatima met de speciale opdracht van zijn congrega tie om in Rome het genoemde con gres te bezoeken. Sinds 1902 streeft de missionering er naar om leken-ca- techisten in te schakelen, bij het be keringswerk. Op het wereldcongres in Rome zullen de mogelijkheden en moeilijkheden van het apostolaat be sproken worden en zonder twijfel zal daar pater Willemen met een 36-ja- rige ervaring als missionaris in Afri ka, een gezaghebbende mening kun nen verkondigen. Pater Willemen is een man van de praktijk. Toen hij in 1913 in Nangongera, in het Afrikaanse Oeganda arriveerde, was daar van katholicisme practisch nog geen sprake. Pater Willemen begreep zeer zeer goed dat, wilde hij slagen in zijn opzet, het nodig zou zijn „missionaris sen" te vormen onder de leken. 36 jaar lang streefde de pater dit doel na en toen hij vlak na de oorlog de missie verliet om in Mill-Hill Roo sendaal van een welverdiende rust te gaan genieten, liet hij een 50-tal lekenapostelen in zijn missiegebied, dat honderdduizenden katholieken telde, achter. Zo groot was de groei van zijn missie, dat de pater zijn oor spronkelijk gebied verdeeld zag in zes stukken, waarin elk een 15.000 katho lieken woonden. Voor een groot deel waren de be keringen te danken aan de leken apostelen, die onvermoeid werkten. „Typerend mag het worden genoemd aldus de pater, „dat juist uit de gezin nen, waar de leken-apostelen uit kwa men, ook de inlandse missionarissen werden geboren. Van de vier pries ters, die ik het missiegebied kon schenken, waren er twee afkomstig uit leken-apostelen-gezinnen. Van de drie jongens, die bij mijn vertrek op het Groot-Seminarie studeerden, wa ren er twee afkomstig uit die gezin nen." De pater vertelde nog een ander frappant geval: „Een tweetal leken apostelen uit mijn missiegebied kwa men terecht in het Afrikaanse leger, waar zij een functie wisten te verwer ven van reserve-aalmoezenier. Zij maakten in enkele jaren tijds drie honderd bekeringen. Men mening is. PATER WILLEMEN aldus pater Willemen, dat missionaris sen leken-apostelen moeten vormen en dat dit systeem verder uitgebouwd dient te worden." Zo zullen blanke doktoren, inlandse doktoren moeten kunnen vormen. Ne derlandse Zusters zullen inlandse Zusters aanwerven. Blanke boeren zullen hun inlandse broeders moeten helpen. In deze geest moet de wereld voor het katholicisme worden opge bouwd en deze overwegingen zullen op het internationale congres de boventoon voeren." „Het gevolg van een goed leken- apostolaat zal zijn, dat in elk land grote kernen ontstaan van goede katholieken", aldus de pater. „Neem op de dag van heden China eens. De blanke missionarissen zijn er verdre ven. Zijn er leken-apostelen dan blijft het geloof bewaard. Zijn er geen ca techisten, dan zal het vele werk, dat de missionarissen hebben verricht, verloren gaan. Immers, niemand kan zeggen, hoe lang de toestand zal du ren." En de pater vervolgt: „Zo zou er ook in India ontzettend veel goeds te doen zijn. In Indonesië is er ook een ontstellend gebrek aan leken-apos telen. Dit alles zal nauwkeurig bestu deerd worden." HET CONGES KJog iets over het congres, pater?" „Er neemt een twintigtal Ne derlandse priesters aan deel. Drie jaar geleden, toen mijn Overste mij op dracht gaf het leken-apostolaat te be studeren ben ik naar Fatima gegaan om Onze Lieve Vrouw de zegen over mijn werk af te smeken. Thans breng ik Haar voor het congres weer een bezoek. Zij zal er voor zorgen, dat de besprekingen vruchtbaar zuilen zijn." Met deze woorden pakte pater Wil lemen de koffers om op weg te gaan met zijn reisgezel. Na 36 jaar missie wil pater Willemen nog niet rusten.. TN het Antwerpse „Handelsblad" wordt aandacht gewijd aan het geen wij schreven omtrent de op richting van het comité-Loeff, dat de Schelde-Rijn-verbinding tot on derwerp van zijn studie heeft geno men en daarbij uitgaat van een zes tal vraagpunten. We hebben critiek geleverd op die vraagpunten, omdat die o.i. in tweeërlei opzicht een stap achteruit betekenden: 1. In Goes waren de ministers der drie landen overeengekomen ,dat er inderdaad verband bestond tussen het totstandbrengen van een Eco nomische Unie en de kwestie der waterwegen. Het comité wil dat wat voor de ministers al een uitgemaak te zaak is nu weer tot onderwerp van studie maken. 2. De beschouwingen van Profes sor Gerretson hadden de hoop ge wekt, dat men ook in „het Noor den" zich nu stelde op het stand punt: Het staat vast, dat er een nieuwe verbinding Schelde-Rijn moet komen. Neen, zegt het comité, dat willen we nog wel eens gaan onderzoeken. En zo spraken we de vrees uit, dat alles weer overhoop gehaald zal worden, dat nieuwe, eindeloze dis cussies de weg naar een oplossing zullen versperren. ^/at het eerste punt betreft, merk ten we op: Nu staat het een Comité van parti culieren natuurlijk vrij, zich niets aan te trekken van de afspraken tussen de Ministers. Of dit echter de vruchtbaar heid van zijn werk ten goede zal ko men, is een andere vraag. Hierop nu reageert het Antwerpse „Handelsblad" als volgt: Het blad heeft het over ministers, maar ministers zijn ten slotte toch maar het resultaat van een politieke stro ming en of die politieke stroming nu altijd rekening houdt met de ware economische belangen van het geheel, dat blijft een vraag die wij gaarne door het bovenaangehaalde blad zagen be antwoord. Dat het psychologisch verkeerd uit vallen zal met met een nieuw comité voor de dag te komen, dat geven wij enerzijds toe, maar praktisch gespro ken schijnt het ons het enige middel om te geraken uit het 'straatje zonder eind, waarin wij nu met de Schelde- Rijn verbinding zijn gesukkeld Laten we het woord aan de techniekers en niet aan de politiekers. Het gaat hier om een algemeen belang en niet om een lokaal. Benelux gaat toch bo ven alles. Of zou ook tot regeling van dit conflict de V.S. hun oordeel moeten vellen We moeten eerlijk bekennen, dat de strekking dezer opmerkingen ons niet geheel duidelijk is. Het is bij dit vraagstuk zó, dat de scheidslijn der meningen in Neder land in het geheel niet samenvalt met de scheidslijn der politieke stromingen. De vraag, door het Handelsblad gesteld, staat o.i. dan ook buiten deze kwestie. We zijn het erover eens, dat er nu onderhand genoeg gedelibereerd en gestudeerd is over de grote lij nen van het vraagstuk. Alle ele menten politieke, historische, waterstaatkundige, economische zijn bekend. Nu nadert de tijd der beslissingen. Dat is allereerst een zaak van politiek. Aan de technici dan de taak, om de principiële be slissing in een concreet ontwerp om te zetten. Wat doet nu echter dit nieuwe comité? Het wil als het ware van vorenafaan beginnen. Het loopt een reeds gevallen politieke beslissing voorbij. Daartegen hebben wij be zwaar, juist omdat dit vertragend kan werken en weer allerlei ge prikkeldheden zal veroorzaken. Hier is geen sprake van een co mité van techniekers. Neen, het gaat juist ook weer allerlei poli tieke, historische en juridische pro blemen oprakelen. Daartoe heeft het 't volste recht, we gaven het toe. Doch de vraag is maar, of dit vruchtbaar werk waarborgt in dit stadium van de aangelegenheid. Y/oor het overige: het is volkomen juist, dat het hier niet gaat om een lokaal doch om een algemeen belang. Wat niet wegneemt, dat ook locale en gewestelijke belangen van invloed zijn op het algemeen be lang. De bloei van Antwerpen en Rotterdam zijn van grote betekenis voor het algemeen welvaren van België en Nederland. Het scheppen van mogelijkheden tot verdere eco nomische en commerciële ont plooiing van een gewest als West- Brabant moet men ook zien als van grote betekenis voor de toekomst van Nederland en de samenwerking in het Beneluxverband. Het afsnoeren van een stad als Bergen op Zoom van de rest van Brabant zou zo ernstig zijn, ook uit een oogpunt van gewestelijk en nationaal belang, geloven we. dat dit wel degelijk moet mee wegen bij het vallen van beslissin gen. Ziedaar wat wij onze collega van de Lijnwaadmarkt zouden willen opmerken. JTEN ONGEVAL met een verrassende afloop deed zich gisterenmorgen in Rotterdam voor. Het begin van het verhaal speelt zich af op een achttien meter hoog dak, waar een moeder bezig was de was op te Plotseling viel haar vijfjarig zoontje, dat zij bij zich had, van het dak. Vijf meter lager hangende waslijnen stuitten de vaart wel enigs zins, doch verhinderden de verdere val in een tuintje niet. Het ergste vrezend, snelde de moeder naar beneden. V°nd Ziih.etVe?tje met builen en schrammen liggend. Snel werd Zulderziekenhuis gebracht, waar men tot de verras- rtJt h» i, kwam, dat hy geen verder letsel had opgelopen, maar f J scheelde. nlwaterpokken. Zodoende kwam het ziekenhuis toch nog van pas.

de Stem | 1951 | | pagina 1