BENELUX Goederenverkeer onder scheme controle Een sprookje in kleur en fleur: het Zundertse corso! HET RESULTAAT VAN België wil producten uit Nederland in plaats van uit dollargebied DE i Na Goes' I Bestuurbaar raket uitgevonden „We laten Berlijn niet worgen!" Amerika verwacht record-tempo 1 De uitslagen van het corso te Zundert I AARDBEVING IN ITALIË TOILETZEEP DUURDER Waarschijnlijk 37 doden DAGBLAD VOOR ZEELAND Geheime plafonds Het Stille-Oceaan verdrag getekend De vooravond van San Francisco Emir Talal Donderdag naar Amman Bewolkt .Z'—i 1 «fï" S Jhr. de Casembroot sprak met Ambonezen De ere-promotie van Prins Bernhard ZEVENDE JAARGANG No. 2088 teave- N V. Uitgevers Mij. Neeriandia. herschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, akerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778 Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. y y vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. Bruna. Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 455 P- kwart., p. post f 5.40, p. w. Cuitsl. niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt [0 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buiten! MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 Voor God, Koningin en Vaderland a MaJ Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12' per m/m. (Ingezonden Mede delingen fi 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prjjzen. vanf de' rubriek „1 Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen. op advertenties, welke' de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen afi te geven* worden vernietigd» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel, no.^35) BEDOELING VAN DEZE BENELUX-CONFERENTIE op „Anneville" is, zo zeide Minister van den Brink tijdens een pauze in de ministeriële besprekingen te Ulvenhout bij Breda, om de handels-plafonds vast te stellen voor de komende vier maanden. Deze plafonds werken zo ongeveer als electrische ze keringen. Stromen de goederen regelmatig doör, zoals ze dat nu doen, dan gebeurt er niets. Komt er ineens méér, wel, dan springen ze! V/IEN WILDE op „Anneville" tot een accoord komen en het accoord kwam inderdaad! Wij mogen dus wel zeggen, dat er een behoorlijk stapje gezet is op de weg naar „de Benelux". Zo blijkt het besluit van Goes: kleine ministerië le werkbijeenkomsten te houden, reeds vrucht te dragen. Nederland heeft een lelijk tekort b(J de Europese Betalings Unie. Het bedraagt nu 52.9 millioen gulden en dit was voortgevloeid uit een han delsovereenkomst uit het eerste kwar taal van dit jaar. Buiten de voor het Europese handelsverkeer vrijgemaak te goederen is er in het Benelux- verband nog een extra hoeveelheid goederen bij wederzijds werkende overeenkomst voor het handelsver keer vrijgegeven. In de komende vier maanden hoopt men nu o.a. door verminderde invoer van Belgisch-Luxemburgse goederen in ons land en door verhoging van de uitvoer van Nederlandse goederen naar onze Benelux-partners een der gelijk tekort te vermijden. Men is dus aan het streven naar een behoor lijk evenwicht en het behoud daar van binnen Benelux-verband. Het vaststellen van plafonds (hoogst toe gestane hoeveelheden in- en uitvoer- goederen) behoorde tot de thans ge troffen veiligheidsmaatregelen. Deze zijn dusdanig, verzekerde men ons, dat ze de tegenwoordige gang van zaken in het Benelux-handels- verkeer niet zullen aantasten. Deze plafonds zijn geheim. Door controle zowel van Belgische zijde (door ver gunningen) als van Nederlandse zjj- de is het mogelijk te bespeuren, of de plafonds bereikt worden. De betekenis van dit accoord is zeer belangrijk. Immers het houdt in een streven naar een beter evenwicht bin nen de Europese Betalings-Unie en tevens worden de verhoudingen in de Benelux-Vóórunie er mede gediend. BELGIE HELPT. EEN K.L.M.-TOESTEL, gecharterd door de Anglo-Iranian voor de evacu atie van Britten uit Perzië, is vanaf Donderdag te Abadan vastgehouden. Zondagavond is het weer vrijgelaten. Zonder passagiers is het toestel naar Amsterdam vertrokken. OLIE BIJ PARIJS: Dit houdt vele gemoederen thans bezig! Op ongeveer 75 km. ten Noorden van de Lichtstad zijn namelijk olielagen ontdekt. IN ZUID-CELEBES is uit 20 organi saties een comité gevormd, dat met instemming van de autoriteiten met de opstandige guerilla's gaat praten over „een vreedzame regeling". „BEVRIJDINGSTROEPEN" (Chinese communisten) hebben langs de berg wegen tussen Tibet en India controle posten betrokken. DUIVELSGREEP heet in de volks mond de ziekte, die officiëel pleuro dynia wordt genoemd. De verschijn selen zjjn ongeveer als bij kinderver lamming. In Texas lijden ongeveer 8000 personen aan deze ziekte. DE ZONSVERDUISTERING, die Za terdag om 12 uur 36 begon, is in ons land nauwelijks te zien geweest. „Moedige politiek van 1 Nederland AL WAREN er stemmen, die na de conferentie in Goes weinig opgewekt klonken, men ipoet niet vergeten in welk een moeilijke positie iemand ver- keert, die buiten het evenwicht hangtOnze taak wordt wel eens onderschat, zo zeide minis- ter van den Brink ons op „Anne- ville". Vergeet toch niet, welke 2 aanpassingen nodig zijn voor Ne- derland! Er is geen land in Euro- pa, dat een dergelijk fiscaal pro- gram als het onze moet uitvoe- ren en dat de investeringen en 't gebruik op dusdanige wijze moet 2 2 inkrimpen als wij. Nederlands politiek wordt thans S internationaal geprezen als zéér moedig. Kunnen wij nog verder gaan? Ik heb al horen zeggen, 2 dat, wanneer onze militaire in- spanningen nu nóg niet voldoen- 2 S de worden geacht, wij boven on- S 2 ze kracht hebben gegrepen. 2 raai Snoy, de directeur-generaal van economische zaken Spreutels, de ge- volm. gezant Suetens en de directeur- generaal van de douane Hopchet. Minister Raskin en de heer Du- mont als deskundige vertegenwoor digden Luxemburg. P)E BESPREKINGEN", zo zeide minister van den Brink met grote voldoening, „zijn in een echt vriendschappelijke geest gehouden en men heeft het gevoel, dat België en Luxemburg alles willen doen om ons te helpen. Zo zal België trachten de invoer uit de dollarlanden te beperken door pro ducten, eertijds uit die gebieden be trokken, uit Nederland in te voeren. Minister Coppé (Econ. Zaken, Bel gië) deelde in dit verband mede, dat men b.v. denkt, gecondenseerde melk in Nederland te gaan kopen en ook wanneer de productie daarvan vol doende is nylongarens en -kousen. Wat dit laatste betreft is het dui delijk, waarom de Ned. regering de laatste tijd de proefnemingen op het gebied van nylon-fabricage begun stigde b.v. door de mogelijkheid te schenken, grondstoffen hiervoor te be trekken. Men verwacht nl. dat nylon- stoffen in de toekomst in sterke mate kunstzijde-producten zullen gaan ver dringen. In het streven van België, de invoer uit de landen der Europese Betalings- Unie te verhogen en de uitvoer er naar te verminderen, past ook een ontworpen systeem, waarbij Belgische exporteurs naar E.B.U.-landen onge veer 5 pet. van hun betalingen zullen ontvangen in de vorm van schatkist certificaten, die na 3 tot 12 maanden inwisselbaar zullen zijn. Met deze maatregel wordt de geld-omloop in België ingekrompen, wat de stevig heid van de munt ten goede komt. Eerst om kwart over 9 Zaterdag avond werd het protocol ondertekend. Van Nederlandse zijde waren aan wezig de Ministers van den Brink en Lieftinck, de dir.-gen. van buitenland se economische betrekkingen Spieren burg, de directeur van de buiten landse handel van Oorschot, de advi seur bij het Ministerie v. Financiën Kan mensen vervoeren IN DE Zwitserse stad Bern is offici- eel „patent" aangevraagd voor een door Duitse ingenieurs uitgevonden raket, dat mensen kan vervoeren. Naar uit Zwitserland wordt gemeld, is men met de constructie van het raket reeds zover gevorderd, dat het spoedig „in de handel" kan komen. De Zwitserse mede-uitvinders Lorenian is naar de Ver. Staten vertrokken, om daar het patent en de tekeningen der raket constructie te verkopen. Vijf maanden geleden, begonnen en kele Duitse ingenieurs, na voorberei dend werk in eigen werkplaatsen, met het nemen van proeven met het raket in de buurt van de Starnberger-See in Zuid-Duitsland. Zij kwamen zover, dat het mogelijk werd met het raket ook te landen. Bij de proeven werd het ra ket door een vliegtuig tot 800 meter hoogte meegenomen en toen in het luchtruim „los-geschoten". Het vloog met een snelheid van ruim 200 kilome ter door de lucht en landde veilig op de plaats, waarheen het door de be stuurder gedirigeerd werd. De lan dingssnelheid, die ongeveer 60 km. (be droeg, werd bereikt door het in de lucht afremmen via een speciaal in het raket gebouwd remsysteem. Binnenkort zouden deze raketten in de handel komen! Amerikaanse reactie 7ONDAG heeft de Amerikaanse Hoge Commissie in Frankfort bekend gemaakt, dat „stappen zullen worden ondernomen om de nieuwe communistische maatregel, om Berlijn te worgen te beantwoorden." De nieuwe belasting op Westduitse en Westberlijnse voertuigen, die voed sel en andere goederen vervoeren tus sen West-Duitsland en Berlijn is ,een gigenmachtige en belemmerende maatregel, wat duidelijk blijkt uit het feit. dat de „maatregel zonder voorafgaande waarschuwing plotseling van kracht is geworden, aldus de be kendmaking. A MERIKA, Nieuw-Zeeland en Australië hebben te San Francisco een verdrag tot het verlenen van wederzijdse bijstand ondertekend. Het verdrag berust op dezelfde be ginselen ais het Altantisch Pact. Het verdrag vormt tezamen met het Amerikaans-Philippijnse verdrag en het te ondertekenen verdrag tussen Amerika en Japan een netwerk van verdragen, dat de veiligheid van. de Stille Oceaan beoogt- LIET AMERIKAANSE Ministerie v. Buitenlandse Zaken heeft een rap port uitgegeven over de onderhande lingen over het Japanse vredesver drag. Hierin wordt gezegd, dat het merendeel van de afgevaardigden uit 51 landen, die te San Francisco bij eenkomen, niet in een stemming ver keert om obstructie te dulden. Het Ministerie critiseert vervolgens de houding van Rusland. „Er kunnen zich enkelen onder de afgevaardigden bevinden, die gestuurd zijn om het verdrag in de weg te staan. Zij kunnen echter tenslotte slechts het resultaat veroordelen", al dus het State Department. „Eén ding staat echter vast: kort na de openingsplechtigheid, op 4 Sep tember des avonds, zal het verdrag getekend zijn door zoveel landen, waaronder de voornaamste bewerkers van de overwinning, dat er geen twij- YV/AARSCHIJNLIJK zal de Jor daanse troonopvolger, Emir Ta. lal Donderdag uit Genève naar Am man vertrekken. -■ I Voor Donderdag is voorlopige A2 ri6"- Neder'andse ambassa- vliegpassage geboekt voor de Emir aeraaa oevers uit Brussel. België was en een groepje personen dat binnen- vertegenwoordigd door de ministers kort in Genève wordt verwacht, om Coppe en Meurice, secretaris-gene-1 hem naar Jordanië te begeleiden. 2 LIIERONDER VOLGT DE UITSLAG van het Zundertse Bloemencorso, 2 2 waarbij dient te worden opgemerkt, dat de jury een maximum van 2 700 punten had bepaald: WAGENS: 2 1 Donald Duck als muzikant 623 pnt. (buurtschap Poteind). 2 Meisjes zijn als melodieën 587 pnt. (buurtschap Wernhout). J 3 De reis naar de maan, 561 pnt. (buurtschap Molenstraat). 2 4 Holle bolle Gijs, 552 pnt. (buurtschap Klein-Zundert) 2 5 Slak met huisje, 547 pnt. (buurtschap Markt). 2 6 Festival of Britain, 546 pnt (buurtschap Klein-Zundert). 2 7 Een serenade, 538 pnt. (buurtschap Helpt Elkander). 2 8 Geneveva van Brabant, 537 pnt. (buurtschap Laarakkermolen). 9 St. Hubertus, patroon der jacht, 536 pnt. (buurtschap Markt). J 10 Assepoester, 533 pnt. (buurtschap Molenstraat). 11 Elfenland, 527 pnt. (buurtschap Veldstraat). 2 2 12 Winters tafereel, 524 pnt. (buurtschap Helpt Elkander). 2 2 13 Landschap, 504 pnt. (buurtschap Stuivezand). 2 14 Sprookje uit duizend en een nacht, 499 pnt. (buurtschap Poteind). 2 15 Berg en hut, 487 pnt. (buurtschap KI. Zundertse Heikant). 16 Symbool van de vrede, 487 pnt. (buurtschap Wernhoutsburg). 2 17 Italiaanse groep (buurtschap Poteind). 2 2 18 Het ding in de kist (474 pnt. (buurtschap Poteind). 2 19 Monument De Vlieter, 487 pnt. (buurtschap Moeren). 20 Voor God, Koningin en Vaderland, 455 pnt. (buurtschap Achtmaal), j 21 De schoonheid verdrijft de afschuw, 453 pnt. (buurtschap 't Kapelleke) 2 22 Onder moeders parapluie, 449 pnt (buurtschap Hulsdonk). J 2,23 De paradijsvloek, 433 pnt. (buurtschap Laarheide). 2 2 24 Majesteitswagen, 432 pnt. (buurtschap Lent). 25 Muziekinstrument 422 pnt. (buurtschap Raamberg). 26 Na de uitvinding der stoommachine, 408 pnt. (buurtschap Moeren). I 27 En waar de ster bleef stille staan, 394 pnt. (buurtschap Raamberg). 2 2 28 Pavilloen uit Malakka. 381 pnt. (buurtschap Hulsdonk). 2 29 Een oude muziekdoos, 376 pnt. (buurtschap 't Kapelleke). 2 30 Pick Up, 373 pnt. (buurtschap Laarheide). 31 Amor, 358 pnt. (buurtschap KI. Zundertse Heikant). Een sneeuwman: troostprijs voor de jeugd. 2 2 GROEPEN: J 1 De Roos als koningin der bloemen (buurtschap Molenstraat). 2 2 Indische Nederlanders (buurtschap Helpt Elkander). 2 2 3 De Zundertse maanblussers (buurtschap KI. Zundert). 2 J 4 Jachtstoet (buurtschap Laar-Akkermolen). 2 2 5 De toeter van papier (buurtschap KI. Zundert). 2 6 Cavaleria Rusticana (buurtschap Markt). fel zal zijn wat betreft het feit vaa de vrede of de voorwaarden van de vrede". NEDERLANDSE AANSPRAKEN. jt/lINISTER STIKKER heeft Zater- dag te New-York op doorreis naar San Francisco, verklaard, dat de kwes tie der herstelbetalingen voor Neder land op de conferentie over het Ja panse vredesverdrag de belangrijk ste is. Hij voegde hieraan toe: „Wij wen sen herstelbetalingen voor onze men sen, die in het Verre Oosten veel heb ben geleden. Ik ben hoopvol ge stemd! dat wij een manier zullen vin den om tegemoet te komen aan de aanspraken van burgerlijke geïnter neerden". Hjj verklaarde, dat Nederland als Staat bereid was afstand te doen van haar aanspraken. „Wij begrijpen, dat van Japan niet verwacht kan worden, dat het herstelbetalingen verricht. Maar hoe kunnen wij op wettige wij ze afstand doen van de aanspraken van onz eonderdanen? Honderden gebouwen beschadigd LIONDERDEN gebouwen werden beschadigd toen een aardbeving van 10 seconden Zaterdag de Adria- tiscbe kust deed schudden. Honderd duizenden mensen vluchtten uit hun huizen. Het epicentrum van de beving is gelocaliseerd in het Gran Sasso-mas- sief, ten Noord-Oosten van Rome. Gemeente-ambtenaren te Macerata verklaarden, dat ongeveer 90 pet. van de huizen en gebouwen in de stad scheuren vertoonden. In een dorpje in de buurt was de kerktoren inge stort. De kerk zelf helde gevaarlijk. VOOKoPELD. I j 1. BEKENDE Italiaanse seismoloog Kaiiael nejiaani, wiens voorspel lingen in nev veueuen opniei'Keiua juisi zijn geuieaen, neel't „uiiuag in r'aenza verajaaru, uat zich op 5 en II September in Turkije en in Zuid- Amerika aardbevingen zullen voor doen. De aardbevingen van Zaterdag in Italië waren een gevolg van recente bevingen in Turkije en Zuid-Amerika, aldus Bendandi, die de bevingen van Zaterdag tien dagen geleden reeds voorspeld had. Hij meent, dat aardbevingen geen plotselinge, onvoorziene ge beurtenissen zijn, doch dat hun kó men en gaan, evenals de getijden, kan worden berekend. MINISTER Joesef Mosjar (P.T.T.) van Perzië heeft Zondagavond een robbertje gevochten met een Parlementslid. De minister vlucht te tenslotte het Parlementsgebouw binnen om het vege lijf te red den! DE VERKIEZINGEN in Nieuw-Zee- land hebben (tot nu toe) een over winning opgeleverd voor de (conser vatieve) Regeringspartij, die reeds 'n reedsH^Fr yan 12 Zetels (thans W T moeten nog 70.000 Stem men binnenkomen. lln .Z,'"" HET NACHTTARIEF voor taxi's is door 126 van de 146 Haagse taxi-on dernemers afgeschaft. Vóór 15 Sent hoopt men nog verdere verlagingen te kunnen afkondigen. KARDINAAL MINDSZENTY is ern stig ziek overgebracht naar een par ticulier huis in het Tatra-gebergte. Hij wordt behandeld door Sovjet-sDc! eialisten. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft Egyp te met 8 stemmen bij 3 onthoudingen veroordeeld „wegens de blokkade in het Suezkanaal op voor Israël be stemde goederen". Egypte beschouwt deze resolutie als een „eenvoudige aanbeveling". WEERSVERWACHTING, geldig tot vanavond: 1 h "aJf ,tr>' zwaar bewolkt, en i kele hui,"1, s ochtends nog «n- i helft de noordoostelijke i noe land aanvankelijk lijke S Vnj krachtigc ooste- 2 krachtT« overigens matige tot 1 nig verand ijke wind- Wei" Vandaar 2?' ln ternPeratuur. Benelux-idylle tijdens het thee uurtje op het gazon van „Anne ville". Links de Belgische minis ter van economische zaken, Al- bert Coppé, rechts de Nederland se mihister van economische za ken, prof. J. v. d. Brink- In het midden onze ambassaderaad voor handelsaangelegenheden te Brus sel J. M. Devèrs. 1WIET INGANG van 3 September zal de prijs van toiletzeep in het al gemeen worden verhoogd met 2 a 5 cent De nog aanwezige voorraden moeten tegen de nieuwe prijzen wor den verkocht. Britse vissersboot gezonken 7 ATERDAG is bij Long Island een 13'/j m. lang vissersvaartuig, de „Peiican'. met aan boord 54 vissers en twee bemanningsleden, door een hoge golf omgeworpen en gezonken. Tot tot toe zijn 19 personen gered, van wie velen in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen, en zijn 18 lijken geborgen. Men vreest, dat van de vermisten niemand meer in leven Toen de boot omsloeg, bevonden de meeste opvarenden zich beneden- deks en duikers hebben gemeld, dat er een paniek moet zijn ontstaan. Zij vonden de verongelukten in een ver warde groep samengedrukt bij de kleine doorgang naar het dek. Dit gering aantal personen zich heeft acht men de reden, waarom een zo kunnen redden. Men heeft de „Pelican" Montauk Harbor binnengesleept, waar het schip, nu met alleen de boeg boven water, ligt gemeerd. In vier Walcherse kampen Ontvangst met dans en muziek FYE Commissaris van de Koningin, jhr. A. F. C. de Casembroot, heeft een bezoek gebracht aan vier Ambone- se woonoorden op Walcheren, n.l. aan de kampen te Koudekerke, Wesikapel- le, Serooskerke en Grijpskerke. In al deze kampen viel hem en zijn gezel schap een allerhartelijkste ontvangst ten deel, waarbij de bewoners hun dank tot uiting brachten op een speci ale manier, n.l. met hun eigen muziek en dans. De Commissaris maakte zijn tocht in gezelschap van kolonel Brendgen, sociaal leider van de Ambonezen in on ze provincie, de heer S. van Leeuwen, inspecteur maatschappelijke zorg van het ministerie van binnenlandse zaken en de heer Verhage, hoofd prov. bu reau huisvesting D.U.W. In Koudekerke maakte de Commis saris zijn entrée door een erewacht van bewoners. Hij werd begroet met het Wilhelmus en het Ambonese volks lied. De kampoudste, de heer Pentury, sprak de hoge gast toe, die ook nog en kele schriftelijke verzoeken in ont vangst nam. In Westkapelle was de ontvangst al niet minder hartelijk. Hier werd het Wilhelmus door een fluitorkest ge speeld. Key-ezen presenteerden jhr. de Casembroot een Adat-dans. Te Serooskerke werd de Commissa ris ontvangen door de burgemeester en de kampraad. Hier werd een bijeen komst gehouden in de cantine, waar o.a. een Ambonese modeshow ten beste werd gegeven. Niet minder spontaan was de ont vangst te Grijpskerk, waar o.a de bur gemeesters van Grijpskerk en St. Lau rens aanwezig waren. Ook hier werden enkele fraaie dansen uitgevoerd en evenals in de andere kampen maakte men dankbaar gebruik van de gelegen heid om vragen te stellen. £)E PROMOTIE van Z. K. H. Prins Bernhard tot doctor in de tech nische wetenschappen, honoris causa, aan de TH. te Delft, zal geschieden op Vrijdag 16 November a,s. Omrtent plaats en tijd zullen nog nadere mede delingen worden verstrekt. Enige groepen uit het Zundert se bloemencorso. Boven links: „Voor God, Koningin en Vader land', midden: „De Koningin der bloemen", rechts: „De Schoonheid verdrijft de Afschuw". Onder links: „Holle bolle Gijs. midden: Symbool van de Vrede", rechts: „Meisjes als Melodieën."

de Stem | 1951 | | pagina 1