Onderhandelingen „slechts" geschorst vooruit Yamin vindt Nederland stijfhoofdig ROOF ondervangt deviezensmokkel STOKES vertrokken Twee Bredase kapelaans als £)e blik pastoor naar Z. Vlaanderen De „Operatie Draak" slaagde Gevluchte spion vertelt Na toneel-bombardement bij Een protestants vrouwenklooster WAAR ZIT DE BRIE VEN-DIEF Er zat „muziek in Kerkrade DAGBLAD VOOR ZEELAND Haagse Brieven Benoemingen in het Bisdom Breda Emir Talal naar Jordanië BELACHELIJK", ZEIDEN DE V.N.-CONTROLEURS Washington wacht af ROND DE REDE VAN SUKARNO Scooters" voor de Wegenwacht Veel bewolking DE kATHOL1EKE WERELD ziet Sint Joris kreeg hulp van een agent Wat Lieftinck wèl en wat hij niet weet IN KOREA GESNEUVELD Reeds vanaf 1948 Kunstmatige haat tegen het Westen f Millioenen-oplicliter ontdekt Op sterfbed in oudemannenhuis ZEVENDE JAARGANG No. 2080 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778 Redactieraad C, J. v. Hootegem, Mr Dr. A J.J. M Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L J v. 't Westende, P V M. Vercauteren Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnementsprijs bij vooruitbet. 4.55 p kwart., p post f 5.4Ü, p w. (uitsl. Dij niet-postbestell.) f 0.35 Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt. 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigde Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) Londen bereid besprekingen te hervatten CTOKES is gisterenmorgen uit Te- heran vertrokken. Hij verklaarde, dat Engeland ongetwijfeld bereid zou blijken de afgebroken besprekingen te hervatten, indien er nieuwe Per zische voorstellen komen. Er waren naar zijn mening, dank zij niet in het minst de pogingen van Harriman, be langrijke vorderingen gemaakt. Dit alles werd officiéél te Londen bevestigd door een Regeringsverkla ring. Daarin heet het, dat Engeland bereid is de onderhandelingen te her vatten op basis van de „formule" van Harriman. Het Britse personeel van de olievelden wordt teruggeroepen, doch een kern blijft de leiding behou den te Abadan. pMIR TALAL, de oudste zoon van de vermoorde koning Abdoellah van Jordanië, zal „binnen ongeveer veer tien dagen" naar Amman terugkeren, aldus een officiële te Genève uitgege ven verklaring. Emir Talal verblijft thahs in een kliniek te Genève. 11 EEN TYPHOON heeft boven Korea zware schade toegebracht. In Poesan werden 50 mensen dakloos. De be richten zijn nog onvolledig. STEEDS STERKER worden in Egyp te de stemmen, die opgaan tegen het „verouderde" Brits-Egyptische Ver drag. De Soedan moet bij Egypte ko men en de Britse soldaten moeten uit ons land weg, zo redeneert men. Als bedreiging: „Anders zullen wij in ge val van nood het Westen niet steu nen". DE TELEVISIE zal wellicht binnen kort ook via Rotterdam te genieten zijn. Men is reeds begonnen aan voor bereidingen voor experimentele uit zendingen. NOG MAAR ACHT van de 54 offici eel uitgenodigde landen voor de con ferentie over het Japanse vredesver drag te San Francisco hebben geen besluit kenbaar gemaakt over het al of niet deelnemen aan de besprekin gen. MALAKKA wordt bedreigd door on geveer 5000 communistische bandie-1 ten, die in de onherbergzame rimboe een welkom schuiloord vinden. DE NEDERLANDSE leden van het' Uniehof van Arbitrage vertrekken 31 Augustus naar Djakarta. De bedoe ling is er tot omstreeks 20 September te blijven. T~)E GEALLIEERDEN, opgeschrikt door een ijl-bericht vanuit Kaesong. zonden onverwijld de kolonels Kinney en Murray naar het toneel van wat genoemd werd „een bombardement op het geneutraliseerde gebied". Dit geallieerde bezoek bracht aan het licht, dat de communis ten een bombardementje in elkaar gezet hadden om een aanvaardbaar motief te vinden tot het afbreken van de besprekingen. „Belachelijk", zeiden de controlerende kolonels. Het aanvankelijk doorgegeven be richt, dat kolonel Tsjang officieus de onderhandelingen had afgebro ken, werd later gewijzigd in: „Voor 23 Augustus worden alle bijeen komsten afgelast". Men kan dus zeggen, dat de communisten de onder handelingen uit propaganda-motieven willen schorsen. digingen aan gehouwen werden niet waargenomen. De bewijsstukken mochten niet tot in de volgende morgen blijven liggen. De commu- nisten beweerden die nodig te heb ben „voor, nader onderzoek"! TN WASHINGTON is men van me- 1 ning, dat deze afgekondigde schor sing op last van Moskou plaats vindt. Ook de toneelbewerking van de be weerde Bestandsschendingen in het geneutraliseerde gebied, door de com munisten bij voorkeur „provocatieve incidenten" genoemd, zullen wel door het Kremlin zijn gedicteerd. Voor de Sovjets is het alleen maar erg jam mer, dat in Kaesong een stel dilettan ten voor het hoogtepunt in de reeks moesten zorgen. Daardoor werd het z.g. bombardement inderdaad bela chelijk. De geallieerde kolonels moesten namelijk komen kijken naar de be wijsstukken. Dat gebeurde in de nacht en bij stromende regen. Men toonde hen enkele kleine tukjes staal en een „bomkrater", die op zijn best door een flinke handgra naat kon zijn veroorzaakt. Bescha- TE SNEL. I ATER werd vastgesteld, dat op het door de communisten aangegeven tijdstip geen enkel geallieerd vlieg tuig in de omgeving van Kaesong is gemerkt, dat het besluit: „We breken geweest. Bovendien werd terecht op- de besprekingen af" wel opvallend snel kwam nadat het „incident" was voorgevallen. Dit alleen reeds deed denken aan een in elkaar gezet plan. Wellicht ligt daarin de reden van het plotselinge „opschorten", zolang het onderzoek voortduurt, in de plaats van „afbreken". Washington neemt een afwachtende houding aan. Ridgway beeft inmid dels alle „schendingen" krachtig weer legd, ook het namaak-bombardement. In afwaehting van de dingen die ko men gaan, kan gemeld worden, dat dc Zuidelijken een overwinning hebben behaald op de Noordelijken van een zeer groot formaat. Misschien wringt daar bjj de Noordelijken de schoen... p|ET BERICHT, dat de Nederland se Regering aan Indonesië toe lichting heeft gevraagd op de rede van president Sukarno van 17 Aug., werd Donderdag in de wandelgan- gen van het Indonesische Parle ment druk besproken. Vele leden van het Parlement waren niet op timistisch gestemd over de missie van prof. Supomo. De heer Yamin, lid van da staats commissie voor het in herbeschou wing nemen van de Nederlands-Indo nesische overeenkomsten, verklaarde, dat de rede van Sukarno voldoende duidelijk is. „Dat zij gebruikt moet worden als basis en doel voor de be sprekingen tussen Nederland en In donesië, dat zij overeenstemt met de wil van het volk, namelijk, dat de Unie dient te worden opgeheven en dat West-Irian bij de Republiek In donesië dient te worden gevoegd". De heer Yamin zei, dat de vragen van Nederland om toelichting „irre- eel en niet diplomatiek" z(jn. „Zij wek ken de indruk van stijfhoofdigheid, Nederland neemt zodoende stappen, vooraleer de Indonesische Regering stappen genomen heeft om de kwes tie door middel van onderh- '.delin gen op te lossen". Pastoor G. van Dijk van Terneuzen Pastoor J. v. d. Ejjnden van Hontenisse ENE PAROCHIES van de H. Willibrordus te Terneuzen en van de H. Mar- tinus te Hontenisse hebben een nieuwe pastoor. In Terneuzen is tot pastoor benoemd kapelaan G. van Dijk van de parochie van de H. Anna en in Hontenisse kapelaan J. v. d. Eynden van de parochie O. L. Vr. van Goede Raad, beide te Breda. DRIE NIEUWE RECTOREN. WOOETS is een drietal nieuwe rec- teren benoemd. Tot rector aan het Liefdehuis te Hulst werd benoemd kapelaan Chr. de Graauw van de pa rochie van de H. Gerardus Majella te Breda, tot rector van de Broeders van de Chr. Scholen in Baarle-Nassau ka pelaan J. Koenraadt van de parochie Christus Koning te Breda en tot as sistent te Etten, belast met zielzorg en onderwijs in klooster, internaat en scholen der Broeders te Etten kape laan L. d. V/eert van de parochie Lies bosch te Breda. KAFELAANSBENOEMINGEN. TN VERSCHILLENDE parochies in het Bredase diocees werden nieu we kapelaans benoemd. Kapelaan C. de Leeuw uit Putte werd benoemd aan de parochie H. Gerardus Majella te Breda, kapelaan G. Rijsloo uit Ter- heijden gaat naar de parochie Chris tus Koning te Breda, kapelaan A. Dierick uit Heerle gaat naar Terheij- den. Kapelaan A. Backx is benoemd aan de parochie Liesbosch te Breda TIEN PAARDEN arriveerden, na deelname aan een concours-hip- pique in Ierland, aan de Spaans- Franse grens. De dieren waren van het Spaanse leger. De Ne derlander C. liet er beslag op leg gen, want „Spanje heeft aan mij nog een schuld van millioenen", zei hij. Na enkele dagen gaf de Franse rechter de paarden echter vrij. DE GEZANT van Syrië in Pakistan heeft verklaard, dat de vorming van een Mohammedaans Blok reeds infor matief in alle Mohammedaanse lan den is besproken. Syrië zal niet aar zelen een actieve bijdrage te leveren. DE WOL moet niet aan maximum prijzen of toewijzingen gebonden zijn. ij?, aanzien van de wereld- jy.woistnbutie de mening van Austra lië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. hee£t een gevoelig gebrek keur nl tne stewards. Bij voor- keUnü-t imen daar jongelui, die het kellners-diploma bezitten, vlot de 3 Sd™"en preken en niet ouder zijn dan 25 jaar. Er zijn er nog 40 no dig maar de geschikten zijn schaar ser dan de gegadigden, zegt de K.L.M. HET KANTONGERECHT te Rotter dam behandelde gisteren enkele voet balpool-zaken. Er werden boeten voorwaardelijke hechtenissen en Proeftijden uitgedeeld. De rechter wil zelfs de drukkers van de formulieren straffen. Hierover viel nog geen be- sussing. ONZE REGERING heeft aan de VN =ü^e-Y'opmerkingen" gezonden naar e'ding van de ontwerp-conventie terzake de vrijheid van voorlichting. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Matige, later krachtige wind, ruimend van Zuidoost naar Zuid- West. Meest zwaar bewolkt met lati^ de dag enige regen. De zelfde of iets lagere temperatu ren. Vandaag: Zon onder 19.48 uur. Maan op 22.05 uur. Maan onder 15.10 uur. Morgen: Zon op 5.38 uur. Stichting van Duitse Lutheranen met belangstelling naar het po- Van ®e lutheranen om in Duits and voor het eerst sedert de Hervor- nf ee° Evangelisch vrouwenkloos- nLi6 i?ht,en- Het klooster, dat in ,s gebouwd, zal in Sep- m gebruik worden genomen, d(L i"tre!?e van 51 Protestantse „Zusters van IMaria", Hot initiatief tot de stichting van een dergelijk klooster fs ontstlan In de herfst van 1944, toen DarrSt b« de bombardementen der geallieerden bijna volledig werd vernietigd- eerst in 1947 is met de uitwerking der plan nen begonnen. Onder leiding van een vrouwelijke arts, Dr. Klara Schink die nu onder de naam Maria Basilia de kloostergemeenschap bestuurt werd een religieuze vereniging van maatschappelijke werksters gesticht. Thans bezit deze vereniging een orde- regel, berustend op de Evangelische raden van gehoorzaamheid, armoede en kuisheid en uitgewerkt in de geest van de H. Benedictus, de H. Theresia van Avila en de H. Johannes van Chantal. Terwijl de Anglikaanse Kerk reeds eerder kloostergemeenschappen ken de, waren deze instellingen bij de Lu theranen volledig onbekend. De stich ting van het klooster te Darmstadt heeft begrijpelijkerwijze veel opwin ding veroorzaakt. Over enige dagen zullen de nieu we „scooters" met zijspan, die in Nederland werden gebouwd, speci aal ten behoeve van de Wegen wacht van de A.N.W.B., op de wegen verschijnen. 's-Gravenhage heeft de primeur, van dit nieu we vervoermiddel der Wegen wachters, dat er zeer aantrekke lijk uitziet. Deze automobilist wil er wel iets meer van weten. OET LIMBURGSE BEESEL is het oudste en Reuver is het grootste deel van één gemeente.. In de loop van de laatste jaren verhuisde het gemeentehuis en alles, waarover raadsleden te beslissen hebben, naar het numeriek sterkere Reuver. Uitgezonderd een historische draak. Daarover wordt iedere zeven jaar, bij de opvoering van een histo risch Drakenspel in Beesel, vinnig en humoristisch gevochten. Tot nu toe bleef Beesel het Drakendorp! Een tussentijdse aanval werd Woensdagavond door die van Reuver op touw gezet. Beesel zou de Draak overbrengen naar de gouden L.L.T.B.-tentoonstelling te Roermond. Het transport van Draak met een levensgrote Sint Joris werd overvallen. Reuver dreigde te gaan winnen, tot er plotseling een mo derne Sint Joris in de persoon van een gummiknuppel-zwaaiende veldwachter de Beeselse Draak kwam verdedigen. Die van Reuver, bang geworden, namen de benen en Beesel kon in triomf de behouden Draak op het expositieterrein ronddragen. Later bleek, dat ook de veldwachter „namaak" was terwille van het spel. Beesel verloor alleen enkele „lansen" tijdens de sportieve en stijlvolle „vechtpartij". en aan de St. Antoniusparochie te Bre da is benoemd kapelaan F. Zander uit Lepelstraat. In zijn plaats komt kape laan F. de Bakker uit Lamswaarde. De weleerw. heer R. Verdurmen, priester van het seminarie, wordt ka pelaan te Sas van Gent. Hij volgt daar kapelaan J. v. d. Meulen op, die leraar wordt aan het seminarie IJpelaar. De weleerw. heer J. v. d. Bosch, priester van het seminarie, wordt kapelaan te Hulst, kapelaan A. Rompa uit Klun- dert is benoemd te Welberg. VERDERE BENOEMINGEN. \/fOORTS heeft Mgr. Jos. Baeten be- noemd tot godsdienstleraar aan het dr. Mollerlyceum te Bergen op Zoom, de weleerw. heer C. Oomens, priester van het seminarie. Kapelaan A. Lannoye te Hulst is vertrokken naar Canada (aartsbisdom Toronto), voor zielzorg onder de emigranten. De weleerw. heer J. Resenk, priester van het seminarie, zal naar Rome gaan om zijn studie in de philosophie voort te zetten. |AE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea op 15 Augustus jl. is gesneuveld de soldaat L. J. van Vriesland uit Amsterdam. De soldaat van Vriesland werd op 5 April 1929 geboren. H(j was ongehuwd. R. I. P. (Van onze Parijse correspondent) ^y|TNISTER LIEFTINCK weet het al en derhalve vertel ik geen gehei men door te verklaren, dat er in Frankrijk nogal wat Nederlanders zijn, die zich bij tijd en wijlen schuldig maken aan kleine deviezensmok- keltjes, door zich per brief vanuit Nederland wat papieren guldens te laten zenden, die dan in de Franse hoofdstad kunnen worden ingewisseld in franken. Het betreffen slechts kleine bedragjes, waardoor onze devie- ze£Positie nauwelijks wordt geschaad. Wat Lieftinck niet weet en wat ook de politie niet weet is, dat dergelijke brieven hun plaats van be stemming in vele gevallen niet bereiken. Het geld wordt gestolen. 11 Een half millioen glazen bier WAN HET internationale muziek concours te Kerkrade is een merk waardige .statistiek" opgemaakt. Daar in kwam vast te staan, dat door on geveer 300.000 bezoekers bijeen een slordige 600.000 glazen bier zijn ge dronken. Tijdens deze bezigheid bra ken er niet meer dan om en nabij 3000 bierpullen. Verder zijn er een niet te schatten groot aantal verloren en gevonden voorwerpen te vermel den. Daaronder treft men schoenen, kousen, shirts, een benzinetank, een reserve-autowiel, brillen en bezems. Hoeveel extra broodjes er gebakken zijn, wist de statisticus niet te achter- hal«ax.w enveloppe moet dan in ieder geval ar- arriveren. Ergo: het is geen inbeslag name doch een diefstal. ACTIE IS NOODZAKELIJK Deze diefstallen aan de lopende band worden gedekt door de deviezen- bepalingen, waaruit voortvloeit een angst voor aangifte. Noch de Neder landse tourist in Frankrijk, noch de Nederlandse student in Parijs, die Pa om vijfentwintig gulden vraagt, durft aa.ngifte doen van diefstal, als de brief van Pa nimmer arriveert, omdat hij vreest zelf de klos te zijn. Van daar ook, dat dergelijke diefstallen zonder enige onderbreking zonder eni ge angst voor ontdekking reeds plaats vinden vanaf 1948. Het wordt tijd, dat de autoriteiten een onderzoek instellen en proberen te ontdekken, wie de schuldigen zijn. 't Zal ongetwijfeld bemoeilijkt worden door de angst voor de aangifte, tenzij men practisch te werk gaat en veel met de mantel der liefde wil bedek ken. VIJF MAAL VAN DE ACHT coupures van vijftig of tien. Soms komt de brief wel aan, vaker echter niet. Er is me een geval bekend van een Nederlander, die genoodzaakt was, om sedert 1947 acht maal naar huis te schrijven om geld. Het betroffen to dragen van 25 gulden tot 100 gid ir vijf gevallen arriveerde de brief ni(t De dief heeft in deze vijf gevaHen in leder geval 225 gulden verdiend De achtste maal kwam de brief ook'niet aan. De enveloppe werd gepost in een stad in het Westen van Nederland op 16 Augustus 3.1. en bevatte drie bil jetten van vijfentwintig gulden. DE PROEF OP DE SOM |-|et zijn geen kwade lieden, die zich aan deze deviezensmokkel schul dig maken. Behalve de hierboven ge noemde groepen zijn het vaak ook zakenlieden, die in Frankrijk grotere onkosten hebben dan ze aanvankelijk meenden, hun verblijf nochtans in t belang hunner zaken nog even moeten rekken en zodoende in geldnood komen Dan gaat er zo'n brief naar huis met als Inhoud: Stuur me X guldens In rym de feiten te controleren heeft „iemandde proef op de som ge nomen. Op 16 Augustus liet hij in Ne derland drie brieven posten, inhou dende resp. één gulden, één rijksdaal der, één papieren tientje De brief met de rijksdaalder is aangekomen, De beide anderen niet. Waar blijft dat geld? Sommige slachtoffers vrezen, dat de brieven worden geopend (In Neder land) voor deviezencontrole en het geld door de betreffende instantie in beslag wordt genomen. Indien deze in stantie echter deviezen in beslag neemt blijkt er echter een betreffende me dedeling in de enveloppe te worden gestoken, waarin kennis wordt gege- ven van de inbeslagname, maar die pen actie is noodzakelijk, Men moet ontdekken, hoe en waar de die venbende opereert, want het is vrij wel uitgesloten, dat de hele serie door één persoon wordt bedreven. Ik over drijf niet door te beweren, dat er in drie jaar tijd honderden wellicht dui zenden brieven (met inhoud) tussen Nederland en Parijs verloren zijn ge gaan en het feit, dat de gestolen blie ven niet in dezelfde Nederlandse stad werden gepost, zou eventueel het on derzoek in een zekere richting kunnen leiden. Het is beslist geen slordigheid van de post, want de duizenden kran ten en brieven (zonder geld) arriveren met de regelmaat van een klok, die nu en dan achterloopt. Maar de brieven (met geld) verdwij nen keer op keer. Het lijkt me dat de P. T. T. in Nederland deze kwestie nauwkeurig moet onderzoeken. Des te beter als blijkt, dat de diefstallen niet in Nederland gebeuren. Voor zo'n onderzoek zijn heus wel één of meer uitgangspunten te vinden. ONDER de deelnemers aan het communistische inter nationale jeugdfestival, die in West-Berlijn een veilig asyl hebben gezocht en ook gevon den, bevindt zich een jonge Poolse onderwijzer. Uit de ver klaringen van de 22-jarige bleek dat hij door de rode machtheb bers in Polen was aangewezen, als spion met de speciale taak de Katholieke geestelijkheid oplettend gade te slaan. Deze taak stuitte deze man echter zo zeer tegen de borst, dat hij de ge legenheid van zijn aanwezigheid in Berlijn te baat nam om naar het Westen te vluchten. Evenals velen van zijn kameraden wist hij te ver tellen van de voorzorgsmaatregelen, die door de communistische autoritei ten in zijn land waren getroffen ten einde te voorkomen, dat de jeugdige deelnemers aan het festival onge wenste invloeden van het Westen zouden ondergaan. De 800 gedelegeerden der Poolse jeugdorganisaties alsmede de onge veer 2500 leden van verschillende cul turele ensembles waren te voren dooi de leiding met grote zorg uitgezocht. Een week vóór hun vertrek naar Ber lijn moesten zij in quarantaine gaan. Hiertoe werden zij in een speciaal kamp opgenomen, waar zij een inten sieve onderrichting ontvingen. Hun instructeurs trachtten hen met een gloeiende haat tegen het Westen te bezielen, met name werden zij ge waarschuwd voor elk persoonlijk con tact met de Berlijnse bevolking en voor gesprekken zonder getuigen. TN EEN OUDEMANNENHUIS te Brussel overleed de electriciën Alfons Capart, oud 70 jaar. Zijn bijnaam was ...Totoche" voor zijn vrienden en voorde politie. Door zijn dood wist hij aan een arrestatie te ont komen. Jarenlang heeft de politie in vele landen, voornamelijk echter in Frankrijk, naar hem gezocht. Hij was ontdekt, zou gearresteerd wor den en bleek juist tevoren te zijn overleden! Capart was een millioenen-oplichter. Hij leerde tussen de twee laat ste oorlogen in de professoren Pascal en Coupart kennen. In een „in terview" ontfutselde hij deze geleerden veel gegevens over de samen stelling van synthetische benzine. Met die gegevens lichtte hij de Fran se Staat en enkele particulieren voor millioenen op en verdween spoor loos. Jaren bleef hij zoek, totdat men hem voor de Justitie te laat in een Oudemannenhuis ontdekte. Wat in zijn lijvig dossier aan waar- heid en verdichtsel staat, zal nu wel altijd geheim blijven! ^/OOR velen, die zoals ik hun va- cantie er weer op hebben zit ten, betekende het einde dier va- cantie de weg terug naar het lage land aan de zee, na hun verblijf in andere Europese landen. En hier teruggekomen worden zij weer geconfronteerd met de „eigen" Nederlandse vraagstukken, ook 'n politicus. Zullen zij die problemen nu meer kunnen zien in het grote, in het Europese, in het wereld-ver band? Zo ja, dan heeft hun vacan- tie buitenlands hen goedgedaan ook voor de toekomst. Want dan hebben zij hun ogen goed de kost gevend, de Europese belangengemeenschap gezien, toen zij elders waren, hebben zij gecon stateerd dat samenwerking, dat éénwording met behoud van het eigen „geestesmerk deen gewenst, maar noodzakelijk is. Als zij thans de blik vooruit wer pen, dan gaat deze door ons land over de grenzen heen: zij hebben het „primaatschap" in de politiek ontdekt, dat is de nauwe samen werking der Europese landen. Zij hebben het woord „buitenlandse politiek" als een verouderde term leren ervaren. Zij zijn de bevoorrechten, die echter tot taak hebben hun land genoten deelgenoot te maken van hun verworven inzicht. En zij wor den gesteund door hen, die ook zonder buitenlandse reis dit in zicht hebben verkregen. Jn de vrije landen staat het critise- ren en „kankeren" een ieder vrij, zelfs als hij daarmee de volksgeest schaadt of ondermijnt. En er wórdt veel critiek geleverd op al de pogingen, die de Europese samen werking in nog nauwer verband de Benelux-samenwerking en in wijder kring de Atlantische Unie ten doel hebben. Om bij het nauwste verband te beginnen: men onderschat de grote moeilijkheden en wederzijdse offers aan deze voorloper der grote sa- menwerkingsgedachte verbonden. Men vergeet dat haar conceptie in Londen in 1944 het applaus der vrije wereld oogstte, maar dat de late bevrijding van Nederland de partners niet meer gelijkwaardig deed zijn, dat latere ontwikkelin gen en verstoringen van het herstel zoals de devaluatie en 't Koreaanse conflict steeds weer vertraging ver oorzaakten. De goede geest moet weer vaar dig worden, juist ten opzichte der Benelux: want deze eerste samen- werkingsproeve is geworden tot een toetssteen. Wordt zij des ondanks gepasseerd en overvleu geld door grotere verbanden, dan is daarmee ernstige schade berok kend aan de belangen der drie lan den, wier economische eenheid noodzaak is in het Europese ver band. En haar economische eenheid brengt mee haar culturele en gees telijke invloed, die van groot be lang is voor het Westen, al was het alleen met het oog op het christen dom dat hier bewust leeft en de Europese politiek zal kunnen en moeten inspireren. Onder de christen-democraten in Europa hebben die der Beneluxlanden een vooraanstaande taak te vervullen. JY[aar evenzeer in breder verband, bij de verwezenlijking van een federalistisch Europa, moet de blik vooruit gericht blijven. Eén Europa is noodzakelijk, èn ter wille van haar nog dagelijks bedreigde vrijheid èn omwille van haar politiek en economie, haar cultuur en militaire macht. Hoezeer Nederland ook steeds ge richt was op de Engelse politiek, als gevolg van zijn ligging, zijn ontwikkeling, zijn gebrek aan grondstoffen, zijn handel en ver keer, het behoort tot Europa nu meer dan ooit. Voor ons land is vrijheid van het Europese wereld verkeer harde noodzaak; voor ons land is de welvaart der naburige Europese landen voorwaarde voor eigen welvaart. De noodzakelijke samenwerking ter bereiking dier welvaart eist voorlopig vooral offers, met name defensie-offers, zonder welke ons helaas geen toekomst kan wachten. Samenwerking die offers eist, maar welvaart belooft, sta ons in de komende tijd helderder dan ooit voor ogen. Samenwerking interna tionaal, die als grondslag dient te bezitten de samenwerking in eigen land, in het politieke en sociale leven der bevolkingsgroepen, niet het minst, zelfs primair in het eigen katholieke volksdeel. Is het wonderlijk, dat de Euro pese samenwerking door eigen be lang der betrokkenen getraineerd wordt, als men nog zoveel strijd, zoveel weerstanden ziet in eigen land, in eigen kring? Als in deze wende der maatschappij, die sociale eendracht eist, in het katholieke Nederlandse volksdeel sociale span ningen heersen, die bij sommigen na de klassenstrijd de vrees voor 'n standenstrijd oproepen? „Weersta in den beginne", deze latijnse leuze zij onze sociale leiders voorgehou den. Herstel de eendracht spoedig. Dit is een primaire eis, die slechts het volksbelang tot doel heeft en die voorwaarde is voor eendracht in de rij der volkeren, die samen Een Europa moeten vor men.

de Stem | 1951 | | pagina 1