BESPREKINGEN af STOKES breekt VALENCIA beleeft een SPROOKJE Engelse Koninklijke Familie op het kasteel Balmoral Hoofdzakelijk ongehuwden Gemeenten in de knel NEDERLAND vraagt inlichtingen Mevr.Daud is terug 1Va de laatste Perzische weigering r De Gasp en naar Washingfc on Soldaat tussen muur en jeep Zonsverduistering Weer een moord in Indonesië De hand, die in 1936 geweigerd werd Klant beet café houder VERDRONKEN IN ZEE r DAGBLAD VOOR ZEELAND De rede van Sukarno Ontmoedigend en ACHESON: verontrustend Tussen hoop en vrees Op 1 September Harriman optimist EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË Jesse Owens te Berlijn geëerd Geen regen Jonge arbeidersvrouw blijkt een markiezin te zijn en tien millioen te hebben geërfd Chinees bericht over schending neutrale zóne Ondanks de redlijn Het landingsgestel was stuk DE„ Na uren veilig- geland 7.FVENPE JAARGANG No. 2079 V V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Uitgave. werkdag. Bureaux: Breda, VerSCTaat li Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778. Redactieraad: r J^v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. HBL.de Rechter. L. J. v. 't Westende, P. u M Vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. R a' Rrnna Abonnementsprijs bij vooruitbet. 4 55 D kwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsL nil niet-postbesteU.) f 0.35. Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt 10 ct Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke1 dé uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd» Bureau voor de Zeeuwse EilandénTGOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) T-vg NEDERLANDSE Rege- U ring heeft nadere inlichtin gen gevraagd aan de Regering van Indonesië, naar aanleiding van de uit persverslagen be- kgnd geworden rede van presi dent Sukarno op 17 Aug. j.l. Dit is uiteraard van belang in verband met de aanvang der besprekingen, die prof. Supomo wenst. De 4.000 verdwenen guerilla's FNE INDONESISCHE minister van L' van Binnenlandse Zaken heeft aan het Kabinet verslag uitgebracht over de ontwikkelingen in Zuid-Celebes be treffende het nationale reservecorps. De Regering heeft besloten de afwik kelingen van het geheel, over te ge ven aan de plaatselijke autoriteiten. Inmiddels is mevr. Selawati Daud, na contact te hebben opgenomen met de leiders van de gevluchte leden van het reservecorps Zondag in Makassar teruggekeerd. STOKES VERTREKT DONDERDAGMORGEN om half zes naar Engeland". Dit korte bericht behelst wellicht het be gin van een kwaadaardig drama in Perzië, dat na enkele uren uitstel gisteren het laatste Britse voorstel inzake de olie als „on aanvaardbaar" van de hand wees. Perzië wenst geen Britse be drijfsleider te Abadan, Engeland wil geen Pers. „Het spijt me", was alles, wat premier Mossadeq zei, toen hij het besluit tot vertrek van Stokes vernam. Ook de Amerikaan Harriman, die tot het laatst toe al zijn krachten als ervaren be middelaar heeft gegeven, zal vermoedelijk vandaag uit Teheran vertrekken. FMT SCHIJNT dan toch wel de aller- laatste aan de partijen ontglipte kans te zijn geweest om een bevredi gend compromis te vinden. Er is gis teren op hoogspanning gewerkt. Niet alleen in Teheran, waar tot tweemaal toe Mossadeq uitstel kreeg van Sto kes om hem gelegenheid te geven eerst na rijp beraad een antwoord samen te stellen. Want in Londen vergaderde het gehele Kabinet. Daar werd o.m. het besluit genomen: „Wan neer er nu weer een mislukking komt, zullen we de onderhandelingen definitief afbreken. Een beperkte staf deskundigen zal op de Britse eigen dommen in Iran toezicht blijven hou den". Dean Acheson gaf in Washington op een persconferentie blijk van de intense Amerikaanse belangstelling in het olieconflict. Hij noemde de ont wikkeling in Teheran reeds gisteren morgen „ontmoedigend en verontrus tend". GEEN POP. 1"NE ITALIAANSE minister-president Alcide de Gasperi, heeft een uit nodiging voor een bezoek aan de V. S. in September besprekingen te voe ren met president Truman en z'n mi nister van Buitenlandse Zaken, Ache son, aanvaard. Het Italiaanse verzoek om herzie ning van het Italiaanse vredesverdrag zal ongetwijfeld tijdens deze bespre kingen onder ogen gezien worden. De Gasperi zal naar Washington komen, nadat hij de bijeenkomst van de Raad van het Atlantische Pact heeft bijgewoond, die 15 September te Ottawa wordt geopend. Ft AT WAS dus nog uren voor de eerste fatale termijn van 12 uur in de middag verstreken was. Nie mand geloofde nog ernstig in een aan vaardbaar Iraans antwoord, zelfs niet, nu Stokes als laatste redmiddel had voorgesteld de Britse bedrijfsleider te Abadan onder Perzische controle te laten werken. Perzië wilde alleen een Britse directeur aanvaarden met zeer beperkte volmachten. Engeland daarentegen voelt er niets voor een zo belangrijke func- STALIN heeft persoonlijk het ant- woord aan Morrison in de Prawda geredigeerd. Dit beweert Kerensky. DE GRENSWACHT van West-Duits- land zal 10.000 man omvatten, die als „politiemacht" gerecruteerd kunnen worden. Het Parlement moet echter aan de Regering hiertoe nog toestem ming geven. EEN JONGEMAN, 25 jaar, vulde bij Velsen een olielamp van een sein paal. Hij deed een misstap en werd door een trein uit Beverwijk gegre pen. Hij was zo zwaar gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. DE ORKAAN, die Jamaica teisterde, heeft volgens de jongste telling min stens 140 slachtoffers geëist. Nog steeds komen nieuwe opgaven binnen. MACARTHUR is door Truman uitge nodigd te San Francisco te spreken over het Japanse vredesverdrag. „Ik kom, als de Conferentie mij uitno digt", antwoordde MacArthur. Dodelijk ongeluk in Oirschot QISTERENMORGEN is in de leger plaats bij Oirschot de 25-jarige dienstplichtige soldaat F. P. C. Smits, ongehuwd en wonende te Eindhoven, bekneld geraakt tussen een muur en ri)dende jeep. Hij werd zo ern- 7,.?,gew?nci. dat hij na enkele ogen- we Jten1S overle<Ien. De marêchaus- onrzalt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeval. ZAheEtRiSd£e SEPTEMBER kort na net middaguur zal in on* i gedeeltelijke zoneclips te zien ziin als tenminste de lucht niet betrokken fs Om 1 uur 49 min. (M.E.T.) fc w dan Nieuwe Maan, d.w.z., dat de don kere maanschijf op dat ogenblik juist tussen de aarde en de zon staat Nu staat de maan niet precies mid den voor de zon, zodat ze er slechts een gedeelte van bedekt; we zien de zon dus met een „hap" er af zoals we dat vaak bij de maan kunnen' waar nemen. Denk er om: naar de zon kijken „HIER MAG geen auto staan", zei een politie-agent in Den Haag te gen een taxi-chauffeur, die bij een bushalte geparkeerd stond. De chauffeur antwoordde: „Dienst klopper" en reed tergend lang zaam weg. Hij kwam echter met een vaart van 30 km. onverwacht terug en probeerde de agent te overrijden, hetgeen mislukte. Hij is aangehouden wegens poging tot doodslag. r\E AMERIKAANSE bemidde- laar Harriman, heeft op een persconferentie gisterenavond 'n optimistisch geluid doen horen: „De besprekingen zijn niet afge broken, doch alleen maar ge schorst. Ik hoop oprecht, dat we spoedig kunnen voortgaan". Wel liet hij doorschemeren, dat er weinig of geen kans is op een Brits-Iraans compromis, zolang Mossadeq premier van Perzië blijft. tie te laten waarnemen door een soort pop uit een Perzisch Jan Klaassen-spel, waarbij uiteraard Mossadeq en zijn Regering aan de touwtjes zouden trekken. WAT NUT WAT NU VERDER, zullen velen zich afvragen. Is het blinde Perzische nationalisme zo verschrikkelijk blind, dat het zich juist daardoor in de (open) vang-armen van Moskou zal laten drijven? Niemand kan daar mo menteel een afdoend antwoord op ge ven. Men kan slechts leven tussen hoop en vrees. Een nieuw beroep op het gezonde verstand in Teheran schijnt thans bij voorbaat tevergeefs. Maar misschien heeft Washington nog een of andere troefkaart in handen, welke te juister tijd op deze zenuw slopende speeltafel zal worden gewor pen! F)E 37-JARIGE G. E. PLAS, employé van de thee-onderneming Kiara- pajung in het Noord-Tjiandjurse, en 2 Indonesiërs zijn vermoord, toen zij met 70.000 rupiahs per vrachtauto van Tjandjur naar Kulon reden. De vrachtauto werd uitgebrand terugge vonden. NJA AFLOOP van een demonstratie- wedstrijd van de Harlem Globe trotters en de Boston Whirlwinds in het Olympisch Stadion te Berlijn, heeft de bekende neger-athleet Jesse Owens, de ster van de Spelen in 1936 in een korte toespraak tot het pu bliek de sportiviteit geprezen van de Duitse athleten tijdens die Spelen. Daarna liep hij op verzoek van de toeschouwers een ererondje. Jesse Owens was uit naam van het gemeentebestuur verwelkomd door dr. Walter Schreiber, burgemeester van West-Berlijn, die hem de hand schudde, zeggend, dat deze handdruk in de plaats kwam van de in 1936 door Hitier geweigerde. Tijdens de Berlijnse Spelen in dat jaar had Hitier alle winnaars van gouden medailles gelukgewenst en hun de hand gedrukt. Op grond van „rasoverwegingen" wenste hij Owens toen echter niet te ontvangen. QE MINISTER voor immigratie zaken, Holt, heeft Woensdag te Canberra meegedeeld dat de Austra lische regering een immigratie-pro gramma heeft goedgekeurd, dat hoofdzakelijk ten doel heeft onge huwde personen naar Australië te doen emigreren. „In het verleden heeft Australië vooral immigranten met grote gezin nen willen hebben, doch thans, in de periode van opbouw der landsverde diging, hebben wij vooral ongehuwde personen nodig, wier arbeidsvermo gen het grootst is en voor wie het gemakkelijkst huisvesting wordt ge vonden", zei hij. Volgens een bericht van radio-Mel bourne zijn twee functionarissen der Australische spoorwegen Woensdag per vliegtuig naar Engeland vertrok ken, om te pogen daar 3000 onge trouwde mannelijke arbeiders te vin den, die naar Australië willen emi greren. Zij zouden dan in de staat Victoria als spoorwegarbeiders te werk wor den gesteld. De Australische Rege ring zal emigranten van deze cate gorie helpen bij het voldoen der pas- sagekosten. Indien het beoogde aantal in Enge land niet zou kunnen worden gevon den, zal men pogen de overigen te vinden in West-Duitsiand, Nederland en Italië. ]yjET haar hart gevuld met wan hoop stierf in 1946 te Madrid de door een beroet glas, anders kunt ge markiezin van Escalona, vroegere hof- uw ogen bederven door het felledame van koningin Victoria-Eugenie. Lent. I Ze had de verleiding van haar schoon- EEN NEDERLANDER is in Uleaborg (Finland) op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een waren huis. Hij is gearresteerd. DE ARRESTATIES ingevolge de z.g. zuiveringsactie in Indonesië zijn tot nu toe opgelopen tot ruim 1300. PE WEGENWACHT zal binnen en- fen worden verrijkt met een ispeciaal geconstrueerde) scooter. wS,aLAND zou na het sluiten van Vreeverdrag een Japans tor dl s. P. ljgen- Eerst moet ech- ëfndfvd t Van Oorl°g worden be- tiekè vertes» 'S Van plan diPloma- naar 62 stedenlwoordlgers te zenden he^n?vonrChting' Zwakke 'tüt'0"5''»- 'lroog weer- Westeliik» .matige wind uit veranrtürit .r,chtinsen. Weinig Vand V temperatuur. m onder 19.50 uur. Maan „p 21.39 uur. Maan onder 13.46 uur. Morgen: Zon op 5.37 (Van een correspondent in Madrid) TAE BEWONERS van de arbeiderswijk in Valencia groeten de knappe Maria nog vriendelijker dan vroeger. Maar nauwelijks is zij gepas seerd of voor de zoveelste maal wordt het verhaal weer eens in gleuren en kleuren opgedist. Het wordt met de dag mooier. De feiten blijven echter onveranderd: Maria, thans 26 jaar, knap, slank en lief, de zorg zame huisvrouw van een eenvoudige arbeider uit een ijzergieterij en gelukkige moeder van een baby met kriekzwarte ogen en donkerbruine krullen, blijkt markiezin te zijn. Er ligt op haar een fortuin te wachten van om en bij de tien millioen Nederlandse guldens, exclusief een sprookjesachtig Renaissance-paleis in Madrid, landgoederen met een paar kastelen in de vier windrichtingen van Spanje, enige villa's aan de Franse Rivièra, een kasteel aan de Baskische kust, een paar gebou wen in Parijs plus hetgeen we vergeten zijn te noemen. heid niet kunnen dragen en zij deed afstand van haar baby. Een kennis had met haar goedkeuring het meisje met de blauwe ogen aan de goede zorgen van een Spaanse familie toe vertrouwd. Hij stierf onverwacht en nog jong, zodat hij het geheim van de verblijfplaats der kleine mee in het graf nam. Op latere leeftijd betreurde de mar kiezin haar onverantwoordelijke daad. Ze verlangde hevig naar het kindje, ook al omdat ze verder kinderloos was gebleven. Doch de knapste detectives, belast met de nasporingen konden haar niet meer helpen. Toen ze haar einde voelde naderen dicteerde zij haar notaris haar testa ment; al haar bezittingen zouden eigendom worden van Maria del Rosa- rio, Isabel, Clara Romero Y Cruza Al varez de Heredia, markiezin van Es calona. De notaris werd belast met de verdere nasporingen. Slechts indien binnen vijftig jaren het kind niet was teruggevonden zouden neven en nich ten de erfenis mogen delen. „Deze vrouw", verklaarde haar huisdokter, „is niet gestorven aan enige ziekte, doch aan wanhoop en wroeging". De notaris moet de erfgename min stens éénmaal op het spoor zijn ge weest, want in de straat waar de pleegouders woonden heeft hij eens geinformeerd of iemand hier een meis je kende, dat luisterde naar de naam Maria del Rosario, Isabel, Clara enz. maar de bewoners dachten met een ongevaarlijke gek te doen te hebben. In deze arme arbeidersbuurt wonen geen markiezinnen. OF DE HOEK VAN DE STRAAT Schoonmoeder Cubas is trots. Ze draagt de foto altijd bij zich en toont haar gelukkige zoon aan bekenden en onbekenden. Als ze op een middag te rug komt van een slager ontmoet ze op de hoek van een straat Faustino Valentin. Hij kent haar nog. Moeder Cubas was huishoudster bij de advo- catenfamilie Valentin. Vader en moe der zijn al lang dood. De jonge Faus tino voelt zich verplicht ook naar de Cubas te informeren. En nu zit schoonmoeder direct op haar stok paardje: „Ja, onze Augustin is ge trouwd met het knapste meisje uit Spanje. Ze hebben een baby. Kijk Ze laat de foto zien en vertelt de vreemde geschiedenis, welke er rond Carmen hangt. Faustino, nog jong, maar niettemin al een knap advocaat, kent toevallig een neef van de overleden markiezin de Escalona De neef heeft hem veel verteld en hij heeft eens een jeugdfo to van zijn tante getoond, een zeldza me schoonheid, nauwkeurig gelijkend op de schoondochter van vrouw Cu bas. Hij vraagt het adres van Augus tin, steekt de foto in zijn binnenzak en rijdt weg, met de belofte over eni ge dagen de foto te komen terugbren gen. Stomverwonderd staat schoon moeder een ^genblik later alleen op de hoek van de straat. DE MOEDERVLEK Koning George en Koningin Eliza beth van Engeland verblijven de laatste tijd met hun dochter Prin ses Margaret Rose op het kasteel Balmoral in Schotland. Vaak komt hen daar hun andere dochter. Prinses Elizabeth, met haar echtge noot de Hertog van Edinburgh, en hun kinderen, Prins Charles en Prinses Anne, opzoeken. Van links naar rechts: Koning George, die de Schotse „kilt" draagt, naast de kin derwagen met Prinses Anne, Prin ses Elizabeth, de Hertog van Edin burgh, Prinses Margaret en Konin gin Elizabeth. Prins Charles is het middelpunt van de belangstelling en hg heeft dan ook een mooie plaats op de rug van een (stenen) l hert. TN EEN WOENSDAG te Londen op gevangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" wordt ge zegd: „Vandaag is om 10.20 uur Ko reaanse tijd een vijandelijk vliegtuig boven de conferentieplaats in het neutrale gebied van Kaesong ver schenen, dat bombardementen en be schietingen uitvoerde. Bijzonderheden over de aanval worden thans onder zocht". Dit is de vierde communistische be schuldiging. „Kannibalisme" in Den Haag FN IN SD AG kreeg een bezoeker in 'n café aan de Suezkade in Den Haag ruzie met de kastelein. De vrouw van de caféhouder bemoeide zich met het geval en sloeg de. klant met een kruk op het hoofd. De bezoe ker verweerde zich, door de kastelein in arm en borst te bijten. De klant is naar de centrale post vervoerd om te onderzoeken of de barkruk ook in drukken op diens schedel had achter gelaten. pAUSTINO werkt twee dagen en twee nachten aan één stuk. Hij vergeet zijn spreekuur. Hij vliegt naar Bilbao en Madrid en dan blijken de feiten elkaar volledig te dekken. Niet alleen blijkt Carmen sprekend op haar moeder te gelijken. De gegevens in het testament van de overledene doen de rest. „Mijn baby had op de linkerschouder een vreemde moeder vlek, niet rond maar zuiver vierkant". Pas dan gaat Faustino naar het jonge paar Augustin is net thuis ge komen van zijn werk en hij staat zich in de keuken te wassen. Carmen is bij hem. In de huiskamer horen zij de (Vervolg op pag. 2, kolom 1) JTNINSDAG bevond zich de 12-jarige H. F. van L. met drie andere jon gens in zee bij Scheveningen. Zij werden door een hoge golf overval len, die hen naar een der golfbrekers sloeg. Daar de jongens niet goed kon den zwemmen, kwamen zij in nood. De heer H. J. Reitzma wist drie van de jongens in veiligheid te brengen. Aan van L. werd een redltfn toe geworpen, die door de jongen ook ge grepen werd. Door het ondeskundig binnenhalen van de lijn raakte de knaap onder water. Vermoedeiyk is hü toen bewusteloos geraakt en ver dronken. In verband met dit ongeluk vestigt de politie er de aandacht op, dat het binnenhalen van redlijnen zo mogelijk door deskundigen dient te geschie den. HET GRAFMONUMENT DER EVERTSENS. Met de opbouw van de graftombe der Everstens in de z.g. Trouwkerk te Middelburg is een begin gemaakt. Dit grafmonument ter nagedachtenis van de grote Zeeuwse zeehelden bevond zich tot voor kort in de Nieuwe Kerk. Met de restauratie van beide kerken worden intussen uitstekende vorderingen gemaakt. Na een bijeenkomst, die vier dagen heeft geduurd, werd door vijf anti communistische groepen te Stuttgart de „Raad voor de bevrijding van het Russische volk" opgericht. De vroegere Russische premier Alexander Ke rensky deed deze mededeling aan het slot van de zitting, die geheim u Yï5' ,£e nieuwe organisatie zal een centrum van propaganda zijn tegen het huidige regime in Rusland. Zij zal daartoe van alle bestaande moderne middelen «ebri/. maken, inclusief een groot radio-station. Zij zal worden gefinancierd door het Amerikaanse comité voor de bevrijding van het Russische volk, welks hoofdbureau in New-York is gevestigd. Overigens is ook alweer onenigheid gerezen tussen de vijf deelnemers onderling Men verwijt Kerensky „een slappe houding". De foto toont links Alexan der Kerensky, eerste premier van de Russische Republiek na de revolu tie van 1917 en rechts Prof. Sergei P. Melgounoff van de „Unie voor de strijd voor vrijheid van Rusland". LIEir meisje is door haar pleegouders Carmen gedoopt. Als jonge vrouw huwt het met 'n arbeider uit een ijzer gieterij. Augustin Cubas geheten. Het jonge stel is volmaakt gelukkig. Als er een baby komt is het geluk nog groter. Ze gaan naar de fotograaf, die een plaatje maakt van Augustin Car men en baby. Ze bestellen er drie, één voor de pleegouders, één voor hen zelf en één voor schoonmoeder Cubas. 28 PASSAGIERS van het ljjnvliegtuig Marseille-Algiers maakten Zondagavond wellicht de grootste sensatie van hun leven mee. Toen de piloot namelijk wilde landen, moest hij vaststellen, dat het voorste gedeelte van het landingsgestel was losgeraakt. Een normale landing was uitgesloten. Hij had nog 12.000 gallons benzine aan boord, die eerst moesten worden opgebruikt, alvorens hij aan een noodlanding mocht gaan den ken. Dies bleef hij uren-lang cirkelen boven het vliegveld van La Mai- son Blanche, waar intussen brandweer, dokters en ziekenauto's (ook zichtbaar voor de verbijsterende passagiers) gereed werden gehouden Toen de benzine op was, gaf de piloot bevel: „Allen achterin het toe stel". De piloot, zeker van zijn zaak, voerde daarop een perfecte nood landing uit. Niemand werd gewond en het vliegtuig kreeg slechts lichte averij. Maar die enorme zucht van verlichting F)e gemeenten raken in verschil lend opzicht in de knel. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft in adressen aan de Ministerraad zich tot tolk ge maakt van de grote bezorgdheid, welke er bij de gemeentebesturen op een aantal punten heerst. De meeste grijze haren krijgt men wel van het piekeren over de wo ningbouw. Daar hebben we het al meer over gehad. Doch het loont de moeite, kennis te nemen van de gedachtengang in het betrokken adres. Het is nu zo, dat de minister van Wederopbouw geen goedkeu ring meer verleent voor de uitvoe ring van bouwplannen van woning wetwoningen, zolang hem niet is gebleken, dat de gemeente die uit voering door middel van een vaste lening kan financieren. Echter slagen slechts enkele gemeenten erin langlopende leningen te ver krijgen tegen het maximum van de toegestane rente, namelijk 4 procent. In de eerstvolgende maanden aldus het adres zullen de gevolgen van deze ernstige situatie weliswaar niet onmiddellijk aan de dag treden, daar voorlopig nog maandelijks een belangrijk aantal woningen gereed zal komen. De terugval daarna zal echter belangrijk zijn- Immers het aan tal woningen waarvan lie (bouw wordt aangevangen, loopt sterk terug en zal nog verder teruglopen, indien niet ten spoedigste maat regelen worden genomen. Welke maatregelen? Voor enkele jaren rekende het Rijk zich nog tot plicht om voor de kapitaalvoorziening voor de te bouwen woningwetwoningen zorg te dragen. Sedert midden 1948 is daarin een wijziging gekomen. Het Rijk stopte deze voorschotverlening en verwees de gemeenten naar de normale organen van de kapitaal markt. Alleen, zo zei men in Den Haag, (kan nog voorschot worden verstrekt, als de gemeente kan aan tonen, dat de pogingen tot het ver krijgen van een lening niet wa ren geslaagd. Echter, ook deze be perkte toezegging is niet ingelost. En nu loopt de zaak dan hope loos vast. De niet-geconsolideerde schuld der gemeenten heeft een enorme omvang aangenomen. Het overgrote deel der gemeenten slaagt er niet in kapitaal voor de woningbouw los te krijgen. Waarom de Vereniging van Ne derlandse gemeenten er nu met klem bij de Regering op aandringt opnieuw als vroeger Rijksvoor- schot voor de woningbouw te verlenen en dit niet alleen voor de bouw van de nog aan te van gen projecten, maar ook voor de woningen, waarvan de bouw thans in uitvoering is. Gezien de enorme economische sociale en geestelijke belangen, weillke gemoeid zijn met een voort zetting van de woningbouw op gro te schaal, zal de Regering dit adres niet achteloos naast zich neer mo gen leggen. Al begrijpt ieder, dat ook het Rijk zijn grote financie ringsmoeilijkheden kent. JTen ander probleem waarmee de gemeenten op het ogenblik verschrikkelijk tobben, is dat der investeringen. De centrale over heid gaat zich op dit gebied met alles en nog wat bemoeien Men kent ook de richtlijnen niet, vol' gens welke de inivesteringscommis- sie haar adviezen stelt- Het minste wat men dan oak al kan vragen is, dat deze richtlijnen pulbliek bekend worden. Dan we ten de gemeenten zo ongeveer waar ze zich aan te houden heb ben en gaan ze geen plannen voorbereiden welke toch geen goed keuring kunnen verkrijgen. Dan wordt ook iedere schijn van wille keur uitgesloten. Dit redelijk ver zoek is vervat in een tweede adres van de Vereniging van Nederland se Gemeenten. Zij dringt er odk op aan de ge meenten in de gelegenheid te stel len hun investeringsplannen mon deling bij de investeringscommis sie toe te lichten en, zo deze wor den afgewezen, de motieven te publiceren die tot afwijzing heb ben geleid- Het adres wijst er verder o,m. op, dat het Rijk voor zijn le ningen wel eens van het voorge schreven rentegamma afwijkt, ter wijl het bijzonder onaangenaam is te moeten ervaren, dat lichamen, voor welke het rentegamma niet van toepassing was, (b.v. energie bedrijven in N. V.-vorm) hun schulden hebben kunnen consoli deren tegen 3% procent, toen de gemeenten deze rente niet moch ten betalen. De gemeenten zitten nu met niet-geconsolideerde schulden, die zij in het gunstigste geval slechts tegen 4 procent in een vaste le ning kunnen omzetten. Men vraagt zich dan ook af het adres doet dit niet of het geen wijze politiek zou zijn, nu maar aanstonds het rentegam ma te verhogen, am de consolida tie nu vlot te doen verlopen. An ders schept men het gevaar, dat deze consolidatie later tegen een nog hoger percentage niet eens zal slagen

de Stem | 1951 | | pagina 1