NEDERLAND IS BEREID tot noodzakelijke offers EEN LEVENSTAAK in de VROLIJKHEID dienst van Het gezin in een crisis Meer soldij voor de soldaten De heer A. Hommer son Perzië moet deze morgen beslissen Ministers langs onze troepen Britse opslagplaat sen in ons land NEDERLANDSE BEZWAREN 60 jaar r DAGBLAD VOOR ZEELAND Buitenland denkt beter over onze defensie-inspanning: Begrip voor onze moeilijkheden Materiëel-tekort in 1952 verdwenen Ultimatum van Stokes Orkaan teisterde Jamaica LICHTING 1950 II op 1 Januari 1952 naar huis Zaak-Oldebroek voor Hoog Militair Gerechtshof Tot vorming van fondsen VrV veel wolken Het Europese leger Hevige communistische tegenaanval in Korea Rups, shimmy, geestenhaan en nog veel meer Een naam in licht Gebrekkige kinderen kregen slaag "N ZEVENDE JAARGANG No. 2078 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778 Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J v. 't Westende, P. V M. Vercauteren Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4.55 p. kwart., p. post f 5.40. p w- <ultsl- oü niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers abonnementen worden op aanvraag verstrekt. 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 030 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van' de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke' de uit gevers onuedenen te hunner beoordeling niet verlangen a0 ie geven» worden vernietigd» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (BjjbureaujTERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, QQSTBUR^Niewstraat^41^TeLjnaJW HET BUITENLAND had nog niet zo lang geleden niet weinig critiek op de inspanning, die Nederland zich voor zijn de fensie getroost. Sinsdien heeft generaal Eisenhower enkele be zoeken aan ons land gebracht. Daarna is de critiek verstomd. Men is ervan overtuigd geraakt, dat ook Nederland bereid is de noodzakelijke offers in dat opzicht te brengen. N EEN MEDEDELING uit Den Haag staat o.a. te lezen, dat de Nederlandse Regering herhaaldelijk heeft betoogd, dat ons land zich alle mogelijke offers getroost om de door de acties in Indonesië vertraagde op bouw van het leger te bespoedigen. Toch bleven sommige buitenlandse kringen wantrouwend de pogingen van Nederland volgen, zo vervolgt de mededeling, om zijn afspraken op de fensie-gebied na te komen. Deze situatie is thans veranderd. Men is er op het ogenblik van over tuigd, dat ons land bereid is zich te verdedigen en dat ons volk in het be lang van deze verdediging, de offers wil brengen, die het kan brengen. Dit betere begrip is voornamelijk te dan ken aan de oriëntatie-bezoeken van generaal Eisenhower en officieren. Eisenhower en zijn staf hebben thans het Nederlandse drie-divisie plan volledig geaccepteerd: een parate divisie en twee mobilisabele divisies, die in twee dagen gereed kunnen zijn STOKES, de leider van de Brit se onderhandelaars te Te heran, heeft Dinsdagavond ver klaard, dat hij de Perzische Re gering tot Woensdagmiddag de tijd gegeven heeft om een nieuw voorstel te aanvaarden betref fende de tewerkstelling van Britse oliedeskundigen in de raffinaderij van Abadan, die on der leiding van een door de Per zen gecontroleerde Engelsman zou moeten komen. Tegenover de Pers verklaarde hij dat indien de Perzen niet zouden toe stemmen, er voor hem niets anders over zou blijven dan naar huis te gaan. Stokes zei, dat hij het nieuwe voorstel in de plaats gesteld had van het uit acht punten bestaande voor stel, dat hij tevoren had ingetrokken. De Perzische minister-president Mossadeq heeft besloten de leider van de Britse delegatie, Stokes, om ver lenging te verzoeken van de door hem op Woensdagmiddag gestelde termijn voor het aanvaarden van het nieuwe Engelse voorstel. EEN VLIEGTUIG van de basis Gilze- Rijen moest bij Nieuwerkerk a.d. IJs- sel een noodlanding maken wegens brand in de motor. Het toestel brand de uit, de 3 inzittenden bleven onge deerd, Oorzaak onbekend. DE NEDERLANDSE Anno Santo zender zal op 20 km. buiten Rome over enkele maanden in gebruik wor den gesteld. EEN HALF MILLIOEN Britse spoor wegarbeiders heeft een eis tot 10 pet, loonsverhoging ingediend. Ook zul Ien 2.5 millioen arbeiders van scheeps. werven f 10 loonsverhoging per week eisen. ONZE REGERING heeft nog steeds bezwaar tegen opneming van Turkije en Griekenland in het Atlantisch Pact. „Mogelijk laat ons land later de be zwaren vallen", zo wordt uit Den Haag gemeld. om ingezet te worden, doordat de man schappen geoefend zijn en 't benodigde materiëel is opgeslagen. Ook voor een nieuwe moeilijk heid bij de opbouw van ons leger: een tekort aan beroepsofficieren voor de encadrering, hebben Eisen hower en zijn staf begrip. Van die zijde is er geen bezwaar gemaakt, dat bij Nederlandse vechteenheden rcse.vc-officieren worden ingedeeld mits de sleutelposities door be roepsmilitairen zijn bezet. Met betrekking tot de materiëel- positie van het leger vernamen wij nog. dat men op het Ministerie van Oorlog vóór September 1952 het te kort aan materiëel overwonnen denkt te hebben. Er zijn reeds grote orders geplaatst. Men verwacht hierdoor reeds in het komende voorjaar over voldoende materiëel voor de verbin dingsdienst (radio's) te kunnen be schikken. Inmiddels blijkt onze Regering van mening, dat samenwerking der Pact- landen reeds thans verder moet gaan dan alleen het militaire terrein. Op de conferentie te Rome zal ons land in October a.s. dan ook voor stellen tot nauwere samenwerking op economisch en politiek gebied indie nen. NIET NAAR DUITSLAND. KWESTIE van de oefengele genheid in Duitsland is op het ogenblik zeer onduidelijk. Het is thans zo goed als zeker, dat er geen Nederlandse troepen in Duitsland gelegerd zullen worden. Wel be- Meer dan 100 'personen verloren het leven tengevolge van de zwaarste orkaan, welke Jamaica ooit heeft ge troffen. Honderden huizen in de hoofdstad Kingston werden verwoest en duizenden mensen werden dakloos. Twee soldaten staan bij de overblijfselen van een der hangars op het vliegveld Palisadoes in Kingston. (Tele-foto). staat nog de mogelijkheid, dat Ne-1 derlandse troepen in West-Duits-1 land zullen kunnen oefenen. In verband hiermede worden de zo- merkampen te Stroe en Oirschot voor winterlegering in gereedheid ge bracht. Verder worden er op vier plaatsen in ons land nieuwe gebou wencomplexen opgetrokken, die elk aan 3000 militairen onderdak zullen verschaffen. Deze nieuwe legerruimte zal vóór 1 Januari van het volgende jaar gereed zijn. De nieuwe leger kampen krijgen dezelfde indeling als het kamp bij Stroe. DE GEVANGENE V., die tien da gen geleden samen met een Utrechtse accountant uit het Am sterdamse Huis van Bewaring ont snapte, is in Amsterdam gepakt. Zijn „maat" zit waarschijnlijk in Frankrijk. Zij stuurden enige da gen geleden hun gevangeniskle ding terug.... GROMYKO is gisterenavond te Le Havre scheep gegaan naar San Fran cisco om deel te nemen aan de con ferentie over het vredesverdrag met Japan. VIJFTIG Korea-vrjjwiliigers kwamen gisterenavond op Schiphol aan. Het zijn de eersten van de 633, die in Sep tember 1950 vertrokken. De anderen zullen einde dezer maand terugkeren. HET ONDERZOEK naar de onregel- kij de Luchtmacht-aan- scnarimgsdienst, waarvan het hoofd werd gearresteerd, duurt voort. Ge- Zu®gei1' dat n°S Veel meer ken zijn malversaties betrok- PRINSES MARGARET van Engeland werd gisteren meerderjarig. De ver jaardagstaart woog 13.5 kilo had een doorsnede van 1 meter en een hoogte van 45 cm. s NAAR NIEUW-ZEELAND zal de Zui derkruis Zaterdag a.s. 810 Nederland seemigrantf-n gaan brengen. De aan komst in Wellington is 27 September. cen«.SE FIRMAS bebben »P oude li. «mies grote hoeveelheden strategi- uuLBl\daere" naar Tsjecho-Slowaküe thans een n Amerikanen stellen MS een scherp onderzoek in. r\E DIENSTPLICHTIGEN van de lichting 1950 II blijven zestien maanden onder de wapenen en zullen dus op 1 Januari a.s. afzwaaien, zo werd gisterenmiddag in Den Haag meegedeeld. Voor hun terugkeer naar de burgermaatschappij hebben de mannen van de uit deze lichting ge vormde 31ste regimentsgevechtsgroep nog een zwaar oefenprogramma te verwerken. Zoals bekend zullen zij de volgende maand deelnemen aan intergealliëerde manoeuvres in de Britse zone van West-Duitsland en direct daarop aan manoeuvres in Franse zona van West-Duitsland,, de [~\E ZAAK OLDEBROEK diende gis- teren voor 't Hoog Mil. Gerechts hof. In wat de advocaat „een heus niet zo dramatische zaak" noemde, werd tegen de beklaagde overste B. een ge vangenisstraf van 4 maanden geëist. Hij mag echter in militaire dienst blij ven. WAN Ue- gezaghebbende zijde in Den Haag liet men nu een bericht los, dat er in het kader van een interge- allieerd .plan voor de bezetting en verdediging van vliegvelden in West- Europa bepaalde voorzieningen wor den getroffen voor het opslaan van Britse voorraden op verscheidene plaatsen in Nederland. Deze voorzie ningen vereisen geen grote nieuwe bouwwerken, zo zegt men. Behalve de R. A. F. zullen ook atjdere landen in geval van nood de helpende hand rei ken bij het bezetten en verdedigen van Nederlandse vliegvelden. Deze mededelingen gaan gedeelte lijk in de richting van datgene wat onze Parijse correspondent gisteren meldde. Nadere opheldering omtrent de omvang van de legering der troe pen, welke met deze opslag gemoeid is, ware intussen gewenst. MACLEAN, een jongere broer van de verdwenen Britse diplomaat, heeft ontslag gevraagd, .als ambtenaar op het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken. Hem werd eervol ontslag verleend. IN VERBAND met de langere lich- tingsduur wordt overwogen, om de soldij van de dienstplichtigen bij de K. L. iets te verhogen. Indien de ze verhoging doorgang zal vinden, zal de toeslag op het soldij waarschijn lijk niet direct worden uitbetaald aan de soldaten, doch gebruikt worden om allerlei fondsen te verkrijgen, waar uit bijzondere aanschaffingen, die de soldaat het leven in de militaire dienst kunnen veraangenamen, betaald zul len worden. In ieder geval zal er op de begro ting van Oorlog meer worden uitge trokken voor de militaire tehuizen. Verder zullen de soldaten een aantal vaktechnische cursussen kunnen vol gen, die bedoeld zijn om hun de te ruggang naar de burgermaatschappij te vergemakkelijken. Naast deze van overheidswege voor bereide steun, zullen de soldaten mis schien ook van particuliere zijde ge holpen worden bij het veraangenamen van hun langere diensttijd. De moge lijkheid bestaat, dat de Demobilisatie- raad, zij het ook in enigszins gewij zigde vorm, zich met de bundeling van het particulier initiatief in dezen zal belasten. In gezelschap van zijn Engelse ambt genoot E. Shinwell heeft de Neder landse minister van Oorlog en van Marine, Ir. C. Staf, Dinsdag een be zoek gebracht aan de Nederlandse troepen van de lichting 1950 11, die deelnemen aan de moderne 10-daagse oefening „Mars" in ons land. Op de foto zien we van links naar rechts- Luitenant-generaal B. R. p. p. selman, chef-staf; Minister E.. Shin well, minister Ir. C. Staf en generaal- majoor A. T. C. Opsomer, chef van de strijdkrachten te velde. hedenaTo"dTaChting' .nVriLVeel bewolkini geldig tot g met hier matfge'wbuj "cbte «gen. Meest Zuid Weini» sen Zuidwest en peratuur.mg verand«i"? tem- M^anntpa82Uo°n onder 1952 uur' °P 5.35 uur. uur. uur. Morgen: Zon Maan onder 13.46 WA BESTUDERING van het interim rapport, dat op de Parijse confe rentie over 'n Eur. leger is uitgebracht blijft de Nederlandse Regering zeer grote bezwaren koesteren tegen be paalde in dit rapport vervatte voor stellen. Het voorstel b.v. om de benoeming van alle officieren voor het Europese leger uitsluitend te doen geschieden door de Hoge Commissaris voor de Defensie en het voorstel voor alle dienstplichtigen een gelijk soldij uit te keren, acht de regering in de huidige omstandigheden en ook in de nabije toekomst onmogelijk te verwezenlij ken. COMMUNISTISCHE strijdkrachten zijn, na uitgebreide versterkingen te hebben ontvangen, Dinsdag een tegenaanval begonnen, waarbij de Z.- Koreanen zijn verdreven van de stel lingen, die zij bij een offensief in de afgelopen vier dagen hadden bezet. De communistische aanvallers lieten zich niet weerhouden door hevige bombardementen door artillerie, lucht macht en vloot der verbondenen, wel ke zware verliezen onder hen veroor zaakten. J7IGENAAR TE ZIJN van een draaimolen of auto-skooter, van een eake- walk of achtbaande hele dag door voor niets draaien en nog geld ontvangen op de koop toe. Toen we een jaar of acht waren, leek ons dit Z°t< j I hoogst bereikbare in de maatschappij; een beroep waarbij zelfs dat van machinist of piloot niet in de schaduw kon staan. Altijd durende vreugde, een aards-paradijselijk bestaan, alleen weggelegd voor de boffers-van-nature. ,-Ns jie °Pvatting een nauwkeurig beeld had gegeven van de wer kelijkheid, zou de heer A. Hommerson zowat de gelukkigste man in het heelalmoeten zijn. Want er zijn weinig kermisattracties, die hij niet ge- e»"-?-eu" bee.ft- Vandaag wordt de heer Hommerson 60 jaar en nog altijd is hij met hart en ziel verknocht aan het amusementsbedrijf. jyj EN MOET, als Nederlander, een ontzaglijke zuurpruim zijn, om de naam Hommerson niet te kennen. En zelfs dan nog zou het merkwaardig genoemd mogen worden. Er zijn im mers weinig plaatsen in Nederland, waar deze naam niet in lichtletters en omrand met vele kleurige gloei lampjes te pronk heeft gestaan. De lunaparken, die de nu 60-jarige sa men met zijn broer heeft gedreven, zijn ontelbaar en op elke behoorlijke kermis mag men zich nog altijd ver wonderen, wanneer die naam zou ont breken. De heer A. Hommerson woont al ettelijke jaren in de Valkenierslaan te Breda. Hij is de technicus in het bedrijf, terwijl zijn broer, die in Den Haag domicilie heeft, meer de admi nistratie in handen heeft. „Dit is het eerste jaar, dat ik permanent thuis ben", vertelde hij, toen we dezer da gen een praatje met hem maakten, „anders is het geregeld reizen cn trekken De heer Hommerson heeft nog niet zo lang geleden een operatie onder gaan. Hij voelt zich nu weer volko men fit, maar zijn leeftijd bracht hem ertoe, de zaken iets kalmer aan te pakken. EERSTE BIOSCOOP. TNE gebroeders Hommerson zijn in het amusementsbedrijf geboren en getogen. Hun grootmoeder begon met de exploitatie van een draaimolen en toen vader Hommerson haar daarbij ging helpen, breidde de onderneming zich geleidelijk aan uit. Die uitbrei ding zette zich op een imposante ma nier voort, toen zijn zoons in het be drijf kwamen. En in de twintiger ja ren hadden zij al een naam, die tot ver over de grenzen klonk. In détails de ontwikkeling schetsen van het bedrijf zou onmogelijk zijn. Een boek zou hiertoe gelegenheid ge ven, enkele krantenkolommen niet. Wel kunnen we hier en daar 'n greep doen. die karakteristiek is voor die ontwikkeling. Misschien, dat er nog bejaarden zijn, die zich de eerste reizende Bioscoop in ons land herinneren. Zij werd ge ëxploiteerd door de vader van de bei de broers en al in 1900 trok hij drom men belangstellenden. Het levende beeld met al zijn jeugd-gebreken, was in die tijd iets veel verbazingwek- kenders dan de televisie in onze dagen De gebroeders Hommerson waren het, die voor het eerst in Nederland de Rodelbahn brachten, die de Parijse ketel op onze kermissen introduceer den, die de „Shimmy" met zijn be wegende trappen populair maakten, die de rups en de auto-skooter naar Nederland haalden en met de gees- tenbaan ontelbare bakvissen het hart naar de keel joegen. Met al die attracties reisde men de kermissen af en onderwijl organiseer de men geweldige lunaparken op we reldtentoonstellingen of bij andere gebeurtenissen waar het publiek te hoop liep. Oude attracties verdwenen, nieuwe werden aangekocht en altijd kwamen de gebroeders Hommerson met ver rassingen. REIZEN EN TREKKEN. rjE ORGANISATIE, het aantal per- soneelsleden, dat hiertoe nodig is, behoeft geen beschrijving. Het vak waar de heer Hommerson zijn hart aan verpand heeft en dat hem nog A. HOMMERSON ....zit nog niet stil.,,. steeds geheel voor zich opeist, is geen gemakkelijk vak. Altijd reizen, altijd trekken en werken op de onmogelijk ste uren. Wat 's morgens afgebroken wordt, moet vaak in de avonduren weer elders zijn opgebouwd. Niet alleen in Nederland we zei den dat reeds brachten de gebroe ders Hommerson het publiek vrolijke verrassingen. Verre reizen hebben sommige attracties gemaakt. Soms zelfs moest er een zeeboot aan te pas komen. Vervolg op pag. 2 P)E verhoging van de prijzen voor huisbrand, gas en electriciteit betekent maar gemiddeld 30 cent per gezin per week, heeft Minister van den Brink namens de regering verklaard. Let echter op het woord „gemiddeld". Er zijn gezinnen voor welke het minder is, er zijn ook ge zinnen, voor welke het meer is. En welke zijn die gezinnen van het ,meer"? Natuurlijk weer de grote gezinnen. Het is toch voor geen bestrijding vatbaar, dat een gezin met tien kinderen meer verwarming van node heeft, dan daar waar geen of slechts weinig kinderen zijn. Bovendien zal uit de verhoging van de kolenprijs een verhoging van de tarieven voor electriciteit en gas voortvloeien. Op wie zal deze verhoging het zwaarst drukken? Op de gezinnen. En te zwaarder naarmate zij groter zijn. Niet, dat men in deze gezinnen al te kwistig electriciteit en gas ge bruikt. Het is een ervaringsfeit, dat juist in de gezinnen de grootste zui nigheid wordt betracht, ook ten aanzien van het verbruik van gas en electriciteit. Omdat bij een ach teloos aandraaien van de gaskraan of de contactknipper de rekening der gezinnen tot fantastische bedra gen kan oplopen. Wellicht heeft het zin, in het al gemeen er eens op te wijzen, dat 't streven naar versobering, altijd onze grote gezinnen heeft getypeerd, waar vader en moeder, behoudens uitzonderingen, die de regel beves tigen, wel geleerd hebben alles zo zuinig mogelijk te doen. Snoep reisjes, overmatig drankgebruik, kostbare eetpartijen en veelvuldig bioscoopbezoek, zijn zeker geen verschijnselen, die zich het meest openbaren in het grote-gezinsleven. De ervaring is, dat het grote ge zin, niet alleen dat der arbeiders, maar ook en vooral dat der mid den-groepen en hoge standen (waar men voor bijzondere moeilijkheden staat, o.a. wegens de buitengewone hoge lasten voor opvoeding en on derwijs), „in de knel" zit. Wat. gebeurt er nu om deze cri sis het hoofd te bieden? De ko- lenprijzen gaan omhoog., de elec- triciteits- en gastarieven gaan om hoog. de melkprijs is partieel ver hoogd. Het wachten is op 't rap port van de Sociaal Economische Raad, waaruit de niet-kath'olieke partijen., moeten vernemen, dat 't gezin in de knel zit. Van de K.V.P. nemen deze par tijen dit niet aan. Ze nemen het ook niet aan van de Katholieke Bond voor het Gezin. Zijn stem, de stem der katholieke gezinnen van Nederland, wordt door andersden kende instanties, tot in de rege ringsgebouwen toe, niet ernstig ge nomen, omdat zij nog niet sterk ge noeg is.Men gaat liever af op de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gebaseerd op een gezin van man, vrouw en.... twee kinderen Met dat al groeit de nood. Niet alleen in de katholieke gezinnen 't ware een ernstig misverstand dit te menen maar ook in de niet-katholieke in het protestantse, in het socialistische, in het joodse en in het godloze gezin. Deze nood niet in de laatste plaats een gevolg van „de oneven redige achteruitgang" der gezinnen ten opzichte van de andere bevol kingsgroepen eist dringende voorziening. Op deze voorziening hebben de gezinnen recht. Zü is toegezegd in de regeringsverklaring van het zittende kabinet, welke verklaring tevoren de instemming heeft gekregen van de in het kabi net vertegenwoordigde politieke partijen. In enkele gemeenten wordt nu overwogen, of er plaatselijk geen hulp kan worden geboden door het in het leven roepen van gezins reducties op de bedrijfstarieven en waar deze gezinsreducties reeds be staan, door het verbeteren van de vigerende regelingen. Maar dit is slechts lapwerk. Staan blijft het feit, dat de regering in haar eerste verklaring een belofte deed met instemming van alle regeringspar tijen, een belofte, welke nog steeds niet ingelost werd. J—Jier is uitkomst nodig in grote stijl en op nationaal niveau. Teneinde deze uitkomst te bereiken, is niet alleen nodig een krachtige versterking van de stem der gezin nen, die hun geestelijke en mate riële noden voor het publieke fo rum brengt: de Katholieke Bond voor het Gezin zonder een krach tige, goed-georganiseerde gezins beweging dwingt het gezin geen rechten af, heeft Z.H. de Paus ver klaard, Ook is nodig, dat de K.V.P., als gezinspartij, te pas en te onpas op de bres voor het gezin blijft staan. Hier geldt: Slaan, altijd slaan opdat tenslotte een gezinspolitiek wordt aanvaard, die een nationaal belang is. QEBREKKIGE KINDEREN uit de streek van Cassino gingen op bedel tocht naar Turijn en werden 's avonds door hun uitbuiter» geslagen en zonder voedsel gelaten, wanneer zij niet ten minste 1000 lire hadden meegebracht. Dit kon door de politie van Turijn, na een grondig onderzoek uit gemaakt worden. Men kwam tot de vaststelling, dat vier onbekenden, van wie er twee werden aangehouden, in de streek van Cassino, die zwaar door de oorlog getroffen werd, een 20-tal kinderen, zowel meisjes als jongens van 10 tot 12 jaar oud, hadden bijeengebracht en meegeno men naar Turijn, waar zij verplicht werden de gehele dag te bedelen. De kinderen kampeerden in een voorstad: drie hunner konden terug gevonden worden en zijn aan een opvoedingsgesticht ter verzorging toe vertrouwd.

de Stem | 1951 | | pagina 1