VIETMINH-TROEPEN op de vlucht Vredesbrieven in niemandsland Bloedbad gevolg van een uitstapje Brandstichter Oovpolder BEKEN'T Onder leiding van generaal Honger" Laffe aanslag v__ Britse kampementen o.a. in Brabant en Zeeland? Psychopaath en pyromaan van 17 jaar De 4.000 guerilla-strijders De orkaan raast voort Voedsel-tekort 4 coper DAGBLAD VOOR ZEELAND Een vrouw gaat bemiddelen Via Mexico naar de V.S. FRANSEN VERWOESTEN HET VELDHOOFDKWAR TIER 10 doden door vlieg tuigongeluk Huwelijksakte voor gouden echtpaar Duitsers staken Noor neer j Regen op komst Olie-besprekingen uitgesteld DE BRITSE en Perzische oliedele gaties zullen niet meer bijeen komen, voordat de „huidige moei lijkheden op hoog niveau zijn op gelost, aldus een officiële Britse woordvoerder te Teheran. PROPAGANDA ZONDER GRENZEN ONDANKS DE TEGENSPRAKEN Er zou nog geen overeenstemming bestaan omtrent de omvang Aalmoezenier van ,JLunetten" bedoelde het goed Merkwaardige campagne der Noordelijken De boeren kunnen weer rustig slapen Hij had „een tic" Vrijstellingen vermogensbelasting MARIA VIOLA OVERLEDEN Drie nieuwe kardinalen verwacht C De President Robertin Le Havre Maar zonder passagiers Illegale vreemdelingen in de V. S. 22 Augustus Het Onbevlekte Hart van Maria DE gedachte aan de glorie van- Maria stemt ons tot eerbied en hoogachting, de gedachte aan Haar hart stemt tot tederheid en ver trouwen. EN zo viert dus de katholiek ook deze dag van het Onbevlekt Hart met het kinderlijk vertrouwen en de liefde, die de gedachte aan het hart der moeder in hem oproe pen en met het stille verlangen om zó te zijn, als moeder van hem vor dert. TACHTIGDUIZEND VLAMINGEN DEMONSTREERDEN n links de derde van pen; rechts t de finale voor naar d. Meyden n Keswick I I 33—35, II 77, B 66—75. ,lapps Favo- de Trevoux Perzlkappela rly Victoria lin Keswick unerin (grof erpeer 815. itario 1053, Wijnpruimen -45, Perziken - Groenten! roene kom kommers 8 komkommers i36, Kroten 120, Andijvie tamsnij bonen aye kool 21— -27, Tomaten 7&L-91. Rode arly Victoria pel 7—27, J. Suikerpeer 300—4040, itario 1644, iense blauwe ;n kelder,, id, directe door een Jr., Nwe. 302-oo 19 jaar) ote activi- deniersvak t bedrijf. werkkring :n. Vul daar. •es en leef- schrijf er 299-qo en iersbranche DER STEEN ZEVENDE JAARGANG No. 2077 jj V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt 'elke werkdag. Bureaux: Breda, nierstraat 16. Telefoon: Redactie 8181; administratie: Telefoon 8778. Redactieraad: C Jv Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. B b 6e Rechter, L. J. v. 't Westende, P. v M Vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4 55 P kwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsl. niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers ahmnenienten worden op aanvraag verstrekt 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenL Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 039 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke" dé uit- evers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. g^^Tvoor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel.l02--(Bijbureaujjn^^ rel- 2601> OOSTBURG, Nieuw straat 41, Tel. no. 35) P)E 4000 „gevluchte" guerilla-strij- ders zijn aangekomen in hun schuilplaatsen op Zuid-Celebes. Zij hebben onderweg een belangrijke ver- bindingsbrug opgeblazen. De regering van Indonesië heeft 'n beroep gedaan op de loyaliteit van de plaatselijke machtsapparaten en zij heeft de nodige instructies gegeven. Ook zijn tegen de vluchtelingen stren ge straffen aangekondigd. Mevrouw Selawati Daud is uit Ma kassar vertrokken naar de schuil plaatsen van de gevluchte leden van het nationale reserve corps, teneinde te trachten de gerezen moeilijkheden op te lossen. Mevrouw Selawati Daud heeft een belangrijke rol gespeeld in de oplos sing van het guerillaprobleem in Z.- Celebes. Inmiddels heeft gouverneur Sudiro de vertegenwoordigers van di verse partijen en organisaties in Ma kassar uitgenodigd voor een bijeen komst, om het probleem van het na tionale reservecorps gezamenlijk on der de loup te nemen. F)E ORKAAN, die op Jamaica 109 mensenlevens heeft geëist en voor 56 millioen dollar schade heeft aan gericht, is over het Mexicaanse schier eiland Yukatan geraasd en heeft thans de Golf van Mexico bereikt. Volgens de Amerikaanse meteoro logische stations zal de orkaan, die tijdens het overtrekken over het schiereiland in hevigheid is afgeno men, nu boven de zee zijn vroegere kracht herkrijgen. De orkaan, die reeds 1600 kilome ter heeft afgelegd, beweegt zich op het ogenblik in de richting van de Rio Grande, die de gréhs tussen Me xico en de V. S. vormt. "PkE FRANSE LEGERS hebben in Indo-China toegeslagen: hard -L' en raak. Het hoofdkwartier van de opstandelingen werd ge nomen, een enorme buit viel de Fransen in handen. De Vietminh- troepen trekken af naar Cambodja, aangevoerd door generaal „Honger": er is namelijk een groot te kort aan voedsel. voorraden munitie, 1500 mijnen en een aantal levensmiddelen. De Vietminh-troepen trekken thans naar het Westen en onder hoge druk van de Fransen zijn zij reeds via de „Plaine des Jones" in Cochin-China op weg naar Cambodja, aldus meldt het Franse hoofdkwartier. Overigen hebben niet alleen deze terugtrekkende troepen te kampen te gen de honger. In geheel Cochin-Chi na hebben de Vietminh de strjjd aan te binden tegen een geweldig voed seltekort. De rijst-rantsoenen voor het leger zijn met 25 pet. en die voor de burgers met niet minder dan 50 pet verminderd. QISTEREN werd bekend gemaakt, dat vier Franse bataljons het veldhoofdkwartier van generaal Ngoejen Binh, de bevelhebber van de Vietminh-troepen in Indo-China hadden verwoest. Diens kamp en dat van zijn plaatsvervanger, gene raal Tranvantra, werden met de grond gelijk gemaakt. Dit alles is geschied tussen 9 en 13 Augustus, toen de Franse troepen het oerwoud uitkamden op 45 kilometer ten Noorden van Saigon. De twee ge neraals zijn gevlucht. De kampen be stonden uit 45 complexen van onge veer 1000 barakken, waaronder het hoofdstation van de verbindingsdienst, een wapenfabriek en twee propagan- da-centralen met drukpersen. Dit werd allemaal verwoest. DE BUIT. £)E FRANSEN maakten een hos pitaal buit met een complete chirurgische apparatuur, alsmede Maandag is een oefenstraalvlieg tuig nabij Fort Dix (New Jersey) verongelukt. Het toestel stortte neer aan de rand van de luchtbasis vlak bij een vrachtauto met soldaten. De beide inzittenden van de machine en acht soldaten kwamen om het leven, Het toestel vloog onmiddellijk in brand. 7ATERDAG tegen middernacht werd de portier van Wilton-Feijenoord door een van de controleurs gewaar schuwd, dat er een Noor was gevon den met een aantal messteken in de rug. De chef van de werfpolitie liet hier op de bemanning van het Duitse schip „Catharina Dorothea Fritzen" aantreden, omdat een van de nacht chauffeurs in de omgeving van de plaats, waar het slachtoffer gevonden was, een Duitse matroos had gezien. De chauffeur wees de man aan, die hij gezien had, maar deze ontkende. Uit het onderzoek is gebleken, dat er op de werf al enige tijd geleden een scherpe strijd bestaat tussen Noorse en Duitse zeelieden, in verband met het dansen met Nederlandse meisjes in enkele Schiedamse gelegenheden. Naar aanleiding hiervan was Zater dag een week geleden een Duitser door een ploeg Noren gevolgd en be dreigd. Zaterdagavond besloten vier Duit sers om alleen-komende Noren op de werf op te wachten en af te ranselen. Het duurde nogal enige tijd, voordat de 24-jarige Aage Ohlsen uit Oslo zich vertoonde. Een van de Duitsers gaf hem een hevige stomp in het gezicht, waarop O. de benen nam. Toen hij voor de tweede maal was achterhaald, stak een der Duitsers hem met een mes driemaal in de rug. Hierop zijn allen weggevlucht, de zwaar gewonde Noor achterlatend. O. is in het gemeente-ziekenhuis te Schiedam opgenomen. Zijn toestand is is niet zonder gevaar. De bij de aan slag betrokken Duitsers zijn gearres teerd. DE OEKRAÏNE beschikt momenteel over een ondergronds leger van on geveer 200.000 gewapende manschap pen. IN KENYA begint vandaag een con ferentie over vraagstukken met be trekking tot de verdediging van Afri. ka. Vooral de verkeersvraagstukken komen aan de orde. DE COALITIE van de West-Duitse Regering zal blijven gehandhaafd. Dit werd bekend gemaakt, nadat Adenau er, Christen-democraat, een onderhoud van 2 uur had met Bluecher (Vrjje Democraat). DE T.U.C., het Britse Verbond van Vakverenigingen met 8 millioen le den, heeft een „aanmoediging" uitge geven tot het eisen van hogere lonen. EEN BABY in Amsterdam kreeg van moeder een fluitje om in de box mee te spelen. Het koord, dat aan het fluitje zat, bleef han gen aan een haakje in de box. Het kind, dat nog geen jaar oud was, struikelde en werd door het koord gewurgd. PRIMAQUINE is een nieuw middel tegen malaria, waarmee momenteel door het Amerikaanse Ministerie van Defensie proeven worden genomen. De verwachtingen zijn zeer hoog ge spannen. DE REGERING van Indonesië heeft uL^le/enheid van de Onafhanke lijkheidsdag ruim 14000 personen gra tie verleend. Onder de vrijgelaten ge vangenen bevinden zich 23 Neder landers. J. H. HERMANS te Vaals heeft ont- slag genomen als lid van de Tweede Kamer (C.P.N.). Hermans stond be kend als „salon-communist". HENDERSON, Amerikaans lid van de Hoge Commissie, is 20 uur lang door de politie van Oost-Berlijn gevangen gehouden. Een reden werd niet op gegeven. OP 29 AUGUSTUS zal Mgr. Canisius van Lierde, Sacrista van Z.H. de Paus ïaTn?ffGeneraal van Vaticaanstad, lil K-^M -vliegtuig uit Rome voor komen verblÜft in Nederland aan- i hoVde<,parJond: aChtinS' geldig tot j I LaWrnVa,Ikelijk vr« Z01mig weer i I maar' JSS» 5 Wind tussen 7°, '""'emende Iets hogere 1 en znidwest. gisteren 6 temPo>aturen dan t Vandaag: Zon onder low Maan op 21.05 v. uur- S op 5.33 uur. Mun .'T Zon uur. onder 12.27 |_JET ECHTPAAR C. MOORS-DE WIT, in de Franklin Rooseveltlaan te Breda, heeft Maandag zijn gouden bruiloft gevierd. De heer Moors die ere-voorzitter is van de N.C.B. heeft bijna 20 jaren lang het voor zitterschap bekleed van deze organisatie. Vooral van die zijde viel hem dus veel belangstelling ten deel. Een aardig gebaar maakte het gemeentebestuur van Nieuw-Vosse- meer, de eerste woonplaats van het echtpaar Moors. Burgemeester Jans- sens overhandigde de gouden bruidegom namelijk een reproductie van de 50 j. geleden opgestelde huwelijksacte. En dat - die overhandiging - ziet men op deze foto. Nieuwe vergaderingen zij„ niet belegd, doch Harriman tracht bei de partijen samen te brengen. Arrestaties in Berlijn pRICH HONECKER, leider van de Oost-Duitse jeugdorganisatie, heeft op een persconferentie verklaard, dat „een aanzienlijk aantal agenten, onder wie verscheidene, die gepoogd heb ben het voedsel voor de deelnemers aan het jeugdfestival met bepaalde pillen te vergiftigen", gearresteerd waren. Hij wilde geen bijzonderheden bekend maken. De veiligheidsdienst van Oost-Duitsland zou echter binnen kort een rapport publiceren. BENOEMING BIJ DE RECHT BANK. Bjj KB. is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Middelburg Mr. J. A. Abbing, thans Ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Hertogen- bosch en rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Middelburg. JTR IS BERICHT, dat hier te lande besprekingen zouden zijn gevoerd over de legering van Engelse troepen in onl land. In Den Haag wilde men dit niet bevestigen. Wel verwees men naar een uitlating van Minister Staf, dat we onze bondgenoten in de gelegenheid zouden stel len hier vliegvelden in te richten. Onze Parijse correspondent verzekert nu echter in officiële Franse kringen vernomen te hebben, dat Neder land in beginsel reeds toestemming zou hebben verleend tot het legeren van Britse eenheden in ons land inclusief hospitalen en bevoorradings kampen. Men zou het echter nog niet eens zijn over het aantal hier te vestigen troepen en evenmin over het inrichten van een marinebasis voor de Britten, waaromtrent verlangens moeten zijn geuit. De Neder landse regering werd onaangenaam verrast zo zegt men in Parijs door het feit, dat Londen de kampementplannen voor Nederland ge heel klaar had, alvorens nader contact was opgenomen met Minister Staf. Volgens deze plannen zouden o.a. Britse afdelingen gevestigd worden in Limburg, in West-Brabant (tussen Breda en Roosendaal, tussen Tilburg en Eindhoven) in de Gelderse Achterhoek, in Groningen, in de provincie Noord-Holland en rond of in Den Haag. In het kader van de aanvoer zouden ook enige Zeeuwse streken worden ingescha keld. Een aanvullend plan voor de legering in België zou gedeeltelijk door Brussel zijn afgewezen. JSJAAR AANLEIDING van het on derzoek, dat het parket te 's- Hertogenbosch instelde naar de oorzaak van de ongeregeldheden in het Ambonese woonoord te Vught, deelde de substituut-officier van Justitie mr. J. J. M. Dony mee, dat een goed bedoelde geste van een aalmoezenier de bloedige vechtpar tij tot gevolg had. Onder de ruim drie duizend bewo ners van het woonoord „Lunetten" bevinden zich een aantal Keiezen, on der wie veertig katholieken. Deze minderheid, die zowel confessioneel als politiek anders is geaard dan de overgrote meerderheid in het woon oord, voelde zich niet bijster op haar gemak. De aalmoezenier, die op de hoogte was van de minder prettige omstandigheden, waarin de hem toe vertrouwden verkeerden, had het plan opgevat het groepje Keiezen een aan gename ontspanning te bezorgen. Hij zou met hen per autobus uit Vught naar een klooster in Limburg gaan, waar de Keiezen enkele volksdansen mochten komen demonstreren. "TERWIJL generaal Nam II nog al tijd wacht op „genoegdoening" in zake het incident bij Kaesong, waar twee Chinese politiemannen werden neergeschoten, gaan de besprekingen van de z.g. Demarcatie-commissie voort. De geallieerden hebben mee gedeeld, dat het incident waarschijn lijk door een politieke groepering is veroorzaakt teneinde de besprekingen onmogelijk te maken. Inmiddels blijkt thans, dat reeds enige tijd in Korea een merkwaardi ge „Brievencampagne" wordt gevoerd en wel op de volgende manier: De Noordelijken hebben in het „Nie mandsland" bussen zodanig geplaatst, dat zij in het oog vallen en hierin brieven gesloten, gericht aan officie ren der V. N. met het voorstel, dat de tegenover elkaar staande soldaten el kaar aan de frontlinies ontmoeten en yOLGENS OFFICIËLE MEDEDELING van de Officier van Justitie te Arnhem, mr. J. Baron Speyart van Woerden heeft de 17-jarige hakkersknecht, die werd verdacht van de brandstich tingen in de Ooypolder bij Nijmegen, gisterenmiddag een beken tenis afgelegd. Volgens de Officier is de jongen een psychopaath en pyromaan, die niet als volkomen toerekeningsvatbaar be schouwd moet worden. De jongeman heeft tot het laatste toe alles ontkend. Tot hedenmiddag, toen hem werd bekend gemaakt, dat familie er prijs op zou stellen, dat hij de waarheid zou zeggen. Hij heeft bekend, dat hij een lucifer in de hooi schuren wierp of een lucifer legde aan de voet van de hooischelven. Hij had zelf met zeker genoegen naar de brand gekeken en verklaarde telkens een onbedwingbare drang in zich te voelen om brand te stichten. (JET PARKET van de Officier van 1 Justitie te Arnhem had, zoals we reeds meldden, enige bewoners van het dorp Leuth in de Ooypolder ge arresteerd. Onder hen bevond zich de 17-jarige bakkersleerling Piet V., zoon van een der rijkste inwoners van Leuth. Nauwkeuriger gezegd: deze jongeman was gisteren nog de enige, die zich in arrest bevond. Er waren tijdens het onderzoek namelijk ster ke aanwijzingen gekomen in de rich ting van: hij en niemand anders is de beruchte brandstichter! ZUURTJES de wapens neerleggen. Soms zijn de brieven ook overhandigd door boe- In brieven aan bevelvoerende off: eieren wordt gezegd: „De besprekin-, gen te Kaesong zijn traag. Wij wen sen vrede. Wij stellen voor, dat gij de witte vlag hijst en ons te.(aan wijzing op de kaart) ontmoet op het door u geschikt geachte tijdstip. Geef ons antwoord op dit voorstel door 'n brief in dezelfde bus te plaatsen, waar in gij deze brief hebt gevonden". In de brieven wordt niets gezegd van een terugtocht door de V. N. naar de 38ste breedtegraad. Het vertrek uit het woonoord, zo deelde mr. Dony mede, werd door de Ambonezen ten onrechte uitgelegd ais een vlucht uit de politieke sfeer en ais een duidelijke demonstratie van het standpunt der minderheid. Dit voorval alarmeerde enige Ambonezen, die (bovendien nog van een revolver hadden horen spreken. Het gevolg hiervan was het reeds gemelde handgemeen. Een der zwaar gewonden, die thans in het groot zie- kengasthuis te 's-Hertogenbosch wordt verpleegd, is zodanig aan de linker hand gewond geraakt, dat de onder arm moest worden geamputeerd. CR ZIJN enkele vrijstellingen be- kend gemaakt inzake de Vermo gensbelasting. Zij betreffen voorna melijk hen, die ouder zijn dan 60 jaar en hen, die invalide zijn. Vrijstelling genieten allen, die 20 jaar premie hebben betaald (of verschuldigd zou den zijn, wanneer zij niet invalide geworden waren). Voor weduwen geldt dit voor een jaarlijks inkomen uit lijfrente tot f 2000 en voor wezen tot f 500. Ook voor hen, die uit een klein ka pitaal hun levensonderhoud aan ren te moeten ontvangen geldt vrijstel ling tot een inkomen van minder dan f 3500 per jaar. Ook hier geldt de beperking: ouder dan 60 jaar of in valide. lyiARIA VIOLA is op 79-jarige leef tijd overleden. Een kort bericht, dat velen in den lande met stille ont roering vervult. Want voor de Ne derlandse Letteren betekent de naam van de katholieke schrijfster 'n waar devol eigen geluid. Haar verzen en haar proza waren bedachtzaam en verstild van een ne derig doorleefd christendom. Haar werk was als haar leven: bescheiden dienstbaarheid, ontdaan van alle over bodige geruchten. In Maria Viola ver liest de katholieke letterkunde een figuur, die te zelden passende waar dering vond. Zij ruste in vrede. DIET woonde niet meer thuis, doch bjj zjjn baas in Bemmei. In de „week van de 5 branden" echter, van 12 tot 18 Augustus, was hij thuis met vacantie. Zijn vader is een neef van de twee boeren, wier schuren in die week uitbrandden. Een merk waardige aanwijzing vormden een aantal snoepgoed-papiertjes en zuur tjes, die in de buurt van de afge brande hooimijten werden gevonden. HIJ SLIEP DOOR. Tot gisterenmiddag toe had de 17- jange boerenzoon, die als een beetje „eigenaardig" bekend staat, echter mets bekend. Men wijst erop, dat ein de Juni ook al in het achterhuis van Piets werkgever te Bemmei brand uit brak. Met zeer veel moeite kon men Piet, die rustig boven de vuurhaard lag te slapen op zijn zolderkamertje. van de dood redden. Hij schijnt toen „een tic" te hebben gekregen. Alles bijeen meende de Justitie voldoende aanwijzingen in zijn nadeel te hebben om hem als verdachte voorlopig nog vast te houden. Zij blijkt dus goed gezien te heb ben. Na deze opzienbarende bekente nis kunnen de boeren in de Ooypolder dus weer rustig gaan slapen, al zal zonder twijfel de schrik nog wel een paar weken nawerken. Ten opzichte van de familie, welke in Leuth een zeer goede naam heeft, is de gehele gemeenschap uit De Ooy, onder wie ook de slachtoffers, mild gestemd. De boer A. Jeuke, een neef van de familie V., verklaarde: ,„Toen mijn schuur in brand vloog, was het erg maar dat de jongen V. de brand gesticht heeft, vind ik nog veel erger." Van de zijde van het Vaticaan werd aangekondigd, dat verwacht wordt, dat Z. H. Paus Pius XII omstreeks Kerstmis drie nieuwe kardinalen zal benoemen in de Ver. Staten. Boston, St. Louis en San Francisco zijn de meest genoemde aartsbisdommen, waar men nieuwe kardinalen verwacht. Indien dit het geval is zullen de Aartsbisschop Richard James, (links) van Boston, de Aartsbisschop John J. Mitty (midden) van San Francisco en de Aartsbisschop Joseph Elmer Ritter van St. Louis (rechts) waar schijnlijk de nieuwe kardinalen zjjn. "N J-JET ONDER LIBERIAANSE VLAG varende luxe-jacht „President Robert", dat in de tweede week van deze maand van zich deed spre ken doordat de plotseling uit Maastricht verdwenen notaris Q. zich te Oostende aan boord van het jacht had ingescheept, ligt op het ogen blik in Le Havre. Na op 2 Augustus Londen verlaten te hebben is het jacht op 5 Augustus Le Havre binnengelopen. Toen het jacht Le Havre aandeed, had het behalve het gezelschap, dat zich te Oostende had ingescheept, ook 'n aantal Engelsen aan boord. Alle passagiers, onder wie notaris Q. hebben zich van Le Havre naar Parjjs begeven. Het is waarschijnlijk, dat de notaris van Parijs naar Brus sel is doorgereisd, waar hij dezer dagen is gesignaleerd. DE AMERIKAANSE democratische Senator Pat McCarran, is voorzit ter van de sub-commissie van de Se naat, welke een onderzoek instelt naar revolutionnaire activiteit. Geheime getuigenissen van immi gratie-functionarissen toonden aan aldus McCarran, dat 1. Het aantal vreemdelingen, dat zich illegaal in de V. S. bevindt, wel licht vijf millioen bedraagt; 2; Zich onder hen grote aantallen „militante communisten, Siciliaanse bandieten en andere misdadigers" be vinden. "TWEEMAAL richt de Augustus maand de aandacht van de ge lovigen op een bijzondere wijze op O. L. Vrouw. Op 15 Augustus gin gen de ogen naar boven, waar we de Onbevlekte Moeder in de glorie aanschouwden van de hemel, waar God Haar om Haar nauwe verbon denheid met Zijn Zoon had opge nomen en met ziel en lichaam had deelachtig gemaakt aan hetgeen Hij daar bereid heeft voor degenen, die Hem dienen. Feestelijker nog dan andere jaren was nu de viering, omdat het de eerste keer was na de dogmaverklering op 1 November van het vorige jaar. Wie in God en in Maria gelooft, begrijpt Haar glorie en verheugt er zich over op intense wijze- Waar God op wonder bare wijze de erfzonde ver van Haar verwijderd hield omwille van Zijn Zoon, Wiens moeder Zij zou zijn, waar God Haar in vreugde baren deed toen de Verlosser ging geboren worden, daar heeft Hij ook op wonderbare wijze Haar opgeno men in de hemelen en tegelijk met Haar zuivere ziel, dat allerheiligste lichaam geëerd, dat eenmaal de woonplaats was geweest van Chris tus en nooit de zonde had gekend. De gelovige viert daarom Maria's ten Hemelopneming met grote in wendige vreugde. Straalt niet de glorie Gods op een van ons men sen, daar in het hoogste der heme len, en werd niet de gehele mens heid geëerd door God in dit edelste van alle schepselen? Verering en eerbied brachten we daarom op deze feestdag aan Maria als Koningin en geheel de week blijft deze dag onder onze aandacht om nu te wor den besloten op de octaafdag met een ander feest, dat van Haar On bevlekt Hart. Wat een wondere harmonie is er tussen de twee Maria-dagen! Het is alsof de groet, die het gehele jaar door dagelijks weerklinkt in onze kerken: „Wees gegroet, Koningin, Moeder van barmhartigheid!" in deze week en op deze beide dagen het grote gebed vormt van ieder gelovig gemoed. Wel weten we, dat dit hart onbe vlekt was en onze hoogste bewon dering verdient, maar toch gaat het de meeste christenen zoals het een kind vergaat, dat niet denkt hoe geleerd en voornaam zijn moeder is, maar wel hoe eindeloos teer en goed Zij is en een liefdevolle hulp in al zijn kleine en grote noden. Daarom laten we ook steeds op de begroeting van „Koningin" die an dere volgen: Moeder van barmhar tigheid. Sinds de gebeurtenissen in Fatima en de aansporingen van de Paus geloven we bovendien, dat het Haar verlangen is, dat wij ons toe wijden aan Haar Onbevlekt Hart en dat Zij onze grote pleitbezorgster is in deze tijd van nood en angst om van ons de arm van Gods ge rechtigheid tegen te houden en wer kelijk daardoor de barmhartigheid Gods voor ons te verkrijgen. Eerste paal van de nieuwe IJzertoren •pACHTIGDUIZEND Vlamingen heb ben Zondag te Diksmuiden be toogd op de piek, waar de vernielde IJzertoren staat. Kanunnik Quage- beur, vicaris-generaal van het Bis dom Brugge, droeg in de openlucht een H. Mis op. Onmiddellijk daarna begon de IJzerplechtigheid met massazang en toespraken. Fel hekelde de oud-volks vertegenwoordiger Rik Vaes, de natio nale Oud-strijdersbond, die had ge zegd, dat te Diksmuiden verraders be graven lagen. Prof. Franssen sprak namens het Bedevaart-comité, nadat hij de eerste paal van de nieuwe IJzertoren had ingeheid. Daarna had een groots défilé van de deelnemers plaats. De apotheose vormde een machtige „Vlaamse Leeuw", door al len meegezongen. Duizenden bloem stukken werden aan de voet van het vermelde monument neergelegd. Door de ministers Segers, de Boodt en van Dale werd eveneens een krans neer gelegd namens de regering. INCIDENT. ^AN de vooravond van de Bede vaart hielden studenten een kamp vuur, dat even aanleiding gaf tot een incident. Ze besloten namelijk een brief te zenden aan de bij verstek veroordeelde Professor Daels,, die in Zwitserland woont. De tekst van deze brief werd in een persconferentie overhandigd. Slechts één blad wilde hem echter publiceren. De Nieuwe Gids motiveerde haar weigering hier mee, dat niet kan worden uitgemaakt, wie de verantwoordelijkheid voor deze brief draagt.

de Stem | 1951 | | pagina 1