Land MET 10 DOODGEWONE CENTEN Z.-VLAANDEREN Walcheren VANDALISME TE OOSTBURG Eerste H. Mis te Heinkenszand GOUDEN BRUILOFT TE ST. JANSTEEN De AXELSE Middenstanclsoptocht MOTOR STORT IN RAVIJN MIDDELBURG-VLISSINGEN LANGS EEN OMWEG Bejaard echtpaar bedwelmd 2 2 „Toontje Solidair" leeft nog Gereformeerde kerk te Dinteloord hersteld VLISSINGEN Dom Sylvester J. de Jonge feestelijk ingehaald Buurtschap laat zich niet onbetuigd ,yGekke Giel Veel gegadigden lieten verstek gaan VOLKS TYPE N 1 Grote moeilijkheden voor het verkeer AGENDA FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films welke deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Het Centrum, Axel: Assepoes ter alle leeftijden; Er kwam 'n vreemdeling 18 jaar. Bioscoopgebouw, Hulst: Mada-, me Pimpernel 14 jaar. Hofzichttheater, IJzendijke: Schateiland 14 jaar. Olympia Theater, Sas van Gent: Wie het laatst kust alle leef tijden. Ledel Theater, Oostburg; Tar- zan en de Zeemeerminnen 14 jaar; Zomera vonturen alle leeftijden. Concertgebouw, Terneuzen: Zij gaven hem macht volwassenen. Luxor Theater, Terneuzen: Vul- cano 18 jaar; Haaien in New- York 18 jaar. BENOEMINGEN. Tot districtsaalmoeaenier van de K.J.B. in het district West- Zeeuwsch-Vlaanderen werd be noemd kapelaan P- Vuyster te Oostburg, tot districtsaalmoeze nier der K.J.B. in het distrct Sas van Gent rector H- van Loon te Hulst- EMERITI Met ingang van 17 Augustus werd eervol ontslag verleend aan pastoor L. de Meulemeester te Hontenisse. Rector A van Jole van het Lief dehuis te Hulst heeft wegens hoge leeftijd ontslag gevraagd. INZET JAARPROGRAM K.A., AFD. MANNEN Op Zondag 16 September a.s. houdt de docesane Katholieke Ac tie, afdeling mannen weer een jaarlijkse dag tot inzet van het nieuwe jaarprogram „Christus, Hoeksteen van het gezin". De plaats der bijeenkomst is Bouvig- ne. Als sprekers zullen optreden Mgr. A. Jansen, Diocesaan Direc teur der Katholieke Actie in het Aartsbisdom en Herman Diven- dal, tweede secretaris van de Lan delijke Katholieke Actie. Mgr. Jansen zal spreken over: „Huwelijk en gezinsopbouw in het licht van God, Schepper en Ver losser", terwijl Herman Divendal de vraag zal behandelen: hoe ac tiveren wij de gezinnen zelf tot huwelijks- en gezinsapostolaat? AUDIëNTIE Migr. Jos Baeten zal op 19 en 22 Augustus geen audiëntie verlenen. TUINBOUW-AKTE BEHAALD Te Wageningen werd de akte Tuinbouw behaald door de heren C. de Bruin, hoofd der school te Kloetinge; J. Slootweg, hoofd Chr. school te Wolfaartsdijk en R. Be rendonk, hoofd Kath. school te, Fijnaart. r\E landbouwer Joziasse te Oostka- pelle ligt reeds drie maanden ziek te bed en zoals licht te begrijpen valt, maakte de man zich zorgen over zijn oogst. Dat drong tot de omgeving door. Een paar flinke kerels pakten, zonder veel tam-tam te maken, de koe bij de horens en dezer dagen rukten 32 vrijwilligers uit 5 gemeéhten op een avond naar het land van Joziasse op en sneden de gerst in één ruk keurig voor de gedupeerde landbouwer af. Hoeden af, voor zulke mannen! ("VP 17 Juni 1951 constateerde de rijkspolitie te Oostburg, dat een van de jonge boompjes, welke in het trottoir van de Markt aldaar zijn ge plant, was afgebroken De kruin van het boompje hing op het trottoir. Daar de breuk in het boompje nog vers was, werd vermoed, dat dit eerst kort geleden kon zijn gebeurd. Wel dra bleek, dat uit een groepje van 5 personen, die uit een café waren ge komen, één ervan met kracht aan het boompje had getrokken, en dit op deze wijze had vernield. De verdachte, die bleek te zijn de 23-jarige visser W. J. uit Breskens, gaf toe, dat het heel goed mogelijk was dat hij het boompje had gebro ken. Ik zou haast durven zeggen dat ik het gedaan heb, maar ik was zo on der de invloed van alcoholhoudende drank, dat ik het me werkelijk niet goed kan herinneren, aldus verdachte. Daar echter iemand deze vernieling had gezien, en later J. herkende als de persoon die het feit had gepleegd, stond het voor de Officier van Justi tie vast, dat het wettige- en overtui gende bewijs was geleverd. Conform de eis werd J. veroordeeld tot f 30, subs. 15 dagen hechtenis. KUIPERIJEN Sluiskil VURIGE STRIJD OM DE GELE TRUI Onder grote belangstelling werden t.g.v. de kermis volkspelen georgani seerd. Dank zij de onvermoeide zor gen van het wielercomité zijn deze zeer goed geslaagd. Om half drie be- bonnen de spelen voor de kinderen, waaraan honderden deelnamen. Ieder een wist hierbij een prijsje te bemach- tige. In de wielerwedstrijd met hin dernissen voor jongens tussen 12 en 15 jaar werd hevig gekampt. Fr. Doe- selaer werd winnaar. In de namiddag werden de spelen door de commissaris van de Koningin, vergezeld van de burgemeester, met een bezoek ver eerd. De sensationele wedstrijden voor de ouderen vonden 's avonds plaats. De wedstrijd over 25 ronden werd ge wonnen door Walhout, gevolgd door P. v. d. Wege en F. Bleyenberg. De categorie van 30 jaar en ouder kwa men uit in een tijdrace van 3 etappen. Een bijzondere mooie vondst was dat de overwinnaar van verleden jaar mocht starten in de gele trui. Een pre mieregen, spontaan geschonken door de neringdoenden, stortte op de ren ners neer. De eerste etappe werd ge wonnen door W. Wagenaar, die tevens in het bezit van de gele trui kwam, de 2e etappe door R. Schelf out die de trui overnam. De laatste en beslissen de etappe was voor Dallinga. Wage naar wist zich zodanig te classeren, dat hij in het alg. klassement de meeste punten behaalde en zo in het bezit kwam van de begeerde trui en de erepalm. Met het nodige ceremoni eel reed hij vergezeld van zijn helpers een ereronde. No 2 werd C. Compiet; 3 Dallinga; 4 R. Schelfout; 5 P. de Feber. De premie voor de mooiste ge- costumeerde renner viel ten deel aan C. Compiet als Axelse boer. Deze dag was zeer zeker voor velen de gezellig ste kermisdag, dit dank zij de vele op offeringen van het comité die hier voor zeker een kermispluim hebben verdiend. EPnoemd. Als onderwijzeres aan de R. K. lagere school werd benoemd mej. I. van Bers uit Goes, dit wegens een openstaande vacature wegens ver trek van de Eerw. Zuster Huberta. Wegverbetering. Aan de Noord zijde van de kanaalweg vond er een belangrijke verbetering plaats. De stoepen hebben plaats moeten ma ken voor een trottoir, terwijl naast 't trottoir een fietspad is gelegd. Een dezer dagen heeft men de werkzaam heden beëindigd. J Philippine [~)E 54-jarige stoker-olieman J. D. uit Rotterdam, thans verblijvend te Middelburg had op 9 Juni 1951 te veel aan Bacchus geofferd en toen hij m zijn logement terugkeerde en daar ruzie maakte, werd hij er door de lo gementhouder uitgezet. Hier niet mee tevreden pakte hij een houten kuip op en wierp deze met kracht op straat en trapte de kuip vervolgens in el kaar De vrouw des huizes aan wie de kuip toebehoorde kwam onmiddellijk naar buiten, en ook deze moest ma ken, dat zij weer spoedig in haar huis terugkeerde, want direct erop sloeg hij een ruit in. Toen was het uit, want de politie, die inmiddels was ge arriveerd. bracht de woesteling naar het bureau over. Verdachte, die thans het 17e vonnis op zijn naam brengt, werd conform de eis veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. GEMEENTERAAD Bij de opening van de zitting sprak de voorzitter een hartelijk woordje ten afscheid aan het vertrekkende lid, te vens oud-wethouder, de heer Hoef- eijzers. Hierna werd het nieuwe lid, de heer J. A. Brouwer, geinstalleerd. Goed nieuws voor de wethouders was, dat hun salaris met f 40 per jaar is verhoogd. Het voorstel van B. en W om een subsidie van f 50 te geven aan de komende tentoonstelling voor de fruit- en tuinbouw in Z. VI., werd goed gevonden. Vervolgens kwam ter sprake de verkoop van de oude keien van de Gentsebreedstraat, Markt, Ha venstraat, Havenplein en Achterweg. Deze verkoop kan de gemeente op brengen f 12.450. De herbestrating van deze objecten zou kosten f 18.900 waarbij nog enige verbeteringen wor den moeten worden aangebracht aan de riolering welke nog ca. f 2100 zou den kosten. De gemeente zou dan nog f 9000 moeten bijleggen. Bij stem ming bleek, dat de fractie van de K. A.B. haar goedkeuring aan de plan nen onthield Toch ging het voorstel van B. en W. erdoor; dit betekent dus dat er nu geheel nieuwe straten ko men. Het verzoek van de provinciale commissie voor volksonderzoek om nog een aanvullende bijdrage te doen in de onkosten ten behoeve van dit onderzoek werd ingewilligd. De ge meente zal nog f 150 bijbetalen. De verhoogde slachthuistarieven werden aangenomen. De bouwvaststel ling voor 1951 brengt de gemeente weer in het vooruitzicht dat er weer 2 nieuwe woningen zullen bijkomen. Geslaagd. Onze dorpsgenoot dhr. P. de Wit slaagde te Den Haag voor diploma boekhouden. P.S.K. I - Ambonezen. Zondag a.s, kan het spannend worden. Dan is er n.l. een voetbalwedstrijd tussen 't le eirtal van P.S.K. en een elftal van de Ambonezen uit het kamp te Vlis- singen en Middelburg. Westdorpe Aanrijding. Toen de heer D. al hier met zijn auto het terrein van de bierbrouwerij van Waes Boodts wilde oprijden, kwam er uit richting Sas v. Gent een auto, bestuurd door de ver tegenwoordiger van de vleeswarenfa- briek Linthorst. Doordat de laatste te vlug moest afremmen schoot hij tegen de wagen van de heer D. aan en ver volgens tegen het hek. Hij liep aan zienlijke schade op. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Axel DE MOOISTE ETALAGE De uitslag van de etalage-raadwed- strijd waarbij eenieder kon opgeven welke winkelier de mooiste etalage zou hebben, is als volgt: W. de Groo- te, Pr. Mauritsstraat; mevr. J. Ver- couteren-Duerinck, Bylocqueplein; F. den Engelsman,, Blycqueplein; F. Ver- couteren, Bylocqueplein; J. v. d. Vel de, Oudenweg; M. P. C. Wondergem, Nieuwstraat; mevr. P. Vereyzer-v. d. Velde, Pr Mauritsstraat; P. Vereyzer, Pr. Mauritsstraat; B. H. van Deursen, Kanaaldijk en Marianne Smies, Oos terstraat. V.V. AXEL KRIJGT CLUBLOKAAL Op de jubileumavond zal door de voetbalvereniging „Axel" die haar 40- jarig bestaan viert een clubvlag wor den aangeboden De vlag is uitgevoerd in oranje en wit met een diagonale scheiding, in de linkerbovenhoek prijkt het Axelse wapen, in het mid den is met blauwe letters uitgevoerd „v.v, Axel" waaronder een oranje- strook. terwijl rechtsonder de oprich tingsdatum „23 Juni 1911" prijkt. Graauic Geslaagd. Onze dorpsgenoot Theo de Koning slaagde te Eindho ven voor het examen hulpmonteur en tevens sterkstroommonteur. DE JAARLIJKSE PROCESSIE TROK Zoals gebruikelijk trok oji 15 Augus tus, het feest van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming, patrones van on ze parochie, de plechtige processie met het Allerheiligste door het dorp. Op het rustaltaar, midden in het dorp, werd de zegen met het Allerhei ligste gegeven. Hontenisse BEKENDMAKING. De burgemeester van Hontenisse, ge let op artikel 36, lid 4, der Woning wet; brengt ter openbare kennis, dat de raad der gemeente Hontenisse in zijn openbare vergadering van 10 Augustus 1951 besloten heeft het uit breidingsplan Hontenisse in onderde len en bebouwingsvoorschriften voor de kom Kloosterzande te herzien. Hontenisse, 16 Augustus 1951. De burgemeester voornoemd, 57-o C. J. van Hootegem. Breskens HAVEN VAN GOES. Burgemeester en wethouders van Goes geven kennis aan belanghebben den. dat wegens een zeer noodzake lijke reparatie aan de peiler van de brug over de haven te Wilhelmina- dorp, tussen 13 September 1951 te 20 uur en 17 September 1951 te 2 uur 's nachts het scheepvaartverkeer ge stremd zal zijn. Goes, Augustus 1951. Burgemeester en wethouders vn., W. C. ten Kate, burgemeester, Burger, secretaris. 67-0 BEVORDERING BIJ RODE KRUIS Voor het front van de Rode Kruis- colonne alhier is tot tweede luitenant bevorderd de heer J. Viergever, amb tenaar op het bureau van Sociale Za ken, die tot nu toe serg.-maj. bij de Goese colonne was. DE NIJTENGO HAALDE EVEN ADEM Na de drukke dagen kreeg de Nij- tengo gistermiddag gelegenheid even op verhaal te komen. Het was toen zeer stil. De meesten wachtten liever tot de avond in verband met het op treden van de Ambonese Hawaiian- band. Die kreeg inderdaad de belang stelling welke hij verdiende en een der bijkomende gevolgen was, dat de 10.000ste belangstellende de poort doorging, met het nodige eerbetoon werd ontvangen en beladen met ge schenken het Schuttershof weer ver liet. Hedenavond treedt de adellijke Ja vaanse danser op, wat dus weer een Indisch cachet geeft en morgenavond sluit „Scheldegalm" uit Hansweert de muzikale rij. De sluiting wordt dan nog vooraf gegaan door een groot tuinfeest, dat om tien uur aanvangt. Benoeming. Aan de R.K. Bijzon dere school te Sluiskil werd onze stadgenote mej. Jo van Bers benoemd. s-Heerenhoek Woningbouw. In het nieuwe bouwplan zijn deze week een viertal woningen gereed gekomen welke in middels door de nieuwe huurders zijn betrokken. Volksfeest. Naar wij vernemen zal het traditionele volksfeest dit jaar worden gehouden in de laatste week van September. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de electriciën P. de Vos Jz. slaagde te Rotterdam voor het diploma V.E.V. Heinkenszand AMBTSJUBILEUM Op 1 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer M. Slabbe- Ivrn als gemeente-werkman m alge mene dienst der gemeente Heinkens zand in d'Ci.st trad. Benoemd De heer M. Schneider- berg, tijdelijk ambtenaar te: secreta rie van F.einken.xrand, is benoemd tct beaui.ltc aan c:.e N.V. Twentse I-enk te Goes. Het nieuwe kerkgebouw voor de Ge reformeerde gemeente te Dinteloord, is thans voltooid. In 1944 werd het oude gebouw door oorlogshandelingen verwoest. Eerst in 1949 kon ds. dr. C. Impeta de eerste steen leggen voor het nieuwe kerkgebouw, dat opge richt is naar een ontwerp van de architecten Reitsma en de Rooy. EXTRA RAADSVERGADERING In verband met enige spoedeisende aangelegenheden heeft de burgemees ter van Vlissingen de raad tegen a.s. Woensdagmiddag bijeengeroepen, OPENING JEUGDHERBERG Ondanks tegenslagen van allerlei aard is men erin geslaagd om de jeugdherberg „De Scheldestroom" nog voor het einde van dit vacantiesei- zoen in orde te maken. Het gebouw (de voormalige Willem III-kazerne) heeft enige tijd als tehuis voor ouden van dagen dienst gedaan. De afgelo pen maanden is het tijdelijk als inter naat voor leerlingen van de Zeevaart school gebruikt. Reeds zijn er gasten van allerlei nationaliteit gearriveerd. WOOR het eerst sedert 1944 heeft de parochie van de H. Biasius te Heinkenszand wederom een neomist ingehaald. Voor deze plechtigheid had zich een feestcomité gevormd dat Dinsdag avond om 7 uur de jonge priester aan de grens der gemeente opwachtte. Bij zijn aankomst werd de neomist toege sproken door de voorzitter van heb feestcomité, burgemeester B. Funk. Hierna begaf de neomist zich, vooraf gegaan door het feestcomité en een stoet ruiters, naar de parochiekerk waar een talrijke menigte was samen gestroomd. Aan de ingang van de Kerkdreef werd het gezelschap wel kom geheten door pastoor Witkamp. Voorafgegaan door de bruidjes van de kleuterschool werd de nieuwe priester nu door de schitterend versierde Kerk dreef geleid, waarna hij, geassisteerd door de eerwaarde heren kapelaan Rentmeester en pater Rijk (zoon der parochie) een plechtig Lof celebreer de in de overvolle en ruimschoots van bloemen voorziene parochiekerk. DE EERSTE H. MIS (~YP Maria Hemelvaart des morgens om 10 uur droeg de neomist zijn 7ATERDAG a.s. wordt te St. Jan steen de gouden bruiloft gevierd van August de Vos en Seraphina Reyns. Eigenlijk traden zij op 17 Augustus 1901 in het huwelijk, maar -(Advertentie) Geslaagd. Bij het te 's-Hertogen- bosch gehouden examen voor het vak diploma Rijksgediplomeerd schoenher steller slaagde de heer G. de Weerdt. „Lucifersactie' Minderbroeders klooster Wiihelminaweg 13 Woerden of een duibbeltje kunt U bouw meester worden. Hoe?door een pakje lucifers te kopen voor de opbouw van ons Mis sie-college. Zeg „ja", als ze U worden aangeboden. Het Missie-college werd door oorlogs brand verwoest. Door de brand van lucifers wordt het weer opge bouwd. AXEL, dat bekend staal om het or- ganiseren van feesten, heeft het er ditmaal minder luisterrijk afge bracht. De actieve winkeliersvereni ging „Axel Vooruit", die samen met de VV.V. een middenstandsoptoeht had georganiseerd, heeft hieraan geen schuld. Wanneer alles in kannen en '••uiten is. voor wat betreft de orga nisatie. maar vele gegadigden, die zich voor deelname hadden opgege ven. laten verstek gaan, dan kan een optocht niet van formaat zijn. Er was veel publiek, zowel uit Axel als uit de omliggende plaatsen. De wagens, die in de stoet meetrokken, wa.cn keurig verzorgd. 's Avonds om half negen kwamen bestuur en jury in hotel Het Gul den Vlies" bijeen om de uitslag be kend te maken. Deze was als volgt: De eerste prijs viel t° éel aan de fa. Dey. Manufacturen. Noordstraat, welke een prijs ontving van f 40; 2e werd de Winkelorganisatie ..Vivo" f 25: 3e Manufacturenhande! Nervoet, Wilhelminastraat f 15: 4e fa. B. H. Pot. Meubelhandel. Kerkdreef f 10; 5e fa Srh'eman. Has-den en kachels. Noordstraat f 10; 6e fa. schieman. Handbouwmachines. Noordstraat f 10. Ook de hieraan verbonden kinderop tocht (versierde fietsen enz) trok bij het publiek, grote belangstelling. Ook hiervoor waren prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag is hier als volgt: le prijs Ria Maas f 10; 2e prijs Nel ly Westveer f 7,50; 3e prijs Frans Schuts f5; 4e prijs Corry Wieland f 2,50: 5e prijs Coby Wieland f 2,50; 6e prijs Adri Knierieum f 2; 7e prijs Jopy Hofman f 2. terwijl de andere deelnemende kinderen ieder een zak snoep ontvingen. Axel is hiermee nog lang niet aan het einde van de feestweek, want van avond zal de Harmonie „De Verenig de Vrienden' uit Sas van Gent onder leiding van de heer J. Mannaert uit Hulst een groot concert geven op de Markt. Zaterdag is de beurt aan het niiperkorps uit Goes en de plaatselij ke mondharmonicaclub „Mondaccor- deola", die na des middags een muzi kale ronJwandeling maken Beide ver enigingen in uniform (aangeboden door de winkeliersvereniging) zullen later om beurten conoerten geven op de Markt, welke concerten zullen voortduren tot 10 uur 's avonds Alles bij elkaar gaat Axel nog een vrolijk weekeind tegemoet. l t 4 t f 4 t 4 t 4 4 i t i 4 i 4 4 t t 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 QEEN BREDANAAR van rond of boven de zestig, die Gek ke Giel niet heeft gekend. Want Giel was 'n wandelende illustra tie van Breda's straten. Van waar ie was gekomen, waarheen-ie is vertrokken, ik bedoel dan: waar- ie precies z'n allerlaatste adem heeft uitgeblazen, weet niemand meer te vertellen. Jong schijnt-ie nooit geweest te, zijn. oud even min. Niemand heeft hem ooit an ders gekend dan zo om en om de zestig, groot en breed .van postuur. Eén zaak stond echter vast: „de Gekke Giel was het meest- vervuilde volkstype, dat Breda ooit gekend heeft." VOOR WIE hem niet gekend hebben, volgt hier z'n „close- up". Zij, die hem wel gekend hebben, die hem, op eerbiedige afstand, lieten passeren, uit vrees voor „inniger contact", zullen on middellijk zeggen: „dat is-ie, van top tot teen". De top was 'n gro te, uitzakkende pet met gesple ten klep, 'n pet, die zeer vermoe delijk, dag noch nacht, van zijn haren kwam, haren, die aan weerszijden van de, steeds ma lende, bruin-zwarte, zakwangen, hingen. De hals zat, winter en zo mer, ondergedoken achter 'n wol len das, de romp was .-én blau we kiel, waarvan de mouwen om de polsen waren dicht gebonden met touwtjes. De broekspijpen van onbestemde kleur, zakten op 'n paar immense klompen. De go re vuist omklemde, als een meer moderne Methusalem, de bedel staf. Maar, die mouwen! Ze zaten vol gepropt als twee enorme blauwe worsten- Al wat de Gekke Giel incasseerde, onder welke vorm dan ook. werd er, langs de arms gaten, ingestopt; centen, sneden brood, met of zonder boter, spek vet of kaas, 'n kliekje vlees met het vet of de sau: er nog aan, endjes sigaar van de straat opge raapt. Giel accepteerde alles en vulde zich op als de bekende Mi- chelin -autobanden-pop. TT ENMAAL in zijn leven hebben een paar strarijongens een aanval op zijn mouwen gedaan. Ze trokken, terwijl-ie hardop voor een openstaande deur te bidden stond, Onze Vaders, eindeloos hardop herhaald op commando, de touwtjes rond zijn polsen los een hele uitverkoop zakte op het Brugstraat-trottoir, tot grote hilariteit van wat daar passeer de. Maar Giel bad onverstoorbaar verder, terwijl-ie rustig de ver zameling opraapte en zo goed en zo kwaad als 't ging weer in zijn mouwen wegborg. Giel was om de drommel niet gek, zo beweer den velen. Dat „gek" droeg dan ook meer de betekenis van „raar". Als men hem vroeg: „Giei. wat hedde liever, 'nnen boterham of 'n dubbeltje, kwam prompt het antwoord: „Leg 't maar boven op mekaar!" Daarom werd van Giel jetuigd: „Giel is allenig maar dub beltjes-gek". Z'n bidden was op recht gemeend. VIJn stoffelijk omhulsel, hoe- wel „met geen tang aan te pakken" omsloot 'n zeer zuivere ziel, waarin geen schijntje kwaad huisde. En toch, bij wie hem niet kénden, verwekte z'n bidden min of meer ergernis. In elk van zijn Onze Vaders laste hij een deel van zijn bedel-speech in. Dat ging aldus: „Onze Vader, Die in den door HENRI T' SAS Hemel zijtier ben ik weer, juffrouw, ik krijg ier ieleke week, 'nne „sjoe".... maar voor 'nne cent doei ik 't ookGeef ons heden ons dagelijks b-ood.en krabt er asteblief 'n bietje bo- terken overen vergeef ons onze schuldgene man heeft van mijn 'nne cent te goedik betaal alles ketantieder 't zij ne, zoals ook wij vergeven onze schuldenaren.... dubbeltjes zijn voor mijn 't makkelijkst om mee te nemen'k mot 'n paar nu- we klompen kopen en da hakt er inen leid ons niet in t korenOch, arme, Gekke Giel kende zelfs 't woord beko ring" niet, laat staan, de bete kenis ervan ALS GIEL, boven zijn verwach- ting bedeeld werd, volgde er stereotyp: ,,Nou krijde nog drie Wees Gegroetjes extra!" Waar had Giel zijn onderdak? De een zei: in de Gribus, de an der: in d'Outere Tenten, 'n derde: die slaapt 's nachts onder de vis- banken. Zekerheid hieromtrent had echter niemand. Giel dronk geen borrel, geen bier, rookte geen sigaar of pijp, was onge trouwd, kende geen familie, was, behalve van de lucht die van hem uitging, absoluut onschadelijk. Geen politie-agent zou het in zijn hoofd gekregen hebben, Giel te verbaliseren wegens bedelarij of landloperij. Giel was 'n Bre da's bezit, 'n stuk stads-decor, dat zich verplaatste, zonder wie of wat ook te hinderen. Was de een of ander van z'n „vaste klanten" kribbig, dan klos te Giel een deur verder, terwijl- ie. ook voor die hem afsnauwden, blééf bidden. Giel was 'n eenzame bedelaar, nooit zag je hem in de „Maan- dag-morge-stoet" van armen, kreupelen en dwazen". Hij was, voor de volle honderd procent, de paria der Bredase bevolking, die hem, op enkele uitzonderin gen na, nooit van de deur stuur de. zonder althans 'n kleinigheid te geven. Er werd wel eens ge mompeld: „Die haalt ze toch maar makkelijk binnen, zonder er 'n slag voor uit te voeren", maar nooit heeft iemand de Gekke Giel in een ietwat welgestelder staat ontmoet, dan ;n die, waarin hij, vele jaren lang door Breda heeft geklost. Hem te zien staan, te- zien lopen, te horen bidden, loon de rijkelijk de waarde van 'n dub beltje. CLECHTS eenmaal heb ik iets ,meer van Giel gehoord dan het gros der Bredanaars. 'n Keuter- boerke, even buiten de Haagse Poort, vertelde hei me, toen, bij toeval, het gesprek op landlopers kwam. Giel was, op 'n winter avond komen kloppen om onder dak: „Goeie, brave, mensen, mak asteblief binnen komen, om even tjes uit te rusten?" Ze hadden hem in 'n stoel gezet, dicht bij 't „plaggenvuur". En daar was te stillekes-aan bij gekomen. „Wa mekeerde Giel?" „Ik eet 't nie, goeie mensen ik ben nie lekker". „Lekker" heef trouwens geen sterveling hem ooit gekend. Ze hadden hem 'n kommeke koffie gegeven, en hij was in 't hooi blij ven slapen, 's Morgens vroeg was Giel alweer verdwenen. En een paar weken later werd er in Bre da verteld: „Ze hebben de Gekke Giel in 't Gastuis dood-gewas sen". aangezien de 17e op een Vrijdag valt, wordt het eigenlijke feest op Zaterdag gevierd. De dag wordt begonnen met een H. Mis om 8 uur. Aangezien net gouden bruidspaar daarbij niet zelf tegenwoordig zal kunnen zijn, omdat zij. niet zo goed meer ter been zijn en de gezondheidstoestand de laatste tijd wel wat te wensen overlaat, zal de H. Mis een niet zo plechtig kaïaKter Krij gen. Maar ondanks dat, wilde men deze dag toch niet ongemerkt voorbij laten gaan. En het zal hen die dag aan belangstelling wel niet ontbre ken. Op de eerste plaats zijn er na tuurlijk de vijf kinderen, aie allen getrouwd zijn en voor het grootste ge- oeelte ook m de buurt wonen. Het hu welijk werd gezegend met acht kin deren, maar arie zijn er reeas overle den, waarvan een bij een ongeluk in Amerika. Dat er voor zo'n groot ge zin veel te doen is geweest, laat zich verstaan. August heeit dan ook, zoals dat vroeger m deze streek het ge bruik en ook wel de noodzaak was, overal gewerkt, in Duitsland, in Brus sel en ook nog in Parijs, De laatste jaren echter was hij weer werkzaam in de eigen omgeving in een vlasbe- drijf. Natuurlijk laat bij dit feest ook de buurtschap zich niet onbetuigd. Het huis zal worden versierd. Om vier uur zal een gecostumeerde voetbalwed strijd worden gespeeld tussen de ju nioren en de senioren uit de buurt schap, waarbij de aftrap zal worden verricht door de oudste dochter. Later op 'e dag zal or de R.K. harmonie „St. Jan" een serenade worden ge bracht. 's Avonds is er in de zaal van Pluym een buurtfeest. eerste plechtige Heilige Mis aan God op. Hierbij assisteerden pastoor Wit-i kamp, herder der parochie, alsmede pastoor Clarijs, neef van de neomist en kapelaan Rentmeester, eveneens neef van de neomist. Deze laatste hield tevens de feestpredicatie. Daar-, bij stelde hij de betekenis van het H, Priesterschap in het licht en vroeg de voorspraak van de Heilige Maagd Man ria foor de jonge priester. DE RECEPTIE rxES MIDDAGS om half twee vond1 de receptie plaats. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Tal van, parochianen benutten de gelegenheid om de neomist en zijn familie geluk te wensen. Namens het feestcomité sprak d« voorzitter een feestrede uit. Hij gaf uiting aan de vreugde der parochia over het feit, dat wederom een van haar zonen tot het H. Priesterschap was geroepen. Als stoffelijk blijk van belangstel» ling bood hij namens de parochie een boekenschat aan, daarbij de hoop uit» sprekend dat deze de neomist op zijn levensweg zou mogen vergezellen en hem goede diensten bewijzen. Hij vroeg de neomist zowel de parochie in haar geheel als de individuele paro chianen in zijn gebeden te willen ge denken. De neomist dankte het feestcomi té en de gehele parochie voor al het werk dat zij te zijner ere hadden tot stand gebracht. Hij verzekerde ae aanwezigen dat dit alles op hem en zijn familie een diepe en blijvende in druk had gemaakt en zegde gaarne toe in zijn gebed te willen geocmuu diegenen die deze dag voor nem vot een onvergetelijke haoden gemaakt. HET SLUITING.-LOF UAES AVONDS om half acht werd 't sluitingslof gecelebreerd. De neo mist werd ditmaal geassisteerd door ae prior van het Benedictijnerklooster te Brugge en pater van Stee, zoon aer parochie. Hierin bedankte ae neomist ae genele parocnie nogmaals in gloed volle woorden. Tot slot werd het Te Deum gezon gen. Heinkenszand heeft zijn neomist op feestelijke en waardige wijze inge naaid. Ttcee Nederlanders getvond TWEE Nederlandse studenten uit Amsterdam, Jacob Willing (24 jaar) en Marten Kruit (23 jaar) zijn voor St. Laurent-de-Mure, ongeveer 20 ki lometer van Lyon, het slachtoffer ge worden van een motorongeluk. Hun motor slipte en stortte in een ravijn. Willing, die slechts lichte ver wondingen opliep, kon hulp halen. Kruit was er ernstiger aan toe, Hfj werd met een schedelbreuk naar het ziekenhuis overgebracht. 1W1AANDAG a.s. wordt de weg tus- 1 sen Middelburg en Vlissingen vanaf de Poelendaeiebrug tot aan de Keersluisbrug voor alle verkeer afge sloten. De afsluiting van Middelburg tot Vlissingen zal van lange duur zijn in verband met het dempen van de watergang langs de oude weg en het leggen van een geheel nieuwe ver keersweg. Je afsluiting van Vlissin gen tot Souburg zal korter duren en dient slechts voor het leggen van de Baileybrug ter vervanging van de Keersluisbrug, welke geneel vernieuwd zal worden. Intussen brengt dze afsluiting voor het verkeer grote moeilijkheden mee. Het zal worden omgelegd over de bre de vlissingseweg en over Koudekerke. Ook de verbinding tussen beide plaat sen ondergaat een belangrijke wijzi ging. Om te beginnen komt de kwartier- dienst tussen 12 en 6 uur te verval len. De dienst over de Oude Vlissing seweg via Oost-Souburg blijft groten deels gehandhaafd. De vertrektijden zijn bepaald op het half uur uit Mid delburg en op het hele uur uit Vlis singen, dus 5 minuten later dan nu het geval is. Komende van Middel burg is de route door Vlissingen: Paul Krugerstraat - Badhuisstraat Betje Wolffplem, dat begin- en eindpunt wordt. Terugkerende wordt de oude route gevolgd, dus Aagje Dekenstaat» - Scheldestraat - Paul Krugerstraat. Tussengelegen haltes zijn op de heen weg de Fordgarage en de Badhuis straat hoek Paul Krugerstraat. Op de terugweg blijven de oude haltes ge handhaafd Voor de route via Koudekerke rijdt de bus via de Lange Viele en 't Zand. De halte Tramsingel wordt verplaatst naar drogisterij De Vijzel. In Vlissin gen is de route President Roosevelt- laan (halte) - Bonedijkestraat (halte bij de school Goed Wonen) - Brouwe- naarstraat (halte bij de R.K. kerk) - Paul Krugerstraat (halte hoek Bad huisstraat) - Badhuisstraat Betja Wolffplein. Terug gaat de route dan via de Aagje Dekenstraat - Schelde straat (halte hoek Paul Krugerstraat Paul Krugerstraat Brouwenaar- straat (halte R.K. kerk) - Bonedijkse- straat (halte school Goed Wonen) President Rooseveltlaan (halte). De ze bussen zullen niet stoppen in Kou dekerke voor het in- of uitlaten van passagiers. De vertrektijden zijn zowel van Vlissingen als Middelburg op het hele als het halve uur. Zodra de Baileybrug te Vlissingen gereed is zal op het traject via Oost- Souburg weer een andere dienstrege ling worden ingevoerd. Gaskraan niet goed gesloten TOEN de bewoners van een perceel op de Zuid Buitensingel te 's-Gra- venhage een scherpe gaslucht roken, begaven zij zich onverwijld naar het buurhuis, waar het bejaarde echtpaar S. woont. Zij vonden het ephtpaar be wusteloos te bed en spoedig bleek, dat de gaskraan beneden in de keuken open stond. Waarschijnlijk heeft me vrouw S. vergeten de gaskraan goed te sluiten. De 83-jarige heer S. en zijn 79-jarige echtgenote zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Voor het le ven van de heer S. wordt gevreesd. SLUISKIL. Zaterdag 18 Augustus. Oprichtingsvergadering Stille Omgang, in het Parochiehuis om 19.30 uur.

de Stem | 1951 | | pagina 2