Stad en Land Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren De Grote Dag van Hulst Bevolkingsonderzoek op tb.c. in Zeeland vordert EEN KERK VOL ZIEKEN TE BREDA Ambonezen zijn vechtjassen Weduwe van 78 steekt een kaars op Chefarine „4" doet wonderen De veilingsver. Zuid-Beveland nam belangrijk besluit DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 Zuivere huid De Nijtengo Het programma der feestelijkheden MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN VERBETERING VAN FRUIT-AFZET Reeds 72.000 interieurkiekjesgenomen DE RELLETJES TE MIDDELBURG Oud-K.N.I.L.-officier looft de houding der politie De maréchaussée vertrokken GOES De Ambon nezen Onze groente RILLAND sluit aan bij B. L. O. regeling Aanwinst voor Terneuzen DIRECTRICE VAN „TERMAN- TELINGE" BENOEMD. Tot directrice van het pension rusthuis „Ter Mantelinge" te DomburgOostkapelle is benoemd Zr. W. A. Oskamp-Hij ink te Gro ningen. Zr. Oskamp-Hijink was achter eenvolgens werkzaam in het zie kenhuis te Almelo, Diaconessen- huis te Utrecht, het Internaat van het Chr. Lyceum te Zeist en is thans werkzaam als wnd. direc trice in het Internaat van de Herv- Gezinszorg te Groningen. NIEUWE VERENIGING VAN OESTERKWEKERS Dezer dagen werd een nieuwe vereniging van oesterkwekers en -exporteurs opgericht onder de naam van „Vereniging van Oes terkwekers en -Exporteurs Ver- voex", gevestigd te Yerseke. De oprichters zijn 17 oesterkwe kers en -exporteurs, die uit de oude organisatie zijn getreden. De koniniküjke goedkeuring op de statuten is terstond aange vraagd. Het voorlopig bestuur be staat uit de heren van Dort, Ber gen op Zoom, voorzitter; Verwijs Yerseke, secretaris; Baay, Tholen, Mieras, Yerseke. (Advertentie) zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 cc JAARVERGADERING VAN HET WIT-GELE KRUIS De jaarvergadering van de pro vinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" zal gehouden worden op Zaterdag 25 Augustus a.s. te 14 uur in het Hofzichtthea- ter te IJzendijke. KAJOTTERSTUDIEDAGEN TE SEPPE De diocesane K.A.J. houdt haar studiedagen in Seppe op 14, 15 en 16 en van 21 tot en met 23 Sep tember. Da eerste drie dagen komt het kader van Roosendaal en Bre da bij:en, terwijl op de andere studiedagen de bestuurderen van de afdelingen uit Bergen op Zoom en Zeeland de actuele problemen onder de loupe nemen. Naast Pa ter drs. Mes zal ook Dré de Wolf tijdens de bijeenkomsten het woord voeren. HOOG WATER IN KANAAL DOOR WALCHEREN Er is de laatste dagen in het Kanaal door Walcheren zoveel wa ter ingelaten, dat het waterpeil zeer belangrijk is gestegen. De hier aanwezige woonarken, die langs de glooiing van het Kanaal liggen, kwamen met hun loop planken niet meer toe en moes ten deze verlengen. W/IJ ontvingen van het Nijtengo-co- mité net volgende overzicht van de feestelijkheden gedurende de Nij- tengodagen: Donderdagavond 8 Aug.: Concert van „Euphonia" te Goes; Vrijdag idem van „Hosanna"; Zaterdag optreden van „St. Caecilia" uit Stampersgat; Maandag 13 Aug. concert van de En gelse militaire Band „The King's own Hussars"; Dinsdag O.K.K. uit Wemel- dinge; Woensdag 15 Aug. Tamboer en pijperskorps „Excelsior" uit Goes; Donderdag 16 Aug. is er een Indische avond met de Ambonese Krontjong band. Het vissersspel gaat evenwel niet door; Vrijdag daaropvolgend meldt het program optreden van een Indisch danspaar en de laatste avond komt „Schelde-galm" uit Hansweert. Op de beide Zaterdagmiddagen treedt de Goese Hawaiianband op. (Vervolg van pag. I) zo graag had ondernomen. Die bede vaart, het was zijn lievelingsplan waarmee hij zijn bekering van 25 jaar geleden had willen vieren. Hij was nog nooit in Rome geweest. „Ik had een reductiebiljet voor personeel van onze eigen luchtvaartmaatschappij ge nomen om naar Rome te vliegen, maar ik denk, dat een gift aan de weduwe toch nog een betere manier is om mijn geloof te beleven". Boven zijn hoofd bewogen zich zil veren vliegtuigen in de blauwe lucht. Hall stond in zijn hangar, bekeek een vrachtbrief, stak een potlood achter zijn oor en zei: „Ik heb niet veel. Mijn grondloonvan 75 gulden kan ik door overwerk tot 90 opvoeren. Meer dan genoeg om ervan te komen. „Sint Franciscus zei: „Niets hebben en toch alles bezitten". Dat verklaart mijn motief. Ik ben blij. dat ik me vrouw Maclure een beetje gelukkiger kan maken". 13 SEPTEMBER TN GOLDERS GREEN zit Elsie Mac- lure, in haar zit-slaapkamer. De andere kamers van het huis, dat wij len haar man 28 jaar geleden voor haar kocht, zijn ingenomen door vier kostgangers. „Dat tientje van mijnheer Hall maakt, dat ik de eindjes nu wel aan elkaar 'kan knopen. Hij moet toch een erg goede man zijn. Hij vroeg me, wanneer ik jarig was. Ik zei: 13 Sep tember en toen vertelde hij me, dat hij van plan was, me met een taxi te laten halen, zodat ik bij hem thuis een verjaardags-taartje kan komen eten. Is dat nu niet aardig?" Mevr. Maclure die Anglikaanse is, zal nu met toestemming van deze kerk haar kaarsje gaan opsteken in de St. Edwardskerk in Golders Green. En zij zal bidden voor een vreemdeling, die James Hall heet. Zij zal dat doen elke week. zolang zü leeft. AUTO TEGEN BOOM De 57-jarige A. S. uit Hulst reed met zijn auto op de weg Hulst Axel tegen enkele bomen. S. werd met ernstige hoofdwonden naar huis vervoerd- De auto werd zwaar beschadigd. (Advertenties) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 takUttan 75 CT. 40 Jaar drogist. De heer A. M. van Varik herdacht gisteren de dag dat hij 40 jaar geleden als drogist in dienst trad bij de fa. Schulte en Thieme. WOONRULMTE-VERBETERING B. en W. stellen de raad, die Maan dagmiddag a.s. zal vergaderen, o.m. voor de woning Seisweg 29 te verbou wen, waartoe een crediet van f 5200 nodig zal zijn. De woning zal daarna worden verhuurd aan de militaire arts, de heer M. Reyerse. De leden van de commissie van bijstand konden het over dit voorstel niet eens worden, zodat de raad nu zal dienen te be slissen. Voor het herstel van 16 wo ningwetwoningen aan de Lage Weg wordt een crediet gevraagd van f 20.417.50. Benoemd. De opzichter van de gemeentelijke reinigingsdienst, de heer J. J. D. Scheffener, is benoemd tot directeur van de gemeentereiniging te Sneek. Motorscbade. Het uit Antwerpen komende Zweedse m.s. Tova is de ha ven binnengelopen met motorschade. Het zal worden gerepareerd bij de N. V. Kon. Mij. De Schelde. Souburg Muzikale wandeling. Vanavond zal Vlijt en Volharding ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan een mu zikale wandeling maken. De signaal- afdeling van Astrout zal hieraan me dewerking verlenen. De route luidt ais volgt: Burchtstraat, Vlissingsestraat, Nieuwstraat, van Teylingenstraat, Bu- teuxstraat, Braamstraat, Kanaalstraat Koopmansvoetpad, Poortugaalstraat, Haaksbergenstraat, Kanaalstraat, Pas poortstraat, Oranjeplein, Middelburg sestraat, Buteuxstraat. Arnemuiden BURGEMEESTER ZIEK De raadsvergadering werd geleid door de loco-burgemeester, wethouder J. Polderdijk, die mededeelde, dat de burgemeester wegens ziekte ongeveer en maand afwezig zal zijn. In ver band hiermede werd de heer F. M. Geluk, ambtenaar ter gemeente-secre tarie, benoemd tot tijdelijk onbezol digd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. (Advertentie) Zo begroette Hulst aan de uitgang van de Basiliek Pater Frits van Waes- berghe, zesde priesterzoon uit één gezin, na diens eerste plechtige H. Mis. Van links naar rechts: de weleerw. heer Kimmei, thans kapelaan te Ginneken en eertijds rector E. K. te Hulst. Dan mej. Pauline van Waes- berghe, een tante van de neomist. Vervolgens een broer, pater Ed. van Waesberghe, dan de neomist. Iets naar achteren een broer, de heer Aug. van Waesberghe, directeur Ned. Handelmij. kantoor Eindhoven, de moeder van de neomist mevr. van Waesberghe en Deken Jos. Plasschaert. P)E Veilingsvereniging „Zuid-Beve- land" te Goes heeft een belang rijk besluit genomen. Teneinde de af zet van het fruit in de maanden Ja nuari tot Mei beter te doen verlopen en de markt in het najaar te ontlas ten zal een pool gevormd worden uit de aanvoer van Goudreinette's en Jo nathan's. Telers met partijen van 3000 kg. en groter kunnen hieraan deelne men en 20 procent van hun oogst hierin onderbrengen. Het plan dat op de algemene ver gadering door het bestuur naar vo ren werd gebracht vond algemene in stemming en terecht want, zoals een der leden van de pool-commissie, die uit de telers zelf is gevormd, toelicht te, vorig jaar kwam het regelmatig voor, dat partijen werden ingehouden waardoor de kopers voor een gesloten deur kwamen. Dat zoiets een regel matige spreiding niet in de hand werkt, is begrijpelijk. Ir. W. van Soest, de Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland en West-Bra bant had tevoren een lezing gehouden over de afzet van koelfruit, waarin hij wees op de practische voordelen van poolvorming. In de toekomst zal men met een stijgende productie rekening moeten houden, zo vertelde hij. De koelruim te in ons land wordt steeds vergroot ze bedraagt thans 49—60 millioen kg. en daarboven wordt nog geïm porteerd. In het afgelopen jaar heeft men niet de gewenste spreiding van het fruit kunnen bereiken en de kwekers deden wat zij de handel verweten hebben, namelijk speculeren. In de Ver. Staten gaat dat anders. Daar ziet men de koelhuizen als on derdeel van het bedrijf. Niemand heeft daar bezwaar tegen koelplicht en men vindt het heel natuurlijk dat men zijn fruit koelt. De kosten voor het koelen worden ook over alle telers omgeslagen of ze gekoeld hebben of niet. Zo moet het hier ook worden. Net als in de ver. Staten moeten we dit vraagstuk uit een algemeen stand punt van spreiding bekijken. WAN het huishoudelijk deel der ver gadering valt het volgende te ver melden: De behaalde resultaten in het af- Q IS TERMORGEN hadden we een onderhoud met de t.b.c.-arts, dr. Joost, die met zijn staf, sinds Octo ber 1950 het bevolkingsonderzoek in Zeeland beoefent. Er werd gestart in Goes en daarna zijn Schouwen, Tho len, St. Philipsland, Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Veere en Vrouwenpol der op Walcheren bewerkt. In totaal werden er reeds 72.328 Röntgen-foto's genomen; nog 30 pet. der bevolking van genoemde gewesten en plaatsen hield zich afzijdig. Dit percentage is betrekkelijk nog meegevallen. Er vertoonden zich top pen en laagten. Veere spande de kroon met ruim 98 pet, terwijl Hoek met on geveer 60 pet. de rode lantaarn draagt. Ruim een-derde deel van de pro vincie is thans afgewerkt en het res tant hoopt men in l'/2 jaar onder de knie te krijgen. Op Walcheren wordt in Sept. verder gewerkt. Op de ruim 72.000 onderzochten werden een 55 gevallen van verborgen besmettelijke t.b.c. ontdekt, dus drie kwart per duizend. Dit is lager dan elders, waar het gemiddelde één per duizend is. Dr. Joost vond, dat de kosten en moeiten deze uitkomst loonden, want de 55 gevonden lijders, die zich ge zond voelden, waren haarden van be smetting voor hun omgeving. Zij hebben zich allemaal onderwor pen aan de noodzakelijke behandeling. Dank zij een speciale regeling tussen de Sanatorium-ver. en de verzekerings instellingen is er voor hen, die zich tijdens het bevolkingsonderzoek verze keren voor sanatoriumverpleging geen wachttijd. Met klem van redenen stel de dr. Joost vast, dat men in het be volkingsonderzoek een nieuwe tak moet zien van de t.b.c-bestrijding. De deelname der bevolking zou nog ho ger zijn, indien de gemeenten de kos ten van het onderzoek of een deel daarvan voor hun rekening namen. Dit is ook financieel verantwoord, want als de kosten voor verpleging in de sanatoria van armlastige t.bc.-lij- ders later voor rekening van de ge meente komen, zijn ze duurder uit. Dank zij het onderzoek zijn ook en kele gevallen van kwaadaardige long gezwellen (geen t.b.c.) ontdekt en zijn deze mensen chirurgisch gehol pen. Dr. Joost beklemtoonde ook dat de huisartsen en de consultatie-bureaux onmogelijk alle gevallen van besmet telijke t.b.c. kunnen opsporen, van daar dat het onderzoek op deze wij ze zo n groot goed is. Feitelijk zou ieder jaar zo'n onder zoek moeten plaats hebben, maar hier zal men wel tevreden moeten zijn met een onderzoek om de drie jaar. Weet men trouwens te bereiken, dat iedere drie jaar heel de bevolking eraan deel neemt, dan is het ideaal al dicht benaderd. gelopen jaar waren niet zo teleurstel lend als men wel uit het jaarverslag zou opmaken, vertelde de secretaris, de heer J. J. Lindenbergh. De omzet was weliswaar drie ton lager dan vo rig jaar. maar bereikte toch nog een totaal van f 4.912.000,waaronder een bedrag van f 424.000,van de eierveiling. De oorzaak van de terug gang lag voornamelijk in de iets ge ringere oogst van appels en peren en de wat lagere prijzen die werden ge maakt De bouw van het derde koelhuis vordert goed en alles wat men wenst is een verbinding van het gebouw in de Poel naar de Kloetingse weg. Het aantal leden bedraagt 1071. HET DURE PAKSTATION MAMENS de financiële commissie 1 bracht de heer Steyn verslag uit. Hij noemde het verlies van f 51.701.08 dat het pakstation geleden had, wel erg groot en vroeg zich af of de 'sor- teerlonen niet herzien moesten wor den. De voorzitter antwoordde hem dit niet aan te bevelen omdat de te lers dan misschien zelf gaan sorteren. Voorts vond de heer Steyn de winst op het koelhuis te hoog en vroeg hij of de koellonen niet verlaagd konden worden. Ook hier had het bestuur be zwaar tegen. Vorig jaar bedroegen de baten f 700,en thans f 15.000, Een suggestie van de heer Steyn BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus, z.v. H. Mentzij- Netten; Maria, d.v. J. Veistraeten- Waeipcel; Eugenius, z.v. A. Fassaert- Boerbooms; Louise, d.v. W. Hardeman- van Akkeren; Cornells, z.v. A. van der Have-Baert; Roeiolje, d.v. A. Dour- leijn-van der Wolde; Anna, d.v. C. Hangooi-Herrebout; Abraham, z.v. L. Wieland-Dieleman; Pieter, z.v. C. de Roo-Polderman; Anthonie, z.v. P. van Wijck-van de Velde. Overleden; D. van Alten 70 jr., we- duwn. van L. de Koeijer; P. 't Gilde 61 jr., echtg. van M. Smallegang; J. de Meulemeester 61 jr.; S. Everaert 81 jr., echtg. van Ch. van de Velde; E. Baert 47 jr., echtg. van M. Immer- seel. As gebroken. Tijdens het schut ten hiak de as van één der ebdeuren van de zeesluizen. Het schutten moest worden gestaakt en een 4-tal schepen kon dat tij de sluizen niet meer pas seren. 's Nachts, toen het weer hoog water geworden was, was het euvel echter verholpen. Axel CONCERT VAN „THE KING'S OWN HUSSARS" Het concert, te geven door „The King's Own Hussars op Vrijdag 10 Augustus des avonds om 7.30 uur is ais volgt samengesteld: 1 A Fanfare sounded on 24 Trumpets; 2 Ouvertu re Oberon, Weber; 3 Suite L'Arlesien- ne, Bizet; 4 Two movements from the concerto for Trumpet, Haydn; 5 Sui te Three English Dances, Quilter; 6 Selection Waltzes from Vienna, Strauss. Interval (Pauze)7 Selecti ons Memories of Franz Léhar, arr. Hall; 8 The Male Voice Choir with excerpt from its repertoire; 9 des criptive arrangement of the lovely om een koelhuis te bouwen op zuiver coöperatieve basis werd voorlopig af gewimpeld, omdat men een voorzich tig beleid wil blijven voeren. De post „rekening-courant kopers" werd door de financiële commissie te hoog geacht. De heer Ermerins, lid dezer commissie, vond de balans door de accountants wel wat te „luchthar tig" opgezet. Waarom heeft men er geen post „dubieuze debiteuren" op gezet? Hem werd geantwoord, dat er geen reden is tot ongerustheid. De veilingen houden hierover onderling contact en wanbetalers zullen zeker worden gesignaleerd. De balans sluit op een bedrag van f 1.060.629,76 met een nadelig saldo van f 1.181,03. Het overige gedeelte van de agen da werd vlot afgewerkt. In de finan ciële commissie werd gekozen in de vacature Steyn, de heer P. Rijk te Oudelande en als plv. de heer C. P. Zuydweg te Kortgene. De contributie werd vastgesteld op f 1,—. De aftredende bestuursleden, de heren H. B. Pilaar, A. J. van der Linde, A. van der Poest Clement en J. J. Lindenbergh werden herkozen. De rente van het ledenkapitaal werd vastgesteld op 4 pet. Voorts werd het bestuur gemachtigd tot het aankopen, van nieuwe emballage. Scottish air Loch Lomond, arr. Ri chardson; 10 A Selection of the mu sic from the film „The King steps out"; 11 Xylophone Solo's, solist: Bandsman A. Honeyman; 12 Pomp and Circumstance No. 1, Elgar; The National Anthem. STICHTING „GOED WONEN" In verband met de komende ten toonstelling vanwege de Stichting „Goed Wonen" in Pian-West weid ten huize van dr. van der Lee alhier een conferentie gehouden, waar de heer J. W. Jansen uit Den Haag, directeur van deze stichting, doel en streven naaer uiteenzette. In zijn bijzonder boeiende causerie zeide de heer Jansen, dat 't initiatief tot deze stichting is geboren in de oor log, toen men zich atvroeg wat met de beschikbare capaciteiten voor on ze cultuur zou kunnen worden gedaan. Ter bereiking van het doel: het zoe ken naar een wetenschappelijk ver antwoorde wooncuituur wordt samen gewerkt door: de consumentenstich- Ung „Goed Wonen" (d.i. in feite het genele Ned. Volk), alle woningbouw verenigingen. de Ned. Woningraad, de Bond voor Kunst en Industrie, de dis- tribuantenvereniging „Goed Wonen" (de winkeliers), de gebonden Kunsten Federatie enz. Alhier nam mevr. v. d. Lee het ini tiatief de ideeën van „Goed Wonen" te propageren, welk denkbeeld door de Plattelandsvrouwen-afdeling is overgenomen. Clinge Geslaagd. Onze dorpsgenoot R Stevens, onderwijzer aan de Sint Bernardusschool alhier, slaagde te Breda voor Hoofdakte A. Geslaagd. Onze dorpsgenoten Ch. Weemaes en Th. Acke slaagden te Terneuzen voor het Middenstandsdi ploma. St. Jansteen Gouden Bruiloft. 18 Augustus herdenkt het echtpaar A. de Vos-Reyns Molenstraat 29 zijn gouden huwelijks feest. Een feestcomité is inmiddels ge vormd. Koewacht Geslaagd. Te Terneuzen slaagden voor 't Middenstandsdiploma onze dorpsgenoten M. de Bouvré, Th. Raes, W. Raes en O. Verstraeten. IJzendijke Geslaagd. Bij het te 's-Graven- hage gehouden examen voor de akte N.H. slaagde onze dorpsgenoot Mau rice Reijniers. Op reis. De leden van de R.K. Bouwvakarbeidersbond maakten per autobus een uitstapje naar Antwer pen. Ook brachten zij een bezoek aan de dierentuin. Benoemd. Als leraar aan de R. K. Technische School te Oss is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd de heer M. Rei.iniers alhier. 70ALS we reeds schreven meent 'n deel der Middelburgse burgerij dat de politie Zaterdag en Zondag vooral wat al te zachtzinnig is opge treden tegen de oproerige Ambonezen, welke mening weer niet gedeeld werd door de Nederlandse autoriteiten, die als hun gevoelen te kennen gaven dat er tactisch is opgetreden en daardoor erger werd voorkomen. Wij waren gisteren in de gelegen heid deze kwestie voor te leggen aan een alleszins deskundige op dit ge bied, n.l. aan overste E. v. Baazel, ambtenaar van het Ministerie van Uniezaken, die regelmatig alle Am bonezen-kampen bezoekt en als oud officier van het K.N.I.L. dertig jaar zijn Ambonezen kent. Overste van Baazel moest lachen om de verkondigde opinie, dat bij het lossen van enkele schoten de Ambone zen Zondagavond wel ingebonden hadden. De Ambonezen, zei hij, zijn echte vechtjassen en eenmaal in op winding door niemand en niets meer te weerhouden. Zou er Zondagavond bloed zijn ge vloeid, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest en zouden ook de goedwillenden, tot de strijd zijn over gegaan. Wat dan de gevolgen waren geweest, gezien de geringe politie-macht laat zich denken. De aard van deze Ambonezen is vul kanisch; komt fjet tot een uitbarsting, dan heeft men te doen met een na tuurkracht, die zich niet iaat indam men, doch eerst moet uitrazen. FNESGEVRAAGD zei overste van w Baazel, de instelling van de vrij- gezellenkampen funest te vinden. Veel beter is het deze jongens te verdelen over de kampen van gehuwden. Daar is een meer gezellig leven in familie verband, terwijl de ouderen een kal merende invloed op de jongeren uit oefenen. In beginsel is dan ook reeds beslo ten om dit stelsel toe te passen. Natuurlijk zullen dat is althans onze mening de gebeurtenissen te Middelburg de uitvoering van deze maatregel veel bespoedigen. De 120 vrijgezellen die te Norg in een kamp zaten zijn reeds naar Scnat- tenberg (Westerborg)waar een ge huwdenkamp is, overgebracht. In totaal zijn er onder de Ambone zen in Nederland duizend van deze vrijgezellen, tegen 2700 gezinnen van militairen. WAAROM ER NIET GEWERKT WORDT QEDACHTIG aan het spreekwoord; Ledigheid is des duivels oorkus sen, vroegen we waarom deze oud-mi litairen niet aan het werk gaan. De overste antwoordde hierop: De Am bonezen zijn tegen hun wil gedemiü- tairiseerd. Daarover hebben ze een proces aanhangig gemaakt tegen de Nederlandse regering. Hangende deze procedure denken ze hun standpunt te verzwakken, wanneer ze arbeid aan- 'aarden. Het is zelfs zo sterk, dat ze 'oor karweitjes in het kamp geen loon willen aanvaarden. Verliezen ze het MAAR wij vernamen zijn de ma rechaussees met hun oorlogs- uitrusting reeds vertrokken uit Middelburg, alsmede de meeste manschappen van de militaire en rijkspolitie. Enige reserve-krach ten zijn voor alle zekerheid nog achtergebleven. Men deelde ons voorts mede dat ook gedacht wordt aan een strafrechtelijke vervolging van de schuldige Ambonezen, maar het is heel moeilijk daar gevolg aan te geven, daar de eigenlijke da ders niet met absolute zekerheid zijn aan te wijzen. De solidariteit onder de Ambonezen sluit boven dien het bekomen van aanwijzin gen omtrent personen uit. proces dan komt daarin wel verande ring. De kampbewoners, die momenteel wel werken, zijn geen oud-soldaten, maar Ambonese burgers, die als ver stekeling met de militairen mee kwa men. We informeerdn ook nog of de Am bonezen niet naar eigen land terug willen. Ze zullen dit nooit doen als onder danen van Soekarno, dus van de re publiek, wel als Ambon een vrije deel staat zou worden. Om dezelfde rede nen willen ze niet naar andere delen van Indonesië. Uitzending naar Korea is evenmin mogelijk omdat de Ambonezen de sta tus van Indonesiër hebben en Indone sië zich buiten het conflict houdt. Bo vendien is de neiging om als vrijwilli ger daar heen te gaan niet meer aan wezig. volgens onze zegsman. Zo is deze kwestie er een, die lang, zeer lang een der vele zorgen van de regering zal blijven. fes*»» Men komt toch wel even onder de indruk, wanneer men dezer dagen de Sacramentskerk te Breda betreedt en daar de banken van het schip ziet vervangen door een groot aantal zie ken op hun bedden. Het is voor deze zieken dé gebeurtenis van het jaar, dit Zieken-triduum. Breskens Vismijn. Aanvoer in de week van 29 juli t/m 4 Augustus: 1756 kg. bot f 0.30—J16; 1863 kg. schar f 0.52—0.16; 4597 Kg schoi 0.55— 0.16; 1480 kg. tong 1.50 —3.87 5 kg. rog 0.50; 515 kg. onverkochte vis (voor vismeel) 0.09Vi; 187 Kg binnenland garnalen f 1.421.16; 5694 kg. export garnalen 2.511.06. DE 50.000 VIEL IN ONZE GEMEENTE De collecteur der Staatsloterij, de heer H. Bakker, kreeg Maandag het prettige bericht, dat op het door hem geplaatste lot no. 9489 de f 50.000 was gevallen. De heer Bakker had' het lot in z.g. „tientjes" verkocht, zodat hij verschillende mensen, waarvan enke len op de dorpen woonden, gelukkig kon maken met een „vacantie-toeslag" van formaat. AUTO DOOR 'T WEGDEK GEZAKT Op het Rimmeiandplein, waar de ondergrond maar slap schijnt te we- zen, zakte eergistermiddag een vracht- wagen van de fa. Wiskerke radicaal, en tot aan de laadbak toe, door het wegdek heen Een zware takelwagen was nodig om de wagen weer op de begane grond te brengen. ,.[)e" Ambonnezen zijn in opspraak geraakt door relletjes in Middelburg. Maar laat men toch goed bedenken, dat het hier slechts om een betrekkelijk kleine groep uit de grote massa gaat. Men mag toch ook niet zeggen, dat „het" Nederlandse leger oproe rig van stemming is, omdat een stel soldaten in Eindhoven herrie heeft geschopt. Intussen heeft het geval weer duidelijk gemaakt, dat te toestand van thans niet kan voortduren. Het samenzijn in kampen van zo veel mensen, die niets omhanden hebben, schept haast onvermijdelijk ongewenste voorvallen. Indertijd heeft Scher- merhorn gezegd, dat er geregeerd moest worden met verbeeldings kracht. De Nederlandse regering kan echter ten aanzien van de Ambonnezen niet meer verbeel dingskracht opbrengen dan de verzuchting: Gingen ze maar naar Indonesië terug! Is er nu bij al die deskundigen op de departe menten nu eens niemand, die een wat meer lumineus denkbeeld heeft? Liet is een ellendig geval met on ze groenten-export. De tuin ders zijn geen ogenbli/k zeker van de toestand. Dan weer is het Duitsland, dat pardoes zegt: Wei hebben uw groenten niet meer no dig- Dan weer zegt België: grens dicht. En nu zeggen Duitsland en België het in koor. Op die manier is geen vaste bedrijfsvoering meer mogelijk. Neen, we zijn nog lang. niet toe aan het Verenigd Europa! Vooral pijnlijk doet het aan, dat de Benelux nog zo zeer hapert door het befaamde landbouwpro- tocol, dat het recht geeft, om in eens de export voor agrarische producten af te dammen. En die- arme betalingsbalans van ons krijgt weer een lelijke duw aan de kant van het deficit Salarisverhoging voor wethouders FAE RAAD van Rilland kwam onder voorzitterschap van burgemeester J. A, de Goffau bijeen. Op verzoek van het Luchtbescher- mingsgebied Z.- en N.-Beveland werd 5 ct. per inwoner beschikbaar gesteld voor de burgerlijke verdediging. In behandeling kwam daarna het concept-besluit van G.S. inzake ver hoging met 5 pet. van de jaarwedden van de wethouders. Deze zullen dan f 400 bedragen. Wethouder Butijn acht deze verhoging niet nodig nu op alles bezuinigd moet worden. Na enige bespreking werd besloten geen bezwaar legen het voorstel van G.S. in te brengen. De heer D. Spaan te Kortenhoef, thans tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school werd als zodanig vast be noemd, terwijl tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand de heer J. L. Woudstra werd benoemd, zulks in de vacature, ontstaan door het ver trek van de heer Glerum. De rekening over 't dienstjaar 1950 werd aangeboden. Deze wees een na delig slot aan van f 5287. B. en W. stelden voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor buitengewoon lager onderwijs voor z. en N. Beveland (Koningin Wilhelmina School te Goes). Tot nu toe was Riliand-Bath de enige ge meente, die tot deze regeling nog niet was toegetreden. Bij het plaatsen van leerlingen uit de gemeente lever de dit moeilijkheden op. De voorzitter meende dat met toetreding niet lan ger diende te worden gewacht. Er zal echter een ïnleggeid oetaald moeten worden, terwijl wegens exploitatiebij dragen tot nu toe 125 pet. moest wor den betaald. Na bespreking werd besloten toe te treden. Aan de school Zandbaan zullen gel den beschikbaar worden gesteld voor aanschaffing van leermiddelen. Het partiële uitbreidingsplan be treffende aanleg sportveld voor de köm Rilland werd thans vastgesteld. De klim- en droogtoren van de nieu we brandweerkazerne van Terneuzen.

de Stem | 1951 | | pagina 2