Er zijn werkkampen inRusland Zesde Priesterzoon uit één gezin De nieuwe kolenprijzen Gekrenkt Ambon r Noodweer boven Nijmegen en omgeving E Vlucht uit het „paradijs" Kaesong„geen vorderingen" I uur? Het groot verlof Nationale Reserve Pater Frits van Waesberghe draagt te Hulst zijn eerste plechtige H. Mis op Pastoor J. de Meule- meester overleden De groentenuitvoer naar Duitsland Weer een luchtbrug DAGBLAD VOOR ZEELAND Russische „Waarheid" spreekt indirect de PRAWDA" ANTWOORDT OP MORRISON'S ARTIKEL Goede bedoeling als propaganda uitgebuit Mensonwaardige deportaties in Hongarije Naar de wereldjamboree koeler j hedenavond: aCht*ng' geldig tot Is de blonde Pool een moordenaar water stroomde van de heuvels en straten geleken beken DEBLONDE POOL, naar wie de politie je Nice zocht, in verband met de moord op mevr. Ridz-Smigly, heeft zich aange meld. Zoals men weet, werd het lijk van de vrouw, waaraan het hoofd ontbrak, in een zak gevon den. Nadat zij lange tijd vermist was geweest. ZEVENDE JAARGANG No. Iiitsave- N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, nierstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4.55 p. kwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsl. oij niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. abonnementen worden op aanvraag verstrekt. 2062 Voor Cod, Koningin en Vaderland D O N D E R D A02 AUG, 19M Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3® per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7® per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek* Inzendingen, op advertenties, welke de uit. gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen, aff to geven, worden vernietigd» Bureau voor di" Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 R ZIJN IN DE SOVJET-UNIE gevangenissen en werkkam pen voor de vijanden van het volk. Dit feit, dat men van Russische "zijde steeds heeft willen tegenspreken, wordt thans, zü bet dan ook indirect toegegeven in het antwoord van het Sovjet-Russische blad „Prawda" („Waarheid") op het artikel de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, in van dat blad, Vakcentralen verzoeken ongedaan maken der verhoging DE RAAD van Vakcentralen (N.V.V., K..A.B. en het C. N.U.) hebben zich tot de minis ter gewend om de prijsverho ging der kolen ongedaan te ma ken en in ieder geval om ver zachting der gevolgen voor de gezinnen. De Raad is pijnlijk verrast, dat er over deze verhoging geen overleg is gepleegd met de daarvoor ingestelde organen. MU MET INGANG van gisteren de prijzen voor huisbrand zijn ver hoogd, zullen vele verbruikers, die hun bestellingen vóór 1 Augustus bij de détailhandelaren hebben gedaan, zich gedupeerd voelen en eisen, dat hun bestellingen alsnog tegen de oude prijzen worden uitgevoerd. De federatie voor de Nederlandse brand- stoffenhandel wijst er op, dat toege ven aan deze eis is een groot gevaar voor de handel betekent. Want de groothandelsprijzen zijn eveneens sterk gestegen en laten het verkopen tegen de oude prijzen niet toe. Bo vendien berekent de groothandel aan de detaillist ingaande gisteren ook de nieuwe prijzen, ook al zou het de afle vering van reeds in de afgelopen twee maanden gedane orders betreffen. De détaillist kan zich dus net zo min als de particulier beroepen op het feit, dat hij voor de le Augustus heeft be steld. Tenslotte wijst de federatie er nog QVER HET ALGEMEEN kan men zeggen, dat het blad de waarheid geweld aandoet bij de beantwoording der stellingen van Morrison. De be weringen van beide opponenten gaan dan ook over het algemeen langs el kaar heen. De aanval van Morrison, dat er in Rusland voor de mens geen vrijheid bestaat, probeert de „Prawda" te niet te doen door de bewering, dat er in Rusland wel vrijheid bestaat, maar niet voor de „vijanden van het volk". Voor hen aldus vervolgt het blad bestaan de gevangenissen en werkkampen. Die vijanden van het volk duidt het blad dan nader aan met de omschrijving „landeigenaars, kapitalisten, terroristen, dieven, moor denaars en agenten, die een omwen teling moeten bewerken". ..LEUGENS". NEDERLAND ZOU ASYL HEBBEN AANGEBODEN; AMERIKA, ENGELAND EN FRANKRIJK PROTESTEREN P\E AMERIKAANSE, ENGELSE EN FRANSE REGERING hebben een scherp protest doen horen, tegen de onmenselijke massa-depor taties in Hongarije, die zij in strijd achten met de menseliike rechten. Het bewijsmateriaal, dat zij in hun bezit hebben, zal ter beschikking gesteld worden van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de vrije volken de gedragingen der Hongaarse regering nauwlettend moeten gadeslaan. In Franse kringen wordt gezegd, dat de Nederlandse regering asyl zou hebben aangeboden voor een gedeelte der gedeporteerden. Dit was echter geweigerd. In enkele maanden tijds zijn, naar schatting, 45.000 personen uit Boedapest gedeporteerd. De betrokkenen waren, volgens een Hongaars communistisch blad, baronnen, bankiers, industriëlen, generaals, mi nisters cn staatssecretarissen van het Horthy-regiem." Vooral in de komende winter zal het lot dezer mensen vreselijk zijn, omdat zij werden ondergebracht in kampen, die geen voldoende beschutting bieden. - (Bijbureau: TERNEUZEN, NoorüTraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41,TO. no. 3*) FNE REST van Morrison's bewerin- gen bestempelt het blad dadelijk als „pertinente leugens". Rusland zo zegt het blad on derhoudt een zo klein mogenlijk staand leger, omdat Engeland her haaldelijk Russisch grondgebied heeft aangevallen en veroverd. Natuurlijk komt «het blad verder weer aandragen met de „wreedheden door de geallieerden in Korea tegen de bevolking bedreven". PROPAGANDA. ALLES TEVERGEEFS Per zweefvliegtuig TN KRINGEN van het Britse minis terie van buitenlandse zaken noemt men het antwoord teleurstel lend. Het 'heeft er niet toe bijgedra gen eikaars meningen te leren ken nen en het bevordert geen beter be grip tussen beide landen. De Britse conservatieven zijn zon der meer van oordeel, dat Morrison door het publiceren van zijn artikel een verkeerde taktiek gevolgd heeft. Zij zijn er van overtuigd, dat de goe de bedoelingen van de minister door op, dat deze jongste prijsverhoging Rusland voor binnenlands gebruik als s_ c. «propaganda zullen worden uitgebuit. zonder voorkennis of medewerking van de détailhandel tot stand is ge komen. ""TWEE Tsjecho-Slowaakse zweefvlie gers hebben getracht naar Oos tenrijk te vluchten. Een landde met zijn machine nog net op Tsjecho- Slowaaks grondgebied en werd door grenswachten gearresteerd. De an dere landde in Oostenrijk bij Havens burg. Hij werd door Oostenrijkse gendarmes aan de plaatselijke Russi sche commandant uitgeleverd om naar Tsjecho-Slowakije teruggezonden te worden. TIET GAAT met de wapenstilstands onderhandelingen op Korea zo langzamerhand dezelfde weg op als met de befaamde Parijse conferentie der plaatsvervangende ministers. Ook over de besprekingen van gis teren werd uit Kaesong alweer ge meld: „geen vorderingen". VAN VACANTIE terugkomend, ont dekten bewoners van een villa in Den Haag, dat ondertussen gestolen waren: een solex-bromfiets, een fiets, een radiotoestel, twee regenjassen, 2 herencostuums, een demi, herenover hemden, een horloge en een gouden tientje. DE RANGEERDER H. de Wilde (53 jaar en gehuwd) is op het station in Den Haag tussen twee wagens be kneld geraakt en gedood. DE ARGENTIJNSE regering heeft besloten aan elke student van een se minarie een maandelijkse toelage te geven van 150 pesos (f 75). BERGBEKLIMMERS (Italianen) zijn er voor de eerste maal in geslaagd, de Noord-Oostelijke zijde van de Mont-Blanc (4247 meter hoog) te be stijgen. de modekoning Jackues Fath ingang doen vinden. Vv?n ,60 cm" lange haren, brede schouders, uitstulpende cri nolines en grote hoeden. EEN. RAAM van een huis te Lichtenvoorde sprong een op hol ge slagen paard. Het kwam in de kamer terecht. Om het te bevrijden moest kei? e8n Van de muur wegbre- W®1 STADSPARK te Boedapest »enov».ena A eeld van Stalln- Te genover de Avenue Gorki vroeeer Avenue Koningin Wilhelmina geheten. Brit» EEN- GEWEER bij zich is de will m'hister van defensie Shin- well naar Washington vertrokken om van mik?6" over de standaardisatie van lichte vuurwapens. EEdJEJ AUTOVERVOER goederen e Eerste Kamer aangenomen. hetKnsEEYLBWRE' de schrijver met in nf £lem Ji van Oudshoorn is overleden. °P 74"jarige leeftijd namelükln hetT'1" met V00r" en daar een h.,i b'nnenland hier tige Westelijke wh^'toeier.""' Maan o^s^uur®^*ore"'30 »Ur' Langer in dienst blijven van sommige groepen DEHALVE een klein aantal vaan- drigs van het dienstvak der mili taire administratie, behorende tot de lichtingsgroep 1949 II, waarvoor de groot-verlofdatum is gesteld op uiter lijk 1 Januari 1952 in plaats van op 1 October 1951, worden thans bij de kon. landmacht geen dienstplichtigen langer in werkelijke dienst gehouden dan de termijn, genoemd in de dienst plichtwet. Bij de luchtmacht is het bij de hui dige sterkte van beroepspersoneel en vrijwillig dienenden noodzakelijk, 'n aantal voor technische functies op geleide dienstplichtig, n van de lich ting 1949 zes maanden langer en van de lichting 1950 drie maanden langer in werkelijke dienst te houden dan deze termijn. Dit heeft de minister van oorlog, ir. Staf, meegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid Roosjen (AR). Uit Utrecht vertrok per trein naar Oostenrijk het Nederlandse contin gent padvinders voor de aan het einde van deze week te Bad Ischl te beginnen Wereldjamboree. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, inspecteerde voor het vertrek de voor het station te Utrecht opgestelde padvinders. Op de foto hiernaast neemt h(j af scheid van de jongste en de klein ste padvinder uit Nederland, die aan de Jamboree zal deelnemen, de 13- jarige Joost de Jong uit Utrecht. Boven: de padvinders wuiven uit de trein een laatste groet near de achterblijvenden. De blonde Pool is Sbinow Naz- zalsky en beweert met deze af faire niets te maken te hebben. Wel ls hij op 14 Juni met de maar schalksvrouw in kennis gekomen. Op 3 Juli heeft hij zich, naar hij beweert, naar haar woning te Monte Carlo begeven. Hij had toen op de deur een briefje ge vonden, waarop geschreven stond, dat zij de volgende Donderdag terug zou komen. Hij schreef toen zijn naam op het papiertje. Later meende hij onnadenkend ge handeld te hebben en daarom had hij het maar weer terug gehaald. Verzet van C. II.-zijde in Eerste Kamer QVER HET ALGEMEEN waren de leden van de Eerste Kamer het eens met het beleid van de minister van oorlog en marine, ir. Staf. Dit bleek bij de behandeling van de be groting van oorlog en marine, die gis teren heeft plaats gehad. De heer Ruys de Beerenbrouck (K. V.P.) betoogde het eens te zijn, in te stemmen met de overeenstemming tussen Amerika en Spanje. De heer Vixsebokse (C.H.) gaf te kennen, een zwaar hoofd te hebben in de Nationale Reserve. Het ware z. i. beter manschappen en materiaal daarvan aan- te wenden ter verster king van de territoriale troepen, wel ker aanpassing op de burgerlijke ver dediging gericht moet zijn. LTET HEUVELDORP GROESBEEK is gisterenavond om ongeveer half negen door een kort onweer, gepaard met hagel geteisterd. De regenval en de hagel was zo hevig, dat de straten in korte tijd onder water stonden. Vooral de lager gelegen woongedeel ten moesten het ontgelden. In ver schillende huizen stroomde het water door de voor- en achterdeur naar binnen, slib en vuil meevoerend. Ha gelstenen, groter dan twee vierkante centimeter werden gevonden. Talrijke pensiongasten waren in het dorp ge logeerd en velen van hen staken laat in de avond hun handen uit de mou wen om de pensions en restaurants van water en vuil te reinigen. Het nood weer duurde ongeveer een half uur. Ook Nijmegen en andere plaatsen in de omgeving werden door het nood weer getroffen. Gelukkig waren er geen ernstige blikseminslagen. De regen was zo he vig, dat de hellende straten van Nij megen kleine beken geleken en het water in de benedenstad de kelders binnendrong. Erger was de toestand in het heuvelachtige terrein van Beek, Berg en Dal en de Hunnerberg. In Beek kwam het water, vermengd met zand in golven van de heuvels afzetten. De Beekse straatweg werd geheel overstroomd en de tramrails kwamen dik onder het zand te liggen, DEEDS BESRDER ls aan de Am- bonnezen In hun kampen ge zegd. dat de Nederlandse regering niet kan toestaan, dat naast de Nederlandse vlag, van de kamp- mast een soort tegenhanger wordt ontplooid in de vorm van de Am- bon-vlag. Hoewel de kampbewo ners waarschijnlijk de reden voor deze overgevoeligheid niet hebben kunnen bevroeden, hebben zij. als typische Ambonnezen, de eigen vierkleur dan maar weer gestreken en het vertoon ervan 'beperkt tot wat naar hun vaste overtuiging een vrij Ambonse feestdag is: de maandelijkse herinnering aan de dag, waarop de Republiek Zuid- Molukken destijds is geprocla meerd. Dat de Nederlandse rege ring werkelijk „gegronde" bezwa ren zou kunnen doen gelden om ook voor die ene keer per maand het wapperen van de vierkleur te verbieden, hebben deze loyale en, ondanks alles aan deze Regering trouwe, mensen eenvoudig niet voor mogelijk gehouden. Wie weet, wat voor een Ambon- nees de Nederlandse en de eigen vlag betekenen, zal begrijpen, hoe zwaar gegriefd deze vroegere rijks genoten zich voelen. En de heren, die namens de Nederlandse rege ring in het kamp te Woerden op traden, toen zij de hun gegeven or der uitvoerden om de Ambonse kleuren te laten strijken, zullen zich van dit grievende van hun handeling, hoopt men, nauwelijks bewust zijn geweest. Hoe hoog men aan Ambonse zijde deze zaak op neemt, blijkt wel uit het berichL dat het bureau Zuid-Molukken in den Haag, bij het achterwege blij ven van een minnelijke schikking van regeringszijde, van plan is te gen de Staat der Nederlanden te procederen over „krenking van de hoogste eergevoelens der Ambon nezen jegens de Nederlandse vlag en jegens hun eigen vlag". Want hiér gaat het juist om: Vrij Ambon kent niet alleen maar een eigen vlag. voor Vrij Ambon komt het rood-wit-blauw nog al tijd op de eerste plaats. Voor deze driekleur hebben tallozen in het verleden hun leven gewaagd en met kinderlijke trots hebben zij, zodat honderden mannen aan het werk gezet moesten worden, om de tramlijn van Nijmegen naar Beek in het oude Indië, altijd gewezen weer vrij te maken. De bliksem was niet van de lucht. Links pater Eduard van Waesberghe W.P., rechts pater Frits van Waes berghe, W.P. de neomist. Zondag is het een grote dag voor de parochie van de H. Wille- brordus te Hulst. gerie zal dan als pas gewijde priester in de eeuwenoude basiliek, die het brand- en middelpunt van de oude vestingstad is plechtig zijn eerste H. brand en middelpunt van de oude vestingstad is plechtig zijn eerste H. Mis opdragen, daarbij geassiteerd door zijn drie andere priesterbroers, die momenteel in Nederland vertoeven Eduard, Josef en Karei. De neomist stamt uit een bekende oude Hulsterse familie en niet minder dan vijf broers gingen hem reeds in het priesterschap voor, terwijl hij ook een heerom telde, die reeds voor eeuwig bij God vertoeft. F!rits van Waesberghe stu- W?tte PAt aa.n de seminaries van de Witte Paters te Sterksel, Boxtel en in EneeteS? e" voRooide ziln studies in Engeland, waar hij op 31 Mei i 1 tot priester gewijd werd hoSk! pater Eduard van Waes berghe behoort tot dezelfde orae en werd in 1937 te Carthago tot prieste- gewijd, in hetzelfde jaar droeg hij ?A Hulst zijn eerste H. Mis op en vervol gens werd hij leraar aan het St Pau- lus College te Sterksel (N.B.). De Zeereerw. Heer Joseph van Waesberghe is wereldgeestelijke en werd op 11 Juni 1938 gewijd Zijn eer ste H. Mis deed hij 19 Juni d.a.v te Hulst en momenteel is hij professor aan het Klein Seminarie Ypelaer. Pater Rud van Waesberghe die op 6 Juni 1949 te 's-Heerenberg tot pries ter gewijd werd en pater Joh van Waesberghe, die op 11 Juni 1938 tesa- men met zijn broer de wereldheer tot priester gewijd werd, werken beiden in Tanganika (Afrika) en behoren eveneons tot dezelfde orde afe die der Parochie Terneuzen verloor sympathieke herder yRIJ ONVERWACHT over- leed te Terneuzen de zeer eerw. heer J. A. de Meulemees- ter, pastoor van de parochie van de H. Willebrordus aldaar. Pastoor de Meulemeester was ge boortig van Bergen op Zoom, waar hij in 1889 het eerste levenslicht aan schouwde. Hij bereikte derhalve de leeftijd van 62 jaar. Op 2 Juni 1917 werd hij door Mgr. P. Hop mans tot priester ge wijd. Achtereenvol gens was hij kape laan te Klundert, conrector van het instituut „St. Marie" te Huybergen en ka pelaan te Etten. In Juli 1938 volgde hij pastoor Schets op als herder van de paro chie Terneuzen. De overledene stierf ten van een hartaandoening, waaraan hij sinds een week lijdende was. Zijn pa rochianen verloren een sympathieke geestelijke leider, die door zijn grote ijver en doorzettingsvermogen veel wist te bereiken. gevolge Pastoor Carl van Waesberghe S.M. Professor Joseph van Waesbergne. neomist. Jammer genoeg kunnen zij bij de plechtigheid niet aanwezig zijn, maar via de P.C.J. zullen zij naar de uitzending der plechtigheden kunnen luisteren. Pastoor Carl van Waesberghe werd 6 Juni 1949 priester gewijd, deed op 6 Juni 1949 zijn eerste H Mis in Hulst en is thans werkzaam in Frankrijk, waar hij 5 parochies bestuurt Voor de Hulstenaren is hij geen onbekende, daar zeer velen ieder jaar naar hem Links pater Rud van Waesberghe W. P„ rechts pater Joh van Waesberghe W.P. toetrekken en bij zijn parochianen of relaties een gastvrij onderdak vinden. Hij behoort tot de orde der Maristen. De nieuwe missionaris maakt zien gereed om spoedig naar Afrika te ver trekken en geheel Hulst maakt zich op om deze neomist de laatste uit een rijk christelijk gezin hartelijk te ont vangen. Door de K.R.O. wordt deze week een speciaal programma aan Hulst ge wijd en een onderdeel van dit pro gramma is de uitzending van de ker kelijke plechtigheden van dit pries terfeest. De H. Mis begint reeds om kwart over acht en zal tot half tien duren. Plechtig zal de neomist naai' de kerk geleid worden, vergezeld door de gehele Hulsterse bevolking, terwijl de- Ken J. Plasschaert de feestpredicatie zal houden. Van 1 tot 2 uur zal er gelegenheid gegeven worden om de nieuwe pries ter op de pastorie met zijn familie te complimenteren, 's Middags om 3 uur vindt er een plechtig H. Lof plaats. Door het priestercomité zijn speciale voorzorgsmaatregelen getroffen om al les in de beste orde te doen verlopen terwijl namens de bevolking een feest geschenk zal worden aangeboden. Hulst, dat zijn priesters eert zal er voor zorgen, dat de/e dag voor de ne omist en zijn familie een onvergetelij ke wordt. NIEUWE STAGNATIE NJAAR WE VERNEMEN zou er ern- stig gevaar dreigen voor een nieuwe impasse in onze groentenuit voer naar Duitsland. Het punt waarom het draait zijn de betalingsmoeilijkheden van Duits land. In de maand Juli werden door ons land voor ongeveer 2.5 millioen gulden aan groenten naar Duitsland geëxporteerd, terwijl het vastgestelde bedrag slechts 500.000 gulden bedraagt, Van Duitse zjjde wenst men geen verdere credieten meer beschikbaar te stellen. Toch blijft de behoefte vooral aan tomaten in Duitsland zeer groot. Duitse importeurs zouden nu aan dringen op een crediet op lange ter mijn, men spreekt van 3 maanden. Gezien de moeilijke financiële toe stand, zouden echter de Nederlandse tuinders tot hoogstens één maand be reid zijn. Anderzijds wil men van Ne derlandse zijde alles doen wat moge lijk is om doordraaien op nog groter schaal te vermijden. Op het ogenblik gaat de groentenexport nog gewoon door, maar indien men niet tot een aanvaardbare oplossing komt, zou dit wel een stopzetting van verdere ex port voor gevolg kunnen hebben. Temeer daar de achterstand van de Duitse betalingen aan Nederland half Juli reeds 12 millioen bedroeg, wat overeenkomt met 6 weken. Vooralsnog wordt getracht in Ne derland zelf een oplossing te vinden en is men nog niet tot onderhandelin gen met Bonn gekomen. op het Nederlandse dundoek en gezegd: „Kita poenja bandera", ónze vlag. J-JAD DE REGERING, die vóór ze deze stap nam, toch denkelijk wel eens overleg gepleegd heeft met Indonesië-, beter gezegd met Indië-kenners. zich niet beter eens kunnen beraden en de hand in eigen boezem kunnen steken? Er bestaat toch waarlijk voor de Ambonnese bevolking in ons va derland geen aanleiding om har telijke gevoelens te koesteren voor haar, die hun weliswaar asyl in dit land heeft bezorgd, maar daar vóór en ook daarna toch 'n koers gevaren heeft, die moeilijk derge lijke gevoelens kan opwekken zelfs bij een zo gedisciplineerd, trouw hartig en bescheiden volk als het Ambonse. Verbiedt de Regering haar eigen Nederlandse onderdanen zich openlijk te tooien met het. Ambon- speldje in de vier kleuren? Was het dan een bewijs van goede tact, de kampbewoners in de besloten heid van het eigen milieu wèl te verbieden diezelfde kleuren, ï.ota- bene naast de Nederlandse, te la ten waaien als zij een gedenkfeest vieren? Sterker: Indien de Nederlandse regering stilzwijgend had gedaan of zij die Ambonse kleuren niet zag, zou zij tenminste hebben blijk gegeven van een verstaan van, een onuitgesproken sympathie mèt het innerlijk zo bewogen leven van deze méde als gevolg van Neder landse politiek, van huis-en-hof verdrevenen. Men kan het toch niet mogelijk wanen, dat men in Den Haag al zou zijn vergeten hoe ontelbare jaren-lang in het oude Indië en in het nieuwe Indonesië elke Am- bonnees bereid was zijn bloed te geven voor de Nederlandse vlag. Nu moet het datzelfde Den Haag zijn. waar tijdens de R.T.C.-be sprekingen de stem van Ambon's minderheid al niet kon opklinken, dat thans decreteert: „Wij willen de stem van Ambon's hart niet horen". Een stem, die nog nooit een aanklacht uitte, zelfs niet bij het ontplooien van de eigen kleu ren binnen de omperking van de eigen kampen, jegens hen die het blijkbaar niet erg vinden, dat de Ambonkleuren niet vrijelijk kun nen waaien waar de Ambonnees ze het allerliefst zou zien.... £)E WONDEN, die de recente ge schiedenis het Ambonnese volk heeft geslagen, begonnen juist voorzichtig te helen. Het verband, in de vorm van hun vierkleur dat nu van de tere plekken is gerulkt, veroorzaakt nieuwe pijn. Hoeveel pijn, dat weten alleen maar de Ambonnezen zélf. De leidslieden in den Haag kennelijk niét. EEN GELE DIAMANT van ongeveer 511 karaat is bij Kimberley (Zuid- Afrika) gevonden. QNDANKS de oorspronkelijke Ame rikaanse tegenspraak blijkt het bericht toch juist, dat de drie Weste lijke geallieerden, zij het dan ook op beperkte schaal, weer een „lucht brug" hebben ingesteld om export goederen uit West-Berlijn naar West- Duitsland te vervoeren.

de Stem | 1951 | | pagina 1