GEEN AARDIGHEIDJE VAN DWARSE KINDEREN KINDERBIJSLAG voor KLEINE Rammekens was niet onneembaar ZELFSTANDIGEN PENEN RIJWIELEN r Nakagawa Itsjiro, krank zinnige of fanaticus A. DE BRUIJCKERE pCt. Grondbrievea DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 30 JULI 1951 Oude kastelen in Zeeland Napoleon slechtte de woonverblijven Matroos was zes jaar lang commandant Eindelijk overtuigd, dat Japan de oorlog verloor HIJ ZOU WACHTEN ZEEUWSE VISSERS- WERELD LEEFT OP Wat te doen tegen linkshandigheid Omschakelingsproces vergt tijd AANGEBOREN EIGENSCHAP MARKTEN Officiële mededelingen t W ie komt in aanmerking Wat wordt er uitgekeerd Coöp. Beetwortelsuikerfabriek Roosendaal G.A. Slanke figuren Zware figuren CALTEX BENZINE OLIËN ÉN VETTEN OOSTBURG f \AM, SOMBER, ligt nog de oude burcht aan de rand van Wal cheren- Boven op de dijk, de grote zeedijk, is het uitzicht ^schoon en Pi" plend, wanneer in zomerse dagen de zon over de Schelde Er sehiint Koeien staan te dromen dicht bij de verweerde muren, hln-it geel kruid en kleine viooltjes. Een zeezwaluw scheert over en rust een klein ogenblik op de brokstukken van een bastion. grote bezetting in Rammekens, die voor een goed deel bij de omwonende boeren ingekwartierd moesten worden, n,u de woningen op het binnenplein afgebroken waren. De Engelsen herhaalden echter hun aanval niet, zodat alle zorgen en moeite om niet waren geweest. Op 1 a/1 AAK het is daar goed 1V1 dioht oij Rammekens Wie omziet naar net boerenland weet zich in deze tijd. a ,s het om Ritthem alles nog zo simpel 7uiver Het kan daar ook honderd .pen zijn. men kan daar terug ■even Maar om de oude Zeeburg hangt de sfeer van een verleden. Leg cm hand tegen die muren en kijk op „en hun massief Veilig en stilletjes is het bit Rammekens, waar de boter bloemen en do wikke bloeien er. de leeuwerik zingt. list van de geuzen engelsen in de burcht IV/IAAR in de Tachtigjarige Oorlog 1 was Zeeburg een vesting, die lange jaren als onneembaar gold. Veel is er gestreden en het bood een grim mige bescherming aan Middelburg en Arnemuiden, zodat deze steden na de overgave van, Vlissingen na Veere aa Oranje, nog aan Spaanse zijde bleven. Het leger van de Prins was met groot genoeg om Middelburg te ver- overeren. terwijl dit bovendien bijna onmogelijk moest zijn, zolang het kasteel Rammekens nog in handen van de tegenstanders was. Het beschermde de vaargeul naar Middelburg, waar langs altijd versterking en voedsel aan de Spaanse soldaten gebracht kon worden. Met wisselende kansen is er lang gevochten om de geweldige vesting aan de Spanjaarden te ontnemen. Nu eens waren de omringende wachthui zen die op de dij'k tussen Vüssingen en Rammekens stonden in handpn der Geuzen, dan weer bezetten de Span jaarden de ganse omgeving. Wat bet boerenvolk in die dagen heeft geleden staat niet in bijzonder heden vermeld. M-aar het zal niet be- kwaam zijn geweest in het anders zo I lieflijke en kalme land. De ene dag trokken dte geuzen langs de hoeven en bezwoeren de boeren en hun ge zinnen om de zijde van Oranje te kiezen, maar de volgende dag kwamen de Spaanse sold-aten weer en verlang den gehoorzaamheid en trouw aan de koning. Naar de geschiedenis vermeldt, trachtten geuzen in de nacht van de 28e Maart 1573, toen het zeer mistig was, het kasteel te bestormen. Zij ge bruikten ladders, die tegen de muur geplaatst werden, maar toen ze naar boven wilden klimmen maakten zij teveel lawaai en werden verdreven. De geuzen begonnen nu een list te beramen. Zij lieten hun troepen zo op rukken of zij Middelburg wilden be legeren. Dadelijk begonnen de Span jaarden met het bouwen van ver schansingen en een deel van Ramme kens werd naar Middelburg en Arne- muiden gezonden om ook deze laatste stad te beschermen, die eveneens van betekenis -was voor de Spanjaarden. In het kasteel w-as weinig volk ach tergebleven en daar men niet anders dacht of het was veilig in de omge ving van de burcht, nu de strijd scheen te zullen ontbranden rondom de stad Middelburg, toog een groot deel van deze verzwakte bezetting buiten de muren om de oogst van het land te halen. Zij werden door geuzen die oim de Spaanse soldaten, welke Middelburg beveiligden heen getrokken waren, overvallen en bijna allen gedood. Zo goed was de opzet gelukt, dat zelfs de bevelhebber van het kasteel naar Arnemuiden ontboden was, zo dat de onthutste soldaten weinig ter verdediging wisten te doen. De dag daarna werd Rammekens zowel van de land. als wan de zee zijde hevig onder vuur genomen, en gelukte het aan een paar schepen, die onder bevel stonden van Joosit de Moor het kasteel te bereiken. Nadat men een bres gegraven had onder één, der muren om daar een miijn in te leggen en nog meerdere toebereid selen gemaakt waren tot een grote aanval, gaf het handjevol achtergeble ven bezetting zich «ver. Dat was op 4 Augustus 1573. veere zeer verheugd. IN 1585 kwamen de Engelsen de Ne derlanders te hulp met een leger, maar zij verlangden daarvoor iets in pand. Behalve de steden Vlissingen en Brielle werd ook het sterke fort Rammekens gevraagd, zodat er tegen het einde van dat jaar een Engelse bezetting in het kasteel neerstreek. De eerste bevelhebber was Philips Sidpe, die een zeer nobel en gaaf mens moet zijn geweest. Hij wilde het kasteel laten herstellen, doch de Sta ten van Zeeland zouden het dan moe ten bekostigen. Daar deze van mening waren, dat de Algemene Staten dat maar moesten doen, nu deze het fort als onderpand gegeven hadden, kwam er voor de tweede keer niets van herstel. Na allerlei strubbelingen en moei lijkheden begon een kleine restau ratie. dat was omstreeks 1595. Reke ningen in het provinciaal archief wijzen dit nog uit „van die fortifica- ciën van den Casteele Zeeburgh". Nadat 21 jaar later een verdrag gesloten werdt met Jacobus I van Engeland, verliet de vreemde bezet ting Rammekens. Nadien werd er uog beraadslaagd om het kasteel nu geheel en grondig te herstellen, maar de kosten waren zo enorm hoog, dat men er weer van. af zag. Meer dan een eeuw bleef het verwaarloosd. Nog eens zou het oude fort. 'zijn diensten bewijzen. In 1787 werd het zover hersteld dat het bruikbaar was als hospitaal voor zieke matrozen, die met hun schepen op de rede voor Rammekens kwamen. Deze vredelie vende bestemming duurde maar en kele jaren, napoleons bezoek. W/EER kwam de storm op en don derde het over deze gewesten. Napoleon trok met zijn overwinnende legers door Europa en ails een vlucht bedrijvige mieren streken de Fransen ook in deze gewesten neer. Dadelijk werd Rammekens bezet als een be langrijk en sterk steunpunt tegen de Engelsen. (Deze landlden bij Vrouwenpolder in de zomer van 1809 en trokken op naar Middelburg, dat zich onmiddellijk overgaf. Er werd slag geleverd bij Abeele, de Fransen moesten zich terug trekken naar Vlissingen en de aanval lers haastten zich om Rammekens te verovereren. Tegen de verwachting in was bet kasteel zeer zwak bezet, zo dat het weinig moeite kostte om de vesting in te namen. Daar de Engelsen geen kans zagen om Antwerpen te nemen hetgeen wel hun bedoeling was, trokken, zij al spoedig terug. Napoleon was zeer ontevreden over de gang van zaken op Walcheren,. Hij kwam zelf om de verdediging te in specteren daar een tweede grote aan val d.er Engelsen niet denkbeeldig was. Tijdens deze reis vertoefde hij ook in Rammekens, terwijl zijn ge malin, de keizerin Marie Louise, met haar gevolg naar Middelburg reed. De Keizer liet het ouide fort ziwaar versterken, nadat hij alle gebouwen die op de binnenplaats stonden- had laten slopen. Zij belemmerden het uitzicht; de oorlogvoering was toen reeds anders dan enige eeuwen te voren. Ook vele bomen, bosschages en woonhuizen moesten, verdwijnen, zodat het leeg en verlaten werd om de burcht De gracht werd opnieuw uit gediept en verbreed en aandeel wallen werden opgeworpen. Ook hel inwen dige van het kasteel wend door de kei zer der Fransen veranderd en ver bouwd. De zee die in vroeger tijden zo te gen de muren spoelde, had' zich terug getrokken, zodat ook aan de zeeeijde ?fn. d«k opgeworpen moest worden,. Nadat deze verandering en verbete ringen gereed waren, kwam er een Mei 1814 waren de Fransen ver trokken, en liepen weer Nederlandse soldaten door de gangen en op ae muren. Ram<me'kens had toen als vesting ook zijn belangrijkheid verloren. Het Sloe was afgedamd door de verbin ding van Walcheren met Z>uid-Reve- land Er kwamen geen schepen meer op de rede van Rammekens. De We- kinge slibde dioht en het werd heel stil om de oude bouw. Nog enige tijd deed het dienst als kruitmagazijn, toen ook dat voorbij was, buisden er nog vleermuizen en zeevogels. De grachten werden ge dempt en de wallen vergraven,. D. K. MAKAGAWA Itsjiro heelt te langen leste het onderspit moeten delven. Hij heeft bijna zes jaar lang geheerst over een kleine groep Japanse soldaten en zeelieden, die tijdens de oorlog het garnizoen vormden van het eilandje Anatahan in de Stille Zuidzee. Ofschoon een oorlogsmatroos zonder rang, nam hij, toen er uit moederland geen levensmiddelen, versterkingen en berichten meer kwamen, het commando op zich, vastbesloten, de oorlog tegen de Ve - enigde Staten tot het bittere einde voort te petten. Japan had gecapi tuleerd, maar de militaire autoriteiten daar hadden niet de moeite genomen, het garnizoen van Anatahan speciaal te verwittigen. En Naka gawa Itsjiro, nog vast gelovend in de mythe van het onoverwinnelijke Rijk van de Zon, weigerde, geloof te hechten aan wat hij noemde misleidende praatjes der Amerikanen. pr was in 1945 een Amerikaans kor- J_JET ls begrijpelijk, dat onder de geuzen grote vreugde heerste over de inname van het sterke en be langrijke kasteel. Ze vierden feest en de stad Veere schonk tien gulden aan tien personen die de tijding In Veere brachten. De strijd om Middelburg duurde voort. Na een half jaer be gonnen de onderhandelingen over de overgave op het kasteel en ging de stad naar de zijde van Oranje. Nog eens daarna hebben de Spanjaarden geprobeerd om de burcht te herove ren, doch dieze aanslag mislukte. Rammekens had veel geleden door ae gevechten en moest nodig hersteld worden hetgeen echter niet dadelijk En'ge jaren heeft de no*dle»st gedaan als staats gevangenis. Om. zat daar als bevel- af.<?er Gei«cnvloot Lurney van der Mark, nadat hij berucht en ge vreesd om Zijn grote wreedheid van deze hoge post was ontheven. vet op de rede van het eilandje verschenen en de commandant er van had de overgave van het kleine garni- nizoen geëist, zeggend, dat de Mika do gecapituleerd had. Maar Nakaga wa Itsjiro geloofde het niet'. Hij be schouwde het als een krijgslist en was vastbesloten, zich niet te laten beet nemen. Zo er dan geen enkel bericht uit 't moederland kwam, het liet hem onverschillig. Hij zou wachten, tot er weer een Japanse oorlogsbodem voor Anatahan verscheen.... Hadden de troepen van de Mikado niet half Azië veroverd? China, Mand-, sjoerije, Malakka, Siam, heel Indone sië en wat al niet? Zulk een glorieus land kon eenvoudig niet verliezen. Het. was hem trouwens van zijn prille jeugd af voorgehouden: de Goddelijke Mikado was voorbestemd, om over heel de wereld te heersen. En hij, Na kagawa Itsjiro, was op dit kleine Ana tahan neergezet, om zijn aandeel bij te dragen in de grote overwinning. De Amerikanen, die de talrijke, door de Japanners in de Stille Zuidzee be zette eilanden na de capitulatie stuk voor stuk moesten overnemen, garni zoenen ontwapenen en wegvoeren, ver sterkingen slechten en wapenvoorra- den onschadelijk maken, lieten voor lopig de kleinste eilanden ongemoeid. Trouwens, over het algemeen waren de Japanners daar met het moeder land in verbinding gebleven en de ra dio maakte het hun spoedig duidelijk, wat Nakagiwa niet wilde geloven. Hij bezat geen radiotoestel. Immers, tijdens een Amerikaanse raid waren de twee scheepjes, waar over het garnizoen van Anatahan be schikte, dusdanig beschadigd, dat ze direct zonken, zodat de opvarenden zo goed als niets hadden kunnen red den. Op het eiland zelf was ook wei nig aanwezig. klein eiland ge van zijn „onderdanen'' waren er vast van overtuigd, dat hij eigenlijk krankzinnig was. sergeant vluchtte A natahan. is een der veertien eilan- den van de groep der Marianen, waarvan er slechts enkele bewoond zijn. Op Guam was het hoofdkwartier der Pacific-strijdkrachten gevestigd en er waren voorts vliegvelden op de ei landen Saipan en Tinian. Anatahan had nauwelijks enige strategische waarde. Het lag te ver van het eigen lijke toneel van de strijd. Ruim zeven honderd meter hoog rijst het uit de blauwe zee op. Maar het is slechts vijftien kilometer lang en drie a vier kilometer breed vechtpartijen Een seizoen met goede uitkomsten 7EEHONDENJACHT is een tak van bedrijf, die ondanks het feit, dat deze dieren ook in de Zeeuwse stro men overvloedig voorkomen, slechts door enkelen om den brode wordt uit geoefend. Elk jaar komen naar onze provincie jagers uit Groningen, die, omdat het jachtseizoen op deze dieren daar later wordt geopend, irt de maan den Juni en Juli naar hier gaan. Het nu afgesloten seizoen was voor deze jagers niet ongunstig. Waar ook de onlangs gesloten kreef tenvisserij dit jaar reden tot tevreden heid gaf, de mosselcultuur opnieuw opleeft en de vissers uit Tholen, be vredigende „herder" vangsten melden, is overal in de Zeeuwse visserswe reld thans weer 'n bedrijvigheid gaan de, die tamelijk goede bedrijfsuitkom- sten geeft. Toen Nakagawa Itsjiro o.a. sergeant Joenji Inoeie op zij zette en zich tot commandant uitriep, hadden er reeds verschillende vechtpartijen plaats gevonden. Er bevonden zich nog enkele inboorlingen op het eiland, waaronder een vrouw en om die vrouw ontstonden telkens twisten. Niet min der dan acht Japanners verloren er het leven door. De vechtenden be schikten niet over vuurwapens en slechts enkele hadden een mes. Men besloop elkander in de nacht.... De inboorlingen verdwenen een voor een van het eiland, ook de vrouw en nadat er een krijgsraad was gehou den, verklaarde iedereen zich bereid, het gezag van de verbeten Nakagawa Itsjiro te erkennen. Men leefde van cocosnoten en bananen, terwijl grote hagedissen en krabben een welkome afwisseling van het plantaardige voedsel vormden. Gereedschappen werden gemaakt van de wrakken van twee Amerikaanse bommenwerpers, die op het eiland waren neergestort. Nakagawa Itsjiro had zich meester gemaakt van het enige machinegeweer met munitie en was aldus in staat, zijn gezag kracht bij te zetten Maar ook door zijn persoonlijkheid oefende hij een grote invloed op de anderen uit. Hij was een fanaticus en sommi- (Van onze onderwijsmedewerker) JJFT HELE JAAR door sukkelen wij in de school met onze linkshan dige leerlingen. Of misschien is het beter te zeggen: sukkelen de linkse kinderen met de school! Linkshandigheid is een bron van veel zorg bij ouders en kinderen en schoolmensen. Straks begint er weer een nieuw schooljaar en dan wordt het probleem opnieuw accuut. Het kan daarom goed zijn, er hier een ogenblik bij stil te staan, wat wij met linkse kinderen moeten aanvangen. WOOROPGESTELD moet worden, dat linkshandigheid geen aardig heidje van dwarse kinderen is. Zoals het kind kan geboren worden met links of rechts een zwakker oog, zo is het ook bij de geboorte een licha melijke voorkeur gegeven voor de rechter- of de linkerhand. En daar mee vaak bovendien voorkeur voor rechter- of linkerbeen, kortom voor de gehele zijde van het lichaam. rend de linkse hand gebruikt. En er ger nog wordt de toestand, als het kind naar school moet en daar aan het schrijven slaat. Linkse kinderen, die met pen en inkt schrijven, kunnen het niet vermijden, dat zij met hun hand over de pasgeschreven letters heen vegen en dus afschuwelijk knoei werk leveren. Ook het schrift van de moderne ball-point blijft nog even vettig, zodat met zulke pennen de kwaal niet wordt opgelost. de luchtige methode niet uitgseproken links is, dan is er over omscholing zeker te praten^ Soms is die omschakeling zelfs hard nodig, bijvoorbeeld als het kind zich minderwaardig voelt, omdat 't steeds als „linkse" is uitgescholden. Tot zover is alles eenvoudig. de grote fout Nu is het leven er eenmaal op m- j [y/JEN HEEFT zich vroeger van deze Tén hunner, de sergeant Joenji Inoeie, besloot een jaar geleden, te,proberen, van het eiland weg te Anatahan verder ongemoeid hadden Anattjan verder ongemoeid gelaten en zïch slechts af en toe de moeite getroost, er brieven ai te werpen, ge schreven door familieleden van de Japanners, waarin deze hen bezwoeren zich toch over te geven, omdat de oorlog immers voorbij was, Nakagawa Itsjiro kreeg niets en hij trucs. Maar Joenji Inoeie besloot, zien verklaarde de brieven voor gemene aan zijn gezag te onttrekken en con tact op te nemen met de Amerikanen. Het lukte hem. Hij bereike Japan en onthulde daar de jammerlijke toe stand, waarin de mannen van Ana tahan zich bevonden. Zelf droeg hij een hemd en een broek, gemaakt van parachutes, in de neergestorte Amerikaanse vliegtuigen gevonden. Hij kon dertien littekens la ten zien, volgens hem afkomstig van tijdens de vechtpartijen opgedane ver wondingen. Hetgeen hij mededeelde, was voor de Amerikaanse autoriteiten te Pearl Harbour op Hawaii aanleiding, 'n spe ciale expeditie uit te zenden, om het laatste restje van de oorlogstoestand in de Stille Zuidzee op te ruimen. Men vreesde aanvankelijk, dat de Japanners onder leiding van Nakaga wa Istjiro tegenstand zouden bieden, maar een torpedoboot, die voor het eiland verscheen en, 11a bijna zes jaar wapenstilstand, de overgave van Ana tahan eiste, werd met de witte vlag ontvangen. Men 'had de voorzorg geno men, eerst een paar honderd brieven van familieleden en een aantal Japan se kranten op het eiland uit te strooien en wat in de krant stond, had zelfs de hardnekkige Nakagawa Itsjiro over tuigd.... Het gedecimeerde garnizoen van Anatahan liet zich gedwee „ontwape nen" Toch vond er nog een incident plaats. Oip nog onopgenelderde rede nen viel een der Japanners een be woner van Anatahan aan, die de Ame rikanen als gids gediend had. De Ana- tahaner was met een revolver gewa- gesteld, dat het merendeel der men sen rechtshandig is en wij zijn al vroeg bezig, om het kind te leren, dat alleen de rechterhand het „mooie handje" is. En als wij de bruikbare piano's, koffiemolens, schroeven, kur- ketrekkers, schakelaars en naaima chines bekijken, dan bemerken we al heel gauw. dat in vele opzichten net bestaan van llnkshandigen eenvoudig verwaarloosd wordt. Men heeft zelfs wel beweerd, dat onder de linkse kinderen de meeste debielen worden gevonden. Dat is ge lukkig zeker niet waar. Het kan mis schien zo schijnen, doordat de pien tere, linkse kinderen gemakkelijker tot rechtshandigheid te brengen zijn, zodat de kinderen die blijvend uitge sproken links zijn, inderdaad de zwakbegaafden zouden zijn. Maar intussen blijft ook het popu laire idee bestaan, dat linkse kinderen hun ouders een beetje te schande ma ken. Vooral in gezelschappen voelen veel ouders zich gegeneerd, als het an deren opvalt, dat hun kind voortdu- pend en schoot zijn tegenstander par does dood. in japan EAezer dagen zijn de overlevenden in Japan aangekomen, waar beslist moet worden, of Nakagawa Itsjiro voor een krijgsraad zal worden ge daagd. Hij heeft immers muiterij ge- pleégd tegenover sergeant Joenji Inoeie. Voorts zal er een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld naar de plaats gevonden hebbende vechtpar tijen. De overgave van Anatahan belooft nog een interessante geschiedenis te worden. Inmiddels hebben de achttien teruggekeerden bevel gekregen, niets over hun ervaringen te zeggen of te laten publiceren, alvorens ze officieel verhoord zijn. Voor enkelen hunner was de thuis komst minder prettig. Want hun bleek, dat hun vrouw inmiddels met een ander getrouwd was. De mannen van Anatahan gaan er voor het overige reeds groot op, de Japanse vlag te hebben laten wappe ren, toen deze zelfs in het eigen va derland was neergehaald en ze zijn aardig op weg, nationale helden te worden.... Maar de Amerikanen zullen mis schien nog willen uitzoeken, wat er gebeurd is met de bemanningen van de twee op het eilandie neergestorte bommenwerpers. De Japanners hiel den er tegenover gevangen genomen vijandelijke piloten rare gewoonten op na.... zaak luchtig afgemaakt, door de linkse kinderen duchtig op de vingers te tikken, als zij hun „verkeerde hand" gebruikten. Zij werden een voudig gedwongen, om hun rechter hand te gebruiken. Later kwam men tot de ontdekking, dat de zaak toch niet zo eenvoudig was. Linkse kinderen, die op deze wij ze onder druk waren gezet, gingen soms stotteren, werden onhandig of voelden zich minderwaardig. Deze ont dekking was zo verontrustend, dat men veelal tot de conclusie kwam: niets dwingen of omschakelen! Men liet de linksen links en de rechtsen rechts. Wij hebben in die jaren menige linkse schrijver in de klas gehad en als de ouders zeiden, dat ze het toch maar een stuntelig gezicht vonden, dan Joe gen wij hen de schrik op het lijf met alle ongelukken, die elke dwang ver oorzaken zou. Intussen is men langzamerhand ook in dit opzicht tot Se middenweg gaan overhellen. Men blijft erkennen, dat de ontwikkeling van zenuwbanen en hersencentra het gevaar blijft opleve ren, dat linkse kinderen die onder dwang worden gezet, op andere gebie den gaan sukkelen. Dat kan zijn in het spreken, maar ook in de algehele psychische zelfverzekerdheid. Van de andere kant echter is het ook mogelijk gebleken, om zonder deze ongelukken een links kind tot rechtshandigheid te brengen. En zodoende stellen we nu niet bij voorbaat vast, wat we met linkse kin deren doen, maar we gaan ieder ge val eens apart bekijken. eerst bestuderen IWIAAR nu komt de fout, die keer op keer gemaakt wordt: men heeft het kind geleerd om het rechterhand je te geven als tante op visite komt en nu wil men voor de school dan ook het kind rechts leren schrijven. De rest van de linkshandigheid laat men ongemoeid. Maar dat gaat nu juist zo moeilijk! Willen we een kind om scholen, dan moet het niet plotseling met een pen in de rechterhand aan het schrijven worden gezet, maar dan moet het gehele lichaam met alle le dematen langzaam en systematisch vertrouwd worden gemaakt, eerst met tweezijdige bewegingen en dan gelei delijk met uitsluitend rechtse bewe gingen. Het gaat dus niet aan, Uw school opdracht te geven om het kind rechts te leren schrijven. Dat is een omschakelingsproces, dat goed moet worden voorbereid, hetzij door een specialist, hetzij door een moeder die daar de tijd voor heeft. Dan, na zulke geleidelijke training, is er kans, dat de omschakeling met succes en zondeir nadelige gevolgen verloopt. Ouders, die „dat onuitstaan bare linkse handje" gauw even willen wegwerken, moeten er op bedacht zijn, dat zij de natuur geweld aan doen en dus zeker op ongelukken moeten rekenen. b. A LS U het erg vindt, dat Uw kind links is en U wilt er iets aan doen, dan moet U eerst eens nagaan, of Uw kind zo maar een beetje of heel erg, volkomen uitgesproken links is. Sommigen namelijk gebruiken wel vaak hun linkse hand, maar toch ook nu en dan hun rechtse. Let U ook op de voeten bij rijden op een autoped, bij het afzetten voor een sprong, bij het aantrekken van kleren. Dan zult U wel ongeveer een idee krijgen, of de linkszijdigheid van Uw kind in matige of in zeer sterke vorm aanwezig is. Dat deze vermenging van links en rechts soms vreemd optreedt, blijkt uit een geval, dat ik vorig jaar in mijn klas kreeg. Het kind schreef links en kon met de rechterhand geen letter op papier krijgen. Maar na eni ge tijd informeerde ik eens bij de va der en hoorde toen, dat hun jongen alles en alles rechts deed, behalve nu juist het schrijven! Als U bemerkt, dat Uw kind dus TERNEUZEN, 28 Juli. Groenten: Sla 300680, Bloemkool 827, Groene kom kommers 1318, Witte komkommers 9 15, Meloenen 5360, Gele komkommers 814, Selderij 810. Peen 1934, Kroten 12—15. Uien 6—8, Eerstelingen 540—1320, Andijvie 522, Stamsnijbooen 20, Princ. bonen 20—25. Wagenaars 1518, Saxa 15 —7, Tuinbonen 21—23, Doperwten 1417, Peulen 28—51, Rode kool 1019, Savoye kool 14—21. Witte kool 9, Prei 40—45, Rabarber 12—15, Tomaten 46—54, Uien 11 14, Zwarte bessen 74—111, Kruisbessen 335, Witte bessen 1218, Rode bessen 2550. Frambozen 30, Kersen 53, Early Laxton 5176. OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN OP 31 JULI 1951. De dienstplichtigen woonachtig te Utrecht en omgeving, en bestemd voor 's-Hertogenbosch of legerplaats bij Oirschot, moeten op 31 Juli van Utrecht afreizen met een extra trein, lopende in de volgende dienstregeling: Utrecht C.S. v. 8.25, 's-Hertogenbosch a. 9.12, Eindhoven a. 9.50. De dienst plichtigen, woonachtig in de provincie Noord-Holland en bestemd voor 's- Hertogenbosch of legerplaats bij Oir schot, moeten van Amsterdam af rei zen met een extra trein, lopende in de volgende dienstregeling: Amsterdam C.S. v. 8.45, Amsterdam M.P. v. 8.53, Amsterdam Amstel v. 8.58, 's-Herto genbosch a. 10.12. Eindhoven a. 10.47. De dienstplichtigen, woonachtig te Den Haag, Rotterdam, Dordrecht of in de omgeving van deze plaatsen en be stemd voor Tilburg of legerplaats bij Oirschot, moeten reizen met een ex tra trein, lopende in de volgende dienstregeling: Den Haag H.S. v. 8.25, Rotterdam D.P. v. 9.03, Feijenoord v. 9.14, Dordrecht v. 9.42, Tilburg a. 10.32. Eindhoven a. 11.10, terwijl de dienst plichtigen uit Delft en Schiedam moe- en reizen met trein 10.13, herhaal 10.13, Delft v. 8.13. Schiedam v. 8.22, om te Rotterdam D.P. over te stappen op de extra trein. De hierboven niet nader aangeduide dienstplichtigen reizen, eerste gelegenheid na 7.00 uur met overeenkomstig hun lastgeving, per treinen van de normale dienstregeling. Joh. Wolberts en Bertha de Taeye hebben de eer u kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de inze gening zal plaats hebben op Zaterdag 4 Aug. a.s. om 10 u. in de noodkerk van O. L. Vr. ten Hemelopneming, te Eede. Gelegenheidsadres: Rijksweg M 66, Toek. adres: Dorps straat W 21, Eede. 397-0 Godi schonk ons een kdindje. Hij n am het na het H. Doopsel als 'n Engel weer tot Zich. Goes, 27 J'uli 1951. A. L. van Opstal E. van Opstal- de Hessele K'7L^an^n hebbGn sindsl Raad va" Arbeid en in verschillende Men kan a a recht op kinderbijslag. plaatsen ook op de diensten voor So ten aanvraten „fa001; be.staande Ui?" claI.e Zak.en V?J bet Gemeentehuis. 'vragen op de kantoren van de I Voor wie geldt deze regeling? En is Aantal kinderen het nu wel de moeite waard, zich des wege weer te gaan vermoeien met nieuwe paperassen? Laten we ten ant woord allee, maar het volgende staat je vertonen. Het geeft precies aan wat men per jaar krijgt bij het aangege ven inkomer en het aantal kinderen, dat ervoor in aanmerking komt: Nein° ,n Suldena lot 2400 2400 - 2600 78.25 172.15 93.90 2600 - 2800 2800 3000 3000 3200 3200 3400 enz. Ais men dus meer da„ verdient, krijgt men d?n, 34°0 gulden sonde kind kindertoeslae het.Pe" 3600 gulden vanaf het tienriA^j dan Premiebetaling is j„ ïf? u'nd enz' 266.05 187.80 93.90 6 359.95 281.70 187.80 93.90 453.85 375.60 281.70 187.80 93.90 8 547.75 469.50 375.60 281.70 187.80 93.90 9 641.65 563.40 469.50 375.60 281.70 187.80 10 735.55 657.30 563.40 469.50 375.60 281.70 11 829.45 751.20 657.30 563.40 469.50 375.60 12 923.35 845.10 751.20 657.30 563.40 469.50 maandelijks. Welke kinderen van de zelfstandige vallen in de termen? Op de eerste plaats zijn eigen kinderen, stief- en pleegkinderen beneden 16 jaar en voorts ook die kinderen beneden 21 jaar. die ofwel invalide zijn ofwel wier Hid geheel of grotendeels in be slap wordt genomen door of in ver band met het volgen van onderwijs aan een inrichting voor algemeen vor mend of vakonderwijs. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) GEBOREN: Christiaan, zoon van prof. ir. J. Frogen, Delf'. ONDERTROUWD: Pierre va" Grimsven en Greet Reymen, 's-Hertogenibosch, Puck Olie slagers en Michi Bury, Maas tricht. Scharm-Heer. GETROUWD: Drs. C. Braun en Maria Valk, 's-Hertogen- bosoh. OVERLEDEN: B. J. van Eijs- den, 65 jaar, Tilburg. A. Maessen-Essers, 63 j., Maas tricht. E. op den Camp- Adams 52 jaar. Maastrich'. Pater J. Gastenmans. Mont- fortaan, Zom'ba (Bd. Afrika) U kunt Uw inschrijvingen Grootboek Wederopbouw OMZETTEN IN CONTANTEN. Nadere inlicht, op aanvrage. Economisch Adviesbureau M. F. M. VAN HOUTEN Noordeinde No. 130, 's-Gra venhage. Uitsi vou. uc reeuwse op lage: 4 regels of mindei 1 0.90. iedere regel meei 10 ct. Bij 3 achtereenvol 4ende gelijkluidende plaat singen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend 25 Letters, cij fers of leestekens gelden voot pen regel PERSON KEL GEVR. Voor direct dienstmeisje gevr., voor dag en nacht. Nette hel dere verschijning. Goed loon. Hotel Keizershof, Doel, (België) 846 Dienstmeisje gevraagd in Kath. gezin. Goed loon, kost en in woning. Aan te melden: D. R. Hendrijckx, Drijfriemen-Poulies, Reuzenstraat 29, Borgerhout (België) TE KOOP AANGEB. Ratgers Witsenboer, poelier, Zandberglaan 66 Breda tel. 7072 Levert geslacht ei* levend pluim vee en wild, ook puiten de stad. kopen slachtkippen of ruilen deze in voor jonge hnnnen. 3150 LESSEN Middenstandsdiploma. Diverse repetitiecursussen op verschil lende tijden. Snelcursussen voor beginners. Aanvang September a.s. Kleine clubs. Spoedige aanrtielding zeer gewenst. Han delsinstituut Fickinger - Breda, DIVERSEN De Valk, Zoutstr. 16, Tel. 6915 Breda. Mantel stomen f 3 25. costuum f 3.50, huishoudwas' 49 ct per kgr., overall wassen 40 ct. overhemd 50 ct. z.b. Onzicht baar stoppen 75 ct per cM2 Dinsdag voor 6 u. gebracht Za terdag weer terug. Rouwgoed binnen 24 u. Diepzwart geverfd. Depot te Zimdert: Firma Nele- 405-OO mans. Markt 5. 3104 De leden worden opgeroepen tot de Algemene leden vergadering, te houden op DINSDAG 14 AUGUS TUS 1961, des voormiddags 11,30 uur in de zaal van de Katholieke Kring te ROOSENDAAL fN.Br.) In deze vergadering komt een voorstel tot statutenwijziging aan dfl orde- 415-00 J. F. BROOYMANS, voorzitter. M. MAA<? RRUGLEMANS, Secretaris-penningmeester Namens het bestuur: PROVINCIALE GRONDBRIEFBANK N.V. Wilhelminastraat 9 - Breda blijven slank worden slank Bij een regelmatig gebruik van WEX. Zonder dat ge tot excessen komt, gaat ge met WEX - 's morgens en 's avonds gedronken - de vorming van overtollig vet tegen. Uw lijnen worden weer slank. Uw bewegingen bevallig en soepel. Dat is wat ge met Wex bereikt, zonder forceren ook zonder storing van Uw gestel. Probeer 't eens met WEX - de heerlijk, bruisend-frisse Grape Saline. fP WOENSDAG 1 AUGUSTUS WIJ ONZE NIEUWE ZAAK IN BANDEN EN ONDERDELEN ZUIDZANDSESTR. 81 TELEFOON 103 398-0 dordrecht. heeft plaats voor een voor de CONFECTIE-AFDELING en een voor de STOFFEN-AFDELING. Gevraagd wordt: prima verkoopkrachten, ervaring in het betere genre leeftijd tot 35 jaar. Daartegenover wordt gesteld: aantrekkelijk salari», pensioenfonds, prettige werkkring. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties. 396-00 Verkrijgbaar bij: Apothekers en drogisten!

de Stem | 1951 | | pagina 3