IN DE KOMENDE DRIE 25 miuiard nodig OVEREENSTEMMING TE KAESONG VRIJE WERELD STERKER DAN DE SOVJETS EINDE Waar zijn de vermiste missionarissen? Proces over vasten-record z° wil 't blad dus de zaken naar Schelde-Rijn Acheson over de 81/2 milliard hulpverlening Herfstmode mantels Pax-Christi-Congres in Lourdes geopend Uitvluchten en zwijgen ten antwoord DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe poging lot vrijlating van Mgr. Stepinac Het gevaar blijft Meer wolken Amerikaanse vliegtuigen werden aan pactlanden overgedragen Staat van Oorlog met Duitsland J Agenda vastgesteld 2 Geen oplossing in Franse crisis Propaganda per tandem Een lastige correspondent in Kaesong Waarom veroordelen jullie zusters in China? ZEVENDE JAARGANG No. 2057 VRIJDAG 27 JULI 1951 Voor God, Koningin en Vaderland llitsave' N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Telefoon: Redactie 8181, I Administratie: Telefoon S778 Redactieraad: c j v Hootegcm. Mr. ür. A J J M. Mes, Mr. :1 H. B. L. de Rechter, L. J v. 't Westende, P. y Vercauteren Hoofdredacteur: J. J. H. X A Bruna Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4 55 p. kwart., p. post f 5.40. p. w. (uitsl. I on niet-postbestell.i f 0.35. Losse nummers I 10 ct Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. I loonnementen worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 012 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Westsingel 98, Telefoon no.2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwslraat 41, Tel. no. 3o) de Zeeuwse Eilanden: OUES, 6 DE AMERIKAANSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Acheson. heeft getuigenis afgelegd voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat over het door de Ame rikaanse Regering verzochte bedrag van 8500 millioen dollar voor het programma voor wederzijdse hulpverlening aan het buitenland. front om zijn strijdkrachten te reor ganiseren. Doch gen. Ridgway is op zijn hoede". PEES ONDERHOUD van twee en een half uur, dat lk zojuist met miamehalk Tito heb gehad, heb ik de veroordeling van Mgr. Stepinac in derdaad uitvoerig besproken. Ik heb do maarschalk onder ogen gebracht, dat de grootste eenheid noodzakelijk is tussen allen, die zich tegen agres sie verzetten. Daarom, zo heb ik be toogd, maakt hetin de Verenigde Staten een slechte indruk, wanneer door de gevangenhouding van Mgr. Stepinac de verhouding tussen Joe goslavië en het Vaticaan niet wordt bevorderd". Dit verklaarde ons het lid van het comité van Buitenlandse Zaken in de Senaat der Verenigde Staten, Brien McMahon. Deze zegsman vertoeft mo menteel in Joegoslavië om zich van de toestanden op de hoogte te stellen na zich van zijn groep te hebben af gescheiden, speciaal voor besprekin gen met Tito. Wat het antwo/rd van Tito was over dit onderwerp, wilde McMahon niet zeggen en toen men hem vroeg of het gesprek bevredigend was ge weest, zeide hij, daar geen eommen- taar op te zullen geven. Hij weigerde eveneens bekend te maken, welke voorstellen hij aan maarschalk Tito in verband met Mgr. Stepinac had gedaan, omdat hij daar geen discussies over wilde uitlokken. ACHESON zei, dat er, indien het tot een wapenstilstand in Korea zou komen, mogelijk een periode van betrekkelijke rust zou aanbreken, evenals het geval was na het Russi sche succes in Tsjecho-Slowakije, het mislukken van de Russische poging (in 1946) om Perzië te overheersen, het verslaan der communistische strij ders in Griekenland en het opheffen van de blokkade van Berlijn". ,,Doch dat", zo vervolgde hij, ..betekent geen verandering in de feitelijke toestand. Het gevaar is niet kleiner geworden dan het een maand geleden was en de tactiek van het Kremlin is niet ceranderd. Zouden de wapenstilstandsbespre kingen mislukken, dan moeten wij klaar staan om een grote communis tische aanval op de verbonden strijd krachten af te slaan. De vijand heeft gebruik gemaakt van de rust aan het ONEINDIG VEEL GROTER. 7 ONDER het programma voor de wederzijdse veiligheid, waarbij de V. S. andere landen economische en militaire hulp verlenen, zouden wij onze gehele verdedigingsstrategie drastisch moeten herzien" vervolgde Acheson. ..Laten wij er aan denken dat de vrije wereld over veel meer kracht bezit dan de Sovjet-Unie en haar vazalstaten. In de vrije landen woont ruim tweederde van de gehele wereldbevolking, hun gezamenlijke oppervlakte beslaat bijna drie vierde van al het land ter wereld. Het geza menlijk productie-vermogen dezer staten is vele malen dat van het door de Sovjets beheerste gebied. Hun hulpbronnen op verstandelijk en gees telijk gebied zijn oneindig veel gro ter dan die waarover de dictators van het Kremlin beschikken". DE HONGERSNOOD, die India be dreigde, is dank zij tien maanden hard werken en grote hulp uit vele landen, overwonnen. DE GASPERI heeft dan toch werke lijk zijn zevende Kabinet gevormd. Er worden geen ingrijpende wijzigingen in de binnen- of buitenlandse politiek van Italië verwacht. ENIGE AMBONNEZEN hebben een kort geding aanhangig gemaakt tegen de Staat. Iedereen, ook de „Stich ting door de Eeuwen Trouw", moet ons woonoord vrij kunnen binnen komen. Het desbetreffende verbod is ongrondwettig, redeneren zij. Behan deling op 15 Aug. in Den Haag. JEANNE KLOOS-REYNEKE VAN STUWE. de echtgenote van Willem Kloos en zelf een bekend schrijfster, is gisteren in alle stilte te Den Haag begraven. EEN OPLfCHTER opereerde in Gelderland aldus: Hij kwam als heer vermomd bij boeren aan kloppen en vertelde, dat hij de partementaal ambtenaar was. De boer zou dan volgens hem 'n be paald bedrag wegens oorlogsscha de tegoed hebben. De Bank ter plaatse had echter geen wissel geld, en of de boer nu maar (meestal zo rond de 700 gulden) wisselgeld wilde geven. Dan kwam de rest vanzelfDe man is nog niet gepakt. ^YALI.?EN hebben vrijstelling van motorrijtuigenbelasting voor zichzelf en voor een passagier. EEN JONGEMAN, N. genaamd, is te Enschede opgesloten in de cel Hij werd verdacht van brandstichting in jn eigen huis. Dit bleek juist te zijn. dnd'en bekende hij drie branden e hebben gesticht in de „Echfa"-fa- °nek, waar hij werkte. Totale schade bedroeg 175.000 gulden. BE PRINS en de Prinsesjes Beatrix ne z^n na een Particulier be- van enkele dagen aan Londen 1 °P Paleis Soestdijk terug. KROONPRINS WILHELM van Duits- ana is in Hechningen met koninklij- i- eer ter aarde besteld. Er waren voiS»i™„alle regende Europese h«deCnIvondTaChtin|:' geld'g tot Op bewolking, maar 1 J weer. Zwakke t ,plaatsen dr°og hoofdzakelijk t,?« maUge wind' Zuid. Dezelfdl S<T West en 1 temperaturen ,ets hoecr« I MXas'nSn;ndtr "°-4°i 16.02 uur. Morgem' ^aan °"d« j uur "or«en. Zon op 4.54 J Een veertigtal Amerikaanse „Thunderjef'-straaljagers wer den overgedragen aan vijf lan den van het Noord-Atlantisch Pact, nl. Noorwegen, Denemar ken, Nederland, België en Frank rijk. De plechtigheid vond plaats op het vliegdekschip „Corregi- dor" te Newark. De bovenste fo to toont de vertegenwoordigers van de vijf landen, die de vlieg tuigen in ontvangst namen, v.l. n.r.: Kolonel H. F. C. Holtz (Ne derland). en vertegenwoordigers van Noorwegen, Denemarken, Frankrijk en België. Op de an dere foto: een gedeelte van de straaljagers op het vliegdekschip. Indien de opbouw der Noordatlan- tische strijdkrachten is voltooid, kan de hulp aan de Europese landen sterk worden verminderd, daar wij van me ning zijn, dat de Europeanen verreweg het grootste gedeelte behoren te dra gen van de kosten voor de instand houding hunner weermacht. Om onze bondgenoten in staat te stellen hun weermacht op te bouwen is voor de komende drie jaar een be drag van 25 milliard dollar nodig". J-JOEWEL VEEL MENSEN hun vacantie nog met spanning tegemoet- zien en iedereen zijn hoofd nog vol heeft met zomerplannen, zijn de mode-ontwerpers alweer druk bezig hun collecties samen te stellen voor de komende herfst err winter. We zien hier drie modellen van zeer uiteenlopend karakter, doch alle bestemd om deze herfst te worden gedragen. De eerste foto toont een geklede mantel in prinsessenstijl met de nieuwe aflopende schouderlijn, uitgevoerd in een soepele zwart-wollen stof en afgezet met witte kant. De mouwen kunnen naar verkiezing drie-kwart en lang worden gedragen. Foto midden geeft een mantel van meer winterse allure. Deze is gemaakt van een warme, wollen tweedstof en kan ook zonder ceintuur, als swagger worden gedragen. De capuchon is afneembaar. De derde foto doet nog een beetje aan de zomer denken en dit mo del is dan ook bestemd voor de vroege herfst. Het is uitgevoerd in het populaire zwart-witte dessin, dat toch nooit verveelt Het onderste ge- deel e van de kraag en de vier knopen zijn van zwart fluweel en ge- bckoring20 0Vengens zeer eenvoudig gehouden mantel een aparte V.. jy[ET INGANG van gisteren, 26 Juli te twaalf uur is de Staat van Oorlog tussen Nederland en Duitsland beëindigd. Een desbetref fend K. B„ waaraan tevens het ka rakter van een proclamatie is ge geven, is in het Staatsblad gepu bliceerd. 1/ beëindiging van de Staat van Oouog betekent een formele beves tiging van het herstel van normale betrekkingen tussen Nederland en Duitsland, dat na de oorlog geleide lijk heeft plaats gevonden. In een vraaggesprek met het Duit se Persbureau D.P.A. heeft Minister Stikker o.a. gezegd, dat dus Duitse onderdanen ook formeel niet langer als vijandelijk zullen worden be schouwd. Zo zal in de toekomst de Duitser ook niet meer vallen onder het Besluit Vijandelijk Vermogen. ■\Y/OENSDAGMORGEN om negen uur is de trein met Nederlandse deelnemers aan het Internationale Pax Christi-Congres in Lourdes aan gekomen. In de loop van de dag ar riveerden verder 1500 deelnemers uit Italië met de bisschoppen van Pisa, La Spezia, Ventemiglia en Brescia, 1000 deelnemers uit Nottingham en Liverpool, 'vergezeld van Mgr. Hal- sall, wijbisschop van Liverpool. Ver der 500 Duitsers met aan het hoofd Mgr. J. van der Velden, bisschop van £)E DELEGATIES van de V. N. en de Noordelijken hebben over eenstemming bereikt ten aanzien van een agenda voor de wapenstil standsbesprekingen. Deze agenda omvat 5 punten: J Aanvaarding der agenda. 3 Vaststelling van een militaire de marcatielijn. Het treffen van concrete rege lingen. ^1 Regelingen betreffende krijgsge vangenen. C Aanbevelingen aan de betrokken regeringen van beide partijen. In een communiqué der V. N. wordt gezegd: „Men moet zich ten volle re aliseren, dat een wederzijdse aan vaarding van de agenda zuiver een eerste stap is naar het einddoel van een wapenstilstand. Er zijn talrijke principiële punten binnen het geheel van de agenda, waarover nog over eenstemming moet worden bereikt en ten aanzien waarvan op het ogenblik nog een diepgaand verschil van me ning bestaat". Aken, en talloze deelnemers uit Frankrijk met verscheidene bisschop pen onder wie de bisschoppen van Marsielle en Ajaccio, en vele kleine re groepen, zoals uit het Saargebied, Midden-Afrika enz. Om zes uur 's avonds werd het con gres geopend met een begroetingsre de van Mgr. Théas, bisschop van Tar- bes en Lourdes met het onderwerp: „En prijst de Heer alle geslachten". PAUL REYNAUD heeft zijn pogingen een Frans Kabinet te vormen opgege ven. Hij stelde Auriol voor een „pro grammacommissie" van partijleiders en deskundigen bijeen te roepen. EMIR TALAL blijkt achteraf toch nog in de kliniek te Genève te zijn. Aan dit bericht wordt toegevoegd: „Een Engelse dokter beoordeelt, wel ke berichten voor de Kroonprins „ge vaarlijk" kunnen zijn". DRITSE parlementsleden zullen om beurten op een tandem door Londen rijden om propagan da te maken voor de internatio nale conferentie over een we reldregering, die in September te Londen gehouden zal worden. Na de conferentie zullen Euro pese studenten met de tandem door verschillende landen rijden. QP HET GRASVELDJE VOOR HET HUIS, waarbinnen de delegaties van de Chinezen en Noord-Koreanen langademig onderhandelen met de V.N.-delegatie over de wapenstilstand in Korea, heeft de Nederlandse correspondent Alfred van Sprang enkelijke pijnlijke ogenblikken bezorgd aan de communistische correspondenten. Hij attaqueerde hen met een vraag over de vervolging van missionarissen in China. Hij zat er teza men met 14 correspondenten uit andere landen, beschut tegen de zon door een breedbladige boom, te praten met wat communistische corres pondenten en tolken over politieke kwesties. Maar zij wilden of durfden v0rCaaemstebleeewCEgen da" hu" was geleer(1' toe" h« "'aar ineens de Ho™ „Waarom hebben de communisten in China de zusters wier lietdad'g werk door iedereen in China wordt gewaardeerd, in de gevan genis opgesloten en tot tien en meer jaar veroordeeld?" £)E communistische correspondenten zaten met deze vraag zichtbaar verlegen. De man, die tijdens het ge hele gesprek weinig had gezegd, doch de anderen kennelijk controleerde op hun antwoorden nam de leiding en zei: „Ik heb in de, kranten gelezen, dat er in Kanton zusters zijn veroordeeld, omdat zij weeskinderen hebben ver moord" Algemeen protest bij de V.N.-correspondenten: „Dat geloof je toch zelf niet, dat zusters, die voor wezen zorgen, hen vermoorden". De communist, die om meer tijd te win nen voor de formulering van zijn ant woord het gesprek voerde met een tolk. koos een zijweg en zei: „Dat zou je de zusters zelf moeten vragen. Wij zijn hier voor vredesonderhande lingen". Patrick O'Connor, de verslaggever voor het K.N.P., die ook in Kaesong aanwezig is, probeerde de beproefde methode, die speculeert op de loslip pigheid van dames en knoopte een gesprek aan met de tolk, mej. Tsjang Ing, lid van het „Chinese Vrijwilli gerscorps" en vroeg, of zij de zustèrs aan het werk had gezien en of zij dat werk goed of slecht vond. Zij ant woordde, dat zij de zusters wel eens had gezien, maar dat zij niet kon oor delen over haar werk. omdat zij nooit met hen had samengewerkt. F"5IT IS de gewone gang van zaken in Kaesong. De communistische correspondenten zijn zeer gemoedelijk in het spreken, doch als het belang rijke zaken betreft, vermijden zij te antwoorden. Alfred van Sprang kreeg ten antwoord: „Ik antwoord je niet meer. Alleen de vragen al verkrach ten de waarheid". Mej. Tsjang Ing vermijdt iedere persoonlijke uitlating, zij is er volgens haar zeggen alleen maar als tolk. Geen van de Chinese correspondenten wil zeggen, uit welk deel van China hij komt. Zij hebben gloednieuwe Duitse fototoestellen en krijgen er niet genoeg van om de le den van de V.N.-delegatie te fotogra feren. Zij maken weinig aantekenin gen, dan alleen nog maar namen. VERMISTE MISSIONARISSEN. DIJ EEN andere gelegenheid vroeg Patrick O'Connor aan mej. Paik, sergeant-majoor in het communisti sche leger, wat er gebeurd was met de 130 priesters, broeders en zusters, die door de communisten in Korea wer den gevangen genomen en over wie sindsdien niets meer werd gehoord. Een kameraad-soldaat fluisterde in het Koreaans, dat O'Connor goed ver staat, toe: „Zeg hen maar, dat die vrijwillig Noordwaarts zijn gegaan", en hij grijnslachte. Toen O'Connor de zelfde vraag stelde aan een correspon dent van het Noord-Amerikaanse Cen trale Persbureau, beweerde deze, dat hij geen woord Engels verstond, ter wijl hij 'n dag tevoren nog gemoede lijk met de andere correspondenten in het Engels had staan keuvelen. Toen hij hem de vraag stelde in het Koreaans, zeide Kim, dat hij zijn Ko reaans niet begreep. Een paar minu ten later stond Kim Engels te praten met een correspondent van het week blad Time. Geen enkele van de Noord- Koreaanse correspondenten weet iets af van de missionarissen. TOEN MOCHT HET! T~5E STEMMING in Kaesong is niet als te best voor de corresponden ten. Zij lopen zich zo wat te verve len, omdat er niets gebeurt. De be volking is niet meer enthousiast als de eerste dagen van de onderhande lingen, toen de kinderen om de Ame rikanen heendraaiden om wat snoep goed. De 14 correspondenten, die op 'n slentertocht over de markt en door de straten van Kaesong nog wat kin deren achter zich aan kregen om de suikerklontjes, zagen plotseling een oudere knaap opduiken, die de sui kerklontjes verzamelde, ze naar de correspondenten terugsmeet en de kinderen naar binnen joeg. De men sen kijken hen uit de huizen en van uit hoeken achterna; politie in civiel volgt hen overal op de voet. Onze correspondent kreeg met veel moeite verlof om een bezoek te bren gen aan de Katholieke kerk aldaar, die zwaar beschadigd is door bom bardementen. Toen hü echter een fo to wilde nemen, waren er dadelijk twee politiemannen aanwezig om het hem te verbieden. Toen hij echter zei dat hü wel heel goed wist, dat de Amerikanen, die kerk hadden ver nield, mocht hij fotograferen. P)E FRANSE FAKIR BRAHMAH, die zestig dagen heeft gevast, heeft ruzie met een Italiaanse professor, die twee-en-zestig dagen heeft gevast. De Fransman heeft een Italiaanse rechtbank verzocht de goedheid te willen hebben, de 62 dagen van zijn rivaal niet te willen erkennen. Het ging immers niet aan, dat men twee keer in die 62 dagen de kist uitging, zoals de professor had gedaan? En verder werd aan de beoordeling van de rech ter overgelaten of hij een vastenkuur de moeite waard vond. die niet eens volvoerd was in een kist met glasscherven en levende slangen, zoals de Fransman had gedaan! De Italiaan stelde daar het een en ander tegenover. Met het gezicht van de volmaakte Onschuld, wees hij de rechter erop. dat hij die twee keer slechts eruit was geweest orn een bad te nemen. Twee agenten konden dat trouwens getuigen: zij hadden het gecontroleerd. Maar de Fransman och, och! Wist meneer de rechter hoe hij de menigte fleste? Dat hij zijn vasten zo lang had kunnen volhouden doordat hij niet gewoon water had gedronken, maar hoog-geconcentreerd voedsel, dat hij op deze wijze had binnen gekrel gen. De Italiaanse rechtbank zoekt het nu allemaal uit TN EEN KORTE beschouwing heb ben we al iets gezegd over het nieuwe plan-Van Konijnenburg en de reacties daarop van Antwerpse kant. Het loont de moeite daarop nog wat nader in te gaan. Hoe ziet Ir. van Konijnenburg de nieuwe verbinding? Er wordt een gesloten kanaal gegraven van de dokken van Antwerpen naar Bath aan de Wester Schelde. Dan komt men door een sluis in het weer opengebroken Kreekrak en door inpolderingen wederzijds en een dam ter linkerzijde beschut gaat. de scheepvaart dan over de Oosterschelde naar het begin van de Eendracht, waar een sluis toe gang geeft tot een kanaal van flin ke afmeting door verbreding en uitdieping van de oude Eendracht. Dan is er weer een sluis en be schermd door een dam tot aan Dintelsas kunnen de schepen dan het Hollands Diep bereiken. In een interview met. La Metro- pole heeft Ir. van Konijnenburg de voordelen van deze verbinding vooral geschilderd door de nade len van een gesloten Moerdijkka naal breed uit te meten. Hij ver onderstelt dan, dat dit kanaal slechts één sluis zal hebben bij de uitgang tegenover de Dordtse Kil. Welnu, zo redeneert hij, dit be tekent, dat het niveau van dit ka naal over de hele lengte 2 Meter boven Amsterdams Peil ligt. Het geen betekent, dat aan de hoge gronden, welke het doorsnijdt, wa ter wordt onttrokken, terwijl de lage gronden, de Polders, worden bedreigd met verzilting. Men spreekt over industrievestiging langs zo'n kanaal, maar daarvoor zou men dan toch in het polder land grote en kostbare grondop- hogingen moeten maken. Alleen de gemeente Roosendaal zou er voordeel van trekken, doch daar entegen zou het Markiezaat van Bergen op Zoom met de stad van die naam afgesneden worden van de rest van Noord-Brabant en in eenschrompelen tot een eiland. Aldus Ir. van Konijnenburg, die ook becijfert, dat de kosten van de Kreekrak - Eendrachtverbinding slechts de helft zouden bedragen van die van het Moerdijkkanaal (90 millioen gulden). Het Moer dijkkanaal zou de verbinding ver korten met 60 K.M., het Een- drachtkanaal met 40 K.M. Slechts een verschil van 20 K.M., waarbij nog te rekenen valt met 'n moei lijke vaart dwars over de stroom, als men uit het Moerdijkkanaal oversteekt naar de Dordtse Kil. £)E METROPOLE, vol belang stelling voor dit plan, heeft er nog 'n lange en critische beschou wing aan gewijd. Het blad vindt, dat Ir. van Konij nenburg de vaartbekortingen on juist becijfert en er ook geen re kening mee houdt, dat het door de Belgische Waterstaat ontwor pen plan één sluis minder heeft. Verder meent „La Metropole", dat Ir. van Konijnenburg de voordelen van de door hem ontworpen ver binding vooral baseert op 't „gro te" verkeer van Schelde naar Rijn. Hij ziet echter over 't hoofd, dat de belangrijkste plaats toekomt aan de binnenscheepvaart tussen Nederland en België. Die scheep vaart is niet alleen van belang voor Antwerpen, maar voor een groot deel van het Belgische ge bied van Luik tot Gent. Voor dit verkeer nu is een gesloten kanaal nog altijd te verkiezen boven de vaart op de open riviermondingen, ook al worden die dan genormali seerd. Ondanks dit al richt „La Metro pole" zich ook tegen de Belgisce critici, die over het verbeterde en gemoderniseerde plan-Van Konij nenburg niet eens willen praten, die zelfs beweerden, dat men dan nog beter de veroinding Hans- weert-Wemeldinge kan behouden. Terwijl een eeuw lang het grote verwijt juist geldt het afsluiten van het Kreekrak - volgens het plan te heropenen en te moderni seren - en de zeer onvoldoende compensatie in de verbinding door Zuid-Beveland. beide zijden zuiver stellen, om de grondslag voor een nader on derzoek zo objectief mogelijk te houden. We kunnen niet anders zeggen dan dat dit ons ook de ge- eigende methode lijkt, om dit vraagstuk aan te pakken. Heftige woorden en boze toedichtselen zijn er al genoeg gebezigd in deze ma terie. Het diskwalificeren van be paalde personen, die hun mening over dit vraagstuk ten beste geven, brengt ons ook geen streep verder. De commissie, ingesteld door de West-Brabantse Kamer van Koop handel, zal zich, naar we verwach ten, ook instellen op zulk een ob jectief onderzoek. Zij vindt trou wens een leidraad in de bevindin gen van een kleine commissie, wel ke Prof. de Quay indertijd instel de ter voorlichting van het Pro vinciaal Bestuur. Deze commissie schetste een tracé, dat in zijn eer ste deel het plan-Konijnenburg zo ongeveer volgde, doch benoor den Bergen op Zoom het West- Brabantse land ging doorsnijden. Wij voor ons geloven nog altijd, dat in een verbinding van deze aard „het" compromis gezocht zal moeten worden, ook terwille van de West-Brabantse belangen. In ieder geval hopen we, dat het studeren niet lang meer mo ge duren! Want alles is beter dan 't voortduren van de onzekerheid.

de Stem | 1951 | | pagina 1