lil Interessant voorstel der communisten Genezing te Lourdes Noord en Zuid ..OPGEWEKTE STEMMINGROND KAESONG Vertrek van vreemde troepen niet op de agenda Koning Faroek woedend brak huwelijksreis af Reynaud kreeg opdracht Succes in zicht Arabisch Legioen paraat Nog dit jaar R.T.C. met de West EMIR TALAL .verdwenen OPHELDERING GEVRAAGD Pétain begraven De verschuiving van de St, Pietersberg Kleuter op de bumper DAGBLAD VOOR ZEELAND Oude vrienden Geen kraaiende koet jes Morrison over Perzië Grote Tour de Franco-prijsvraag Ruim 3500 aan prijzen Ernstig gewond bij vechtpartij met de politie Van Belgische blinde Een vaart van 60 km. De fotograaf Nieuw Hongaars monsterproces in voorbereiding ZEVENDE JAARGANG No. 2056 Uitgave- N. v. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778. Redactieraad: c J v.Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M. Vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4 55 P- kwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsl. Dij niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vadatand DONDERDAG 26 JULI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek* Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd» Bureau voor de z'eeuwse Kenden- GOEsTwëstsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEÜZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. Sa) Bidault niet bereid P\E KATHOLIEKE LEIDER en oud- C premier Georges Bïdauit heeft pre- sident Auriol meegedeeld, dat hij de opdracht een regering te vorI™;" kan aanvaarden. Dit is dus geschied binnen 24 uur, nadat Mayer de neder laag leed in de Assemblee. DIDAULTS FALEN om overeenstem- ming te bewerkstelligen tussen de coalitie-partijen is de derde misluk king in twee weken. De persdienst van de President heeft meegedeeld, dat Auriol de conserva tieve ex-premier Reynaud heeft op geroepen. Reynaud zal de president Donder dag meedelen, of hij zal pogen een Regering te vormen. Hij zal eerst zijn aanhangers gematigden, conserva tieven en conservatieve onafhankelij- ken raadplegen. TN HET V. N. KAMPEMENT IN KOREA heerste voor het eerst sinds het begin van de Bestandsonderhandelingen duidelijk een „opgewekte stemming". De delegatie is namelijk gisteren teruggekeerd met „een interessant tegenvoorstel van de Noor delijken", waarin een belangrijke concessie is gedaan. Men neemt aan, dat die concessie inhoudt: We zullen eerst over het terug trekken van vreemde troepen praten, wanneer de eigenlijke vredesonderhandelingen beginnen. PAUL REYNAUD Bedenktijd..., DE EERSTE KAMER heeft gisteren enkele wetswijzigingen en een aantal minder belangrijke wetsontwerpen be handeld en goedgekeurd. Men hoopt op 14 Aug. het nog zeer zware pro gramma van werkzaamheden te heb ben afgewerkt. DE AGENDA voor de komende con ferentie van de Noordzeehavene (Am sterdam, Rotterdam, Antwerpen, Gent, Hamburg en Bremen) is gisteren in ontwerp gereed gekomen. De confe rentie is einde September te Rotter dam. EEN EPIDEMIE van builenpest is van Jemen overgeslagen naar Saoedi-Ara- bië. Meer dan 100 personen kwamen daar om het leven. Men vreest ook besmetting in Egypte. BEVAN, de uiterst linkse ex-Labour- minister van Engeland, gaat in gezel schap van verscheidene Labour-afge- vaardigden zijn vacantie doorbrengen in Joegoslavië. Het is niet bekend, of hjj Tito zal ontmoeten. EEN BOMMENWERPER van de R.A. F. heeft een non-stop-vlucht over de Noordpool naar Alaska volbracht. De tijd: 18 uur en 5 minuten. DE MOORDENAAR van de 68-jarige weduwe, een zekere R. uit Zuid-La ren heeft bekend. MEER DAN 7 MILLIOEN loontrek- kenden in Amerika zijn thans „aan deelhouders" in de bedrijven waar zij werken. Die bedrijven (meer dan 13000) genieten in de V.S. niet onbe langrijke belastingvoordelen. AAN DE belangrijkste, door Mar shall nog eergisteren zo kernach- geformuleerde „basis-voorwaar- is dus eigenlijk door de commu nisten reeds voldaan. Dat is uiterma te verheugend, zelfs indien men ge looft, dat het tegenvoorstel niets an ders is dan een royale poging van de Noordelijken om het gezicht te red den! Kaesong heeft aldus een voorlopig resultaat opgeleverd. Het is in V.N.- kringen de vaste overtuiging, dat de besprekingen van heden (Donderdag) van doorslaggevende waarde zullen zijn. Er resten nog wel twee aanzienlij ke problemen, maar het grootste strui kelblok schijnt thans verdwenen te zijn. De moeilijkheden, die nu nog om een oplossing vragen, betreffen: 1. Het vaststellen van een aan vaardbare en te verdedigen demar catielijn. Dit sluit in, dat de V.N.-troe pen zich niet gedwongen willen zien de na veel strijd ingenomen stellin gen te moeten opgeven. 2. Overeenstemming inzake een orgaan van toezicht op het Bestand. Daarin ligt dan de garantie vervat, dat een onverhoedse aanval zal zjjn uitgesloten. De verbondenen waren tot dan toe uiterst spaarzaam in het doen van hoopgevende of zelfs maar prettig- klinkende mededelingen. Sinds de conferentie van gisteren kon men ech ter zelfs de suggestie beluisteren, dat het Bestand misschien wel binnen 'n week en in elk geval binnen twee weken een voldongen feit zal zijn. Reuters correspondent zegt, dat te Kaesong een sfeer hing van een réunie van oude vrienden. De journalisten der V. N. werden door wuivende en glimlachende kinderen begroet. Bij aankomst sprongen een Austra liër en een Engelsman uit een Noor delijke jeep. De Australiër zei corres pondent te zijn van „Ce Soir" (een pro-communistisch Parijs blad) en de Engelsman zei voor de „Daily Wor ker*^ te werken. Zij waren per vrachtauto en trein uit Peking gekomen. Zij hadden er een week over gedaan. Zij zeiden, dat in China de mening heerste, dat de moeilijkheden te Kae song overwonnen zouden worden. In de middagpauze zonden de Noor delijken flessen zonder etiket en pruimen aan de delegatie der V. N. Admiraal Joy zond zijn dankbetuiging, doch men maakte van de inhoud der flessen geen gebruik. Generaal Nam II werd door fotogra fen van beide partijen bestormd. Hij rookte een sigaret in een zeer groot sigarettenpijpje, in de vorm van een koehoorn. Toen hij merkte, dat dit hetgeen was, dat de aandacht trok, borg hij de sigarettenpijp op. EEN KAMEEL van de Rotterdam se Diergaarde verdient dagelijks zijn brood door op te treden als wandelende reclame-zuil. Eergis teren kreeg het beest er plotse ling genoeg van, rukte zich los en zette half Rotterdam op stelten. vele straten werd het verkeer tijdelijk gestremd. Tenslotte stond het «Schip der Woestijn" doodleuk voor de verbaasde portier van de Diergaarde, die het hek ijlings opende. Na een laatste verachte lijke blik op de samengestroomde massa schreed de kameel rustig naar zijn makkers! DE VREES voor oorlog in Kasjmir groeit. De grenzen met Pakistan zijn gesloten, tal van noodmaatregelen worden afgekondigd. EEN GOEDERENTREIN ontspoorde gisterenmorgen op het baanvak Amersfoort-Soestduinen. Het trein verkeer is gestremd geweest tot kwart over 8 in de avond. ?E POLITIE van Amsterdam nam in ■landsmeer een aantal (ongeveer 200) „stukken" in beslag, die kort tevoren sameji een auto hadden gevormd, wel- «o T i dagen geleden in Enschede was resteend' Dader en helers ziJn gear- De toestand in Jeruzalem AAR van betrouwbare zijde is ver- a ?-0ITLen' ^ou?en 5-000 leden van het abische Legioen rondom de oude ommuurde stad Jeruzalem gestation- neerd zijn en alle wegen naar de stad bewaakt worden. De Jordaanse auto riteiten poogden de rust in de oude stad te herstellen. Men gelooft, dat bii de ongeregeldheden van Vriidag waarbij zich botsingen hebben voor gedaan tussen leden van het Legioen en bewoners van de stad, ten minste 15 personen om het leven zijn geko men. Hoewel het verkeer weer nor maal is, zijn de winkels nog gesloten. F)E NEDERLANDSE Regering heeft te Paramaribo aan de Landsrege ring voorgesteld, een commissie van voorbereiding in te stellen voor een Ronde Tafel Conferentie. De confe rentie, die het vorig jaar werd ver daagd, wordt opgeheven en de dele gaties ontbonden. De Staten hebben aan de Landsre gering geantwoord, teleurgesteld te zijn, omdat verwacht werd, dat de Nederlandse Regering thans een da tum bekend zou maken voor de R. T. C. Zij dringen er met klem bij de Landsregering op aan, het daarheen te leiden, dat de Nederlandse Rege ring nog dit jaar de R. T. C. zal doen plaats vinden. rjE RUSSISCHE Minister van Onderwijs heeft in samen werking met andere ministeries, een landelijke wedstrijd gehou den voor de vervaardiging van leerrijk en aantrekkelijk Sovjet speelgoed. De kwaliteit van de speelgoedartikelen, die thans in omloop zijn, werd reeds enkele maanden lang in de communisti- i sche pers fel becritiseerd. J Het „Avondblad van Moskou" f toonde zich wel de hevigste te- i genstander van de huidige „kapi- J talistische rommel" en beschul- digde een aantal fabrieken van het vervaardigen van: blauwe of J rode speelgoedkönijnen, zwarte f olifantjes, ballonnen van een on- t zuiver geometrische vorm, bal- J len, die niet stuiten, koetjes, die f kraaien als een haan en paarden met losse wielen. f 75 55 IN OFFICIËLE kringen in Da mascus gelooft men, dat Emir Talal van Jordanië, de oudste zoon van wijlen Koning Abdoellah, er in geslaagd is zijn medisch asyl in Zwitserland te verlaten. Zijn huidige verblijf plaats zou onbekend zijn. Een foto .genomen door een persfotograaf, van Koning Faroek van Egyp te. tijdens zijn huwelijksreis met Koningin Narriman, maakte plotseling een einde aan hun verblijf in Zwitserland. De fotograaf nam een foto van de Koning, toen hij per motorboot het hotel verliet, waar hij verblijf hield met de Koningin. De Zwitserse politie nam echter de film in be slag, doch na een beroep van de Journalistenbond op de president van Zwitserland. Von Steiger, werd de film aan de fotograaf teruggegeven. „Zwitserland i« een vrij land", was het commentaar van de president. Toen Koning Faroek vernam, dat de foto was vrij gegeven, verlieten hij en de Koningin Zwitserland overhaast en werd de reis voortgeaet naar Italië. Boven: De gewraakte foto. jyjORRISON heeft in het Lager huis verklaard, dat de Regering aan de Perzen „opheldering" heeft gevraagd over sommige niet geheel duidelijke punten in de door hen aangeboden tegenvoorstellen. Deze verklaring ging vooraf aan een algemene uiteenzetting over de buitenlandse politiek. Zo zeide hij, dat het redelijk is te achten, Grie kenland en Turkije toe te laten treden tot het Atlantisch Pact. Over West-Duitsland: er moet bin nenkort op vrije wijze een overeen komst worden gesloten inzake de ma nier, waarop zowel West-Duitsland als geheel West-Europa verdedigd moet worden. Over Rusland: Ons standpunt moet krachtig zijn, nimmer uitdagend en steeds voorzichtig. Over Japan: met opzet werkten wij mee aan het be sluit een mild vredesverdrag op te stellen. Dit sluit zoveel mogelijk toe komstige moeilijkheden uit. Een weer loos Japan zou bovendien te snel slachtoffer van een agressor kunnen worden. voor inlevering der prijsvraagbiljetten voor de van het DAGBLAD DE STEM waaronder een Berini, een „De Mol" sportfiets, een dames- of herenrijwiel, een springlevende aap, een haardfauteuil, een Zentra-horloge, een japon, een tafel kleed, een divankleed, een eetservies, enz. enz. enz. Voor invulformulieren zie elders in dit blad DIJ EEN VECHTPARTIJ met de po- litie is A. B. te Veenendaal deor een schot in de buik getroffen. Le vensgevaarlijk gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Een groepje mannen, bij wie ook B., stond tegen het middernachtelijk uur nogal luidruchtig te praten voor een Veenendaals café. Toen een po- litie-patrouille hen tot stilte maande, verzetten enige personen, vooral B. en een zekere H. G., zich daartegen. Het kwam tot een vechtpartij. Een der agenten werd van achteren en van voren aangevallen en nadat hij een zijner armen had vrij weten te ma ken, greep hij zijn pistool en loste een waarschuwingsschot. Het tweetal deinsde achteruit, doch stortte zich later weer op de agenten. Een d agenten werd bij zijn arm beetgepak' waarop het schot afging en B. in het onderlijf getroffen ineenstortte. G. werd gearresteerd en opgesloten. Vf/OENSDAG is het stoffelijk over- schot van ex-maarschalk Pétain op het kerkhof van Port Joinville op het eiland Yeu ter aarde besteld. Ongeveer 3000 personen, onder wie oud-ministers van de Vichy-regering, generaals en geestelijke hoogwaardig heidsbekleders, waren voor de begra fenis van het vasteland overgekomen. De weg van de kerk naar de be graafplaats was door manschappen van de Republikeinse Garde afgezet. Pétain was de laatste van de 334 maarschalken, die Frankrijk heeft ge had. Vreedzaam waren de 24-jarige F. Van den Boren en zijn schoonvader P. Godding faandagavond m een schuurtje achter hun woning bezig met het voeren van hun duiven en konijnen, toen een van de St. Pietersberg omlaag-schuivende mod- derlawine hen verraderlijk overviel. De 24-jarige F. v. d. Boren werd daarbij gedood. Foto rechts. De weg die de modderlawine nam, is scherp te zien. Van de schuur bleven alleen een paar povere restanten over. Foto links: de pijl wijst de plaats aan, waar het drama plaats vond. Door enkele betrokken instan ces wordt thans de mogelijkheid en/of noodzakelijkheid overwogen, om achter de woningen van Gezond Maastricht een stevige gewapend-betonmuur aan de voet van de helling te plaatsen, waardoor verschuivingen zouden kunnen wor- T® den tegengehouden. Een nader onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde is o.a. ook ingesteld door kapitein H. Schoolland voor de Dienst van Fortificatiën van het Ministerie van Oorlog. roruncauen Opklaringen hedS"rchtins' gewig tot i opklaringen"'1 M'?-08 ™et enkele J Wind tussen ige 0t zwakke hogere temperaturenn 5 .Van" 2041 uur' I 14.46 uur. Morten*' onder uur. ™#r«en: Zon op 4.52 UHUIUU» U'ORT VOOR DE KOMST van de Nederlandse bedevaart in Lour des is een blinde oorlogsinvalide uit Duinkerken bij het bidden van de Kruisweg op de Calvarieberg plotse ling genezen. Toen deze 38-jarige man. vader van zeven kinderen, vergezeld van zijn oudste dochter bij de negende statie neerknielde, verschenen plotseling voor zijn ogen alle kleuren van de regenboog. Bij deze plotselinge gene zing toonde deze man een bijna Ne derlandse nuchterheid. In plaats van ogenblikkelijk rond te bazuinen, dat hij was genezen, vervolgde hij rustig zijn Kruisweg en eerst toen hij deze beëindigd had, deelde hij de genezing aan de geneesheren in het bureau mede. Zo zjjp er vele wonderbare feiten en gebedsverhoringen, maar de ver andering van geest en hart Jblgjft het grootste wonder van Lourdes, waar de H. Maagd op een tastbare wijze van Haar tegenwoordigheid blijk geeft. Dit zeide Mgr. Théas, Bisschop van Tarbes en Lourdes, dezer dagen aan de verslaggever van het K.N.P, ENE AGENT, die in Enschede Dins dagavond een kleuter op de ach terbumper van een auto zag zitten, wist niet beter te doen, dan een an dere auto aan te houden en met volle vaart de „achtervolging" in te zetten. Gemakkelijk was de opgave niet, om dat de achtervolgde wagen 60 km. per uur reed. Maar na een tijdje had de spannen de rit succes, de auto werd staande gehouden en de inzittenden, een da me en een heer, snelden met de agent naar de achterbumper. Daar vonden ze een meisje van drie jaar, dat zich krampachtig had vastgeklemd. Dat meisje was.... het dochtertje van de inzittenden. Het meisje was bij huis op de auto geklommen en durfde er niet meer af te springen. In snelle vaart had de auto al een groot deel van de binnenstad doorkruist, waar bij talrijke bochten werden genomen. J UhE VILLA te Kaesong wordt tijdens de besprekingen let- J terlijk belegerd door fotografen t van allerlei ras en formaat. Er wandelen Amerikanen. Britten, Fransen, Koreanen en al of niet 4 communistische Chinezen rond. t Dit hebben ze echter allemaal met elkaar gemeen: ze torsen 'n 4 film- of fototoestel en doen hun t best daarmee alles (ook elkaar) wat ook maar even zichtbaar is 4 op de gevoelige plaat vast te t leggen. Zo ook de Chinese com- munist, die een peperduur film- 4 4 toestel zonder ophouden liet wer- t ken. 4 Zijn collega's waren niet min- t der ijverig. Zij richtten evenwel J hun toestel op de filmende Chi- 4 nees, die niet scheen te weten, dat men een film niet kan opne- J men zonder dc afsluitdop van de 4 lens af te schroeven t DROF. DE QUAY, de Brabantse Commissaris der Koningin, heeft gezegd, aat ae kunst in N. Nederland, speciaal Amsterdam, sterk onder communistische invloed staat en dat de "met-ontkerstende gewesten (waarmede hij wel Noord Brabant en Limburg zal bedoelen) zich daartegen te weer moesten stellen... Deze opmerking neemt een lezer uit „net Noorden" tot uit gangspunt voor een hele beschou wing over de verhouding- Noord- Zuid. Hij meent, dat de blijkbaar onuitroeibare „controvers" Noord- Zuid daardoor weer eens nadruk kelijk is beklemtoond. Laten we even vaststellen, dat het uitgangspunt niet geheel juist is gesteld. De Brabantse Commissa ris heeft de tegenstelling Noord Zuid niet gebruikt. Hij heeft het wel gehad over Holland en de Randgewesten. In Holland besteedt de Overheid nog altijd grote som men aan de bevordering der cul tuur. De Randgewesten komen er maar mager af. En toch zijn de Randgewesten over het algemeen niet zo aangevreten door de mate rialistische stromingen van onze tijd als „Holland", toch heeft met name in Brabant en Limburg het Christendom nog zijn sterkste re serves. Aldus menen we de gedachten- gang van Prof. de Quay duidelijker verklaard te hebben dan in de ene volzin, waarmee de inzender het deed. Het betekent dus geenszins, dat aldus gelijk onze briefschrijver het uitdrukt de blijkbaar onuit roeibare controvers Noord-Zuid weer eens nadrukkelijk wordt be klemtoond. Ook andere Randgewes ten zijn hier min of meer in het geding. QVER die onuitroeibare tegenstel ling nu filosofeert onze brief schrijver verder. Hij meent te mo gen constateren, dat de Zuid-Ne derlanders over het geheel niet van de Noord-Nederlanders houden, dat ze die koel, stijf en hooghartig vin den, dat ze, wellicht onbewust, de Belgen verre boven de Hollanders verkiezen. „Daarentegen" zo zegt hij „mogen de Noord-Ne derlanders de Brabanders en Lim burgers graag, maar die sympathie is niet wederkerig en vandaar de „tegenstellingen", het onuitroeiba re wantrouwen en de achterstel lingsvrees van de Zuid-Nederlan ders ten opzichte van de Noorder lingenMisschien ik hoop het van harte dat in Benelux-ver- band de tegenstellingen zullen gaan vervagen, wellicht eens zelfs zul len verdwijnen. We kunnen daar allen aan meewerken door de „te genstellingen" niet onnodig op de spits te drijven, door elkaar beter te begrijpen, niet overhaast te zijn in ons oordeel, door niet alleen op het uiterlijke af te gaan en vóór alles te zoeken naar hetgeen ons samenbindt" Hier is iemand aan het woord, die oprecht bekommerd is over de tegenstelling Noord-Zuid, maar we geloven, dat zijn waarnemingen toch niet geheel juist zijn. Zeker, er heeft lang oud zeer gezeten in de Zuidelijke provincies en dien tengevolge ook achterdocht, die trouwens ook wel door feiten werd gevoed. Maar als men ziet, hoe in het Zuiden de „Noordeling" meest al zeer goed in de gemeenschap wordt opgenomen, als men er ook de verhouding katholiek-niet-katho- liek gekenmerkt ziet door een groeiend begrip aan wederzijdse waardering, dan behoeft men waar lijk niet zo beangst te zijn voor de toekomst. De algemene stelling, dat de Zuid-Nederlanders niet van de Noord-Nederlanders houden, wordt toch wel weersproken door het feit, dat zelfs bewegingen, die er spe ciaal op gericht zijn het Streek eigene te bewaren en te bevorde ren, in hun leiding „geïmmigreer de" Noord-Nederlanders aanvaar den. De grote pionier van de Bra bantse gedachte, Dr. Moller, was er ook zo een. Men kan het ook van leiders van uit het Noorden „ge- importeerde" bedrijven horen, hoe ze zich in het Zuiden best thuis voelen en in het geheel niet als vreemdelingen worden behandeld. Mocht hier en daar nog iets over zijn van de oude onderdrukkings- vrees, dan zal die wel slijten met het groeiend bewustzijn, dat het Zuiden steeds meer gaat betekenen in het Nederlandse geheel, op eco nomisch, op sociaal, op cultureel gebied. De zwaartepunten zijn zich aan het verplaatsen en juist ook door de ontwikkeling van de Be nelux komen de Zuidelijke gewes ten meer in het cent rum te liggen. Er zou zo langzzamerhand wel eens iets kunnen gaan groeien, dat op Noordelijke achterstellingsvrees lijkt! We kunnen ons overigens van harte aansluiten bij de recepten, welke de inzender voor de toe komst geeft: beter onderling be grip, geen overhaast oordeel, zoe ken naar hetgeen samenbindt. AAR HET K.N.P. verneemt, wor den thans in Hongarije voorbe reidingen getroffen voor een nieuw monsterproces. Dit zal echter niet, zoals het voorgaande, gericht zijn te gen de Katholieke Kerk, maar, door de veroordeling van een groot aantal leken, de laatste belangrijke kernen van een anti-communistisch verzet verwijderen.

de Stem | 1951 | | pagina 1