ij vroegen geen onmiddellijke Benelux-Unie" BELGIE-NEDERLAND in de heide van Woensdreeht r Einde olie-impasse in zicht Prof. v. d. Brink over de Conferentie te Goes Brutale textiel- diefstal Besprekingen te Kaesong vandaag hervat STEMMING ONDANKS REGEN Vier basis voor waarden Zeilwedstrijden E ngeland-Amerika Zuster Rumolda opereerde zes keer Dokter (73 jaar) priester gewijd Korporaal doodgestoken Touringcar verongelukt Lering uit het verleden DAGBLAD VOOR ZEELAND Wèl: beperking van kunstmatige belemmeringen Aan DE MINISTER van Economische Zakr ossor v. d. Brink, heeft het a.n.p. twee vragen voorgelegd betreffende de Benelux-Ministersconferentie te Goes. Dat onze Regering er op heeft aangedrongen, gelijk hardnekkige berichten in de Bel gische Pers beweren, dat de Benelux-Unie terstond dient te wor den afgekondigd, verwees de Minister zonder meer naar het rijk van de fabelen. VERHELDEREND De auto voor de deur Marshall over Korea .j Britse Regering gaat meepraten Zij kreeg de Bronzen Leeuw Mayer hengelt naar steun Overwegend droog Zware regendroppels stoorden stoute plannen „We moeten de Ollaanders er uit branden veegde men verschrikte gevangenen voor de voeten Geen paratroopers Chauffeur dood, 44 passagiers gewond Kcrkelijke Financiën ZEVENDE JAARGANG No. 2055 Uitïave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778. Redactieraad: C j v Hootegem.Mr.Dr.A.J.J. M. Mes. Mr. H b L. de Rechter, L. J v. 't Westende, P. v' M Vcrcauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4.55 P- kwart., p. post f 5.40, P- w. (uitsl. hii niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Kcmingm en Vaderland WOENSDAG 25 JULI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3Ö per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. lureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST^J^ 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat jj6^Te1^2601, O OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. n<x_èo) MINISTER v. d. BRINK ....Verbaasd...,. DE GASPERI heeft een nieuw Kabinet (zijn zevende) gevormd. Het is een twee-partijen-Kegering, die in hoofd zaak bestaat uit leden van de Chr. De- mocr. Partij, waarvan De Gasperi de leider is. EEN METSELAAR en een loodgieter, resp. 21 en 27 jaar, pikten in Den Haag de jeep van 2 maréchaussée's en de fiet van 'n agent mee. Deze vervoer middelen stonden onbeheerd, omdat de berijders zochten naar een jongeman, die bij een vechtpartij betrokken was geweest. Na een wilde run op een ge leende fiets, achterhaalde de agent de boosdoeners, die weigerden mee te gaan. Burgers trokken bovendien hun partij. Tenslotte werden zij overmand door de inmiddels gearriveerde maré chaussée's. IRAK is met Engeland tot overeen, stemming gekomen inzake de olie. Irakezen zullen worden opgeleid voor hogere technische functies en de uit kering van de Britse Maatschappij aan de Regering van Irak zal worden verhoogd. Nu Iran nog! SJAHRIR zou familie uitgeleide doen bij het vertrek van de „Wil lem Ruys" in Rotterdam, zo ging gisterenavond een gerucht. Tal van journalisten roken een inte ressant interview. Zij vonden ten slotte een glimlachende Indone siër^ die zeide Achmad te heten. De journalisten trokken weg en weten nog steeds niet, of Achmad nu werkelijk Achmad of wellicht de heer Sjahrir-in-cognito was.... EEN HUISZOEKING in het Haagse Bureau „Zuid-Molukken" leverde als „buit" een hoeveelheid administratieve bescheiden op. Men is op zoek naar een „onbekende dader". HET WEST-DUITSE Verbond van Vakverenigingen (5.5 millioen leden) wil geen verdere steun verlenen aan de economische, politiek van de Rege ring. Telegrafisch werd Adenauer, die in Zwitserland vertoeft, daarvan op de hoogte gesteld. DE LANGZAAM-AAN-STAKING bij de Britse Luchtvaart, waardoor bijna de helft van het Britse luchtvaart- verkeer stillag, is ten einde. ACHESON heeft gezegd: „De V. S. verkeren in groter gevaar dan vele Amerikanen denken". Hij deelde mee dat er naar schatting 9 millioen com munistische soldaten op de wereld zijn. INDIA zal in geen geval Pakistan aan vallen, zo heeft Nehroe verklaard, tenzij een aanval op India wordt ge daan. Ook het gebied van Kaschmir is daaronder begrepen, zo zeide hij. de EMIGRANTEN die per vliegtuig "aar Austarlië zouden gaan en niet konden vertrekken wegens olie- pn benzine-moeilijkheden in Karachi zijn gisterenavond van Schiphol opgeste gen. r\E EERSTE VRAAG aan de Minister luidde: In hoeverre berusten de berichten in de Belg. Pers, dat de Ne derlandse Regering tijdens de confe rentie te Goes de wens heeft geuit de Benelux-Unie terstond af te kon digen, op waarheid? De Minister antwoordde daarop, dat hg met de grootste verbazing van de ze berichten in de Belgische Pers had kennis genomen. Zij moeten zonder meer naar het rijk dér fabelen worden verwezen. Een vruchtbare Benelux, zo voegde Minister v. d. Brink daaraan toe, kan slechts worden verkregen, wanneer alle samen werkenden, gelijkelijk tot het brengen van even grote offers bereid zijn. U kunt er zeker van zijn, dat een zoals door u thans gefor muleerde vraag door de Nederlandse Regering niet is gesteld. In Goes hebben we gezamenlijk ccn „Tour d'horizon" (een vogelvlucht) over de Benelux-problemen gemaakt. Het gemeenschappelijke doel was een openhartige gedachtenwisseling. Dit doel is volkomen bereikt en zulks heeft dan ook verhelderend gewerkt. DE BETALINGSBALANS. £)E TWEEDE VRAAG luidde: Vin den wellicht de moeilijkheden van de Nederlandse Betalingsbalans hun oorzaak in het Benelux-Voor- unie-verdrag! Gelooft u, dat even tueel op grond daarvan dan de Ne derlandse Regering aanspraak dient te maken op grotere Belgi sche tegemoetkomendheid? Prof. v. d. Brink gaf toe, dat de in voer vag België naar Nederland uit gebreider was dan onze export. Wat de hoeveelheid daarvan aangaat, moet men echter niet tot overschat ting komen, zo meende hij. Ook al zou het percentage der vrije invoer beperkter zijn gebleven, dan zou dat nog van weinig invloed zijn geweest op de Nederlandse Betalingsbalans. Dit geldt nog temeer, als men be denkt," dat Nederland ten aanzien van de agrarische producten voorkeur ge niet. Wel verwacht Nederland, dat van Belgische züde zoveel mogelijk kunst matige belemmeringen worden tegen gegaan. Dit heb ik uitdrukkelijk aan mijn Belgische collega's meegedeeld. Hetgeen dus geenszins betekent, dat de Regering een vraag, zoals in de Belgische Pers werd gesuggereerd, zou hebben gesteld. Daarna zouden de 3 landen als één gehesJ in de Europese Betalingsunie gaan optreden. Dit zou door de Bel gische Regering zijn afgewezen! EEN CONFECTIEFABRIEK in de Nieuwe Kerkstraat 81 te Amster dam is Maandagmorgen op zeldzaam brutale wijze bestolen. Die morgen, tegen acht uur is een bestelauto voor gereden, waarin kartonnen dozen met o.a. herencostuums en regenjassen uit de fabriek werden ingeladen. Niemand heeft toen enige achter docht gekoesterd, omdat het een vol komen normale gebeurtenis leek op dat uur. De goederen vertegenwoor digden een waarde van niet minder dan 30.000 gulden. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. DADIO PJONGJANG heeft gisteren opnieuw geëist dat de buitenland se troepen zullen worden terugge trokken uit Korea. Morgen zullen de besprekingen te Kaesong, die werden ingebroken, omdat beide partijen van mening verschilden over deze kwes tie, worden hervat. Dit werd duidelijk, toen gisteren avond nog steeds geen communistisch tegen-bericht via Radio Pjongjang was door gekomen. TYE AMERIKAANSE minister van defensie, generaal Marshall, heeft Dinsdag op een persconferentie ver klaard, dat terugtrekking „op het ge schikte ogenblik" van de buitenland se troepen op Korea geen probleem zal scheppen als de communisten op recht een vredesregeling willen. De kwestie leende zich evenwel niet voor bespreking bij onderhande lingen over een Bestand. Marshall noemde de volgende vier „basisvoorwaarden" voor een bestand: 1 Overeenstemming over een mi litaire linie die verdedigbaar zal zgn in geval van hernieuwde vijandelijk heden. 2 De bereidverklaring de thans in Korea aanwezige troepen niet te ver sterken. 3 Behoorlijke inspectie door beide partijen als verzekering tegen even tuele voorbereidingen tot ccn onver hoedse aanval. 4 Een bevredigend accoord wat betreft de krijgsgevangenen. Gisteren is weer het grote, inler- tionale wandelfestijn, de Vier daagse Afstandsmars te Nymegcn, begonnen. Duizenden wandellicf- hebbers hadden zich laten in schrijven, onder wie 270 buiten landers. Hoewel het weer de eer ste dag niet zo stralend was als de wandelaars hadden gehoopt, heerste toch spoedig weer de be kende Vicrdaagse-stemming, die slechts door de deelnemers zelf geheel kan worden aangevoeld. Op de linkse foto zien we Detje, de „klompcntippelaar" uit Maaswaal Eist binnenkomen. Hij heeft blijk baar gerekend op de grilligheid van ons klimaat, want hij draagt een zwarte parapluie, waarop staat: „Efkes schuilen". Middel ste foto. De mariniers uit Doorn marcheren Eist binnen. Op de foto rechts de heer van der Kaag uit Arnhem, die voor de 27ste keer meeloopt in de Vierdaagse. Hy is de recordhouder, wat be treft het aantal keren, dat aan deze marsen is deelgenomen. "WOLGENS A.F.P. zou men het reeds eens zijn geworden over het beginsel van een gemengde Perzisch-Britse maatschappij voor het winnen, ver voeren en verkopen van olie. Men zou het echter nog niet eens zijn geworden over de samenstelling van het bestuur der maatschappij. J^E DOOR de Perzische Regering in Londen voorgelegde ontwerp voorstellen (mede resultaat van Har- rimans besprekingen) werden door be voegde Britse woordvoerders „niet geheel teleurstellend" genoemd. In ieder geval zou Perzië thans een lid van het Britse Kabinet bij de komen de conferentie willen toelaten. Een Britse beslissing over de Per zische voorstellen wordt eerst ver wacht na Woensdag. Dan begint nl. het Lagerhuis-debat over de buitenlandse politiek. De Re gering zal haar standpunt tijdens dit debat bekend maken. Lord Jowett is reeds aangewezen als leider van de Britse delegatie voor de olie-bespre kingen. LI. M. KONINGIN JULIANA heeft Zuster Rumolda J. M. J., hoofd verpleegster van het Katholieke Mis sie-ziekenhuis ..Stella Maris" te Ma kassar op 't eiland Celebes, gedeco reerd met de „Bronzen Leeuw". Deze onderscheiding viel Zuster Rumolda ten deel wegens de grote moed en bekwaamheid, die zij tijdens de woe lige dagen van 5 tot 8 Augustus van het vorig jaar aan de dag heeft ge legd. Door haar kordaat en „man moedig" optreden wist zij namelijk de soldaten der strijdende partijen buiten het ziekenhuis te houden, daar mede verscheidene mensenlevens red dende. Bovendien heeft zij in die da gen, toen er geen doctoren aanwezig waren daar het hospitaal midden in de vuurlinie lag, eigenhandig een aantal operaties verricht zonder enige hulp van een arts. ("NP drie en zeventigjarige leeftijd heeft de arts, Dr. Wilhelm Eng- lander, uit handen van de wijbis schop van Trier, Mgr. Dr. Stein, de H. Priesterwijding ontvangen. Dertig jaren lang oefende Dr. Englander me dische practijk uit in St. Wendel in het Saargebied. 0pk in het openbare leven trad hij op, o.a. als afgevaar digde en als lid jfpi de Medische Com missie te Lourdes. Door een bijzon dere Pauselijke dispensatie werd de tijd voor zijn theologische studie in gekort. Een zoon, een dochter, schoonzoon en kleinkind waren bij de priesterwij ding van hun vader en grootvader tegenwoordig. Zondag 22 Juli las de oude neomist zyn eerste H. Mis in de parochiekerk van St. Wendel, bij wel ke gelegenheid hij een eigenhandig schryven van de H. Vader als geluk wens ontving. Concessies inzake loon- en schoolkwesties DENE MAYER heeft zich gisteren voor de Franse Kamer gepresen teerd. Hi.i ontvouwde een program, waarin hij de steun der socialisten trachtte te verkrijgen door een her ziening van de minimumlonen tegen eind Augustus aan te kondigen, ter wijl hij op het stuk van de school kwestie de stemmen der M. R. P. pro beerde te trekken door een leisel van studiebeurzen voor leerlingen van het bizonder onderwijs. Laat op de avond verwachtte men de stemming waarbij over het dot van Mayers formateurschap zou worden beslist. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Zwaarbewolkt met verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. Vandaag: Zon onder 20.42 uur. i?«in op llur* Maan onder 1329 uur. Morgen: Zon op 4.51 uur. 1 (•MIIMt8M88«tlUJIUM m«n88ii88|«i Tijdens het Festival of Britain worden tevens de beker-zeilwed strijden tussen Engeland en Ame rika gehoudten. Het is de vierde maal, dat een dergelijke wedstrijd plaats vindt. Tweemaal heeft Amerika reeds de beker gewon nen en Engeland eenmaal. Op de foto zien we vier jachten op de thuisreis van het eerste circuit van de wedstrijd; het einddoel van deze dag is het plaatsje Oewes op het eiland Wight. De jachten zyn v.l.n.r.: Circe en Jo- han (Engeland), Llanoria (Ame rika) en Marlette (Engeland). V Van Ned. Militaire Missie JTEN 25-JARIGE Nederlandse korpo raal van de Nederlandse militaire missie in Indonesië werd buiten de cantine in Tjimahi, die onder zgn be heer stond, doodgestoken. Hij werd door twee mannen naar buiten geroe pen. Slechts zijn pistool werd ge stolen. De politie en het corps Polisi Mili- ter in Tjimahi hebben nauwelijks 20 uur na de aanslag de heide daders gearresteerd. Een mes en een hoofddoek, die de daders op de plaats van het misdrijf hadden verloren, vormden de eerste aanwijzingen, die leidden tot de ar restatie van de hoofddader, een gewe zen chauffeur van de Nederlandse missie. Zijn handlanger liep kort daar op in de val. Beiden hebben bekend, doch het motief tot de daad staat nog niet vast. De hoofddader verklaarde, dat hij gehandeld had uit zelfverde diging", daar het slachtoffer met een revolver op hem geschoten had. (Van onze speciale verslaggever). JTN DE EERSTE UREN van het dramatische gevecht waren voor de Belgen... In de grauwe nacht van Dinsdag, terwijl grove regendroppels uit de lucht vielen en de zandpaden van de Woensdrechtse heide sneuvelden onder de voetstappen van duizend Nederlandse soldaten: rukte in een fier en on verschrokken marstempo de compagnie op van Commandant Clerckx utt Antwerpen. Kleine, stevig gebouwde soldaten, die het zoet van de overwin ning reeds in hun mond proefden om de eenvoudige reden, dat zij zonder enige tegenstoot van de Luchtdal-kazerne der Sinjorenstad naar de Neder landse grens waren gewandeld, waar zij tot hun grote verbazing geen vgan- den konden ontdekken. De vijanden? De oud-Indië veteranen, die de laatrte veertien dagen in het kamp Wittenberg hadden rondgezworven, wisten dat de pittige kereltjes op komst waren. Die Belgen konden op een vriendeiyke ontvangst rekenen. De feestelijkheden konden elk ogenblik een aanvang ne men en daii zouden die wakkere knapen wel eens laten zien, dat zij konden vechtenTIelaas, die Nederlanders wisten niets af van de tactische plannen van de vijand. j~"yE BELGEN hadden een voortref felijk plan-de-campagne. Hun uit stekende inlichtingendienst was er achter gekomen, dat een volledig vij andelijk bataljon in de heide van Woensdreeht gelegerd was: dat de „kaaskoppen" onmiddellijk versterkin gen konden laten aanrukken, uit Goes, Tilburg en Bergen op Zoom, waar nog zo'n drieduizend man klaar lag om in te grijpen. Daarom moest er vlug worden gehandeld en slechts een bravourstukje zou het hele spel kun nen redden. Paratroopers moesten neerdalen ten Noord-Westen van het vliegveld. Honderdvijfentwintig kerels dienden ce worden uitgeworpen. Zij zouden de vliegtuigbasis in de Noordel. flank aanvallen en direct zou Comman dant Clerckx zijn jongens inzetten om in het Zuiden een uitval te doen. Twee andere compagnieën hadden de opdracht in het Oosten en Westen hetzelfde te verrichten. De zware regendruppels echter stoorden deze stoute plannen. Het la ge wolkendek was voor een parachu tisten-avontuur zo gemeen, dat de paratroopers beter thuis konden blij ven. Het vermoeden, dat dit besluit genomen was kwam bg Commandant Clerckx op, toen het uur van de aan val was verstreken. Om half zes moest het beginnen. Om half zeven was er nog helemaal niets te zien. „Aanvallen", klonk het korte, kern achtige bevel. „Zonder parachutisten het vliegveld en alles wat er bij be hoort veroveren", zei Commandant Clerckx en spoedig liep hij als eer volmaakte veldheer door de bossc; aan zijn troep vooruit. Even spoedig kwam het contact met de vijand.... Waren de Nederlanders toch nog verrast door deze onverwachte aan val? De Belgen streden moedig en won nen met de minuut enkele meters. Het werd een keihard gevecht, dat veel munitie en veel adem kostte. De Belgen schoven op. Zij pakten Gerard van de Bogaert uit Roosendaal beet en sleurden hem naar een car rier. Zij namen Leen van de Berg uit Kruisland bij de arm en namen hem mee. Zij probeerden Johannes Nieu- wenhuijzen uit Kruiningen bekente nissen af te nemen, maar Johannes zweeg. Zij legden beslag op Sten Ha genaars van het Krabbegat en kon den voorts uitvoerige soldatenfami- lies buiten gevecht stellen. Futloze veteranen? Steeds nauwer haalden de Belgen de ring aan. Zou er nog een enkele Nederlander ontkomen? Zou uit deze •tang" te breken zijn? „Geen denken aan", zeiden de moe dige Belgen, die na drie uren van bit tere strijd het hele vliegveld met uit zondering van een commandopost in handen hadden. (Vervo.g pag. 2). ■X DEN GEZELSCHAP van 48 Noord- Hollandse vacantiegangers was er Maandagmorgen vroeg met 'n bus van de NACO uit Schagen op uitgetrokken. Het doel van de reis, de Zwitserse Alpen, werd ech ter helaas niet bereikt. Men was tegen 2 uur in de middag onge veer 100 km. diep Duitsland in, toen chauffeur de Jong, 33 jaar. uit Hoorn, het stuur aan zijn als machteloos geworden handen voel de ontwringen. Er was een band gesprongen. Toen volgde er een klap, „alsof we op een mijn reden", zei later een van de passagiers. De bus reed met volle vaart tegen een boom links van de weg. De boom werü ontworteld. De bus werd aan de voorkant zwaar bescha digd. Van de 48 passagiers werden er 44 gewond, waarvan 2 dames zo ernstig, dat zij in het zieken huis te Dinsken moesten worden opgenomen. Maar de chauffeur, die als een voorzichtig rgder bekend staat, was er het ergst aan toe. Hij raak te tussen boom en bus bekneld Met zeer veel moeite kon men hem bevrijden. Hg bleek zwaar gewond te zgn en overleed vrij spoedig na het ongeluk. Hij laat vrouw en een kind achter. De pas sagiers zgn dezelfde dag per trein naar huis teruggekeerd. TN de 20e eeuw en vooral na de twin tiger jaren zien we de moderne vorm van financiering bij oprichting ook doordringen bij de kerken en kerkelijke inïtellingen. Wij bedoelen hier speciaal de financiering door middel van obligatieleningen. Vóór die tijd was de financiering der oprich ting een binnenkamerse aangelegen heid. De snelle uitbreiding van de be volking en de daardoor ontstane ach terstand in de kerkenbouw, voor som mige landen sterk beinvloed door de omstandigheden van wereldoorlog I, heeft vooral in de jaren 1920-1930 vele oprichtingen gestimuleerd. Deze drang kwam speciaal in Duitsland voor en velen van ons zullen zich herinneren, de vloed van obligatieleningen van kerkelijke instellingen, die ons land overstroomden in die jaren. De ver armde Duitse bevolking kon uit zich zelf niet meer de middelen bijeen brengen om hun kerken te stichten, om hun kloosters en ziekenhuizen te bouwen, een verschijnsel, dat na we reldoorlog II voor ons wel begrijpe lijk zal voorkomen. Maar met het uitgeven van de obli gatieleningen aanvaardde men ook de consequenties daarvan: rentebetaling en aflossing. Men vatte deze puur- economische aangelegenheid wel wat nonchalant op en het gevolg was een verschrikkelijke debacle, die aan het kerkelijk crediet veel nadeel heeft bezorgd. Het getuigt van een wijs be leid van onze bisschoppen, en hun ad viseurs, dat zij niet gevallen zijn in de fout van de na-oorlogse tijd van 1919 e.v. jaren. De renteloze lening ten behoeve van de wederopbouw van ons seminarie en van de verwoes te kerken is daarvoor een tekenend bewijs, en dat deze obligatielening ge slaagd is, getuigt van de offerbereid heid van onze diocesanen. Met de Duitse obligatieleningen liep het mis. Iedere econoom had dit kun nen voorzien, de welvaart van het Duitse volk na wereldoorlog I was van die aard, dat lasten van 7-8 pet. ren te niet gedragen kunnen worden, zelfs niet met de beste wil en toen de Duit se Rijkskanselier Bruening een ka tholiek in 1930 het „,non-possumus" uitsprak over de Duitse schulden, hield deze bekentenis ook de onmacht in van de kerkelijke instellingen. Deze „gelukkige schuld" van de Duitsers heeft ons wijs gemaakt, maar ook in Nederland waren ondertussen stuk ken gevallen. Ook wij hadden in de hausse-jaren belangrijke schulden op vaste rente en aflossing aangegaan, welke verplichtingen niet altijd kon den worden nagekomen toen na de 3U- er jaren de depressie intrad. Ook dit is een lering geweest, die er toe heeft bijgedragen wat de in de jaren van gemakkelijke geldverkrijging (1945- 1948) onze instellingen niet belast heb ben met zware rente- en aflossings verplichtingen. In ons bisdom zijn dank zij 't zeer wijze beleid van Z.n. Exc. Mgr. P. Hopmans z.g. geen on vervulbare verplichtingen op de schouders van de kerkelijke instel lingsbesturen gelegd, maar dit neemt niet weg, dat er thans noden zijn ont staan in de boezem van de kerkelijke instellingen door oorzaken van buiten af. L"i is namelijk meer gebeurd dan misschatting van toekomstige verplichtingen, de structuur van onze gehele maatschappij is ingrijpend ge wijzigd, en de noodtoestand is ver sterkt door het feit, dat vele kerken zijn verwoest, dat de achterstand in de kerkbouw door de oorlogs- en de na-oorlogse omstandigheden van we reldoorlog II ons in een positie heb ben geplaatst van noodlijdendheid. De structuurverandering van de maatschappij is naar mijn mening wel het meest belangrijke evenement in de ontwikkelingsgang en zoals de neer Rimmelzwaan in „De Linie" van 4 Mei 1951 zegt: „waaraan de Kerk zich nog niet heeft aangepast", - Over deze structuurverandering moe ten wij noodzakelijk uitvoerig spre ken en dit zullen wij doen in een vol gend artikel, thans wijden wij onze aandacht aan de nevenwerkende fac toren: de verwoesting van onze kerk gebouwen, in het jaar der bevrijding 1944, en de achtersl&nd ontstaan door het feit, dat tijdens de bezetting geen nieuwe gebouwen tot stand konden komen vanwege materiaalgebrek en dat deze toestand voortduurde tot enkele jaren na wereldoorlog II. F. J. VAN AALST

de Stem | 1951 | | pagina 1