Slechts VERANTWOORDE EMIGRATE w ;rwsa„'- Koning Abdoellah begraven HARRIMAN „BUITEN GEWOON ONTMOEDIGD St. Pietersberg bedelft twee mannen Maarschalk Pétain overleden Het reces rMaalmachines verdringen de vuilnisemmers DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen export van mensen naar andere landen Beperkt aantal kan weer in dienst Weduwe (68 jaar) gewurgd In clandestien café DEMONSTRATIE TE TEHERAN Voorlichtingsdag te Den Bosch mit hLK- rde 21"jarige L' ru" Pleegden dSsta^Terst11?11? "eer e" Koeler Tribune in Argentinië ingestort Zijn lievelingspaard droeg het zwaard H spüNmMzhPïN Ms u. TZjv Wórden besprekingen afgebroken? Morrison schrijft in de „Prawda" BOTSINGEN TE JERUZALEM Sumitro krijgt zijn deskundigen Onweer veroorzaakt aardverschuiving o^^'Vur- Na tragische levensavond in ballingschap VOLMAAKTE GEVANGENE" r Haagse Brieven ZEVENDE JAARGANG No. 2054 Uitgave* N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181; Administratie: Telefoon 8778. Redactieraad: C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4.55 p. kwart., p. post f 5.40, p. w. (uitsl. bij niet-postbestell.) f 0.35. Losse nummers 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenl. abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Ced, Koningin en Vaderland DINSDAG 24 JULI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3O per m/mi (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEÜZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no._3o) Reserve-officieren CEN BEPERKT aantaal reserve-offi- r- eieren tot en met de rang van majoor, die thans met groot verlof zijn, zal de gelegenheid worden ge- géven weer in militaire dienst te ko men. Zü kunnen een verbintenis sluiten voor onbepaalde tijd, maar hoogstens tot het bereiken van de 60-jarige leef tijd. Een en ander houdt verband met de op handen zijnde uitbreiding der vredesorganisatie van de Kon. Land macht en van de Luchtmacht. TE KIELWINDEWEER, in de ge meente Hoogezand-Sappemeer is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 68-jarige weduwe L. Meyer-Venema in haar woning aan de Sluisweg door worging om het leven gebracht. Twee personen zijn gearresteerd, nl. W. B. uit Hoogezand en D. R. uit Anlo. Beiden waren in de bewuste nacht in het huis aanwezig en hebben daar verschillende borrels gedronken. De woning staat bekend als een gelegen heid waar clandestien drank wordt getapt. Het was daar steeds een ko men en gaan van bezoekers en het rumoer, dat de buren in de bewuste nacht hoorden was dan ook niets bij zonders. Later bleek, dat er een ru zie is ontstaan tussen de beide man nen en de vrouw. Om ongeveer half vier werd de familie Nieland door R. gewekt. Hij was onder invloed van sterke drank en deelde mee, dat de weduwe Meyer dood was. Onmiddel lijk waarschuwde men politie en een dokter, die vaststelden dat het slacht offer door worging om het leven was gebracht. Het onderzoek duurt voort. KONINGIN JULIANA heeft gisteren een hezoek van 2.5 uur gebracht aan het Festival of Britain. TRUMAN heeft in zijn halfjaarlijks economisch rapport aan het Congres 0.a. verklaard, dat de militaire uitga ven voor het einde van volgend jaar van 35 tot 65 milliard dollar moeten worden verhoogd. DE ..RUBENS", een Belgisch vracht schip van 6600 ton is bij de Japanse kust in brand gevlogen en gezonken. De bemanning, 18 Belgen en 22 Duit sers, kon worden gered. VOOR HERBOUWPANDEN, waar aan het Rijk finantiëel heeft bijge dragen, is de mogelijkheid geschapen een huurverhoging toe te passen m. 1.v. 19 Juli 1951. TWEE JONGENS wilden op één fiets de straatweg Oldenzaal-Hengelo over steken. Zij werden gegrepen door een luxe wagen, waarin 2 Zweedse stu denten zaten. De jongens, W. v. Hogen f" G' °ude Egberink (11 laar) werden op slag gedood. GERTA FISCHER, 7 jaar uit Kerkrade viel uit de pelgrims- Zand L',Vrouw in het -band te Roermond. In het Roer- mondse ziekenhuis overleed het ZiSJ\aan ,haar verwondingen. z'\ leunde op een deur- sprongWaa h6t P0rtier open- QOK DE AANWAS VAN DE MIDDENSTAND neemt gestaag toe. Er komt dus ook in deze stand een overschot, terwijl de andere bevolkingsgroepen geen tekort hebben en ook niet zullen hebben in de toekomst. Het overschot van de middenstand is dus niet nodig om elders de plaatsen in te nemen." gaan, zo zeide 'lij, .kenden er 60 pro cent dit vak niet en vele wisten zelfs niet, ,wat „yes" en „no" betekende. Door de standsorganisaties en de stich ting wordt thans op verheugende wij ze gewerkt, om hiera /i een einde te maken. Volgens spreker is Canada het voor katholieken meest aangewezen land voor emigratie. Voor emigratie naar Amerika gelden zeer zware beperken de bepalingen. Emigratie naar Zuid- Amerika is voor katholieken alleen verantwoord in Nederl. groepsver band en als men daar beschikt over goede relaties. Zuid-Afrika kan alleen vaklieden gebruiken. Nieuw-Zeeland wenst voor al vrijgezellen, die een vak kennen, Australië heeft, zo besloot hij, als eerste doelstelling bij emigratie het strategisch en vervolgens het econo misch sterker maken van het land. Uit de inleidingen van de deskun dige sprekers kan de vergadering dus de conclusie trekken, dat men de eventuele emigratie wel zeer goed en degelijk moet voorbereiden. De heer Kampschoer, de voorzitter van de R. K. emigratiestichting, die evenals het lid der Tweede Kamer, mr. dr. N. van de Heuvel aanwezig was, dankte de voorzitter van de mid denstandsbond, de heer Th. van Leeuwen, die deze dag met verve had geleid en georganiseerd. Perzische mannen en vrouwen demon streerden opnieuw in de straten van Tehe ran. Zij vormden een lange optocht en voerden spandoeken mee. J i re v S**'/ f r\IT WAS in het kort de kern van een inleiding, die Prof. dr. J. de Quay, commissaris der koningin in de provincie Noordbrabant heeft gehou den op de emigratievoorlichtingsdag, die in het Casino te Den Bosch was georganiseerd door de Katholieke Middenstandsbond in het Bossche bis dom, welke dag een éclatant succes is geweest. De commissaris kwam tot de con clusie, dat ook voor de middenstand emigratie evenals voor de andere groepen noodzakelijk kan zijn. Bij de middenstand immers ver toont zich een duidelijk aanwijsbare over-capaciteit, die niet is weg te werken b.v. door een vestigingswet en andere middelen. De behoefte aan middenstandsbedrijven blijft niet groeien evenredig aan de bevolkings aanwas. Als vaststaand mag men aannemen, dat een gedeelte van deze generatie en zeker de volgende een ander be roep zal moeten zoeken, hetzij in het buit/nland hetzij elders. GEEN DESPERADO'S. "NJOOIT mag worden vergeten, aldus spreker, dat emigreren geen werk is van desperado's, mislukkelingen of avonturiers, de emigranten zullen pio niers zijn. Het emigreren is een moei lijke en grote trek. Ook rector Mommersteeg, directeur van het provinciaal contact-orgaan voor emigratie-aangelegenheden wees onverbloemd op de moeilijkheden voor de emigranten. De rector zette voor al het standpunt der kerk tegenover de emigratie uiteen. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat de kerk niet tegen goed verantwoorde emigratie is. Er zal dan echter voldaan moeten worden aan vele eisen, de voorlichting zal dege lijk moeten zijn, ook geestelijk zullen de emigranten voorbereid moeten zijn. Het Christelijk geweten behoort tot de gewone zielszorg. Ook de regeringscommissaris voor emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, verbloemde niet wat aan emigratie verbonden is. Men zal in ieder geval daar ginds van de grond af moeten beginnen. Vooral voor middenstanders zal het niet gemakkelijk zijn elders in hun oude beroep een werkkring te vinden. Zij zullen zich moeten omschakelen. Nooit mag er sprake zijn van een ex port van mensen. Alleen goed voor bereide emigratie biedt een kans op succes. EEN VAK. QOK DE DIRECTEUR van de katho- lieke emigratiestichting, drs. Jos. van Campen tapte uit hetzelfde vaat je. Emigreren is een vak, dat geleerd en voorbereid moet worden. Emigre ren zonder elementaire kennis der taal is onverantwoordelijk. Van de 100.000 emigranten, die zijn wegge- frekkenSl mil'taire studenten ver- om een ,dagen naar Amerika, sPeciale militaire opleiding te ontvangen. Later worden zij irf. structeurs bij het Spaanse leger. "EwX'M,°EFTI van Jerusalem zou in het geheim van Cairo naar Gaza zijn vertrokken. Hij wordt beschouwd als „de grootste vijand" van het Jood- se volk. In Israël zijn reeds honderden aanhangers van de ex-moefti gearres teerd. DE JOURNALIST L. werd gisteren door de Amsterdamse politierechter wegens belediging van de Noord-Hol landse Commissaris der Koningin in een artikel in de Telegraaf veroor deeld tot f 400 boete. DE DADERS van de moord op de 69- r!ri®ttG' in. de J' Coenstraat te tÜ aa® z'jn door de recherche gear- mooerdre tNav,V^endSChap met de ver" de 19 wt habben gesloten, maakten men zi, uit aTv 7 rst later varna- 3 Ult de krant, dat O. dood was. schop vai^ Knikau Ef Aartsbis- achter het IJzerman atS<C BiSSChop I heInaTondTaChting' tot j gendSdroongdweer°Matige e°n aTep I ft wMtise 164 gewonden ""TIJDENS een voetbalwedstrijd te Santé Fé, in Argentinië, is een grote staantribune ingestort. Vele be zoekers vielen van een hoogte van verscheidene meters op de grond. 114 toeschouwers werden ernstig en vijf tig licht gewond. ET STOFFELIJK OVERSCHOT van Koning Abdoellah, die Vrijdag in Jeruzalem werd vermoord, is Maandag ten grave gedragen. Officieren van het Arabisch Legioen droegen de k-i-st uit paleis, waar het lijk lag opgebaard, en plaatsten deze op een affuit. Arabische vorsten, premiers, minis ters en ambassadeurs woonden de plechtigheid bij. De jongste zoon van de Koning, Prips-Regent Emir Naif, en de regent van Irak, Emir Abdoel Illah, een neef van Abdoellah, waren eveneens tegenwoordig. De lijkstoet werd door een duizend koppige menigte gevolgd. Bij velen stroomden de tranen over de wan gen. Achter het affuit, dat getrokken werd door een militaire vrachtauto met leden van hot Arabische Le gioen, volgde het lievelingspaard van de Koning, dat zjjn rijlaarzen en Da mascener zwaard droeg. De begrafenis had volgens de Mos lim-ritus plaats. In de rouwstoet bevond zich ook Prins Hoessein, de 16-jarige zoon van de oudste zoon van Abdoellah, Emir Talal. 1V/JAANDAGAVOND is de Perzische regering in spoedzitting bijeen gekomen om een aantal nieuwe voor- HARRIMAN ..Niet in de smaak. stellen van Harriman te bespreken. Deze voorstellen heeft Harriman Maandagavond bij de oliecommissie ingediend. De commissie had Harriman op de hoogte gebracht van de reactie der Perzische Regering op zijn vroegere voorstellen, waarop Harriman wijzi gingen voorstelde. In een korte officiële Perzische ver klaring werd na de bijeenkomst ge zegd, „wij danken de heer Harriman voor zijn pogingen. Wij zijn zeer te vreden. De resultaten van de bijeen komst zullen aan de Regering worden medegedeeld". Voor Dinsdag is geen bijeenkomst van Harriman met de oliecommissie vastgesteld. Waarnemers beschouwen dit als 'n teken,, dat de door Harriman voorge stelde wijzigingen bij de Perzen niet in de smaak vallen. Volgens sommi gen was Harriman „buitengewoon ont moedigd" en was het mogelijk, dat binnen enkele dagen de besprekingen afgebroken zullen worden. 1V4AANDAG heeft de Britse minis ter van Buitenl. Zaken Morrison de Londense correspondent van het Sov jet-Russische blad „Prawda" een ver klaring overhandigd ter publicatie in de ..Prawda". De tekst bestaat uit 1500 woorden en zij is in het Engels en het Russisch gesteld. Op 28 Juni jl. heeft de „Prawda" de uitdaging van Morrison aangeno men om een vraaggesprek met hem te publiceren. Aangenomen wordt, dat WERSCHEIDENE PERSONEN zijn Maandagochtend gedood of gewond bij botsingen tussen bewoners en Jordaanse strijd krachten in Jeruzalem, aldus be richten, die te Damascus zijn ont vangen. Er is onmiddellijk een uit gaansverbod uitgevaardigd. JORDANIË. V/OLGENS de „Daily Mail" zou- den 500 tot 1000 personen in Jordanië gearresteerd zijn, sinds de moord op Koning Abdoellah. Deze arrestaties zouden deel uit maken van maatregelen om on geregeldheden en eventuele moordaanslagen te voorkomen. regelingen zijn getroffen om een ant woord op de verklaring van Morrison in bepaalde Britse bladen op te ne men. ryR. SUMITRO, die zeven weken door Europa en de V. S. gereisd heeft om in opdracht van de Indonesische Regering deskundigen op financiëel- economisch gebied aan te werven, heeft bij zijn terugkeer te Djakarta meegedeeld, dat hij geslaagd meent te zijn. Prof. dr. Ostling van de Universi teit van Stockholm is bereid zijn krachten aan Indonesië te wijden en voorts hebben 25 andere Europese deskundigen, onder wie enkele Ne derlanders, zich daartoe bereid ver klaard. De Indonesische regering moet thans zijn keuze doen. De Ver. Naties stelden kosteloos 12 deskundigen op economisch gebied be schikbaar als „granted aid". ■jVTA HET hevige onweer van - gisterenavond ontstond er plotseling tussen half negen en negen uur een enorme grond verschuiving langs de Westelij ke helling van de St. Pieters- - an<Iaag: Zon onder 20 44 uur uur. Maan onder 13.29 fsjA 5 JAAR BALLINGSCHAP overleed de 95-jarige Franse Maarschalk Philippe Pétain op het eiland Yeu. Reeds drie dagen was hij bewus teloos. Gisterenmorgen om 9.29 uur trad de dood in. Zijn stoffelijk over schot zal worden bijgezet op het kerkhof te Port Joinville op het eiland Yeu. In het daartoe strekkende Regeringsbesluit staat echter „voorlopig". Misschien zal men later de wens van de Maarschalk vervullen begraven te worden bij Deaumont temidden van de in 1916 gesneuvelde Fransen! het bijzijn van vertegenwoordigers van het gevangenisbestuur. Alleen de pastoor van het eiland, die de grijsaard als aalmoezenier was toegewezen, had vergunning om zich met hem alleen te onderhouden. De wacht was voortdurend in alarm toestand. J_|ET EILAND YEU is een vlakke rots, met door een door de gol- ven uitgeholde kustlijn, van het vaste land gescheiden door een zee-arm Over de zandheuvels waait steeds 'n stevig bries. Daar sleet „de oudste gevangene ter wereld" zijn laatste zes jaren, on der de voortdurende bewaking van een wacht van 120 manschappen, die aan zo strenge voorschriften onder worpen waren, dat zij zelfs, niet op het binnenplein van de vesting moch ten komen, wanneer Pétain zijn da gelijkse wandeling maakte. Niemand is tijdens de gevangenschap van Pé tain de „Citadelle de la Pierre-Levée" binnen kunnen gaan, zonder speciale vergunning van de Minister van Justi tie. De enige verzachting van de de- tinerjngsvoorschriften die de gevan gene genoot was, dat mevr. Pétain, die enkele dagen na de aankomst van haar man in de vesting, naar het eiland Was gesneld, hem dagelijks 'n bezoek mocht brengen, maar steeds in NOOIT KLACHTEN. pETAIN is een volmaakte gevange ne, zo zei de heer Simon, direc teur van de vesting. Hij heeft nooit enige klacht of eis geuit. Het gedrag van de gevangene%was voorbeeldig. Men sloot de ogen, toen hij lust be gon te krijgen in het triktrakken. De Maarschalk en mevr. Pétain speelden dan eindeloze partijtjes. Men liet eveneens oogluikend toe, dat twee katten, ,die op onbekende wijze in de vesting waren geraakt, bij Pétain in de cel kwamen. Als de maarschalk in zijn zetel zat kwamen „monsieur et madame Mickey" zich op zyn schoot nestelen. Dagelijks, behalve de veertien da gen, die zij jaarlijks te Parijs door bracht, kwam mevr. Pétain in het fort op bezoek. Een groep onbekende sympathiserenden uit de Vendée had haar een oude auto aangeboden, waarmede Eugenie Pétain, die meer en meer aan jicht begon te lijden, naar de gevangenis reed. Haar pen sioen liet geen dagelijkse taxi toe. GEEN ALCOHOL. J^E VISSERS van het eiland groet ten steeds opvallend de vrouw van de gevangene, die de weg naar de vesting insloeg met haar pakje lekkernijen en een stapeltje van hon derden brieven, die zij dagelijks uit alle hoeken van de wereld ontving. Mevr. Pétain had toestemming haar man alles te geven waarnaar hij ver langde, behalve alcohol. De tabak en de sigaretten die als geschenk voor de grijsaard bij zijn vrouw werden af gegeven, deelde hij steeds uit, daar Pétain sedert hij ambassadeur te Ma drid was geweest, het roken had op gegeven. berg aan de Mergelweg. De 23- jarige F. van den Booren werd vermoedelijk geheel onder de modderlawine bedolven. Zijn schoonvader, de 43-jarige P. Godding, werd tot aan zijn borst in de zware klei vastgekneld. G. kon spoedig worden bevrijd en werd daar na in zorgwekkende toestand naar 't St. Annadal-ziekenhuis overgebracht. Door een reddingsploeg, bestaande uit politiemannen, brandweerlieden en arbeiders van de Nekami wordt on der zeer moeilijke omstandigheden ge graven naar het tweede slachtoffer. De twee mannen waren na het on weer in een schuurtje achter het huis bezig met het voeren van duiven en konijnen. Tengevolge van de zware storte- gèns van Zondag en Maandagavond, werd de zware klei losgespoeld en stortte met donderend geraas, .gevolgd door een hevige slag, naar beneden. Het schuurtje werd totaal vernield. De verschuiving heeft een omvang van 1500 tot 2000 kubieke meter. TN EEN Amerikaanse stad zijn in de meeste woningen maal- machines aangebracht voor het opruimen van het vuilnis. Deze machines zijn hygiënischer en voordeliger in exploitatie dan de gebruikelijke methoden, waarbij 't huisvuil wordt opgehaald en bovendien vervalt hierdoor het gebruik van vuilniswagens, die vaak bij het ophalen van het vuilnis het verkeer belemmeren. De stad Jasper in de Staat In diana is de eerste Amerikaanse gemeente, die volkomen heeft afgedaan met 't ophalen van het huisvuil. Bij het uitwerken van de nieuwe methode hebben plaat selijke verenigingen van burgers, dagbladen en banken met het gemeentebestuur, ingenieurs en personeel van de gezondheids dienst samengewerkt. De maal- machines worden alleen op ver zoek van de huiseigenaar in de woningen geplaatst. In deze stad zijn er thans reeds bijna 1000 in gebruik. De machine wordt in de keu ken onder de gootsteen geplaatst Het keuken-afval wordt door 'n afvoerpijp in de machine ge bracht. Deze pijp heeft gewoon lijk een doorsnede van 3 cm. Aangedreven door een electro motor snijdt en maalt de molen het keuken-afval totdat de stuk jes klein genoeg zijn om zonder bezwaar door de riolen van de stad naar de vuilnisbelt te wor den vervoerd. Met deze nieuwe methode komt ook de vuilnisemmer in de keu ken te vervallen en evenmin is het nodig- geweldige kuilen te graven, zoals vroeger gebeurde, om het vuilnis te kunnen opslaan Zowel de emmers als de kuilen zagen er onooglijk uit en trok ken vliegen, muizen en ratten en ander gedierte aan, dat ziekte kiemen verspreidt. ALS De zomeropruiming de Haagse binnenstad druk en rommelig maakt, als lijn 8 en 9 volgepropt naar Scheveningen rijden, als lange slierten school- reizende kinderen langs Buiten- en Binnenhof drentelen, als liet voor de gewone mens vacantie is, dan vangt het „reces" der Kamerleden aan. Zo ook dit jaar. Na de ver moeiende en soms verwarrende belastingdebatten met een zo groot aantal stemmingen als men zich nauwelijks uit de laatste ja ren herinneren kan en zo het „kleingo. d" - hoe belangrijk op zich oei - dat nadien behandeld werd, l de leden der Tweede Kamer tp vacantie gegaan. Het zij de vroede vaderen en moeders van harte gegund. De raad der ouden, de Eerste Kamer is nog niet zo ver. En het zal nog wel enige tijd aanlopen ook. Naar verluidt hoopt de Se naat zo om en om 20 Augustus klaar te zijn. En het werd tijd; want terwijl dit deel der volksvertegenwoordi ging zich nog met de begroting '51 bezig houdt, is die voor het ko mende jaar al volop in bewerking op de departementen. Moge ein delijk eens een procedure gevon den worden, waarbij de Tweede Kamer vóór Kerstmis klaar komt - vroeger jaren stelde zij daarin een eer en gebeurde het ook, zij het onder gemakkelijker omstan digheden - en de Senaat de begro tingsbehandeling met Pasen ach ter de rug heeft. Of is er een re den om voor 'n veel langer voort bestaan der Eerste Kamer te vre zen? gIJ HET scheiden van de markt, dat wil zeggen bij de aanvang van het reces der Tweede Kamer is wel gebleken, dat de verhoudin gen tussen de partijen - met name de regeringspartijen - niet al te best zijn. Aan de C.H.U. is al lang verwe ten. dat haar beleid geen houvast biedt, dat van fractie-beleid meest al nauwelijks sprake is. Groter verdeeldheid bij stemmingen dan bij deze fractie is soms bezwaarlijk denkbaar. Een V.V.D. heeft zich de erger nis op de hals gehaald van K.V.P. en P.v.d.A. wegens haar poging zich te onttrekken aan bij de for matie gemaakte afspraken. En een driemanschap uit de P. v. d. A. heeft In het Vrije Volk een stevige aanval op de K.V.P. gelan ceerd, die terecht door een tegen aanval van de katholieke fractie voorzitter in zijn qualiteit van staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant werd beantwoord. De schaduw, vooruitgeworpen door de komende verkiezingen van het volgend jaar, bemoeilijkt en vertroebelt de verhoudingen nu al. En dan te weten, dat nog 'n vol jaar parlementaire arbeid wacht voor een nieuwe Kamer en een nieuw Kabinet optreedt. Het is ten minste te hopen, dat het bestaande, met zoveel pijn op gebouwde Kabinet de eindstreep haalt. Want zeker is men daarvan niet onder de huidige zo ongun stige toespitsing der verhoudingen. Ook al niet, omdat geen der par tijen zo graag in dit kabinet heeft zitting genomen. Terwijl vooral V.V.D. en P.v.d.A. al bezig zijn zich van dit bouwwerk - dat zeker de tijden niet tarten zal - te distan- ciëren. En toch móet het einde gehaald worden. Het staat vast. dat dit alleen mogelijk is als van de ver schillende kanten om wille van het Nederlandse belang voldoende zelf beheersing wordt opgebracht. J-JET reces der Tweede Kamer is ingegaan zonder dat de behan deling van het geruchtmakende is ingegaan, zonderd at de behan deling van het geruchtmakende wetsontwerp op het credietwezen is voltooid. Hetgeen overigens te verwachten was. Een periode van bezinning is zeer zeker niet ongunstig. Ik ben nieuwsgierig of het plan om de behandeling nog vóór Prinsjesdag van dit jaar te doen geschieden, doorgang zal vinden. En tenslottemet de aanvang van het Kamer-reces kwam het bericht, dat de Staatscommissie totherziening van de Grondwet haar interim-rapport met haar advies over de herziening heeft ingediend. Het gaat over een zevental be langwekkende voorstellen, die in middels openbaar gemaakt zijn. Het lijdt geen twijfel of Uw Haag se Briefschrijver zal straks de ge legenheid gaarne aangrijpen daar over het zijne te zeggen. Het lijdt evenmin twijfel, dat van de ge noemde voorstellen die ten opzich te van onnederlandse, revolu- tionnaire figuren in de vertegen woordiging van land, provincie en gemeente en ten opzich te van een verschijningsverbod van bepaalde uitgaven wel zeer sterk de aandacht hebben getrok ken onder alle lagen van ons volk. EEN BENDE gewapende lieden deed een aanval op de rubberonderneming „Tjigompong" in het gebied van Su- kabumi. Drie inlandes werden gedood alle voorraden geroofd en de fabriek in brand gestoken.

de Stem | 1951 | | pagina 1