Stad en Land Walcheren VRIJE VAN dinffen in SLUIS staat Z.-VLAANDEREN is tot grote DELFTSCHE SLAOLIE RUSSISCH BEELD op Middelburg televisiescherm ZOMERFEEST TE TERNEUZEN trok al veel belangstelling Raad van Zierikzee wil van Schouwen en Duiveland één gemeente maken 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 JULI 1951 2 MIDDELBURG Excursie toonde omvangrijkheid van in uitvoering zijnde werken HULST OOSTBURG Burgemeester Tellegen opende het festijn 1S& de zuinigste, de beste Mulo-examens W oordbreuk Dat klopt niet VOORSTEL VAN GED. STATEN BEOOGT UITBREIDING VAN ZIERIKZEE Rode propaganda uit een vliegtuig y=v J. v. d. HIELE „IK WEET NIET HOE HET MOGELIJK IS DR;. CROON werd met algemene stemmen benoemd tot leraar aan het Lyceum. Als deze zijn benoeming niet voor 28 Juli heeft aanvaard, dan gaat de benoeming over op de heer W. J. Aarts. AGENDA D -7 FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Olympia-Theater, Sas van Gent Assepoester (alle leeftijden); Stromboli (18 jaar) Bioscoopgetoouw Hulst: Gabrie- la (18 jaar). Tulsa (14 jaar). Hofzichttheater IJzendijke: Tarzans verbanning (J4 jaar). Het Centrum, Axel: Ben je vrij vanavond? (Alle leeftijden)Ni- notchka (18 jaar). Ledel-Theater, Oostburg: Storm over Texas (18 jaar); De man van Colorado (18 jaar). Concertgebouw, Terneuzen: 't Lijkt zo eenvoudig (18 jaar). Luxor Theater. Terneuzen: Vrouwenkamp Borneo (18 jaar) - Losprijs (18 jaar). AUDIëNTIE Mgr. Jos Baeten zal op Zondag 22 Juli en Donderdag 26 Juli a.s. geen audiëntie verlenen H. H. WIJDINGEN Mgr. Jos Baeten zal op Zondag 22 Juli a.s. bij de Missionarissen van de H. Familie te Oudenbosch aan vier wijdelingen het Sub-dia- conaat en aan vijf wijdelingen het H. Priesterschap toedienen. (Advertentie) GEMEENTE-ADMINISTRATIE Voor 't diploma Gemeente-Ad ministratie I slaagden van de R. K. Leergangen: C. v. Berkel, Tilburg; F. v. d. Bo gaard Tillburg; J. Das, odenhout; A. Dresens, Tilburg; H. Geuke, Tubbergen; L. Gevers, Den Bosch; W. v. d. Heyden, Eindhoven; A. de Leeuw, Tilburg; M. v. Mil, Vlij men; J. Molenaar, Roosendaal; M Musters, Bergen op Zoom; W. Pol len. Haaren; J. Remmers, Tilburg; H. Rijk, Rilland-Bath; C. Schoo- nings, Berkel-Enschot; A. Seegers, Oyen; C. Veraa, Eersel; F. v. d. Vleugel, Niftrik; H. Wouters, Waal- re. HISTORISCHE VONDST Tijdens de graafwerkzaamhe den van het waterschap Het Vrije van Sluis te Cadzand ter verbetering van de watergang in de Knakkert naar het gemaal te Cadzand stuitte men op de kiel van een schip, dat er moet liggen vanaf de tijd dat de vaargeul van het Zwartegat nog werd bevaren. De lengte van de kiel bedraagt ongeveer 15 M. MOTORRIJDER BRAK EEN BEEN Op de weg tussen Aagtekerke en Westkapelle is de motorrijder P. V. uit Westkapelle in botsing geko men met een personenauto van de Landmeetkundige Dienst. V. brak een been en moest in het zieken huis te Middelburg worden opge nomen. De motor werd totaal ver wrongen, terwijl ook de auto scha de opliep. De Rijkspolitie onder zoekt de schuldvraag. 87-JARIGE VROUW AAN GEREDEN Te Middelburg is de 87-jarige Wed. J. L. J. geb. M. door een achteruitrijdende vrachtauto aan gereden en levensgevaarlijk ge wond. Het ongeval gebeurde toen de oude vrouw uit een woning aan het Vlissings Wagenplein komend de straat overstak en daarbij ver moedelijk niet bemerkte, dat een vrachtauto achteruit kwam aan rijden. De vrouw liep ernstige ver wondingen op en werd in levens gevaarlijke toestand in het zie, kenhuis opgenomen. tapverbod kermis. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het op grond van artikel 1 van de „verorde ning op de verkoop van sterke drank gedurende de kermisweek" verboden is in één of meer voor het publiek toegankelijke localiteiten. waarvoor een vergunning voor de verkoop van sterke drank s verleend, sterke drank te koop aan te bieden, te verkopen, te verruilen, af te leveren, ter be schikking te stellen, ten geschenke te geven en te gebruiken van 30 Juli tot en met 4 Augustus 1951. 269-0 Middelburg. 16 Juli 1951. Burgemeester "en Wethouders voornoemd, N. BOLKESTEIN, burgemeester. J. PH. KOENE, secretaris. voor uitstapje ouden van dagen is grote belang stelling Voor de op Vrijdag a.s. te houden rondrit met de ouden van dagen te Middelburg, door Zuid-Beveland en de Sloepolder hebben zich niet minder dan 312 gegadigden aangemeld, waar door er een kleine honderd auto's no dig zullen zijn. Opbrengst collecte. De ten behoe ve van het Ontspanningsfonds Am bonezen gedurende het laatste week einde gehouden collecte heeft een be drag van rond f 1200 opgebracht. Dit bedrag zal geheel ten bate van de in Middelburg verblijvende Ambonezen worden gebruikt. WIE IS ZIJN FIETS KWIJT? Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent een als gevonden voorwerp aangegeven he renrijwiel. Verder komt op de lijst van gevonden voorwerpen o.a. voor een step op luchtbanden, 'n herenzakhor loge en een... schildpad. Rilland schooljeugd ging op reis De leerlingen van de R.K. school hebben per autobus een reis naar Walcheren gemaakt. Die van de chr. school Zandbaan zijn per trein naar Amsterdam gereisd en de chr. school Hoofdweg deed Rotterdam aan. De openbare lagere school tenslotte trok naar Apeldoorn. Deze laatste groep werd door het plaatselijk muziekcorps van de trein gehaald. Er was natuur lijk nog al wat belangstelling voor. Ovesande RAAD ZIT „MET TOREN IN DE MAAG". In de gemeenteraadsvergadering werden vastgesteld controleregelingen voor gemeente-ontvanger, beheerders van leges- en voorschotkassen en op de financiële administratie ter secre taris. De rekening over het dienstjaar 1950 werd aan de Raad aangeboden met de volgende cijfers: gewone dienst uitgaven f 137622.21, inkom sten f 135700,29, derhalve met een nadelig saldo van f 1961.92; de kapi- taaldienst sluit met f 365512,22 in cr.ivang en uitgaaf. Aan het Wit-Gele Kruis en Groene Kruis, aan de fanfare en de voetbal vereniging en parochiale bibliolheeK werden voor 1952 dezelfde subsidies toegekend als dit jaar. De Raad verzocht B. en W. om de mogelijkheid te bezien tot het verbe teren van Kerkplein, Nieuwstraat en een gedeelte Bloemgnstraat. Restauratie van de toren werd wel nodig geacht, doch het benodigde be drag weerhield de Raad om verdere besluiten te nemen Het bleek dat de Raad enigszins met de toren in zijn maag zat, zodat B. en W. werd ge vraagd over de restauratie van de toren een uitvoerig rapport te doen opmaken. b J-|ET DAGELIJKS BESTUUR van het Vrije van Sluis heeft met de gezworenen en hoofdingelanden een excursie gemaakt langs de door heet Vrije van Sluis in uitvoering zijnde werken. De duikers en bruggen, welke in uitvoering zijn, namelijk Sint Kruis, Gaternisseweg, Turkije, Stropuit, St. Margriete, Plankenhuis, Bakkers- dam, Diomededijk, Jansen en Hazebrug werden aanbesteed voor een bedrag van fl. 199.432,een bedrag, wat niet zo spreekt als men de werken niet in ogenschouw gnomen heeft. Dit heeft het bestuur aan leiding gegeven de hoofdingelanden in de gelegenheid te stellen zelf waar te nemen, hoe het geld, wat zij voteerden, wordt besteed. AM 9 UUR gestart van de Markt te Oostburg, werd het eerst halt ge houden bij de Liter, waar van een eind de werkzaamheden aan de brug van de Diomededijk bekeken werden Aan de Bakkersdam stapte het gezel schap uit. Hier werd het werk van na bij bekeken. In deze brug worden schuifsponningen aangebracht, waar- Sas van Gent Mooi resultaat. De Duivenmaat- schappij „De Vicde" heeft kunnen be reiken dat zij door het houden van een T.B.C.-vlucht op 1 Juli 1951, een bedrag van f 968.99 kon afdragen aan de tuberculosebestrijding. Clinge DE ZESTIGVOET Nog steeds i3 het viswater „De Zes tigvoet" in een staat, waar de vissen niet in kunnen leven. De Inspecteur van de Volksgezondheid is dezer da gen te Clinge geweest c:i heef, n.i het viswater een „monster" getrokken en dit ter onderzoek meegenomen. Aan het Bestuur van de Clingese Henge laars gaf hij de raad om 't zwemmen in De „Zestigvoet" te verbieden en dan de mensen erop te wijzen, dat het niet in het belang van de bevolking Is om van de vis, hieruit afkomstig, te eten. Ook achtte de Inspecteur het niet wenselijk om de vis op te vangen en over te plaatsen naar een ander water. Zodra een juiste analyse van het water gegeven wordt, zullen in dien mogelijk nadere maatregelen ge troffen worden. De kermis voorbij. De jaarlijkse kermis behoort weer tot het verleden. Buitengewoon druk waren alle drie de dagen. Vooral op Zondag was het zeer druk en kon men in de Graven straat bij wijze van spreken over de koppen gaan. Bovendien ging hut <- echt gezellig naar toe. Overal heerste een prettige stemming, terwijl er een lekker potje bier gedronken werd. Dit maal was de kermis zoals vroeger. Voor de kermis-exploitanten was het ook goed. En ook het feestcomité was in zijn schik, omdat, alle voorbereidin gen met zoveel succes beloond wer den. Het is te hopen, dat wij het in de toekomst zo mogen houden. Zeegatkermis. Op de derde ker misdag heeft er in het Zeegat gedu rende de morgenuren altijd wat bij zonders plaats. Zo wordt er een dui- venconcours georganiseerd uit Philip pine. Wanneer- de duiven thuiskomen moeten de vrouwen met de afgetrok ken ring lopen naar het lokaal bij Aug. v. Vlierbergen. Aldaar worden ze in volgorde genoteerd. De meeste vrouwen trekken voor deze festiviteit een gelegenheidscostuum aan. Na de ze wedvlucht heeft er een rondwande ling plaats van de uitgedoste vrouwen, waarbij de muziek niet achterblijft. De uitslag van de duivenwedstrijd was als volgt: 1 Aug. Verstraeten, 2 P. de Caluwe, 3 W. van Boven, 4 Alfr. Vercauteren, 5 G. de Wit, 6 R. Wil- laert, 7 J. Polfliet, 8 Jos. van den Branden, 9 Th. v. d. Branden, 10 A. Vercauteren. Na afloop van deze rond wandeling werd door de stoet een se renade gebracht aan de prijswinnaar Aug. Verstraeten. De festiviteit ein digde met een rondedans om de win naar. GESLAAGD Janseniuslyceum Hulst Aan het slaagden: Overgangsexamens: Afdeling Onderbouw: Bevorderd van eerste naar tweede klas: C. v. Acker, W. v. Avermaete. K. Boddaert, M. Boezeman, G. de Brouwer, J. Bun, H. v. Cauteren, E. Colsen, H. Crombeen, G. v. Dorst, A. Eggermont, E. Egger- mont, W. Everaerd, F Giele, J. Giele, T. v. Haelst, P. d'Hanis, W. d'Hondt, P. Kindt, A. Koch. J. de Koning (met lof), W. Kuijpers (met lof), W. Lau- wereys, W. Maas. A. Meeuse (met lof), A Nijskens, H. de Potter, P. de Pot ter, E. de Rechter (met lof), A. Reyns, G. Staal, K. Menu, J. Vael, T. Zwar- tele. Bevorderd van tweede naar derde klas: B. Bleijenbergh, S. Blommaart, Th. Blommaert, A. Bogaert, C. de Brui.jn, R. Buys, Th. v. Daele, E. van Dorsselaer, A. de Dreu, P. Frankevyle, J. Freyser, F Hermans, Th. Joossen, K. Lockefeer, A de Maat, J de Maat Th. Maes, J. Manman, B. v. Mieghem, N. v. Mossevelde, E. de Schrijver, L Schopman, J. Smet, L. Smet. P. Spon- selee, Th. Staal, P. Vael, O. Verhaegen, P. Vermeersen, F. Verstraeten, I. Ver straeten, W. de Vriend, J. v. d. Walle. W. v.d. Wielen. Afdeling Gymnasium: Bevorderd van derde naar vierde klas: C. Buysrogge, R. Buysrogge, M. Casparie, J. Casteels (met lof). M Colsen, W. Langenhorst, K. Lockefeer, W. v Remortel, F. Roctus, P Steyaert, Th. Verhelst. Bevorderd van vierde naar vijfde klas: P. Adriaansens, J. v. Assche, J. Kool Bevorderd van vijfde naar zesde klas: W. Bauwens, J. Dankaart, J. Vael. C. de Waele. Afdeling H.B.S.-B: Bevorderd van derde naar vierde klas: B. Antheums. F. Baert (met lof). J. v. d. Berg E. Bogaert, J. Borm, J Everaert, A. Ferket, T. Haentjens Dekker, F. de Koning, D. Pieterse, R de Potter (met lof), B. Remery, C. v. Remortel, J. de Rooy, J. Staal ,W Vercauteren, W. de Vleeshauwer. Bevorderd van vierde naar vijfde klas: P. de Bakker, T. Borm, H. van Duyse, L. de Graaf, H. Maas, J. Mang- nus. M. de Zwart. Afdeling Handelsschool 4-j. c.: Bevorderd van derde naar vierde klas: J. Blrfnmaert, P. den Boer, S. Couveé, A. v. Denderen, a. Maes, w. Moens, W. v. Overmeir, F. du Puy, J. Sehuerman, J. de Smet, a. Taalman, G. v.d. Voorde. CONCERT Op Maandag 13 Augustus a.s. zal door de Wiltener Stadtmusik, Inns bruck, op de Markt alhier een concert worden gegeven: de muziek zal wor den afgewisseld met volksdansen en jodelen. Breskens BURGERLIJKE STAND Geboren: Magdalena, d.v. J. de Ban- se-Leenhouts; Jacobus, z.v. I. Chris- tiaansen-van Houte; Mariëtte, d.v. O. van Rattingen-Ducheine. Getrouwd; I. Dathijn 21 jr. en P. de Jonge 20 jr.; M. Zabicki 36 jr. en S. Brugge 26 jr.; L. Jongman 24 jr. en M. v.d. Velde 21 jd. Overleden: Eliza Klaassen 89 jr., wed. van A. v.d. Berg; Maria Fre- mouw 68 jr. wed. van J. de Reu. IN TEGENWOORDIGHEID van tal rijke autoriteiten cn belangstel lenden heeft burgemeester Mr. P. Tellegen het zomerfeest, georganiseerd ten bate van de Terneuzense harmonie geopend. Door de voorzitter van de harmonie, de heer C. L de Smidt werd in een kort woord dank gebracht aan allen die op enigerlei wijze hun me dewerking hebben verleend, aan de totstandkoming van dit uniek ge beuren Dit Zomerfeest stond de eerste dag al volop in het middelpunt der be langstelling en het heeft er op het feestterrein letterlijk storm gelopen. In de goed ingerichte en uitstekend geoutilleerde verversingstent sprak de voorzitter de aanwezigen nog eens toe en hij wees erop, dat de opzet van dit feest is het versterken van het in strumentenfonds. Een vroegere actie leverde een behoorlijk bedrag op, maar men heeft nog meer miduelen nodig om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Vandaar dat in sa- mewerking met de V.V.V. dit evene ment op touw is gezet, waaraan niet minder dan 150 vrijwilligers hun medewerking verleend hebben. Spe ciale dank werd gebracht aan de rector van het lyceum Ir. Westerhof, die het terrein welwillend ter beschik king gesteld heeft en ook op andere wijze steeds getoond heeft de harmo nie een goed hart toe te dragen. Een bijzonder woord van dank kreeg de heer Will, die dag en nacht met zijn staf gewerkt heeft om deze tentoon stelling tot iets groots te doen uit groeien. DE WONDERTUIN Qnder leiding van de voorzitter maakten de genodigden een rond gang over het terrein, waarbij een bezoek gebracht werd aan Philips Wondertuin. Mevr. v. d. Werf en de heer Paar- dekam. die hun medewerking aan de inrichting van deze tuin hebben ver- leend, kunnen meer dan tevreden zijn met het bereikte resultaat. In het buitenland heeft deze tuin enorm veel belangstelling getrokken. We hoorden dat er in Polen niet min der dan 400.000 bezoekers waren, ter wijl het in Oostenrijk en in Ierland eveneens geweldig druk is geweest. De verschillende afdelingen op de tentoonstelling zijn eveneens een be zoek ten volle waard. Wat door nij vere dameshanden bereikt is, kan men hier constateren. Een speciaal woord van lof voor het poppenhuis van de heer Herrebout. VOOR DE JEUGD Aan de jeugd is ook gedacht, want in velerlei toonaarden wordt er iets geboden. Men kan eon greep doen uit een keur van spelen, terwijl daar-, naast een echte draaimolen tot een. ritje noodt. In een speciale tent draait een filmprogramma, verzorgd door de heer But, waar men alle mo gelijke gebeurtenissen uit Terneuzen op het witte doek ziet. En tenslotte noodt de consumptie tent tot een gezellig zitje, omdat men hier ook nog kan genieten van een goed orkest. Niet minder dan drie orkesten wisselen elkander hier beur telings af, zodat er voor de liefheb bers te genieten valt. Het is te hopen, dat de opzet van dit feest, versterking van het instru mentenfonds in alle opzichten mag slagen. door het water gestuwd kan worden als dit nodig mocht zijn. Het gewone zomerpeil is hier 70 A.P. Jammer is het, dat de werkzaamheden aan de Bakkersdam 14 dagen ten achter ge komen zijn. De berekening was. dat zij bij het binnenhalen der oogst klaar zou zijn. Van de Vijver, die al zijn land aan de overzijde van de Linie heeft, zou hierdoor gedupeerd zijn. Het Vrije heeft zijn auto's aangebo den, om te helpen de oogst langs een omweg naar de boerderij te vervoe ren. De Duiker bij St. Kruis onder de Steenweg St. Kruis—Aardenburg is bijna gereed. Mollet was hiervan ook de aannemer voor f 23900.Vorig iaar werd de Valeiskreek en de Bi°- zen op diepte gebracht. Met deze dui ker is' nu door de gezamelijke werken een goede afwateringsmogelijkheid verkregen voor de' Biezen. Door de mo gelijkheid schuiven te plaatsen in de ze duiker kan het water opgehouden worden, zodat Eede, wat nog al hoog ligt, een betere waterstand kan behou den, dit alleen indien droogte dit no dig maakt. MABTJ DE Elderschans te Aarden burg in de z.g. Sierskreek zag het gezelschap de baggermachine van het Vrije in werking. Door de Sierskreek in aansluiting daarop het Lapschuur- segat en de Hooge Watergang wrodt 300 H.A. land afgewaterd. Het ver nieuwen van de duiker onder de weg Sluis—Draaibrug, nabij het slachthuis van Sluis, is in verre staat van voor bereiding, rekening zal gehouden wor den met de wensen van de Sluisse be volking het werk te verrichten nu de weg Sluis—Draaibrug toch afgesloten is door wegverbetering. Via het gemaal bij Cadzand, dat een capaciteit bezit van 180 M3 water per minuut, ging het naar Schoondij- ke, naar de duiker onder de Gater nisseweg. Door het uitdiepen en ver breden van de Tragel, het gedeelte Nummer Een vorig jaar, het gedeelte SchoondijkeGrote Gat dit jaaj, is de verbinding Grote GatNummer Een een feit. Bij Waterlandkerkje zijn drie duikers in uitvoering of bijna ge reed. De eerste bij Turkije werd be zichtigd. Hier bleek ook, dat er nog wensen zijn met betrekking tot de toe stand van de Linie. De andere dui kers ziin bij Stropuit en St. Margriet. Te IJzendijke werd de inwendige mens versterkt, terwijl nadien bij de Kapitale Dam (gem. Biervliet) de oude zeesluis werd bezichtigd. DE BRAAKMAN men wellicht voor de laatste keer een ruim uitzicht over de Braakman. Besproken werd nog de toestand van de zeesluis, waardoor de spuikom in zee uitmondt, een toestand welke ver betering behoeft. Het electrische ge maal werd eveneens bezichtigd. Bij de Koninginnehaven kwam men onder de indruk van de grilligheid van de Braakman. De eertijds belangrijke ha ven, waar 30 millioen kilogram bieten per jaar in schepen geladen werden en veel kunstmest aangevoerd werd, kan nauwelijks nog een roeibootje ber gen. In 1940 is de haven snel begonnen te slibben. De laatst schepen die hier kwamen waren 3 vlasschepen, welke in 1944" binnenvielen. Alle drie de sche pen werden gebombardeerd en brand den uit. Een schip wat niet geborgen kon worden ligt er nog steeds, althans de roodgeroeste resten. In O.-Z.-Vlaanderen in de gemeen te Hoek, nabij het z.g. PSradijs bezich tigde men de inpolderingswerkzaam heden van de Braakman, welke daar in volle gang zijn. A DE EXCURSIE door het gebied van het Vrije van Sluis moet men tot de erkenning komen dat dit water schap op tal van plaatsen zeer nood zakelijke werken uitvoert of uitgevoerd heeft, waar in eerste instantie de land bouwers veel belang bij hebben De wegenverbetering is in ieders belang. Als men zich afvraagt of al deze wer ken uitgevoerd hadden kunnen wor den door de 76 polders welke in het Vrije samengevoegd zijn afzonderlijk, moet dit zeker negatief beantwoord worden. Men begint dan ook het Vrije, een schepping van bovenaf opgelegd (misschien daarom zoveel bestreden), als iets onmisbaars, iets zeer noodza kelijk te beschouwen, nu zij bewezen heeft tot grote dingen in staat te zijn. J^)E PAULINAHAVEN werd in eigen beheer verbeterd. Aan deze haven worden jaarlijks 6 millioen kilogram suikerbieten geladen, wat een niet on belangrijke opbrengst geeft aan ha vengelden. De Centrale Beetwortel Suikerfabrieken overwegen hier een electrische laadinstallatie te plaatsen, waardoor verwacht wordt dat nog meer bieten hier hun weg naar de fa briek zullen vinden. Vanaf het punt, waar de afsluitdijk van de Braakmaninpoldering de be staande Braakmandijk zal snijden had (Advertentie) \/OOR het Mulo-diploma A. slaagden v te Goes: T. Cusee. Krabbendgke; C. Ruitenbeek, Koudekerke; J. de Croo, A. Somers. w. Post, Fr. van Beers L. 'van Erck, S. Theune. C. Luijk, J. Lukasse, E. de Kam, C. Gunter en E. Ie Feber allen te Vlissingen; E, v. d. Neste, P Laurens, beiden Terneuzen; P. d'Hont en Cl. Lijnse te Souburg, J. Dafidse Arne- mufden: T. Franse, St. Laurens:T v. Zweeden, A. Verschuure en P. Snoek té Goes; P. Wiskerke, Kapelle; G. Sanderse, 's-H. Arendskerke: E. Hariot Oostburg; J. Hoste, Nieuwvliet; A. Sorel Middel burg; M. v. d. Sande, Breskens; E. San derse, Veere; Chr. Simpelaar. Biggeker- ke; J. v. Steijn, Brouwershaven; j. v. Wouwe, Nieutverkerk; H. Padmos Dui- vendijke en A. Bol te Yerseke. J. v. Akkeren, D. v. Overbeke G v. Eek, C. de Feijter, C. de Feijte'r en A. 't Gilde allen Terneuzen; J. Örlebeke en J. de Biaey te Hoek; M. Wilhelm en J. Deurwaarder Zaamsiag; J. Haccou Vlis singen; J. Brik, Wemeldtnge A. de Ja ger en A. Verhage te Kapelle N. steen blok, Nieuwdorp; J. v. Nieuwenhuizen. Kruiningen; C. Leendertse, Rilland-Bath- W. Lagendijk en G. Kruijt, Krabbendijke M. Overbeeke, Waarde; S. Houwelingl Vlissingen; C. Priem, Brouwershaven- J Kole Yerseke; D. de Rijke, Middelburg; J. Roeting, Veere; H. Brouwer, Ooster- land; C. v. de Maas en J. v. d Vate te Zierikzee; M. v. d. Weele Oostburg- E de Meester. Breskens en M. Risseeuw Zuidzande. £EN driemanschap van P.v.d.A- leiders heeft een aantal partijen van woordbreuk be schuldigd, omdat ze niet ten volle meewerkten aan de belas tingverzwaringen. Professor Rom- me wrijft de heren nu In de Volkskrant de interpellatie-Neder- horst, gehouden drie weken na het optreden van de nieuwe rege ring, onder de neus. Over die in terpellatie oordeelde het P.v.d.A.- Kamerlid de Kadt in het Maand schrift „Socialisme en Democra tie": „De interpellatie Nederhorst ging ir de richting van een prijsstop cn een daaraan verbonden (en zeer soepel ge dacht) systeem van prijscontrole. Niet alleen de stop, maar ook het systeem was volledig in strijd met het pas aan vaarde regeringsprogram. En zo maakte de interpellatie de indruk van de daad ener politieke partij, die van alle wal len tegelijk v#l eten." De P.v.d.A. moest trouwens ook een toontje lager zingen vanwege haar houding in het kindertoe slagdebat. Ze torpedeerde 'n voor stel, dat de regering beslist nodig achtte ter uitvoering van een punt uit het regeringsprogram. We hebben geen bewondering voor de houding van Oud c.s., maar de pluim der trouw aan het regeringsprogram, welke de P. v. d. A. zich op de hoed steekt, staat haar ook allerminst. QP DE voorpagina van een der Nederlandse dagbladen las men een groot opgemaakt bericht, dat Minister Mulderije er beslist te gen is dat de roulette wettelijk toe gestaan wordt. Hij heeft dat dade lijk bij zijn optreden in de Minis terraad verklaard. Maar op een binnenpagina staat een grote ad vertentie: „De sinds een tiental jaren in (hier schrappen we de naam van een bekende Nederland se badplaats) bestaande Amuse mentsvereniging „Entre Nous Cercle Privé, heeft zich door de grote toeloop van nieuwe leden genoodzaakt gezien een geheel nieuw clubgebouw ln te richten. Deze modern ingerichte Casino zaal tovat een drietal speeltafels en is gevestigd in Hotel...." (volgen naam erf juist adres). Dit geheel versierd met een groot opschrift: Roulette in.... (volgt naam bad plaats). Onze juridische kennis Is niet groot, maar ons normaal verstand zegt: Hier klopt Iets niet! VWUW)VWWVVWW\ r)E RAAD VAN ZIERIKZEE, die de ze keer gepresideerd werd door loco-burgemeester Gerritsen, kreeg o. a. te verwerken het voorstel van G. S. tot grenswijziging van de gemeen ten op Schouwen en Duiveland. Vol gens dit voorstel krijgt Zierikzee dan Ouwerkerk en een gedeelte van Schuddebeurs en Kerkwerve bi), waardpor het Inwonertal met 1000 zal vermeerderen. LIEVER EEN GEMEENTE. rjE RAAD bleek dit voorstel niet onverdeeld te kunnen accepteren. B. en W. stellen voor aan G. S. te schrijven, hoe het Zierikzee spijt, dat men niet op zijn voorstel is ingegaan. DU voorstel behelsde: van Schouwen cn Duiveland één gemeente te maken r\E MIDDELBURGSE radio-hande- laar en technicus, de heer J. v. d. Hiele is- een televisie-experimen- teur van formaat. De weinige vrije tijd waarover hij beschikt, en vele uren van zijn nachtrust offert hij op om te pionieren in het nog goeddeels maagdelijke gebied van de televisie. Die ambitie is niet van vandaag of gisteren. Reeds enkele jaren geleden, toen het woord nog slechts enkele malen werd genoemd, prutste de ge duldige speurder met duizend draad jes, moertjes, lampen en wat al niet en hij was tenslotte de officiële des kundigen meestal 'n neuslengte voor uit. Successen bleven niet uit. In de zomer van 1949 kreeg de speurder de televisie-uitzendingen van de B.B. C. te Londen hemelsbreed 180 kilo meter van Middelburg op zijn scherm en in October van hetzelfde jaar slaagde hij er zelfs in om de uitzendingen van de ruim tweemaal verder gelegen Parijse zender te ver schalken. Dit fameuze resultaat sloeg, zodra de bladen het vermeld hadden, een belangstelling wakker, die de heer v. d. Hiele niet had verwacht. Avond aan avond vulden tientallen mensen de zolderkamer waar het ge heimzinnige apparaat stond opgesteld om de sensatie van het levende beeld dat van verre kwam, te bespieden. Altijd op zijn post zijn en duizend maal dezelfde vragen moeten be antwoorden, het bracht onze experi- menteur op het laatst een zenuw inzinking nabij. Hij werd door nacht merries geplaagd en eens werd hij gillend van ontzetting wakker toen hij gelukkig alleen in zijn droom een man te pletter zag vallen in de Segeerstraat. die hij teneinde raad uit het raam had gegooid.! Tenlaatste werd hij 't zo beu, dat hij erover dacht zijn zaak te sluiten en alvast begon met het staken der proefnemingen. Doch na enige maan den had de oude liefde hem weer te pakken en hij stortte zich opnieuw in het avontuur. DE RUSSISCHE ZENDER L nkele maanden geleden kreeg de heer v. d. Hiele, van een collega in Hoogeveen bericht, dat hij op zijn scherm een levensteken had gevonden van de mysterieuze zender, waarvan de ligging onbekend was. Hoewel onze Zeeuw, wetende dat Middelburg 300 kilometer westwaarts ligt dan ge noemde Groninger gemeente, weinig hoop had. op een zelfde „buiten kansje, nam hij toch zo vaak moge lijk steekproeven. Op Vrijdagmiddag 13 April, wederom bij zijn toestel zittend en zijn antennes Noord-Oost- waarts draaiend, flitste plotse ling een nog nooit gezien test beeld op. In een zuiver ronde cirkel stonden naast andere fi guren ook woorden in Russische lettertekens, die zo scherp wa ren, dat zelfs de kleinste dui delijk zichtbaar waren. Gespannen wachtte de heer v. d. H. af, of na dit signaal ook beelden zouden volgen. Deze bleven echter uit. Nadat 't test beeld ongeveer 'n half uur op het scherm had gestaan, ver dween het en sindsdien heeft v. d. H. het niet meer kunnen ontdekken. Met zijn collega te Hoogeveen, die over meer vrije tijd beschikt, maakte hij echter de afspraak, dat deze, zo dra hij de Rus weer opmerkte, ter stond naar Middelburg zou telefo neren. VAN VLIEGMACHINE UIT? Intussen begrijpt ook de heer v. d. Hielle niet hoe 't mogelijk is ge weest, dat hij dit avontuur beleefde. Zijn veronderstelling is, gezien de enorme scher-pte van het testsignaal, dat de Russen van een vliegmachine uit zenden, maar doorslaande bewij- zijn kan hij daar natuurlijk niet voor aanvoeren. TELEVISIE-MOGELIJK HEDEN. Liet was een lust de h%er v. d. Hiele te horen praten over de vooruit zichten van de nu nog in de kinder schoenen staande telvisie. Hij vond het gelukkig, dat de Nederlandse re gering voortgaat met het steunen van het experiment, daar naar zijn vaste overtuiging deze vinding de toekomst heeft. Momenteel zijn de toestellen nog vrij kostbaar en de mogelijkheden om te zien zeer be perkt.. maar dit is slechts een kwestie van tijd. Noord-Amerika leert reeds wat te bereiken is. De bezitters van een apparaat ln dit werelddeel hebben reeds een keuze uit twaalf programma's. Daar begint de televisie reeds een omwen teling in het maatschappelijk leven te veroorzaken. Het percentage der bevolking dat 's avonds uitgaat schijnt zienderogen te verminderen en dat kan uiteindelijk behalve op het gebied van het amusementsbe drijf, ook op het terrein van het so ciaal leven verstrekkende gevolgen hebben. We mochten van de heer v. d. Hiele nog even een blik werpen in zijn „laboratorium", wat hij, voor zichtigheidshalve, aan weinig men sen toestaat. Wij kunnen echter met de hand op het hart verzekeren dat we, zelfs al was de wil aanwezig, geen enkel „fa brieksgeheim" verraden kunnen. We konden uit die wirwar van vernuft en techniek niet wijs worden! of hoogstens drie gemeenten. War neer de raad met dit voorstel niet ac coord kon gaan, dan adviseren B. en W. het advies van G. S. te volgen. De heer v. d. Doel deelde mee, dat hij liever Kerkwerve in zijn geheel bij Zierikzee gevoegd zou zien. De plaats is volkomen op Zierikzee ge oriënteerd. Zelfs de burgemees'T woont er en de secretarie staat er. De heer van Leeuwen hield bet maar liefst bij het oude: Zierikzee zoals het nu is, zonder uitwassen. De heer van Leeuwen was dan ook de enige die tegen was, toen het voorstel van b. en W. in stemming kwam. Het voorstel kwam er met 12-1 door. LERAAR LYCEUM. G. S. blijken goedgunstig beschikt te hebben op het beroep van het R. K. Parochieel schoolbestuur inzake het egaliseren en betegelen van het schoolplein. B. en W. vroegen het oordeel van de raad om bij de Kroon in beroep te gaan. Volgens B. en W, is dit een technische aangelegenheid daar naar hun mening in 1948 de nc dige verbeteringen niet zijn aange bracht. De heer Timmers weerlegde dit. Volgens de tekening van de aan nemer is alles in orde. Tenslotte werd een voorstel van de heer v. Duin. om in beroep te gaan en eerst te proberen om voor 26 Jol' tot een vergelijk te komen aangene- men. NIEUWE VERKEERSBORD!*- "TENGEVOLGE van de nieuwe we genverkeerswet moeten nieuw' verkeersborden worden geplaatst. 1 en W. stelden voor hiervoor een ere diet van f 1550 beschikbaar te stelle1 Een verzoek om het sluitingsuur van de Horeca-bedrijven op 12 uur te bepalen, werd voor kennisgeving >s°' genomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Cashoek of de muur bij de Zuidha venpoort weer in de oude toestand hersteld zal worden. ANTWERPEN, Zaterdag 21 Juli ..Zwarte Viooltjes" in de Kon Vlaamste Opera om 20 uur. MIDDELBURG, Zaterdag 21 Juli. Schouw'; burg-Bioscoop 8 uur, Vrouwengevang'' nis. 18 jaar. Electra-Bioscoop 7 en 9.15 uur, H laatste signaal. 14 jaar. GROENENDIJK, Zaterdag 21 Juli. Sd* ting bij Ed. Warrens om 4 uur. KON. VLAAMSE OPERA TE ANTWERPEN Het programma voor de volgende luidt als volgt: ..(.«hui» Zondag 22 Juli: Het DriemebJe'^, om 14.30 uur; Carmen om is-» r Dinsdag 24 Juli: Faust om 1»." Donderdag 26 Jul): De Vledermuu 20 uur. Zaterdag 25 Juli: Fidel 20 uur. (Van LUC E 5 betref: moeilf «eren. Nederl zullen leroffii n«J i gevraa gehele Jean van pelijk, val me staakt, urr Jean Ronde, ning hadden hun be: „Het ze. nati gaan, met va was in( leen mi door betreur terneer doorgas A. J Bij gel Clinge d< over een over 11 court do< stallatie zee van werd ges door het het begin de eerste Braspenni zich van een voors halve mii ten de W te werker te behale geweldig groepjes "Waal wer wa; weer renners, volgende terwijl an ainuten all als .1 A. J, 42 min.; bergen; 3 Verstra ete Est: 8 H. 10 P. Tim Ouweland W. V. VL Aan de liefhebber renners van v. VI donck'en Uuitslag ver, 3 Go Geldhof, 9 Paepe, b DE IV Voor de cross best. kende Be enige teel op de wal bevonden ritten gen- die in het tor berijdt al te zwaj proberen, was, stort gevolg, da nield werd het vehike De KNA Ferrari be renwagen, aan de G Zondag a.s zou deelne gereed kan stek zal rr zal nu Fransman een Talbot In de in nog uitkoi Stirling Mo en de Frar D.B. De traini en Zaterdj van Zandv NIEUW r athle Ook den tijde van E springni de aandacht. I» van cord na dames Maratl van 1 afloop i een Na t\ onder d geslaag 3 als ni begroe Parei steeds goed doen ze «er 6, Plaus den bi Jan "lc«as goed hoogspringe de 3000 it voor het pu v°igende - thans zijn buiten med« heren. I Coaker 7 volkorr meter Fagter door ter de Ring 200 twee ven. tiende De Pat waarmee hii van he tatie van i clubrecord nu OP de 8(H geen ris seen tussenuit 44 sec. als"» rrd bij go, Bilius van c 0e Werd. J. Jongste eulging aan «"fraaie q Tvuus Haa! «n waardig «oten dames clubgenoot G 2)fn rekenin De orgams *oede hand,

de Stem | 1951 | | pagina 2