Wapenstilstand „Veel nader" EXTRA WINSTBELASTING Hamman naar Teheran 30.000 kinderen bezetten Averbode Pers en Politiek (gekortwiekt) aangenomen Resultaat na de derde bijeenkomst te D Vervroegde militaire orders Een koe op zolder Een fortuin op de bumper DAGBLAD VOOR ZEELAND Beter begrip en veel optimisme NOG STEEDS DE AGENDA Geschenken Tekort van 10.000 geschoolde arbeiders Perzië aanvaardt Trumans aanbod Kardinaal van Roey hele dag temidden der kleinen Donderdag publicatie Koeler Indrukwekkende hulde voor Paus Pius X Ook bisdom Breda vertegenwoordigd f Zij gingen naar hun zieke zoon^ Tragisch auto-ongeval bij Bussum Haagse Brieven ZEVENDE JAARGANG No. 2044 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Belgerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181, Administraiie. Telef 8778. Redactieraad: C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnementsprijs bij vooruitbet. f 4.55 p. .kwart., p. post f 5.40, p. w. (uits bij niet-postbestell.) 0.35. Losse nummers 10 ct. Postrek. no. 278841. Prijzen van buiten abonnementen worden op aanvraag veis ie Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 12 JULI 1951 aaWa Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0 12 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling ruet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. ,2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bjjbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nicuwstraat 41, Tel. no. 35) E BESPREKINGEN VAN WOENSDAG hebben een wapen stilstand „veel nader" gebracht dan deze 24 uur geleden was Dit heeft een woordvoerder van de gealliëerde delegatie verklaard. Zijn verklaring werd bevestigd door een communi- ué van de V. N.: De delegaties zijn wat dichter bij overeen stemming gekomen, hoewel over de volgorde van de agenda punten nog meningsverschil bestaat. Er BESTAAT nu bij alle betrokke nen een beter begrip voor de te bespreken onderwerpen, aldus de of ficiële verklaring. De communistische gedelegeerden toopden minder strak heid en waren minder formeel dan Dinsdag. Waarnemers beschouwen het als 'n gunstig teken, dat journalisten ver gunning was verleend naar Kaesong te gaan. Generaal Ridgway had ge zegd, dat h(j niet wenste dat de pers Kaesong bezocht, voordat de bespre kingen goed verliepen. Verwacht wordt, dat de besprekin gen Donderdag zullen worden voort gezet. Woensdag zijn de punten van de agenda besproken en vandaag zal mo gelijk niet verder dan het bespreken van deze agenda worden afgedaan. DYNAMISCH. J/OLONEL RUHLEN zei, dat vice- admiraal Joy en generaal Nam II de dominerende figuren waren bij de besprekingen. Hij beschreef ge neraal Nam II als „dynamisch, een man met een sterk karakter". Nam II toonde „een overvloed van nerveuze energie" tijdens de bijeenkomsten, &têsu? DE GASPEEI heeft bij een geheime stemming over een wet, die de rege ring in staat moet stellen in tijden van gevaar een burgerwacht in te stel len, een kleine meerderheid (18 stem men) gekregen. BINNENKORT zullen in Nieuw-Zee- land verkiezingen worden gehouden. De Regering Holland (premier) wil daardoor een bewijs krijgen, dat het volk niet ondemocratisch meent ge regeerd te worden. PRINSES WILHELMINA werd door Prins Bernhard gisteren met de Re- gerings-Dakoto van Noorwegen naar Schiphol gevlogen. DE SPOORBRUG over de Rijn bij Oosterbeek moet hersteld worden. Zondag a.s. is daardoor het treinver keer van 6 tot 17 uur tussen Nijmegen en Arnhem gestremd. Bussen zullen de treinen vervangen. EEN HITTEGOLF teistert Wast- Duitsland (Frankfort 33 gr. Celsius). Onweer met hagel bracht grote scha de toe aan de oogst. Meer dan 3000 ruiten werden vernield. QP INITIATIEF van de Com munistische Partij in China heeft het Chinese volk grote hoeveelheden oorlogsmateriaal aan Noord-Korea geschonken, ondanks de wapenstilstands besprekingen, die thans gaan de zijn. Dit meldt het Romein se persbureau CIP. Het Chi nese aanbod omvat o.a. 2000 vliegtuigen van uiteenlopende typen, 105 kanonnen, 27 stuks luchtafweergeschut en 7 tanks. Handelslieden te Shanghai hebben in deze zending een aandeel van 270 vliegtuigen, de arbeiders van Peking schon ken 50 vliegtuigen. maar „zat op een papiertje te teke nen", terwijl andere onderhandelaars praatten. „Hij doet me denken aan generaal Ridgway in een van zijn conferenties" aldus kolonel Ruhlen. Hij had niet de indruk, dat generaal Nam II trachtte de bijeenkomst te domineren en te leiden. De communisten deden geen enkele poging de zittingen te leiden en hoewel in Kaesong communisti sche soldaten waren kwamen de V. N. bepaaldelijk niet op de tweede plaats. Zover hij kon bepalen bestond er geen wrijving tussen de Noord- Koreanen en hun Chinese bondgeno ten. Bij gebrek aan een nauwkeuriger verklaring dachten waarnemers, dat het in het officiële communique ge noemde „beter begrip voor de te he spreken onderwerpen" mogelijk be- Een per radio en telefoonlijn overgebrachte foto van vertegenwoordigers van communistisch China en afgevaardigden van de V. N., die elkaar te Kaesong ontmoetten om te onderhandelen over het tijdstip, dat de be sprekingen over een wapenstilstand zullen aanvangen. tekende, dat de communisten hun oorspronkelijke eis om alle vreemde troepen uit Korea terug te trekken, verzachtten. Kolonel Ruhlen wilde zich niet aan een voorspelling wagen hoe lang de besprekingen zouden kunnen duren. Functionarissen te Washington twij felen er niet aan of een eventuele Noordelijke eis tot terugtrekking van de verbonden troepen uit Korea als voorwaarde voor een bestand, zal vierkant van de hand worden gewe zen. Wel zou een dergelijke terug trekking kunnen worden aanvaard als deei ven-een definitieve vredes regeling. SUKARNO wil 2 dagen als arbei der aan de draaibank in de Ma rinewerkplaats te Surabaja gaan staan. Een comité van 13 politieke partijen is opgericht om zich te gen dit plan van de president te verzetten. „Om doelmatig pro ductie-verhoging te bevorderen, kan een president zijn tijd wel andes en beter gebruiken", z< meent dit comité. DE PREMIERS van Roemenië en van Bulgarije zijn sterk in hun uitvoeren de macht beknot. BAO DAI, hoofd van Vietnam (Indo china), zal over enkele dagen alge mene mobilisatie bevelen. Na even tuele vrede in Korea vreest hij toe nemende Chinese druk. KOLONEL SIMATUPANG is be noemd tot Chef-staf van de Indone sische strijdkrachten. Hij is 31 jaar oud. TRIeST moet weer bij Italië komen. Dit is volgens een verklaring van de Amerikaanse ambassadeur te Rome nog steeds het standpunt van de Ver. Staten. DE TREIN uit Leiden naar Amster dam ontspoorde gisterenavond om 9 uur. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Busdiensten en treinomleg- hJADAT de heer Goedhart (P. v. d. A.) verlof had gevraagd een in terpellatie te mogen houden over de activiteiten van „Door de eeuwen trouw", zette de Tweede Kamer zich weer aan de belastingen. Er werd 'n grotere hap gedaan uit de rijstebrei- berg van amendementen dan giste ren. Ook in deze zitting moest de Minister weer enkele concessies doen. Zo werd een amendement Lucas (K.V.P.) om bestanddelen van de winst, waarvoor een bijzonder tarief is voorzien, buiten het tarief van een nieuw in te voegen artikel 48a (Ex tra-winst-belasting) te houden, aan genomen met 56 tegen 29 stemmen. Een ogenblik werd het „spannend" toen de Minister verklaarde, dat „als het betrokken onderdeel van artikel 1 niet zou worden aanvaard", de Re gering geen kans zou zien de nodige dekkingsmiddelen op een voor haar te rechtvaardigen wijze te vinden. De heer Oud (V.V.D.) informeerde haas tig, of „dit een Kabinetskwestie be tekende". Nadat de Minister had ge zegd er niets aan te willen toevoegen, kwam dit onderdeel, de Extra-winst- belasting dus ,in stemming. Het werd aangenomen met 61 tegen 26 stem men. Tevoren verklaarde de heer Romme nog, dat de K.V.P. teleurgesteld was over verwerping van het amende ment Lucas inzake de kinderaftrek. Toch zou de fractie in grootst moge lijke meerderheid voorstemmen (al leen Lucas was tegen). Het artikel werd aanvaard met 55 tegen 32 stem men. De overige artikelen van dit eerste ontwerp, waarover de eindstemming nog werd aangehouden, gingen er vlot door. Daarna werd de Omzetbelasting on der de loupe genomen. Vooral het z.g. tussentarief moest het ontgelden, hoewel het voorstel met 76 tegen 7 stemmen werd goedgekeurd. Toen ging men erover praten, of barome ters, pleziervaartuigen, wandelstok ken (voor blinden), couverts voor restaurants, gesproken brieven en tal van andere zaken nu eigenlijk hele maal of helemaal niet tot de Weel- de-artikelen te rekenen waren. In elk geval worden wasmachines niet helemaal tot weelde-artikelen ge rekend! Een amendement v. d. We tering. dat werd aangenomen, ver plicht de Minister nader te omschrij ven, wat als „met-noodzakelijke ver pakking" moet worden aangemerkt. Vanmiddag gaan de debatten verder. Emigratie naar Zuid-Afrika QE ZUID-AFRIKAANSE minister van Arbeid, B. J. Schoeman, is voor een kort bezoek in ons land. Minister Schoeman deelde mee, dat op het ogenblik een nieuwe organi satie voor de immigratie in voorbe reiding is. Deze zal de thans bestaande proce dure vereenvoudigen en bespoedigen. Daarover kuhnen zeer binnenkort mededelingen worden verwacht. Zuid-Afrika heeft op het ogenblik een tekort aan 8 tot 10.000 geschoolde arbeiders. Voor de volgende 3 jaar zal men er nog 12 tot 15.000 nodig hebben. Zij zullen moeten komen uit de stamlanden. Vooreerst uit Neder land en Engeland, voorts uit België, West-Duitsland en de Scandinavische landen. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben 1368 Nederlanders een verzoek ingediend te emigreren naar de Unie van Zuid-Afrika. Daarvan werden 1273 verzoeken goedgekeurd. Dat betekent een verdubbeling van de cijfers in de eerste 6 maanden van het vorig jaar. In de eerste 6 maanden van 1951 werden 79 aanvragen afgewezen. In de eerste 6 maanden van 1950 bedroeg het aantal afwijzingen 221. Regering bestrijdt slapte |-\E MINISTERS van Economische Zaken en van Oorlog en van Ma rine delen mee, dat de Regering in verband met de bestaande slapte in bepaalde bedrijfstakken heeft beslo ten het tijdstip voor het plaatsen van een aantal militaire orders te ver vroegen. De betrokken bedrijven kunnen op deze wijze in de gelegen heid worden gesteld de leemte in de bezetting van het productieapparaat' voor zover de omstandigheden dat mogelijk maken, op te vullen. Binnen enkele dagen zullen belang rijke orders worden ondergebracht bij de schoenenindustrie, terwijl voor bereidingen worden getroffen om zo spoedig als in verband met de tech nische omstandigheden mogelijk is eveneens vrij aanzienlijke bestellingen bij de textielindustrie te plaatsen,, met name in de confectie-industrie. DIJ KEULEN heeft een koe, die vreedzaam stond te herkau- J wen, zodanig de schrik van een J j hond te pakken gekregen, dat zij J in haar angst een trap van 19 J treden oprgnde. De brandweer J moest de koe via het dak met J een kraan omlaag op het erl ta- kelen. Gelukkig tijdig ontdekt P)1NSDAGMIDDAG vertrok uit een een der hotels in Scheveningen een echtpaar, afkomstig uit Buenos- Aires weer naar Zuid-Amerika. Men was voor het hotel druk bezig tassen en koffers in een taxi te laden toen plotseling mevrouw bemerkt, dat een tas die f 20.000 aan juwelen bevatte, verdwenen was. Er ontstond grote consternatie. Men haalde de hele taxi overhoop en was ten einde raad. plotseling echter kwam, in de alge hele verslagenheid, de hoteldirecteur juichend aanrennen, triomfantelijk- met de tas zwaaiend. Wat was nu het geval? Toen men bezig was de taxi in te laden, had mevrouw, om de handen even vrij te hebben, de tas met de kostbare in houd op de bumper gezet van een achter de taxi geparkeerde auto. De ze auto was eigendom van een Frans man, die ongeveer tezelfder tijd als het Argentijnse echtpaar uit het ho tel vertrok. Even nadat mevrouw de tas op de bumper had gezet, reed de Fransman weg. Aan de rand van de stad be merkte hij geen benzine meer te hebben en hij hield stil bij een tank station. Tijdens het tanken ontdekte hij de tas, die gedurende de rit door Den Haag netjes op de bumper was blijven staan. Bij opening bleek, dat er behalve de juwelen ook een brief kaart in zat, geadresseerd aan het hotel, waar vandaan hij zojuist was gekomen. Nu was het raadsel gauw opgelost. De Fransman reed spoor slags terug naar het hotel om daal de verslagenheid in vreugde te ver anderen. PERZIë heeft Woensdagavond QonEnrl iron nrao i <-J «-w« aanbod van president Truman aanvaard, om diens spsciale adviseur, Averell Har- riman, naar Perzië te zenden, teneinde het oliegeschil te be spreken. President Truman had voorgesteld, dat Harriman Maandag in Teheran zou aankomen. Harriman heeft in de afgelopen ja ren enige van de grootste diploma tieke opdrachten voor zijn land ver vuld. Een lid van de Perzische oliecom missie, Senator Ahmad Matin Dafta- HARRIMAN Binnen 48 uur op reis. ri, deelde tevoren in de Senaat mee, dat indien er verder nog druk op Perzië zou worden uitgeoefend „het land een uitweg zal zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal hebben." Waarnemers zijn van mening, dat Daftari's uitlating een mogelijk drei gement inhoudt om de Russen te hulp te roepen. Mossadeq zei, dat de nationalisatie van de olie een voldongen feit moet blijven, doch ondanks dat zou hij het op prijs stellen Marriman in Tehe ran te ontmoeten voor een openhar tige bespreking. Belgische zege in de Tour JN EEN van de langste étappes van de Ronde van Frankrijk (Angers-Limoges, 241 km.) heeft de Belg Rosseel gezegevierd. Nederland behaalde door Ger- rit Voorting wederom een mooi succes: hij verwierf de 4e plaats. Wim van Est werd 33e, Wout Wagtmans 34e, Peters 38e, Faan- hof 84e en Dekkers 98e. Vandaag genieten onze jon gens een welverdiende rust in hotel Jeanne d'Arc te Limoges. Vrijdag gaan ze de bergen op! Voor verslagen en beschouwin gen over deze achtste étappe zie men pag. 3 en 5. geheven. DE DRIE grote Middenstandsbonden hebben in een adres aan Minister Lieftinck gevraagd om meer soepel heid bij de invordering van belastin gen. Het Japanse vredesverdrag eers^-deze" morgen k^wVeit ENG^AM> en de Ver. Staten zullen Donderdag hun gemeen schappelijk ontwerp voor een vre desverdrag met Japan publiceren, Het ontwerp wordt officieel „Ver- u tl-" verzoening" genoemd. Het 5500 woorden tellende ontwerp verdrag is het resultaat van hardnek kige pogingen om de tegenstrijdige belangen en eisen van meer dan een dozijn regeringen te verzoenen. In hoofdzaak weerspiegelt het de eis van de V S., dat het geen militaire economische en politieke beperkingen zou inhouden. De gealliëerde regeringen zien af van omvangrijke herstelbetaling van Japan. Japan zal zelf binnen drie jaar kun nen beslissen, met welke Chinese Re gering het vrede wil sluiten. Amerika heeft duidelijk doen uit komen, dat ook zonder Rusland tot ondertekening van een verdrag zal worden overgegaan. l Weersverwachting, geldig tot J hedenavond: \T eranderlijke bewolking, met voornamelijk in het binnenland enkele buien, hier en daar vcr- gezeld van onweer. Matige, tjj- delijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koeler. andaag: Zon onder 20.57 uur - i?aAan op uur* Maan onder «3.43 uur. Morgen: Zon op 4.34 uur. J jyjEER DAN Z6.000 MEISJES EN 4000 JONGENS van de Eucharistische Kruistocht bevolkten de heuvel tegenover de machtige abdij van Aver bode (B.), Hoen daar gisterenmorgen in de open lucht in deze prachtige om geving een plechtige H. Mis werd gecelebreerd door pater Van Maele, de stichter en algemeen leider van de Belgische E. K. Ter huldiging van de zalige Paus Fins X. De H. Mis werd opgedragen met pontificale assistentie van Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, terwijl bovendien aanwezig waren Mgr. Cento, de pauselijk internuntius van België, Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, Mgr. Calewaert, bisschop van Gent, Mgr. Brems, oud-bisschop van Denemarken en de Belgische minister van Wederopbouw, de heer de Bodt. A/IJFHONDERD BUSSEN stonden opgesteld op de parkeerterreinen rondom de abdij. Zij waren gekomen uit haast alle plaatsen en dorpen van het katholieke Vlaanderen. Ook uit Nederland was een afvaardiging aan wezig. Natuurlijk een grote groep uit het Eucharistische bisdom Breda, een driehonderd meisjes met hun leid sters en leiders uit de stad Breda, uit Oosterhout, uit Etten en een groep uit Weert. Het was een indrukwekkend schouw spel toen des morgens de plechtige H. Mis werd opgedragen. Het goud der antieke kazuifels, het kardinaal- rood, het purper der bisschoppen. Op het altaar de relikwie van de grote Paus der H. Eucharistie, die hier voor het eerst met bijzondere toestemming van de Congregatie der Riten mocht worden vereerd. eengepakte scharen, om het massaspel bij te wonen. Het was een godsdienstig spel rond de instelling van de dagelijkse veel vuldige H. Communie ondér regie van de bekende Vlaming Anton van der Velde, met liederenteksten van Yvonne Wagemans op muziek van Renate Veremans, die allen aanwezig waren, evenals de legendarische Er- nest Claes, die nooit zal verzuimen één gebeurtenis op Averbode bij te wonen. Alvorens het spel onder de dreiging van regen ging beginnen, sprak Kar dinaal Van Roey de kruistochters en kruistochteressen toe, hen aansporen de, getrouw te blijven aan hun ide aal, na welke toespraak een telegram van Z. H. de Paus werd voorgelezen, waarin de H. Vader allen aanspoorde tot een zeer intens Eucharistisch ie- ven. Spontaan klonk op deze Pause lijke boodschap uit de tienduizenden jonge kelen de kreet: „Dat willen wij". BOEIEND SPEL. omdat een zware onweersbui los barstte. Maar juist toen bleek, hoe voor treffelijk de organisatie van het ge heel ineengezet was. Want het bleek mogelijk al die vele honderden groe pen ondanks het noodweer in goede orde te dirigeren naar de bussen, die achter elkaar de weg naar Averbode over meer dan 5 km. bezetten. Pater Van Pelt, de oud-Bredanaar en leider van het secretariaat der Bel gische E. K. en zijn vele helpers had den eer van hun ongetwijfeld vele werk. NAAR SG'HERPENHEUVEL. LIET MASSA-SPEL zelf was prima verzorgd en boeide zeer, omdat al die duizenden kinderen een, zij het dan ook klein, aandeel erin hadden. Zeer jammer was het, dat het spel voortijdig moest worden afgebroken, ^/OOR DE groep uit het bisdom Breda werd toen als bijzondere verrassing voor de kinderen op de te rugweg een omweg gemaakt naar „On ze Lieve Vrouwke" van Scherpen- heuvel, waar zij nog enige tijd extra genoten hebben. Toen zij Chaam passeerden, hebben zij met een luidkeels lied „Ome Adri- aan" van „Zonneland" begroet. We denken niet, dat hij het gemerkt heeft maar dan weet hij het nu. Met het zonnetje in het hart om al het mooie en prettige, dat zij deze dag genoten hadden, kwamen zij 's avonds thuis. Want dat het zonnetje tijdens de plechtigheden verstek had laten gaan, had de goede stemming van deze „zonnekinderen" niet kun nen bederven. Dit alles in de omlijsting van lien- duizende kinderen, in de fleurige dracht der kruistocht, enige honderd- tallen kleurige vaandels geschaard om het openluchtaltaar. En dan de ontroerende uitvoering der vaste ge zangen, die deze dertigduizend kin deren zongen. PAUSELIJK WOORD.! J^ARDINAAL VAN ROEY had er prijs op gesteld de gehele dag te midden der kinderen te zijn en des middags schreed Zijne Eminentie weer in groot ornaat tussen de dicht op- KARDINAAL VAN ROEY. Aansporing tot Eucharistisch leven. DE RIJKSWEG AMSTERDAM-HET GOOI is gisterenmorgen rond tien uur een ongeval gebeurd, dat voor het Haagse echtpaar Bartels een droevig einde vond. Het echtpaar (naar schatting ruim 50 jaar oud), stapte bij de Palm- vazerne te Bussum uit de autobus Bussum-Laren. Zij waren op weg naar het sanatorium Hoog-Laren om een zoon te bezoeken. Zij wilden voor de bus de Rijksweg oversteken, doch op dat moment werd de stilstaande bus in dezelfde richting gepasseerd door een militaire auto waarvan de bestuurder er in slaagde de aandacht van beide te wekken. £ij keerden weer terug. Toen de auto gepasseerd was, staken zij op- ïieuw de weg over echter zonder aandacht te schenken aan het uit .egenovergestelde richting komende verkeer. Op dat moment naderde lit de richting Laren een personenauto. Ondanks het geven van signalen en krachtig remmen kon de bestuurder beide mensen niet meer ontwijken. De man werd over de motorkap geslingerd en op de grasberm geworpen Hii was slag dood. Dc vrouw werd zwaar gewond en is in zorgwekkende toestand naar de St. Gerardus Majellastichting te Bussum over gebracht. De bestuurder van de auto treft geen schuld. P)E PERS. met name de dagblad pers, is op de eerste plaats nieuwsbron. Verschillende dag blad-namen, zoals b.v. „het Nieuws van de dag" en ..Nieuwsblad van het Noorden" geven uiting aan de - ze preciese taak. De krant „brengt" het dagelijks nieuws van binnen- en buitenland, de regionale pers in het bijzonder ook van plaats en streek. Maar de krant doet - gelukkig - meer. Zij geeft voorlichting aan haar lezers op de verschillende ge bieden van het maatschappelijke leven. En dat doet zij op de Grond slag die zij heeft aanvaard. Van daar de grote waarde van de ka tholieke krant èn van de katholie ke weekbladen. In het bijzonder geeft de pers voorlichting op politiek terrein. De katholieke pers in ons land, die geen partij-pers is, vervult in dit opzicht zeer zeker een noodza kelijke, maar ook moeilijke plicht. Haar voorlichting is getoetst aan beginsel en aan inzicht in de aan de orde zijnde politieke vraagstuk ken, aan inzicht ook in de opvat tingen die leven in de rijen van haar lezers. Want zonder begrip van de mentaliteit der lezers is geen vruchtbare voorlichting mo gelijk. Er is een wisselwerking tussen krant of weekblad en lezer of le zeres. Een 'wisselwerking, waarin het niet de taak van de krant is haar lezers te „volgen", maar waarin zij wel rekening heeft te houden met hun opvattingen en ideeën. Een wisselwerking tenslot te. die de krant onder bepaalde omstandigheden zelfs verplicht haar inzicht met kracht te doen doordringen in het volk. £)OOR haar critische beoordeling der politieke gebeurtenissen, van het politiek beleid, gevolg van ervaring en kennis van zaken, heeft de krant grote invloed op de lezers. Heeft de krant, in katholie ke kring niet in het minst de regio nale krant, de gelegenheid de po litieke meningsvorming in belang rijke mate te bepalen. Het gevolg hiervan is, dat haar oordeel en haar inzichten voor de partij der katholieken, zowel recht streeks als middellijk, van veel be tekenis en in zekere gevallen zelfs doorslaggevend kunnen zijn. De ervaring heeft toch geleerd, dat een blad in bepaalde kringen van het volk de mentaliteit, de po litieke wil ten opzichte van een aantal politieke vraagstukken heeft „gemaakt". Dat daarom contact tussen - om nu maar man en paard te noemen - katholieke pers en Katholieke Volkspartij zeer gewenst is, ligt voor de hand. Vertrouwelijk con tact tussen deze twee is ten behoe ve van een verantwoorde voorlich ting van heel veel belang. En dat met de partij in één adem de Katholieke kamer-fractie ge noemd moet worden is we! voor de hand liggend. De pers immers, die in katholiek Nederland in zo rijke verscheidenheid bloeit, kan 'n bron van voorlichting zijn van de frac tie op grond van haar kennis van mentaliteit en inzicht in alle 'de len van het land en onder alle groeperingen van ons volksde Van deze fractie daarentegen kan de pers èn reden èn oorzaak èn drijfveer van haar beleid leren, als „background information" voor haar voorlichtende arbeid. ^FOALS de pers het volk beïn vloedt, kan en zal zij ook in vloed uitoefenen op partij en frac tie. Op de fractie in het bijzonder door haar voorlichting omtrent ontwerpen van wet, die aan de or de zijn gesteld. Hier springt echter een zin in het oog, waaraan in de laatste we ken door een aantal katholieke persorganen niet is voldaan. Wii de pers ook de kamer tot nut zij: door haar publicaties, dan moeten zij tijdig geschieden. En niet zoal- de laatste weken is gebeurd ten opzichte van het ontwerp-Pleeg- kinderenwet en de ontwerp-belas tingwetten, dat eerst na het eer.- 2 deel der openbare behandelii-g verlopen is eisen worden gede monstreerd, die op een eerder tijd stip alleen maar betekenis konden hebben. Een degelijke voorlichting werkt verwarrend en kweekt zelfs wan trouwen; zij moet daarom verme den worden. Merkwaardig is ten slotte in dit verband, dat zij die zich aan een dergelijke voorlich ting „schuldig" maakten geen be roeps-journalisten waren. Wat pleit voor de journalisten van pro fessie. hetgeen overigens te ver wachten was. Maar.... de verantwoordelijkheid voor de krant of het weekblad be rust ten slotte weer bij 'n beroeps journalist: de hoofdredacteur. DE MISSISSIPPI en de Missouri ste gen Woensdag zo snel, dat 24.000 HA bouwland onderstroomden. Schade 4.5 millioen dollar. AJs de rivier de Kan- sa nog meer wast, zullen vandaag 29.000 mensen in Topeka dakloos wor den.

de Stem | 1951 | | pagina 1