SfeicS ©n Land Z.-VLAANDEREN WALCHEREN Nieuw gedeelte van R. K. Ziekenhuis te Sluiskil ingezegend ZUID-BEVELAND Chefarine „4" doet wonderen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JULI 1951 Bevolking van Zeeland neemt steeds toe Brandweerwedstrijd te Westdorpe Katholieke jongeren bespraken geloofsafval Commissaris der Koningin recipieerde De herverkaveling op Walcheren MIDDELBURG TERNEUZEN HULST Mgr. Baeten over de bijzondere noden O Mgr. Jos. Baeten verrichtte de plechtigheid Onnozelen Prij zen GOES Benoemingen bij Waterschappen Samenvoeging van gemeenten op Schouwen AGENDA EERVOL ONTSLAG Aan de burgemeester-secretaris van St. Laurens, de heer J. W. van 't Hoff, is in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, bij K.B. eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Nov. a.s. FAILLISSEMENTEN IN JUNI In Juni van dit jaar werden in de provincie Zeeland in totaal 5 faillis sementen uitgesproken tegen 2 in dezelfde maand van het vorig jaar. AANBESTEDING Door het architectenbureau Cij- souw is aanbesteed het bouwen van een kantoor en magazijn voor de fa. W. Woittiez en Zn. tee Breskens Ingeschreven werd als volgt: Hoog ste inschrijfster: Fa Gebr. W. en B. Christiaansen, Oostburg, f 82.855 laagste Fa. Gebr. Visser, Breskens f 69.104.—. INBESLAGNAME OUD-IJZER DOOR DOUANE Door de douanen te Nieuw-Na- men werd een partij oud ijzer van 1200 k.g. inbeslaggenomen. De douane te St. Jansteen ach terhaalde 800 k.g. OOGSTFEEST IN HULST Traditie getrouw houdt de boerin- nenjeugd uit het bisdom Breda jaarlijks een oogstfeest. Ditmaal zul len de afdelingen naar Zeeuwseh- Vlaanderen trekken, waar het feest op Woensdag 29 Augustus e.k. wordt gevierd. SMOKKELAUTO AANGE HOUDEN. Aan Tivoli weigerde een Belgische personenauto aan een verzoek van een grenscommies om te stoppen, gehoor te geven. Een tweede ambte naar zag kans om de chauffeur tot stoppen te dwingen. Bij onderzoek bleek, dat de auto, een luxe Cadillac, ruim 375 kg. roombotter bevatte. Auto en boter werden in beslag ge nomen en de chauffeur is in arrest gesteld. „DE SCHELDE" NEEMT DEEL IN „SCHELDESTAD" VLISSINGEN. Opgericht is de N.V. Maatschap pij tot exploitatie van onroerende goederen „Scheldestad" te Vlissin- gen. Het maatschappelijk kapitaal van f 100.000.is verdeeld in 100 aandelen van f 1000,waarvan er 25 zijn geplaatst en volgestort. De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" neemt 24 aandelen. Direc teur is de heer C. Jansen, gedele geerd commissaris de heer A. Smit. Commissarissen zijn de heren ir. H. C. Wesseling, J. W. Hupkes en ir H. W. van Tijen (Advertentie) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tabletten 75 CT. Geboorte-overschot kan opgenomen ivorden I JIT HET pas door het provinciaal bestuur verstrekt overzicht van de bevolkingsloop in Zeeland blijkt, dat 31 December 1950 het aantal bewoners geklommen is tot 271.669 tegen 268.609 een jaar te voren. Het aantal geboorten bedroeg 5485 wat 3225 meer was dan het aantal sterfgevallen. Dit gehele geboorte-overschot is bij na kunnen worden opgenomen omdat het aantal vestigingen slechts iets ge ringer is geweest dan van het vertrek, n.l. 13068 tegen 13213. Dat er nog enig ongunstig verschil is, ligt evenwel met aan het gebrek aan werkgelegenheid en in de industrie was zeker nog voor 'n duizend arbei ders plaats geweest, maar in het te kort aan nieuwe woningen. platteland werd de dupe P\e bevolkingsaanwas kwam bijna geheel ten goede aan de steden en aan die gemeente waar enige industrie is gevestigd. Over het algemeen was het verlies voor de plattelandsgemeen ten, waar de landbouw de voornaam ste werkgelegenheid vormt. Opwek kend is dit niet, daar een zich gezond en normaal ontwikkelend platteland van grote betekenis is voor n gewest. Naast de mechanisatie zal het schraal toegemeten woningcontingent wel de schuld van dit verschijnsel zijn. Vlissingen, sinds enkele Jaren weer de grootste gemeente van Zeeland, haalde ook de grootste winst van be volkingsaanwas binnen. Het zielental klom van 23.054 tot 24048. Middelburg kwam van 21060 op 21417; Goes 13073 op 13308; Terneuzen van 13181 op 13491; Zierikzee van 7047 op 7080; Hulst van 4674 op 4733; Oostburg van 3139 op 3257 en Sluis van 2354 op 2448. Breskens geeft ook een flinke vooruitgang te zien, n.l. van 3168 tot 3332, voornamelijk door meer vesti ging; dit was eveneens het geval met Axel, dat van 6931 inwoners op 7263 zielen kwam. Ook Aardenburg had niet te klagen, wat de cijfers 4017 4156 uitwijzen. Zoals we reeds schreven, kregen de uitgesproken landelijke gemeenten 'n tik of bleven op het dode punt staan. Vogelwaarde bijvoorbeeld, zag zijn zielental verminderen van 3964 tot 3892; 's-Heerenhoek van 1463 tot 1458; Hontenisse van 5574 tot 5551; Hoofd plaat van 1372 tot 1352 enz. Serooskerke op Schouwen, Zeelands kleinste gemeente, kwam zowaar van 221 op 227, dank zij het feit, dat er in 1950 niemand stierf terwijl er vier kinderen werden geboren en 9 perso nen de gemeente binnentrokken, ter wijl er slechts zeven vertrokken. Ritthem, met 514 inwoners, was de tweede gemeente zonder sterfgeval. Ook in Nisse was het gezond wonen; daar stierf van de 657 inwoners slechts éne vrouw. WEGENBOUW DOOR MILITAIREN Deze week arriveerden op Wal cheren 200 militairen van de Ge nieschool te Soesterberg. Bij wijze van practische oefening zullen zij in de buurt van Grijpskerke een secundaire weg, welk behoort bij het herverkavelingswerk, aanleg gen. Het commando berust bij kapi tein Engelenburg. De militairen zijn gelegerd te Middelburg en Westkapelle. 14 JULI TOT 13 AUGUSTUS OPRUIMING In verband met de omstandigheid, dat 15 Juli een Zondag is, zal dit jaar de seizoenopruiming in alle ge meenten, behorende tot de districten van de Kamers van Koophandel te Breda, Waalwijk en Middelburg mogen worden gehouden vanaf 14 Juli tot en met 13 Augustus. Zaamslag won de beker ene brandweercorpsen uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen waren te Westdorpe samen voor hun jaarlijkse wedstrijd in het vlugst klaar komen met de verplichte oefeningen. De heer G. Korpus, adjunct hoofd brandmeester le klas in de rijksinspec tie voor het Brandweerwezen in Noord Brabant en Zeeland, had de algehele leiding. De jury bestond uit de heren Snelleman, Sas van Gent; Vermeulen, Sluiskil; Wijne, Westdorpe; Galle, Zaamslag; de Klerck, Terneuzen; Hoe- bé, Axel; Roelands, Terneuzen en Verschueren, St. Jansteen. De uitslag is als volgt: 1 Zaamslag, 2 min. 3 sec. (beker); 2 Terneuzen II, 3 m. 14 s. zilveren me daille); 3 Sluiskil 3 m. 30 s. (bronzen medaille); 4 Koewacht 3 m 34 s.; 5 Hontenisse 4 m.; 6 Sas van Gent 4 m. 2 s.; 7 Hoek 4 m. 4 s.; 8 Zuiddorpe 4 m. 15 s.; 9 Westdorpe 5 m. 1 s.; 10 Terneuzen I 5 m. 43 s.; 11 Philippine 6 m.; 12 Axel 7 m. 8 s. De heer Korpus prees vooral de korpsen van Koewacht, Hontenisse en Philippine, die voor de eerste keer meededen. Met een kort felicitatie- woord sprak burgemeester G. H. E. M. van Waes zijn bewondering uit over de prestaties van de korpsen. Zeeuwse contactdag in Lewedorp yA^LLE Zeeuwse parochies, met uitzon dering van Hansweert, waren naar Lewedorp gekomen om er de contactdag vo< f Zeeuwse katholieke jongeren oij te wolken, uie werd geleid door kapelaan de Kroon uit Vlissin gen en pater Mes. Als onderwerp was gesteld: oorzaken van geloofsafval en speciaal het probleem van de gemeng de verkering. Pater Mes informeerde naar de toe standen in iedere parochie afzonder lijk en Rogier- van Velthoven uit Zie rikzee hield een mleding, waarin hij op heldere wijze zijn mening over het onderwerp ter kennis bracht. Onder- leiding van kapelaan de Kroon volgde hierna een algemeen debat. Een lunch en een uurtje ontspan ning gingen vooraf aan een inleiding van Henk Stieger uit Goes over Jeugd Vincentiusverenigingen. Hij besprak het ontstaan en de opbouw van de St. Vincentiusverenigingen en wees op het belangrijke werk, dat de jeugd in de ze kan den. De hulp van vele jonge ren is nodig, vooral wanneer het er om gaat de verwaarloosde jeugd te hel pen. Er zijn tegenwoordig ook meis jesconferenties, zodat ook zij aan dit mooie werk kunnen deelnemen. In Goes en Middelburg zijn de jeugd-Vin- centiusverenigingen al aan de slag. Het slot van de bijeenkomst werd gevormd door een interessante vragen- bus. Belangstelling nog groter dan vorig jaar .STERENMIDDAG half drie begon aan boord van de Mecklenburg van de Mij. zeeland, die te Vlissingen gemeerd ligt, de receptie, welke de commissaris der Koningin en zijn echtgenote traditiegetrouw hadden uitgeschreven. De toeloop van autoriteiten uit alle delen van Zeeland was nog groter dan vorig jaar. Niet minder aan 534 per sonen tekenden het receptie-register tegen 480 in 1950. Het slot van de receptie bestond weer uit een vaartocht van ongeveer drie uur op de Noordzee, die, dank zij het goede weer, buitengewoon siaagae. De stemming aan boord was aller prettigst, dank zij vooral de volmaakt heid waarmee de heer en mevrouw de Casembroot als gastheer en gastvrou- we optraden. Een motie komt in stemming QP 20 JULI a.s. zullen de leden van de Polder Walcheren zich op een buitengewone vergadering uitspreken over de door een aantal commissa rissen ondertekende motie, waarin stopzetting van de egalisatiewerk zaamheden op Walcheren wordt g»- vraagd, in die gevallen, waarin werk wordt uitgevoerd, zonder voorafgaand overleg met ter plaatse bekende en er varen landbouwers. Het bestuur van de polder bepaalt zijn standpunt ten opzichte van de mo tie nog niet omdat het zich niet be voegd acht met kennis van zaken te spreken. Op genoemde buitengewone verga dering zal deskundige voorlichting worden gegeven door de leden van het bureau herverkaveling en door bet hoofd van de wetenschappelijke afde ling. HINDERWET Burgemeester en Weuiouders van Miüueiourg brengen ter openbare kennis, aat ter geineentesecreiaiie ter inzage ligt een verzoek met tujiageii van Caltex Petroleum Maatscnappij N.V. te 's-Gravennage om ve, gunning tot het uitbreiden van een ïmicntmg tol het verhandelen van pelroieum- producten op perceel Kanaaiwtg 18 kadastraal bekend sectie G nr. 23x2. OP Maandag 23 Juli a.s. des voormid- aags 9.30 uur, zal gelegenneid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake inge komen sennfturen. 246-o HINDERWET Burgemeester en Weuiouders van Miadeiourg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretaue lei inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Goöp. Landbouwver. „Eiland Walcheren" om vergunning tot het oprichten en exploiteren van een graanschotten- en reimgingsmachine in een perceel aan de Klaverskerkse- weg kadastraal bekend sectie M nr. 16 Op Maandag 23 Juli a.s. des voormid dags 10 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake inge komen schrifturen. 247-0 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Gebrs. van Oorschot te Middel burg om vergunning tot het oprichten en exploiteren van een lompensorteer- derij en -perserij in een perceel aai» het Oud Arnemuids voetpad, kadas traal bekend sectie F nr, 438 ged. Op Maandag 23 Juli a.s, des voormid dags 10.15 u. zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake inge komen schrifturen. 248-0 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, ua, ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. r. Wattez Jr. te Middelburg om vergunning tot het oprichten en exploiteren van een brood- en Qan- kelbakkerij in peiceel Lange Deiit 99/101 kadastraal bekepd sectie L. nr. 268. UP Maandag 23 Juli a.s. des voormid dags 9.45 u. zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe Le lich ten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake inge komen schrifturen. 245-0 Middelburg 9 Juli 1951. Burgemeester en Wethouders voom. N. Bolkestein, burgemeester J. Pil. Koene, secretaris Koudekerke GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar J. Meulmeester-Mailjs alhier hoopt op 13 Juli a.s. zijn gou den huwelijksfeest te vieren. Uitstapje. De afdeling van het Ned. Roode Kruis maakte een uitstap je naar België, waar o.m. de plaatsen La Panne, Brugge, Ostende en Blan- kenberghe werden bezocht. burgerlijke STAND. Geboren: Paulina dochter van de Dijcker l. en Covers A.; Cornells z. v. van Reijen, G. en van Leeuwen A.; Anthomius zoon vare va,n den Bergen, J. en Bliek M.; Maarten, ex v. Dieie- man J. en van Kenkvoort, M. Huwelijksaan-gif.en: Lucasse M., 24 jaar en van de Velde, A. 23 jaar. Bük- ker, M. 31 jaar en Mieras, J. 27 jaar. Geslaagd. De heer J. de Groene siaagüe aan de Kweekschool te Don gen voor onderwijzer. Aanbesteding. b. en W. zullen voigenae wees aanbesteden het bou wen van een sportgeoouwtje op de nieuwe sportterreinen aan het Wes telijk Bolwerk. Een en ander zal met het begin van het nieuwe voetbalsei zoen gereed moeten zijn. Band verbrand. Tijdens het par- keien gedurende de middagpauze op net terrein van het nieuwe ziekenhuis bleek een der banden van de vracht auto van de fa. v. d. Peyl te zijn door gebrand. De oorzaak van deze schade post moet worden gezocht in het feit, dat op die plek Zaterdag zaagsel is verbrand en de resten van dat vuur tje onder zand zijn bedolven, waarop nu juist de heer v. d. Peyl zijn vracht auto parkeerde. Politiediploma. Bij het examen voor het politie-diploma slaagden on derstaande manschappen van dit dis trict der Koninklijke Marechaussee: wachtmeester W. G. Horstman (met aant.) en de marechaussee's J. A. G. van Doren, J. Roon, G. Swagman, N. F. Delsasso, M. A. v. d. Graaff, J. Bogerman, S. Th. Eikelenboom, N. H. Bink en G. Marchand. Sluiskil Minder fraai. Het onkruid langs de Boven- en Benedenweg op de plaats vara de leiding-duiker groeit momenteel zo weelderig, dat de brandnetels een hoogte van ruim an derhalve meter bereikt hebben. Het verwonderd ons dat hier geen enke.e instantie ingrijpt. W estdorpe De kermis voorbij. De kermis, die dit Jaar meer luister had dan vorige jaren, behoort weer tot het verleden. En niettegenstaande het niet al te beste weer, mag zij toch als geslaagd worden beschouwd. Enkel gebrouen. in het Luna park op de kermis kwam de heer de V. uit Sluiskil zo ongelukkig te vallen, dat de E.H.B.O. hulp moest verlenen. Er werd een enkelbreuk geconstateerd. Bond van het H. Hart op reis. Op kermls-Maandag maakte de Bond van het H. Hart haar jaarlijks uit stapje. Ditmaal ging de reis door West Zeeuwsch-Vlaanderen en langs de Belgische kust. Toen de kermis nog volop bezig was, arriveerde het gezel schap terug. Axel winkelweek winkeliers vereniging „axel-vooruit Aan de v.v.v. feestweek, die van 13 tot 18 Augustus zal gehouden worden, werkt ook de winkeliersvereniging „Axel-Vooruit" mee. ln deze week zal men namelijk een winkelweek houden, waaraan vele attracties voor het pu bliek verbonden zullen zijn. Verdei zal er een etalage-wedstrijd worden gehouden en zal men trachten een op tocht op 15 Aug. a.s. te organiseren, voorstellende alle takken van nandel. Alle winkeliers en de gehele handel drijvende middenstand kunnen aan de optocht deelnemen. woningbouw vordert Evenals alle andere plaatsen heeft ook onze plaats een lange lijst van woningzoekenden. De lijst, waarop on geveer 300 personen staan, is kleiner aan het worden, want dezer dagen ont vingen een aantal personen net be richt, dat hun een montagewonuig werd toegewezen in plan-West, In de loop van dit Jaar zullen nog vele men sen met een dergelijk benent gelukkig gemaakt worden, want er worden in totaal 125 woningen toegewezen. St. Jansteen St Jan in Oslende. Aan het be stendig festival te Ostende werd deel genomen door de R. K. Harmonie .,St. Jarf' alhier. Het concert aldaar gegeven werd door de toeschouwers luid met ap plaus onthaald. Overplaatsing. De heer C. Diels- man, assistent I. en A. werd naai' Sas van Gent overgeplaatst. Woor een geheel gevulde basiliek hield Mgr. Baeten, nadat hij een pontificaal Lof gecelebreerd had, een toespraak tot de gelovigen en verte genwoordigers van vele organisaties over de grote noden van het bisdom. Z. H. Exc. wekte de gelovigen op, me dewerking te verlenen aan de leniging van deze noden, niet alleen door gel delijke bijdragen, maar ook door ge bed. Voordat Z. H. Exc. de kerk be trad, werd Mgr. Baeten door een grote groep geestelijken vanaf de pastorie naar de basiliek geleid, waar welpen, verkenners, kabouters en gidsen ston den opgesteld. Na het Lof werd de bisschop terwijl Hij de menigte zegen de, naar de pastorie teruggebracht. Kapellebrug BEDEVAART NAAR O. L. VH. TER EECKEN. De jaarlijkse bedievart vond plaats vain de parochie St. Jar.steen naar dit genade-oord. De bizondere intentie was een aan sporing om te bidden voor hen. die om wille van het Geloof vervolgd worden. Boschkapelle Triduum. Pater van Beekhoven hield in or.ee parochiekerk een tri duum voor de H. Familie, efd. vrou wen. De opkomst was zeer goed. Op de laatste dag van het triduum deden zestig aspirant-ledien bun opdracht. Stoppeldijk KERMIS TOCH GESLAAGD. De kermis raag dit jaar buitenge woon geslaagd heten. Niettegenstaan de de stortbuien, die des middags losbraken, heerste er toen het weer opklaarde, een gezellige drukte. Tal vara attracties zorgden er voor dat ieder, en speciaal de jeugd, aan zijn trek kon komen. In verschillende ca- fé's werd; gelegenheid lot dansen ge geven, waarvan ook drulk gebruik werd gemaakt. V ogelwaardt Burgerlijke Stand. Geboren: Geor gette d.v. G. Stockmanvan Dijk; Georgette d.v. J. Gelderland-Roctus. Lisette, d.v. L. Vergeer-de Cock. Ma ria dv. J. d-e Meijer-Hiel. Rosalia d.v F de RijkRemorie. Maria d.v. J. VinkNowak. Ru dl z. v. R Vor.-k- Asseliman; Liiduina, d.v. E. Verschue renMichielscn. Overleden: d'hont Al-p-hons-us, 84 jaar, weduwn. van de Dijcker. Phi- lomena. Opbrengst, De collecte ten bate van het Rode Kruis bracht in deze gemeente f 21.op. Kloosterzande Geslaagd. Te Delft slaagde voor het candidaatsexamen ie deel werk tuigkundig ingenieur onze dorpsge noot U. P. Rijk. Oversla Uitstapje De reisehib al'hier maak te per autobus een uitstapje naar Brus sel met het doel aldaar het vliegveld Melsbroek te bezichtigen en een reis je te maken met een vliegtuig. 21 mede-reizigers maak er de tocht me de. Hef vliegtuig-begaf zich naar Ant werpen en boven de Schelde. Za"gprjjs. Onze dorpsgerote Ag nes Spies-sens wist te Zelzaete in de finale voor amateur zangers van Ra dio Luxemburg de 6e prijs "e behalen. VOOR SLUISKIL IN 'T ALGEMEEN, maar voor ziekenhuis in 't bijzonder was de inzegening en ingebruikname van de nieuwe vleugel van het R. K. Ziekenhuis een grootse gebeurtenis. Wele autoriteiten waaronder de bis- schop van Breda, Mgr. Jos. Bae ten, de secretaris-generaal van het departement van Volksgezondheid dr. D. P. Muntendam, de vertegenwoor diger van de Commissaris der Konin gin, de heer Alb. Lockefeer, de verte genwoordiger van het College van Ge deputeerde Staten, Mr. dr. A. Mes, Mgr. Ramselaar, burgemeesters van omliggende gemeenten, medici, afge vaardigden van handel en industrie, gaven acte de présence en vulden het ziekenhuis, waar de stilte van anders door druk gekout vervangen werd. Deken J. Plasschaert uit Hulst open de deze dag met een plechtige H. Mis gezongen door een uitstekend verzorgd zusterkoor. Vervolgens verrichtte Mgr. Jos Baeten de inzegening, waarna al len in een der zalen van het zieken huis tesamen kwamen. dankwoorden FNe voorzitter van het D. B. der St. Elisabeth's Stichting, Ir. G. Dikötter, sprak een hartelijk wel komstwoord en dankte alle autoritei ten voor de verleende hulp en mede werking bij de tot standkoming van de uitbreiding. Dr. Banning en dr. Slettenc van het departement, dr. v. d. Borg, de in specteur van de volksgezondheid, Mr. P. Teilegen burgemeester van Terneu zen en dr. v. d, Sperk voorzitter van de vereniging van geneesheer-directeu ren in Nederland werd hartelijk dank gebracht voor de ondervonden mede werking Een glas in loodraam van de Med. Kring en een tropisch aquarium van A. v. d. Borgh werden ln dank aan vaard. Speciaal dank bracht Ir. Dikötter aan de bevolking van Sluiskil, die 30.000 gld bijeenbracht, aan Ir. v. Daal uit Breda, de architect en aan de hren Reys, Venendaal, Dreessens, Dierke en Ir. v. d. Laar, Ook de gebr. Struycken mochten voor hun snelheid en activiteit waar derende woorden in ontvangst nemen. Natuurlijk werden niet vergeten de zusters van Moerdijk, die zo uitmun tend voor de ziekenverpleging zorg droegen en dr. C. Ramselaer, de ijve rige directeur-geneesheer, die 20 jaar lang werkte om Z. Vlaanderen een goed geoutilleerd ziekenhuis te geven en van dit streven 'n levenswerk maakte, dat eindelijk met succes be kroond werd. WAARDERENDE WOORDEN VAN DE BISSCHOP lyigr. Jos Baeten noemde 'n zieken huis 'n weldaad, waar hoop, ver lichting en genezing de hoofdtoon voe ren. Twee categorieën voeren hier de hoofdtoon n.l. degenen, die verplegen en die verpleegd worden. Sluiskil draagt 'n bepaalde signa tuur, omdat men hier rekening houdt met de levensbeschouwing, a'hoewei iedereen geholpen zal worden. Hij uitte zijn bijzondere waardering voor het werk van het bestuur en deelde onder applaus mede, dat de Paus Ir. G. Dikötter benoemd had tot ridder in de orde van de H. Gregorius. Vervolgens sprak de Secretaris-Gene raal dr. Muntendam. Moeder Charlotte, algemeen overste belichtte de taak der zustere, die naast 'n leven van gebed, 'n actier werkend leven te vervullen hebben. Ook zij hebben fouten, maa. ze zul len trachten zoveel mogelijk te dienen om aldus de lijdende mensheid te kunnen helpen. Vervolgens onthulde dr. Muntendam onder het spelen van het Wilhelmus 'n gedenksteen. ACHTERSTAND INGEHAALD Breskens Geslaagd, De heren C. M. L. de Winde en A. P. de. Koster., slaagden voor het Mulo-diploma A. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaag de voor het eindexamen de heer Z. Risseeuw. IJzendijke Benoemd. Tot opzichter bij de gemeente alhier werd benoemd de heer L. Lous uit Souburg. Veulciikeuring. In het verslag van da veulenkeuring is een fout ge slopen welke wij gaarne willen her stellen Als nummer 4 der merrieveu- lens, geb. voor 1 Mei stond vermeld, eig Ch. van Vooren. Dit moest zijn Jos Onghenae Waterlandkerkje. VRIJWILLIG GRAAFWERK Nu ook de muur om de Ned. Herv. kerk is gerestaureerd is men begonnen aan de voorzijde de muur door te trekken. Om de kosten zo laag moge lijk te houden hebben zich tien perso nen aangemeld om het graafwerk gra tis te verrichten. Dat deze geste dank baar werd aanvaard, behoeft geen be toog. Hoofdplaat Burgerlijke stand. Geboren: An gelus, z.v. Ch. L. Pielaat-Tanghe; An gela, d.v. L. Prenen-Pielaet. Gehuwd: J. Steijaert 24 jr. en M. Pijcke 23 jr. Groede Schoolreis. De leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere school maakten een tochtje naar Noord-Brabant. De reis voerde o.a. naar Roosendaal, waar het herten kamp en de speeltuin werden bezocht en voorts n: r de Oisterwijkse vennen. De Klinge Waes Mamens de Commissaris der Konin gin voerde de heer Alb. Locke feer het woord, die deze dag n dag van betekenis voor de streek en ae provincie noemde. De acnteistand is ingehaald. Z. Vlaanderen is op dit terrein op peil gekomen en het pro vinciaal bestuur waardeert dit ten zeerste. Mr. P. Tellegen, burgemeester van Terneuzen, uitte eveneens zijn waar dering en wees op 't grote belang voor de gemeente en voor t dorp Sluiskil. Dr. Werkelaer sprak namens de Med. Kring, roemde de medewerking van de bevolking, de goede spheer in het ziekenhuis en de verdraagzaam heid van dr. Ramselaer. Hij bood de erecode der medici ingelijst aan. Ar chitect Ir. v. Daal offreerde een ge sneden kruisbeeld voor al de last, uie hij met z'n personeel veroorzaakt had. Dr. Ramselaar gaf vervolgens 'n historisch overzocht van de opkomst van het ziekenhuiswezen in Z. Vlaan deren, waarbij hij tal van komische voorvallen in herinnering bracht. Ve le moeilijkheden moesten in de loop der jaren overwonnen worden, maar het lukte. Hij prees de ijver van moe der Vincentia met wie hij in 1937 had mogen samenwerken en vroeg de aan dacht voor de offervaardigheid dei- zusters en de volledige medewerking van moeder Charlotte. Bedenkt, zo zeide hij, dat wie als vriend hier binnengaat, nooit te vroeg komt, maar steeds te laat. Speciaal dank bracht hij aan de personeels-chef Wim v Megen Vervolgens vond n rondgang door de gebouwen plaats en verenigde men zich aan een diner. HET PROBLEEM: WATERVOOR ZIENING. Nog steeds vormt de watervoorzie ning voor de bewoners van ons dorp een zeer moeilijk probleem. De wel putten, alsmede de reservoirs voor regenwater zijn meestal niet voldoen de om in de huishoudelijke behoefte te voorzien. Het ligt dan ook in de bedoeling om van de waterleiding die thans door ons dorp loopt een aftak king te krijgen, welke dan geldt ala algemene plaats waar men leiding water kan halen. Deze kraan zal ge plaatst worden nabij de R. K. kerk, zodat dit centrale punt voor eenieder gemakkelijk te bereiken is. TORENKLOK WORDT ELEC- TRISCH GELUID. Het luiden van de torenklok, dat tot nog toe geschiedde met en touw, zal binnen een paar weken een gro te verandering ondergaan. Er zal ni. een electrische installatie aangebracht worden, zodat voortaan de klok elec- trisch geluid zal worden. gTEEVAST iedere dag ligt er op onze schrijftafel 'n gestencild stuk van 't „Landelijk Initiatief- comité Vredestrek". 'n Zekere Jhr. Guido van Suchtelen vertelt ons daarin hoezeer de jeugd van Neder land popelt van verlangen om op 'n bepaalde datum naar Amsterdam te trekken om te gaan betogen vóór bet sluiten van een Vredespact tus sen de Vijf Grote Mogendheden. Eerst zou dit feest op 8 Juli plaats hebben. Wegens het bezoek van een aantal Amerikaanse oorlogsbodems aan de hoofdstad gaf de Burge meester van Amsterdam daarvoor geen toestemming. Nu wordt het dan 15 Juli. En omdat de veront waardiging groot is over dit uitstel, zo vertelt ons Jhr. Guido, trekken er nog duizenden meer naar Am sterdam. Ook Christelijke Ulo-scho len uit Amsterdam en Haarlem zonden afvaardigingen. Het bemin nelijkste etiquet, dat men op heel deze activiteit kan plakken is: Ho peloze naieveteit. Want zelfs een kind in de politiek snapt: dit is een commmunistisch zaakje, een onderdeel van de grote zwendel, welke Moskou met het vredesver- langen der volkeren bedrijft. De mensen, die op talrijke plaatsen ter wereld burgeroorlog en onrust aan stookten, die de blokkade van Ber lijn trachtten door te voeren, die de vrijheid wurgden in de O.-Europe- se staten en deze vast smeedden aan het Russische machtsblok, deze mensen zijn het, die ook aan de touwtjes trekken achter de coulis sen van de Amsterdamse Vredes trek. En de politieke zuigelingen zullen uit alle windstreken met bus sen vol komen aandraven, om hun onnozelheid te demonstreren. als TEGENHANGER tegen de berichten over de prijzenslag de volgende mededeling uit Textilia: In Engeland is de regering over ge gaan tot een drastische verhoging van de prijzen voor de goedkope „eenheidskleding". Voor utility- schoeisel belopen de verhogings percentages zelfs 35 pet. voor he renschoenen en 30 procent voor da messchoenen. Voor de textiel is de verhoging ook niet gering. Het is wel een bewijs voor de verwarde toestand op het prij zen front in de wereld. jubileum bij de p.z.e.m. Het was 25 jaar geleden, dat de heer L. Vuijk, alhier, districtsmon teur bij de N. V. Provinciale Z-euw- sche Electriciteits - Maatschappij, ais leerling in dienst trad bij het voor malige Viissingse bedrijf, dat per 1 Jan. 1929 door PZEM werd overgeno men. hl het kantoor aan de Siragelstraat wend de jubilaris en zij:,, familie Maandagmorgen op hartelijke wijze gehuldigd. De directeur van de P.Z.E.M. Ir T. Michielsen, sprak hem in zeer waarderende bewoordin-- gen toe en overhandigde de gebruike lijke enveloppe. De Hoofdingenieurs van de PZEM, Ir. A. P. Lindenbergh, sprak eveneens woorden van geluk wens, evenals de heer B. de Jonge, namens de Personeelsvereniging, on der aanbieding van een bloemstuk. Daar.'a voerde de Technische Hoofd- smbtenaai' le klas, de heer A. M. Koolwijk, die naméns het personeel enkele fraaie geschenken aanbood; Mevrouw Vuijk mocht bloemen in ontvangst nemen. De jubilaris dankte ten slo te allen voor de hem ge brachte hulde. verkeersexamen Morgen wordt door de vereniging voor Veilig verkeer het practisch ver- keers-exainen afgenomen voor de leer lingen van de St. Jacobsschool en de christelijke school aan de Burg. de Wittestraat en daarenboven nog voor de leerlingen van enkele scholen in de omtrek. De examens beginnen om 8 uur in de morgen en de startplaats is op het Beatrixplein. om het bodehuis Zo men weet is er reeds lang sprake van een op te richten bode-huis zon der dat men veel verder kwam. Thans is er tegen Zaterdag in de Prins van Oranje een vergadering uitgeschreven, waarop alie geregelde vervoerders uit Zeeland, aangesloten bij de N.O.B. Wegtransport, zijn uitgenodigd, en waarin de heer u. C. Buys te Vlaar- dmgen, voorzitter van de vakafdeling geregeld vervoer van deze organisatie, zal spieken ovei de moeilijkheden en mogelijkheden van samenwerking tus sen bode- en lijndiensten, alsmede over de stichting van een bodehuis alhier. Deze vergadering is vooral bedoeld voor de geregeld vervoerders van de Bevelanden l.v.m. de mogelijke vesti ging van dit bodehuis, dat van groot belang is voor de vervoerders. Het gaat daarbij vooral om de vraag, in welke vorm dit bodehuis moet worden geëxploiteerd s-Heerenhoek de jeugd en het verkeer Hedenmiddag zal het op het Kerk plein van scholieren wemelen. De vereniging vooi Veilig Verkeer zal na melijk examens afnemen van de leer lingen der eigen scholen en ook die van de katholieke Jongensschool te Goes, de christelijke scnolen te Hein- kenszand en de operïtjare school te Driewegt Hoedekenskerke ven. De brandweer kon weinig anders doen dan nablussen. De oorzaak is onbekend. Kloetinge EEN ONGELUK LIGT IN 'N KLEIN HOEKJE Maandag reed de heer J. S. met zijn motor op de Noorddijk. Toen hij zijn hand naar iemand wilde opste ken, bleef hij met zijn mouw in het stuur haken en trok dit om, met het gevolg, dat hij in volle vaart van de dijk reed en een lelijke smak maakte. Het slachtoffer brak een been. BIJ K. B. zijn benoemd in onze provincie tot dijkgraaf var» het waterschap St. Philipsland P. Bou- delinig, te St. Philipsland, met ingang van 1 Augusl-us tot bestuurslid van het waterschap voor die uitwatering door de sluis aan de Oosterlan-dpo-Ider L. J. Overbeeke, te Wolphaartsdij k, met ingan-g va-n 1 Aiu-gus-us tot ge zworene van de polder Zonnemaire J. J. C, die Vlieger, te Zonnemaire, met ingang van 1 Aug. tot lid van het be stuur v-an het waterschap d-e Valkenis- segcul L. Th. Vogelaar, te Krabbe - dijke, met ingang van 27 Sept. tot voorzitter van het waterschap de Val- kenisscgeul A. Dees, te Kruiningen. met ingang van 2 Nov. tot lidi vare het bestuur v-an de waterkering van de oalamiteuze polders Ou <i~ Kern pen s - hofstede en Mog-gershil J. vam Putte Wz, te St. Annailarnd, met ingang van 1 Nov. tot lid van het bestuur van de waterkering van de calaimiteuze Bors- selepolder A. Quist, te Borsseie, met ingang van 13 Nov. tot dijkgraaf van het waterschap de Heer-Ja nsy.polder C. J. Schippers, te Wisser/kerke. Van 17 op 9 gemeenten r\E SAMENVOEGING van gemeen- ten op Schouwen-Duiveland, dat naast Zierikzee 16 dwerggemeenten heeft, is reeds lang aan de orde. Thans hebben Ged. Staten hun nieu we plannen aan gemeenteraden toege zonden, waaruit blijkt, aat zij 8 ge meenten bij andere willen voegen, zo dat er nog 9 overblijven wat nog rij kelijk veel is op 'n totaal-bevolking van nog geen 24.000 zielen. Burgh en Haamstede willen G. S. bijeenvoegen evenals Renesse-Noora- welle en Serooskerke. Eikhuizen, Ellemeet en Duivendijke komen bijeen, evenals Zonnemaire en Noordgouwe en 'n deel van Kerkwer- ve, waarvan het anderé deel bij Zie rikzee komt evenals Schuddebeurs, dat nu bij Noordgouwen is. Ook Ou- werkerk willen G. S. bij Zierikzee brengen, behalve Ouwersluis, dat mee Oosterland toevalt aan Nieuwerkerk. Brouwershaven, Dreischor en Brui- nisse blijven zelfstandig. De gemeenteraden zullen zich nu over 'eze plannen moeten uitspreken. BRAND IN DE UIENREN Op de hofstede van gebiLeendertse brak brand uit. in een uienren. waarin verschillende landbouwwerktuigen wa ren geborgen Alles ging in de vlam men op Gelukkig was de wind gun stig, zodat de schuui en de daarbij liggende hooiklampen gespaard bie- ANTWERPEN. Donderdag 12 Juli. „Vic toria en haar huzaar"' in de Kon. VI. Opera om 20 uur. CI.INGE. ponderdag 12 Juli. Consultatie bureau MIDDELBURG. Donderdag 12 Juli. Elec tro Bioscoop: De duivel in de vrouw, om 7 en 9.15 uur. (18 jaar).

de Stem | 1951 | | pagina 2