Oliegeschil mogelijk voor V.N. Bus rijdt op vrachtauto Verkoop BENEDEN inkoopsprij DE RAMP OP DE SPREE DRAKE mag niet in Perziëtoch optimistisch Zeldzaam elftal in Rijen Sabotage op Franse straaljagers Gezelschapsreizen West-Europa in Scheveningen DAG VAN GEBED EN BOETE Reacties DAGBLAD VOOR ZEELAND MOSSADËQ verwerpt beslissing van Internationaal Hof NATIONALISATIE GAAT TOCH DOOR Onderzoek gaande Drie slachtoffers in Domburg begraven Eén clode en vijf geivonden Tour de France f FRANSE ZEGE IN 3e ETAPPE Overwegend droog Droevig einde van een tochtje Franse middenstand in moeilijkheden Twee maal zo snel als het geluid TEXTIELBEDRIJVENZEER SLECHT HOTELS EN RESTAURANTS: SLECHT KRUIDENIERS EN SLAGERS: BETER De kogel door de kerk Wijziging Arbeidswet r Oud-dorpsgenoot (Yerseke) laa t dollars rollen ZEVENDE JAARGANG 2040 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A F. J Aernoudts, c J v Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0 35. Losse nummers 10 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. ZATERDAG 7 JULI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030f per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie I 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. O OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) HET IS NIET ONMOGELIJK, dat het Perzische oliegeschil ten slotte zal terecht komen voor de Verenigde Naties. De Perzi sche regering overweegt een protest bij de Veiligheidsraad in ver band met de aanwezigheid van de Britse kruiser en Britse troepen in Irak. De Engelsen zouden eenzelfde beslissing overwegen, indien de uitspraak van het Internationale Gerechtshof in Den Haag door Perzië niet zou worden nagekomen. /■^EMELD WORDT, dat op drie Fran- se Vampire-straaljagers, die Zon dag jl. deelnamen aan het internatio naal luchtfeest te Le Bourget, sabo tage gepleegd zou zijn. Een onder zoek werd ingesteld. Een werktuigkundige ontdekte, dat vodden in de brandstofleiding van een der machines waren gestopt en een onderzoek bracht aan het licht, dat hetzelfde was gebeurd bij twee an dere Vamaires. De vodden waren zo aangebracht, dat de brandstoftoevoer afgesneden zou worden, wanneer het vliegtuig in de lucht was. Er zal te vens een onderzoek worden ingesteld naar ongelukken met andere straal jagers. DE ION- Soepeler regeling gevraagd voor België en Luxemburg r\E TOERISTISCHE studie-commis- sie van het Comité-Benelux is van mening, dat de regeling in ons land voor gezelschapsreizen, waarbij een paspoort of bewijs van Neder landerschap wordt geëist, belemme rend werkt voor de vrije uitwisse ling van personen binnen Benelux- grenzen. Men heeft daarom tot de minister van buitenlandse zaken het verzoek gericht, met ingang van 15 Juli een soepeler regeling in te stellen. Men vraagt, dat voor Nederlandse gezel schappen van minimum tien personen zal worden toegestaan de grenzen naar België en Luxemburg te over schrijden, indien zij voorzien zijn van een collectieve Iijst, afgegeven door de burgemeester. Deze regeling zou dan kunnen gelden voor gezelschaps reizen van maximum drie dagen. absoluut optimistisch omtrent een uit eindelijke regeling". „Ik zal „zodra ik kan" naar Perzië terugkeren", voegde hij er aan toe. Uit Abadan werd gemeld, dat Mi- chaël Keely, hoofdvertegenwoordiger van de Anglo-Iranian door gewapen de Perzische politie op het bureau van de maatschappij te Choromsjahr zou zijn aangehouden. Later bleek het echter niet zeker, of Keely dan wel een van zijn assistenten was gearres teerd. De Britse regering is van mening, dat het haast niet verantwoord is de Britse employé's nog langer in Per zië te laten. Grote belangstelling aan de groeve ■"TE DOMBURG werden onder grote belangstelling, de drie slachtoffers van het ernstige motorongeval, wijlen de heer en mevr. Bimmel en hun 1- jarig dochtertje, ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door de heer G. Bimmel, de burgemeester van Domburg jhr. ir. H. L. Bogaert en ds. G. H. van Willenswaard. Een broer dankte voor het medeleven. [\4OSSADEQ, de Perzische premier heeft gisteren verklaard, dat Per zië niet bereid is de jurisdictie van het Hof te erkennen. Er zal tegen deze beslissing van het Hof geprotesteerd worden „daar de ze in strijd is met de souvereiniteit van Perzië". Uit Teheran komt een bericht, dat Mossadeq, bovendien nog verklaard zou hebben: Wij gaan door met de nationalisatie. Het is jammer, dat machtige landen internationale orga nisaties kunnen gebruiken om hun wil aan kleine zwakke landen op te leggen. Daarentegen heeft de Britse rege ring aan haar ambassadeur te Tehe ran opdracht gegeven de kwestie aan hangig te maken voor de benoeming van een Raad van Toezicht (zoals het Hof had bevolen). In diplomatieke kringen te Londen geeft men te verstaan, dat Mossadeq's verklaring nog niet door zijn kabinet of de volksvertegenwoordigers is goed gekeurd. TERUG NAAR PERZIE. CRIC DRAKE, algemeen bedrijfslei- der van de „Anglo-Iranian", die Perzië niet meer mag binnenkomen, heeft bij zijn aankomst uit Londen te Basra desniettemin gezegd: „Ik ben de U\E DERDE ETAPPE van Ronde van Frankrijk, Gent- Le Treport (219 k.m.) werd ge wonnen door Meunier van Frankrijk West Zuid West. De uitslag luidt: 1 Meunier, 7.05.14 (met bonifi catie: 7.04.14); 2 Rossi (Zwits.) z.t. (met bonificatie: 7.04.44); 3 Kemp (Lux.) z.t.; 4 Bauvin (Frankrijk Oost Zuid Oost) z.t.; 5 Ockers (B.) 7.06.2; 6 Gerard Peters z.t.; 7 Gueguen (Fr.) z.t.; 8 Remy (Fr.) z.t. Op de negende plaats volgde practisch het gehele peleton, waaronder alle overige Neder landers. Zij werden in dezelfde tijd genoteerd als Ockers. Voor de algemene klassemen ten zie elders in dit nummer. DE WERF.LDBEVOLKING bedraagt 2.378.000 000 zielen. Zij neemt iedere dag met 60.000 zielen toe. DE COMMUNISTEN verloren in Ko rea 1.191.422 man aan doden en ge wonden. DE RANTSOENERING van spiritus, (voor groot-verbruikers) wordt met ingang van 9 Juli opgeheven. MGR. ALFR1NK, de coadjutor van Utrecht heeft zijn intrek genomen in het aartsbisschoppelijk paleis. DE KERMIS-EXPLOITANT Verstap pen uit Blerick staat dit jaar voor de zestigste maal op de jaarkermis van St. Anthonis (Br.). Daarvoor wordt hij Zondag temidden der kermisvreug de gehuldigd. EEN POSTDUIF was door iemand uit Aarhus (Den.) in Kopenhagen gekocht. Opdat de duif niet terug zou vliegen had de nieuwe baas de vleugels met elastiek vastge bonden. Twee maanden later kwam de duif weer op het oude hok te Kopenhagen. De vleugels nog steeds vastgebonden. Het dier tje had de afstand, 250 km, sprin gend en lopend afgelegd. mijnen POT, de gewezen ambtenaar van het Ned. consulaat te Antwerpen die voorwaardelijk is veroordeeld, is naar Frankrijk vertrokken. de WERKLOOSHEID daalde in Mei van 64.953 tot 56.501 mannelijke werk lozen. de AMERIKAANSE bisschop, mgr. Cuthbert M. O'Gara is te Yaling in China door communisten gearresteerd. geldig tot Weersverwachting, hedenavond: Veel bewolking maar overwe gend droog weer en voorname lijk in de Zuidelijke helft van het land verspreide opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid- West en West. Weinig verande ring in temperatuur. Vandaag: Zon onder 21.01 uur. Maan op 7.26 uur. Zondag: Zon op 4.29 uur. Zon onder 21.00 uur Maan op £-41 uur> Maan onder 22.59 uur. Maandag: Zon op 4.30 uur. Maan onder 23.09 uur. Aantal slachtoffertjes nog niet precies bekend MOG STEEDS is niet precies bekend, hoeveel kinderen zijn omgeko men bij de ontploffing op de pleizier- boot op de Spree te Oost-Berlijn. Thans wordt weer het getal van 70 slachtoffertjes gemeld, hetgeen ook oorspronkelijk was bericht, maar la ter door de Oost-Berlijnse autoritei ten was tegengesproken. Tot dusver zijn 27 lijkjes opgehaald. De vijftig kinderen, die brandwon den hebben opgelopen zouden niet in levensgevaar verkeren. De kapitein van de boot is in ar rest gesteld, omdat hij de dieselmo tor van de boot, die zijn eigendom was, zou fiebben vervangen door een oude benzinemotor. De carburators zouden niet in orde geweest zijn. CEN VACANTIETOCHTJE van een landbouwvereniging te Vorden (Geld.), heeft een droevig einde ge nomen. Een der twee bussen, waar mee het gezelschap een tochtje naar Valkenburg maakte, is op de terug reis gedurende de nacht op een vrachtauto, die langs de weg stond gereden. De heer Versteege werd op slag ge dood, zijn echtgenote kreeg wonden in het gezicht en een zware hersen schudding. Dc heer Aalderink brak zijn been, zijn echtgenote beide be nen. De heer Meerbeek liep snijwon- den aan het hoofd en een hersenschud ding op, de heer Vissers zware ver wondingen aan het hoofd. Oorspronkelijk was het de bedoe ling, dat het gezelschap een reisje naar Sauerland zou maken. Daar evenwel het pakket met de vereiste papieren niet op tijd uit Den Haag was gearriveerd, besloot men een dag tocht naar Zuid-Limburg te onder nemen. De vrachtauto, die met ijzeren sta ven was geladen, stond geheel rechts van de weg geparkeerd. De vracht auto was zelf van een brandend ach terlicht voorzien, maar het moet nog Het is inderdaad een zeldzaam feit, dat dit plaatje toont. Vader en moe der Vreysen, Wilhelminastraat 34 te Rijen temidden van hun elf doch ters, die nog allen ongetrouwd zijn. Vader, 44 jaar oud, is afkomstig uit Oosterhout, moeder (43 jaar), is een Dongense. De namen der dochters zijn: Marie (23 jaar), Jo (19 jaar), Clara (18 jaar), Miep (16 jaar), Toos (13 jaar), Jana (12 jaar), Grada (10 jaar), Sophie (9 jaar), Berth (6 jaar), Truus (5 jaar), en tenslotte de jongste, natuurlijk tussen vader en moeder, de kleine Henny (3 jaar). De vier grootste dochters zijn in betrekking als dienstbode, vijf kinderen gaan nog naar school. worden uitgemaakt, of aan de uit stekende ijzeren balken wel een licht was aangebracht. Dg autobus reed met de rechterzij de tegen deze balken en er ontstond een geweldige vernieling. De inzittenden van de eerste bus bemerkten het ongeluk niet direct. Eerst na enige tijd werd de tweede bus gemist, waarna men op onder zoek uitging, om tot de vreselijke ont dekking to komen. NEGEN JULI FVP DE 9e JULI viert de Kerk van Nederland, zoals ieder jaar het feest van de 19 martelaren, die in 1572 in Den Briel de marteldood stierven voor hun geloofstrouw. In dit jaar 1951 is deze datum door de Katholieke Jeugdraad van Neder land uitgekozen voor een bizondere gebed- en boetedag n.a.v. het jongste proces in Hongarije. De jongeren worden opgewekt 's morgens deel te nemen aan het Offer van Christus voor de „Heilige Katho lieke Kerk", voor haar vrede, voor haar eenheid in de gehele wereld, zoals de Canon dat plechtig uitdrukt. En heel de dag door werke en b'ia- de men vooral voor deze intentie. Er zijn honderd middelen op te zoeken. Hier zijn er enkele: We werken har der dan anders, we kiezen het zwaar ste voor onszelf, we bidden een Kruis weg in onze parochiekerk, we ontzeg gen ons cje een of andere versnape ring, we bidden samen in het gezin de Rozenkrans, we knielen voor het ter ruste gaan nog even in stilte neer om vergiffenis te vragen over eigen zonden of over ons gebrek aan edel moedigheid en beloven in deze da gen van geestelijke strijd onze heie persoon te blijven geven voor het Rijk van Onze Lieve Heer in ons ge zin, in onze stand, in ons Vaderland, in heel de wereld. De in de haven van Schevenin gen liggende marinevaartuigen, die deelnemen aan de oefening „Factotum" bieden bij het licht van de ondergaande zon een sym bolisch beeld van eendrachtige samenwerking tussen de West- Europcse landen. (Van onze Parijse correspondent). QE FRANSE MIDDENSTAND struikelt over te hoge belastingen en breekt haar nek over het crediet. Vrijwel over de gehele linie wordt de situatie met de week slechter: vele detaillisten zijn ten einde raad en er is alle reden om het ergste te vrezen. Kort geleden nog hebben we de situatie in de schoenenhandel getekend. Tal van andere middenstandsbedrijven tobben met dezelfde moeilijkheden. Zeer slecht gaat het de textielma gazijnen. De Franse koper verlangt in het algemeen zeer ruime keuze en uit stekende kwaliteit, waardoor de voor raad van de textielhandelaren zeer groot moet zijn. In grote trekken zijn hun problemen gelijk aan de Neder landse. De koopkracht van het publiek is afgenomen, waardoor de omzetten sterk zijn terug gelopen, terwijl men niettemin belastingen moet betaler., gebaseerd op het betere 1950. De toch al betrekkelijk geringe winst is niet ir. staat om na aftrek van rente, lo nen, huren, sociale lasten (47 enz. levensonderhoud en compensatie voor de ondernemersrisico af te werpen, waardoor de eigenaar in een precaiie positie komt. Vaak moet hij een deel van zij'n winkelvoorraad beneden in koopprijs verkopen om liquide midde len te krijgen voor het bestellen van artikelen ener nieuwere mode. Nog erger: vaak is hij tot uitverkoop ge noodzaakt om middelen te hebben voor eigen levensonderhoud. RESTAURANTS Dit is de Douglas „Skyrocket", een experimenteel supersonisch vlieg tuig der Amerikaanse marine, dat bij een proefvlucht een snelheid van 2145 km. per uur heeft bereikt. De „Skyrocket" werd door een B-29 op een hoogt» van ruim 11 km. „gelanceerd" en steeg met straalmotor en „ram-Jot" tot een hoogte van 23 kilometer. bracht, omdat zij een verschuiving vroorzaakte naar goedkopere slaapge legenheden. Evenmin is het voor de restaurateur rozengeur en manenschijn. De sterk gestegen levensmiddelenprij- zen konden zij slechts zeer gedeelte lijk in de eindprijs van de maaltijd verwerken, uit gerechtvaardigde vrees, dat men klanten zou verliezen. Men heeft de oplossing gezocht in kleinere porties en andere bezuinigingsmaatre gelen, hetgeen toch ook weer een ver trek van vaste klanten veroorzaakte, terwijl zelfs de buitenlandse touristen het tijdens dit seizoen nog meer in de goedkope en zeer goedkope restaurants zoeker dan vörig jaar. Maar ook voor de goedkopere bedrijven is de situatie weinig hoopgevend en niet gemakke lijk. dat tal van goedkopere restau rants in het centrum, die een touris- teninvasie beleven hun vaste Parijse clientèle zien vertrekken, zodat deze exploitanten weer met bang gemoed de wintermaanden zien aankomen. A^/ERHOUDINGSGEWIJS gaat het bakkers, kruideniers en slagers iets beter. De winstmarge voor de kruideniers loopt per product zeer uiteen, doch de algemene situatie in deze branche is niet ongunstig. On evenredig hoog is in verhouding de winst van de bakkers, die in 1950 de bloem niet duurder kochten dan hun collega's ih Nederland, doch niettemin hun brood per kilo verkochten voor 39 francs. Gebak, cake, koekjes enz. zijn schrikbarend duur en garanderen de banketbakker een winst van hónderd percent. Zeer gunstig is de economische po sitie van de slagers, die kans zagen voordeel te trekken uit de prijsverho gingen van vee, door een prijsstijging van 10 fr. levend om te zetten in een stijging der vleesprijzen in detail van 50 fr. per kilo en meer. Bovendien is voor de Fransman het vlees, wat voor de Nederlander de aardappel ishoofd bestanddeel van de maaltijd, zodat ook de omzetten der Franse slagers veelal hoog zijn. Opmerkelijk is voorts, in tegen stelling met Nederland, dat op het -- Franse platteland de prijzen van vlees i en en levensmiddelen vrijwel steeds hoger zijn dan in Parijs en de andere grote steden. Marianne heeft duizenden ge meenten met 500 of duizend inwoners, waar één bakkr en één slager zijn ge vestigd,, die geen concurrenten heb ben en derhalve de prijzen naar hun eigen hand kunnen zetten. Zelfs vruchten en groenten zijn in tal van kleine dorpen (waar ze groeien) duurder dan in de centra weel belangstelling bestond er voor de bespreking van het gerucht makende geschrift: „De kogel döor do kerk", in de Stem van 22 en 23 Juni. Dit blijkt uit verschillende brieven van lezers. Ziehier de beantwoording van en kele brieven. „Kardinaal van Roey schaft in Bel gië de pracht en praal af bij huwelij ken en begrafenissen van de welbe deelden van deze aarde. Waarom ook hier niet? Durft U hier openlijk Uw mening over te zeggen?" De bewering, dat deze Kardinaal alle klassen heeft afgeschaft, is zon der meer onjuist. Integendeel, er zijn door Z.Em. zelfs zes verschillende ta rieven vastgesteld. Hoe dit vreemde bericht over de uniforme gelijkscha keling van alle klassen in België in een deel van de Nederlandse pers is verzeild geraakt, weet ik ook niet. Maar juist is het in ieder geval geens zins. Wilt U nog onze mening weten? Welnu: Men hoort in de parochies, waar de pastoor zorg draagt voor een waardi ge uitvaart van de onvermogenden over het algemeen maar zeer weinig en zeer bescheiden kritiek op het klas senverschil. Als de excessen naar bo ven en naar beneden worden verme den, dan vindt men bij de gemiddelde parochiaan een welwillend begrip voor het historisch gegroeide onderscheid der klassen. Waar de Christelijke liefde en hoog achting voor de armen richtsnoer is bij de parochiële leiding, daar gunt de gemiddelde „beminde" de rijkeren gerust hun extra bloempotje en kaars je, want men weet, dat dit uiteinde lijk toch den minderbedeelde ten goe de komt. Dit sluit helemaal niet in, dat men de toestand ideaal behoeft te vinden, maar men behoort eerbied te hebben voor de houding van het Kerkelijk Gezag, dat van mening is. dat bij het streven naar het ideaal de weg der geleidelijkheid moet worden betracht, zoals de laatste beslissing van Kar dinaal van Roey daarvan een typerend voorbeeld is. In het wilde weg schieten met „ten hemel schreiende toestanden" staat wel dapper, maar berust vaak op een gegeneraliseer van feiten, waarvoor de Nederlands Kerkprovincie in zijn ge heel genomen onvoldoende grond biedt. Qns ernstig bezwaar tegen „de kogel door de kerk" komt niet voort uit het feit, dat dit boek misstanden sig naleert (die overigens allang bekend waren en die men reeds bij het Apos tel-college van O. L. Heer Zelf kan vinden), maar dit boek is éénzijdig in zijn probleemstelling, onbenullig van structuur en op zijn zachtst gezegd naief m zijn oplossing. Als men schrijft: „Pietersen heeft zijn Pasen niet gehouden, omdat de kapelaan tot tweemaal toe is „verge ten" om aan te komen," dan is de op lossing van deze kwestie helemaal niet gaaf getekend met te zeggen: „Als die kapelaan maar watvlugger was ge weest, dan was alles in orde," Aan zo'n geval zitten nog heel wat meer kanten, b.v.: Hoe komt het, dat het geloofsbe wustzijn bij die mens zo is verzwakt, dat hij louter om een persoonlijke kwestie zonder meer de Eucharitische genadebinding met Christus verbrak? Waardoor verkoelde het apostoli sche vuur der huisgenoten zó, dat men dit besluit niet met alle kracht heeft proberen te voorkomen? Is de parochie-structuur zó, dat de priester zijn parochianen nog kan kennen? Enz. Welnu, wij missen in het bespro ken boek een ter zake kundig begrip voor de gecompliceerdheid van het waagstuk der ontkerkelijking. De schrijvers kennen maar één deuntje, dat zij, en nog wel vrij een tonig, herhalen: maak de priesters beter, desnoods door ze door leken op hun ongevoelige vingers te laten tik ken, en bet probleem is van de baan. Doch de feiten weerspreken deze schamele theorie. Laat ons een paar simpele voorbeelden geven. Ruim de „hoogmoedswaanzin" van de priesters op en de parochie is ge zond. Ik ken hier in de buurt een paters- parochie, waar de monniken reeds ja renlang met een bewonderenswaardige eenvoud rondsjouwen, laat hen getui gen of de uitkomsten beantwoorden aan de eenzijdige theorie van '1 boek! De preken zijn te saai, preek beter er zal een stroom van bezieling LIET merendeel der Franse midden standers tobt met gelijksoortige moeilijkheden Duizenden hotel- en restauranthouders, in de góede jaren 1949 en 1950 een wissel getrokken heb bende op het slechtere touristen] aar 1951 wat betreft moderniseringen, uit breidingen. vernieuwingen enz. verke ren thans in 'n weinig benijdenswaar dige toestand De wettelijk voorge schreven verhoging van de kamerprtj- zen met 20 percent, heeft voor de duurdere hotels geen verbetering ge- CR IS GEEN BEZWAAR tegen, het minimum aantal Zondagen, die een rustdag moeten zijn op de dertien in plaats van op twaalf te stellen. Dat heeft de minister van sociale zaken meegedeeld in de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Het aantal vrije Zondagen verder te verhogen acht hij voor het ogen blik onmogelijk. rtE NED. HERV. KERK, die ge- heel werd verwoest in Mei 1940, maar nadien weer is opge- louwd, miste nog een orgel. Wel was er 'n fonds gevormd ioch er mankeerde nog ongeveer E 10.000 aan. Enkele gemeentenaren kwamen .oen op het idee om een brief te ■schrijvenaan de oud-Iersekenaai Plansoen, die dertig jaar geleden naar de Ver. Staten trok. daai Eortuin maakte en nu in Chicago met twee broers van hem een bloeiende textiel-fabriek drijft. In die brief vroeg men Plan soen om onder de Nederlandse Hervormden in Chicago een in zameling te houden voor het Ier sekse orgelfonds. Met 'n zakje of lijst lopen was evenwel niets voor Plansoen en per kerende post zond hi) 2700 dollar, die omgezet in Nederland se munt de begeerde f 10.000 waard zijn. Het orgel kan thans besteld worden. Sie uitmondt door de parochie gaan, in laaiende daden. Dit klinkt niet gek, maar een na dere bezinning over de verhouding preek-techniek, persoonlijkheid en ge nade, lees je geen woord. En dit zijn toch de factoren, die de doorslag ge ven! En zo zouden we kunnen door gaan! Maast de verbetering van onze 1 soms schreeuwende fouten en n vuriger streving naar de heiligheid, waagt de vernieuwde opbouw van Gods gezin in liefde en kracht ook evenzeer om modernisering in de werk methode en benutting van de laatste gegevens der zielzorg-psychologie. Maar om deze laatste factoren ge stalte te geven in de practijk van het dagelijkse parochie-werk wordt vael meer esprit, hevigheid en vakman schap geëist dan dit boekje kan op brengen. Iedere goedwillende priester zal de leek dankbaar zijn als deze hem nut tige aanwijzingen geeft over de wijze, waarop het net het beste kan worden uitgeworpen, maar hij eist dan ook te recht, dat zo'n mens zijn weetje weet van stroom en getij. De goede bedoeling alleen mag erg aandoenlijk zijn, maar voor goede re sultaten wordt iets meer gevraagd! Zelfs bij kogels schieten in een ker mistent is zuiver richten en goed mik ken nog een vereiste, hoeveel te meer als ze door de kerk worden geschoten! P. H. HEEMSKERK, p. EEN ..PIETER DE HOOGH" (Hol lands interieur) bracht te Londen f 18.000 op. Een „Ruysdael" (bevro ren rivier) f 17.000.

de Stem | 1951 | | pagina 1