Heden wapenstilstand verwacht Vrijgeleide van weerskanten SAFE CONDUCT PASS 1 Ridgway kreeg beperkte volmacht De afgelaste oefening „Kreeft" BORRELS DUURDER H Minister Lieftinck tot overleg over onderdelen bereid yr MOSSADEQ Vredesduif Tegenstrijdige lezingen Pokkengeval in Geleen wordt soepel Ridgway vraagt besprekingen op Deens schip Jutlandiabij Onsan Paulina Vlamings kreeg 15 jaar Inkrimping van staatstaken slechts door Kamercommissie te bezien r ÏÊt f 1000 kilo goud DAGBLAD VOOR ZEELAND Contact via de radio Symptomen van een lichte verbetering" Bijna 4 uur aan het woord Droog weer n\- tf&im-è-ftX. XU SAFE CONDUCT PASS Sovjet-aap uit de mouw Ontploffing in Britse wapenfabriek DEZE WEEK bleek.... steen .'n ZEVENDE JAARGANG No. 2034 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr A J J. M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5 40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent: Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. ZATERDAG 30 JUNI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 03O per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TEENEUZEN, Noordstraat 58, Tel. 2601,, O OSTBURG, Nieuwstraat^41^Tel^jio^35) DE STICHTING 1940—1945 heeft de organisatie van politieke ge vangenen van na de oorlog gedag vaard. Zij voerde nl. de naam: „Stichting comité 1945—1950". Eiseresse achtte deze naam ver warrend en waarschijnlijk in gel delijk opzicht schadelijk voor haar Gedaagde voerde aan: „We kon den onszelf toch moeilijk „Wolfs- angel" of „Slachtoffers der demo cratie" noemen". Uitspraak 6 Juli. DUITSLAND zal de geallieerden ver zoeken de Duitse activa in het bui tonland te willen aanwenden (18 mil liard Mark groot!) tot betaling van de Duitse schulden. Een eerder desbe treffend verzoek werd afgewezen. DE VLOOTVOOGD van Noorwegen, vice-admiraal Danielsen, is ontheven van zjjn post als chef van de Noorse Marine. Zijn opvolger is vice-admi raal Horvc. VALSE MUNTERS te Brussel maak ten Britse, Franse en Zwitserse bank biljetten na. Gisteren vond de politie hun werkplaats. Twee leden van de bende zijn gearresteerd. PETAIN is van zijn „fort" verhuisd naar een particulier huis op het eiland Yeu, hem ter beschikking gesteld door een visser. WILLY SCHUURMAN (NFK) was de fotograaf, die de in ons blad van gas teren afgedrukte foto van Z. K. H.. Prins Bernhard vervaardigde. stig op een meende, dat een spoedig Bestand binnen de mogelijkheden lag Terwijl we dit schrijven groeit over al ter wereld de hoop op succes. Dit grondt men voornamelijk ook op het feit. dat de Nationale Veiligheidsraad te Washington in overleg en overeen stemming met de zestien landen de instructies voor Ridgway heeft opge steld. In deze Raad hebben Truman, Acheson en Marshall zitting. Het be sluit werd dus genomen op het „aller hoogste niveau". „HET GAAT GOED". TN OVERLEG met de zestien bij het Koreaanse conflict betrokken landen heeft het Amerikaanse State Department i aan Ridgway instructies gezonden over het voeren van bespre- kingen inzake een wapenstilstand. Via de radio zocht hij contact I met de Noord-Koreaanse en de Chinese opperbevelhebbers. Hij stelde voor de besprekingen te houden aan boord van het Deense hospitaalschip „Jutlandia' in de haven van Onsan. Te Lake Suc cess waren diplomaten en vertegenwoordigers zeer optimistisch: zij hielden het voor mogelijk, dat nog vandaag een wapenstilstand zal worden afgekondigd. Een paar technische „moeilijkheden" zouden het effectief worden van een Bestand wellicht enige da gen vertragen, zo meenden zij. f)E INSTRUCTIES aan Ridgway worden uiteraard geheim gehou den. In het algemeen wordt echter te Londen en te Washington aange nomen, dat Ridgway allereerst te we ten moet zien te komen, of de N. Koreaanse en de Chinese opperbevel hebbers ook van Moskou en Peking machtiging hebben gekregen om ern stige besprekingen over het staken van het vuren te beginnen. Gedacht werd, dat Ridgway gemach tigd zou worden het volgende voor te stellen: 1. Een gedemilitariseerde zone van S km. breedte over Korea. 2. Neutrale waarnemers om in N.- en Zuid-Korea toezicht te houden. 3. Geen vervoer van wapens, mu nitie of versterkingen naar Korea. 4. Geen overschrijding van de li nies door vliegtuigen. De militaire bevelhebbers zouden het vraagstuk van waarborgen tegen een heropenen van de vijandelijkhe den bespreken. Het door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, tot uitdrukking gebrachte Amerikaanse standpunt was, dat de grootste zeker- standpunt was, dat de grootste zeker heid tegen toekomstige aanvallen zou zijn het terugtrekken van alle Chi nese troepen naar Mandsjoerije. In Tokio waren reeds Vrijdag de verwachtingen hoog gespannen. Men nam bepaalde „geruchten" zeer ern- DE JOURNALIST A. Brouwers uit Eindhoven is onderscheiden met een studiebeurs van een jgar aan een Amerikaanse Universiteit. Er waren twee van deze beurzen voor West- Europa ter beschikking gesteld. DE SENAAT van België heeft met 153 tegen 19 stemmen en 14 onthou dingen de Benelux-Voorunie bekrach tigd. DE KRIJGEGEVANGENEN uit Rus land, 65 man, zijn Berlijn gepasseerd. Binnenkort wordt nog een andere groep Nederlandse- krijgsgevangenen verwacht. JOEGO-SLAV1E heeft de V. S. offi cieel om wapens verzocht „als hulp tegen dreiging van agressie van de zijde van de Oost-Europese staten". jyi OCHTEN in eerste instantie de be sprekingen overeenkomstig de „beperkte volmachten" succes hebben dan is Ridgway gehouden aan de goedkeuring van Washington aleer hij instructies zal ontvangen tot het doen van nieuwe en meer definitieve stap pen. Iedere voorwaarde tot het sta ken van het vuren moet afzonderlijk worden goedgekeurd. V.N.-kringen hebben, zo luiden de berichten, „het gevoel, dat het goed gaat". Ook het feit, dat Tru man als opperbevelhebber van het verenigd commando persoonlijk de instructies aan Ridgway mede heeft opgesteld, acht men een gunstig teken. Een goede noot is ook, dat Trygve Lie thans in directe ver- Alle voorzorgsmaatregelen iverden getroffen IN DE GEMEENTE GELEEN is een geval van pokken geconstateerd. Enkele dagen geleden, toen de diag nose nog niet vaststond, zijn alle maat regelen genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Het is niet dui delijk wanneer en waar de patiënt de infectie heeft opgelopen. Het onderzoek naar de oorsprong der ziekte is in volle gang. Het laat zich aanzien, dat door het vroegtijdig nemen van maatregelen, verdere uitbreiding der ziekte kan worden tegengegaan. Het ligt in de bedoeling de bevol king van Geleen (23.000 zielen) bin nen 4 dagen te vaccineren. Er zijn 17 contactgevallen in hun huizen ge ïsoleerd. RIDGWAY Besprekingen. binding staat met de Sovjet-lega tie te Lake Success. Malik zelf was achter nog steeds „ziek". De hoop herleeft aiferwege. Dit geschiedt deze keer zeker niet on gemotiveerd, al moet men nog altijd bedenken, dat zelfs het vredesvoor stel van Malik een nieuwe aanval op de wereldvrede, waar dan ook, kan inluiden. Desalniettemin vatte Trygve Lie zijn mening nog deze nacht in de vol gende vijf woorden samen: „Er is goede vooruitgang geboekt". "TENGEVOLGE van de verhoging van de accijns op het gedistilleerd zal, volgens mededeling van de Be drijfsgroep Horeca, van Maandag 2 Juli a.s. af, de prijs van een glas ge- nstiileerd in restaurant, café's "en bars worden verhoogd. Al naar gelang van de prijsklasse waarin het bedrijf is ingedeeld, zal deze verhoging variëren van 5 tot 10 per glas. P)E BIJZONDERE strafkamer bij de Rechtbank te Breda, heeft Vrijdag jl. uitspraak gedaan in de zaak con tra de 31-jarige Paulina Vlamings, die 15 Juni jl. terecht heeft gestaan we gens collaboratie met de bezetting, waarbij zij niet alleen een groot aan tal geallieerde piloten verraden heeft maar bovendien de dood op haar ge weten heeft van een tweetal maré- chaussée's en een vrouw, die deze ma- réchaussée's asyl verleende. De eis was levenslang, de uitspraak 15 jaar. ET AFLASTEN VAN DE OEFENING „KREEFT" in de Sloepolder heeft nogal wat verbazing en ergernis gewekt, /an officiële zijde zijn daaromtrent twee lezingen verschenen. De Legervoorlichtingsdienst zegt, dat bij de opzet der oefening verzuimd was rekening te houden met het gevaar, dat het kool zaad ernstige schade zou oplopen. Daarom is eerst op het aller laatste moment de noodzaak gebleken de oefening voortijdig te be ëindigen. De Stichting van de Landbouw vertelt het echter anders. De ontwerpers van de oefening hadden tijdig de garantie gegeven,, dat men zich bij het doortrekken van de Sloepolder zou houden aan de kunstwegen en de gleuven door de polder. De Stichting vroeg later aan het Ministerie van Oorlog de legerautoriteiten te vragen zich toch vooral te houden aan de be lofte om de bebouwde velden in de Sloepolder niet te betreden. Het overbrengen van dit verzoek zou de legerautoriteiten reden hebben gegeven het zekere voor het onzekere te nemen en de oefening af te lasten. Dit was echter niet de bedoeling van land- bouwautoriteiten. PROF. BAKKER Cyclotron. gij PHILIPS is een order binnen gekomen van de Argentijnse regering voor de levering van een cyclotron. Zoals wij destijds reeds meldden, heeft prof. Bakker, die onlangs een studiereis naar Argentinië maakte, van de te Amsterdam aanwezige cy clotron een model meegenomen, waar in men in Agentinië zeer geïnteres seerd bleek te zijn. TN EEN REDE, welke de recordduur van 3 uur en 48 minuten vorderde, is minister Lieftinck ingegaan op de uitgebreide en veeizpdige critiek, welke zijn belastingvoorstellen had den ontmoet. Enkele hoofdpunten kunnen als volgt worden weergege ven: 1. De verhoogde invoer en de ach teruitgang van de ruilvoet hebben tot monetaire spanningen geleid, welke zonder meer verontrustend kunnen worden genoemd. 2. In de afgelopen zes weken heb ben zich niet onbelangrijke sympto men voorgedaan, die wijzen in de richting van een lichte verbetering; o.m. die zes weken is de deviezen voorraad niet verder teruggelopen. 3. Het is in het vertrouwen en het gerechtvaardigd vertrouwen dat de regering der V. S. ons door middel van dollars het zal mogelijk maken ons de militaire inspanning te getroosten zonder dat het binnen landse front in gevaar komt. 4. Tot overleg over wijziging in onderdelen van het belas tingprogram is de regering steeds bereid, doch een ver schuiving, leidend tot verdere verzwaring der indirecte belas tingen, ware voor de regering uitermate moeilijk aanvaard baar. 5. Wil men belangrijke bezuini gingen bereiken efficiencybezuini gingen zetten naar het oordeel van de minister niet veel zoden aan de dijk dan moet men het vinden in het afsnijden of sterk inkrimpen van staatstaken; dit kan alleen worden bezien in overleg van de regering met een Kamercommissie daar het een zaak van politiek beleid is. 6. Mij kaft moeilijk het verwijt treffen, aldus de minister, dat ik niet steeds een ruim standpunt heb inge nomen jegens de grote gezinnen; het is echter verantwoord en juist daar waar de grotere draagkracht is, ook zwaardere lasten op te leggen. 7. Een beperkte differentiatie in verband met de gezinssamenstelling ware bij de verhoging der bedrijfs winstbelasting te overwegen. 8. Beperking der binnenlandse consumptie door verhoging der om zetbelasting zou in vele gevallen nut- SOIDBRS OF THE UNITED NATIONS FORCES: This certificate guarantees good treatment to any enemy soldier desiring to cease fighting. Take this man to your nearest officer and treat him as an honorable prisoner of war. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt, droog weer Matige tot zwakte Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Vandaag: Zon onder 21.04 uur. Maan onder 18.13 unr. Morgen: Zon op 4.23 uur. Maan op 1.34 uur. Zon onder: 21.03 uur. Maan onder 19.23 uur. Maandag: Zon op 4.24 uur. Maan op 2.07 uur. cH^èl-oV o TT <x| x_ *1- £H c i tH A). s. 7h U oh JL MATTHEW B RIDGWAY Lieutenant General Commander-in-Chief A Ite-è- T~kIT ZIJN wel twee zeer merkwaardige en zeldzame documenten uit de Koreaanse strijd, die thans in een minder bloedig stadium zal treden door wapenstilstandsbesprekingen. Links een vrijgeleide-brief, zoals die door de strijdkrachten der Ver enigde Naties is uitgereikt aan Noord-Koreanen en Chinezen, die zich willen overgeven. Dit document verzekert een goede behandeling en het draagt de handtekening van generaal Ridgway. De teksten onderaan zijn vertalingen in het Koreaans (links) en het Chinees (rechts). De achterzijde, hier niet afgebeeld, draagt 3 foto's, waarop men ziet, hoe de krijgsgevangenen en gewonden worden verzorgd. Het document rechts onder is een vrijgeleide van de commu nistische troe pen, een ge brekkig gedrukt en niet-onderte- kend stuk van dezelfde beteke nis als het an dere. De niet- weergegeven achterzijde van het stuk bevat een in het En gels gestelde tekst, waarin vermeld wordt, dat de strijd „voor Amerika" niet anders is dan een strijd voor bepaalde profiteurs als MacArthur en de financiers van Wallstreet. MacArthur hield er, zo staat er, vijf koks op na om zijn maaltij den te verzor gen en hij had 'n Japanse hon den-expert om op zijn honden te passen, terwijl zijn soldaten bevriezen, honger lijden en sterven Dit document werd aangetroffen op een 15-jarige Chinese communisti sche soldaat die 25 Mei jl. werd gevangen genomen. T he BEARER, regjr Hess #f his military Hak er nationality, is hereby uncsndificuallv guaranteed freedem frsm personal injury, maltreatment er abuse. Re will receive medical treatment if necessary and may retain ail peresnal pessessieng» 18 sued bt THB KOREAN people's akmt the Chinese Reople's volunteer forces kg tig kunnen zijn tot verhoging van de export; treden er bezwaren op, dan zal de regering eventueel correctie maatregelen aanbrengen. „BIZONDERE HEDEN". OMSTANDIG- 7. Er zijn groepen, die van verho ging der vermogens- en successiebe lasting een aantasting van het vermo gen vrezen en een vermindering van de spaarzin, doch z.i. mag men in bij zondere omstandigheden tot een zo danige verhoging overgaan, zoals ook tussen de beide wereldoorlogen is ge schied. 10. De overgrote meerderheid der Kamer aahvaardt de verhoging der defensie-uitgaven, maar nu het op de offers aankomt, is er meer critiek dan waardering. Moge er na dit antwoord meer adhaesie voor de voorstellen zijn en minder critiek Dinsdag de replieken en behande ling der artikelen met verscheidene reeds aangekondigde amendementen. "TE TEHERAN is Vrijdag een grote anti-Britse demonstratie gehouden Een menigte van naar schatting 10.000 personen drong aan op vervanging van Britse olie-technici door Sovjet- Russische. Hier sprong dus een Sov jet-aap uit de nationalisten-mouw! De politie hield de wacht voor de Britse en Amerikaanse ambassades. Er waren geen incidenten. Een Perzische afvaardiging vertrok gisteren uit Teheran naar Den Haag. Vandaag wordt een begin gemaakt met de behandeling van het Britse verzoek tot bemiddeling in het olie geschil door het Int. Gerechtshof. In een telegram heeft de Perzische Mi nister van Buitenlandse Zaken het Gerechtshof doen weten, dat Perzië het Hof niet competent acht deze kwestie te behandelen. De Perzische gezant te Den Haag kon dan ook niet zeggen, of de af vaardiging uit Teheran al of niet bij de zitting aanwezig zou zijn, wan neer het Hof zich competent verklaart. Inmiddels heeft Mossadeq ver klaard, dat hij de Madlis zou verzoe ken aan de opschorting van de anti- sabotagewet niet de eis te verbinden, dat het Britse personeel voor de Per zische Regeling moet blijven werken. Ook van dit stuk Oosten zou men dus kunnen zeggen: „Het daghet"! WRIJDAGAVOND werden Bridge- water, Burnham-on-sea en een aantal dorpen opgeschrikt door een verschrikkelijke ontploffing in een koninklijke wapenfabriek bij Bridge- water. Na de ontploffing kon kilome ters ver in de omtrek een grote rook wolk worden waargenomen. Liet Bestandsvoorstel van Malik; betreffende Korea heeft deze, week de wereld met verbazing, hoop, vreugde en argwaan ver vuld. Zoals vaker kwam de Sov jet-afgevaardigde op een (achter af bezien) zeer gunstig tijdstip met een onverwacht en opzien barend voorstel. Men zal moeten toegeven, dat de vredesgeruchten tot aan het uur van Maliks rede nu niet bepaald van Sovjet-zijde kwamen. Die geruchten, waaraan achter de politieke schermen in elk geval de zestien landen de wenkelijke basis van „We praten over vredes-mogelijkheden" ver leenden, dienden het Kremlin om Malik tot vredes-apostel te maken. Men doet er goed aan de woor den van Malik met een argwanend oog te bezien. Sinds het einde van de oorlog heeft Moskou nog bitter weinig gedaan om een blind ver-, trouwen van West tegenover Oost te rechtvaardigen. Als men de trieste geschiedenis van de Lucht brug een ogenblik in de herinne ring terugroept, dan is er alle re den om aan te nemen, dat de Sov jets thans in Korea (evenals des tijds in Berlijn) de toestand zoda nig vinden, dat voortzetten van het conflict een te grote inspan ning gaat kosten. Andere plannen zouden erdoor in gevaar kunnen komen. Waar die andere plannen mo menteel liggen, is nauwelijks con creet te zeggen. Het kan zijn, dat Perzië daarin een rol speelt. Mos kou heeft immers grote belangen bij de olie in het algemeen en bij de Iraanse olie in het bijzonder. Niet zonder reden heeft men zich op het Kremlin dezer dagen plot seling herinnerd, dat Teheran nog een aanzienlijfee vordering heeft. Minzaam werd aangeboden deze schuld in klinkend goud te vol doen. Men zou kunnen zeggen: In dit stadium is de Perzische dank baarheid goud waard! J^et kan natuurlijk ook zijn, dat de communisten zich uit Ko rea willen terugtrekken, omdat troepenconcentratie in Indo-China voordeliger of noodzakelijker is. In een vlaag van optimisme kan men zeflfs de zaa|k als volgt stellen: de Chinese krachten raken uitgeput, Moskou kan niet meer in voldoen de mate bijspringen met vliegtui gen en tanks en dus -is het nu mooi genoeg geweest". De reactie van Moskou op het verzoek van Kirk, de Amerikaanse ambassa deur, om nadere inlichtingen wijst zeker in die richting. Men wil de hele zaak serieus aanvatten. Mos kou stelt voor de UNO-opperbevel- hebber te laten praten met de Noord-Koreaanse legerleiding, op dat een wapenstilstand tot stand kan komen. Staan blijft dan, dat Malik daartoe de eerste stoot gaf! Nu ligt juist daar een minder prettige „bijzonderheid" voor het Westen. Moskou bleef immers van meet af aan buiten schot. De Sov jets hadden officieel niets met het Koreaanse conflict te maken. Het Kremlin kon er niets aan doen, dat de ((communistische) Chine zen in hun heilige verontwaardi ging een sterk contingent vrijwil ligers naar Korea stuurden. Mos kou ras en bleef de onschuldige toeschouwer, die nu (zoals destijds in Griekenland) demonstratief de vredesduif loslaat. Natuurlijk heb ben alle zestien bij het conflict betrokken landen daar oren naar. Ook zij menen, dat vrijwel alles beter is dan een gewapend conflict. De aan Ridgway gezonden in structies bewijzen dat overduide lijk. In Lake Succes gelooft men zelfs, dat reeds het weekeinde als resultaat der verwachte besprekin gen tussen de opperbevelhebbers een Wapenstilstand zal brengen. Jo kan men tot geruststelling van allen in ieder geval dit zeggen: de bodem is goed verzorgd, het zaad is nauwfeeurig gestrooid en het zou kunnen, dat voor de wereld weldra het ogenblik is aan gebroken de „vredes-oogst op Ko rea" binnen te hailen. Beide par tijen wensen daar, zoals de zaken er thans voor staan, aan mee te werken, zij het om geheel andere motieven. Mocht het waar zijn, dat de suggestie van Acheson aan Lon den en Teheran om ook in heb oliegeschil een „wapenstilstand" te sluiten ingang vindt, dan kan (alweer) worden begonnen met de opbouw van welvaart en vrede. Het is een week van grote spanning geweest. Het begint echter te lij ken op een potitiek onweer, dat na de ontlading rust en stilte zal brengen. £)E DETECTIVES van Scot land Yard hebben een onder zoek ingesteld, in verband met de verwisseling van een goud- blok ter waarde van 2000 pond sterling, door een baksteen, in 'n koffer, welke deel uitmaakte van een verzending uit Londen naar Zuid-Afrika. De lading goud is 20 Mei aan ooord van een vliegtuig uit Lon den vertrokken en het koffer bevond zich bij de aankomst in Zuid-Afrika in de lading, doch in de plaats van een goudstaaf lag een baksteen. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij heeft verklaard dat het goud, dat door een Lon- dense firma naar een Zuid-Afri kaanse firma werd gezonden, in de kist werd gebracht volgens de gebruikelijke methode en dat de piloot voor ontvangst gete kend had. Het gewicht van de lading werd voor het vertrek ge controleerd en juist bevonden.

de Stem | 1951 | | pagina 1