Chinezen trekken uit Korea terug I „Verzoenende" houding van Perzië Mgr. Grösz kreeg 15 jaar Mossadeq tegen „Mister 5 Pereent Na de vageverduidelijking van Gromyko 40% van vroege aardbeienoogst verloren De Demobilisatieraad werd opgeheven Thans definitief Gaat Faas Wilkes naar Madrid Westerling mag België niet in Middenstands- Vakcentrale DAGBLAD VOOR ZEELAND Na wapenstilstand: conferentie Bij voorbaat onsportief Margaret Truman bij de Paus Als Britten blijven: geen sabotagewet Iets warmer 4 Ruim 99% der militairen werkt Onrecht met voorbedachten rade Hij wil 6.000.000 lires Nederland weet.... KVP en Midden groepen. De merkwaardige heer Gubelkian in Lissabon „Mossadeq zal gaan, maar de olie blijft ZEVENDE JAARGANG No. 2033 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 29 JUNI 1951 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, jReigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35 Losse nummers 10 cent! Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt: Advertentieprijs voor de gehele oplage f 039 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuw»» editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.30 per m/m). Staatwerk 3 een* per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 58, Tel. 2601,, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) EEN HOOFDOFFICIER VAN HET LEGER der Verenigde Na ties heeft te Tokio verklaard, dat de Chinezen troepeneen heden van aanzienlijke omvang uit Korea naar Mandsjoerije heb ben teruggetrokken. De Chinezen hadden thans nog slechts een derde der troepen in Korea van de sterkte in de afgelopen maand April. PJEZE OFFICIER voegde er aan toe, dat geleden verliezen voor een deel oorzaak van het verminderen der Chinese strijdkrachten in Korea was. Er «varen echter ook verscheidene ge hele eenheden teruggetrokken. Vol gens de beste schattingen bestond de Chinese strijdkracht in April uit on geveer 700.000 man. Thans hadden zij in Korea slechts tussen 200.000 en 270.000 man. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in Washing ton officieel bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie had meegedeeld, dat haar voorstel voor een wapenstilstand in Korea beperkt zou dienen te zijn tot strikt militaire vraagstukken en dat een „staakt-het vuren" door de beide militaire bevelhebbers zou dienen te worden geregeld. Volgens de berichten zou één punt in het gesprek tussen Kirk en Gro myko niet opgehelderd zijn, nl. dat van de waarborgen tegen een schen ding van een wapenstilstandsovereen komst. Waarnemers verklaren, dat er re den is om aan te nemen, dat militaire onderhandelingen te velde alleen niet voldoende zullen zijn voor de Ame rikaanse Regering, indien zij niet ge volgd zouden worden door uitvoeri ger politieke besprekingen. RIDGWAY. tagon (Am. Ministerie van Defensie) maatregelen treffen voor mogelijke besprekingen met de tegenstander. In Amerikaanse militaire kringen acht men het waarschijnlijk, dat het tot een wapenstilstand zal komen. ACHESON. A CHESON heeft nogmaals verklaard, dat de mogelijkheid van een wa penstilstand op Korea de afwijzende houding van de V. S. tegenover toela ting van de Chinese communisten tot de V. N. niet had veranderd. Desgevraagd antwoordde Acheson, dat de V. S. nog steeds op het stand punt stonden, dat de regering van Tsjiang Kai Sjek China in de V. N. vertegenwoordigd Ook de Amerikaan se politiek t.a.v. Formosa was dezelf de als die welke President Truman op 27 Juni van het vorig jaar had uit gewerkt. De kwestie-Formosa zou niet met geweld moeten worden op gelost. Indien een poging gedaan zou worden om dit wel te doen, zouden de V. S. hun eigen macht in het ge ding brengen. HET FRONT. P)E OPPERBEVELHEBBER der ver- bonden troepen in Korea, generaal Ridgway, staat in voortdurend con tact met Washington. Volgens welingelichte kringen kan generaal Ridgway slechts op welom schreven aanwijzingen van het Pen- ]~)E VERBONDENEN rukten Don- derdagavond naar het Noorden op r\E PRAWDA, het orgaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie, heeft op de on langs door Morrison gedane sug gestie om een interview met hem te publiceren, geantwoord, dat het op deze suggestie wel wil in gaan. doch dat dit een „vermin dering van de verkoop en de in komsten" zal betekenen. De Russische lezers hadden namelijk geen belangstelling voor „kopy die onsportieve uitlatin gen bevat inplaats van een waar heidsgetrouwe en serieuze ana lyse van de internationale toe stand". De Prawda was echter bereid ruimte af te staan voor een verklaring van Morrison. Het offer van het nadeel in de verkoop wilde het blad daarvoor wel brengen. zoals zij wilden, zonder dat de Noor delijken hierop reageerden. Overdag hadden de gealliëerden hevige aan vallen in de gebieden van Koemhwa en Koemsong aan de Oostelijke flank van de centrale sector moeten af slaan. Volgens een bericht van het Wes telijk deel van het centrale front, schijnt het «lotselinge zwijgen van de Noordelijke kanonnen er op te wijzen, dat zij slechts zullen vechten wanneer zij aangevallen worden. IWIARGARET TRUMAN, de dochter van de Amerikaanse President, is gisteren door Z. H. de Paus ontvan gen. De particuliere audiëntie duur de 20 minuten. De Paus heeft Margaret Truman een kostbaar miniatuur aangeboden. Gevolgen van regenval funest P\E gevolgen voor de voortdurende regenval zijn voor de vele telers vooral in West-Brabant te vinden van vroege aardbeien funest ge worden. Ruim 40 procent van de en kele weken geleden zovcelbelovende oogst moet als verloren worden be schouwd. Op de veilingen is de stem ming over de aardbeienoogst van dit jaar zeer somber. Indien het niet spoedig ophoudt met regenen, zal ook de oogst van latere aardbeien in gevaar komen. De groot ste schade aan de vroege aardbeien oogst is aangericht tijdens de hevige stortregens, die Zondag vielen. De re genval belet de tuinders hun product te gaan plukken en de regen is er tevens de oorzaak van, dat de aard beien op de grond zijn gaan liggen, hetgeen een spoedig verrottingspro ces tot gevolg heeft. De Dutch Evern die licht van constructie is, heeft door deze regenbedrijven zeer veel te lij den gehad. De sterkere gewassen, die later in het seizoen aan de man kun nen worden gebracht, hebben niets dan goed weer nodig. Inmiddels heeft de regenval een voordeel opgeleverd voor andere ge wassen. De export naar België voor al is zeer toegenomen. Dit, aange zien ook in België de weersomstan digheden slecht zijn. DE WEGENWACHT heeft zich bereid verklaard behulpzaam te zijn bij de bestrijding van bos- en heidebranden. EEN COMITÉ is opgericht met het doel de plattelands] (figeren door mid del van wedstrijden naar Amerikaans model niet slechts in theorie, doch ook in de practijk tot hogere ontwik keling te brengen. Dit comité wil schakel en voedingsbodem zijn der bestaande organisaties. NEDERLAND heeft van alle landen het kleinste aantal blinden. De socia le voorzieningen voor deze ongeluk- kigen zijn echter nergens op de aarde zo slecht als in ons land. Dit werd verklaard op de jaarvergadering van de R. K. Blindenbond „St. Odilia". GENERAAL GUENTHER, de Staf chef van Eisenhower, heeft verklaard „Na een jaar zal een aanvaller nog moeten uitkijken, alvorens een aan val op West-Europa te doen". DE FINNEN hebben a iet 143 tegen 63 stemmen besloten zich uit het door de communisten geleide Wereldvak verbond terug te trekken. DE SECRETARESSE van Kemritz die een aantal West-Beriijners aan de Sovjets uitleverde, is door de Ber- lijnsa politie gearresteerd. DE HONGAARSE gezant voor Washington, dr. E.. Weil, heeft zijn gezin in Boedapest moeten achterlaten. De regering vreest dat hij anders nooit meer naar Hon garije zal terugkeren "J"RUMAN, die een brief van Mos- sadeq heeft ontvangen, heeft verklaard, dat de toestand in Per zië ernstig is. „Er is echter volop gelegenheid voor een oplossing". Een verzoek tot het verlenen van bemiddeling heeft Truman, volgens zijn eigen verklaring, echter niet ontvangen. Een der meest belangrijke feiten in het olie-geschil scheen gisteren de bekendmaking te zijn: De raffinaderij te Abadan wordt gesloten. Dit besluit zou zijn genomen, nadat de Perzen het bureau van de algemene bedrijfs leider van de „Anglo-Iranian" hadden „overgenomen". Onder protest ging de bedrijfsleider, de Engelsman Ma son, heen. Later op de dag heeft echter de algemene bedrijfsleider, Drake, die in Irak verblijft, bekend gemaakt, dat hij met de meeste nadruk dat bericht over de sluiting van de raffinaderij kon tegenspreken. Belangwekkender werd nadien nog het bericht, dat de Perzische Regering een verklaring heeft uitgegeven, waarin wordt aangeboden de anti- sabotage-wet in te trekken, indien de Britse staf erin toestemt in Perzië te blijven. Dit wijst dus zonder meer op een „verzoenende" tendens in de Perzi sche houding. Hetzelfde zou men kun nen zeggen van de brief, die Mossa- deq aan Truman schreef. Daarin heet te het immers, dat Perzië al het mo gelijke zou doen om de oliestroom naar het Westen ononderbroken te laten vloeien. Opvallend was nog, dai Rusland plotseling aanbood een reeds jaren oude en vaak opgevraagde schuld aan Perzië in baar goud te voldoen! In middels wachten de tankschepen bij tientallen rond het Suez-kanaal en neemt Amerika maatregelen om, in dien noodzakelijk, de olievoorziening „aan de bevriende landen" veilig te stellen. DE PILOTEN, die in Amerika hun brevet als vliegers van straaljagers hebben behaald, komen deze morgen op Schiphol aan. DE SOVJETS beschikken volgens de nieuwste gegevens over 100 atoombommen. OP No. 13159 van de Staatsloterij viel een prijs van 25 mille. MEER DAN 1080 politieke gevange nen zullen in Indonesië ter ere van de Lebaran worden vrijgelaten. OP JAMAICA werd tijdens een hefti ge verkiezingscampagne een jonge in genieur, bestuurslid van de Nationale Boerenpartij, dood gestenigd. (Advertentie) rzONNIBRlf HEEHtHEH Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Z Half tot zwaar bewolkt, met 2 nog slechts hier en daar een en- kei licht buitje. Matige tot zwak- 2 ke wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets hogere tem- peraturen. Z Vandaag: Zon onder 21.04 uur. Z Maan onder 16.59 uur. Morgen: l Zon op 4.23 uur. Maan op Z 1.11 uur. Z De doodstraf van Stveerts TNE KRIJGSRAAD te Luik heeft uit- spraak gedaan inzake de ontvan- vankelijkheid van het verzet van de oud SS-er Sweerts, bekend uit de zaak Westerling, tegen het vonnis van de Belgische Krijgsraad te Tongeren van 1946, waarbij Sweerts bij verstek wegens oorlogsmisdaden ter dood werd voordeeld. Zoals gemeld, verklaart Sweerts geen kennis te hebben gehad van dit vonnis, daar hij in het buitenland ver bleef. In zijn uitspraak betoogde de Luikse Krijgsraad, dat het argument van force majeur slechts aannemelijk is voor de periode tot 1948, het jaar, waarin Sweerts in Nederland werd vrijgelaten, doch dat hij na dit jaar zonder twijfel heeft kennis kunnen nemen van de uitspraak van de Krijgs raad. De Luikse Krijgsraad verklaarde het verzet van Sweerts bijgevolge niet ontvankelijk. Het resultaat hiervan is, dat de veroordeeling tot de doodstraf van Sweerts thans definitief is. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat in het afgelopen jaar aan geen enkele Belgische oorlogsmisdadiger, die ter dood werd veroordeeld, het doodvonnis werd voltrokken. rvE DEMOBILISATIERAAD Is giste- ren te Utrecht voor het laatst of ficiéél byeen geweest. Er werd o.a. gesproken door Z. K. H. Prins Bern- hard en door dr. W. Drees. De Prins dankte met nadruk de ge meenten voor .wat zij ten opzichte van de gedemobiliseerden in de afge lopen jaren hebben gedaan. Hij wil de echter van deze laatste hem ge boden gelegenheid gebruik maken als voorzitter van de Raad nog eens de clementie d<V gemeenten in te roe pen op het stuk der huisvesting. Aan de grote gemeenten deed hij reeds eerder een gelijk schriftelijk verzoek, waarop door enkelen snel en gunstig werd gereageerd. Hij hoopte tenslot te, dat alle gemeenten in de naaste toekomst zover zouden willen gaan, als maar enigszins mogelijk was. Uit de rede van de alg. secretaris, luit.-kol. van Rhijn nemen we nog de volgende zinvolle passage over: „Wie had kunnen denken", zo zei hy, „dat van de 130.000 militairen van zee- en landmacht, die er in Indo nesië hun dienst vervulden, er 15 Juni jl. nog slechts 1069 ingeschreven zouden staan voor arbeidsbemidde ling, terwijl daarvan nog slechts 334 langer dan drie maanden werkloos zijn. Meer dan 99/ procent van alle mi litairen bereikten reeds hun bestem ming". r)E VADERLANDSE sportwereld blijft, hoe kan het anders, gewel dig geïnteresseerd bij het geval Wil kes. Een lezer uit P| St. Jansteen, die, zoals ontelbaren mèt ons, niet wil geloven, dat Wil kes de vorstelijk betaalde prof voetbalschoenen voor de oude amateurtrappers wil gaan verwis selen, schrijft ons dat hij vernomen heeft, dat Faas in onderhandeling is met de Spaanse club „Athletico", te Madrid. Hü zou 6 mil lioen lires bedon gen hebben, een som, welke 1 mil lioen hoger ligt dan „Inter" te Milaan hem beta len wil. Onze lezer voegt er nog als bizon- derheid aan toe, dat de Madrileense club er zeer op gesteld is Wilkes in haar elftal op te nemen en deswege de kleurling Ben Barek reeds aan de kant heeft gezet.... We zullen maar eens rustig afwach ten, tot welke beslissingen Faas straks komen zal. Vast staat intussen, dat hij een voortreffelijk zakenman is en zijn benen slechts voor heel veel goud aan de man wil brengen. Wi» zal hem ongelijk geven?! J^JEDERLAND WEET, dat het Belgi sche parlement de Unie niet zal goedkeuren, zolang er geen bevredi gende oplossing is gevonden voor het probleem der kanalen. Het uur is ge komen om te onderhandelen. De at mosfeer is nu goed en wij moeten het beste blijven hopen. Aldus een verklaring van Minister Van Zeeland in de Belgische Kamer. F)E OSSERVATORE ROMANO van Donderdag heeft het vonnis be kend gemaakt, waardoor Mgr. Joseph Grösz. aartsbisschop van Kalocsa, door de Hongaarse rechtbank te Boe dapest tot vijftien jaar gevangenis straf werd veroordeeld. De Osservatore noemt dit vonnis een onrecht, gepleegd met voorbe dachte rade. Dit vonnis is een waarschuwing voor allen, die de rechten van God en van hun geweten willen verdedi gen. De bedoeling van dit vonnis is de kerkelijke organisatie te breken en aan de gelovigen het geestelijke licht te ontnemen. Ieder rechtgeaard geweten zal tegen dit onrecht protes teren. Mgr. Grösz werd in de gevangenis opgesloten om hem het spreken te verhinderen en te voorkomen, dat hij de Kerk tegen de tyrannie zou ver dedigen. Ferenc Verzer, prior van een kloos ter is ter dood veroordeeld wegens het „aanzetten van rijke boeren en volks vijandige elementen tot het vermoor den van Russische soldaten". Hij is 32 jaar en de jongste van de negen beschuldigden die terecht hebben ge staan. Verder zijn veroordeeld: Vendel Endredi, voormalig Cister- ciënser-abt, tot veertien jaar wegens ..spionnage voor een vreemde mo gendheid sedert 1945". Gyala Hagoy Kovacs tot dertien jaar voor „collaboratie, samenzwering en zwarte handel". Pal Bozsik tot ine jaar. hij zou sedert 1948 contra-rcvolutionnaire elementen geleid hebben. Istvan Osellar, voormalig hoofd van de monniken van Sint Paulus, die be schuldigd werd van het verborgen houden van wegens moord gezochten, tot tien jaar. André Farkas, die fascistische or ganisaties geleid zou hebben, tot acht jaar. Dr. Alajos Pongracz, voormalig employé van de Amerikaanse legatie, zal voor een militair hof terecht moe ten staan op beschuldiging van spion nage. Ook dr. Laszlo Hevey, die wapens en munitie aan samenzweerders ge leverd zou hebben, zal afzonderlijk berecht worden. Prins Bernhard tijdens zjjn openings rede. Van links naar rechts: Minister president dr. Drees, Z. K. H. Prins Bernhard, Staatssecretaris mr. Kra nenburg en de alg. secretaris W. J. van Rhqn. P)E VOLKSGAZET" publiceert *n dienstbericht van de Belgische Veiligheidsdienst. Daarin wordt be kend gemaakt, dat Westerling van plan zou zijn nagf: België terug te keren. „Het is mogelijk, aldus het dienst bericht, dat Westerling zich aandient onder de valse naam Lambrecht, naam waarop onlangs door een Ne derlands consulaat een paspoort zou zijn afgeleverd. Deze vreemdeling mag in België niet worden toegela ten. Zelfs niet op vertoon van offi ciële documenten. Aan alle eenheden van de Zeevaart brigades, alle douane- en rykswacht- posten, en aan alle eenheden, welke belast zijn met de paspoortencontrole op de vliegvelden wordt opgedragen deze vreemdeling te weren". rNF 25 Juni j.l. is door de voorzitter van de KVP in het Vormings-in- stituut te Baarn een vaste commissie geïnstalleerd, waarin naast vertegen woordigers van het Partijbestuur en de Katholieke Tweede Kamerfractie zitting hebben representanten van die groepen van het Katholieke volksdeel, die in de laatste tijd wel zijn aange duid met de naam „middengroepen". In dit verband zijn betrokken: amb tenaren. leraren, onderwijzers, verte genwoordigers der vrije beroepen (art sen, advocaten, kunstenaars, journa listen en anderen) en het overheids personeel. Vertegenwoordigers dus uit de Adelbertkring en uit de kring van de werknemende middenstand. Reeds tijdens de installatievergade ring beraadde de commissie zich op haar program en werden in verband daarmee opdrachten verstrekt aan 'n tweetal subcommissies. (Speciale correspondentie) DE PERZISCHE REGERING heeft niet alleen de strijd aangebonden met de Anglo-Irar.ian, maar ook met de rijkste man ter wereld, Mister Vijf Percent oftewel Calouste Gubelkian, die thans in Portugal ver blijft. Zijn jaarlijks olie-inkomen bedraagt ongeveer 7 millioen Ne derlandse guldens. Het zal voor Mossadeq moeilijk worden om Calouste nog te ruineren, want hij is 82 jaar en zijn kapitaal bedraagt onge veer 1200 millioen guldens. gEDERT jaar en dag was Calouste commercieel attaché titulair van de Perzische Ambassade te Parijs, ter wijl zijn zoon Nubar dezelfde post be zette in Londen. Vader en zoon lieten zich natuurlijk niet in met diplomatic doch hun post verschafte hen steeds eerstehands inlichtingen omtrent de oliemarkt, hetgeen in het verleden van onschatbare waarde is gebleken. Tele grafisch heeft Mossadeq beide Kubcl- kians van hun post ontheven. Tegen journalisten verklaarde de oude man: „Het is geen ramp'; Mossadeq zal gaan, maar de olie blijft!" STILLE JONGEN p 1890, op het King's College te Lon den, ging Calouste door voor een stille, zwijgzame knaap en een mid delmatig leerling. In 1900 kreeg hij de Britse nationaliteit en toen hij in het zelfde jaar naar het Nabiie Oosten trok sprak hij uitstekend Engels, Frans. Duits, Italiaans, Turks, Perzisch en Armeens. De meeste aandacht stelde hij in de vrijwel verlaten streken. Hij bestudeerde land en volk en kwam zodoende tot de overtuiging, dat zich in het Osmaanse rijk petroleumvel- den moesten bevinden. In dezelfde periode ontdekte d'Arcy de olie in Perzië, waarmee hij de grondslag legde voor de Anglo-Irani an. Gubelkian vond Duitse, Nederland se en Britse financiers, die de Turkish Petrol, waarvan Henri Deterding pre sident werd, stichtten. De Turkse regering weigerde de con cessie. Toen brak het grote ogenblik voor Gubelkian aan. Hij stelde voor zijn bemiddeling te verlenen voor het verkrijgen der concessie, mits men hem 5 procent van de winst wilde uitke ren. welke werd gemaakt op de olie. welke in het Midden-Oosten zou wor den aangeboord. Deterding stemde toe. Gubelkian overlegde persoonlijk met de Sultan van Osmanië en Deterding kreeg de concessie. Toen de geinteres"- seerden in 1926 de Iracq Petroleum Coy stichtten was er in dc associatie slechts één particulier: Gubelkian. Hij weigerde zich te laten uitkopen en kreeg zodoende ook hier zijn viif per cent winst en vanaf 1946 toucheerde hij eveneens viif percent winst van do Amerikaanse oliewinsten in Saoudi- Arabië. Zo werd Lacoustc Gubelkian de rijkste man ter wereld .Zo kroeg hij ook de bijnaam van Mister Vijf Percent. VERGIF EN SCHOENEN QU BEL KI AN is wel bevreesd voor een aanslag in Oriënt-stijl. Van daar. dat altijd enige getrouwen ach ter hem lopen om zijn rug te dekken Vandaar ook, dat hij een „proever" in dienst heeft genomen, omdat hij 'n hekel heeft aan gif. Deze proever heet Joanoh. Schoenen vormen de grootste lief hebberij voor de rijkaard. Hij draagt slechts dc duurste schoenen en zelden gebruikt hij ze langer dan een dag. De blinkende „afdankertjes" staan ten toongesteld in drie kamers van zijn hotel. Hij heeft zijn „proever" beloofd om zijn hele schoenenvoorraad teste- mentair aan hem te vermaken. „Maar" voegde hij er aan toe, „reken niet te vlug op uw schoenenwinkel, want ik vind. dat het leven te kort is om niet zo laat mogelijk dood te gaan". Behalve zijn sehoenenuitspatting is Gubelkian zuinig, op het gierige af. Zijn hotelrekening controleert hij mi- nitieus en ongemotiveerde prijsverho gingen betaalt hij niet. Hij eet slechts sober, rookt en drinkt weinig en haat overbodige uitgaven of te weelderig comfort. Daarentegen is hij weer gul met fooien cn giften. Soms ontvangt een bedelaar op een hoek van de straat een bedrag, waarvoor een ar beider drie maanden moet werken. Gubelkian maakt nog steeds lange dagen. Om zes uur gebruikt hij het ontbijt en daarna maakt hü een och tendwandeling. Met tussenpozen voor dc maaltijden en ontspanning werkt hij dan tot negen tien uur in de avond. Toen men hem dezer dagen vroeg, waarom hij op zijn leeftijd nog zo hard werkte, antwoordde hij: „Laat u gezegd zijn, dat rijke mensen niet hard werken omdat ze rijk zijn, doch rijk zijn omdat ze hard werken. Mos sadeq werkt niet hard. Dat weet ik. Als ik wel hard werk moet aan mij de victorie zijn!" QE MIDDENSTAND is slecht ge organiseerd. In haar alge meenheid is deze bewering waar en onwaar. Er is niet veel on waars aan, maar er zijn toch en kele lichtpunten. Vooreerst is de middenstand een agglomeraat van ambacht en han del. Dat is specifiek Nederlands. Toen de Duitsers hier het land binnenvielen, vonden zij deze or ganisatie van de middenstand als geheel, die totaal verschillend was van die ln hun land, waar am bacht en handel ap'art georgani seerd waren. Bij de Woltersom-or- ganisatie werd dan ook een hoofd groep Ambacht opgericht naast de hoofdgroepen: Handel, Industrie en Verkeer. De ervaring met deze indelingen worden verschillend beoordeeld. De secretaris van de hoofdgroep Ambacht heeft een hele campag ne gevoerd om de Duitse Indeling te behouden. Maar hij heeft het moeten afleggen tegen de herop gerichte vrije middenstandsvere nigingen, die hun klanten uit het ambacht met hun bijdragen niet konden missen. Heel belangrijk is echter deze strijd niet. Want in de gehele middenstandsorganisatie is de vakorganisatie de favoriet, en telt de vakcentrale maar weinig. Daarvan is het gevolg, dat de organisatie van de verschillende ambachten en onderdelen van de tailhandel en verkeer geheel ver schillend is. Er zijn vakken on der, die ongeveer alle vakgenoten hebben verenigd. En er zijn er on der, die misschien maar 10 pet. of nog minder vakgenoten onder haar leden tellen. In sommige gevallen weet men het niet eens, omdat de Woltersom-organisatie nog gewoon doorwerkt en voorschriften geeft, die met min of meer gewilligheid door het gehele vak worden over genomen. Het enkele beroep heeft genoeg aan zijn eigen problemen en voelt er weinig voor om zich ook nog voor de problemen van andere vakken te interesseren. Coiffeurs en bakkers b.v. hebben feitelijk een organisatie, die 't vak beheerst, terwijl onder de slagers nog plaatselijke prijsoorlogen of plaatselijke prijskartels kunnen voorkomen. De bouwvakpatroons zijn ongeveer alle (grote en kleine) bij de verschillende bonden aange sloten. terwijl de textielhandel maar heel slapjes georganiseerd is. QAAT men de reden van deze bonte verscheidenheid zoeken, dan vindt men een even bonte reeks van belangenbehartiging, toevallen en idealisme. Misschien mag men wel zeggen, dat alle straf georganiseerde ambachten of be roepen hun organisatie niet zou den willen missen, zelfs al zijn zij er niet over tevreden. Op slot van zaken is organisatie een noodza kelijk middel om het hoofd boven water te houden. De vakcentrale van de midden stand interesseert echter ook zeer veel goed georganiseerde beroepen maar weinig. Zij heeft teveel van een standsorganisatie, waar de kleine man zich niet thuis voelt; zij is teveel een winkeliersvereni ging en de na de oorlog afgedwon gen centralisering heeft de harten nog niet veroverd. Toch is het nodig, dat alle mid- denstanders-oude-stijl, alle zelf standige ondernemers er eens over gaan nadenken, wat zij voor voor delen zouden kunnen trekken uit de algemene organisatie, als zij er hun hart en hun belangstelling aan gaven. Het is de taak van de algemene vereniging, de kleine zelfstandige ondernemers als zo danig te beschermen tegen een mogelijke overheersing van staat en ambtenarij of van groot-kapi taal. {-JET recht eist een rechtvaardige verdeling van lusten en lasten maar de macht bepaalt maar al te vaak op welke hoogte het recht zal liggen. Het is dus voor de mid denstanders van het allerhoogste belang, dat zij kunnen steunen op een machtig lichaam, dat hen in de strijd om hun rechten zal steu nen. Dat is de vakcentrale van alle zelfstandige ondernemers, die moeten leren voor elkaar op te komen. Niet slechts de schoenher stellers moeten het van belang achten, dat hun het leer tegen een redelijke prijs geleverd wordt, maar alle 350.000 bedrilfsgenoten moeten daarvoor opkomen en hun collega's steunen. Als ik het getal 350.000 over schrijf uit de beroepstelling van 1940, dan ben ik mij bewust een veel te laag getal op te geven. Want niet slechts het ambacht en de handel behoren tot de zelfstan dige ondernemers, ook alle vrije beroepen hebben er het hoogste belang bij voor hun economische aangelegenheden aansluiting te zoeken bij een grote vereniging, die ge'ijkgerichte belangen heeft en dat is de Vakcentrale van de Middenstand. Zouden deze alle zich aansluiten en zou de Middenstand met de Stichting van de Landbouw con tact zoeken, zover zij ook voor de zelfstandigheid van de boeren strijdt, dan zou een derde macht gevormd kunnen worden, die in de bedrijfsorganisatie een gelijke macht als de arbeiders- en de grootwerknemers-organisatie zou kunnen ontplooien. Dr. p. DE BHUIN S.J.

de Stem | 1951 | | pagina 1