Liefti nek wil 245 millioen LIFTEND DOOR STAD EN DORP Permanente linie op Korea? Britse bescherming in Perzië Sweerts en Pot Morgen verjaart onze Prins j voor de rechter Oogst-verwachting 1951 De Kamer onder belasting-„druk' Onderwijs op de band Naarclen r Een koelbloedig kind DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets warmer India door sprinkhanen bedreigd Vooral de Omzetbelasting Bondsraad keurt Plan- Schuman goed De 16 landen willen praten Ook een record! Verslaafde V.S.-jeugd Reizen op andermans portemonnaie Opgestoken duimen, rammelende trucks en moraliserende chauffeurs DE MORELE vex-wondingen echtex-, welke ons wei-den aangedaan om dat wij onze persoonlijkheid niet op zij konden zetten werden pas dicht bij Breda geheeld toen een vlotte verte van Best wisten we dan eindelijk te Senwoordiger ons in vertrouwen nxe- „dat we er waren", waar- dcdeeide' "N Minister v. d. Brink naar Zeeland Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 28 JUNI 1951 Uitgave.' N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F J Aernoudts. C J v Hootegem. Mr. Dr.A.J.J M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur J. J. H. A Bruna Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staat werk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke dé uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 'iureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 58, Tel. 2601,, O OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Uitspraak op 4 Juli Onze „working Prince", zoals een Amerikaans journalist hem nog niet zo lang geleden terecht noemde, wordt morgen veerti jaar. Een „kroon jaar" dus. Te dezer gelegenheid draagt Z. K. H. wederom de tot een traditie geworden witte anjer, symbool van zijn en onze strijd tot behoud van vrijheid en cultureel bezit. Moge God hem nog veie jaren sparen voor het Koninklijk Gezin en ons volk. DE 80-JARIGE Mgr. John O'Conner, pastoor van de kerk van St. Cuthbert in Bradford, Yorkshire, is ernstig ziek Mgr. O'Conner werd vooral bekend door het feit, dat hij de beroemde schrijver G. K. Chesterton inspireer de tot het schrijven van zijn „Father Brown". DE EERSTE KAMER hield zich gis teren onledig met het behandelen van de Begroting van BinnenlandseZa ken. Vooral de „knellende banden' door de overheid aan de gemeenten opgelegd werden besproken. De Re gering komt vermoedelijk a.s. Dinsdag aan het woord. SCHOOLMEISJES van 12 tot 17 jaar speelden mannequin tijdens een „ech te" modeshow te Bussum. Het geheel ging uit van de ULO-school. DE GROENTENPRODUCTIE in W. Duitsland zal, naar men verwacht, dit jaar met 14 procent verminderen. Het geldt vooral komkommers, uien en koolsoorten. DE STAKING van de Belgische P.T. T. is ten dele mislukt, omdat de helft der employé's toch aan het werk gin gen. WILLY APPEL uit de Rijp won met haar „Marshall-tekening" de eerste prijs in ons land. Het 8- jarige meisje kreeg f 500. Bij de internationale jury te Parijs werd haar tekening bekroond als num mer 23. Zij ontvangt daarvoor f 200. Er waren 700.000 inzendin gen uit 8 landen. Daarvan gingen er 440 naar Parijs. Een Frans meisje van 6 jaar en een Oosten rijkse jongen van 12 wonnen ieder een eerste prijs: drie weken naar Londen, Rome of Parijs. DE „VRIJE DUITSE JEUGD", een communistische jeugdorganisatie, is in West-Duitsland verboden. Ook in West-Berlijn overweegt men hetzelf de te doen. DE „BROSSE" (een rechtstandige haardos van ongeveer 4 centimeter hoog) gaat de grote mode voor heren worden, zo verzekeren ons vakkrin gen. Daaraan werd toegevoegd: bros- se-knippen is zo moeilijk en vereist zoveel vakkennis, dat de tarieven wel omhoog zullen gaan DE VOORTVLUCHTIGE diamant handelaar J. F. uit Amsterdam kocht voor zijn dollarstegoed in Amerika 250 dure auto's, die hij als ..geschenk zendingen" impoi'teerde. Hij liet val se acten opmaken van (betaalde) „be gunstigden en verkocht de auto's, Gisteren werden enkele van zijn hel pers met flinke boeten bedacht. geldig tot t 4 Weersverwachting, J hedenavond: f Veel bewolking met aanvan- i kelijk enkele verspreide buitjes, J maar hier en daar ook opklarin- f gen. Later op dc dag opnieuw i kans op enige regen. Zwakke tot J matige wind tussen Zuid-West f en Noord-West. Iets hogere tem- 4 peraturen dan gisteren. J Vandaag: Zon onder 21.04 uur. Maan onder 15.43 uur. Morgen: t Zon op 4.22 uur. Maan op 0.54 uur. Meer bietenminder aardappelen QNZE AKKERBOUW, oogst 1951, zal o.a. volgens de Mei-telling om vatten: De totale oppervlakte granen is met 11.000 H.A. (2 pet.) teruggelopen. Dit houdt verband met de sterke inkrim ping van het broodgi-aan-areaal, waar van tal-we en rogge elk 15.000 H.A. minder (resp. 17 en 9 pet.) in beslag namen dan in 1950. In de peulvruchtensector hebben de groene erwten zich gehandhaafd, ter wijl de stambonen met ca. 800 H.A. (16 pet.) zijn uitgebreid. Bij de handelsgewassen treft men een opvallende uitbreiding van het vezelvlas aan met 12.500 H.A. (17 pet.) De aardappelen zijn wat teruggelo pen. Het sterkst de fabrieksaardappe len met 8000 H.A. (17 pet.). Voorts zijn er iets meer suikerbieten en aan zienlijk meer voederbieten (11 pet.). TJIT NEW-DELHI wordt gemeld, dat India weer door een spi-inkhanen- plaag wordt bedreigd. De op handen zijnde plaag zou grotere omvang drei gen aan te nemen, dan die van het voi-ige jaar. Uit Pakistan en Perzië wordt namelijk bericht, dat daar uit gebloeide broedgebieden van sprink hanen zijn. Van daar komen de sprink hanen dan meestal naar India. Een sprinkhanenplaag zou een ramp be tekenen voor de toch reeds précaire voedselpositie van het land. CWEERTS EN POT zijn gisteren in Antwerpen voor de rechter ver schenen. Zij werden ervan beschul digd een vals paspoort te hebben af geleverd aan Westerling, die daarop stond aangegeven als „Minister van Oorlog van de Zuid-Molukken". De rechtbank verwierp bij het begin der zitting de ingediende conclusies tot onbevoegdheid. De uitspraak van de zaak Sweerts-Pot is bepaald op Woensdag 4 Juli a.s. Zij worden er ook van beschuldigd wapens en ra dio-zenders in hun bezit te hebben gehad. Ter zitting bleek, dat op het Ne derlandse consulaat te Antwerpen in totaal negen paspoorten en een stem pel waren ontvreemd. Pot heeft be kend daaraan schuldig te zijn. Hij zegt uit idealisme te hebben gehandeld. Na zijn arrestatie en bekentenis heeft hij dan ook op allerlei manieren mee gewerkt om Sweerts te doen arreste ren. Hij beweert ook, dat hij een re volver droeg uit angst voor Sweerts. De rechtbank zal zich hebben uit te spreken over het al of niet politiek zijn van de gepleegde misdrijven. De verdediger van Sweerts meende, dat hier alleen sprake is van „misverstan den", die door Westerling onmiddel lijk zouden kunnen worden opgehel derd. Hij vroeg vrijspraak. TVTADAT WOENSDAG het ontwerp Beginselwet Gevangenis- - wezen met 67 tegen 11 A.R.) stemmen door de Tweede Ka mer was aangenomen met inbegrip van het amendement Bachg, begon het debat over een aantal ontwerpen tot wijziging van belasting. procent op één procent. 4. Verhoging van de invoerbelasting met maximaal 3 procent voor meer goederen dan aanvankelijk in het voornemen lag. 5. Uitbreiding van de vrijstellingen voor noodzakelijke levensbehoeften). Dc hogere opbrengst van de omzet belasting wordt geraamd op 75 mil lioen gulden per jaar. TYE MINISTER denkt daaruit 245 millioen gulden in de schatkist te brengen. De A.R.-man C. v. d. Heu vel was zo ongeveer over de gehele linie tegen en de heer Terpstra (P. v. d. A.) was niet overal voor, al had hij ook goede woorden voor Minis ter Lieftinck. Vandaag wordt het de bat voortgezet. Om' toch vooral iedf/reen maar goed te laten begrijpen, waar Lieftinck zijn 245 millioen gulden vandaan denkt te halen, geven we hieronder nog eens de korte inhoud van de ontwerpen. Via een belasting op de bedrijfs winst wil de minister 5 jaar lang tel kens 20 millioen gulden binnenkrij gen. Bedrijfswinsten beneden de f 8000 blijven hiervan vrijgesteld. ^?OENSDAG heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, een bezoek gebracht aan de Russische waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. Men neemt aan, dat Kirk nadere inlichtingen heeft gevraagd. Ook zei hij van de Amerikaanse bereidheid te hebben doen blijken Maliks voor stel te bespreken. Malik zelf blijft nog steeds ziek (achter de scher men!). Op Korea zelf, waar dit alles toch tenslotte om gaat, is de strijd mo menteel geluwd. De verbonden troe pen houden echter terdege rekening met de mogelijkheid van nieuwe of fensieven. In Londen gelooft men, dat berich ten, dat de geallieerden in Korea een permanente verdedigingslinie bouwen in de buurt van de 38ste breedte graad juist zijn. Deze linie, aldus zegt men, zou de veiligheid na een eventuele wapen stilstand vergroten. Tevens zou de li nie kunnen dienen om een eventueel offensief van de Noordelijken tegen te houden. Woensdag wilde men van Britse of ficiële zijde in Londen echter geen commentaar geven op het bericht en een woordvoerder van het ministerie van Defensie zei, dat hij niets van de linie af wist. Acheson heeft verklaard, dat men de Chinezen zou moeten overtuigen, dat het een zeer ernstige stap zou zijn, als zij de vijandelijkheden zou den hervatten. Deze hervatting zou tot een algemene oorlog kunnen lei den, aldus Acheson. YY/OENSDAG heeft de West-Duitse Bondsraad met voorbehoud op be paalde punten het wetsontwerp tot ratificering van het Plan-Schuman goedgekeurd. Dr. Adenauer heeft bekend ge maakt, dat het Ruhrstatuut zal wor den opgeheven, zodra het Plan-Schu man in werking zal zijn getreden. Hij zeide vaste toezeggingen te hebben ontvangen van de Hoge Commissaris sen van Engeland en de V. S. Engeland, Amerika en Frankrijk onderhandelen thans over de détails der opheffing en plegen hierbij over leg met de Benelux-landen, aldus Adenauer. TYE ZESTIEN LANDEN, 4J die troepen in Korea hebben, verklaarden Woens dag bereid te zijn deel te nemen aan „een actie, die beoogt een oprechte en blij vende vrede in Korea te be werkstelligen". Punten waarover de betrokken landen de Sovjet-Russische auto riteiten orh een nadere explicatie zullen vragen zijn: 1. Of China als een „belligeren- te mogendheid" in Korea moet worden beschouwd. 2. Of Malik een definitieve uit spraak heeft gedaan namens de Sovjet-Russische régering. 3. Of zijn voorstel de instel ling van een bufferzone bij de 38ste breedtegraad of een alge hele ontruiming van Korea door de interveniërende troepen im pliceert. Daarboven komt een belasting van vijf procent, oplopend tot zeven en een half procent. Voorts wordt voorgesteld om de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek van 21 jaar terug te brengen tot 36 jaar (kinderen die dag-onderwijs vol gen blijven, evenals thans het geval is tot hun 25ste jaar vallen onder de bepaling dat pa er belastingaftrek voor krijgt). Met een voorstel het ta rief van de vermogensbelasting (thans 5 pro mille) te brengen op 6 pro mil le, oplopend tot 7 pro mille schat de regering 15 millioen binnen te krij gen. Gelijktijdig stelt zij voor om ten behoeve van de ouden van dagen die van een klein vermogen moeten le ven, enige verlichting van de vermo gensbelasting aan te brengen. De voor- j beth zal een dag in Amsterdam door- Koningin Elisabeth van België TT" 1 ^AJil 11AGC C4CZ.11 11LI/ VApvi w». k Art IaPTTIPk £14111 Hi* seeft nu bijvoorbeeld aan de J.Vv/X L IJCICIXX pnp L-ioc jpe t.prwiil a/ndprp kindo- (Van onze onderwijsmedewerker) Y/OOR HET GEVAL U geen erva ring hebt in 't gebruik van een wire-recorder, moge gezegd zijn, dat U bij zulk instrument in een microphoon spreekt, Uw woorden worden op een band vastgelegd en later kunt U Uw eigen woorden nog eens opnieuw beluisteren. Nu is er ergens in ons goede land een energieke onderwijsman, die op zijn kleine school tegelijk onderwijs moet geven aan vier verschillende klassen. Dat is wel wat erg veel van het goede. Maar hij heeft wat bedacht en is al met zijn idee aan het experimenteren. I^ONINGIN ELISABETH van België zal zich op 6 Juli naar Naarden begeven, waar zij zoals gewoonlijk de uitvoering van Bach's „Hohe Messe" zal bijwonen. Bij deze gelegenheid zal aan Hare Majesteit het diploma van erelid van de Ned. Bachvereniging worden overhandigd. Koningin Elisa gestelde verhoging van het tarief van het successierecht zal 12 millioen per jaar meer in de la moeten brengen. Een verhoging van de motorijtui- genbelasting zal naar de raming van de minister 18 millioen moeten op brengen. Een belangrijk voorstel raakt de omzetbelasting. Naast enkele wijzi gingen van technische aard houdt het in: 1. Verhoging van het percentage van de weeldebelasting van 15 op 30 procent voor een aantal artikelen. 2. Een uitbreiding met enkele artikelen van de tabel van de 15 proccntstabel. 3. Verhoging van het percentage voor leveringen door grossiers van een half orengen, waarna zij per Brussel zal terugkeren. auto naar ]~AE ïan..' Buniia.i heelt te Rome een rutuw weieicueeord vasten geves tigd. Hij bevond zich Maandag 58 da- 1 gen in een glazen kist en wilde alt nog twee dagen volhouden. Het wereldre cord stond tot dusver op naam van de vrouwelijke fakir Lychelis niet 'ju tijd van 57 dag-n en zes uur. Een concur rent van Burmah, de Italiaan Dolfo, die op het ogenblik 52 dagen vast, is van plan het record van Burmah te breken. f r Verdovende middelen MADAT kortgeleden onthullingen zijn gedaan over het gebruik van verdovende middelen onder de Ame rikaanse jeugd* houdt een commissie van de Senaat thans verhoren van jeugdige verslaafden, die per televi sie worden uitgezonden. Esn deskundige op het gebied van de volksgezondheid verklaarde, dat het land bedreigd werd door een „epi demie van gebruik van verdovende middelen onder de jeugd". Tussen '47 en 1950 was het aantal voor een anti behandeling in de federale instituten opgenomen jeugdige patiënten ver- twintigvoudigd. Acht van de tien van dergelijke jongelui kwamen tot misdaad om zich de tien a twintig dollar per dag te kunnen verschaffen voor het gebruik van „marijuana" en gaan dan over tot heroïne en dergelijke. Volgens een der getuigen gebruikte 35 tot 40 pet. van zijn medestudenten aan de hoge school marijuana. J^E BRITSE KRUISER „MAURITIUS" is bij Abadan aangekomen. Inmid dels zijn te Basra (Irak) tanks en troepen aan land gezet „om ingeval van evacuatie van Britse onderdanen uit Abadan de levens te beschermen". De vrouwen van de employé's zijn allemaal per vliegtuig vertrokken. Het ziet er naar uit, dat ook het personeel van de Anglo-Iranian weldra zal evacueren. De Britten hebben namelijk verklaard niet te willen en niet te kunnen blijven werken voor de genationaliseerde maatschappij. In Londen heeft men nog niet beslist, of Engeland Perzië zal verlaten of niet. Abadan ligt ook nog in een ander opzicht uiterst gevaarlijk: binnen by- na 9 vierkante kilometer bevinden zich daar 315 olietanks, die gewoonlijk steeds ongeveer 2000 millioen liter zeer brandbare olieproducten bevatten. Dag en nacht staan 400 brandweerlieden klaar met schuimblusapparaten. Deze kunnen echter zo goed als alleen worden bediend door het Britse ^ge trainde) personeel! In liet gebied woeden gemiddeld 280 branden per jaar. Acheson heeft Perzië en Engeland gevraagd te willen voorzien in een „tijdelijk beheer" over de maatschappij, totdat een definitieve overeenkomst is bereikt. Inmiddels vertrokken in de vroege morgen reeds 130 Britten. Dit werd een „voorlopige evacuatie" genoemd. QE LIFTER LANGS DE WEG, compleet met opgestoken duim en vra gende ogen, was een van de typische producten van een na-oorlogse periode, waarin wegverkeer en treinvervoer al te zeer ontwricht bleken, voor onze druk-reizende bevolking. Sinds de bevrijding zijn bus- en treinverbindingen hersteld en de bromfiets deed haar glorieuze entree. Toch is de figuur van de „lifter" blijven bestaan. Vooral in het va- cantie-seizoen kan men hem vinden langs de autowegen van alle pro- incies. ÏWIET DE stereotype duimbewegirxg tracht hij de welwillendheid van het nog groeiende automobilistenleger te verbinden aan het al dan niet te voren uitgestippelde reisplan. En meestal met succes. Want ondanks en kele brutale roofovervallen in de afge lopen jaren op helpende wagenbe stuurders gepleegd, blijken de men sen op de weg over het algemeen toch bereid om hun medewex-king te verlenen aan dit reizen op andermans beurs. Om de animo van de automobilis ten te testen hebben wij dezer dagen met een onbesmette .amateur-status onze eerste onderzoekende schreden in deze afhankelijke vorm van reizen gezet. We doorkruisten het gastvrije Brabant op de laadbakken van ram melende trucks, gleden in glanzende Buicks diezelfde trucks voorbij, keken neer op de sputterende snorfietsen en kregen al duimend een interessant beeld van de mogelijkheden, welke as- pirant-vacantiegangers op de dag van vandaag in zo'n lift-avontuur kunnen vinden. „ZEKER GIN CENTE. .7" ■yTflJ NAMEN BREDA ais uitgangs punt. En nog voor we aan ons eigenlijke avontuur begonnen bemerk ten we al, dat liften een speciale men taliteit vereist. Zolang wij nog binnen het bereik van plotseling opduiken de kennissen waren weigerde onze rechterhand pertinent om ook maar één duimlengte omhoog te gaan. „Ha, dat oude menselijk opzicht" begroet ten wij die achterwege blijvende re actie, terwijl hele ï-eeksen lege luxe sleeën voorbij gierden. Dit had na tuurlijk tot resultaat, dat wij eerst na 15 minuten wachten genoegen moesten nemen met een onooglijke monsterdiesel, die bezweken was voor de lijdzame trek op ons overigens tóch al niet bemoedigend gelaat. En fin, we konden mee tot Gilze-Rijen. „Verder gaan ik nie. As ge mee wult gade maar mee", murmelde een baar dige chauffeur, op welke hoffelijke uitnodiging wij ons wachtende lichaam moeizaam in de cabine hesen. „Motte nog ver?" informeerde onze weldoener belangstellend. „Eindho ven". flapten wij, tussen twee blauwe plekken dooi-, eruit. „Zeker gin cen- teWij konden niet opmaken of dit een vraag of een binnensmondse opmerking was en zwegen dus in alle talen, om met tanende interesse te luisteren naar de oplossing van wo ningproblemen in Rijsbergen, het aan schaffen van een. naaimachine en het gewicht van het varken. „Gilze-Rij en, ge bent er". En zo stonden we dan weer op de weg, hard van plan om direct de trein naar Breda te nemen, totdat onze portemonnaie duidelijk liet uitkomen, dat maandoverschot en maandtekort elkaar sluitend opheffen. Verder dus.... SOCIAAL-PHILANTROPISCH... VV/E HADDEN GELUK. Net toen we stonden te peinzen over het voor deel van een deugdelijke fiets, suisde een Buick 1950 voorbij. Wij waren te verbaasd om via diverse hersenprik- kels onze duim in te schakelen. Nog verbaasder keken we evenwel toen diezelfde wagen twintig metex- verder stopte en een welgedane heer ons toe stond voorin plaats te nemen. En weg reden we weer. Nog voor wij het be sef hadden een sigaret aan te bieden, niet als beloning maar als uitvloeisel van de ongeschreven lifters-etiquette, bengelde er een originele Camel tus sen onze lippen en sputterde een ben- zine-vlammetje uitnodigend voor ons. Wij zogen en zwegen. Tot dat de heer naast ons het woord nam. Hij sprak langzaam en met nadruk. „Eigenlijk beschouw ik jullie als a- sociale-speculanten" betoogde hij. Wij voelden ons kleintjes en onderdx-uk- ten ternauwex-nood de neiging om al les uit te leggen. Hij nam ons dan ook alleen maar mee, om zijn sociaal-philantx-opische opvatting, die hem ertoe dwong de mensen te helpen en op het x-echte pad te brengen. Wij voelden ons be paald onbehaaglijk..,. In de buurt bilisten tot een wettelijke ovex-treding poogden over te halen LIFTERS GEWENST vertellen na wij bedankten terwijl hij, de philantroop, ons toevoegde: „Wer ken en sparen, dan kun je volgend jaar met de trein op vacantie. Als voetganger kregen wij ons zelf vertrouwen weer gedeeltelijk terug en keken wij minachtend naar een voorbijschietende trein. Je gaat liften of je doet het niet. En heb je de men taliteit te pakken, dan ontwaakt de zwervet- in je. Na anderhalf uur had den wij de Lichstad bereikt en we zagen zelfs kans om via 's-Hertogen- bosch, Waalwijk, Bergen op Zoom en Roosendaal in Breda terug te komen. dat hij ons meegenomen had voor zijn eigen plezier. „Alleen is maar alleen" vond hij „en als je met iemand wat kunt praten schiet de tijd beter op". Diezelfde vei-tegcn- woordiger vroeg ons ook nog met een cynisch lachje, terwij] hij de snelheid opvoerde tot 110 km., „in welk zie kenhuis we wilden liggen....", waar op wij hem maar ijlings vex-telden, dat wij op copie uit waren en hem bij behouden aankomst ook een plaats je in De Stem beloofden. Waar hij mee accoord ging, anders had U dit nooit onder ogen gekregen We hadden een leerzame da En dat ondanks het feit, "dat wij alsi aIs wi^ d?.ze ^°niei- op vacantie gaan, eendagsvlinder anderhalf uur op een "em£j" wiJ de 'iets mee en krijgt el- Rijksweg met stopverbod de automo-| armzwaai. £EN KIND VAN AMPER 5 JAAR ging nabij Milaan ov5 kf sP°or' maar zijn voet raakte geklemd in een der rails. De kleine had zich kunnen vrijmaken toen een trein in grote snelheid naderde. Met een koelbloedigheid die als een wonder moet worden beschouwd, gezien de'leeftijd van het kind, wierp het zich tussen de spoorstaven. Toen de trein voorbij was zagen getuigen hoe het opstond. Het kind had slechts enkele schrammen. ene klas les, terwijl andere kinde ren ieder op de beurt een les hard op lezen voor de microphoon van de wire-recorder. Later draait de onderwijzer de bandjes af en kan precies horen, welke fouten de le zers en lezeressen gemaakt had den. En dat is dan nog maar alleen de leesles. Allerlei lessen kunnen ook via dit apparaat overhoord worden. Geschiedenislessen e.d. kunnen ook al te voren op de band worden opgenomen en later voor de aandachtige leerlingen worden afgedraaid. Alle hulde aan deze pientere on- derwijs-man. Zijn idee lijkt le vensvatbaar, temeer omdat de schoolradio ons reeds enigszins met soortgelijke ideeën vertrouwd heeft gemaakt. DES te meer spijt het ons, dat deze heer tegenover de pers zijn enthousiasme te hoog heeft opgezweept en blijkbaar letterlijk heeft gezegd: „Het is niet onmo gelijk dat men ten plattelande leerkrachten zonder acte zou kun nen gaan gebruiken, alleen voor het orde houden, terwijl de wire- recorder als het ware het gehele onderwijs voor zijn rekening neemt." Kijk, dat gaat nu juist te ver. Wanneer deze heer nog eens zijn gezegde rustig wil overdenken, zal hij bemerken, dat hij de waarde van zichzelf en zijn collega's schromelijk heeft afgebroken. Het is voor een volwassene mo gelijk. om via radio-lessen een vreemde taal te leren. Meestal ech ter heeft de practijk geleerd, dat een vragenbus onmisbaar is daar- I bij. Hoe kan nu toch een man uit j de practijk beweren, dat een klas met 40 tot 50 kinderen behoorlijk onderwijs kan krijgen van een serie geheimzinnige stemmen uit een blinkend kastje, terwijl een ove rigens voor de school onbevoegde I (misschien weer de koster, zoals enkele eeuwen geleden?) met spie dend oog de schare woelwaters onder bedwang houdt. Heeft de onderwijzer dan nooit bemerkt, dat het juist de grote kunst is, om vijf uur per dag boeiend, variërend improviserend voor dit wispelturig volkje te spreken? Heeft hij nim mer bemerkt, dat het asboluut no dig is, van minuut tot minuut con tact met de kinderen te houden? Dat men moet reageren op iedere uiting, verslapping of moeilijk heid? En heeft hij nooit gevoeld, hoe men soms in de klas het con tact kwijt kan zijn en hoe moei lijk het dan soms is, om weer de onmisbare voeling te krijgen? Welnu dan, toon ons de wire-re- coi-der, die al deze talenten bezit! Erger nog: wil ons jeugdig volk je niet alle waarden van het ogen blik en van het leven aanschouwe lijk voor zich zien in een mens van vlees en bloed? Dacht U. dat een dagelijks stichtend woordje de opvoedende waarde van de school verzekert? Het is toch wel treurig, dat ieder nu al jaren bezig is, om het intellectualisme uit de school te bannen, terwijl men de nadruk legt op Karaktervormend onder wijs, en dat dan publiekelijk den volke verkondigd wordt, hoe men de man voor de klas even goed vervangen kan door een stukje mechaniek. Nee, werkelijk zelfs die toezicht-houder kan ons niet en thousiast maken! jyjEN begrijpe ons wel: het gaat hier niet om gekrenkte eigen waan, maar om baarlijke misver standen omtrent de psyche van het kind en de taak en waarde van de school. Het is heel droef, dat een der onzen, zij het hopelijk per ongeluk, via de pers zulke mis verstanden helpt verspreiden. B. Belangstelling voor de industrie ^OED voorgaat! doet goed volgen! Nauwelijks is de minister van Binnenlandse Zaken, mr. v. Maarse- veen in Den Haag terug van een twee daags bezoek aan ons gewest of we hoorden alweer dat minister v. d. Brink van plan is ook enkele dagen in Zeeland door tc brengen om zich op de hoogte te stellen van al wat er aan en om de industrie en industria lisatie leeft. Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren komt allereerst aan de beurt. Het is wel bekend dat de minister in Juli komt maar er kon nog niet gezegd worden, op welke datum dit zal zijn.

de Stem | 1951 | | pagina 1