VOOR VEILIGHEID DER BRITSE ONDERDANEN Toestand is critiek DOODSTRAF geëist tegen Mgr. Grösz Per 2 Juli dure borrels EINDE van het ZAKJES PLAKKEN Controle op crediet Grondwetswijziging nodig O MALIK BLIJFT MAAR ZIEK.... P.T.T.-staking in België Geen Zondags rijverbod Britse kruiser „Mau ritiusnaar Abadan Drie bruidsparen uit één gezin DAGBLAD VOOR ZEELAND ACHESON Geen lichtpunten De Troonsafstand van Leopold Koel weer Weerzinwekkende comedie Navordering op voorraden Duizend blinden maken bedevaart Gedemilitariseerde zóne SWEERTS VOOR DE RECHTER Olie in Zwitserland M» Beginselwet Gevangeniswezen in de Kamer Cel maakt plaats voor gemeenschapsarbeid Van meet af aan reclassering ZEVENDE JAARGANG No. 2031 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A F. J. Aernoudts, C. J. v Hootegem. Mr. Dr A J. J, M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5 40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35 Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 27 JUNI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 58, Tel. 2601,, OOSTBURG. Wouwstraat 41. Tel. no. 35) DE BRITSE KRUISER „MAURITIUS" heeft gisteren order gekregen onmiddellijk naar het gebied van Abadan op te stomen. Dit betekent een onderstreping van wat Morrison in het Parlement verklaarde: Volkenrechter lijk is Perzië verantwoor delijk voor de veiligheid van Britse onderdanen in Perzië. Moch ten de Perzen niet in staat blijken daarvoor te kunnen zorgen, dan is de Britse Regering gedwongen die taak zelf ter hand te te nemen". Acheson heeft gezegd: „Het olie-conflict in Perzië gaat in de richting van een ramp". LJET GAAT dus in Perzië sneller en bedenkelijker verkeerd dan de opti misten de laatste dagen hebben wil len (doen) geloven. Te zeer is men ervan overtuigd geweest, zo zou men thans geneigd zijn te zeggen, dat Per zië de technische en economische hulp van Engeland en Amerika niet zou willen of kunnen missen. Maar de Perzische regering zet door. Het door Mossadeq veroverde vertrouwensvo tum is daartoe kennelijk de laatste stoot geweest. Zo houdt de Perzische legermacht iedere Britse tanker in de havens van Abadan tegen, wanneer geen kwitan tie kan worden getoond, die door de splinternieuwe directie van de gena tionaliseerde bedrijven is ondertekend De Britten weigeren dat hardnekkig. Een in het wit geklede menigte was getuige van het hijsen van de vlag der Nationale Iraanse Olie Maat schappij op het hoofdgebouw der raf finaderijen te Abadan. Dat Engeland echter niet „met zich laat spelen" blijkt uit de vanuit Lon den aan de tankschepen verstrekte instructie: Vertrekt onmiddellijk uit de haven van Abadan, indien nood zakelijk nadat eerst de ingeladen olie weer is gelost. Deze instructie krijgt het karakter van een ultimatum door het opsto- men van de kruiser „Mauritius" en door de woorden van Morrison in het Parlement. H(j voegde aan de bedrei ging: „Dan zullen we zelf voor de veiligheid van de Britse onderdanen zorgen", de sombere woorden toe: „De toestand is zeer ernstig". Morrison zeide te betwijfelen, of de levens der Britten door het zenden van de „Mauritius" ernstiger dan voorheen in gevaar zouden zijn. Wan neer we niet tijdig onze voorzorgs maatregelen hadden genomen, dan zouden we terecht de afkeuring van het volk krijgen, wanneer zich toe standen zullen voordoen, die tot ern stige gevolgen leiden, zo voegde hij er aan toe. BELOFTEN. De ongerustheid in de gehele we reld is groot en dat blijkbaar nog niet eens alleen, omdat met het uur het gevaar groter wordt, dat de olie-ver bruikers met ongeveer 24 millioen 1. geraffineerde Perzische olie minder per jaar moeten zien toe te komen. Ai zal het voor Engeland in het bij zonder wel zwaar meetellen, dat de geraffineerde olie in dat geval groten deels uit het dollar-gebied betrokken zal moeten worden! "TE BRUSSEL wordt verklaard, dat de drie politieke partijen thans vrijwel tot een volledig aceoord zijn gekomen over de problemen, die ver band houden met de troonsafstand door Koning Leopold. De Koning zou een jaarlijkse dota tie krijgen van 6 millioen franken en zal bovendien nog aanspraak kunnen maken op bepaalde credieten van de begroting. De kroonprins zal. zolang hij ongehuwd is. verblijf mogen hou den in de ouderlijke woning. De Ko ning zelf zal een verblijfplaats mogen aanduiden, die hem bij wijze van gift geschonken zal worden. De status van de uit het tweede huwelijk van Ko ning Leopold met de prinses van Re- tie gesproten kinderen blijkt nog en kele moeilijkheden op te leveren. De Grondwet zegt namelijk dat alle rechtstreekse afstammelingen van Koning Leopold recht kunnen doen gelden op de troon. Aan verandering in de Grondwet, moet ontbinding van het Parlement voorafgaan. Over deze aangelegen heid zal de premier binnenkort een verklaring afleggen. I_ï IERTEGENOVER staat, dat Mos- sadeq (bezorgd) gisteren in een radiorede zijn teleurstelling heeft ge uit over de onrust onder de buiten landse ambtenaren en hun wens om Perzië te verlaten. Hij gaf allen de verzekering, dat hun leven, hun eigendom en hun salaris en alle door hen verworven rechten door Perzië volledig beveiligd zullen worden. Acheson ziet ook daarin echter geen lichtpunt: „Er zijn geen lichtpunten in de oliekwestie", zo verklaarde hij zonder meer. Ook was het niet zonder betekenis, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken „niet de olie de enige reden noemde", waarom de toe stand in Perzië critiek is. DE ONBEWAAKTE bij Venlo eiste een slachtoffer: de bestuurder van 'n luxe wagen, de heer G. uit Venlo, werd om half drie gisterenmiddag, door de sneltrein uit Roermond ge grepen. Hij overleed ter plaatse. EEN STAKING bedreigt het Ruhr- gebied: een half millioen mijnwer kers zuilen Maandag het werk neer leggen, als ze geen 14 pet. loonsver hoging I*ijgen. Tot nu toe verdienen zij gemiddeld tussen 170 en 180 gld. per week. HET MAURITSHUIS is na enkele maanden wegens restauratie-werk zaamheden gesloten te zijn geweest, door Staatssecretaris mr. Cals her opend. DE BOUWNIJVERHEID, werkgevers en werknemers, hebben een bedrijfs- pensnioenfonds in het leven geroepen Deelneming is per 2 Juli verplicht ge steld. DE STAF van Philips-televisie is naar Bussum om te helpen bij de voorbereidingen voor de uitzendingen, die waarschijnlijk half Juli zullen kunnen beginnen. IN ZIJN SLAAP liep de 47-jarige F. in zijn kosthuis te Heer (L.) inplaats van door de deur par does door het raam. Hij werd le vensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis gebracht. OORLOGSINVALIDEN hebben ten getale van 200 namens 230.000 kame raden voor het keizerlijke Paleis te Tokio gedemonstreerd. Zij eisten werk voor de invaliden en een hoger pensioen. TRYGVE LIE, op reis naar Amerika, heeft verklaard, dat de V. N. in alge mene vergadering moet bijeenkomen, om de toestand te bespreken, ont staan na Maliks verklaring. VOORZITTER van de Raad van Be heer der Jaarbeurs is geworden mr. W. H. Fockema Andreae, voormalig Staatssecretaris van Oorlog. WESTERLING moet, zodra hij in Bel gië wordt gesignaleerd, bij de Veilig heidsdienst worden aangegeven. Er is echter geen arrestatiebevel tegen hem uitgegeven. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt, met plaatselijk enkele lichte regen- 2 buien. Matige cn nu en dan vrij 2 krachtige Zuid-Westelijke wind. 2 2 Koel weer. 2 2 2 Vandaag: Zon onder 21.04 uur. 2 2 Maan onder 14.28 uur. Morgen: 2 2 Zon op 4.22 uur. Maan op 0.40 2 2 uur. £)E OPENBARE Aanklager van Het Hongaarse Hof, G. Alapi, heeft heden in het proces tegen Mgr. Joseph Grösz, aartsbisschop van Kalocsa en voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconferentie, en tegen zijn acht mede-beklaag den de hoogste straf geëist. Volgens de Hongaarse jurisprudentie bete kent dit de doodstraf. De beklaagden werden schuldig ge acht aan het uitoefenen van spionna- ge ten behoeve van Amerika en aan het organiseren van een beweging tot omverwerping van de Hongaarse re gering. Men heeft de weerzinwekkende co medie van dit „proces" weer zo ver weten door te zetten, dat Mgr. Grösz als „laatste woord" volgens Reuter zou hebben gezegd: „Ik betreur het tegen de Hongaarse Republiek geïntrigeerd te hebben. Mijn verleden en mijn ideologie heb ben mij tot een vijand van de Volks republiek gemaakt. God is de ziel van iemand, die be rouw heeft, welgevallig. Ik hoop, dat ook de mens een berouwvolle zijn me delijden zal verlenen". HOE DE REGIE IS. De rechter, die dit proces leidt, Vil mos Olty, heeft hiermede zijn tweede en definitieve kans om een smet, die op hem rust, uit te wissen. Alty was vroeger lid van de pro-nazi-groep „Pijlkruis". Toen de communisten de regering in handen hadden gekregen, heeft hij alles gedaan om zic'h com munistisch te tonen en zijn nazi-aan hankelijkheid te doen vergeten. Het proces tegen Kardinaal Mindszenty. dat hij ook leidde, -/as zijn beste kans en die heeft hij dan ook ten volle benut. ^AAR het K. N. P. uit zeer goede bron verneemt, hebben de re gisseurs van dit proces het wel zo goed aangelegd, dat „incidenten" in dit proces onmogelijk zijn. Geen en kele verslaggever uit 't Westen werd bij dit proces toegelaten en de Hong. verslaggevers, die voor het buiten land werken, zijn wel zo doordron gen van dc vreselijke gevolgen, dat zij het niet zuilen wagen iets te pu bliceren, wat de Hongaarse commu nistische regering ook maar het minst in zijn „eer" zou kunnen aantasten. Ook de beklaagden zelf hadden hun instructie zeer goed ingeprent gekre gen, zodat er onder hen ook niet een was, die ook maar in het minst de hem ten laste gelegde misdaden durf de weerspreken. F)E VERHOGING van de gedistil leerd accijns van f 320 per H.L. ad 50 pet. tot f 475 per H.L. ad 50 pet., gaat, zoals bekend, in met ingang van Maandag 2 Juli a.s. Van het gedistil leerd, dat in hoeveelheden van meer dan 25 liter, ongeacht de sterkte, bij de aanvang van de 2e Juli in voor raad is, wordt in het algemeen het verschil in accijns ad f 155 per H.L. ad 50 pet. nagevorderd. Deze navordering geschiedt ook over voorraden van particulieren. On der navordering vallen teven de hoe veelheden, welke bij de aanvang van de 2e Juli naar de belanghebbende onderweg zijn. Buiten de navordering blijven reuk en toiletwaters, die zijn vervaardigd met gedistilleerd, waarvoor gedeelte lijke vrijdom van accijns is genoten. Ook blijven buiten navordering de zgn. verloflikeuren zoals wijn-, ad vocaat en wijnlikeuren en in het al gemeen de dranken met een acolhol- gehalte beneden 15 pet. I7EN VAN DE MEEST indrukwek kende pelgrimsgroepen, die ooit een bedevaart maakten naar Cap de la Madeleine, was dezer dagen de groep, die gevormd werd door 1000 blinden uit de Ctnadese staten On tario. Quebec en New-Brunswick. Dit was de eerste blinden-bedevaart maar men verwacht, dat in de toe komst jaarlijks een nationale pel grimstocht van de blinden naar Onze Lieve Vrouw van de Heilige Rozen krans zal trekken. Organisator en geestelijk leidsman van deze bedevaart was Pater Roland Campbell van de Congregatie van St. Viator, die van zijn geboorte af vol slagen blind is geweest. Pater Camp bell werd enkele jaren geleden met speciale toestemming van dc Paus ge wijd. Iedere blinde was toevertrouwd aan de zorgen van een gids, die zijn be schermeling alles, wat hij tijdens de reis zag, zo duidelijk mogelijk be schreef. j~)E PERS ENTEZAM, voorzitter van de Assemblee, heeft nog steeds geen afspraak kunnen maken met Malik, die ziek heet te zijn. Sinds Malik Zaterdag ijn voorstel tot een Bestand in Korea deed, is h(j voor geen enkele Westerse mogendheid be reikbaar geweest. Wel zijn de besprekingen tussen de 16 bij het conflict betrokken landen te Washington voortgezet. Men neemt nog altijd het voorstel van Malik hoogst ernstig op. al zal men waar schijnlijk een nadere verklaring van Sovjet-zijde afwachten aleer een de finitief standpunt bekend wordt ge maakt. Dit standpunt zou voor zover het Amerika aangaat overigens reeds zijn ingenomen. Men zweeg tot nu toe ech ter over de inhoud van de genomen beslissing. Het State Department is voornamelijk voorzichtig, omdat Ma lik een politiek voorstel heeft gedaan, dat slaat op een militaire toestand in Korea. Men weigert uiteraard volstrekt de onlangs veroverde gunstiger posities zonder garanties van Sovjet- en Chinese zijde prijs te geven. Het denkbeeld van een gedemilitariseer de zone wordt echter in principe niet verworpen. WOOR NW.-BORGVLIET was het gisteren een bijzondere dag. want er waren niet minder dan drie huwelijken in één ge zin. Op onze foto ziet men de drie gelukkige paartjes, nl. Louis Koevoets met zijn' vrouw Willy, in het midden Maria Koe voets met haar bruidegom Del- hez en voorts Sjaak Koevoets met zijn bruid. BELGISCHE oud-S.S.-er Sweerts bekend uit de zaak Westerling, is door de Luikse Krijgsraad ter be schikking gesteld van de procureur des Konings te Antwerpen. Sweerts zal zich vandaag, tezamen met dc gewezen ambtenaar bij het Nederlandse consulaat, Münen Pot, voor de correctionele rechtbank te Antwerpen moeten verantwoorden in de zaak der gestolen paspoorten en de deviezensmokkel. De Krijgsraad te Luik zal Donder dag uitspraak doen over de al dan niet-ontvankelijkheid van het gratie verzoek van Sweerts, die zoals be kend, indertijd bij verstek ter dood werd veroordeeld. ETEN GELEERDE te Lausanne, Mar- cel Millious, heeft de Zwitserse geologische vereniging er van in ken nis gesteld, dat hij onder de bergen van de Jura sporen heeft gevonden van wat naar hij gelooft zware pe troleum is. [V/JEER dan 47.000 employé's van de Belgische posterijen en van de telegraaf- en telefoondienst, alsmede van het Ministerie van Verkeer heb ben gisterenavond om 22 uur het werk voor 24 uur neergelegd. Deze morgen werd geen post be zorgd, terwijl slechts het automati sche telefoonnet functionneerde. Maat regelen zijn getroffen om de vitale lijnen, en ;r, het bijzonder die met de ziekenhuizen, de brandweer en de ge neeskundige dienst, niet te storen. Het Katholieke Vakverbond heeft zijn leden opdracht gegeven, niet aan de staking deel te nemen. Deze staking is georganiseerd als protest tegen „het uitstellen door de Regering van een herziening der loon schalen". INISTER WEMMERS verklaarde in de Eerste Kamer, dat hij niet bereid is pogingen aan te wenden om het ontwerp betreffende verhoging i motorrijtuigenbelasting te doen in- trekken. Wel zei hij, dat het niet in zijn voornemen lag om met een voor stel te komen een Zondagsrijverbod voor motorvoertuigen in te stellen. £)E BEGINSELWET GEVANGENISWEZEN heeft de Tweede Kamer giste ren de hele dag bezig gehouden. Doel van het ontwerp is: het beginsel van eenzame opsluiting te vervangen door gemeenschappelijke arbeid en ontspanning met grote differentiatie in bestraft'ingssystrem (naar gesticht en r.aar regiem) al naar gelang de persoonlijkheid van dc gevangene, die als „mens" zal worden behandeld. Dit werd in de Kamer een „mijlpaal" ge noemd. Met name de K.V.P. en de P. v. d. A. waren het volledig met het ontwerp eens. Een tweetal amendementen, die de plaats waar de opgelegde straf wordt voltrokken door de rechter en niet door „de administratie" (zo als het ontwerp beoogt) willen zien bepaald, achtte Minister Mulderjje on aanvaardbaar. Een amendement, waarbij het O. M. bjj de Centrale Raad in beroep kan komen (van de K.V.P.-er Bachg) vond hij aannemelijk. Hierover wordt vandaag gestemd. Op 1 Maart 1946 werd door de toen malige Minister van Justitie een com missie ingesteld, die tot opdracht kreeg alle mogelijkheden op het ge bied van strafoplegging en reclasse ring nauwkeurig te onderzoeken. Een jaar later bracht deze commissie een rapport uit, dat thans als uitgangs punt dient voor de in de Tweede Ka mer behandelde nieuwe Beginselwet Gevangeniswezen. Voor sommigen waren de conclusies van het rapport een openbaring, voor vele anderen een reden tot oprechte vreugde. Immers, er was wel komen vast te staan, dat nieuwe wegen (re volutionair ogenschijnlijk) bewandeld moesten worden, die in richting ge heel overeenkwamen met wat dc droe ve ervaring tijdens de Bezetting aan vurige wensen op dit gebied had doen ontstaan. Het is dan zo ver gekomen, dat de nieuwe Beginselwet is behandeld. Het beginsel in het ontwerp is aanvaard, dat alle nadelen van een afzonder- yUEINIG Nederlanders hielden zich voor de oorlog uiteraard bezig met het begrip „Gevangenis". Men wist weinig meer dan: Een misdadi ger hoort in de gevangenis thuis. Daar mee was voor de'meesten „het pro bleem" gesteld en opgelost tegelijk. Toen kwam de Bezetting. Ontelba- ren maakten als politieke „delin quenten" kennis met het inwendige van De Koepel of De Paraplu. Men was er zich plotseling meer algemeen van bewust, dat een cel aan iedere bewoner een merkwaardige lichame lijke en geestelijke dwang-positie op dringt, waaraan vele en vaak zeer ingewikkelde gevolgen voor diens toe komst verbonden zijn. De gevangenis en daarmee de wetgeving inzake het gevangeniswezen werd voor zeer ve len een actueel en zelfs een boeiend probleem. lijke opsluiting dienen te worden voorkomen, zonder dat het voordeel van niet-besmetting van de ene ge vangene door de andere daardoor te loor gaat. Men zal in de toekomst slechts gedetineerden in een bepaalde gevangenis bijeenbrengen, die in ze.- delijk peil, geestelijke aanleg en be hoeften min of meer gelijk staan. De reclassering zal op deze wijze reeds vruchtbaar binnen de gevangenismu ren kunnen beginnen. Er zal dan ook een grotere verscheidenheid van straf- gestiehten moeten komen, terwijl eveneens 't regiem in de verschillen de gestichten ruime mogelijkheid tot variaties zal moeten kennen. RUIME KAMERS. "TEh a IN DELE werd in feite reeds met de „omzwaai" een begin gemaakt. Het geestdodende verblijf, jaar in jaar uit. in een cel met als enige af wisseling zakjes plakken of envelop pen vouwen, behoort toch reeds tot het verleden. De gevangenen worden beschouwd als mensen in de volle be tekenis van dat woord. Bovendien re kent men vanaf het eerste uur dei- behandeling reeds met de noodzaak een gevangene na het verstrijken van de straftijd weer zo gaaf mogelijk aan de maatschappij terug te moeten geven. Een bepaalde vorm van soms zeer sterk doorgevoerd gemeen schapsleven wordt, al naar gelang de bewoners van een bepaald gesticht, met zorg gekozen en in practijk ge bracht. In dit opzLht is de strafge vangenis voor jongemannen te Zutfen een zeer sprekend voorbeeld. Daar moesten de cellen wijken voor royale kamertjes met flinke vensters. Er is volop gelegenheid tot vakop leiding, terwijl ook gemeenschappe lijke arbeid (ook wel bi.j particuliere ondernemingen) mogelijk is. Voor 'n beperkt en streng geselecteerd aan tal jongelui is er ook kans tot arbeid in de openlucht. Voor verscheidene gestichten in ons land geldt ook, dat de kerkzalen zijn „ontmanteld". De gevangenen kunnen als in een normale kerk de diensten bijwonen en zitten niet meer in afzonderlijke cellen. De uitvoerige reportage, die we in de loop van vorig jaar konden geven van het inwendige der strafgevangenis te Breda, zal ook in dat opzicht onze le zers ongetwijfeld nog in het geheugen liggen. DE WET. PR IS EEN hevige storm ontstaan rondom het wetsontwerp Toe zicht op het Credietwezen Minis ter Lieftinck will daarmee de cre- dietverstreüfcing indammen. De Overheid zou het ook door recht streeks ingrijpen kunnen doen. Doch bij de onderhandelingen over de kabinetsformatie is juist vastgesteldwe doen het niet door rechtstreeks overheidsingrijpen, we doen het door credietcontröle. Nu is er eigenlijk niemand, onder de critici, die de credietcontröle zonder meer verwerpt. "Wel echter heeft men er ernstig bezwaar te gen, dat volgens het ontwerp ..de administratie" een schier ontoe- perkt aantal bevoegdheden krijgt, waardoor we de weg van de koude nationalisatie opgaan. Ook wijst, men erop, dat eenzijdige breide ling van het bankcrediet de geva ren, door de Staatsfinanciering in het leiven geroepen, ongemoeid laat. En wat bedreigt ons mone taire evenwicht meer, het ene of het andere? Deze en dergelijke opwerpingen komen niet alleen uit kringen van „kapitalisten" en „bankiers". Ze zijn ook zeer duidelijk tot uiting g-ebracht in de kringen van de Partij van de Arbeid zelve. Het Bestuur van de P. v. d. A. achtte het dan ook geraden voor de le den dezer partij, die werkgevers zijn, een aparte vergadering te be leggen. waar Minister Lieftinck zijn ontwerp kon verdedigen. Het was een besloten vergadering. De journalisten werden nadrukkelijk buiten gesioten. Niettemin ver scheen er de volgende dag in het partij orgaan „Het Vrije Volk" een uitvoerig verslag van de ministe riële rede, waaruit men moest op maken, dat Prof. Lieftinck de op ponenten op alle punten verslagen had. Een der P. v. d. A.- leden, op die vergadering aanwezig, heeft zich nu echter genoopt geacht de Ne derlandse pers anders voor te lich ten. De heer K. R. van Staal, oud wethouder van financiën te Gou da, thans drukRer-uitgever te Haarlem, zendt ons een uitvoerig schriftuur toe, waarin hij vertelt: Acht man hadden zich als deba ter gemeld en zes ervan hebben zich, de een wat feller dan de an der, tegen het wetsontwerp ge keerd. En we krijgen nu een over zicht van de argumenten vóór en tegen, welke in deze socialistische vergadering op elkaar zijn ge botst. De voornaamste willen we hier even weergeven: I IEFTINCK: Onze deviezenreserves dreigen uitgeput te raken. Komt er geen credietcontröle, dan moet er een streng geleide economie inge voerd worden. Oppositie: Zo goed als de Minister van Financiën thans een raamwet vraagt, kan dit morgen het geval zijn voor de Ministers van Oorlog en Eco nomische Zaken en dan zit', en we pre cies middenin de totalitaire staal, waarvan de arbeiders niets moeten hebben. L. Ook in z.g. normale tijden heeft de Controle Credietbank cre- dietcontrolering r.odig. Ook in België en Amerika, „die niet vergiftigd zijn door progressieve ideeën", is dit thans het geval. O. Een van de consequenties van het ontwerp is. dat voor het verlenen of verkrijgen van credieten een over heidsorgaan, lees ambtenaar, 'n eind beslissing mo-et nemen. De credietvra- ger moet aan ook een beroep op de Overheid kunnen doen ingeval van weigering. Van daar tot aan de ver plichte credietwetgeving bepaald dooi de overheid is het nog slechts één stapje cn de situatie ontslaat, dat her beheer over de door de beleggers gestelde gi /den een uitsluitende over heidstaak w ordt. L. De Staat heeft wel degelijk ge werkt aan het omzetten van kortlo pende in langlopende schuld. Dit zijn de cijfers: 31 December 1945 langlo pende schuld 34 pet., kortlopende schuld 66 pet.. 1 Mei 1951 langlopende schuld 51 pet., kortlopende schuld 48 pet. In België was het in Februari van dit jaar: 49 procent geconsolideerd, 51 procent vlottend. Frankrijk resp. 36 en 64 procent. JN DE NIEUWE WET is opgenomen, dat iedere gevangene zoveel mo gelijk zal worden opgenomen in een gesticht, welks regiem het meest met zijn persoonlijkheid strookt. Als arti kel 1 lezen we. dat een gevangenis straf „naar gelang van de persoonlijk heid" in gemeenschap of in afzonde ring kan worden ondergaan. In art. 26 slaat bepaald, dat de tenuitvoer legging van de straf „mede wordt dienstbaar gemaakt aan de voorberei ding van de terugkeer der gedeti neerden in het maatschappeliike le ven". Al met al betekent de nieuwe wet een enorme vooruitgang. De reclas sering, die zich ongetwijfeld onmid dellijk geheel op het nieuwe (zover in de eigen omgeving niet reeds in feite aanwezig) zal afstemmen, krijgt hierdoor nog meer zin en inhoud dan voorheen. We kunnen niet nalaten hieraan toe te voegen: moge dan ook in zeer brede kring die reclassering nog ruimer steun ondervinden dan tot nu toe. Het is even noodzakelijk als hernieuwing van de wetgeving. O. Het feit. dat dè Minister van Financiën in de afgelopen wees van de verzekeringsmaatschappijen 250 millioen gulden heeft geleend tegen vier procent met een looptijd van slechts 25 jaar, bewijst, dat het niri op tijd afsluiten van langer lopende leningen mis geweest is. L. We hebben er een open oog voor. dat de werkgelegenheid in ge vaar kan komen door dc credietbeper- king, maar we moeten twee kwaden afwegen. O. Het Nederlandse volk heeft ook in de laren na de oorlog meerdere blij ken van offergezindheid gegeven, maar men kan van. het Nederlandse volk toch moeilijk verlangen dat het er bac,.s van zijn bestaanszekerheid door het ondergraven van de demo cratie op het spel zet. ^Ls men deze argumenten vóór en tegen nagaat, dan moet men naar onze overtuiging tot de conclusie komen, dat er met hand having van het beginsel der in de ze tijö noodzakelijke credietcon tröle toch naar andere wegen en methodes gezocht moet worden, om deze te verwezenlijken. Bijvoorbeeld door een noodrege- lincr van beperkte geldigheidsduur. Hoezeer Lieftinck volgens het Vrije Volkverslag zijn critici dan cc': v 'rpl"" ••-! H-d. we ho->en dat hij toegankelijk zal zijn voor zéér gerechtvaardigde" bezwaren

de Stem | 1951 | | pagina 1