Regering bleef in gebreke tegenover Nationale Reserve MACHTSVORMING IN DE KATHOLIEKE POLITIEK ECHTS Koningin en prinses luisteren naar ,.de vier koningskinderen" Bestuursleden provinstituut S.W.G. De verkiezingen in Frankrijk Laatste pokken- patiënten naar huis Verkiezingen op de oude zeebodem „Romme is geen Rome" Zaaiers van het Evangelie 6 M rachichassis 1 TEN ERS HS en H. serij de WIT DAGBLAD VOOR ZEELAND Nu al aanvragen voor Zunderts corso KOELER Scherp protest tegen ultimatum van de minister Gezagscrisis Draait Regering bij Snijbloemen-uitvoer naar België Blijft strijden voor Ambon De Caubergde gevreesde! (°P en)hartige taal op St. Adelberts Landdag Curasao's volkslied kleppert over Asten s marktplein Vorstelijke belangstelling voor de beiaard van Bergen op Zoom LEVERBAAR: lengtes. allernieuwste op 1STELW AGENS. rijzen, waliteit. efoon 2036 |tst worden by ENWEG 27. BREDA. 587-00 het Zuiden lands. ilfstandig splitmachinè nnen. van vader en enkel* .urmen worden. It woning ter beschik- ïet bur. van dit blad- ZEVENDE JAARGANG No. 2023 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181 Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F J. Aernoudts, C. J. v Hootegem, Mr. Dr. A J. J M. Mes, Mr. H. B L de Rechter, L J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5 40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35 Losse nummers 10 cent! Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland M A A N D A G 18 J U N I 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 58, Tel. 2601,, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) ^ISTEREN zijn in Frankrijk de eer ste verkiezingen sinds 1946 gehou den voor de 627 zetels tellende Na tionale Vergadering, die de komende vijf jaren de wetgevende arbeid zal moeten verrichten. Het nieuw geko zen parlement zal 5 Juli bijeenkomen. De huidige coalitie-regering onder lei ding van Henri Queuille zal in functie blijven, totdat de nieuwe vergadering een nieuw kabinet zal hebben geko zen. In de afgelopen nacht om half een waren nog slechts partiële en weinig zeggende uitslagen bekend. Toen meende men te mogen ver wachten, dat de Gaullisten in Parijs hun meerderheid zouden behouden: in Elzas Lotharingen hebben de katho lieken sterk gestemd, zodat men ver wachtte. dat de Gaullistische gene raal Koenig niet herkozen zou wor den; de socialisten moeten waarschijn lijk rekenen op grote verliezen, de in hoofdzaak katholieke partij van de Volksrepubliek (M.R.P.) ging welis waar iets achteruit maar durfde te hopen, dat de achteruitgang gering zou zijn. De communisten, veronderstelde men, gingen in stemmen niet veel vooruit. Maar nogmaals, dit alles was slechts een veronderstelling. Het tot dan aan wezige cijfermateriaal was niet vol doende om reeds een gefundeerde con clusie te trekken. De verkiezingen verliepen zonder in cidenten. Ook K.L.M. maakt reclame DEEDS nu blijkt een groot aantal aanvragen binnen te komen voor toeschouwers-plaatsen bij het bloe mencorso, dat in September a.s. weer te Zundert gehouden wordt. Ook de K.L.M. maakt in haar folders propa ganda voor de bloemenstoet. Als men bovendien nog weet, dat ook Ameri kaanse en Deense kranten al over het corso geschreven hebben, krijgt men wel een duidelijke indruk van de op gang, die dit evenement, behalve in eigen land. ook over de grenzen maakt. PETAIN is naar een ziekenhuis over gebracht. Dit besluit was al eerder door de Franse president genomen, maar het was geheim gehouden, om de Franse verkiezingen niet te be ïnvloeden. STALIN, althans zijn borstbeeld met een onderschrift, verscheen dezer da gen op het televisie-scherm van een amateur te Hoogeveen. Op een na bij gelegen golf van de Philips-uit- zending. REGEN VOORKOMEN is mogelijk beweert een weerdeskundige in Ame rika. Door bepaalde zouten op de wol ken te strooien. GOUV. STRUYCKEN heeft te Wil lemstad (Curasao) een tentoonstelling geopend van schilderwerken en te keningen van Prinses Wilhelmina. MOES POES heeft te Leunen (bij Venray) bij de fam. Jansen de zorg op zich genomen voor enige nog blinde jonge eekhoorns, die een zoontje in een bos gevonden had. De jongen groeien voorspoe dig op. BIJ HET ZWEMMEN verdronken het a-jange zoontje van de familie Cle- iit „"um en het 11-jarig jonge tje van Rumpt uit Rotterdam. S™AAT SCHROBBEN mag niet utigM Schoonhoven. De nieuwe po- liieverordenmg verbiedt het. De Schoonhovense huismoeders, die van over te ^kenhouden' zijn er niets ^EE£SARAGE nabi1 Bergen (Bel- v® men zes kisten granaten, twee kisten patronen en een hoeveel heid springstof gevonden. Waar dat helse tuig vandaan komt, weet men nog niet. 11 JONGE BOA-CONSTRICTORS zijn geboren in de diergaarde Blijdorp te Rotterdam. Een zonnelamp fungeert ais kunstmoeder. EEN PATROUILLE in Australisch Nieuw-Guinea ontdekte enige stam men, die nog nooit een blanke had- bljle^ez'en- gebruikten nog stenen Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. In het binnenland koeler. Vandaag: Zon onder 21.02 uur. Maan op 20.47 uur. Morgen: Zon op 4.19 uur. Maan onder 3.19 uur. (Van onze redacteur). fTNKELE DAG'EN GELEDEN meldden we, dat minister Staf het insti tuut S. W. G. min of meer een ultimatum zou willen stellen ten aan zien van de richtlijnen, die gevolgd moeten worden bij de opbouw van onze Nationale Reserve. De houding van het ministerie, die in dit be richt tot uiting kwam, heeft aanleiding gegeven tot scherpe protesten in de bijeenkomst, die het Brabants Gemeenschapsoord, tesamen met het provinciaal comité „Steun Wettig Gezag", op Bouvigne te Breda had belegd. Zowel burgemeester C. v. d. Hooft, secretaris van S. W. G. Bra bant West als burgemeester J. J. G. H. Raaijmakers, voorzitter van het provinciaal comité, hebben er in hun inleidingen van Zaterdag veront waardigd op gereageerd. F)E HEER v. d. HOOFT betoogde, dat de regering tot nu toe steeds heeft nagelaten, de preciese verhou ding tussen S. W. G. en de onderde len der Nationale Reservevest te stellen. Desondanks zei hij zijn we met ijver voortgegaan, onze pro pagandistische taak te vervullen. En er komen nog altijd aanmeldingen binnen. Aan de andere kant wordt het steeds moeilijker, de vrijwilligers enthousiast te houden. De heer v. d. Hooft laakte de (trage) gang van za ken bij de keuringen en bij het uit keren van gelden aan vrijwilligers, die tijdens hun dienst een ongeval kregen. Men spreekt in Den Haag van nog geen 1000 vrijwilligers. In werkelijk heid zijn het er bijna 10.000. De in druk is sterk, dat de taak van het S. W. G. alleen door de minister en het ministerie bemoeilijkt wordt. Een ultimatum van, inplaats van aan S. W. G. zou in dit geval op zijn plaats zijn. Slapheid en willekeur kenmerken haar houding tegenover de Nationale Reserve. De heer v. d. Hooft wilde ook de fouten van Steun Wettig Gezag niet verdoezelen. De plaatselijke commis sies, zei hij, brachten lang niet altijd genoeg élan op. Aan het slot der bijeenkomst werd het volgende telegram opge steld voor het hoofdbestuur van S. W. G.: „Het Provinciaal Instituut S. W. G., in congres bijeen bij de Volkshogeschool, kennis genomtii hebbende van de aan de pers ver strekte berichten inzake de positie der Nat. Reserve, protesteert met klem tegen de daarin tot uiting ko mende afbraakpolitiek en vraagt om dringende stappen by de verant woordelijke minister, opdat zo mo gelijk ben". herroeping kan plaats heb- Het definitieve einde En drSas c.s. naar Lourdes DE TWEE laatste pokken-pa tiënten staan op het punt om uit het ziekenhuis te wor den ontslagen. Waarmede dan een definitief einde gekomen is aan de epidemie. Dit brengt tevens mede, dat dan ook Dr. G. Sas en zijn vijf leken ver pleegsters, morgen. Dinsdag uit hun „gevangenschap" zullen zijn verlost. Zij zullen hun vrijheid vieren met 'n gezamenlijke Lourdes-reis welke Vrij dag a.s. aanvangt. De zorg voor deze „bedevaart" heeft het Centraal Zie kenfonds van de K. A. B. op zich ge nomen. PARATE EENHEID NODIG. DURGEMEESTE Raaymakers zei er verwonderd over te zijn, dat datgene, waarvan S. W. G. de men sen tracht te doodringen, blijkbaar nog niet is doorgedrongen bij de mi nister van Oorlog. Hij sprak over de defaitistische geest onder het Neder landse volk, over de enorme gezags crisis, die daarvan één der oorzaken is en over de gebeurtenissen, die vol gens hem, het gezag mede devalueer den: de Indonesische kwestie en de laatste regeringscrisis. Als de regering zou komen met een langer dienstverband voor de reser ves, zullen 90 pet. van de vrijwilli gers er de brui aan geven, consta teerde hij. Verder vroeg hij zich af, waarom S. W. G. zo weinig steun krijgt van andere organisaties, zoals bijvoorbeeld de grote vakverenigin gen. Overste J. J. Fens, de eerste inlei der van Zaterdag, had tevoren ge sproken over de militaire situatie in de wereld, in Europa en meer in het bijzonder in Nederland. Hij merkte op, dat de 5 mobilisa bele divisies, die ons land in 1954 kan hebben, inderdaad gemobili seerd moeten kunnen worden bij 'n onverhoopte overval door Rusland. Daarvoor is een parate eenheid no dig die voor een direct afweer- scherm zorgfr. Bij een dienstver band van 20 maanden zouden we in 1953 tenminste één parate divisie kunnen hebben, bij een ver plichte diensttijd van 16 maanden niet. De regering, zei hij, is op dit punt niet zo duidelijk geweest. De minis ter heeft gesproken van „20 maanden, wanneer de omstandigheden daartoe nopen". Maar als er ooit van dwin gende omstandigheden gesproken kan worden, is het wel nu! Het blijkt ech ter dat de Amerikanen met hun wa penhulp niet zo vlot zijn. We moeten hun evenwel tonen, dat Nederland als volwaardige verdedigingspartner, recht heeft op spoedige hulp. Sprekend over de dreiging van het Sovjet-bloc, deelde overste Fens mee, dat volgens de nieuwste, zeer be trouwbare gegevens, Rusland momen teel over 4.000.000 man parate troe pen beschikt, waarvan 2.8 millioen in het leger. Binnen 2 a 3 jaar zullen zij 85 divisies van de satelliet-staten naast zich hebben, die in opleiding, be wapening en ideologie gelijkwaardig zijn aan de Russische divisies. Op alle inleidingen van Zaterdag volgden levendige en openhartige discussies. ONJUISTE CIJFERS. U)E VERGADERING op Bou- vigne. waarvan in dit ver slag sprake is, had nog geen ken nis kunnen nemen van de be spreking, welke Zaterdagmorgen plaats had tussen de ministers Teulings, Van Maarseveen, Staf en staatssecretaris Moorman met enkele vertegenwoordigers van S. W. G. Volgens een officiële mededeling daaromtrent is er geen sprake van ontbinding van de Nationale Reserve. Ook deze autoriteiten toonden zich verontwaardigd over de ge lanceerde mededeling. Een duidelijke overeenstem ming bleek te bestaan omtrent de nuttige bestemming, welke in het kader van de afweer tegen aanvallen van een binnenlandse of buitenlandse vijand aan de Nationale Reserve kan worden gegeven. Omtrent de uitwerking van deze gedachte zal nog na der overleg worden gepleegd. Voorts zal gekomen worden tot een duidelijke taakomschrij ving omtrent hetgeen door S. W. G. overigens Zal worden verricht waarbij met name mede gedacht wordt aan een taak op het ter rein van bewakingskernen re serve rijks- en gemeentepolitie. Dit klinkt dus weer vriendelij ker, vooral als men daarbij nog voegt een woord van grote waar dering voor het werk van S. W. G., van regeringszijde gesproken, waarbij ook is toegegeven, dat er „allerlei bemoeilijkende facto ren" waren. Maar geheel gerust kan men toch niet zijn. Immers, zowel aan de uitwerking der nuttige bestemming alsmede aan de dui delijke taakomschrijving moet men nu nog beginnen! p R KAN tenslotte nog op worden gewezen, dat het in de medede ling genoemde cijfer van 1000 aange slotenen bü de N. R. onjuist is. Als alle vrijwilligers, die zich hebben aangemeld, gekeurd zijn, bedraagt het aantal 10.000. Hetgeen nogal een ver schil maakt. QP DE OUDE ZEE-BODEM, in de Noordoostpolder zijn Zater- dag de verkiezingen gehouden voor de „voorlopige polder- commissie voor algemene belangen". De commissie vervangt voor lopig nog de gemeenteraad. Zij adviseert de drost, die aan het hoofd van deze nieuwe Nederlandse gemeente staat. Uitgebracht werden 3550 stemmen. Daarvan kwamen er 781 op de P. v. d. A„ 778 op de K.V.P., 836 op de A.R.. 634 op de C.H.U. en 321 op de groep „Polderbelangen". Hierboven ziet men Emmeloord tijdens een marktdag. Deze plaats is het economisch en administratieve middelpunt van de N.O.-polder. Op de achtergrond de in aanbouw zijnde Ned. Herv. Kerk en woningcomplexen. /~\P DE conferentie van ministers der Benelux-ianden. welke op 24 Mei j.l. te Breda is gehouden, is aan ex perts opgedragen voorstellen te doen tot regeling van de uitvoer van Neder landse snijbloemen naar België door een tijdelijke heffing ter voorkoming van sociale moeilijkheden in België. Deze besprekingen over de hoogte van de heffing hebben nog niet tot overeenstemming geleid. Daarom is een nieuwe overg^ngsïegeling gemaakt, die zal geiden tot 15 Juli a.s. De rege ling komt neer op handhaving van de bestaande situatie en wel in dier voege dat de export '-an snijbloemen naar België vrij blijft onder bepaalde con dities. „Door de eeuwen trouw £AE AFDELINGEN van „Door de eeu wen trouw" waren Zaterdagmid dag naar Utrecht gekomen om van het hoofdbestuur een verklaring aan te horen in verband met alles, wat de laatste tijd over deze stichting wereld kundig is geworden. Voorzitter Coen- radi benadrukte, dat van een verde diging geen sprake was. Het gold hier slechts een verantwoording. Het hoofdbestuur stelde zijn man daat ter beschikking, doch werd na stemming (54 voor, 1 tegen bij 6 ont houdingen) door de afdelingen ver zocht aan te blijven. Hetgeen na enig beraad geschiedde. Uitgangspunt van de stichting blijft: de vrijheidsstrijd voor de Ambonnezen. GIERLIJK EN IN PRACHTIGE STIJL beklimt Gerrit Voorting aan het hoofd van een groepje de Cauberg, die gisteren, tijdens het te Valkenburg gehouden natio nale wegkampioenschap, niet minder dan 22 keer „ge nomen" moest worden. Geheel rechts onderaan, Thijs Roks uit Sprundel, die een schitterend prof-debuut maakte en op de vierde plaats eindigde. (Het verslag van de wedstrijd vindt de lezer op pag. 3). (Van onze redacteur.) QAAR ZAT ZATERDAG een kleine, gebrilde heer in het Bossche Ca sino. Een strijdvaardige professor Duynstee, die tevergeefs onder de 280 aanwezigen zijn tegenstander zochtProfessor Romme had be richt van verhindering gezonden. Daarmee heeft men denkelijk een uniek steekspel voor het forum der Katholieke intelligentia gemist. Maar gespannen heeft het er tóch! 70ALS men op een broeierige zo meravond electriciteit in de at mosfeer kan voelen, duidend op een naderend onweer, zo voelde men een flitsen in de woorden van voorzit ter F. baron van Voorst tot Voorst toen hij een niet-verwachte inlei dingsrede hield. „Wij zien", zo zeiöe hij, „dat onze zuster-organisatie de K. A. B. is uit gegroeid tot een in getal en aan in vloed machtige organisatie. Deze ont wikkeling zou men kunnen toejui chen, ware het niet, dat velen zich thans met bekommernis afvragen of deze macht en invloed niet te een zijdig wordt aangewend. Men moge de katholieke beginselen uitleggen zoals men wil, dat macht als norm mag gelden voor al zijn handelingen en beweren, valt er niet uit af te leiden. Wij wij I n dit uit groeien tot machtsformatie, af, als in strijd met onze beginselen Wel constateer ik het feit, dat alhoewel men theoretisch niet het recht betwist, openlijk critiek uit te oefenen, toch blijkens openbare re acties, degene die zich verstout open hartige critiek uit te oefenen, nog al tijd onwelwillend behandelt, om het niet sterker uit te drukken. Zeer ern stig is daarbij, flaf-'tèt nu toe niets is gebleken van enige bereidheid bij de K.V.P. om de, naar het oordeel van velen toch, althans grotendeels juiste critiek te aanvaardenDat sloeg dan direct op Romme's beschuldiging tegen prof. Duynstee als te zijn een man, die een „innerlijke bereidheid" zou bezitten tot afscheuring ener rechtervleugel van de K.V.P. ONTLADING. IV/jGR. FERON zorgde voor een zekere ontlading der gespannen atmosfeer door de actuele kwesties op een ruimer veld en tegen de ach tergrond der eeuwigheidswaarden te plaatsen. Dat was een magistrale rede en men was zo verstandig geweest, een dictafoon in werking te stellen, zo dat zijn woorden „ingeblikt" konden worden. De scherpte in de gedachten-formu lering achtte Mgr. niet ongezond, (vervolg op pag. 2) Encycliek over de missie TN DE Encycliek „Evangelii praecones" die Zaterdag is gepubliceerd, schil dert Z. H. Paus Pius XII de vervolgin gen. waaraan de „Herauten van het Evangelie" en de Rooms-katholieken in Azië zijn blootgesteld. Daarentegen constateert de Paus een verheugende ontwikkeling van het missiewezen. Het aantal missiegebieden is van 400 met 14.5 millioen katholieken tot 600 met in totaal 28 millioen katholieken gestegen. Het aantal missionarissen is van 14.000 tot 26.800 gestegen. Z. H. de Paus spreekt de hoop uit, „dat de volkeren van Korea en China, zo spoedig mogelijk niet alleen van de hen te gronde richtende geschillen en oorlogen, doch ook van die verderfe lijke leer bevrijd zullen worden, die zich slechts om de aardse goederen bezorgd maakt en het hemelse goed afwijst". De Encycliek sluit met een drin gend beroep op de R. K. wereld, met gaven en gebeden de „onverschrok ken zaaiers van het Evangelie" in hun taak te steunen. (Van onze redacteur). |_JET WAS EEN BLIJDE DAG voor het landelijke Asten, toen daar Zater dagmiddag Koningin Juliana en Prinses Beatrix vertoefden temidden van de bevolking. Om by te wonen de naamgeving en eerste bespeling van de beiaard voor Willemstad (Curasao), die vervaardigd is in de Astense klok kengieterij van Eijsbouts-Lips en die de naam draagt „De vier koningskin deren", omdat in de grootste klok de namen der vier Prinsesjes Beatrix, Irene, Margriet en Marijke zijn gegoten. gADEND in het zonnelicht van een ongekend mooie zomerdag ligt het rustieke maiktplein opgesierd door vele vlaggen en omzoomd door feeste lijk gestemde mensen, onder wie het kleurige van de vele uniformen der jeugdorganisaties. Een gejuich stijgt op, als door do luidsprekers wordt bekend gemaakt, dat ook de koningin aanwezig zal zijn. Tot het laatste ogenblik had men de ze verrassing geheim gehouden, zodat de menigte alleen prinses Beatrix had verwacht. ONBEVANGEN £EN OVATIE breekt dan ook los. als onmiddellijk na deze mededeling de vorstelijke personen het zonnige marktplein betreden. De koningin, ge kleed in een licht zeegroen linnen deux-pièces met wit veren hoedje, een ruiker bloemen in de hand. Beatrix, onbevangen wandelend naast haar moeder in een kort turkooise jurkje, itte schoentjes en blootshoofd. Vi-iendelijk groetend nemen zij plaats 'ussen de genodigden en spoedig blijkt ■lat het hier een feest gaat worden in °en echte ongedwongen Brabantse >feer. Vele autoriteiten hebben daar van mee genoten: minister ir. L. A*. H Peters, mr. dr. N. Dcbrot. vertegen woordiger van de Ned Antillen, de he ren J. W. Vermeulen en F. Engels, se cretaris van de stichting voor culturele samenwerking en vertegenwoordiger van de raad van regenten van het Curapaose museum Willemstad, waar voor het carillon is bestemd. L. Goet- zen staatssecretaris van Minuor, de griffier en het lid van de Eerste Ka mer, mr. J. van Andel en dr. H. Velt- hoven, het lid van' de Raad van Sta ten mr. J. van Schaik, prol dr. J. de Quay, commissaris der koningin in N. Brabant de burgemeester van Wouw mr. F. Hoebens en dr. J. van Heugten s. j. als oud-Astenaren benevens W. van Slobbe oud-gouvefneur van Cu- cagao. „PIEREMENT" £)E BURGEMEESTER van Asten, H. Ploegmakers, begroet de vorstelij ke gasten waarna zowel de minister als andere autoriteiten in korte toe spraken vertellen, hoe dit carillon door de samenwerking van Nederland en de Antillen is tot stand gekomen. En dan het grote moment, de klok ken van het carillon, bespeeld door de Rotterdamse beiaardier Ferd. Timmer mans klepperen hel Cura<?aos volkslied over het marktplein. De beiaard „de vier koningskin deren" stond daar opgesteld, zoals hij geplaatst zal worden te Willemstad, in de vorm van een Nederlands „piere ment". Het carillon bestaat uit 47 klokken, de grootste weegt 700 kg„ de kleinste 9 kg. (dat is de kleinste carillonklok tot heden gegoten). De basistoon is g. JEUGD EN OUDHEID MA DE bespeling is de daad aan de Astense jeugd en oudheid. De rij- dansclub voert in kleurige kledij on berispelijk een aantal gezamenlijke dansen uit en een aantal leden van het eerbiedwaardig St. Jorisgilde zwaaien de vendels. Dat was mooi, dat was Brabants en de vorstelijke personen genoten, hadden er zichtbaar genoe gen van. Ofschoon het tijdschema is over schreden, wil de koningin toch een bezoek brengen aan de klokkengieterij van Eijsbouts Lips. Dat bezoek is uitgegroeid tot een ongedwongen samenzijn zonder cere monieel of protocol. Nauwelijks is de koningin in de fa briekshal of in haar gezelschap ver voegt zich een kleine dreumes, die er helemaal niet bijhoorde en er zo maar wat rondtippeldc. De kleine meid was heel gauw in een kinderlijk gesprek gewikkeld met „die aardige dame", die er echt plezier in had. Nadat het echte gieten van een klok in ogenschouw is genomen, krijgt prin ses Beatrix een tuinklok present, een getrouwe copie van de grootste klok van de Curagaose beiaard. VOOR DE „PEPERBUS" I ANGDURIG hebben de vorstelijke gasten vertoefd bij het carillon voor de „Peperbus" .van de grote of Gertrudiskerk te Bergen op Zoom, dat in de fabriek was opgesteld en be speeld is door de beiaardier van Bal- kom. Uitvoerig liet de koningin zich de bijzonderheden van dit carillon ver tellen. Het Bergen op Zoomse carillon is thans geheel gereed. Deze week moe ten nog enige keuringen worden ver richt, waarna het ter plaatsing klaar is. Het bevat 48 klokken. De grootste klok weegt 1350 kg., de kleinste 9 kg. Gisteren heeft dc burgemeester van Bergen op Zoom het cai-illon bezich tigd. ROMANTIEK VERDWE NEN (~)OK DIT instrument, dat een prach tige volle en eensluidende klank heeft, is vervaardigd volgens de nieuw ste methode. Het is inderdaad thans zo, dat een moderne klokkengieterij veel verloren heeft van de romantiek die het gieten van klokken had in de tijd van Hemony (17e eeuw) en ook later. Alles geschiedt nu volgens de regelen van de acoustische weten schap. De klokken worden volgens de meest moderne methode gegoten en gestemd met speciaal daarvoor ont worpen electronische meetapparaten. Lang heeft het vorstelijk bezoek aan de fabriek geduurd en toen de gasten onder gejuich der bevolking Asten weer verlieten was er maar één roep: „een mooie dag, waarover men niet uitgepraat zal raken". Iets nieuws was, dat Philips de ge beurtenis over deze grote afstand per televisie heeft uitgezonden.

de Stem | 1951 | | pagina 1