16 Juli: LEOPOLD treedt af Troonsbestijging Boudewijn 17 Jnli VIERLING Mgr. Baeten Ex-S.S.-er bereidde opstand voor Rijke fantasie Familiedrama te St. Jansteen Vage verklaring van Morrison Een héél huis in nog geen 4 minuten. Eendracht Het grote besluit voor België is gevallen te Haarlem Olie onder Perzische vlag spreekt tot zijn diocesanen hulp Joego-Slavië krijgt van Y.S. „Door de eeuwen trouwin vreemd parket ms zuivere liet slaat Harris e Bruin verliest in Robinson DAGBLAD VOOR ZEELAND Haagse Brieven De 3 partijen eensgezind „Nationale verzoening" IN KOREA GESNEUVELD DE VERDWENEN DIPLOMATEN Eenieder wordt verwacht Prinses Beatrix naar Asten Iets warmer Westerling zou leider der Ambonnezen zijn VALSE PAPIEREN IK geloof niet, dat het houdbaar is een dergelijk optreden als bewust te qualificeren. Integen deel het bestaan der raden van Overleg tussen de katholieke orga nisaties in de verschillende bis dommen en de arbeid van 't Cen traal Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel overleg, waarin de landelijke leiding der verschillen de organisaties vertegenwoordigd is, wijzen nadrukkelijk op 'n gans andere instelling. iteitsartikelen. van Kerkhoven, 12 Even» hoenmakers, 14 Bogaert» winnaar) enz. iRonde van Nederland i» r achter de rug. Zij ver ten ongeluk en zónder eni- Ongetwijfeld hebben daar- ganisatoren een pluim op rdiend. Dat heeft intussen tuurder van de wagen, od bizonder prettige, maar indige wijze door de heer dé uit Botterdam over het Lderd en meer kilometer urs zijn gevoerd, zodat wij jdig en goed op de hoogte, ages konden samenstellen, t ons de vraag gesteld of ok volgend jaar weer door nden. Wij geloven het »tel- rlei redenen en dat is ook vant een zo prachtig stuk dat een week lang de be* gaande houdt van de wie- eigen land en steeds in Europa, mag beslist •lts land verloren gaan. cuit Varkenoord te Rotter- erd Zaterdag voor de bin- an de ronde-karavaan een rijd gehouden tussen van e Engelsman Harris. De werd gewonnen door van atste 200 meter in 12 2 sec. de tweede serie in 13 sec. ;n beslissende serie werd verwinning voor onze land de laatste 200 meter thans 12,8 sec. landse middengewichtbok- .n de Bruin, verloor in het te Antwerpen van de we en Ray „Sugar" Robinson en in de achtste ronde^ ning teruggekeerd ost'bare voorsprong, die V. zioh in de landscom- had vetrovend! is voor een >el verloren gegaan, door- Bmdihoveniaren twee kost- ravten aan nummer twee ranglijst moesten af in II handhaafde zijn Boor eer» duidelijke over- op Heerenween, dat nu h is uitgesloten, lijst ziet er momenteel t uit: 5 3 11 5 3 0 2 3 2 10 4 10 3 3 0 0 3 IWit II 7 15-8 6 10-8 5 8—-J 2 8—14 0 3—9 ZEVENDE JAARGANG No. 2018 fJBgavel N. V. Uitgevers Mij. Neerland!» Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda) Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr A J. J. M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 4.55 per kwartaal; per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35 Losse nummers 10 cent! Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen, worden op aanvraag verstrekt! Voor God, Koningin en Vaderland D I N S D AG 12 J U NI JL951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0-3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7S per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordt verwezen, naar de desbetreffende rubriek* Inzendingen op advertenties, welke' dé uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangem afi te. geven, worden vernietigd* Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 58, Tel. 2601,, OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Til, no.J») DE BELGISCHE MINISTER-PRESIDENT PHOLIEN, heeft officiéél bekend gemaakt, dat Koning Leopold de wens heeft te kennen gegeven 16 Juli af te treden. De regering en de partijen gaan hiermee accoord. Koning Leopold uitte deze wens in een schrijven aan de mi nister-president, dat Maandagmorgen in een vergadering der mi nisters werd voorgelezen. De Koning stelde 17 Juli voor als da tum voor de troonsbestijging van Prins Boudewijn. Z. M. LEOPOLD III Een koning gaat..,. DE PLAATSVERVANGERS hebben in Parijs drie uur vergaderd. Twee uur daarvan besteedde Gromyko aan het vertellen van „niet ter zake die nende" verhaaltjes. DE REGELING voor de paspoorten belemmeren de reismogelijkheden en bezorgen ons ernstige schade. Dit staat in een telegram van diverse transportondernemingsbonden aan mi nister Stikker. DE AMERIKAANSE admiraal Robert Carney zal worden benoemd tot be velhebber van de Zuidelijke flank van het Europese gebied. BEHALVE de „Zuiderkruis" (op 25 Juni a.s.) zal ook de „Volendam" (op 11 Juli en 7 Augustus) Nederlandse emigranten naar Canada brengen. VIJF JAPANSE oorlogsmisdadigers zijn Maandagmorgen te Los Negros (Admiraliteitslanden) opgehangen we gens in de oorlog tegen Australië be gane wreedheden. FRANSE reis-chèques, afgegeven door de Postehèque- en Girodienst, zullen behalve aan de postkantoren in Frankrijk ook betaalbaar zijn op de voornaamste stations van de spoor wegen tegen een kwart procent pro visie. DE INVALIDEN, die vanuit En geland deelnemen aan de Zutphen- rallye zullen a.s. Donderdag op het Paleis Soestdijk door H. M. de Koningin worden ontvangen. JN DE BRIEF van de Koning wordt o.m. gezegd: „Ik meen, dat de kalmte en eendracht in voldoende mate verwezenlijkt zijn om mij toe te laten de beslissing te nemen, die definitief de overdracht der konink lijke bevoegdheden op mijn zoon zal verzekeren. Het nationaal be lang en de stabiliteit van de dy nastie vergen een manifestatie van eendracht". De liberale leider Motz heeft eer der op de dag tegenover Reuter ver klaard, dat de onderhandelingen tus sen de partijen drie belangrijke kwes ties betroffen: welke titel Koning Leopold na zijn troonsafstand zal dra gen, zijn toekomstige residentie, zijn burgerlijke status en de titel van zijn tweede vrouw, de prinses de Réthy. ]WE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 1 Juni jl. in Korea aan beko men verwondingen is overleden de soldaat eerste klasse Th. J. Leende Is nit 's-Hertogenbosch. Soldaat le kl. Tb. J. Leenders werd 25 Februari 1925 geboren. Hij was ongehuwd. Hij was af komstig van het regiment Stoot troepen. R. I. P. De socialistische leider Max Bu- set verklaarde: „We verwelkomen met diepe emotie de grootheid en spontaniteit van Koning Leopolds gebaar, dat hij met edelmoedigheid maakt aan de vooravond van Bel- gië's nationale dag. Dit is een te ken van nationale verzoening en 'n goed voorteken voor het begin van Boudewijns regering. 21 Juli is de verjaardag van de afkondiging' van België's onafhan kelijkheid. Politie ontrafelde „kinder roof" in Rijsbergen TV/T A AND AGMORGEN ontvingen wij van politie-zijde mededeling, dat men nog steeds geen resultaat had bereikt inzake de poging tot ontvoe ring van twee 8-jarige meisjes in Rijs bergen. Men meende evenwel, dat gezien de „bijzonderheden" het ver haal der kleinen voor een groot deel op fantasie zou berusten. Maandagmiddag werd dit vermoeden bevestigd: naar aanleiding van de la tere verklaringen der kleinen meen de de politie een verder onderzoek te kunnen staken. Een verhaal, dat heel wat deining in het dorp verwekte, is hiermede de wereld uit. Gelukkig voor de kleinen en gelukkig voor vele ouders. Jongeman onder verdachte omstandigheden gestorven CEN DEZER DAGEN overleed te St. Jansteen onder verdachte omstandigheden de ongeveer 18- jarige de M., die voortdurend in onmin met zijn ouders leefde. Het is algemeen bekend, dat men thuis dikwijls grote moeilijkheden met Item had. Donderdag j.l. werd hij 's morgens vroeg in de ouderlijke woning dood I onder aa-n de trap gevonden terwijl Z. M. BOUDEWIJN Een koning komt..., F)E 35-JARIGE Mevr. M. Jong- bloed-van Laar, echtgenote van de 33-jarige lasser W. F. Jong bloed uit Zwanenburg bij Halfweg werd gisterenavond in de Maria- Stichting te Haarlem moeder van een vierling, bestaande uit twee jongens en twee meisjes. Volgens de eerste berichten ma ken zowel de moeder als de vier babies het goed. De geneesheer, die deze „jongbloe- dige" vierling in de wereld heeft ge holpen, dr. Aubel, had reeds geruime tijd geleden geconstateerd, dat een viervoudige blijde gebeurtenis op komst was. Dat gaf hem aanleiding mevr. Jongbloed reeds een week ge leden in de Maria Stichting te laten opnemen. De familie Jongbloed is Rooms-Ka- tholiek en met deze vierling is het aantal kinderen verdubbeld, aange zien het gezin al reeds uit vader, moe der en vier kinderen bestond: de 7- jarige Beppie, de 6-jarige Dicky, de 4-jarige Henny en de 2-jarige Harry. Waren er dus tot dusverre twee jon gens en twee meisjes, thans zijn er vier jongens en vier meisjes. hij verschillende verwondingen had. Daar als doodsoorzaak werd opge geven geweldadige dood. werd die of ficier van justitie van dit overlijden in kennis gesteld, die het lijk in beslag Liet nemen en een onderzoek gelastte. In het dorp zelf gingen over de doods oorzaak verschillende geruchten en men is algemeen de mening toegedaan, dat de ziaak niet in orde is. Door dokter Zeldtenrust medisch deskundige bij het gerecht, is Zater dag j.l. sectie verricht, welke to't ge volg heeft gehad, dat een vooronder zoek wend ingesteld. Maandag was het parket te St. Jansteen aanwezig be nevens Leidende figuren van de rijks politie en een politiefotograaf. Voorts had een reconstructie plaats. Vader en moeder d'e M. werden aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld. Vandaag zullen zij aan de o-fficier van justitie te Middelburg worden voor geleid. Naar wij vernemen zouden op het lichaam sporen van wurging zijn aan getroffen en men vermoedt, "dat achter dit overlijden een familiedrama schuilt. Hangende het onderzoek kunnen- na tuurlijk geen nadere inlichtingen ver- s-rekt worden, ma-ar het is wiel be kend, da er verschillende feiten zijn, die wijzen in de richting va-n misdrijf. ENE VERDWENEN diplomaten Bur- gess en MacLean, zijn nog altijd spoorloos. Officiéél staat men nog steeds voor een ra,Jsel. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft althans in zijn ver klaring tegenover het Lagerhuis wei nig of geen nieuws verteld. Hij zeide: Een der twee vermiste diplomaten, Guy Burgess, is onlangs uit Washing- MONTGOMERY is gisterenmorgen op het vliegveld Valkenburg geland. Hij kwam „routine-besprekingen" voeren met de Chefs van Staven. EEN WITBOEK, dat West-Duitsland deed verschijnen, handelt over alle Duitse grenskwesties. VEERTIEN organisaties hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin gezegd wordt, dat zij het wetsontwerp Toezicht op Credietwe- zen niet in het belang achten van de Nederlandse volkshuishouding. Een aantal concrete bezwaren worden daarbij opgesomd. 14 DODEN vielen toen op een onbe waakte overweg tussen Ruwer en Trier aan de Moezel een trein op een Duitse bus inreed. 18 inzittenden ver keren In levensgevaar. Irnomen om de Tilburgs» uit haar voegen, te spelen. Bern II het spel volkomen, i" ar in de achtste minuut kopt* uit eert hoekiséhop onihoud- (0—1). Geregeld, werden n op het Friesei dloel onider- maar door het te korte «pel meeste aanvallen dood. N'»1 een half uur, toert Hwrrer" paniek voetbal de zoveelste onschadelijk trachtte te ma- f men staan voor vermeend 1, waardoor de Willem II" ten dé Jong een niet te m-i*" kreeg: 8—2. De Tilburg»® werden vooral na rust alrijk, doordat d'e midden- er aandacht aan de verdedi- mk d-an aart de opbouw van ïvallen en voor Heerenveen -oen helemaal geen do-orko- ton waar hij op de Britse ambassade werkte, teruggeroepen „wegens zijn algemene ongeschiktheid". De gehele kwestie van verdere tewerkstelling van Burgess op het Ministerie van Buitenlandse Zaken had men in over weging toen Burgess verdween. De minister zei, dat de veiligheids aspecten van de zaak worden onder zocht. Het was niet in het openbaar belang deze te onthullen. Op een vraag, of de vermiste diplo maten connecties had'den met de Sov jet-Unie, antwoordde Morrison: „Ik geloof, dat dit een zaak is, waarom trent wit in dit stadium niet op de een of andere manier een voorbarig oordeel moeten hebben". Morrison verklaarde nog, dat er verder geen bevestigde inlichtingen over de verblijfplaats van de vermis te diplomaten waren ontvangen sedert het tijdstip, dat z(j te Saint Malo in Frankrijk waren aangekomen. Hij had geen bewijzen, dat zij do cumenten hadden meegenomen. PERZISCHE VLAG is Maandag op het hoofdkantoor te Abadan van de Brits-Iraanse oliemaatschap pij gehesen. De plechtigheid werd bijgewoond door een grote menigte, waaronder de nieuw benoemde gouverneur van de olieprovincie Khoezistan, Amir Alai. Later bracht gouverneur Alai bij de hoofdingang van de raffinaderij een mededeling aan, luidende: „Voor lopige raad van directeuren voor de nationalisatie der Perzische olievel den". De Britse ambassadeur te Teheran, sir Francis Shepherd, heeft verklaard, dat de Perzische olie-industrie „niet anders met goéd gevolg beheerd kan worden dan in gemeenschappelijke sa menwerking." WOENSDAGAVOND 8 uur spreekt Z.Hoogw. Excellentie Mgr. Bae ten op de kerkelijke bijeenkomst in de Kathedraal te Breda, Vrijdag 15 Juni op dezelfde tijd zal Monseigneur in de St. Jan te Oosterhout het woord richten tot de gelovigen van het Oos- terhoutse Dekenaat. De verwachting van comité Bis schoppelijk Noodfonds is, dat deze bijeenkomsten zeer druk zullen wor den bezocht. Het feit alleen reeds, dat niemand minder dan de Bisschop zelf zal spre ken over de nood, waarin het Bis dom verkeert, over de zorgen om de verwoeste kerken op te bouwen, om nieuwe te stichten, om tekorten te dekken, bewijst voldoende hoezeer het nodig is. dat alle Katholieken uit het Bredase Diocees de handen ineen slaan om te trachten aan deze nood toestand een einde te maken. Reeds meerdere malen hebben wij en van deze plaats er op gewe zen, hoe eenvoudig, hoe doodeenvou dig het is om alle zorgen het hoofd te bieden. Wanneer alle katholieken boven de 18 jaar. jongens en meisjes, mannen en vrouwen slechts minimaal één dubbeltje per week offeren kan het Bisdom aan al zijn verplichtingen vol doen, kan er hersteld en gebouwd worden, kunnen eventuele tekorten worden opgevangen. Om door gezamenlijke krachtsin spanning tot dit resultaat te komen, daarom trekt de Bisschop zelf heel het Bisdom rond, om in de Dekenale Kerken de gelovigen rond zich te ver zamelen en hen toe te spreken. Eenieder wordt verwacht, deze bij eenkomsten zijn voor eenieder toe gankelijk. Het schilderen van een huis met tien kamers in drie minuten en achttien seconden was de stunt, die schilders in Kansas City heb ben uitgehaald. Niet minder dan 114 schilders vielen op het huis aan om dit record te vestigen. Zij smeerden 91 liter verf over een oppervlakte van 8000 vierkante voet. Bij bespeling van de beiaard „De vier koningskinderen" j 'ER GELEGENHEID van de ope ning der tentoonstelling van schil derijen en tekeningen van Prinses Wilhelmina op Curacao door gouver neur Struycken, heeft dokter Engels meegedeeld dat Prinses Beatrix Za terdag a.s. een bezoek zal brengen aan Asten in Noordbrabant. Zij zal daar aanwezig zijn bij de eerste bespeling van de voor Curaqao bestemde bei aard „De vier koningskinderen". Alle Curacaoënaars in Nederland en fa milieleden van inwoners van Curagao zijn opgewekt om Zaterdag Asten te bezoeken. Breda: Speelhuislaan 155 VERKOOP VU DE HANDEL geldig Weersverwachting, hedenavond: tot Aanvankelijk vrij zonnig en droog weer. Later toenemende bewolking en voornamelijk in 't binnenland kans op een enkele regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Nog iets warmer dan gisteren. Vandaag: Zon onder 20.59 uur Morgen: Zon op 4.20 uur. Maan op 13.25 uur. Maan onder 1.02 uur. „Aanzienlijke voorraden" TJIT WASHINGTON werd gemeld, dat de V. S. bereid zijn Joego-Sla- vië „zeer aanzienlijke voorraden" wa pens en militaire uitrusting te ver schaffen. Verklaard wordt, dat de besprekin gen „volkomen bevredigend" zijn ver lopen. Deze besprekingen tussen Joego Slavische en Amerikaanse vertegen woordigers zijn gevoerd op basis van de veronderstelling, dat Tito de wa pens via de normale handelskanalen van de V. S. zal betrekken. Aan de Joego-Slavische chef van de generale staf, Popovic, werd in Washington te kennen gegeven, dat zijn land op ruime militaire steun kan rekenen, wanneer daarom gevraagd wordt, overeenkomstig Trumans pro gramma voor wederzijdse militaire hulpverlening. £)E STICHTING „DOOR DE EEUWEN TROUW", die hulp verleent aan de zaak der Ambonnezen, is in een ernstige crisis geraakt. In Mei werden te Brussel namelijk een zekere Sweerts, gewezen S.S.-er en een ambtenaar van het Nederlandse consulaat te Antwerpen, de heer Pot, gearresteerd. Zij hadden namens de Stichting maanden geleden contact gezocht en gevonden met Westerling. De oud-KNIL-kapitein was voor hen en daarmee dus ook voor de Stichting, de uitverkoren man om een opstand van de Ambonnezen in de Zuid-Molukken voor te bereiden en te leiden. ^CHTERAF bleek, dat Sweerts vroe ger door een militair gerechtshof te Tongeren bij verstek ter dood was veroordeeld en dat Pot aan het con sulaat-generaal te Antwerpen zegels en formulieren voor paspoorten heeft gestolen. Al met al bleek men te doen te hebben met een „illegaal" zaakje van bijzonder bedenkelijk karakter. Sweerts leefde de laatste tijd in Brussel onder de schuilnaam van Donk. Hij kocht onder die naam o.a. van het geld der Stichting een twee dehands Lockheed-vliegtuig van een Nederlandse slopersfirma benevens zend- en ontvangapparaten. Oorspron kelijk zou de Nederlandse piloot Nien- huis Westerling met dit vliegtuig naar Indonesië brengen. Om verschillende redenen ging dit niet door en tenslotte was de leefwij ze van Westerling te Brussel van dien aard, dat men hem liever „op een dood spoor zette". Het Bureau Zuid- Molukken zei bovendien: „Bij de ac tie kunnen we geen slagers gebrui ken". NAAR AFRIKA. ]Wf EN RAAKTE de ex-kapitein als volgt kwijt. Door zijn pension houder werd Westerling op een vroe ge morgen naar het Kamerijkse bos gebracht. Daar kwam een rode open auto, die hem naar Rijssel vervoerde. Twee Britse piloten brachten kort daarop Westerling, diens adjudant Colson, Sweerts en diens vriendin via Spanje naar Afrika. Colson keerde na twee weken terug en werd samen met de ambtenaar Pot, die voor de valse pas van Westerling had gezorgd in het bekende hotel Piet van Kempen te Brussel gearresteerd. Colson werd weer vrijgelaten, maar Pot werd als lokvogel gebruikt om Sweerts te vangen. Pot had nl. een afspraak met Sweerts: hij zou hem en Nienhuis voor hotel Sweerts met de auto (die h(j nooit verliet) oppik ken. Toen Pot niet verscheen, ging Sweerts naar binnen en trof daar twee rechercheurs, die hem prompt arresteerden. Toen bleek bovendien, dat het Bu reau Zuid-Molukken Nienhuis had af gevaardigd om Sweerts te strikken, oftewel onschadelijk te maken. De heer Pot zou geheel uit idealisme hebben gehandeld. Hij heeft de Bel gische regering verzocht hem als po litieke vluchteling te willen behan delen. VERBLEEKT.... LIOE DIT ALLES ook zij: deze twee de „Affaire Westerling" heeft aan het Bureau £uid-Molukken en aan de Stichting „Door de eeuwen trouw" en dus aan vele Nederlanders vele duizenden guldens gekost. Het aure ool rond het hoofd van Westerling be- WESTERLING duur leven.... gint lelijk te verbleken. Velen schro men niet hem met ronde woorden bjj een onmaatschappelijke groep in te delen, waarmee eerlijke lieden liever niets te maken willen hebben. De avonturier schijnt momenteel in Oran te zitten, waar 'n tehuis voor Franse ambtenaren hem gastvrijheid verleent. U)E discussie over de politieke eenheid der Katholieken, zoals die gevoerd is tussen Prof. Duyn- stee en de heer Andriessen, voor zitter der K.V.P., in de Maasbode en waarover de leiding dier partij zich, naar verluidt, thans beraadt, heeft verschillende aspecten. Op één daarvan zou lk graag eens de aandacht vestigen, ook al omdat het zich niet tot de politiek beperkt, maar betrekking heeft op het maatschappelijk leven van de Katholieken in ons land in zijn geheel. Een oplossing der moeilijk heden aan dit aspect verbonden in het maatschappelijk leven zou eveneens een oplossing betekenen van soortgelijke moeilijkheden met betrekking tot de politieke eenheid der katholieken. LIET was met een bijzondere na druk dat prof. Duynstee de K.A.B. in verband bracht met de K.V.P. en deze sociale organisatie in feite de leiding in de politieke partij der Katholieken toeschreef. Het gaat mij er nu niet om deze stelling te bestrijden, al moge ik in dit verband bijvoorbeeld deze vraag stellen: Heeft de Nijmeegse Hoogleraar wel eens kennis geno men van de positie der katholie ke boeren-organisatie? Ik wilde echter opmerken, dat deze genoemde beoordeling ener organisatie in nauwe relatie staat tot bepaalde gedachten over de belangengroeperingen in ons volksdeel. Het betreft de indruk, die bij velen gewekt wordt; n.l. dat de organisaties die de belangenbe hartiging van een bepaalde groep ten doel hebben, zich zozeer in die taak vastbijten, dat zij ook de po litiek als een belangenstrijd zien in plaats van een streven naar het algemeen welzijn. Wat inhoudt het welzijn van allen. Grof uitgedrukt: men meent in het optreden van katholieke socia le organisaties symptomen te ont waren van de oude socialistische klassenstrijd. Het heeft zin op deze gedachte nader in te gaan. Er is zonder twijfel een streven naar eendrachtige samenwerking der verschillende standen en groe peringen in ons katholieke volks deel. Maar er is ook een vraag: in hoeverre dit streven namelijk tot resultaten voert. Is met name bereikt, dat in het overleg, hetzij landelijk, hetzij re gionaal of plaatselijk, elke organi satie haar juiste plaats in het ge heel ziet? Is er nimmer onverant woord gewerkt met macht of ge tal? Is er een open oog voor de be langen van anderen, ook als de eigen situatie moeilijk is? Is er werkelijk begrip voor de waarde van iedere stand en voor de waarde van de mens behoren de tot zo'n stand? Het stellen dezer vragen mij nerzijds houdt vanzelfsprekend in, dat ze niet ais rhetorisch bedoeid zijn. Dat ze wel degelijk een ant woord behoeven. Want de ervaring heeft menigeen geleerd dat er in onze kringen in dat opzicht fouten gemaakt worden, dat op zijn minst niet steeds met tact wordt opge treden. Het gaat hier niet om het maken van verwijten. Een ieder overwege echter de gestelde vragen eens, let tend op de situatie in eigen èn andere kring. Men zal dan tot de conclusie moeten komen, dat de maatschappelijke eendracht bij de Nederlandse katholieken gebreken vertoont. -1- QEZE gebreken zullen verholpen moeten worden. En dat kan al leen als de organisaties, wier op voedende taak van grote beteke nis dient te zijn, het streven naar eendracht behartigen met alle kracht die In haar is. Want het betreft immers het zich eensgezind gedragen als ka tholieken in deze maatschappelij ke orde. Het betreft een juiste vi sie op de maatschappij, het gaat om een zuiver toepassen onzer katholieke maatschappijleer. Daarbij behoeft de eigen belan genbehartiging niet in het nauw te komen; zij zal er juist door ge zuiverd en geadeld worden. Indien met Gods hulp deze juis te begrippen hun practlsche uit werking In het leven van elke dag zullen vinden, dan is tevens één der problemen van de eenheid der katholieken in politicis opgelost: het begrip voor het algemeen wel zijn, de grondslag der politiek, zou dan gemeengoed zijn bij de verte genwoordigers van alle groepen van ons voik.

de Stem | 1951 | | pagina 1