.ex. Vertrouwen voor Minister Staf in de zielzere BREUK IN REMERS NAZI-PARTIJ I AR b 'FENS (K.V.P.): PAPxATE TROEPEN NODIG MIJNRAMP in ENGELAND Valuta-smokkelaar berecht Het gestolen Invasieplan S/EMEIVS.... m der Zaan"< Tweede Kamer behandelt Oorlog en Marine Kiest Marcel Offensief vertraagd Sammies en Billies in Old Europe Perzische olie vloeit minder onstuimig Marsch van Badenweiler Over enkele maan den televisie VN EN DAGBLAD VOOR Einde dezer week zonder pokkenbriefjenaar België Meer specialisering van rechters Droog Steun voor Militaire Tehuizen SOLO-VLUCHT over de Noordpool 14 doden, 63 vermisten BIJ ZUNDERT IN DE VAL Neo-Nazi-leider tot 4 maanden veroordeeld Persdienst van „oorlog" opgeheven Britse speurders zochten 4 jaar vergeefs Via de Omroepen [diotoestellen It kunnen maken. eren. REPARATIE..}.. t g. 2718 en 2219 tS, Ridderstraat) I Ginnekenweg; ÏEREN, Markt, Breda I. Ginnekenstraat. EM, Karrestraat; liiu m'n brevet li hele belevenis II Ik heb altijd Itoch weer een |n twee kanten: yvendien zeer dat duikers- ;>t, de Marine, lienst en het liniers is voor lemannen van onder weer als stoker Imerpersoneel) ser, marinier, enz. UWMERK" bon langs stippellijn ippen. VAW DER STEEiv ZEVENDE JAARGANG No. 2007 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181 Admini stratie 8778 Redactieraad: A F J Aernoudts. C. J. v, Hootegem. Mr Dr A. J. J M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L J. v 't Westende. Hoofdredacteur. J J. H. A Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5 40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0 35. Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. WOENSDAG 30 MET 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0 75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor je Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bij bureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56; OOST BURG, Nieuwstvaat 41, Telefoon no.jlóL DE TWEEDE KAMER is gisteren begonnen aan de Begrotingen van Oorlog en Marine, waaraan door de Minister een tweede Nota inzake het Defensie-beleid was toegevoegd. Vrijwel alle fracties gaven blijk van groot vertrouwen in de nieuwe bewinds man, ir. Staf. Overigens ontbrak het niet aan wensen, zoals over het beschikbaar zijn van parate troepen (dhr. Fens - K.V.P.), over het zuinig en doelmatig besteden van de 1.5 milliard defen sie-gelden (alle sprekers), over de militaire tehuizen (Van Vliet - K.V.P. - en v. d. Meer - P. v. d. A.) en over de paraatheid van onze luchtvloot (Vorrink -P. v. d. A.). J~)E vastberaden communistische tegenstand in de Oostelijke sec tor van het centrale Koreaanse front vertraagde Dinsdagavond het gehele geallieerde tegenoffensief. De communisten werpen snel be wegende reserves ten Zuiden van Janggoe in de strijd. aan het einde dezer week, ^zal de Bslgische grens weder om worden opengesteld voor Bra banders, die geen herinentingsbe- wjjs tegen pokken bezitten. Dat is het goede nieuws, dat Z.Exc. Alfr. de Taeye, minister voor Volksgezondheid en het Ge zin te Brussel ons mededeelde op onze vraag, wanneer de grens- maatregel tegen pokken-versprei ding zou worden ingetrokken. Dè minister zegde toe, terstond herroeping in overweging te ne men, toen wij mededeelden dat de quarantaine-maatregelen buiten Tilburg waren opgeheven en te verwachten valt, dat Tilburg zelf op Vrijdag a.s. volkomen „smet teloos" wordt verklaard nu zich de laatste weken geen gevallen meer hebben voorgedaan. Ook de Ronde van Nederland zal Tilburg als derde étappe-plaats handha ven. „U moogt wel verwachten", zeide de minister, ..dat einde de zer week de maatregel zal zijn ingetrokken." feit, dat Frankrijk's zomer haar tweedui zendste verjaardag viert, wordt zij op ontelbare plaatsen beplakt met op windende verkiezingsbiljetten. Een Parijs meisje kijk naar de aanplak biljetten van de onderscheidene par tijen op een zuil in het hartje van Pa rijs. Marcel Cachin, communistenlei der, eist ook zijn plaatsje. QP DE DUUR wil de minister van Justitie meer aandacht besteden aan de specialisering van rechters in het algemeen. Hij zou bij de benoeming van rech terlijke ambtenaren rekening willen houden met de noodzaak van meer genuanceerde belangstelling en erva ring van de leden van het college, waarin een vacature wordt vervuld. De specialisering van de kinderrech ter is een eerste stap in deze richting. Dit in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer. DE REGERING heeft aan mr. J. A. Jonkman mededeling gedaan van zijn benoeming tot voorzitter van de Eer ste Kamer. OOK ONS LAND heeft in Londen meegepraat over het Japanse vredes verdrag. Baron van Ittersum was de- legatie-leider. DE BEWAPENINGS-industrie in de Sovjet-zone (u weet wel: de fabrie ken, die volgens Potsdam ontmanteld moesten worden) is volgens een West- Duits rapport sinds 1949 belangrijk uitgebreid. DE SCHADE ingevolge verkeersonge vallen bedraagt jaarlijks in ons land ongeveer f 88 millioen. Hr. Ms. EVERTSEN wordt vanuit de Koreaanse wateren Vrijdag ter rede van Den Helder verwacht. REEDS in 19 Italiaanse (Noordelijke) provincies hebben de Christen-demo craten een duidelijke overwinning op Slechts in zes provinciale Raden ge- hielden de communisten de meerder- ®un vroegere bolwerken ais Ve netië en Milaan zijn naar rechts om gezwaaid. GROMYKO moest dit slikken van Jesstip: „U heeft op welluidende wijze over Rusland gesproken als een grote vredelievende mogend- v Fen dergelijke verklaring heert alleen waarde, als u tussen haaien gaat zwemmen. Dan kunt u die verklaring aan een kaartje om uw hals hangen. Zelfs de haai en zuilen dat niet slikken!" WE STAKING in Engeland omvat reeds 15.000 chauffeurs. De levens middelen stapelen zich op. In Londen is reeds 30 pet. minder vis te koop. De chauffeurs trachten ook de steun van de havenarbeiders te krijgen. Het wegverkeer is nagenoeg lam gelegd, DE AS-EMMER van een Haagse da me bevatte vorige week een spaar bankboekje, waarop f 700 stond en waarin 3 losse biljetten van f 100 za ten. De inhoud van de emmer rust nu ergens in Drente DE SLA-UITVOER naar België is op initiatief van Nederlandse zijde tijde lijk stopgezet. De Belgische sla bleek nl. ernstig „bedreigd" te worden. Over een week gaat de uitvoer weer door. DE COMMUNISTEN in het Saarge bied hebben het plan om alle reclame borden van Coca-cola te vernielen, „omdat die fabriek tijdens de oorlog twee bombardementen op Duitse ste den heeft gefinancierd." DE ..KOTA INTEN" is met (de laat ste) 839 Ambonnese passagiers op weg uit Indonesië naar Nederland. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Droog weer, met wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: Zon onder 20.46 uur Maan onder 15.23 uur. Morgen: Zon op 4.28 uur. Maan op 2.21 LR WERDEN behartenswaardige din- gen gezegd. Zo maakte de heer Roosjen (A.R.) zich bezorgd over de vermindering met f 5 millioen voor de instandhouding van de vloot. Ook vroeg hij, of er iets wordt ge daan om het tekort aan beroepsper- soneel bij de Luchtmacht de aan dacht heeft. De K.V.P.-afgevaardigde Fens, spreekt zijn vertrouwen uit in de nieu we minister. Hij zegt inschakeling van West-Duitsland in de Europese ver dediging noodzakelijk te achten. Het Europese leger, instrument ter bevor dering van politieke en economische eenheid, mag naar zijn mening geen der inspanningen der West-Europese landen vertragen. Maar een Europees leger is slechts aanvaardbaar in At lantisch verband: het mag niet ten dele een nationaal leger zijn met een contingent voor een Europees leger. Het is duidelijk, zo meent de heer Fens, dat ons land geen vijf parate divisies onder de wapenen kan hou den. Men zal echter iets moeten heb ben om een eventuele overval op te vangen. Men moet dan ook zo snel mogelijk over parate troepen kunnen beschikken. Hij prefereert een parate divisie boven een 2/3 divisie. Ook vraagt de heer Fens inlichtin gen over de taakverdeling der Staats secretarissen en hij wil graag weten, of het nu toch de bedoeling is te ko men tot één Ministerie van Landsver dediging. Tenslotte bepleit hij met veel klem de goede zorg voor de gees telijke belangen van onze militairen, nadat hij nog gevraagd heeft of de Regering in het rapport van de En quête-commissie aanleiding vindt om de positie (welke positie?) van gene raal Kruis nader te bezien. DE LUCHTMACHT. U\E HEER VONK (VVD) zegt zich niet te kunnen opvijzelen tot alge hele gerustheid. Ook hij stelt de pa raatheids-noodzaak der troepen in het licht. Vorrink (P. v. d. A.) toont zich voorstander van een personele unie tussen Oorlog en Marine. Ernstig vraagt hij zich vervolgens af, of het gerucht, dat slechts 20 pet. van onze vliegtuigen gereed zijn voor gevechts actie, op waarheid berust. Indien dit zo is, dan zou hij moeten spreken van een onverantwoordelijk beleid. De heer Janssen (KVP) bespreekt enige organisatorische kwesties, o.a. aanschaffing van materiaal. De heer Vermeer (P. v. d. A.) bepleit militai re tehuizen voor alle richtingen en vraagt inlichtingen over de Nationale Reserve. Hij wil graag weten, hoe de ze in het nationale verdedigingssys teem past. De heer Weiter (KNP), vraagt bezuiniging van de Staat, waar van de bevolking geëiste offers in veel gevallen de grens van het rede lijke hebben overschreden. Hij vindt de voorgestelde f 1.5 milliard teveel. Korthals (VVD) breekt ean lans voor het instituut „Steun Wettig Ge zag", waarna d» heer van Vliet (KV P) de subsidieregeling voor de mili taire tehuizen bespreekt. Het bedrag voor de katholieken wil hij f 7000 ho ger hebben, zodat het gelijk komt te liggen met wat de protestantse te huizen ontvangen. De heer Van Vliet ontwikkelt ook bezwaren tegen de huidige regeling voor de voorziening in de woningbe hoefte van militairen. Uitvoerig gaat hij in op de regeling der kostwinners vergoeding voor mariniers, welke tot z.i. ongewenste consequenties leidt. 70WEL MOSSADEQ, de Perzische premier, als Morrison, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, schijnt iets te gaan voelen voor „olie op de Perzische golven". De laatste heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland bereid is „onder bepaalde voorwaarde een vorm van nationalisa tie der olie-industrie goed te keuren". Hij is niet afkerig van onderhande len. zo zei hij nog eens met nadruk. Mossadeq van zijn kant blijkt nog altijd nationalisatie te willen uitvoe ren. Hij is echter bereid de toestand met de twee door de Britse Regering beng'mde leden van de 12 man tel lende bestuurscommissie van de maat schappij, Lord Alan Broke en Sir Thomas Gardiner, in Teheran te he spreken. Ook zei hij niet het plan te hebben met geweld de maatschappij over te nemen. Inmiddels werd de Staat van Beleg in het olie-gebied voor twee maanden verlengd. QAPTAIN CHARLIE BLAIR, een 41- jarig gezagvoerder van de Pan- Americain Airways, is gisteren 2 mi nuten voor vier (pl. tijd) met zijn een-motorig toestel, de Mustang ,.Ex- calibur III"', uit Bardufoss in Noor wegen vertrokken voor een record solovlucht over de Noordpool. Tien uur later hoopt Blair, die met een tijd van 8 uur het transatlantische record op zijn naam heeft staan, in Alaska te landen. Dan zal hij een non-stop-vlucht van 5400 km. achter de rug hebben, waar van een groot gedeelte wordt afge legd op 25.000 voet hoogte bij een temperatuur van 40 graden Celsius onder nul. 7 W ARTE GASWOLKEN en een driehonderd meter dikke muur van puin beletten Dinsdagavond de reddingsploegen de mannen te berei ken, die door de ontploffing van Dins dagmorgen in een kolenmijn te Easington werden ingesloten. Dinsdagavond is in een officiële ver klaring gezegd, dat 78 mijnwerkers door de ontploffing waren ingesloten. Een man werd ernstig gewond uit de mjjn gebracht, van veertien anderen is bekend, dat zij om het leven kwa men. Nog 63 mannen worden ver mist. De ontploffing vond plaats op het ogenblik, dat de dagploeg de nacht ploeg afloste, waardoor zich tweemaal zoveel mannen in het gedeelte van de mijn, waar de ontploffing zich voordeed, bevonden dan normaal. Er is bijna geen gezin in het mijn dorp, waar niet een familielid word. vermist. Zwijgend wachten vrouwer. en moeders van de vermisten bij de ingang van de mijn op nieuws. Dins dagavond werd bekend gemaakt, dat er maar weinig hoop is, dat de vermis ten kunnen worden gered. Koning George heeft de afdeling Durham van de Nationale Kolenraad een sympathiebetuiging gestuurd. NOG MEER SLACHTOFFERS? FYINSDAGAVOND is bekend ge- maakt, dat een lid van de red dingsploeg tijdens de reddingswerk zaamheden is overleden. Mogelijk is het aantal bij de ramp betrokken Gedurende de laatste dagen zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Europa aangekomen. Zij werden J ontscheept in de haven van Bre- men. De Amerikaanse vierde in- fanterie-divisie in de regen, na J ontscheping van „The General Alexander Patch" in Bremer- i Haven. mijnwerkers groter dan eerst werd gedacht. De Kolenraad h/jeft ver klaard, dat er moeilijkheden zijn om het aantal der mannen, die in de mijn zijn, te controleren. r)E AMSTERDAMSE étaleur S. kon maar geen toestemming kragen tot emigratie. Daarom probeerde h\j door middel van valuta-smokkel een klein kapitaaltje in het buitenland te vergaren. Dit vertelde hij gisteren als verdachte aan de Officier van Justi- ie, mr. Temmink, te Breda. De 30-jarige étaleur trachtte op 6 April bij Zundert de grens te passe ren. Zijn auto werd door de douane letterlijk „open gehakt". Uit geheime bergplaatsen kwamen te voorschijn: 2000 Belgische franken, 400 Zweedse (Van onze correspondent) [-{ET gebeurde op 20 Juli 1944. Een groep Duitse generaals, wetende dat de oorlog verloren was en verder bloedvergieten 'n misdaad zou zijn, had een aanslag op Hitier beraamd. Terwijl kolonel vonn Stauffen- berg de aanslag op Adolf Hitler zou plegen, zouden generaal Beek en von Witzleben en maarschalk von Kluge de macht in handen nemen en o s naas'e raedewerkers uitschakelen, waarna onmiddellijk vredes- aelJal"ielingen zouden worden geopend. De bom explodeerde in Hit- ""."fdkwartier in Oost-Pruisen. Men kent de geschiedenis: Hitier gedood, doch niettemin werd door een telefoontje van von S de revolutie-machine in beweging gezet. De dood van Hitier werd aangekondigd en Remer kreeg op- ^?,CiI0mJ u els te arres*eren. Hij deed alsof hij het bevel zou tor °T^fn' °C!1 Vaa,rschuwde onmiddellijk de propaganda-minis- ruv win h A.de aanslaS was mislukt en vocht met de nov mftn muur: HlJ moest Steunpunten hebben. Remer, toen nog majoor, zou zijn uitkomst zijn. «1.5,1 Führel' is niet dood. Hij is slechts zeer licht gewond. Ik zal het u bewijzen door hem aan de telefoon te vragen. Nauwelijks één minuut later kwam de verbinding, die later van histo rische betekenis zou blijken te zijn, tot stana. Vanuit Oost-Pruisen sprak Hitier: „Bent u majoor Remer? Herkent u mjjn stem?" „Jawohl, Mein Führer." „Ik ben zeer licht gewond en ik draag enige dagen de macht over aan u. De generaals zijn u gehoorzaam heid verschuldigd. Ik benoem u tot generaal. Arresteer de schuldigen. De strijd gaat voor!" „Jawohl, Mein Führer!" Ernst Remer salueerde voor de fo to van Hitier. Hij voerde zijn opdracht uit en velen moesten zijn trouw met hun leven betalen. EN LAARZEN Mazies noch Duitsers zijn deze daad van Ernst Remer vergeten. Hij kreeg een aureool, dat hem voorbe stemde tot chef ener nieuwe Nazie groepering. Het zou misdadig zelf bedrog zijn zijn sympathie in Neder- Saksen en alle andere streken van West- en Oost-Duitsland te misken nen. En voor een deel is hieraan ook de snelle opkomst van de S.R.P. te wijten. Hij copiëert getrouw. De pro paganda voltrekt zich in de Göbbels- stijl. De vrouwen worden georgani seerd in groeperingen, die precies overeenstemmen met de N.S. Frauen- schaft; het Reichsfront lijkt nauw keurig op de S.A. Het telt ai 10.000 personen, die een uniform dragen, be staande uit een windjack, zwarte rij broek en laarzen. In afwachting van iets doelmatigers zijn ze bewapend met een gummiknuppel. De Reichs- jugend is een getrouwe copie van de Hitlerjugend en zelfs de Bund Deut- scher MSdel is opnieuw in het leven geroepen. Men probeert steeds de ver gaderingen te omlijsten met muziek. Dan wordt altijd gespeeld de marsch lievelingsstuk van Badenweiler, het van Hitier. In Celle sprak Herr Doctor Dorls. Na een historisch overzicht (a la Hit ier) beweerde hij woordelijk het vol gende: Ons programma bestaat er uit om al het goede uit het nationaal-so- cialisme over te nemen. Negentig percent van de ideeën van de Füh rer waren uitstekend en over de tien percent restant kan geredetwist wor den. Volksgenoten, gij en wij zijn niets, ons volk is alles. Als we dat voor ogen houden, zullen er voor het gefolterde Duitsland betere, mooiere tijden aanbreken. Terug naar onze oude kracht, terug naar onze oude macht via de eenheid van het Reich." OUDE BEKENDEN Liet ia al zeker, dat Remer contac- ten onderhoudt met „buitenlandse vertegenwoordigers", die aldaar te zijner tijd pro-nazie groeperingen moeten stichten. Bewezen is het con tact met Skornezy, de S.S.-er, die Musolinie bevrijdde en met Leon De- grelle, de Belgische Rexistenleider. Men vermoedt ook, dat contactpunten bestaan tussen Martin Borrmann, de opvolger van Hitier, thans in Zuid- Amerika vertoevende en Dorls. De bezettingsautoriteiten vrezen voorts, dat de beweging van Remer de com munisten uit Oost-Duitsland wind in de zeilen wil blazen, teneinde de één wording te verwezenlijken. Als zoda nig wordt de verklaring van Remer althans uitgelegd, dat hij zelfs met de duivel zal samenwerken om deze eenheid te verkrijgen. BREUK. leiding in verbinding met Oost- Duitsland staat. HET GEVAAR Liet is gevaarlijk om Remers groe pering te kleineren. Over Neder- saksen is ze sterk intensief verspreid. Zelfs in kleine dorpjes heeft ze haar kernen. Een deel der Duitse pers wacht, tussen de regels door, belang stellend af. Ais de S.R.P. zich ook in de andere West-Duitse staten weet te ontplooien en dat mag men gerust aannemen dan wordt er een nieu we, gevaarlijke situatie geschapen, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. De democratie zal moe ten bewijzen, dat zij uit voorbeelden lering weet te trekken. Remer zelf is thans veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, in verband met belediging van de West-Duitse Bondskanselier Ade nauer. kronen, 24 dollars en 2325 Ned. gul- j de'ns. De Officier vond dit bij elkaar j nogal veel voor een étaleur, die bo vendien een auto reed, waarvan de eigenaresse een vrouw uit Engeland bleek te zijn, die daar bij een smokkel (per rubberboot) van 2000 horloges uit Nederland betrokken is geweest. Dat de spaarzame étaleur ook nog een duur leven in nachtclubs en dan cings kon leiden, vond de Officier niet minder een merkwaardige om standigheid. Hij eiste dan ook een ge vangenisstraf van 4 mnd. en confis catie van de „buit". Hoewel mr. Drion aanvoerde, dat de methodes van S. er niet op wezen, dat men hier met een beroepssmokkelaar te doen kon hebben, luidde de ver oordeling: 2 maanden zonder aftrek en verbeurdverklaring van het geld. Bezuiniging r\P INSTIGATIE van generaal-ma- joor Hasselman worden, naar we uit betrouwbare bron vernemen, de laatste tijd op het ministerie van Oor log vrij drastische bezuinigingen door gevoerd. Zo verhuisden reeds ver scheidene „administratieve kapiteins" naar de troep. Een der allerjongste maatregelen I echter heeft min of meer een opzien- barend karakter: de gehele Persdienst] is opgeheven. In de toekomst zal wor- den volstaan met de service, die de (gekortwiekte) Legervooiiichtings- dienst te bieden heeft. deze gedachte grond heeft, bleek gisteren toen bekend werd dat zich in Rijnland en Westfalen een „Duitse Groep" van Remers partij heeft afgescheiden, evenals de jeugdorganisatie „Rijksjeugd". Deze breuk zou veroorzaakt zijn door het vermoeden, dat de partij- [N NOVEMBER 1941 was men in Londen gereed met een invasieplan in Normandtë. Churchill kreeg persoonlijk de ultra-geheime papieren, overhandigde die aan de Minister van de Vloot, welke op zijn beurt de brand- en inbraakvrije safe op zijn eigen bureau te baat nam om de ge heimen te besehermen. LIET BUREAU werd bewaakt. de safe werd bewaakt en de papieren werden bewaakt.U de verbijstering te beschrijven van de ingewijden, toen bleek, dat de documenten op een kwade mor gen verdwenen waren, is niet te doen! Vier jaar lang hebben zeer spit se geesten van de Intelligence Service de meest vernuftig saam- geknoopte spionnagenetten trach ten te ontwarren. Heel Engeland werd uitgekamd, in Berlijn werk ten de doorgewinterde speurhon den, doch alles bleek tevergeefs. De enige conclusie scheen te zijn: Hitier heeft de papieren. Ondanks dit alles kwam de oor log voor de geallieerden tot een goed einde. Churchill en diens Vlootminister verdwenen van het tapijt en de bureau-ruimte inclu sief de safe werd in gebruik ge nomen door een gloednieuwe La- bour-bewindsman. Zijn eerste maatregel was: grote schoonmaak in het stoffige bureau, waarbij ook de brandkast een beurt kreeg. Een werkster klopte ijverig een der laden uit, toen zij plotseling een pakje papieren zag vallen: liet Britse invasieplan was terecht! Nog zelden zal een geheim zo goed bewaard zijn gebleven Niet de critiek op menselijke feilen doch de zin voor het mysterie der Kerk is belangrijk"' JTR is dezer dagen een driedubbel nummer van ..Actio Cafholi- ca" verschenen dat onder boven staande titel afzonderlijk als boekwerk is te verkrijgen Het is zeer duidelijk geschreven naar aanleiding van een ander boek dat vorig jaar verscheen onder de titel „Onrust in de zielzorg", waar in een aantal priesters en leken, ..die weinig met elkaar gemeen hadden, dan een oprechte belang stelling voor en ernstige be zorgdheid omtrent de zielzorg in Nederland, enkele fundamente le problemen aan de orde stelden, die schuil gaan achter de onafge broken klachten van de leken over een volijverige zielzorg". De schrijvers van het onderha vige geschrift hebben tegen het eerste toch wel ernstige bedenkin gen. Zij plaatsen voorop een hoge waardering en wel verre van te willen afbreken willen zij om met een beeld van de Paus te spreken, samen met hem, steen voor steen de stevige muur opbou wen, waarvan het geluid der ge beurtenissen, die er tegen slaan, zich in een spontane echo weer kaatst. Zij menen, dat de schrijvers van „Onrust" geslaagd zijn In hun po gen de noodzaak van een ernstige bezinning meer bewust te maken. Zij menen echter ook, dat hun streven naar weergave van de zielzorg in deze tijd stellig aanvul ling behoeft. De vraag is, of voor de zuivere bepaling daarvan er geen andere meer objectieve bronnen zijn dan de klachten der leken. Ook de priesters hebben hun klachten, doch wat veel voornamer is, is de vraag of klachten de eerste stem men zijn die gehoord moeten wor den, als een zuiver beeld van het wezen moet worden verkregen. ^y/OOR een beschouwing van de zielzorg In deze tijd is van veel meer belang dat de Kerk weer ge zien wordt als het groot mysterie van een nimmer op te jagen, nooit te beangstigen, onkwetsbare, onoverwinnelijke, tegen de poor ten der hel opgewassen Kerk. Als in 1146 St. Bernardus aan priesters en kerkvolk van Spiers en Keulen een manifest zond om ze te mobiliseren voor de tweede Kruistocht, begon hij: „Broeders nu is het de gunstige tijd, dit zijn de dagen die druipen van genade. De aarde heeft een schok gehad en staat te trillen, want de God des hemels dreigt zijn aarde te verliezen." Wat in 1146 gold van het Heilig Land. dat geldt in 1951 van de gehele aarde: God dreigt haar te verlie zen. Maar terwijl allerwegen de Kerk bedreigd wordt door mensen, die ijverig werken om de basis zelf van de Katholieke godsdienst en van de christelijke eredienst te vernietigen, zegt de tegenwoordige Paus. als die strijd een hoogtepunt bereikt in het drama met Kardi naal Mindzenty: „De Kerk volgt met ontroering wat thans ge schiedt. Maar toch blijft zij rus tig!'' Die mysterie en wellicht mystie ke rust der kerk zal soins kalme rend en sussend, soms bewegend en beroerend werken, naargelang Gods Geest werkt in leiding en le den. Zij is iets heel anders dan de onrust der ongedurigheid, dan de angst en de gejaagdheid. Het zichtbare verval in de Kerk mag niet onderschat, doch een onvermoeibaar speuren naar het verborgen herstel en naar de stille bloei, is van oneindig hoger waarde dan het alsmaar klagen over menselijke tekorten in de zielzorg, omdat het veel hechter is verbonden met het ware wezen van de Kerk. dat veeleer in wor ding dan in verwording is. Kardi naal Suhard zegt: „De huidige el lende is noch een ziekte nog een aftakeling van de wereld. Zij is een groeicrisis". Als wij dit willen zien, moeten wij temiden van al le duisternis open oog hebben voor het dagelijks ontluikende lente leven van de altijd jonge Kerk. Het looflt de moeite hierop nog nader in te gaan. JOS. VAN CAMPEN, pr. VEER waarschijnlijk zullen de Om roepverenigingen eind Augustus beginnen met regelmatige uitzendin gen van televisie-programma's. De besprekingen met de regering zijn thans in een stadium gekomen, welke een groot optimisme wettigt. Iedere Omroepvereniging heeft reeds twee medewerkers aangewezen om naar Engeland te gaan cn zich daar met de televisie-practijken ver trouwd te maken. De acht toekomsti ge specialisten (voor de KRO: J. Delf gauw en B. Mettrop) zullen bo vendien 'n BBC-opleidingscursus vol gen van drie weken.

de Stem | 1951 | | pagina 1