m en financiers BALLONVAART IN O Z. VLAANDEREN In stuurloze kano op zee Is het hoogtepunt bijna voorbij? Benelux-idylle op „Anneville" Werkvergadering van economisten Na zes /aar Man doodde zijn echtgenote Weer communis tische tegenstand Jong ens forceerden bunker Gevechten tussen Syrië en Israël Laatste voorstel van Westerse Drie GEEN pokken in Breda Brutale juwelendiefstal Ernstige aanrijding bij Bergen op Zoom 8 DAGBLAD VOOR ZEELAND m Mr. Dr. JASPAR: BESPREKINGEN IN UITSTEKENDE GEEST GEDEELTE VAN DE 25000! Hulst heeft de primeur De vijand wordt weggevoerd Duitser, uitgeput en met één been, gevonden Zg lopen nu met explosieven rond Vrij warm BRANDMELDING PER K.L.M. De pokken-epidemie in Tilburg Sublieme prestaties van medische diensten Oorzaak onbekend Koppigheid in smok- kelwereld OM 4r ZEVENDE JAARGANG No. 1986 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778 Redactieraad A F. J Aernoudts, C J. v Hootegem. Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr. 8 B L de Rechter, L J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5 40. per week (uitsluitend bij niet- postbestellingl f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G M E I 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen i 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen I 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke dé uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (B ij b u r e a u x: TERNEUZEN, Noordstraat 56, OOST BURG, Nieuwstiaat 41, Telefoon n |V/JEN ZAL HET DE VOORZITTERS van de Benelux Commissies moeten toegeven, dat z(j goede weerprofeten zijn en op reële wijze het nuttige met het aangename weten te paren. We beleefden Woensdag op het hotel-landgoed „Anneville", aan de zoom van het zich, als in haast, met jong groen omtoverende Ulvenhoutse bosch, een van de eerste heerlijke Lentedagen. In ditzelfde, door zonovergoten buitengoed, waar zes jaar geleden onze Koninklijke Familie de eerste Lentedagen beleefde op de gedeeltelijk be vrijde vaderlandse bodem, had de Bcnelux-werkcommissie haar periodieke bijeenkomst belegd. Van deze gelegenheid maakten de Belgische vertegenwoordigers gebruik om even een wandelingetje te doen door de tuin. We ontmoetten Baron W. C. Snoy d'Oppuers, secretaris-ge neraal van het Ministerie van Econ. Zaken te Brussel, de heer Suetens, Ambassadeur in algemene Dienst van Buitenlandse Zaken, de heer Hopchet, dir.-generaal voor Invoerrechten en Accijnzen, Burggraaf du Pare, Ge- zantschapsraad van Buitenl. Zaken, de heer Vanhurck, dir.-generaal van de Belgische Schatkist, de heer An- siaux, directeur van de Nationale Bank van België en de heer Kremer, Raad van het Luxemburgse Gezant schap te Brussel. In de hal van het hotel bemerkten we tenslotte Mr. Dr. E. Jaspar, se cretaris-generaal van de Benelux- Unie, zoals steeds druk in de weer. Want hoewel de vergadering werd voortgezeten door de heer Spierenburg was de heer Jaspar met de algemene organisatie belast. Hoewel de Pers bij deze vergade ring niet uitgenodigd was, stond de heer Jaspar ons aanstonds met zijn bekende welwillendheid te woord. "TEMIDDEN van groen, bloemen en juichende vogels, zaten financiers economisten rond de vergadertafel of discussieerden al wandelend door de lommerrijke dreven en over de zacht- groenende grastapijten. Van Nederlandse zijde ontmoetten we de heer D. P. Spierenburg, Dir.- Gen. voor de buitenlandse betrekkin gen van het Ministerie van Economi sche Zaken, in druk gesprek met Prof. D. Keesing, Raadsadviseur van het Ministerie van Financiën. In een schaduwrijk hoekje troffen we Mr. v. Kleffens en dr. van Oorschot, direc teuren voor Buitenl. betrekkingen van het Min. van Economische Zaken. De vergadering, die om vier aan ving, werd om zes uur even onder broken, daar de Ned. afvaardiging af zonderlijk over één punt van de agen da overleg wilde plegen. MINISTER STAF heeft aan het Ka merlid Bruins Slot meegedeeld dat zich in het kamp Wittenberg 20Ó mi litairen (en dus niet 3, zoals eerder werd bericht) hebben misdragen. De minister is het dan ook volkomen eens met de genomen maatregelen. DJAKARTA, althans de gemeente raad van deze stad. zou graag mr. Roem ais nieuwe burgervader hebben. Andere candidaten: dr. Gani en mr. Assaat. MACARTHUR heeft verklaringen af gelegd voor enkele Senaatscommissies Het meeste van wat hij heeft ver klaard wordt voorlopig geheim gehou den. HIROHITO, keizer van Japan, heeft een bezoek gebracht aan Ridgway. Hun gesprek duurde een uur. De SJAH VAN PERZIE heeft het na tionalisatie-decreet inzake de olie on dertekend. Waarnemers noemen het: -Dit is het doodvonnis voor de An- glo-Iraanse maatschappij". WEST-DUITSLAND is als gelijkbe rechtigd lid van het Ministers-Comi- te te Straatsburg opgenomen. HET FESTIVAL of Britain is giste ren door Koning George plechtig ge opend met een toespraak. De Konin gin, Prinses Margaret en haar Gemaal, het voltallige Kabinet en millioenen belangstellenden waren aanwezig. DRIE BROERS, Raymond, Derek Valentine Kinne uit Leeds hadden een verdrag gesloten, dat ieder vrijwillig de plaats van een andere, als hij in Korea zou sneu velen, zou innemen. In October sneuvelde Raymond en Woensdag werd bericht ontvangen, dat De- rek, die daarop naar Korea was m„a!n' vatmist wordt. Valentines hem echter over- te melden! als vrijwiUi®er BLIKSEM-INTERVIEW. LIET BETREFT hier een van de pe riodieke werkvergaderingen van de Benelux-Commissies, zoals die re gelmatig plaats vinden met het doel alle hangende kwesties op te lossen of de oplossing ervan voor te berei den, die het pad moeten effenen naar het definitief Unieverdrag. Principiëel kan over de behandelde onderwerpen niets gezegd worden. Zij zijn ook niet uit verband te rukken, want zij vormen tie voortzetting van vroegere besprekingen. Van welke aard de onderwerpen zijn, valt trou wens voldoende af te leieden uit de belangrijke vertegenwoordigers dei- betrokken landen. Concreets kan ik u dan ook niel mededelen, zegt ons de heer Jaspai Het enige wat ik u zonder enige di plomatieke bijbedoeling kan verkla ren is, dat de besprekingen in een „uistekende geest" verlopen en dat ze de beste beloften inhouden voor de toekomst. Het verhogen van de discontovoet in Nederland noemde de heer Jaspar een zeer verheugend feit en 't praat je, dat in het Schuman-plan een ge vaar zou schuilen voor de Benelux, verwees hij met een breed gebaar naar het land der fantasieën. „En de Kanalenkwestie"? tipten we even aan. Die blijft hier volledig onaange roerd, het is een kwestie die we bui ten de Benelux wensen te zien oplos sen. Ons flits-interview was teneinde, want de heer Jaspar haastte zich naar binnen, waar de vergadering werd voortgezet. Toen om half acht de vergadering eindigde en we de terrastrappen van „Anneville" afdaalden, viel ons oog op de parkeerplaats, waar de Belgi sche en Nederlandse officiële en par lementaire autoplaten als een mo- zaiek gegroepeerd stonden. Was dit misschien ook een symbool van de groeiende belangenverstrengeling, waarvoor hier temidden van de lente- weelde de grondvesten werden ge slagen? We willen hopen, dat, als bij het vallen van de bladeren, de Benelux- autoriteiten opnieuw hier op „Anne ville" zullen vergaderen, het zaad van de tussentijdse werkbijeenkom sten de vruchten zal hebben afgewor pen, die de „uitstekende geest" van deze bijeenkomsten, belooft. Zes weken oude moord opgehelderd LIET IS de Eindhovense recherche gelukt klaarheid te brengen in 'n tot nog toe onbekende moordzaak, waarbij de 29-jarige vertegenwoordi ger W. zijn eveneens 29-jarige echt-' genote om het leven heeft gebracht. Ongeveer een week voor Pasen heeft de man, naar thans is gebleken, 2 ampullen rattenvergif in een voor zijn» vrouw bestemd glas melk ge daan waarna zijn echtgenote 5 weken later is overleden. Zij was moeder van drie kinderen en verwachtte het vierde. Uit corres pondentie is gebleken, dat de dader betrekkingen had aangeknoopt met 'n Belgische serveuse in Brussel. W. eeft, nadat hij op 25 April was ge- rresteei-d, gisteren een volledige be kentenis afgelegd. 7ONDAG 6 Mei (Kermis-Zondag) heeft Hulst een primeur. De be kende ballonvaarder, de heer J. de Vogelaer, uit Brussel, die reeds meer malen in ons land opsteeg en daar mede een groot succes behaalde, zal met een grote luchtballon van meer dan 700 m3 inhoud opstijgen vanaf het terrein van de heer J. Boel, gele gen aan de Glacisweg nabij het ge meentelijk sportpark te Hulst. Dit evenement wordt georgani seerd als onderdeel van de festivi teiten in verband met het 150-jarig bestaan der Kon. Stedelijke Harmo nie en alle mogelijke voorzorgsmaat regelen zijn getroffen om de organi satie in goede banen te leiden. De gemeente verleende alle mede werking - er werd naar het terrein een extra gasleiding aangelegd - en het zal 'n interessant gezicht zijn, voor velen om het vullen van de ballon bij te wonen. Vele scholen zullen dit evenement bezoeken, ter wijl des middags voor de opstijging duizenden mensen in Hulst verwacht worden. Door de politie zullen uitge breide voorzorgsmaatregelen geno men worden om de opstijging en af zetting in goede banen te leiden. De Kon. Stedelijke Harmonie zal op het terrein concerteren. De opstij ging vindt omstreeks 3 uur plaats; de vulling van 10 uur tot 12 uur vm. Enkele leden van de harmonie zullen de toeht in de mand meema ken en men is benieuwd, waar de ballon terecht zal komen. Aan deze ballonvaart wordt door de fa. Borghstijn een speciale attractie verbonden. Er worden nl. briefjes uitgewor pen in 3 verschillende kleuren en wie het eerst met de drie kleuren zich aan de winkel in Hulst meldt, wint een prijs ter waarde van f 50.-. Bovendien zijn er nog 5 andere prij zen. Voor de jeugd een attractie apart. Kermis-Zondag is nu in Hulst Bal lon-Zondag en ongetwijfeld zullen duizenden naar Hulst gaan om dit evenement bij te wonen. HOE DRUK HET GEWEEST IS op het intern, criterium te Etten, waar uit Wim van Est met grote voor sprong zegevierend te voorschijn kwam, bewijst dit beeld, nabij de fi nish genomen. Zes renners onderne men hier een uitlooppoging, die zou mislukken, zoals alle andere met uit zondering van die laatste van Wim van Est, in de slot-ronde! ten tankpatrouille van de V. N. is ten Noordoosten van Seoel op krachtige tegenstand gestuit. Dit was de eerste maal in vier dagen. Verbindingsvliegtuigen, welke met de patrouille samenwerkten, signa leerden nog andere grote groepen van de tegenstander en vroegen luchtaan vallen uit te voeren. Volgens een schatting van het Amerikaanse Ministerie van Defensie hebben de Chinezen en Noord-Korea- nen in de eerste week van hun hui dige offensief (22 tot 29 April) 50.000 man verloren. :AL verder wijkt de bevrijdings- datum terug in de historie en in de herinnering. Zes jaar is het nu al geleden, dat liet bericht om- ,'trent de algehele capitulatie der Duitsers ons als het ware electn- seerde en de vreugdevonken eruit liet spatten. In de afgelopen zes jaar is alweer zo veel gebeurd Toen we onze honger naar be hoorlijk voedsel en onze honger naar vrijheid hadden gestild, gin gen we weer allerlei andere din gen belangrijk vinden. ver meerderden onze behoeften en eisten we steeds meer van het ie ven. En als dat dan allemaal niet naa' wens verliep, vervielen we weer in die gezellige kankerstem ming, waarop we als een van on ze nationale karaktertrekken groot gaan. Wat kunnen we het die suk - kels van „hoge heren" toch fijn zeggen! Wat zouden wij het op hun plaats toch veel beter hebben gedaan! ryCH, we weten, dat het wijd om zich heen grijpende gevoel van ontevredenheid ook diepere motieven kent. Dat er waarachti ge onvoldaanheid is wegens de ver le gemiste kansen, om een hech tere nationale eenheid, een stevi ger broederschap tussen de stan der der samenleving op te bou wen. Vooral leeft diep en smarte lijk het besef, dat de vrede, welke wij zes jaar geleden wonnen, geen cehte vrede werd, dat een andere tyrannie ons bedreigt, niet minder wreed, niet minder goddeloos. En de ontmoedigende vraag stijgt naar de lippen: Was al ons lijden en strijden van de jaren 1940— 1945 vergeefs? T")E SCHIPPER van de kotter GO 27 G. 't Mannetje, heeft ongeveer 7 a 8 mijl ten Westen van Schevenin- gen een kano aangetroffen welke half vol met water was gelopen. In de ka no lag een totaal uitgeputte Duitser. De man had één been. Hij was Maandag jl. van Hoek van Holland naar zee vertrokken met de HET GESCHIL» tussen de ïpa garant verkllfrd M*iB heeft dU de rn,blflae «™«menV7 mffiioen dollar Griekse E C A c- kenland zal tot dat bedrag bestSlin' gen doen in België. oestellin- BINNENKORT is er een „vredesver klaring" van de V. S„ Engeland Frankrijk inzake Duitsland te ver" wachten. Dit verklaarde dr. Kreke ier, de Duitse consul-generaal te New" York. IERLAND zal geen Marshall-hulp meer ontvangen. Op de begroting prijkt een bedrag van 50.000 pond surplus. EEN SEINHUISWACHTER, A. Blaauwbroek te ErmelO, kocht on langs een oude viool voor het bedrag van een kwartje. Laat experts nu be weren, dat het instrument een echte Stradivarius is. DE NOVELLE „De porseleintafel" van het Boekengeschenk 1951 blijkt te. 2ijn geschreven door Olaf J. de Lan- 5 Win de 5078 inzendingen had ven er slechts 511 de naam van de schrijver geraden. LEN TROEPJE Amsterdamse jon- gens, naar schatting ongeveer 20, heeft gisterenmiddag een „stroop tocht" ondernomen naar de duinen bij IJmuiden. Op hun tocht stootten de jongens op een oude marine-bunker. Zij forceerden de ijzeren deur en trof fen een hoeveelheid oud, doch daar door uiterst explosief, oorlogsmate riaal aan. De jongens zijn zich waarschijnlijk niet bewust, hoe gevaarlijk hun „buit" wel is. De minste onvoorzichtigheid kan een ernstig ongeluk tot gevolg hebben. De politie is dan ook met man en macht naar de jongelui aan het zoeken. Twee van de jongens zijn in middels gevonden. Een van hen was in het bezit van een complete mitrail leur met patroongordel. Het zoeken gaat voort. We voelen ons gedrongen hierbij aan te tekenen, dat hier natuurlijk sprake is van laakbare baldadigheid van jongelui, die zonder meer een ge sloten bunkerdeur forceren. Daar staat echter tegenover, dat het min stens verwondering wekt te verne men, dat zo veel jaren na het einde van de oorlog in een „oude bunker" alt zo uitermate gevaarlijke oorlogs tuig nog steeds aanwezig is en (blijk baar) voor jongens nog te bemachti- gen ook! ^Wsverwachting, geldig tot hedenavond: Zwakke tot matige wind uit 2 Oostelijke richtingen. Vrij warm 2 weer In de Noordelijke helft vaD het land: licht tot half bewolkt. 5 droog weer, In de Zuidelijke helft van het land: wisselend bewolkt met enkele verspreide onweers- 2 buien. 2 2 Vandaag: Zon onder 20.08 uur 2 Maan onder 18.49 uur. Morgen: 2 Zon op 5.05 uur. Maan op 4.25 Juur. ««HIMIHIINWUIHMIUMIMUHU A AN de Noord-Oostelijke oever van het meer van Galilea zijn ge vechten uitgebroken tussen Syrische en Israëlische soldaten. Vier Israëli sche soldaten zijn daarbij gedood. Het rapport van de N.V. Staf-chef. kolonel de Ridder, geeft alleen weer, dat bei de partijen de schuld geven van het niet onbelangrijke incident. Verder zegt het rapport de ophel deringen van de V.N.-waarnemers te zullen afwachten. Israël heeft een beroep op de Veiligheidsraad gedaan, die overigens niet vóór 8 Mei bijeen zal komen. bedoeling naar Spanje te kanoën. Op 16 April was hij uit Frankfort aan de Main gegaan. De schipper heeft hem en de kano aan boord genomen en naar Scheveningen vervoerd, waar hij onder de hoede van de politie is ge steld. De kano-vaarder bleekt te zijn Kurt Weisbach, een 36-jarige koopman uit Frankfort aan de Main. Hij beeft ver klaard, dat zijn tocht naar Spanje be doeld was als een reclamestunt voor een firma uit Frankfort, die de kano had gebouwd en bewijzen wilde, dat de kano zeewaardig was. Ter hoogte van Goeree is het roer defect geraakt. Hij dreef toen stuur loos rond. Weisbacht heeft thans be sloten af te zien van zijn tocht. |~)E WESTERSE plaatsvervangers1 hebben drie alternatieve agenda's voorgesteld. Davies verklaarde, dat hierin de „uiterste concessies" waren vervat. Wordt geen enkele agenda door de Sovjets aanvaard, dan gaan de Westerse Drie zich afvragen of verdere besprekingen nog zin heb ben. Inmiddels heeft Gromyko zich al schamper laten horen over alle drie de voorstellen LEN DAKOTA van de K.L.M., die op weg was van Amsterdam naar Frankfort, zag gisterenochtend rond half acht een boerderij buiten Nijme gen in brand staan. De gezagvoerder de heer Libgott, deelde dit onmiddel lijk radiotelefonisch mee aan de toren op Schiphol. Deze gaf 't op haar beurt weer door aan de brandweer in Nij megen, die toen zo spoedig mogelijk de brand ging blussen. Geen foto van de oorlog uit Korea, maar een der spannende momenten uit de veldslag ronde de „Vijf Eiken" te Dorst. Daar hebben de Cadetten van de K.M.A. te Breda tijdens het vierdaagse geslaagde wapenfeest een oefening gedemonstreerd voor de vele gasten, waarbij het zo echt toe ging, dat zelfs de verslagen vijand „gevankelijk" werd weggevoerd. (Van een speciale verslaggever). PEN ZEER KLEIN AANTAL ZIEKTEGEVALLEN kan zonder goede maatregelen een ernstige epidemie worden. Naast de stelregel, dat voorkomen altijd beter is dan genezen, vindt men voor de pokkenepi demie, die zich gelukkig iedere dag steeds minder onrustbarend laat aanzien, daarin wel de grondgedachte voor de oproep: laat ieder zich in Tilburg of naaste omgeving zo spoedig mogelijk laten (her-) inen ten. Dank zij een goed begrip voor de algemene situatie en (een klein beetje) gedreven door een begrijpelijke vrees voor besmetting, heeft de bevolking in bijzonder ruime mate gehoor aan deze officiële medi sche oproep gegeven. of zestien, die we meenden te moe ten beklagen, omdat hij er al negen lange uren had opzitten. Daarmee is eigenlijk de „stemming" in Tilburg het meest nauwkeurig omschreven. Natuurlijk is het voor menigeen een onprettige gedachte, dat Hemelvaarts dag nu juist bij uitzondering dit jaar zonnig is en vanwege de pokken des ondanks zo somber verloopt. Zelfs de uitleenbibliotheek is gesloten.... NOODZIEKENHUIS. LIET AANTAL gevallen te Tilburg breidde zich Woensdag met 1 en Donderdag met 4 gevallen uit. „Waar de ziekte zich na ongeveer 10 a 12 da gen openbaart, is dit aantal wan neer het zich de komende dagen niet verder vermeerdert dan 3 a 4 geval len per dag niet verontrustend", aldus verklaarde dr. E. Ausems, di recteur van de G.G.D. te Tilburg. Bij het gebouw van de G. G. D. te Tilburg, stonden en staan de gegadigden voor 'n „prikje" met dui delijke goede zin, een soort zachtaar dige galgenhumor noemde een der verplegers het, en met een voorbeel dig geduld letterlijk bij duizenden in de rij. Dat duurt van de vroege mor gen tot tegen het middernachtelijk uur. Het schijnt wel, of de dienst doende doktoren, de met de regeling belaste agenten en zelfs de toch in enkele gevallen zeer jeugdige kaart- schrijvers van geen vermoeidheid weten. Tot nu toe ziin er 40.000 vaccina ties verricht! Vandaag worden nog 4 zalen opengesteld in diverse stads wijken. „Allemaal voor de goede zaak glunderde een jongeman van een Jaar PN DE UITZICHTEN? Naar omstan- digheden redelijk wel, antwoord de een dokter, die zo tussen zes of zeven gesprekken door met ware mannenmoed probeerde zijn allereer ste bewering: „Voor de Pers hebben we geen tijd", ongedaan te maken. Bij stukjes en beetjes kwamen we dan te weten, dat er nu negentien ge vallen zijn dat er van de quarantaine mensen alweer acht naar huis zijn en dat er drie nieuwe quarantaine-geval len bij zijn gekomen, hetgeen een to taal maakt van 35. Voorlopig zijn die in een streng geïsoleerde barak van het Sint Elisabethsziekenhuis on dergebracht. Bovendien zijn ongeveer 40 perso nen in eigen huis in quarantaine ge steld. Het Roode Kruis heeft inmiddels in het gebouw Cenakel aan de Hoeven- seweg een compleet noodziekenhuis ingericht, waarin 50 mensen geïso leerd kunnen worden, die met pok- penpatiënten in direct aanraking zijn geweest. Van de ziektegevallen, zijn er tot nu toe slechts 2 ernstig, terwijl de eerste patiënt al is genezen. Met die eerste patiënt raken we een wonder lijk gerucht" aan. In Tilburg en door voorbarige en niet voldoende gecon troleerde berichten in enkele dagbla den, heeft men een importeur van tropische vogels als de man, die uit Midden-Afrika de ziekte meebracht, gedoodverfd. Het ontbrak echter de „gerucht-makende man" aan ieder deugdelijk bewijs. Daarna heeft men repatrianten de schuld in de schoenen gesehoven en ook wel de Ambonne- zen. Dit laatste is zelfs officiëel tegen gesproken. Het allerlaatste gerucht is, dat de heer Jansen van het restaurant „Tro- eadero" aan het IVilhelminapark de eerste pokkenpatiënt in Tilburg is geweest. De tweede patiënt was de hem behandelende geneesheer. Om dit verhaal af te maken: de heer Jan sen zou van de een of andere klant de ziekte hebben „gekregen". We laten dit verhaal voor wat het is. Natuurlijk zijn er gissingen en ver moedens, zelfs zeer officiële. Niemand echter weet momenteel het juiste. Wel is juist, dat „Trocadero" sinds Maan dag jl. voor het publiek gesloten is. Het heeft echter weinig zin daarin meer te zien dat een verstandige iso latie-maatregelen. VOORZORG. TJIT DEN HAAG wordt offici- eel gemeld: de militairen van de Artillerieschool te Breda heb ben enige tijd binnen moeten blij ven omdat het vermoeden be stond, dat een van hen pokken had. Thans is echter komen vast te staan, dat het hier geen geval van pokken betreft, Ten gevolge hiervan is het consigne voor de soldaten opgeheven. QP een dag als deze willen we ons echter niet gewonnen ge ven aan de moedeloosheid We zijn het aan onze doden verschul digd de vaan der hoon hoog te htuden. Er is toch veel, waarvoor we dankbaar mogen zijn, als we maar eens vergelijkingen trekken met wat we in de moeilijke jaren ontbeerden. Er moet in ons ook de zekerheid leven, dat ieder op zijn plaats en in zijn staat een bijdra ge kan leveren voor het dichterbij brengen van een betere wereld. Door zijn plicht te doen in liefde en overgave, door geluk te ver spreiden in zijn omgeving met blijdschap en offerbereidheid. En bovenal door in zich en in ande ren het vertrouwen te versterken, dat de Hemelse Vader waakt en dat dienstbaarheid aan Hem het goede geneesmiddel betekent, voor een doodzieke wereld. Haags juwelier voor f 56.000 de dupe TWEE MANNEN stapten Dinsdag middag bij een Haagse juwelier binnen. Zij spraken Duits en zagen er betrouwbaar uit. Op hun vraag naar briljanten, toonde de juwelier zijn collectie. Na veel wikken en we gen viel de keuze op zeven grote ste nen, die tezamen f 56.000 waarde had den. De oudste, naar schatting een goede zestiger, vroeg de juwelier de stenen in 'n verzegelde enveloppe in de safe te willen bewaren tot de volgende dag. De mannen hadden nl. niet voldoende contanten bij zich. De Woensdag was al een eind ver streken en nog had de juwelier zijn Duits sprekende klanten niet terug ge zien. Ten slotte maakte hij de safe open om de gereserveerde stenen weer bij zijn collectie te voegen. U kunt zich zjjn ontsteltenis voorstellen, toen hij constateerde, dat de enveloppe ze ven behoorlijke doch waardeloze imi tatie-stenen bevatte. LIET meeste van wat in Tilburg en elders geschiedt, ligt immers vol ledig in het vlak van de voorzorg. Niemand zal toch in zijn hoofd halen .te vertellen, dat ook de Marine door de pokken is besmet, omdat al het personeel verplicht is geworden zich te laten herinenten? Op dezelfde ma nier moet men de maatregelen beoor delen. die door de instanties zijn ge nomen ten aanzien van de militairen. Tilburg zit voor militairen wat men noemt „potdicht". Wie in de stad is (al of niet met verlof), moet daar blij ven tot nader order. De rest blijft er eenvoudig voorlopig buiten. De con troledienst is daarop uitermate streng. Ook het uitstellen van de kampi oenswedstrijden, welke Willem II moet gaan spelen, betekent niet: de toestand is ernstig. Wel echter: men wil ook het kleinste risico uitscha kelen. Overigens heeft men goede en ge gronde hoop, de epidemie spoedig ge heel onder de knie te hebben. Niet in het minst is dat te danken aan de spontane en onvermoeide medewer king van de inwoners van Tilburg. En dan niet te vergeten de medische autoriteiten. De inspecteur voor de Volksgezondheid in Noordbrabant. Dr van Wesemael, is bij wijze van spre ken dag en nacht in getouw. En een bizonder woord van lof moet ook uit de pen voor dr Ausems en zijn staf. Een der helper bij de GGD. zei het ons zo voortreffelijk: „Het lijkt wel, of de dokters hun leven lang nooit anders gedaan hebben en of er op de hele wereld niets anders meer be staat". Daarin schuilt, dunkt ons, de meeste reden tot optimisme. Motorrijder tegen twee fietsende dames QISTERENAVOND laat is op de Wouwsewcg nabij de R.K. be graafplaats van Bergen op 7\in, een vrij ernstig verkeersongeval gebeurt. Mevr. van Eekeren-Coppens en haar zuster mej. Coppens, beiden uit Ber gen op Zoom. fietsten up het rijwiel pad in de richting van Fvrgen op Zoom Achter hen naderde een mo torfiets. Naar men vermoedt, tenge volge van het felle li&it van een te- gemoetrijdende auto. is de motorrij der tegen de beide fietsende dames aangereden. Ze werden beiden van hun fiets ge slingerd en op de weg geworpen. De motorrijder kwam er met on betekenende wonden af, doch met de beide dames was het erger gesteld. Mevr. van Eekeren-Coppens liep 'n beenbreuk op terwijl haar zuster 'n lichte hersenschudding kreeg en een. pols brak. Zij werden beiden naar 't algemeen burgerlijk gasthuis te Ber gen op Zoom overgebracht. De ge meentepolitie heeft de zaak in onder zoek. JTnig tijd geleden werd door de Bel gische douane 'n auto verbeurd verklaard, die voorzien was van een dubbele bodem. Na door de bevoegde instantie verkocht te zijn, is... deze auto toch weer in de smokkelwereld verzeild geraakt, want dezer dagen werd hij.... voor de tweede maal voor dezelfde smokkeleigenschap in de buurt van Meerdonck in beslag geno men.

de Stem | 1951 | | pagina 1