i N A DE GROTE REIS ONDERHANDELINGEN OP EEN DOOD PUNT Acheson: Europa moei op oorlog verdacht zijn zenuwen- t Was een glorieus feest De Commissie van Goede Diensten voor Korea Met Haak-in-ballon in zee gestort D Weer bisschop in China gearresteerd Alle (177) passa giers gewond Vogeler uit Wenen vertrokken Zestig milliard dollar Pokken in Tilburg Rentepolitiek DAGBLAD VOOR ZEELAND icr"en onzeifzuchtis Mgr. Boisguerin, het vijfde slachtoffer Meer wolken Voorlopig afwachten... Spoorbrug in Nieuw- Zeeland opgeblazen Aanslag in Bandoeng Tramongeluk in Wenen 25 MARTELAREN ZALIGVERKLAARD BOMANS MAAKTE BUITELINGEN" WIJ DULDEN GEEN LIEFDADIGHEID ZEvÊNDE JAARGANG No. 18M Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16. Tel Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad A. F. J Aeruoudts. C. J. V Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H B. L de Rechter. L. J. v 't Westende. Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0 35 Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 1 MEI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke dë uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bun au voor de Zeeuwse Eilandeni GOES, Westsingel 98, Telefoon no. I. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bij bureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56; OOST BURG, Nieuwstiaat 41, TiU tnun nu. 3o). OM SEOEL. Het Koninklijk Gezin, weer verenigd op Paleis Soestdijk, na de J grote reis die Z, K. H. Prins Bernhard naar Zuid-Amerika maakte. De oudere prinsesjes begrijpen wat poseren is, maar de kleine J Marijke heeft slechts aandacht voor haar speelgoed, ai poogt prinses Margriet haar gezichtje naar de fotograaf te keren. 'f (Foto Willy Schurman N.F.K.) DR. MOSSADEQ, de nieuwe Perzi sche premier, heeft als eerste punt op zijn programma staan: nationali satie van de olie. EEN NIEUWE krachtige radiozender, „Radio Vrij Europa" zal te München in gebruik worden gesteld. DE BETALING van de maandelijkse vergoeding, groot 20 millioen gul den aan Perzië, is door de Anglo- Iraanse Oliemij. gestaakt. Morrison zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring over de oliekwestie af leggen. „DE GROOTE BEER", op weg naar Nederland met Ambonnezen, is terug gekeerd naar Port Said. Er is een zie ke aan boord, die vermoedelijk pok ken heeft. Alle opvarenden worden opnieuw ingeënt. DE TINSMOKKEL uit Banka en Billiton wordt geschat op 400 h 500 ton per jaar. DE PLAATSVERVANGERS zullen vandaag ter ere van Gromyko en 1 Mei niet vergaderen. Gisteren klonk weer het refrein: Geen vorderingen. DE ..EVERTSEN" is op thuisreis uit Korea. Vlce-admiraal Turner Joy dankte persoonlijk de bemanning biE!fl.Si'HEtjRING 1011 ophanden zijn in oe franse communistische Partij: ZVlnZI Tit°Sr°°P- die 6e gelede- ren komt verzwakken. DE IRAQ-Petroleum company zal 900 ST" aanleSgen. Ver wacht wordt, dat per 1952 het olie- aanbod met 13 millioen ton per iaar (aan de Westelijken) zal worden ver groot. EEN STUDENT in Bagdad zakte voor zijn examen. Toen gooide hij een handgranaat naar zijn leraar. Belden stierven. De jongeman was op de ml. litaire academie. DE PRODUCTIE van machine-werk tuigen in Amerika is sedert het uit. breken van de oorlog in Korea met 50 pet. toegenomen. DE „SOCOBELGE" is te Brussel door de rechtbank in het gelijk gesteld: het beslag op de 7 millioen ECA-dol lars (voor Griekenland bestemd) rechtsgeldig. Ket geld is nog niet uit- gekeerd. Op 29 Mei is er een nadere „argumentatie". DE SENAAT van West-Berlijn heeft ^ht^nununistisehe verenigingen ver. V/OLGENS een bericht van radio Peking is weer een bisschop in China gearresteerd, nl. Mgr. René Boisguerin, bisschop van Suifu. Hij wordt ervan beschuldigd inlichtingen te hebben verschaft aan het Franse consulaat in Tsjang Tu over de in dustrie in het gebied van Szetshuan. De communistische politie zou boven dien vijf revolvers bij hem hebben gevonden. Mgr. Boisguerin is 50 jaar oud en werkt reeds 23 j. in de mis sie van China. f Weersverwachting, geldig tot hedenavond: 'n,de Noordoostelijke helft van net land overwegend zwaar be- wol kt met op de meeste plaatsen enige lichte regen. In het ove- rige deel half tot zwaar bewolkt met plaatselijk een enkel buitje. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde tempe- raturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 20.03 uur. Maan onder 15 uur. Morgen: Zon op 5.10 uur. Maan op 3.52 uur. E POGINGEN VAN DE V. N. om het Koreaanse conflict langs diplomatieke weg op te lossen, zijn op een dood punt gekomen. De commissie van Goede Diensten (3 leden) zal niet meer proberen met de communistische autoriteiten van China in contact te komen. Er zijn ook geen verdere bijeenkomsten vastgesteld. (~)OK DE COMMISSIE van twaalf Aziatische en Arabische landen, onder voorzitterschap van Sir Bene- gal Rau (India), heeft haar pogingen om tot een nieuw vredesaanbod te komen gestaakt. Te Washington werd Maandag ver klaard, dat de veertien landen die troepen in Korea hebben de publica tie van hun „doelstellingen en prin cipes" zullen uitstellen. Diplomaten zeiden, dat er een stil- zwijgende overeenkomst tussen de be trokken landen was om de uitslag van de huidige gevechten af te wach ten, alvorens verdere politieke stap pen te doen. Dean Acheson heeft in een rede gezegd, dat het de bedoeling van de Sovjet-Unie was „zowel Europa als Azië te veroveren in de verwachting dan de wereld te kunnen beheersen". De Sovjets gebruikten „satelliettroe pen voor de agressie in Korea" en hielden hun eigen strijdkrachten in reserve, „Het zou de strategie der Sovjets ten goede komen, wanneer wij onze kracht op grote schaal zou den verbruiken tegen de troepen en het grondgebied van hun satelliet, of wanneer wij, bij het verzet tegen de ze aanval, andere vitale belangen zou den verwaarlozen," aldus Acheson. „PROGRAM". „Duivelse sabotage PEN TREIN met arbeiders en amb tenaren. op weg naar een mijn, die Auckland gedurende de haven staking in Nieuw-Zeeland van steen kool voorziet, zwaaide Maandag ge vaarlijk, toen hij over een brug bij Auckland reed. Het personeel van de trein stelde een onderzoek in en bemerkte, dat de brugpijlers door zes dynamietpa- tronen ernstig waren beschadigd. De Nieuw-Zeelandse premier, Syd ney Holland, heeft de poging om de spoorbrug op te blazen, „een duivelse sabotagedaad" genoemd, en aange kondigd, dat alles in het werk zal worden gesteld om de schuldigen op te sporen. 7ATERDAGAVOND om kwart voor twaalf is van een voorbij rijden de jeep een handgranaat geworpen, naar de vestibule van Hotel Savoye Homann te Bandoeng. De granaat ontplofte op het trottoir voor het ho tel. Drie personen werden gewond. Een ernstig gewonde moest in het Juliana-ziefcenhuis worden opgenomen rjE BESTE MANIER om een eind te maken aan de strijd was vol gens Acheson: 1. Vastbesloten blijven om de vij and tegemoet te treden en terug te slaan, totdat het hem duidelijk zou zijn, dat agressie niet lonend kon zijn. 2. Concrete maatregelen tegen hervatting van de agressie. 3. De vijand moest zijn poging op geven om Korea te veroveren. De „Russische aanval" in Korea had de overheersing van geheel Azië en het afleiden van de aandacht der V. S. van Europa ten doel. Het leed geen twijfel, dat de Sovjet-Unie zich be wust werd van de mate waarin de Westelijke defensieprogramma's vor derden, getuige de „toenemend scher pere toon" van Gromyko op de con ferentie te Parijs. Desondanks diende het Westen voor bereid te zijn op een zenuwenoorlog en op zijn hoede te zijn voor „vredes offensieven". 7ONDAG is te Hetzendorf, een voor- stad van Wenen, een tram van drie wagens in een scherpe bocht met een snelheid van 60 km. per uur uit de rails gelopen, daar de remmen op de steile helling weigerden, tegen een muur tot stilstand gekomen en gekan teld. 177 gewonden zijn in het zieken huis opgenomen, waar men de gehele nacht is bezig geweest met spoed operaties. Velen werden ernst ge wond, doob bet ongeval heel. nog geen doden geëist. Verschillende in zittenden waren op weg naar het zie kenhuis om patiënten te bezoeken. TN KOREA is een zeer grote com munistische troepenmacht gecon- treerd rond Seoel. Er schijnt alles op alles te worden gezet om op 1 Mei de rode feestdag de Zuid-Kore- aanse hoofdstad te heroveren. Tot nu toe echter hield de geallieerde verde diging, gesteund uit de lucht, goed stand. Communistische patrouilles zijn de stad tot op 6 km. genaderd. De ver bonden troepen hebben Maandag avond een poging van de Chinezen om de Han over te steken, verijdeld. De Chinezen leden zware verliezen. Voor het overige was het Maandag rustig aan de fronten. 7ONDAG werd in de basiliek van Sint Pieter het decreet van za ligverklaring plechtig afgekondigd van de 25 martelaren van Tonkin. Zij zijn de eerste groep van de 1315 mar telaren, voor wie het proces ter zalig verklaring in 1917 werd ingeleid. Al len stierven tijdens de wrede ver volging onder keizer Tu-Duc in de jaren tussen 1836 en 1872.Onder de nieuwe zaligen zijn twee bisschoppen, Mgr. Josef Diaz Sanjurjo en Mgr. Mel- chior Garcia Sampredo, beiden van de Orde der Dominicanen. Verder be vinden zich onder hen nog twee Spaanse Dominicanen en twee in heemse seculiere priesters. De overi ge negentien zijn allen leken. Tijdens het défilé, dat ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin te Soestdijk werd gehouden, werd bovenstaand specimen van ijzersmeedkunst aan H. M. aangeboden. Het eierstel is vervaardigd door leerlingen van de Volksabdij „Onze Lieve Vrouw ter Duinen" te Ossen- drecht. Op de eierdopjes zijn de namen gegraveerd van de prinsesjes, terwijl op die, bestemd voor de Koningin en Prins Bernhard de woorden moeder en vader voorkomen. "TEGEN half zes gisterenavond zag men te Zandvoort uit Noordelijke richting een ballon op een hoogte van ongeveer 700 meter aandrijven. Hij was tijdens de Koninginnefeesten te Bloemendaal opgestegen met aan boord de heer Godfried Bomans en Mevrouw Boesman. Boven Zandvoort daalde hij neer tot ongeveer 70 meter, terwijl er strooi-biljetten werden uitgegooid, waarschijnlijk ten behoeve van de „Haak-in actie", op de ballon stond namelijk in witte letters te lezen: „Haak-in actie". Plotseling merkte men, dat de bal lon zeer snel daalde. Er steeg rook op en enkele seconden later sloeg hij met een smak twee kilometer ten Zuiden van Zandvoort en ongev. 200 meter uit de kust in zee. Van alle kanten werd dadelijk ge tracht hulp te bieden. Een 15-tal men sen trok met touwen en planken in zee en het lukte na ongeveer 10 minu ten beide drenkelingen aan de wal te brengen. Met particuliere auto's wer den de drenkelingen naar 2 strand tenten gebracht waar hun eerste hulp werd verleend. Mevrouw Boesman is nadat een arts ter plaatse eerste hulp had verleend per ambulance-auto naar een zieken huis te Haarlem gebracht. De strandreddingboot „C. A. A. Dudok de Wit" heeft het ballonom hulsel geborgen. ONVERANTWOORD. V/IE'VROUW BOESMAN was vrij spoedig van de doorgestane schrik hersteld. Godfried Bomans is er minder goed afgekomen. Direct nadat de ballon in zee gevallen was heeft hij getracht zwemmende de kust te bereiken. Hij slaagde er echter niet in door de branding te komen en werd door de kou bevangen. De 15 redders van de Zandvoortse Reddingsbrigade brach ten hem aan land. De heer Bomans is naar zijn woning in Haarlem ge bracht. Er is geen sprake geweest van brand aan boord. De ballon dreef in de rich ting van de watertoren te Zandvoort en om er overheen te komen moes' ten de ballonvaarders ballast uitwer pen. Op dat ogenblik werd de ballon door een rukwind gegrepen en naar zee gedreven. Toen was het niet meer mogelijk een landing op het strand uit te voeren. De wethouder van Bloemendaal, de heer A. van Geluk, die oorspronke lijk de tocht zou meemaken, maar wiens gewicht het opstijgen van de ballon onmogelijk maakte, mag „van geluk" spreken. Deskundigen waren van mening, dat gezien de af-landings wind, het on dernemen van deze tocht niet verant woord is geweest. Op geheimtijdstip V/OGELER is gisteren in een vlieg- tuig van de Panamerican Air ways uit Wenen vertrokken. Vogeler vertrok met het gewone lijntoestel van kwart over drie. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote, zijn twee zoons, zijn schoonzuster en een functionaris van de „Internatio nal Telegraph and Telephone Corpo ration". Men had gepoogd zijn ver trek volkomen geheim te houden, door de verslaggevers te zeggen, dat hij pas Woensdag of Donderdag zou vertrekken. Volgens een functionaris van de Amerikaanse legatie is Vogeler op weg naar de V. S. Het toestel, waar mee hij reist, zou München en Frank fort aandoen. Amerikaanse militaire politie trok een cordon om het vliegtuig van Vo geler, toen het bij Frankfort landde. Niemand mocht bij het toestel komen. Persfotografen werden op een afstand gehouden. Nadat benzine was ingeno men, vertrok de machine naar Lon den. Daar zullen de Vogelers in een stratoclipper, die hen naar New-York zal brengen, overstappen. Trumans defensie-begroting PRESIDENT TRUMAN heeft een defensiebegroting ten bedrage van 60.679.414.690 dollar bij Congres inge diend. Deze gelden zullen gebruikt wor den voor de militaire uitgaven van de V. S. zelf en voor hulp aan de met de V. S. verbonden landen bij hun bewapening. In een begeleidend schrijven ver klaarde de president, dat „de macht hebbers in Rusland de wereld aan de rand van een algemene oorlog had den gebracht. Indien de Sovjet-Unie een algemene oorlog wil ontketenen, moet de vrije wereld in de positie verkereh om de aanval te kunnen keren en vastbesloten en onmiddellijk een tegenaanval te doen op de zetel van de Sovjet-macht". Nehroe over voedsel-invoer 7ONDAG heeft de Indiase premier Nehroe, in een toespraak tot dorpsbewoners in Boelandsjahr over de invoer van voedsel o.m. gezegd: „Als India op dit ogenblik algehele hulpeloosheid toont en afhankelijk wordt van de liefdadigheid van een vreemde mogendheid, zal het zijn on afhankelijkheid verliezen." Nehroe noemde niet het voorstel, nn voor 't Amerikaanse Congres, om graan naar India te sturen, doch hjj zei: „Waarom zouden wij voor voed sel b(j enig land onze hand ophouden, speciaal als we van bepaalde zijde uit het buitenland schimpende opmerkin gen hierover moeten incasseren. Er worden in een, land over de voedsel toestand bepaalde dingen gezegd, die wö niet kunnen dulden". Weinig gevaar voor uitbreiding T}E HOOFDINSPECTEUR van de Volksgezondheid deelt ons mee, dat in Tilburg 18 gevallen van pok ken zijn geconstateerd. Alle maatre gelen om eventuele uitbreiding van de ziekte te voorkomen zijn genomen. Reden voor ongerustheid bestaat er vooralsnog niet. Er zjjn tot en met gisteren 80 per sonen in barakken afgezonderd. Van uiterst bevoegde zijde vernamen wij, dat het gevaar voor uitbreiding sterk is verminderd. In de stad vindt op grote schaal vaccinatie plaats. Een belangrijke hoveelheid serum staat de doktoren ter beschikking. Daarnaast zijn bovendien uitgebreide bescher mingsmaatregelen genomen. »}-[LT LICHT dat de uitingen van Koningin Juliana doen schijnen in de verTt" waarin 1,1 onze Ujd soms leven, kan bijdragen tot de versterking van onze volksgeest". Reeds kort na het défilé der duizenden langs het bordes van het Paleis Soestdijk was de op gang veranderd in een kleurig bloementapijt. £)IT WAREN woorden van premier Dr. Drees in zijn radio-felicitatie rede. Iedere Nederlander zal dit on derschrijven. Want iedere Nederlander heeft gisteren weer van harte meege daan aan het huiselijke feest van Ko ninginnedag. De Hagenaars kunnen niet verge ten, dat zij vele jaren het Koninginne- feest vierden met de Jarige in hun midden. Bij de Gevangenpoort en op het Lange Voorhout draaiden lustig de caroussels en land-, zee- en lucht macht hielden een groots défilé dat het verkeer in de binnenstad 'n tijd lang blokkeerde en machtig veel be langstelling trok. De duizenden, die op het bordes van het Paleis Soestdijk een bloemen hulde neerlegden of deelnamen aan het gecostumeerde défilé, waren van ons allemaal de vertolkers. Op de re ceptie overal in den lande, in Utrecht en in Den Haag, in Amsterdam en in Rotterdam was de belangstelling dit jaar overweldigend. Maar het meest „sprekende bewijs" van eerbied en genegenheid was tocb w het défilé langs Soestdijk. Daar r?b de Koningin, in gezelschap van WM Prins Bernhard en de prinsesjes Ire- fill ne en Margriet, op naar de 4500 post- 'Sm duiven, die als een grillige wolk bo- §§1 j®" gazons van de Paleistuin flad- ff. Ji hun weg zochten naar huis. 81 heek de koninklijke familie WÊÈ naai de meest schilderachtige cos- hinTÜL nrUjnwerkers in vo1 ornaat, Am- bonnese vrouwen in kabaai en sarong Volendamse schonen en het voetbal elftal van Heerenveen, met Abe (zel den lachte de Fries zo spontaan en gelukkig) in zijn midden. Vanaf half twaalf werd het feest in intieme kring gevierd. En in de avond? Toen moch ten de prinsesjes genieten van Thea ter Plezier" met Toontje Hermans! Tenslotte natuurlijk: heerlijk gaan dromen van Moeders verjaardag, die (ook voor ons allemaal) toch zo schoon was.... f)E ARTIKELEN, die ik van tijd tot tijd in dit blad publiceer, hebben de eigenaardige eigenschap van de verontwaardiging of de te genspraak op te wekken van werk geverszijde. De kritiek is niet mals. Van liberale werkgeverszijde (Co mité Burgerwacht) wordt mij ver weten, dat ik het gezag aantast. En van katholieke werkgeverszijde (K. Werkgever) wordt mij aangewre ven, dat ik de arbeidsvrede in ge vaar breng. Ik heb de rente een „door macht afgedwongen tribuut van de arbeiders aan de kapitaal bezitters" genoemd. Nu geef ik toe. dat het woord macht een onaange- namen klank heeft, maar het wordt tijd, dat wij realistisch genoeg den ken om de in het recht gefundeer de macht de eer te bewijzen, die haar toekomt. Toen de arbeiders slecht betaald werden, hebben zij door vereniging zich een macht ver worven, waardoor zij redelijke lonen konden bedingen. Niemand spreekt met gebrek aan waardering over deze macht, wanneer zij niet mis bruikt wordt. In de economische concurrentie wordt trouwens iede re redelijke verhouding door we derzijdse machtsontplooiing bereikt. En wanneer een partij in de econo mische concurrentie te zwak is, dan wordt zij door de macht van de Staat gesteund. T)E EERSTE opmerking, die de schrijver in De Katholieke Werkgever over de bedoeling van het artikel maakt, is zeer juist. „Het gaat hier om rente en dividend", zoals hij zegt. Het gaat zelfs nog verder en sluit alle arbeidsloos inkomen in, dus ook huur en pacht en automatische waardevermeerde ring van grond en opstal. De tweede opmerking echter is onjuist: ,,De formulering van Dr. de Bruin is zo algemeen, dat men de indruk krijgt, dat èn rente èn di vidend in feite altijd verkeerd zijn". Deze indruk kan niemand krijgen, die het gehele artikel onbevooroor deeld leest. Daarin wordt immers juist 'n rechtvaardiging van het arbeidsloos inkomen gezocht en een naar mijn mening veel betere rechtvaardiging dan die van de zich D. noemende auteur. D. haalt er zelfs het kerkelijk renteverbod bij en beweert, dat het geld in de moderne maatschappij een nieuwe eigenschap gekregen heeft, die het vroeger niet had, ri.l. die van de vruchtbaarheid. Vrucht baarheid is echter een eigenschap van alles wat economisch is. Zowel het consumptief als het productief bestede geld activeert de economi sche beweging. Als activeringsmid del is het geld altijd vruchtbaar ge weest en zal altijd vruchtbaar blij ven. Het kapitaal echter is alleen vruchtbaar met en door de arbeid (zoals de arbeid ook alleen econo misch vruchtbaar is in en door het kapitaal). De opbrengst moet dus tussen kapitaal (d.w.z. kapitaalbezit ters) en de arbeid (d.w.z. arbeiders) verdeeld worden. De ene soort krijgt arbeidsinkomen, de andere soort per definitionem arbeidsloos inko men. Hoe moet deze verdeling geschie den? Zo, dat zoveel mogelijk aan de arbeiders gegeven wordt en zo wei nig mogelijk aan de kapitaalbezit ters. De mens moet arbeiden om te leven en er is daartoe geen be ter middel dan dat hij gedwongen wordt uit de arbeid zijn levenson derhoud te halen. Hoe meer men sen werken, des te beter voor de mensen en de maatschappij. De prikkel van het levensonderhoud en wat daaraan vast zit is daartoe het geëigende middel. Aan de kapitaalbezitters wordt dus niet meer geboden dan strikt nodig is om hen te verlokken hun kapitaal ter dispositie van de ar beid te stellen. De economie heeft hun kapitaal nodig. Zij hebben dus een machtsmiddel in handen, waar mee zij een tribuut van de arbeid eisen kunnen en mogen. De arbei ders echter en de hen steunende overheid zullen samenspannen om deze macht zoveel mogelijk in zwak heid te doen verkeren. £)E OVERHEID heeft de macht over de geldschepping en is daarmee in het bezit van een mid del, dat het geld in waarde dreigt te verminderen, als de bezitters hun geld niet in productieve goederen omzetten. Bovendien heeft zij nog directe en' indirecte macht ovev veel gespaard geld en is in de te genwoordige tijd ook nog de leve rancier van het meeste geld. Tevens kan zij van haar politieke macht gebruik maken, om langs de weg der wetgeving het uitdelen van di videnden te beperken en zo de grote en kleine ondernemers te dwingen hun geld in eigen produr tie te beleggen. Automatische waar devermeerdering roomt zij af door belastingen. In het gebruik dezer machtsmic delen is de overheid nog erg on handig. Zij wil te veel in eens be reiken en neemt sommige maatre gelen, die het laag houden van de rente tegenwerken. Daardoor is zii vast gelopen en is de lening 1951 van 200 millioen tegen 3.5 procen geen succes geworden. Misschiet, wordt zij gedwongen tijdelijk de rente iets te verhogen om de bc schikking over het nodige kapitaal te krijgen. Maar dat is maar een tijdelijke concessie, die na het ver beteren van de beheerskunst weer teruggenomen kan worden, P. DE BRUIN S. J.

de Stem | 1951 | | pagina 1