INDONESIË heeft nieuwe regering Duivensjarels tot het uiterste geteror' De K.V.P. Moeder des Vaderlands Officiële cijfers b»rra3n°deAnpru i SEOEL ERNSTIG BEDREIGD Voorrang militaire orders Oorzaakkolendamp-vergiftiging Een nieuwe Stichting Nog geen beslissing Troonsbestijging Prins Boudewijn Verhoging vermogensbelasting H. M. de Koningin aan de Brielsche Maas Rumoer rond Loterijwet en de duiven in het geding Elsje Beense (3 jaar) verbrand DAGBLAD VOOR ZEELAND De Bijbel op gramo- foonplaten KOUD Prijskraaien Uit het program Herziening R. T. C.-overeenkomsten Normaal verdraggeen Unie-Statuut Sukiman premier Het drama te Boven-Leeuwen F.R THANS 'n stichting in 't le- ven geroepen, genaamd „Stichting tot verzorging en afwikkeling van pensioenaangelegenheden betreffende gewezen overheidspersoneel van In donesië en hun nagelaten betrekkin gen". Deze stichting heeft als eerste taak gekregen de verzorging en uit betaling van de weduwenpensioenen en wezenonderstanden. DE ROOFOVERVAL TE HUIJBERGEN KEES SMOUT MAANDAG 75 NA LIEFTINCK EN MANSHOLT.... 0M op de zaak zelve te komen: Heeft Prof. Duynstee er wel enig begrip van, wat het doel en de betekenis is van een partij als de K.V.P., hoe ze ingericht is, hoe in haar de meningsvorming tot stand komt? Als men de Nijmeegse hoog leraar hoort, dan is het zó, dat daar een stel partijbestuurderen troont, die zeggen: dit is het program, dat zal nu iedereen moeten slikken, d i t zijn de candidaten, die men heeft te aanvaarden, d i t zijn de meningen, welke ge moet voorstaan en wie er anders over denkt, die gaat eruit. Zo is het toch heus niet. Het Bestuur wordt langs democra tische weg gekozen, bij de samen stelling van het program worden alle afdelingen geraadpleegd, bij de inrichting der candidatenlijsten krjjgen alle leden de gelegenheid hun invloed te laten gelden. C Terwi jl moeder boodschappen deed iVENDE JAARGANG No. 1981 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave: N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A F J Aernoudts, C J v Hootegeni. Mr Dr A J. J M Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 4.55 per kwartaal, per post f 5 40. per week (uitsluitend bij niet- postbestelhng) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt varwezen naar de desbetreffende rubriek. Iit^endingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. au voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (B ij b u r e a u x: TERNEUZEN, Noordstraat 56; OOST 3URG, Nieuwstraat 41. Telefoon no. do). Foto Willy Schurman N.K.F. Maandag a.s. zal H. M. de Koningin haar verjaardag vieren. In deze dagen van strijd om vrede gaan zeer bijzonder onze wensen en gebeden uit naar onze Vorstin, opdat God haar nog vele jaren voor land en volk en voor haar gezin moge sparen. FvOOR DE Amerikaanse Vereniging voor Blinden werd een Bijbel op gramofoonplaten uitgegeven. Deze uitgave is het eigendom van de Ame rikaanse Congresbibliotheek en om vat reeds 36 boeken der Heilige Schrift. Van de 1500 boekdelen op gramofoonplaten der blinden-biblio- theek wordt de Bijbel het meest ge vraagd. DE ACTIE, die de West-Duitse com munisten wilden voeren tegen de her bewapening is door de Minister van Binnenlandse Zaken, dr. Lehr ver boden. DRIE NOODSCHOLEN in aanbouw, brandden gisteren te Rotterdam ge heel uit. Oorzaak: schilders hadden hun benzine-lampen onbeheerd bij 'n pot brandende mastiek laten staan. VADER PERIK uit Hengelo ging per fiets de vroedvrouw waar schuwen, omdat thuis de elfde spruit werd verwacht. In zijn haast spande hij zich zozeer in, dat hij onderweg 'n hartaanval kreeg en overleed. Onze export naar Duitsland HE EXPORT naar West-Duitsland van bepaalde agrarische produc ten is thans krachtens afkondiging in de Duitse Staatscourant mogelijk ge worden, doordat de benodigde devie zen aan Duitse importeurs beschik baar zullen worden gesteld. De hervatting van de uitvoer van gezouten haring tot een bedag van 100.000 dollar, boomkwekerijproduc ten 50.000 dollar, stekken en kasplan ten 225.000 dollar, snijbloemen 100.000 dollar, cacaoboter en cacaopoeder 140.000 dollar, gepelde rijst 140.000 dollar en magen en darmen 16.500 dollax-, in totaal dus 571.500 dollar. Afgezien van het op 16 April jl. vrij gekomen bedrag van 1 millieen dol lar voor'verse groenten, uien en fruit, maakt deze 571.500 dollar een eerst vrijgekomen gedeelte uit het bedrag van 10.080.000 dollar, dat door de O. E.E.S. te Parijs is bestemd voor de invoer in West-Duitsland van Neder landse producten in de maand April 1951. Verwacht wordt, dat dezer dagen de resterende bedragen voor andere producten belangrijke Nederlandse uitvoerartikelen als groenten, eieren en kaas in de Duitse Staatscourant zullen worden bekend gemaakt. DE PLAATSVERVANGERS zijn 40 minuten bijeen geweest op de 38ste bijeenkomst. Er waren „geen vorde- ringen RICHARD STOKES is benoemd tot Lord-zegelbewaarder van Engeland Hij zal verantwoordelijk zijn voor het nieuwe departement van Grondstof- fenvoorziemng. Als Minister van Openbare werken wordt hij opgevolgd door George Brown. QUEUILLE heeft op onderdelen van de Begroting gisteren 4 keer het ver trouwensvotum gekregen Daarna be gon men aan de Kieswet. Het 2-ron- denstel werd met 347 tegen 258 ver worpen. Wanneer het stelsel van één ronde het niet haalt (tenminste 311 stemmen voor) zal Queuille aftreden. DE VERPLEEGSTER, die door on achtzaamheid mede schuld was aan 't overlijden van een 16-jarig meisje te Groningen, is veroordeeld tot 4 da gen voorwaardelijk. ATTLEE is uit het ziekenhuis te Lon den ontslagen. Hij gaat Maandag weer aan het werk. tim?HmRF*< 'ïl®5 en étatageverlicb- lijk vandaag^te p' .hooSstwaarsehijn- vanaaag te Parijs worden h«=»rko- zen als voorzitter van de O E.E.S. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Wisselend bewolkt met plaat selijk een enkele bui. Matige tijdelijk vrij krachtige Noorde-' •t)ke wind. Koud weer. Vandaag: Zon onder 19.56 uur. Morgen: Zon op 5.18 uur. Maan «P 2.54 uur. Maan onder 10.50 uur. LIET mijnwerkersplaatsje Stein bij Sittard heeft een heel aparte noviteit. Daar werd een vereniging opgericht, die het prijskraaien voor.... krielhaan- tjes beoefent. Elke Zondagmid dag zijn er wedstrijden. Ieder een die in het bezit is van een krielhaan ongeacht welk ras kan deelnemen. De naam van de vereniging zegt genoeg: „Morgengroet". Het winnende haantje van de laatste wedstrijd kraaide in 20 minuten liefst 99 keer. Wie verbetert dit record? V. N. TROEPEN REEDS 43 KM. TERUG YY7 AARNEMERS te Tokio geloven niet, dat de verbonden legers 5b ernstige poging zullen doen Seoel te gen de toenemende Chinese druk op deze zijde van bet front te verdedi gen. Volgens frontberichten zijn de ver bonden legers op het Westelijke deel van het centrale front teruggevallen op posities, dte 43 km. ten Zuiden van het gebied liggen, dat zij bezet ten toen het nieuwe offensief begon. Even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, tussen Hwatejon en Tsjoentsjon, moesten de verbonden legers de Djodjin-brug over de Pe- chan opblazen alvorens terug te trek ken. Deze brug was enkele weken geleden met veel moeite door het technische personeel hersteld. Ad ET INGANG van 27 April 1951 treedt een prioriteitsregeling in werking ter waarborging van de pro ductie en tijdige aflevering van mi litaire goederen. Voorshands zal de ze regeling, die haar grondslag vindt in de Distributiewet 1939, slechts van toepassing zijn op goederen, vallende onder de metalenbeschikking 1947, zoals walserljproducten en non-ferro metalen. Door de instelling van deze voor- rangsregeling kan het bedrijfsleven worden verplicht bepaalde orders ten behoeve van de militaire en burger lijke verdediging te aanvaarden en met voorrang uit te voeren. NA BIJNA ZES WEKEN CRISIS heeft Indonesië gisteren dan een nieuw Kabinet gekregen. Sukiman, een der formateurs, is premier, terwijl de burgemeester van Djakarta, Suwirjo (P. NX) vice-premier is. Het Kabinet omvat 20 ministers, waarvan behalve de premier nog 4 lid zijn van de Masjumi, die in de per soon van mr. Achmad Subardjo ook Buitenlandse Zaken bezet. Ook de P.N.I. heeft vier zetels, terwijl de katholiek ir. Suwarto minister van Landbouw is. VfANDAAG wordt het Kabinet be- edigd. De tweede formateur. Si- dik, heeft geen zitting in de Rege ring. Natsir en Roem keren niet te rug in dit coalitie-kabinet. Zes de missionaire Ministers werden overge nomen: Leimena, Wachid Hasjlm, Dju- anda, Pellaupessy, Wongsonegoro en Suroso. De moeilijkheden met de Masjumi zijn voor het grootste deel opgelost. Men neemt althans voor ze ker aan, dat premie Sukiman mag re- rekenen op de steun van de meerder heid van zijn partij. Het Regeringsprogram van de nieu we Regering wordt Vrijdag van daag afgekondigd en omvat de volgende zes punten: 1. De Veiligheid: het nemen van krachtige maatregelen om rust en or de te verzekeren zoals 't in 'n rechts staat past. Het vervolmaken van de organisatie der machtsinstellingen van de Staat. 2. De Welvaart: het ontwerpen en uitvoeren van een nationaal welvaarts plan op korte termijn. Vernieuwing van de agrarische wetten. Het inscha kelen van oud-strijders bij de op bouw. 3. De organisatie van de Staat: het voltooien van de voorbereidingen voor de algemene verkiezingen voor de INDISCHE PENSIOENEN Zjj zal daartoe de beschikking krij gen over de door Indonesië overge dragen kapitalen, terwijl ter dekking van het bestaande tekort aan haar een jaarlijkse bijdrage ten laste van de Rijksbegroting zal worden uitge keerd. Ook zou het voornemen bestaan, om, op verzoek van de Republiek In donesië, de Stichting ook op te dra gen de admini: ratie van de eigen pensioenen, welse, zoals bekend, ten laste van de Indonesische geldmidde len komen. rjOOR de bloedproeven, die Dr. Hulst, in aansluiting op het on derzoek in Boven-Leeuwen in zijn la boratorium heeft genomen, Is komen vast te staan, dat de dood van de zes bewoners van het St. Jozefgesticht te Boven-Leeuwen veroorzaakt is door koolmonoxyde vergiftiging. De oorzaak van deze vergiftiging moet gezocht worden in de centrale verwarming, waarvan de stookgele- genheid juist onder de slaapzaal der overledenen is gelegen. Bovendien lo pen nagenoeg alle buizen van de ver warmingsinstallatie onder de kamer door. De centrale verwarming was nog niet geheel voltooid, doch werd reeds enige tijd gebruikt. Dat er niet DE TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL CEN DER dagbladen heeft bericht, dat zowel de overheid als parti culiere bedrijfsleven zich rechtstreeks tot de E.C.A. in Washington had ge wend, om Marshalldollars voor een Tweede Technische Hogeschool te verkrijgen, welke plannen in Wash ington met sympathie zouden zijn ont vangen. Verder zou men kunnen aan nemen, dat Eindhoven bij een even tueel accoord de beste kansen maakt. In bevoegde Haagse kringen wordt dit bericht niet alleen als voorbarig, doch ook als volkomen uit de lucht gegrepen bestempeld.. Er is nog geen enkele beslissing ge nomen, zo deelde men ons mee. On danks alle sympathie van sommige Amerikanen voor dit plan, is et ook geen enkele toezegging gedaan, waar aan men ook maar enig houvast heeft. eerder moeilijkheden gerezen zijn, zou verklaard kunnen worden uit het feit, dat de wind gedurende de afge' lopen periode van slecht weer nage noeg steeds uit Westelijke richting heeft gewaaid, pe nutste dagen kwam de wind echter uit Oostelijke rich ting. Wellicht hierdoor zou het op een of andere wijze vrijgekomen gif tige gas in het slaapvertrek zijn bin nengedrongen. Deskundigen van de arbeidsinspectie te Arnhem stellen 'n ondgrzoek in. Constituante op korte termijn, be spoediging van de autonomie van de Daerah's. 4. De arbeid: het uitvaardigen van wetten: a. erkenning van de arbeids organisaties; b. een collectieve ar beidsovereenkomst; e. vaststelling van minimum-lonen; d. beslechting van arbeidsgeschillen. 5. Buitenlandse zaken: het voeren van een onafhankelijke, actieve bui tenlandse politiek, die gericht is op vrede. Het omvormen van de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland gebaseerd op het Unie-statuut, tot normale betrekkingen, gebaseerd op een normaal internationaal ver drag. Het bespoedigen van de her ziening der R.T.C.-overeenkomsten. Het nietig doen verklaren van die overeenkomsten, die duidelijk na delig zijn voor land en volk. 6. Irian: Het zo spoedig mogelijk invoegen van West-Irian in het grondgebied van Indonesië. Mogelijk reeds 21 Juli 1951 DOLITIEKE KRINGEN te Brüssel zeggen, dat officiële besprekin gen gaande zijn .om de datum dei- troonsbestijging van Prins Boudewijn te wijzigen. De Koninklijke Prins zou zijn va der begin September, d.i. op het ogen blik dat hij 21 wordt opvolgen. Er is op 't ogenblik sprake van, de plech tigheid van de eedsaflegging enkele weken te vervroegen, teneinde het reces van Kamer en Senaat niet te onderbreken en sommige parlements leden in staat te stellen in het bui tenland aangegane verplichtingen na te komen. Voorgesteld is de datum der troons bestijging op 21 Juli 1951 te bepalen. Het feit, dat de Prins dan eigenlijk nog niet meerderjarig is, zou geen onoverkomenlijk beletsel zijn. Ook successierechten MINISTER LIEFTINCK heeft bij de Tweede Kamer voorstellen inge diend tot verhoging van de Vermo gensbelasting (opbrengst 15 millioen) en wijziging van de Successiewet (opbrengst 12 millioen). Het tarief van de Vermogensbelas ting zal dan met 1 pro mille worden verhoogd voor zuivere vermogens tot en met f 100.000. Daarboven klimt de verhoging geleidelijk op tot 2 procent. Het heffingspercentage wordt van 0.5 procent geleidelijk verhoogd van 0.6 tot 0.7 pet. De bijzondere aftrek op het zuivere vermogen wordt gebracht van f 7500 op f 20.000. De grens van het vermogen wordt gesteld op f 100.000 (was f 75.000) en van het inkomen op f 3500 (was f 2500). De voorgestelde verhoging van de successierechten omvat een geringe verhoging van de aanvangspercenta- ges en een verscherping van de pro gressies. Voor kinderen en echtgeno ten wordt dat van 3M20 pet. (wa6 (317 pet.) en voor broers en zus ters van 2045 pet. (was 1836 pet. T"\E DADER van de roofoverval te Huybergen, de 33-jarige losarbei- der J. P. B. uit Steenbergen, werd gisterenmorgen door de Bred. Recht bank veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 jaar en 3 maander met aftrek van voorarrest. Zijn broer, die het geld bewaard had, kreeg 4 maan den voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar) De eisen waren resp. 3 jaar en 5 maan den en 4 maanden, waarvan 2 maan den voorwaardelijk, geweest. TELEFOONTJE VAN PRINS BERNHARD LI. M. DE KONINGIN heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Briel sche Maas en omliggende gemeenten Om half een ondertekende zij in het gemeentehuis van Oostvoorne een oorkonde, die zij om half drie inmet selde in het monument op de afsluit dijk van de Brielsche Maas te Oost voorne. Aldus werd de afdamming van de Brielsche Maas en de Botlek voltooid, verklaard. Ook Minister Wemmers tekende de oorkonde. Toen de Koningin in de middag op het gemeentehuis van Rozenburg ver toefde, klonk het plotseling: „Tele foon uit Buenos Aires voor Hare Ma jesteit". Prins Bernhard heeft twee uur voor zijn vertrek per vliegtuig uit Argentinië de Koningin opgebeld. Het werd voor Rozenburg, ook al daardoor, een echte Koninginnedag! De Bergen op Zoomse beeldhouwer Kees Smout, over wiens leven en werk wij 11 April jl. een uitvoerig artikel publiceerden wordt Maandag a.s. 75 j. Maandag zal er voor vrienden en belangstellenden gelegenheid zijn de heer Smout in de sociëteitszalen van „Arti et Amicitiae" te Am sterdam te complmenteren en tevens afscheid te nemen wegens zijn aan staand vertrek naar Breda (Ginneken). Hij en zijn echtgenote nemen daar hun intrek bij hun dochter, die gehuwd is met een zoon van wijlen bur gemeester H. Stulemeyer van Bergen op Zoom. Ijjj da i tei p^ANGGGGNa de heren Lieftinck en Mansholt, is thans Excellentie Mulderjje (pardoes) op de ketting gesprongen. Om met collega Vondel te spreken heeft hij „een kneppel onder een hoop hoenderen gesmeten", welk muisje naar mijn gedacht wel eens een geweldig lange staart zou kunnen hebben. Tot voor de Hoge Raad der Nederlanden toe. Heel de duivensport is in opschudding. Voor de derde maal binnen een tijdsbestek van amper een jaar, en dat wordt toch wel een beetje al te grijs, staat het voortbestaan van onze liefhebberij op het speL F)e eerste keer was het (ons aller) heer (ën meester) P. Lieftinck, die wel iets voelde voor het toepasse lijk verklaren van de Wet op de Om zetbelasting, zo mogelijk met terug werkende kracht tot het jaar 1851. Hij zei ik moet platen zien: geen Srid. geen Zwitsers. Bij r.ader inzien bleek, dat daarmee de kip die om zo te zeggen géén wind eieren legt zou worden geslacht. Onder het motto beter een half ei aan een lege portemonnale, voelend de nutteloosheid van verzet en de oi» «wendbaarheid van betalen, kwam er ^ar,0mJetn ver&riijk tot stand, waar bij de duivenilefhebbers zich, verge vensgezind als zij zijn. zonder al te veel plopperen bij neerlegden. Ze dachten: als wij daarmee van het gezanik af zijn, vooruit dan maar! Het is tenslotte voor een goed doel en ons centen worden nuttig besteed. KEERZIJDE Toen kwam de heer Mansholt. Het was zijn Plantenziektekundige Dienst die de duiven begon te bela gen. Wie mijn stukje van deze week (met enige aandacht) neeft bestudeerd moet wel tot de conclusie .ijn geko men, dat er ook van deze zijde spijkers op laag water worden gezocht Het zij verre van mij de boven mij geplaats te machthebbers te affronteren, maar als ik als Dikken Bruine zijnde, de duivenliefhebberij niet met hand en tand mag verdedigen, wie zal het dan wél doen? Ge moet dus vandaag iets van mij door de vingers zien, als ik van mij af begin te bijten, ge kunt met Uw voeten niet laten spelen en de toestand is dermate deplorabel, dat al leen een krachtig optreden en laten horen wie ge zijt. het zaakje nog red den kan. Toevallig sprak ik gisteren een grote liefhebber uit Middelharnis. de maand Mei '50 was er een ge- embêteerde boer bij hem wezen klagen dat er alle dagen duiven op zijn erw- tenland zaten. Hij was dan ook zo kwaad geweest als een stier en niet om te genaken en dreigde een acte aan te vragen en ze allemaal te doorzeven met kruit en lood. Inderdaad was er aan de opgroeien de plantjes gepikt, maar het gevolg was, dat deze wat men noemt gingen uitstoelen en dat er. toen de oogsttijd was aangebroken weliswaar weinig erwtenstro afkwam maar een des te groter, ik mag wel zeggen een enorm beschot schokkers. Onze vriend dorste vijf en dertig mud en een ander maar twintig. Buurmans leed troost en daar om zeg ik op mijn beurt, ge moet een medaille altijd van twee kanten bekij ken. MR. MULDERL1E Thans is de beurt aan de heer Mul- derije, de opvolger van mr Stiuy- eken Deze bewindsman heeft een ern stige waarschuwing doen uitgaan aan het adres van de Nederlandse Postdui- venhouders Organisatie, stellende als- dat het systeem van poulen en laten vervliegen van prijzen, waaronder handvegers en mattenkloppers (DB), hetwelk al meer dan honderd jaar in zwang is. inbreuk zou maken op arti kel 1 rlei Loterijwet. Aan dit systeem moet onmiddellijk een einde worden gemaakt, anders zal de politie ingrij pen, zo wordt ons, die van de prins geen kwaad weten, aangezegd. Die N.P.O. van haar kant, die altijd gewaakt heeft vooi excessi-, in het klaar besef van het feit, dat het met mate en met verstand poulen de dui vensport heeft groot gemaakt, kan niet anders doen dan, ingeval de politie handtastelijk wordt, een zogezegd proefproces uitlokken tot het zegevie rende einde. Geen gras over laten groeien is mijn gedacht. Als ik de zaak juridisch bekijk zou ik zeggen, ze neo- ber nog onlangs vadertje Staat der Neoerlanden aangepakt, alsook de heer Lieftinck. wot let ons (getergde) duivenmelkers, die met de rug tegen de muur staan op de laatste barricade. Zijne Excellentie de Minister van Justitie te dagvaarden in kort geding? Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE DROFESSOR DUYNSTEE is in de Maasbode een thema gaan be rijden, dat hij vroeger ook al in de Gelderlander beklom, namelijk de vraag: Is het verantwoord, dat de K.V.P. enerzijds de partij wenst te zijn voor alle katholieken in Neder land en anderzijds een progressief program huldigt, dat niet voor alle katholieken aanvaardbaar kan zijn? Prof. Duynstee meent bepaald, dat dit niet verantwoord is. Hij zou, als we het goed begrijpen, de K.V.P. zodanig willen reorganiseren, dat progressieve en conservatieve ka tholieken daarin gelijkelijk 'n plaats kunnen vinden zonder dat ze ge plaagd worden door de gedachte, dat hun partij in de vertegenwoor digende lichamen een politiek voert, welke ze op verschillende punten niet kunnen onderschrijven. M.a.w. de katholieken verenigen zich tot een eigen politieke partij en tot eigen fracties aleen op grond van hun katholiek zijn. Een program be hoeft dan alleen maar de dingen te bevatten, welke rechtstreeks ver band houden met de katholieke geloofs- en zedenleer, doch ten aanzien van de meeste brandende practische vraagstukken behoeft men niet te trachten tot eenheids vorming te komen. Vrijheid blij -i- heid. Prof. Duynstee voert ook de bisschoppelijke wens ten aanzien van het stemmen op de K.V.P. ten tonele. Hij meent, dat tal van ka tholieken alleen op grond daarvan hun stem geven aan die partij, hoe wel ze aan haar politiek gruwelijk het land hebben. Hij ziet hier een ernstig moreel probleem, dat op een of andere manier een oplos sing eist. Prof. Duynstee stelt het voor als of hier een gloednieuw probleem ligt, dat vroeger nooit heeft gegol den en dat een gevolg is van de omzetting van de R.K. Staatspartij in de K.V.P. Dit nu is beslist onjuist In den jare 1923 voelde ook eeri conservatieve vleugel in de katho lieke partij zich benauwd door de „progressieve" politiek van Nolens, Aalberse en Ruys. De N.K.P. werd geboren. Later waren de ultra-de mocraten ontevreden en groepeer den zich in de Katholieke Volks partij van Wesseling c.s., waaraan ook Prof. Veraart nog een tijdlang zijn steun gegeven heeft. En ook toen lieten de Bisschoppen hun wensen horen. Het is dus historisch niet verant woord, als Prof. Duynstee de tegen woordige katholieke politieke lei ders speciaal met zware verwijten bestookt. Het probleem is al oud en ook al veel besproken. Het is echter zó, dat velen zich met opzet afzijdig houden. Ze ge ven zich de moeite niet de verga deringen bij te wonen. Ze voelen zich daar „te hoog" voor. Ze vin den het vervelend als hun mening niet aanstonds voetstoots door een vergadering wordt aanvaard. Ze geloven niet in de kracht der wer king van goede denkbeelden, die ondanks tijdelijke nederlagen toch op de duur hun invloed kunnen doen gelden. Hier zit o.i. de grote fout, een fout, welke ongetwijfeld ook wel in de hand gewerkt wordt door het ontbreken van tact en psy chologisch inzicht bij vergaderings leiders. Maar waarom is het gewenst, dat we tot eenheidsvorming inzake het program trachten te komen? Laten we daar in een tweede artikeltje iets van zeggen. IN PERCEEL Slootstraat 29, te Amsterdam heeft zich een ver schrikkelijk drama afgespeeld, dat aan Elsje Beense, 3 jaar oud, het leven kostte. Het kind is levend verbrand. terwijl gisterenmorgen :m half elf haar moeder de stad n was om boodschappen te doen. Elsje was nl. met twee zoon- jes van de familie Schram mee aar binnen gegaan. Moeder ichram, die een-hoog woont, was lij de bovenburen koffie gaan Irinken. In die tussentijd hebben ie kinderen een vuurtje gestookt. ?en stoel vloog in brand en van ichrik zi.in de kinderen op een bed gekropen. Toen moeder Schram boven de brandlucht rook, rende zij naar beneden, vond haar twee sprui ten gillend op het bed zitten. Elsje heeft zij niet gemerkt. Ze wist dan ook uiteraard niet eens, dat het kind binnèn was. Dit werd ontdekt, toen moeder Beense uit de stad terugkwam en onmiddellijk naar Elsje vroeg. De brandweer had inmiddels de ver koolde resten van het kind gevon den. Alle andere bewoners van Slootstraat 29. een zieke vrouw inbegrepen, hadden zich kunnen redden door uit een raam te sprin gen Buren vingen hen met dekens op. De dichtbevolkte Jordaan- buurt heeft met grote ontsteltenis dit drama meebeleefd.

de Stem | 1951 | | pagina 1