Communistisch offensief over gehele het front MEVR. SPOOR OP WALCHEREN Gaitskell van „diefstal" beschuldigd DODELIJKE KLAP Rijsbergenaar ontmoette Prins Bernhard in Chili "N De „derde aanvalsronde' op Korea ingezet Geallieerden op nieuwe stellingen terug Ook Minister Wilson afgetreden Douane-verifica teur werd smok- kelkoning Maak rechtzaak van „Velser affaire" Wangedrag van enkelen de oorzaak Europese plannen EEN LASTIGE MAATREGEL Verbondsvergade- ringK 4.B. DAGBLAD VOOR ZEELAND De lmcljin behouden Bevan (uiterst linksvalt V. S aan Adres Velser raad aan Minister: Regering wil geen uit eenzetting over Unie- verhouding geven Nederlandse wichelroe de-deskundige in de V. S. „Oranje Bovenaant andere eind der wereld Nederlander blijf je en ik heb de Prins zelf een hand mogen geven..." IETS WARMER ZEEUWSCH GENOOTSCHAP Atoomspionnen in Argentinië ZEVENDE JAARGANG No. 1978 Uitgave: N V. Uitgevers Mg. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keizerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v. Hootegem. Mr. Dr. A J. J. M. Mes. Mr. H B L. de Rechter. L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur J. J. H. A Bruna Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, „er post 5 40. per week (uitsluitend bij niet- nostbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent! postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 24 APRIL 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau ,0.7a. Zeeuws. Ell.na.n, GOES. W.stsi.gel 9». Tel.lo» 2236 - B„,e„ v.o, Z^wch-V.^re.: HUIST. D„bbele P,.r, 7. Meloen ,02 - TERNEUZEN, ttol.W.t 56: OOST BURG, N,e„w,te.,. 41. T.lrtbo» «o.JM. OFFICIEEL is door het Kabi net van Premier Attlee het aftreden bekend gemaakt van Harold Wilson als minister van Handel. Vandaag zal Wilson een ver klaring afleggen in het Lager huis. Ook wordt vandaag een speciale spoedbijeenkomst van de Engelse La- bourfractie gehouden om de Kabi netscrisis te bespreken. Morrison en andere ministers worden verwacht. Men verwacht, dat Bevan zal wor den opgevolgd door Alfred Robens, parlementair secretaris van het Minis terie van Brandstof en Energie. Minister Wilson is 35 jaar. BIJ GEESTDRIFTIGE AMBONNEZEN riN'D VOKiUE week heeft mevr. Spoor, echtgenote van de in In donesië overleden generaal S;/Kir, een bezoek gebracht aan het Duw- kamp te Middelburg waar de Ambon- nezen verblijven. Vele van de jonge militairen kenden haar nog uit hun diensttijd in Indone sië en hun enthousiasme was dan ook zeer groot. Belangstellend informeerde mevr. Spoor ernaar hoe de jongens het in Middelburg maakten en of zij voldoen de bieding en verzorging hadden. Het deed de Ambonnezen zichtbaar goed, dat mevr. Spoor hen niet vergeten was en spontaan gaven zij uiting aan hun erkentelijkheid. DE KABINETSCRISIS in Indonesië duurt thans 35 dagen. De formateurs Sidik en Sukiman hebben aan Sukar no verlenging van de hen toegestane termijn gevraagd, hetgeen werd toe gestaan. Men meent in Djakarta, dat drs. Moh. Hatta als uiteindelijke for mateur een aanvaardbare figuur zou kunnen zijn. DE ST. JORISDAG is door alle ver kenners in ons land volop gevierd. Een boodschap van de hoofdaalmoeze nier wees nog eens op het ideaal van de Beweging: meer vaardigheid om anderen beter te kunnen dienen. DE TEXTIEL-détailhandel heeft besloten de prijzen te stabiliseren op het peil van 1 April jl. om al dus bij te dragen in het streven Prijsstijgingen te voorkomen. IAE DERDE „AANVALSRONDE", waar generaal Van Fleet ■*-' i«og eergisteren over sprak, is in Korea een feit geworden. De communisten en Chinezen hebben een voorjaarsoffensief over het gehele front ingezet. De geallieerden trokken zich gisteren in wat „een elastische verdediging" wordt genoemd op nieuwe stellin gen terug. „r)E VERBONDEN LEGERS zijn gisteren in goede orde langs het grootste gedeelte van het Koreaanse front op nieuwe verdedigingsstellin gen teruggetrokken". Dat maakte het Achtste leger bekend. Over welke af stand is teruggetrokken, meldt dit communiqué niet. Tengevolge van de voortdurende aanvallen van geallieer de vliegtuigen waren bij het vallen van de avond 1800 Chinezen gedood of gewond. Voor zover uit de door de censuur vrijgegeven berichten valt op te ma ken, wordt de grootste communisti sche druk uitgeoefend ten Zuiden van Koemhwa. Deze stad, op 30 km. ten Noorden van de 38ste breedte graad, was het Noordelijkste punt, dat de geallieerden bereikt hebben. In het communiqué van Maandag avond werd gemeld, dat de verbonde nen stand houden langs de Imdjin tot waar in het Westen een communis tisch regiment, dat tracht de rivier over te steken, hevig is bestookt door de geallieerde luchtmacht en de artil lerie. Volgens het communiqué leden de communisten hier zware verliezen. De aanvallen ten Noorden en ten Westen van Hwatsjon werden even eens tegengehouden, aldus het com muniqué. Ten Oosten en ten Noor den van het reservoir was het rus tig, maar grote groepen Noordelijken zouden zich ten Noorden van de linie der verbondenen groeperen. De aan vallers werden hevig hestookt door de luchtmacht. DE ASSEMBLEE zal Woensdag stem men over niet minder dan 4 belang rijke Begrotingskwesties, waaraan Queuilie de vertrouwenskwestie heeft verbonden. Zo gaat dat in Frankrijk. DE STAKING in het Perzische olie centrum Abadan neemt langzaam af. Zondag waren 7500 arbeiders aan het werk. De maatregelen van de Avond klok zijn verzacht. DE OPVOLGER van de overleden re publikeinse senator Vandenbergh is de 49-jarige democraat Moody, een journalist. De democratische ineer-, derheid in de ^enaat is nu van 2 tot I 4 vergroot. DE VEROORDEELDEN in de gevan genis van Landsberg, 7 ex-S.S.-offi- cieren, zullen op een nader te bepa len datum toch ter dood worden ge- bracht. Het Amerikaanse Hoge Ge rechtshof te Washington heeft met 6 tegen 2 stemmen geweigerd dc von nissen te herzien. HET STADSBESTUUR van Bamberg heeft zelfs na een ultimatum van Mc- Cloy geweigerd de tekeningen van de Maasbruggen aan de Amerikanen uit te leveren. Deze willen de bruggen ondermijnen met het oog op een even- tuele „tactiek der verschroeide aarde". het fregat „Dubois" zal 21 en 22 Mei a.s. een bezoek brengen aan het Noorse stadje Farsund om er graf stenen te doen plaatsen voor de daar het najaar 1941 neergestorte vier Nederlandse oorlogsvliegers. EEN STAKING is uitgebroken in de gt'ote ijzer- en staalfabrieken te Bil bao. Dit is het tweede grote arbeids geschil in Spanje binnen 6 weken. De vorige staking was te Barcelona. Hij bracht 83.000 goudstuk ken van Zwitserland naar Frankrijk JN ZWITSERLAND is een enorme goudsmokkel ontdekt. Het reeds enkele maanden in gang zijnde onder zoek naar een horloge-smokkel, waar bij douane-beambten betrokken zijn, werd daartoe de aanleiding. Uit de bekentenissen van deze ambtenaren, die zich hadden laten omkopen, kwam het volgende vast te staan: Een douane-verificateur voerde sinds 1947 naar Frankrijk niet min der dan 83.000 goudstukken clandestien uit tot een gezamenlijke waarde van 3 millioen Zwitserse frank. Ook bracht hij een nog onbekend aantal goudstaven over de grens. De beschuldiging omvat ook de uitvoer van 250 kg. nylonkousen. De beklaag de beweert, dat hij de nylons tegen een belachelijk laag commissieloon voor anderen heeft gesmokkeld. Het onderzoek duurt voort. Op verschillende punten worden infiltraties gemeld. Reuter bericht, dat de communisti sche opmars zich uitstrekt langs een boog van 65 km., van Korangpo, even boven de 38ste breedtegraad in het Westen, langs Jongtsjon naar Hwat sjon en dan langs een lijn van 95 km. naar de Oostkust. BEDREIGING UIT DE LUCHT. P\E BEVELHEBBER van de Ameri- kaanse Luchtmacht in het Verre Oosten. luit.-generaal Stratemeyer, heeft verklaard: „Het is zo goed als zeker, dat de communisten in Mand- sjoerije en Noord-China hun lucht macht opbouwen. Men kan een vast beraden luchtoffensief niet tot staan brengen, tenzij men de vliegvelden, vanwaar het offensief komt, kan be reiken. Wij mogen niet ten Noorden van de Jaloe komen en bijgevolg kun nen we niet alle luchtaanvallen ver mijden. De vijand heeft het vermogen om de V. N. tegenover een ern stige bedreiging uit de lucht te stel len". F)E RAADSLEDEN van Velsen heb ben in een adres aan de Minister van Justitie gevraagd „door inschake ling van onze rechtsprekende colle ges de „Velser affaire" te doen af wikkelen. In de motivering wijzen zij op het prestige-verlies voor het politie-corps van Velsen. Niet alleen de affaire zelf achten zij daarvan de oorzaak, doch eveneens de in de laatste weken daar over gepubliceerde artikelen in „De Volkskrant" en „Het Vrije Volk". Aan die artikelen lagen naast feiten, be kend geworden o.a. door het rapport Versteeg, naar de mening van de raadsleden ook geruchten, verdacht makingen en sensatielust ten grond slag. Het vertrouwen van de burgerij in het politiecorps, de sfeer binnen dat corps zelf en de goede naam van de gemeente Velsen, hebben door dit al les, zo menen zij, een niet ongevoeli- Ruzietje liep slecht af DEN RUZIETJE om niemendal heeft Zondagmiddag ten huize van de familie van D. in de Jacob Catsstraat te Den Haag de dood van een der huisgenoten ten gevolge gehad. Toen er tegen 5 uur 'n boterhamme tje gegeten zou worden, kreeg de 13- jarige Kees van D. ruzie met de 27- jarige A. van T., kostganger bij de familie van D. Omdat hij geen zin had het brood te snijden van T„ die verloofd was met een zuster van Kees, werd T. korzelig door deze weigering. .Acht Joh, schiet op", riep hfj enj 11 ge klap gekregen. Waar ook Velsen door hard werken en door gemeen schappelijke inspanning de naweeën van de oorlog nog steeds moet trach ten te boven te komen zijn zij van oordeel, dat allereerst reiniging van de door deze nu al jaren slepende „affaire" de ongunstige wederopbouw- atmosfeer moet worden verkregen. Zij vragen dan ook de Minister met klem te willen bevorderen, dat door inschakeling van de rechtsprekende colleges het algemene vertrouwen in zake „recht in ons land" spoedig zal worden herwonnen. r^E REGERING ziet ervan af zich te begeven in een min of meer gc- détailleerde uiteenzetting van wat zij in de ontwikkeling der Unie-verhou- ding juist of onjuist, aangenaam of onaangenaam vindt. Zij zou een dergelijk procédé wil len vergelijken met het telkens uit de grond halen van een pas geplante plant om na te gaan, in hoeverre de wortels zich inderdaad ontwikkelen. Dit staat o.a. te lezen in de M. van A. inzake de Begrotingen van Unie-aan gelegenheden en van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Ook inzake Am- bon acht de Regering het niet mo gelijk reeds thans een brede uiteen zetting te geven. Over het zenden van de Kortenaer in Augustus 1950 naar Zuid-Celebes zegt de Regering, dat daardoor „er. ger is voorkomen" en dat aan de Unie geen geweld werd aangedaan. Op gebied van buitenlands beleid gaf zijn aanstaand zwagertje een klap. I poogt de Hegering steeds Deze klap kwam zo ongelukkig aan, dat de jongen ter plaatse overleed. De politie heeft van T. in bewaring gesteld. Op het in beslag genomen stoffelijk overschot zal sectie worden verricht. een nauwe re samenwerking te bevorderen. Maai de politiek van beide onafhankelijke Unie-partners ligt momenteel nog ta melijk ver uiteen. Bovendien heeft de binnenlandse politiek in Indonesië nog de meeste aandacht. A NEURIN BEVAN heeft zijn stand- punt in het Britse Lagerhuis uit eengezet. De afgetreden Minister van Arbeid bleek daarbij duidelijk te be horen tot het uiterste linkse puntje van de linker-Labourvleugel. Hij on dernam namelijk een zo scherpe aan val op de Amerikaanse bewapenings politiek, waarin hij een groter gevaar voor West-Europa zag dan een even tuele dreiging van het Sovjet-blok, dat men zeker niet meer kan spreken van een afwijkende mening des heren Bëvans inzake technische onderdelen van de Begroting. Met brillen en kunstgebitten had zijn speech niets meer uitstaande. Ook ondernam h(j 'n felle aanval op Gaitskell, de Minister van Finan ciën. Hg beschuldigde de Minister er van 100 millioen pond te hebben „ge stolen" uit het door de arbeiders gro tendeels bijeengebracht Nationale Verzekeringsfonds. Deze „diefstal" was gepleegd ten bate van de door Ame rika opgelegde bewapening. Kreten van verontwaardiging klon ken door het Lagerhuis. Onverstoor baar herhaalde Bevan zijn beschuldi ging en hij vervolgde: (met een hand gebaar naar de Conservatieven): „Wat is uw antwoord, wanneer de vanda len binnenkomen en hier gaan zit ten"? Het „antwoord" van het Lagerhuis op de rede van Bevan was geen ap plaus. Onmiddellijk na het laatste woord weerklonk 'n geroezemoes van stemmen. Op een conservatieve vraag, of het niet de plicht was van de Re gering de datum van de algem. ver kiezingen bekend te maken, werd in alle talen gezwegen KAMP ARREST IN DE WITTENBERG FNE RUIM drieduizend militairen van de „7 December"-divisie, die op het ogenblik voor herhalingsoefenin gen gelegerd zijn in het nieuwe le gerkamp „Wittenberg" bij Stroe op de Veluwe, hebben het afgelopen weekeinde in licht arrest doorge bracht. Deze strafmaatregel, uitgaande van de kampcommandant, luit.-kol. J. J. A. Beaumont, trof zowel de officieren als de onderofficieren en manschap pen van bedoeld onderdeel. Omtrent de redenen, die de kamp commandant tot bovenvermelde maat regel hebben bewogen, was gisteren middag op het Ministerie van Oorlog nog niets bekend. Van verscheidene kanten werd ons echter te verstaan gegeven, dat deze zaak door de legerleiding „hoog" wordt opgenomen. De Chef van de Generale Staf heeft 'n officiëel onderzoek gelast. Dit on derzoek zal worden geleid door een officier van de Generale Staf, die daartoe gisterenmiddag naar het kamp „Wittenberg" is vertrokken. Volkomen oncontroleerbare geruch ten spreken van een „revolutie-stem ming" onder de militairen. Nawijs bare feiten zijn tot nu toe, dat enke len zich aan drank te buiten zijn ge gaan en dat één militair een fiets ontvreemd heeft. 1~TE Nederlandse Wichelroede-des- kundige, de heer J. G. Mieremet, vertoeft thans voor enige maanden in de V.S. op uitnodiging van enige me dici. Behalve het doen van onderzoe kingen met Amerikaanse deskundigen, leidt hij ook enige ambtenaren op van het „Departement of Food and Drugs" van het betrokken ministerie, in het gebruik van de wichelroede en het vaststellen van schadelijke bodemin vloeden. CLEMENTIS zou volgens een rapport van de Tsjecho-Slowaakse communis tische partij hebben bekend een spion voor het Westen te zijn geweest. Hij bekende ook de nationalisatie te heb ben tegengewerkt. J3ATER JAN RENS van de Lazaristen, die in het verre Chili werkt, is geboortig uit Rijsbergen. En hij is zijn geboorte- strook niet vergeten. Want de krant, die er het meest gelezen wordt, beeft hij een uitgebreid relaas gezonden van zjjn ont moeting met „El Principe Bernardo" tijdens diens bezoek aan de rijschool te Quillota. Ziehier wat hij er o.a. van te vertellen tveet: EEl„Wem nlang- Wa4 heel Chili voll Alle scholen en verenigingen van a 1 Hnncipa Bernardo". Reeds 'net stadje Quillota waren vertegen- door zijn radiorede bij zijn aankomst, woordigd en hoog boven het terrein veroverde hij aller harten. Dat kon wapperden de 21 vlaggen van de Zuid ook niet anders: een speech in -Amerikaanse republieken. Ons Oranje-strikje doorbrak alle cordons, sommige militairen sprongen zelfs in de houding in de mening, dat het een onderscheiding was, en vanzelf kwa men we op de eretribune terecht. geldig Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Licht tot half bewolkt. Droog weer Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan giste ren. Vandaag: Zon onder 19.51 uur. Morgen: Zon op 5.24 uur. Maan op 0.24 uur. Maan onder 6.53 uur. - tn vloeiend Spaans, waarin de Neder landse tradities met de roemrijke fei ten van Chilis geschiedenis worden vergeleken, daaraan weerstaat nie mand. Voor de missionarissen die hier werken, was ..het een voldoening on der de betrekkingen tussen de beide landen te horen noemen „het grote aantal Nederlandse geestelijken, die in Chili werken voor het heil van de be volking". Een van de punten van het officieel programma was een ruiterdemonstra- tie van de Chileense cavalerie. Mis schien is dit wel het hoogtepunt ge worden Man 's Prinsen bezoek. De zon blijft ons hier in Chili aitijd trouw en al was de morgen dan ook 'n beetje winters en nevelig, toen wij op het terrein aankwamen, hadden de drie compagnieën, opgesteld voor de mi litaire eerbewijzen, al eerder last dan gemak van de zon. Dc stoet nadert. Vier lansdragers draven voorop, gevolgd door een com mandant op een prachtige schimmel üvïl nationale hymne, klinkt op als de hoge statiekaros, waarin de prins en de president zijn gezeten, het terrein op komt. het ge volg. waaronder Z. E. de gezant P Kasteel, hadden in enkele volgkoetsen plaats genomen. Een groep lansdra gers sluit de stoet. De kleine vlag getjes aan hun lansen geven een kleu rig feestelijk aspect aan het geheel. Dan, nadat de hoge gasten zijn uit gestapt, klinkt het Wilhelmus en sta tig rijzen de Prinselijke standaard en de Chileense driekleur omhoog aan de De Prins en ook de President van de republiek groeten terug met een wuivend gebaar. De luidsprekers kon digen nu het eerste nummer van het ruiterprogramma aan. De wereldkam pioen springen en het Chileense team, dat in dit nummer de eerste prijs won op de Pan-Amerikaanse wedstrijden te Buenos-Aires, presenteren zich en nemen op voortreffelijke wijze de hin dernissen. De Prins is zeer geïnteres seerd en filmt persoonlijk de mooiste sprongen. Volgt een demonstratie van het achttal Hogeschooldressuur, dat ook wereldnaam verwierf op de con coursen te Parijs, Hamburg, Rome en Buenos-Aires. Dit wonder van rij kunst wil de Prins van dichtbij zien en hij gaat naar het midden van het terrein. Het waren zeldzaam mooie staaltjes die werden vertoond. (vervolg op pag. 2) Daguitstapjes slechts met officiële papieren r\AGUITSTAPJES naar België zul- len in het vervolg alleen gemaakt kunnen worden, wanneer men in het bezit is van een wettig identiteitsbe wijs. Collectieve passen zullen slechts verstrekt kunnen worden door het ministerie, de Commissarissen der Ko ningin of door de burgemeester van de stad waar men woont. Deze bepaling van Buitenlandse Za ken heeft vooral in Limburg beroe ring verwekt. Toeristen die anders van Valken burg uit, voor een dagje naar Bel gië konden, zonder dat zij in het be zit waren van een Bewijs van Neder landerschap, zullen in het vervolg aan deze kant van de grens moeten blij ven. Althans, wanneer zij zich niet vooraf op zo'n tochtje hebben gepre pareerd. Ook voor Brabant en Zeeland heeft de nieuwe maatregel vervelende con sequenties. Maar toch niet in die mate, dat men zich tot een hevig protest gedrongen voelt. Mensen, die van hieruit naar België gaan, zijn tijdig genoeg inge licht om in hun plaats van inwoning zich aan de nodige formaliteiten te onderwerpen. De toeristen, van el ders, die voor een vervelende verras sing werden geplaatst, zijn minder talrijk dan in Limburg. We vernamen ook, dat veel tou- ringcarbedrijven in ons gewest de rei zigers reeds attendeerden op de wen selijkheid van het bezit van een gel dige identiteitskaart. Voorlichting Lonen en prijzen jyjET EEN REDE van de heer A. C. de Bruyn werd de Verbondsver gadering van de K. A. B. gisteren te Utrecht geopend. De inhoud van de rede vindt men elders in dit blad. Daarna werden de volgende heren in het Verbondsbestuur gekozen: F. S. Dohmen, G. A. Colignon en P. J. S. Serrarens. Meegedeeld werd, dat een emigratie-dienst van de K. A. B. in wording is. In 50 plaatsen van ons land zullen vergaderingen worden be legd tot voorlichting over het vraag stuk van lonen en prijzen. De afbouw van het vacantie- en rustoord „Dra kenburg" vordert snel en op 28 Juni zal „Nieuwenoord" voor de eerste va- cantiegangers officiëel worden open gesteld. De K. A. B. zal 75000 brochu res uitgeven over de sociale positie van de Nederlandse arbeiders sinds 1891. Benoeming nieuwe leden V ïeuer jaar neett ook thans net Zeeuws Genootschap der we tenschappen weer een aantal nieuwe leden benoemd. Wij noemen van hen: Mej. ir. M. Beekman, scneikundige Keuringsdienst Goes; ir. C. van den Berg, hoofd wet. afd. Ruilverkaveling, Miadelbuig; M. van Beveren, architect, Middelburg; ds. L. S. Blom, predikant, Aardenbui g, dr. N. Bolkestein, burgemeester, Mid delburg; mr, H. Bouwman, secretaris Grondkamer, Goes; dr. J. van Daal, longarts, Goes; W. Hamelijnck, nota ris, Goes; ir. W. L. Harmsen, Miadel buig; J. Jansen, burgemeester, 's-Gra- venpolder; J. van Kooten, arts. Vlis- singen; H. van Mazijk, notaris, Sluis; mi. P. van Meerwijk, kantonrechter, Terneuzen; mr. P. W. MeylL.k, nota ris, Middelburg; mr. A. Post Uiterweer secretaris Voogdijraad, F delburg; J. Fransen van de Putte, arts, Baarland; F. van Rosevelt burgemeester, Schoon- di'jke; mr. H. van der Schuur, secre taris der gemeente Koudekerke; dl'. A. C Spierenburg, directeur R.K. HBS te Schoondijke; dr. C. Stam, predikant Goes; drs. M. Verburg, directeur ETI Middelburg en M. Vogelaar, burge meester, Kruiningen. „Een trouwe onderdaan" vlaggemasten bij de ingang. En al worden wij nuchtere Hollanders wel licht niet diep bewogen, wanneer we onze nationale hymne, door de dorps- fanfare horen blazen op Koninginne dag heel iets anders is het ons schone volkslied te horen spelen door een militaire kapel aan het andere eind van de wereld en dat terwijl de sym pathieke figuur van onze Prins op 'n meter of vijf van je af deze hulde persoonlijk in ontvangst neemt. Nau welijks is dan ook het laatste accoord gespeeld, of wij springen op onze stoelen en schreeuwen boven het ap plaus uit: „Leve de Prins!" Aangemoe digd doordat de Prins zich naar onze kant wendt, zeggen wij tegen de Chi- lenen, die rondom ons staan: „Zeg liet ons maar na!" en dan klinkt uit volle borst een driewerf „Oranje boven!" T-\E ARGENTIJNSE politie meldt, dat zij twee spionnen heeft aangehouden, die zich voor re kening van een buitenlandse mo gendheid geheime documenten be treffende de atoomkracht hebben verschaft. Men weet, dat 24 Maart jl. pre sident Peron, had medegedeeld, dat onder de leiding van prof. Richter, die van Oostenrijkse af komst is, de Argentijnse diensten voor de atoomkracht een nieuwe methode tot vrijmaking van atoomkracht hadden uitgewerkt, die veel gelijkenis vertoonde met de thermo-kernreacties, die zich in de zon voordoen. „La Reforma", een blad dat te General Pico, een stad in het cen trum van Argentinië verschijnt, oubliceert. ENKELE BIJZONDERHEDEN. in verband met het onderzoek van de Argentijnse regering aangaan de de diefstal van documenten over de atoomonderzoekingen wel ke op het eiland Huemul aan de gang zijn. Het blad zegt, dat de politie de bedrijvigheid heeft nagegaan van een soldaat, Donald genaamd, wel ke onlangs is afgezwaaid en als bediende „bij een buitenlandse am bassade" werkzaam is geweest. Dat onderzoek bracht de politie op het spoor van een andere gedemobili seerde soldaat, Roberto Ostertag, die bekende, dat doenmenten ge stolen werden. De beide beklaagden werden naar de hoofdstad overgebracht, en het onderzoek wordt voortge zet ten einde het belang na te gaan van de diefstal. De overheid ver strekt geen bijzonderheden over de nationaliteit van de „buiten landse ambassade", waar Donald werkzaam was alvorens in het le ger dienst te nemen DARIJS heeft waarachtig geen groots opgezette fees elijkheden ter gelegenheid van het 2000-jarig bestaan van de stad nodig om de aandacht van de wereld op zich ge vestigd te houden. Afgezien van de vrij onstuimige politieke gebeurte nissen gebeuren er in deze zo veel belangrijke dingen, dat het bijna onmogelijk is ze alle op te sommen. Wat ons als Europeanen vandaag misschien het meest bezig houdt is hetgeen in Parijs als hoofd stad van „Europa in wording" ge schiedt. Wel mag Straatsburg be doeld zijn als de hoofdstad van het toekomstige Europa, Parijs is noch tans de stad waar de grote plannen tot eenwording van Europa wor den gemaakt en uitgewerkt. Het plan-Schuman, tot oprichting van een Europese gemeenschap voor kolen en staal, is door de on dertekening van de Ministers van de zes deelnemende landen in zijn laatste beslissende phase getreden. Over de politieke samenstelling van de verschillende bestuurslichamen van deze nieuwe Europese Ge meenschap zijn de Regeringen het met elkaar eens geworden. Het laatste en beslissende woord is nu aan de Parlementen om de beslis singen van hun Regeringen te be krachtigen of te verwerpen. Naar het algemeen gevoelen zullen er niet veel moeilijkheden rijzen in deze Parlementen met uitzondering dan van het Duitse. De Duitse so cialistische partijleider Schumacher heeft tegen het Plan-Schuman een bijzonder felle en demagogische campagne opgezet, die, een beroep doende op de nationalistische ge voelens van de Duitsers, niet zon der succes zal blijken te zijn. De Duitse industriëlen zijn ook al niet erg geestdriftig over dit Frans- Europese initiatief. Wanneer deze beide groepen in het Parlement te Bonn samenwerken, kon het wel eens gebeuren, dat niet alleen het hoofd van de Duitse Regering, Ade nauer, maar ook allen die in het Plan-Schuman een eerste verwe zenlijking zien, van een werkelijk concrete Europese organisatie, nog wel benauwde ogenblikken zullen beleven. £TEN TWEEDE Europees' plan is dezer dagen door het Ministe rie van Buitenlandse Zaken te Pa rijs bekend gemaakt. Het voorstel n.L om besprekingen te openen tus sen de Europese landen met het oog op het gezamenlijk oprichten van een Europese gemeenschap voor de landbouw. Ook op dit ge bied hoopt men door het instellen van een gemeenschappelijke markt de productie beter aan te pas sen aan de behoefte van de con sumenten van de verschillende lan den, waardoor thans door diverse landen getroffen kostbare en moei lijk te begrijpen maatregelen, als het toekennen van subsidies en het vernietigen van een deel der oogst, zoals in Nederland geschiedt met de tuinbouwproducten en in Frank rijk met de wijn in de toekomst worden vermeden. Elke Europeaan zal dit plan gaarne toejuichen. El ke Nederlander zal min of meer ver baasd staan dat bij de bekendma king van dit plan geen grotere Europese solidariteit naar buiten- treedt tussen de Franse Regering en de Nederlandse, daar het toch sinds lang genoeg bekend is, dat er in Nederland gesproken wordt over een Plan-Mansholt. Of is misschien de langdurige Regeringscrisis in Nederland er schuld aan geweest, dat de gemeenschappelijke voorbe reiding van Nederlandse zijde niet actief genoeg ter hand genomen kon worden? JTEN DERDE feit van Europese be tekenis is de dezer dagen ge houden vergadering van het z.g. Gemengde Comité van de Raad van Europa. De zes Europese Ministers en de zeven Europese parlements leden hebben uitvoerig van gedach te gewisseld over de vraag, op wel ke wijze het statuut van de Raad van Europa moet worden herzien, teneinde iets meer macht te geven aan de Raadgevende Vergadering. In een open en hartelijke sfeer, welke langzamerhand in de plaats schijnt te treden voor de vroegere tegenstellingen tussen de opvattin gen van de directe Regeringsver tegenwoordigers en de Kamerleden is thans bereikt, dat de Raadgeven de Vergadering zich mag bezig hou den met defensie-vraagstukken op voorwaarde, dat men zich houdt aan algemene beschouwingen daar over zonder in technische militaire kwesties te treden. De iets grotere solidariteit, die wij van de Fransen verwacht had den in het landbouw-plan vinden wij wel terug in dit Hoge College, waarin de heer Bidault zitting had als Kamerlid, doch waaruit hij zich thans teruggetrokken heeft, omdat hij Minister geworden is. Op voor stel van Minister Bidault is hij in deze Gemengde Commissie vervan gen niet door een landgenoot, zo als te doen gebruikelijk is, maar door het Nederlandse Kamerlid Mej. Dr. M. Klompé. Inderdaad een Europees gebaar van Franse zijde, dat wij als Nederlanders bijzonder kunnen waarderen. DR. W. J. SCHUYT DE „CASTEL BIANCO" zal Woens dag a.s. om 8 uur de aan boord zijn de troepen aan wal zetten te Rotter dam.

de Stem | 1951 | | pagina 1