46 .17 B e van, minister van arbeid, afgetreden SOVJETS reizen naar Berlijn De raadselachtige vliegtuigongelukken ir Het Britse Kabinet ta langzaam af ,Begrotingslasten niet eerlijk verdeeld' Geruchten over Wake Nieuw onderzoek in Velser affaire Treinbotsing eist 3 doden Massale bede- en danktocht Pétain gaat vooruit „Beveiligings - Wet' voorgesteld Nieuw proces Ambonnezen contra Staat Honger-optocht in India Onderwijs-plan voor de Ambon nezen I I i DAGBLAD VOOR ZEELAND Te hoge militaire uitgaven Joden vieren hun Paasfeest Maleis in de Haagse Raad Fontein voor de Philips-fabrieken V oor jaarsoffensief der communisten nabij Nationale Herdenking te Amsterdam Schijnwerpers en politie op de spoorbaan Om de milliarden van Jean Thiery VERMOEDEN VAN SABOTAGE DRINGT ZICH OP Zonnig weer COMMUNISTISCH PAROOL „PRODUCTIE VERTRAGEN Vakopleiding voor de mannen Vader overreed zijn dochtertje I »yp« >Y K. gekeurd Telefoon 18 TENTIE ZEVENDE JAARGANG No. 1977 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C.J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J, H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. t 4.55 per kwartaal, per post t 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 23 APRIL 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (B b u r e a u x: TERNEUZEN, Noordstraat 56; OOST BURG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35). Truman-Mac.Arthur r^FFICIEEL is door de Regering in Was^ïneton Zaterdag geweigerd commentaar te leveren op een be richt. dat generaal Mac Arthur een half jaar geleden zo zeker was van de overwinning in Korea, dat hij president Truman ziin tweede divisie aanbood voor dienst in Europa- Tijdens het onderhoud tussen Tru man en MacArthur op het eiland Wake zou MacArthur dit aan Tru man hebben meegedeeld. Voorheen was het gebruikelijk^ dat dergelijke berichten, als zij onjuist waren, officieel werden tegengespro ken. Zaterdag hebben in het Congres republikeinen de Regering er van beschuldigd, opzettelijk ..eenzijdige berichten over de conferentie op Wake te laten uitlekken." ANEURIN BEVAN, de Britse Minister van Arbeid, is gisteren afgetreden. Hij verwierp de Begroting, omdat deze „prijsstij ging als een middel tot vermindering van de consumptie beoogt". Het thans acuut geworden conflict in de boezem van het Britse Kabinet had reeds een voorspel. Men zal zich herinneren, dat Be- van het niet met de Minister van Finantiën eens was, toen deze besloot brillen en kunstgebitten te gaan belasten. Tevoren waren deze artikelen vrij volgens het Nationale Gezondheidsplan. Vertrouwelijk Tweede rapport Kamer aan {LIET BETREKKING tot de z.g. Velser-affaire, die in de laatste tijd sterk de publieke aandacht heeft getrokken, wordt van Rege ringszijde medegedeeld, dat het rapport van de commissie, die met het instellen van een onderzoek was belast, de z.g. commissie-Ver steegh. vertrouwelijk door de Mi nister van Justitie aan de vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer ter in zage is gegeven. Tevens heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam de nodige maatregelen bevorderd tot het instellen van een gerechtelijk voor onderzoek. LIET ENGELSE Kabinet is dus aan het aftakelen. Bevin trad af en stierf niet lang daarna. Cripps ver dween uit de gelederen. Thans is het Bevan, die aan de in een ziekenhuis vertoevende premier Attlee zijn ont slagbrief zond. Dit alles is koren op de molen van Churchill, die naar men verwacht, niet lang zal aarzelen met weer opnieuw een „Blitzkrieg" tegen de Labour-Regering in te zetten. De kansen worden voor de opposi tie steeds beter. Momenteel bedraagt de Regeringsmeerderheid in het La gerhuis nog drie zetels, met drie ze tels vacant. Vandaag nog zal Bevan in het Lagerhuis een verklaring afleg gen. Het zou kunnen zijn, dat deze man van de linkervleugel in het Ka binet zwaar gepeperd zal worden. De officiële mededeling van het bu reau van de premier zegt, dat Bevan is afgetreden uit protest tegen de Be groting. Hij achtte deze verkeerd op grond van de hoge militaire uitgaven. De prijsstijgingen, als middel tot con sumptievermindering, zag Bevan ais „een begin van het teniet doen van die sociale voorzieningen, waar de Labour-partij zo bijzonder trots op is". MIJNWERKER. DEVAN nam zijn besluit Zaterdag na een onderhoud met Attlee, die in een Londens ziekenhuis herstellende is van een zweer aan de twaalfvin- gerige darm. Men hoopt in Labour- kringen, dat het aftreden van Bevan geen grote portefeuille-wisselingen tot gevolg zal hebben. Men zal zeer bin nenkort de benoeming bekend maken van een nieuwe Minister van Ar beid en van een Grootzegelbewaarder. Beval zelf schreef in een brief, waarin hij zijn aftreden bekend maak te o.m.: „De Begroting is volgens mij verkeerd opgezet, omdat deze er niet in slaagt de lasten eerlijk over de ver schillende klassen te verdelen. Zij is verkeerd, omdat zij gebaseerd is op een militair verbruik voor het komen de jaar op zulk een schaal, dat dit niet te bereiken is zonder een ern stige verspilling bij het besteden". Bevan is een zoon van een mijn werker. Ook hij zelf werkte in de mij nen. Vorige herfst behaalde hij het grootste aantal stemmen bij de ver kiezing der leden van het Nationaal Uitvoerend Comité van de Labour- partij. Men zal zich herinneren, dat Bevan als Minister van Gezondheid verantwoordelijk was voor het Natio nale Gezondheidsplan, dat drie jaar geleden werd aangenomen. OOK WILSON? ter van Handel, Wilson, verzwakt, om dat volgens waarnemers het gelijktij dig bezoek van Wilson en Bevan aan Attlee op 10 April, onmiddellijk na dat de minister van Financiën zijn be groting had ingediend er op duidt, dat Wilson het met Bevans crltiek eens is". Wilson heeft gisteren een bezoek van een half uur aan Attlee gebracht. Op weg naar de Schotse Cup Final ETEN speciale trein met voetbalen- thousiasten, die op weg waren naai de wedstrijd voor de Schotse Cup Final Is nabij het station van Glasgouw op een andere speciale trein met voetbal supporters, die daar stilstond, gere den. Drie personen kwamen om het leven en 65 personen werden gewond, waarvan 15 ernstig. Het achterste rijtuig van de stil staande trein werd in elkaar gescho ven en kwam terecht op een trein, die op een ander spoor stond. ]\yiEN VERWACHT te Londen, dat Bevans aftreden het bijeenroepen van een spoedconferentie der Labour- partij tengevolge zal hebben. Alge meen wordt aangenomen, dat de al gemene verkiezingen er door zullen worden verhaast. Men acht de positie van de Minis- DE STUDENTEN van de universiteit te Teheran hebben een protest- op- toch van 1.5 km. lang geformeerd „te gen de aanwezigheid van Britten in de Perzische wateren". DE PLAATSVERVANGERS hebben Zaterdag op hun 35ste bijeenkomst maar weer eens „geen vorderingen" gemaakt. Gromyko heeft laten door schemeren, dat men beter de confe rentie kon opheffen. EEN onbekende drong aan de Prin sengracht te Amsterdam een woon schuit binnen. Met een zandzak sloeg h(j de 68-jarige bewoner neer. Hij roofde daarna f 800. Het slachtoffer bleek later niet ernstig gewond te zijn. NANNO MEYNDERS is nog steeds bij zijn pleegmoeder, Frau Ullner, in Bre men. De president van het districts gerechtshof in Bremen heeft Zater dag beslist, dat er een voogd over de 7-jarige jongen, wiens ouders in Assen wonen, moet worden benoemd. DE OPVOLGER van Joiiot Curie als Franse Hoge Commissaris voor de atoomenergie is de 50-jarige profes sor Périn. DE WIJNEN uit Frankrijk zullen ter waarde van 25 millioen francs Neder land weer gaan „binnenstromen". Wij zullen aan Frankrijk 500 ton kaas le veren. IN DE HAAGSE gemeenteraad verdedigde wethouder van Zwijndrecht de door een raads lid aangevallen prestaties 'op het Holland-festival. Hij gebruikte daartoe een reeks citaten uit bui tenlandse bladen. Nadat de wethouder eerst en kele Engelse citaten had voorge lezen, begon hij aan een paar Franse kranten. Toen riep het communistische raadslid Hovens: „Schei er maat uit, ik snap er niks van". Later zei deze heer Hovens: „Er behoort in het nieuwe regle ment van orde te worden opge nomen, dat buitenlandse taal in de Raad moet worden weggela ten. De Raad heeft kunnen ho ren", zo vervolgde de communist zijn vurig betoog, „hoe de wet houder de Maleise taal spreekt..." T t.-generaal James van -f»".™bevelhebber LUIT.-KOLONEL Den Ouden, is posthuum benoemd tot Ridder der 4e klasse der Militaire Willems orde, „wegens het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitste kende daden van moed, beleid en trouw". Over de gehele wereld is het Joodse Paasfeest begonnen met de plechtige Seiderviering. Tijdens deze plechtigheid moet het jongste mannelijke lid van het gezelschap aan de oudste een viertal vragen stellen, die neerko men op de vraag, waarom deze avond van alle andere verschilt. We zien hier een opname uit een Joods Tehuis voor ouden van dagen te New-York, waar een zevenjarige jongen zijn 98-jarige grootvader, die „de Seider geeft" de „vier vragen" stelt, terwijl de 91-jarige grootmoeder met aan dacht toehoort. Links op de foto: de Seiderschotel met de symbolen van het Joodse Paasfeest, die betrekking hebben op de uittocht van de Joden uit Egypte. LIEEL KATHOLIEK Amsterdam is opgeroepen deel te nemen aan „een massale stilte danktocht naar de Begijnhof' op de herdenkinsavond Vrijdag 4 Mei a.s. tussen 7 en 9 uur. De oproep is uitgegaan van deken G. P. J. v. d. Burg, namens de geeste lijkheid en de hoofdbesturen van alle katholieke organisaties van de hoofd stad. In de oproep staat o.a.: „Opnieuw werpen donkere tijden hun schaduw vooruit. Misschien God verhoede het moet katholiek Amsterdam in de toekomst nogmaals in uiterste nood opgaan naar het Sa crament van Mirakel. Maar het zal dit alleen met vertrouwen kunnen doen ais het zich eerst van ziin plicht van dankbaarheid, gekweten heeft". Van alle dBSnemers wordt ver wacht, dat zij na het bezoek aan de Begijnhof de Nationale Herdenking op de Dam zal bijwonen. Fleet, de nieuwe bevelhebber van het Achtste Leger, heeft Zondag ver klaard, dat het gevaar van een groot communistisch tegen-offensief op het ogenblik groter is dan op enig ander ogenblik in de afgelopen weken. De communisten hadden grote hoeveel heden troepen naar het zuiden gedi rigeerd en schenen zich voor te be reiden op „de derde agressie-ronde". Zij konden ook een luchtaanval on dernemen. „Maar. zo voegde generaal Van Fleet er aan toe, „als zij dat doen zullen wij hem weerstaan en afslaan. Als de vijand zou kunnen weten wat ik weet, zou hij naar huis willen gaan.' j E BERICHTEN over de gezond heidstoestand van maarschalk Pé tain, die als balling op het eiland Yeu voor de Franse kust in een streng bewaakt fort leeft, werden Zaterdag steeds minder gunstig. De maarschalk had een ernstige hartaanval gehad. In de loop van Zondag vreesde men voor zijn leven. Onverwacht echter ging de toestand vooruit. De 94-jarige gevangene heeft zelfs weer enig voed sel gebruikt. België en de E.C.A.-gelden £)E BELGISCHE regering heeft be sloten een wet voor te stellen, waarbij het onmogelijk zal worden gemaakt, dat derde partijen beslag la ten leggen op ECA-gelden, welke be stemd zijn voor een Europees land. De regering wil op deze wijze een op lossing vinden voor het geschil met de Amerikaanse regering over de be slaglegging op een bedrag van 7 mil lioen dollar aan ECA-gelden, bestemd voor Griekenland. Het ligt in het voornemen van het gezamenlijke personeel tier \.V. Pr.i- lips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven de onderneming ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum een monumentale fontein aan te bieden. Uit een viertal ontwerpen heeft de daartoe aangewezen jury thans het ontwerp „Panta Rhei" van de jonge Amsterdamse beeldhouwer Hubert C. M. van Lith, bekroond, zoals wij reeds berichtten. Drie inscriptieplaten elk voor zien van een vierregelig vers door de dichter Victor E. van Vriesland, geven uitdrukking aan de bijzondere gebeurtenis, waaraan het gedenk teken zijn ontstaan te danken heeft. |"5E OOSTDUITSE socialistische Een- heidspartij viert vandaag haar eerste luistrum. Hoe rustig het in Duitsland achter het IJzeren Gordijn wel is, kan men afleiden uit de maat regelen van voorzorg, die de „vie ring" omringen. Er komen nl. belangrijke Sovjet functionarissen en hoge officieren per trein naar Oost-Berljjn. Daar zuilen „politieke besprekingen van ver strekkende betekenis" worden ge voerd. Dies staat reeds vanaf Vrijdag jl. de gehele spoorwegverbinding in Oost-Duitsland met Polen onder het felle licht van een ontelbaar aantal schijnwerpers. De politie patrouilleert dag en nacht. Inderdaad, zo „rustig" is het in Oost-Duitsland. Walter Ulbricht, de communisten leider, heeft in een radio-rede voor speld, dat een ministerraad voor ge heel Duitsland zal worden ingesteld. Dit ziet hij dan als de „feestgave" aan de partij oftewel van de partij aan Duitsland. Men kan het zien, zoals men wil. Veel kosten doet zo'n feest gave in elk geval niet. Meer geld zal er gemoeid zijn met de feesten, die Oost-Duitsland zich voorneemt te organiserer om de „vriendschappelijke betrekkingen" met Polen te befuiveriu President Bierut is in Berlijn voor besprekingen aange komen. Hij is blijkbaar heengestapt over alles, wat sinds de jongste we reldoorlog Polen en Duitsland zo tra die in gezelschap van Sovjets reist, de Oder-Neisse-grens met veel mis baar van woorden meedeelde. TNE AMBONNESE militairen, die on langs met de „Kota Inten" en de „Atlantis" in Nederland zijn aangeko men en terstond na hun aankomst door de minister van Oorlog ziin ont slagen als tijdelijke K.L.-militairen, hebben een geding aanhangig gemaakt voor het militair ambtenarengerecht te 's-Gravenhage. waarbij zij vernieti ging verzoeken van de hun verleen de ontslagen. Een Zeeuwse afdeling opgericht DUIM veertig pretendenten voor de geweldige nalatenschap, die Jean Thiery in 1676 aan zijn familie naliet en die, met rente op rente, inmiddels is aangegroeid tot 225 millioen goud- francs, hadden zich gisterenmiddag :n Slot ostende te Goes verzameld. Een voorlopig comité had hen uitgenodigd tot een familie-bijeenkomst om zo te komen tot een afdeling Zeeland der „familie-vereniging Thiery". De genealoog aezer stichting, zelf ook recnuieooeude, ae heer vieer, gat eerst een uitvoerig relaas over ae en- later en de erienis, die nu reeds bijna drie eeuwen ae gemoederen aer veie Tmery s in West Europa oeroeit en pas uitgevochten kan worden, wanneer ane reoiitneooeuaen bexena zijn tn gemeenscnappelijK een goea-opgezeue actie onaernemen. Eerste eis is een neente aaneensluiting in een faiiïme- verenigmg en aaarna zal ae aïsian.- mmg van de emater van ieder bewe zen moeten worden. Of ae Zeeuwse Thiery's indeiaaad reenten heooen, kon ae neer Vleer nus met met zexerneia zeggen, maai net is toen zaan voor hen zich aivast ui het gioot verband te doen opnemen. Hiertoe werd unaniem besloten, waarna een bestuur wera gekozen, aai uit de voigenae personen bestaat. T. Thiery, Goes, voorz.; 0. riooge- steger, Goes, secr.; T. Bakker, Goes, penningmeester; W. Leyaekker, VIls- smgen; M. Tniery, Nieuwerkerlt; Giliesen, Middelbui g en A, Nog nimmer hebben wü de stereotiepe uitdrukking „scheert de lat" zo realistisch in beeld gebracht gezien ais op deze foto, genomen tijdens de wedstrijd Willem IIBaronie (6-1). Er is alleen dit verschil, dat hier van de paal en niet van de lat sprake is. De Bredase doelman Smulders heeft kans gezien om de bal nog juist uit zijn net te werken. ALLE TREINEN zullen op de her denkingsavond, 4 Mei, van 20 uur tot 20.02 uur worden stil gezet. Van 18 uur zullen de vlaggen halfstok moe ten hangen. MAURICE CHEVALLIER krijgt geen inreis-visuum voor de V. S. Zijn aan wezigheid wordt „in strijd geacht met de belangen van Amerika". DE FRANSE Raad van de Republiek (Eerste Kamer) heeft het door de Nationale Vergadering aangenomen kieswet verworpen. DE JAARBEURS te Brussel is geo pend en duurt tot 6 Mei. West-Duits- land is met 553 deelnemers de groot ste inzender. Ons land heeft 160 in zendingen. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Droog weer met weinig be wolking. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.49 uur. w-tn op 22.56 uur. Morgen: Zon 26 uur. Maan onder 6.07 (Van onze Londense correspondent) 2^WAAR drukt het mysterie der niet opgeloste vliegtuigongelukken op de invliegers der Britse, Amerikaanse en Franse vliegtuigenfabrie- ken. Prototypes spatten als zeepbellen, hoog in de lucht uit elkaar. Nie mand overleeft de ramp. In geen enkel geval kon de radio-telegrafist nog een boodschap uitzenden. Na het drama van de „Vampire" zijn er in twee weken nog vier even raadselachtige rampen voorgekomen. Men vermoedt rode sabotage. Frankrijk heeft al de hand gelegcl op een pilo ten-moordenaar, die heeft toegegeven in opdracht van de communisten te handelen QP 27 MAART steeg een Beechcraft - in Orly op. Het was een militair vliegtuig, bestuurd door de populaire Franse piloot Willy Petit. Willy had 3500 vlieguren op zijn naam staan en was wegens zijn ervaring en voorzich tigheid privé-piloot van Jules Moch geworden, die hij dan ook met deze vlucht in Marignane zou gaan halen. Als tweede piloot fungeerde adjudant Moise, als radio telegrafist chef-adju dant Pauchon. Om 8.54 zond men een radio-boodschap: hoogte 1600 meter, goed zicht, niets te signaleren. Om ne gen uur en vier minuten stortte het toestel in de vallei van de Loing reer. Men dacht direct aan een aanslag op Jules Moch en stelde een nauwkeurig onderzoek in. doch zelfs de meest uit gelezen experts konden de ramp niet ophelderen. Geruchten over sabotage begonnen de ronde te doen, doch de autoriteiten smoorden die in de klem door de verklaring, dat sabotage op Orly of Villacoublay uitgesloten was omdat. niemand kans tot sabotage kreeg TnmirMris had men voor alle zekerheid toch een nauwkeurig on derzoek ingesteld en te meer daar men in de fabrieken van de S N.C.A.N. nog meerdere sabotage-gevallen ontdek te, was dit ook zeker noodzakelijk. Men arresteerde een communistische mecbanicien, genaamd Stephane Wil- gos, die na scherpe ondervraging toe gaf sabotagedaden te hebben gepleegd aan diverse Vampires: „Ik wilde niet doden, doch alleen de productie ver tragen" beweerde Wilgos, die direct in hechtenis werd genomen. Het .aad- sel van de Beechcraft is hiermee ech ter niet opgelost, evenmin als het mys terie van de verdwenen Globemaster. GEHEIME GEGEVENS... f)E AMERIKAANSE Globemaster C. 124 A. was op 23 Maart uit Lime stone (Amerika) vertrokken met als bestemming Lakenhaet (Engeland). Aan boord bevonden zich vijftig per sonen. waaronder een Amerikaanse generaal, diverse luchtvaarttechnici en enige uitvinders Later is uitgelekt dat deze Globemaster geheime gege vens en vliegtuigontwerpen voor Lon den vervoerde. Zonder S.O.S. uit te zenden is ook dit toestel in het niet verdwenen. Nim mer heeft men meer moeite gedaan eventuele overlevenden te redden. Meer dan honderd vliegtuigen en tientallen zeeschepen namen aan de opsporingspogingen deel, doch zon der resultaat. Pas op 3 April ontdek te men wrakstukken. Ze droegen de sporen van brand en waren geen van allen groter dan een hand. Was het vliegtuig in de lucht uit elkaar ge sprongen? Vermoedeliik zal het een der vele raadselen blijven. Dezelfde dag. dat men enkele wrak stukjes van de Globemaster opviste uit de Oceaan, steeg Engelands meest beroemde testpiloot Trevor Wade de lucht in met de nieuwe Hawker P. 1081 van de Hawker Aircraft Ltd. Het was een nieuwe reactiejager, bestemd voor export naar de Amerikanen, die het toestel om ziin speciale capacitei ten wilden inzetten voor de verdedi ging van Alaska. Boven het graafschaD Sussex exolodeerde de Hawker. De be. woners zagen een stip uit het vlieg tuig vallen. Die stip was Trevor. Hii was er uit gesorongen. doch zbn val scherm fungeerde niet. De Hawker was de snelste jager ter wereld, pro totype nog. waarvan men de grootste verwachtingen had. KOMT ER EEN EINDE AAN DE LUCHT- DRAMA'S? LIET DRAMA van Trevor bleef on opgehelderd. Waarom fungeerde zijn radio niet? Waarom kon zijn val scherm geen dienst doen? Weer wijst alles op een enorme explosie, zonder dat het nochtans te bewijzen is. Twee dagen later, op 5 April viel testpiloot Warren, chef-piloot van de British Gloster Coy in Canada te plet ter met een prototype, eveneens be stemd voor de verdediging van Alas ka. Het betrof hier de Canuck 1(10, uitgevoerd met twee turbo-reactie-mo toren Rolls-Royc. Avon, geheel uit gevoerd voor dienst in de poolstre ken. Ook hier geen radio-boodschap, geen overlevenden, terwijl de waar nemer-telegrafist in permanent con tact stond met het vliegveld, ook hier wijst alles in de richting van een enor me explosie. Wat gebeurt er? Men weet hoe uiterst zorgvuldig vliegtuigongeluk ken steeds worden onderzocht. In de ze gevallen is er echter niet eens een beginpunt voor het onderzoek te vin den. Monteren misdadige elementen, in opdracht van derden, helse machi nes in de prototypes, welke van be lang zijn voor de defensie van het Westen? Men kan het nog niet bewij zen en de misdaad zou zo vreselijk en zo grof ziin, dat men het in vre destijd nauwelijks durft veronderstel len. Bewezen is slechts, dat de gearres teerde Fransman in opdracht van de communisten handelde, hoewel hij la ter deze verklaring weer heeft inge trokken. Bewezen is ook. dat op di verse congressen van Franse commu nisten de arbeiders werd aangeraden de productie van vliegtuigen op al'e mogelijke manieren te vertragen. De leiders van de roden wachten zich er wel voor om in het openbaar te ver klaren. dat deze vertraging ook een misdadige sabotage mag (of moet) worden. Maar het ligt voor de hand, dat na de arrestatie in Frankrijk de deskun digen in Engeland, Amerika, en Ca nada de recente vliegtuigongevallen vanuit een ander beginpunt zijn gaan onderzoeken. Dat de contraspionnage zich er mee heeft ingelaten is slechts voor een enkele uitlating vatbaar. Pro totypes en ook andere „kwetsbare" toestellen worden s°dert enige dagen zowel in Frankrijk, als in Amerika Canada en Engeland dag en nacht be waakt. Vier demonstranten gedood WIER PERSONEN werden gedood en 32 gewond, toen de politie Za terdag in Cooch Behar (India)) het vuur opende op ongeveer 5000 honger- demonstranten. 24 politiemannen wer den gewond, waarvan 13 ernstig. Donderdag werden 14 personen ge arresteerd bij demonstraties, die ont stonden, toen de prijs van rijst in be paalde gebieden 200 procent was ge stegen. Een Zaterdag door de Regering in Calcutta uitgegeven communiqué, geeft toe, dat er een sterke prijsstij ging van graan in Cooch Behar is ge weest en dat de politie het vuur had geopend op „een opstandige menigte, die weigerde uiteen te gaan en be- stuurs- en politie-beambten aanviel", gisch en zo wreed heeft gescheiden. Ook nemen we graag aan, dat Bierut, J. Kil, Goes. J7R IS een volledig onderwijsplan opgesteld voor de tijdelijk in Nederland verblijvende Ambonne zen. Dit onderwijs is verdeeld in drie soorten: 1. Lager onderwijs voor kinderen. 2. Herscholing en vakonderwijs voor de mannen. 3. Eenvoudig huishoudonderwijs voor de vrouwen. De scholen met Bahasa Indonesia als voertaal zullen gevestigd worden in de kampen.. De herscholing van de mannen is in het algemeen zo opgezet, dat zij om te beginnen worden ingedeeld bij de DUW-arbeiders. De DUW zal dan na drie maanden de besten onder hen voor herscho- lingscursussen selecteren. Na zes maanden kunnen de overigen kiezen welke vakopleiding zij wensen te ont vangen. In het algemeen zal een grote vrij heid worden gelaten in de keuze dei- vakken. Op 1 Mei a.s. zal met het onderwijs begonnen worden. De Ambonnezen zelf zijn tot nu toe niet bijzonder enthousiast over de on derwijsplannen. Zij wensen b.v. geen Bahasa Indonesia als voertaal bij het onderwijs. Het liefst zouden zij alle kinderen naar Nederlandse scholen sturen. De mannen hebben voorts grote be zwaren om in DUW-verband te wer ken. Zij willen liever onmiddellijk aan een vakopleiding beginnen. Er is voor het gehele onderwijs plan voor dit jaar een bedrag van 1.8 millioen gulden uitgetrokken. jTEN TRAGISCH ONGELUK is Vrijdagmiddag gebeurd in Zuidbarge, in de gemeente Em- men, waar een vader zijn eigen kind heeft overreden. De heer Vos uit Ercia vervoerde met een tractor met aanhangwa gen een Wding kunstmest van Zwartemeer naar Zuidbarge. Tij dens deze rit kwam hij voorbij rijn woning, waar zijn drie-jarig dochtertjé voor het huis speelde. Zij vroeg te mogen meerijden, waarin de vader toestemde. In Zuidbarge aangekomen moest hij de wagen met kunstmest achter een boerderij brengen. Toen de tractor-combinatie stilstond, kwam de vader tot de ontdekking, dat zijn dochtertje, dat bij hem in de op Je tractor gebouwde cabine had gezeten was verdwenen. Hij vond het kind dood op het erf van de boerderij liggen. Het wiel van de aanhangwagen was over het hoofdje gegaan. De vermoede lijke oorzaak van dit tragische on geluk is de hobbelige keiweg bij de boerderij. Waarschijnlijk is 't slachtoffertje, toen de tractor over de keien reed, door het schudden en stoten uit de cabine gevallen.

de Stem | 1951 | | pagina 1