Opvoedink en grote kuis de KEES EN KAATJE VAN GAANS (61 en 60) uit Kruisland Wie is generaal Ridgway? NIEUWE LONEN IN DE ZEEUWSE LANDBOUW TROUWPLANNEN? RED TAX 8080 Tankschip op de kust Fransen domineerden van begin tot eind Bredase Leergangen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 APRIL 1951 PARIJS-BRUSSEL VOOR GUEGUEN D I Bij stralende zonneschijn waren or.- geveer 150 renners van start gegaan in de Franse hoofdstad, hetgeen zeg gen wil, dat er ruim 50 verstek had den laten gaan, bij wie o.m. onze landgenoten Wagtmans, Vinken, De Knyter en Faanhof. Ze vlieden met tweeën naar Venezuela „Onze zoon Jan heeft dat zo gewild en wij hebben hem reeds jaren niet meer gezien Een en al hartelijkheid HIJ KENT WEST-EUROPA WEL „Olympia" domineerde te Helmond C.A.O. wordt op 1 Mei van kracht ALL1S-CHALMERS MAAI-HAKSELMACHINES: BESPREEKT TIJDIG UW LOONWERKER: dagblad DE STEM. 50.990 gezinnen - Staatspractijkdiploma A en B. - Handelswetenschappen M.O. - Economie M.O. ADVERTEERT IN DIT BLAD 75 Cts. per pakje ftraspeiinincx geruime tijd in voorste gelederen VERDER UITGELOPEN. E 37ste PARIJS-BRUSSEL is ge- onnen door de Fransman Gue guen. een succes, dat te fraaier moet worden geacht, omdat hij een nieuwe band om had m oeten leggen toen hij jjch in de kopgroep bevond in de buurt van Quenast, 40 kilometer van de finish. I in weerwil van het hoge tempo kon I bij snel zijn plaats hernemen, zeer tot I zijn geluk, kant kort voor Tubize was I gemard Gauthier weggesprogen en I bad in korte tijd een grote voorsprong I gnomen. Maar deze Fransman had I zjjn krachten overschat en dank zij I verenigde pogingen van Gueguen, Diot Baldassari, Declerck en Rosseel kon I het peleton hem achterhalen. Bij de bevoorradingspost van Laon I (113 km.) waagden enkele concurren ten een uitlooppoging, die mislukte. Even daarna probeerden 15 anderen, t.w. Impanis, Depredomme, de Rijcke, piot, Dussault, Smets, Braeckeveld, Keteleer, Meunier, van Dormaele, Bauwens, Guegnet, Rosseel, Darrigade en Joly het op hun beurt, maar een I gesloten spoorwegovergang maakte I een einde aan hun vlucht. braspenninckx aan de kop. KJA DE DOORTOCHT van Marle (142 km.) ging Henri Smets er op zijn eentje, er van door en bij Guise (165 km.) had hij nog steeds een voor sprong. Maar de achtervolging werd ingezet en na 30 kilometer alleen te hebben gereden moest hij het hoofd buigen. De beurt was toen aan Jonc ker en onze landgenoot Braspenninckx en het peleton raakte andermaal in opschudding, doordat by Le Quesnoy (206 km.) bij een spoorwegovergang de bomen neer gingen. Joncker zakte af, maar Callens, Gau thier, van Brabant, Gueguen, Baldas sari en Bintz voegden zich bij Brasepn- ninckx. Dit leidende groepje trapte stevig aan, maar het peleton diende van repliek en in de buurt van Va lenciennes (223 km.) kwam de aan sluiting tot stand. HET BLIJFT LEVENDIG. AUTHIF.R, in schitterende vorm, liep geleidelijk verder uit en kreeg 500 meter voorsprong op een groep van acht man, die furieus achter hem aan joeg. Op de klim naar de Mont St. Jean verkleinden de achtervolgers hun achterstand tot 200 meter, maar Gauthier herstelde zich en het ver schil groeide wederom aan tot 500 me ter. In het Ter Kamerenbos kreeg de Fransman weer een inzinking en toen hij op het circuit kwam, 4 km. van de finish, zaten de acht hem vlak op de hielen. Hij ging de eerste maal over de streep met 30 meter voor sprong op Gueguen en met nog 2.5 km. voor de boeg. In de laatste kilometer haalde Gueguen hem in en bleef doorspurten, zodat de dappere Frans man 50 meter achter haakte. Hij had echter nog voldoende reserves om de tweede plaats te behouden, terwijl Baldassari als derde over de streep ging. Daarna kwam een groepje van zes man en vervolgens het grote pe leton met 1,5 minuut achterstand op de winnaar. DE UITSLAG: De uitslag luidt: lGueguen 326 in 8 uur 21 min. 58 sec. 2 Gauthier (Fr.) 8.22.14. A. Bal dassari Fr.) 8.22.29. 4 L. Lauck (Fr.) z.t. 5 Rosseel (B.) z.t. 6 Thomas (B.) z.t, 7 Declerck (B. z.t. 8 Quenti (Fr.) z.t. 9 Diot (Fr.) z.t. 10 van Steenber gen 8.23.29. r\E STRIJD bleef zeer levendig. De Fransman Chateau flitste weg, v. Stayen en Diot gingen achter hem aan en nadat er nog tal van uitlooppogin gen waren gedaan steeds gevolg door jachten van kleinere of grotere groep jes, gingen na de passage van Bergen (257 km.) aan kop: Diot, Gauthier, Bernard, Gueguen, Quentin, Joncker, Thomas, Rosseel en van Brabant. Bij hen voegden zich successievelijk De clercq, Baldassari, Remy en Lauch. Tubize, (36 km.) van de finish werd door de leider Gauthier met 40 min. voorsprong op het tijdschema gepas seerd. De positie was toen: aan kop Gauthier, op 25 seconden een groeo van 25 renners, aangevoerd door Tho mas, Diot, Quentin en Declercq, op 45 seconden Gueguen, op 1 min. 30 sec. van Steenbergen en Zaaf, op 2 minu ten Meunier en Bogaerts, op 2 min. 15 sec. het grote peleton met Impanis in het eerste gelid. Oost-Rozebeke, Zuivertogsmiaand T"AE op-vóédink van 'n bloedeigen zoontje is lastiger dan de op- lóssink van de Koreaanse Kwestie. Daaï kunde gij zeggen: ge zijt me te politiek, ik steek U, tot m'n leed wezen, buiten ziedaar Uw plaatsvervanger, maar probeert dat nne keer met mijne Pol. 't Wordt n hersengymnastiek om zot van te worden. Hij stelt mij voor de meest- ecompliceerde psychologische kwesties. Gisteren komt 'm thuis, schreiende: Vader, er bestaat geen geluk meer i'n m'n leven!" Ik zeg: -,zo. menneke. da's vried, zulle, en hoe oud zijde gij?" „Negen." „Dan mot ge zeggen: er bestaat geen geluk meer in m'n stukske leven want ge begint pas te leven. Maar, zeg me wat is er met U gepasseerd?" „Ziet ge dat niet aan m'n bloed neus. 't les de Schele van Moll, die mij daar op geregaleerd heeft. Ik heb 'n briefke van twintig frank gevon den." „Da's prachtig m'nne jongen, geef maar aan vader!" „Ik heb 't nie meer. Ik stond te schreien met 't briefke in m'ni hand1, omdat ik nie wist, wat er mee te doen. Geef ik het aan U, dan krijg ik 'n afrossing van Mama, geef ik het aan haar dan krijg ik er een van U. Als ik 't voor mij houd, dan geeft ge mij allebei 'n afrossing. Dan heb i'k tegen de Schele gezegd: „Ik smijt het In 't water!" En dan heeft hij mij 'n bloed neus geslagen, omdat ik 't hèm niet wilde gevenis er nu nog geLuk in 't leven?" TTedaar, zeg gij nu eens, wat ik daarop moest antwoorden. Gij, Ollanders kunt daar gemakkelijk iets op vinden. Gij zit dik in Uw Proju- ventu'tes, maar daar motten wij ier nog aan beginnen. En, wij voelen nochtans, dat ier 'm advies van doen is. 't Gaat zover, dat er schandalen aan vast gaan zitten. Ik ben met hem naar zo'nne Psy chiater geweest, om hem te doen testen, en, as wij daar binnen stapten, zegde hij tot dieje vent: „Begin, al vast maar met Vader.in dieje tijd is de school gedaan". Daarom heb ik, boven deze brief „zuiverings-maand" geschreven. Want, as ze met de ziel-kuis geen raad we ten, beginnen ze alvast maar met de meubel-kuis. Ze't ies te zeggen: m'n tweede vrouw en de moeder van m'n eerste vrouw, èn, ik zijn zekers, dat de schim van die eerste vrouw Tengevolge van de storm liep het Zweedse tankschip „Oljaren" van ruim 8000 ton op de rotsen van de Pentland Skerries tussen Orkney en het Schotse vasteland. Het schip, op weg van Curasao naar Stockholm, werd to 1947 gebouwd. De bemanning heeft het schip tenslotte moeten verlaten, méé kuist. Ik brak m'nne nek over „Ca-va-Seul" en t ging „Seul", zulle! 'n Tweede vrouw en 'n gepension- neerde schoonmoeder samen aan de grote kuis, kent ge rampzaliger situ atie? Wat de ene naar buiten veegt, floddert de andere weer naar binnen. M'nne demi-saison heb ik uit 'runen hoop vodden en bienen getrokken, 'n hele bus essence voor m'nne Jeep hebben ze leeg gegoten en ze gaan door 't huis met 'n tafellaken om d'rre kop geknoopt, om d'rre per manent niet te ablmeren. Ik ben, op m'n kloeffen naar de Wellekom gegaan, vermits m'n schoonmoeder m'n schoenen had aan getrokken, om de hare te sparen. Ze wilde er geen kalkspatten op, zegde ze, maar d'rren boezem zat er vol van. 't les maar de kwestie, wat 't zwaar ste weegt. In de Wellekom zaten nog meer slachtoffers en ik heb voorgesteld 'nnen anti-kuis-Cercle ineen te stel len. Maar, wie zal de katten dei bellen aanbinden? Zoveel bellen zijn er in heel Oost-Roeebeke nie. Midden op het „chaimp de bataille" kwam de Paster 'n geld-inzameling houden voor verwaarloosde negerkin- dertjes: Ik zeg: „Meneer de Paster, ge deedt beter 'n inzameling te hou den voor verwaarloosde, blanke, echt genoten, want ge ziet: ik zit ier in 'n hoekske met m'nne teloor patatten op m'n knieën. Wijst dat vrouwvolk in 's hemelsnaam op d'rre plicht van gehoorzaamheid aan d'rren echtge noot, anders gaan er zelfmoorden plaats hebben. Ik heb hem tóch vijf franken gegeven, onder conditie dat die zwarte kinid'erkes d'r eigen nie wassen. Wat ge niet wilt, dat U ge schiedt, doe dat ook aan 'n ander niet. Maar, de Paster is nie gaan prediken, hy heeft zich, volgens plan, op nieuwe stellingen terug getrokken, sjuust as op Korea. pn diejen meubel-kuis is nog maar van secondaire importantie. Mén geretraiteerde schoonmama (fk kan haar 't huis niet verbieden, want ze heeft er 'n hypotheekske op verleend) èn m'n tweede vtouw hebben tege lijk de educatie van Polleke ter hand genomen. As de ene straft, geeft de ander 'n zakske suikerbollekes, om 't straffen weer goed te maken. As de ander de bengel 'n peer om z'nne kop geeft, trekt de ene hem op haar schoot: „Zij maar wijs, menneke. Bon-Mama zal 't wel afkussen. Polleke noemt 'haar de schoon schoonmaak-mama. Ze schieten met zwaar geschut zulle: twie siofzuigers en dian zetten ze den Radio ook nog aan. Zit daarbij Polleke ook nog te bieren dan kunt ge U 't Aards Paradijs voor Slellen waarin Uw briefschrijver gedoemd is te.blijven asem halen. Daarbij komt dat de Paradijs-stoof nie brandt, en as ge bibbert, schelden ze: „Da komt omdat gij den g'belen dag op 'nne stoel geplakt zitas ge werkt, zoas wij, voelt ge geen keu. En as ge de annonces in de Gazet ten leest, wordt ge furieus: ,,'n Kind kan de was doen". „Persil blijft Persil". Daar zit het hem sjuust nom de pattate! „Viamme werkt terwijl gij slaapt!" M'TTnen Balatum is zodanig gladdig, dat i!k op 'n klein tapijtje van de ene kant van de kamer naar dé andere schabberd'ijn! „Ge kunt van de vloer eten!" zegt m'n schoonmama. ik krijg geelegans geen eten. „Gullie mannen", zegt m'n vrouw, ',.zoudt willen vervullen!" Ik wil allenik 'rf bietje vuil blijven, is dat te veel ge vraagd? Steekt ge Uw neus buiten dan kletst de hagel U om de kop. In de lieve maand van Mei, leggen alle vogeltjes 'n ei". Polleke heeft my in mqn gezicht uitgelaten: „Maar, was ik u vogeltje, ik zou 't aftrappen, Papa!" De dochter van m'nnen gebuur komt binnen: „Madame van Testelt, als ge handen tekort komt, roep me maar!" ,Y?n Pes'. hongersnood en besmet telijke kuis.... verlos ons Heer! SUSKE VAN TESTELT ryiT IS niet alleen het verhaal van twee onde mensen, die een reis naar hun zoon in Venezuela gaan ondernemen dit is ook het ver haal van een prachtige carrière, die de thans 36-jarige Jan van Gaans uit Kruisland wist te scheppen. En dit alles zou misschien niet eens de moeite waard zijn te vertellen, als daar niet bij kwam die mooie liefde tot de eenvoudige ouders van een jongen, die het werkelijk ver heeft gebracht, „je kunt altijd nog een ziekte op je lijf halen", zegt Kaatje dan gaan Cornelis van Gaans, 61 jaar en Catharina van Broekhoven, 60 jaar, over een paar maanden de grote reis gaan aanpakken. UVE eenvoudige Kees en het eenvou- dige Kaatje kunnen veel vertellen. Zij hebben besloten naar Jan te gaan en zij zullen hun voornemens vol brengen. Thans worden de papieren klaar gemaakt, de K.L.M. weet er reeds alles van. QM kort te gaan: Jan van Gaans is waterbouwkundig ingenieur. Hij trok jaren geleden de wijde wereld in en kwam tenslotte terecht in Venezuela, de hoofdstad van Cura?ao. Hij heeft wel zoveel geld verdiend, dat het voor hem geen bezwaar is zijn ouders die in Kruis land wonen, te laten overkomen. Als er niet meer tussen schiet DIDGWAY, die de „gevallen" Mc- Arthur opvolgt als opperbevel hebber in het Verre Oosten heeft een staat van dienst, die hem tot „vecht generaal" stempelt. Was hij in de eerste oorlog nog maar tweede lui tenant, die rustig in het eigen land als instructeur op West-Point het befaamde Amerikaanse opleidings centrum optrad, gedurende We reldoorlog II kon men hem op alle fronten in de voorste gelederen vin den. Tussen beide oorlogen doorliep hu vele rangen, behaalde hij diploma's tot hu op 26 Juni 1942 als commande rend generaal „het veld ingestuurd" werd. In April 1943 vond men hem in Noord-Afrika, waar hy de eerste be langrijkste parachutisten-aanval van de oorlog ontwierp en onder zyn lei ding deed uitvoeren op Sicilië. Per soonlijk voerde hü zun divisie aan bij de bliksemsnelle verovering van het Westelük deel van dit eiland. EERST WEST ■WERDER trok hij met zijn mannen, die geleideiyk opklommen langs de Italiaanse laars" totdat het plan- Normandië, dat de bevrijding van heel West-Europa bedoelde, moest worden uitgevoerd. In Juni daalde hij met andere lei dende figuren per parachute boven Normandië, waar hij een hoofdrol zou spelen bij de verovering van West- Frankrijk. In Augustus 1944 was hij weer bij de luchtlandingstroepen, die nu in de Ardennen gingen opereren. Dan kwam het oversteken van de Rijn, het slui ten van de zak in het Ruhr-gebied, het oversteken van de Elbe en de door. stoot in de richting van de Oostzee, waar op 2 Mei 1945 verbinding met de Russen werd verkregen. Ridgway is in West-Europa dus geen onbekende! DAN OOST 1WJET zijn mannen keerde hij in Aug. 1945 naar de States terug, maar MATTHEW BUNKER RIDGWAY Handgranaten aan de gordel. rust werd hem niet gegund. Diezelf de maand bracht een vliegtuig hem naar de Philippijnen waar hu de in vasie van Japan ging helpen voorbe reiden. Dan zien we hem in October 1945 optreden als bevelhebber in het Mid dellandse Zee-gebied en vervolgens vliegt hij van de ene plaats in de we reld naar de andere om allerlei mili taire functies waar te nemen in ver band met Amerika's na-oorlogse be moeienissen. Toen Korea aan de orde kwam, was het niet dan natuurlijk, dat Ridgway ook daar zijn werkzaamheden moest vinden. Het ongeluk, dat luitenant- generaal Walton Walker trof, toen die op 23 December van het vorig jaar in zijn jeep de dood vond, bracht hem in diens plaats. Hij werd als comman derend generaal chef van het Achtste Amerikaanse Leger. En nu moge men de nieuwe opper bevelhebber een stug man vinden, stugger dan zijn populaire voorgan ger McArthur. zijn soldaten hebben eerbied voor hem. Hij is een gene raal met handgranaten aan zijn gor del en dat spreekt hen aan. Curasao te komen. Zij behoefden zich geen zorgen te maken, hij zou voor alles zorgen. En dan gaan die Kruislandei's. De juiste datum weten ze nog niet. Maar ze gaan en ze zullen in Venezuela ge tuige kunnen zijn van het werk van hun zoon. En na een maand komen ze terug. Moeder van Gaans bestuurt met haar man een boerderijtje in de Bout- weg. De enkele weken dat zij op sitap zijn zal de grond niet verwaarloosd mogen worden. „ik heb er nog geen idee van", zei Kees, die de verzekering heeft ge kregen dat er niets aan het werk op de boerderij zal mankeren. Voor de koeien wordt gezorgd en de bewer king van het iapke gond is veilig toevertrouwd aan andere Kruislan- ders, die allemaal zo'n beetje vol zijn van dit avontuur. „De mensen vra gen je het hemd van het lijf", meent Kees, die niets afweet van Venezuela. Kaatje (met die operatie van kort geleden zal het wel loslopen!) heeft evenmin veel verstand van Curasao. CARRIèRE. Van Gaang werkte zich intussen op tot hoofd van de afdeling waterbouw. Na de bevryding kwam hij nog even aanwippen, maar al spoedig vertrok hij weer om zyn werk te voltooien: het onder zijn leiding doen bouwen van een aantal bruggen. EEN WOORD WOOR Jan van Gaans gold nog slechts de veel gebruikte spreuk: „een man een man, een woord een woord". Hu' verzocht zijn ouders naar 7 EER veel West-Brabanders en ook verschillende Zeeuwen kennen Jan van Gaans. Hij studeerde aan de H.B.S. (cum laude) te Roosendaal en ging toen naar de zeevaartschool in Rotterdam. Hij werd officier van de koopvaardij en bezocht in die kwali teit vele landen. Hij werd een wereld burger. Regelmatig kwam hij naar Kruisland terug, waar de mensen maar weinig begrepen van zijn doen en laten. Ze zeiden alleen: „Die van Gaons eeget wijd ge-brocht", In 1938 nam Jan afscheid van zijn vader en moeder in Kruisland. Jan zat op de grote vaart, toen de oorlog uitbrak. Tot 1942 bleef hij op zee Daarna vestigde hij zich op Curasao, waar hij een baantje op de kop tikte en waar hij opnieuw begon te studeren. Hij maakte met glans een ingenieurs examen en met de wétenschap dat het nu wel kon, trad hij in dienst van een grote oliemaatschappij in Vene zuela. Jan trouwde. Nog altijd was er oorlog op het Europese vasteland. Brieven schryven was vergeefs. ATHLETIEK Doch v. d. Zande werd tweede De nationale Warande-loop, welke Zondag te Helmond werd gehouden, gaf de volgende uitslagen: Klasse A, 4900 meter: 1 van Zee land (Oss, Oss) 14 min. 23 sec.; 2 van der Zande (Olympia, Halsteren) 14-25 -0; 3 Huygens (Olympia, Halsteren) 14-34-0; 4 de Louw, (Oss. Oss) 14-36; 5 Besters (Olympia. Halsteren) 14-43- 0: 6 Swinkels (PSV, Eindhoven) 14- 54-0. Klasse B. 4900 meter: 1 de Koning, (Olympia. Halsteren) 14-37-0; 2 Son- nemans (HAC. Helmond) 14-54-0: 3 van Son (PSV. Eindhoven) 15-49-0. Klasse C. 4000 m.: 1 Janssen (HAC, Helmond) 12-23-0: 2 Bombay (Taxan- dria, Oisterwiik) 12-31-0; 3 Visser (SHJ Drunen) 12-51-0. Klasse D. 4000 m.: 1 van Nieuwen- huizen (Olympia. Halsteren) 12-04-0: 3 van Gerven, (Oss, Oss) 12-06-0; 3 Wienen (SVB, Blerick) 12-07-0. Huizinga klopt Slijkhuis in Nederlands veldloop- kampioenschap Het Nederlands veldloopkampioen schap over 5 k.m., dat Zondag in het Gronings Stadspark werd gehouden, heeft de verrassing opgeleverd, dat Wim Slijkhuis genoegen moest ne men met de derde plaats. Dit was het gevolg van het zeer zware parcours vol kuilen en modderpoelen, waarin Slijkhuis een verkeerde stap deed en kramp opliep. De uitslag luidt: 1 Huizinga, 17 min. 10 sec.; 2 Weert, 17 min. 21.5 sec.; 3 Slijkhuis, 17 min. 27.3 sec. INGAANDE 1 Mef zal een nlenwe collectieve arbeidsovereenkomst in de landbouw van kracht worden, De voornaamste verschillen met de vorige liggen natuurlijk op het gebied der lonen. Zij komen op het volgende neer. Het weekloon voor de gewone landar beiders en voor hen, die werken met zware landbouw-machines, bedraagt voortaan voor 21-jarigen 46.80; voor 22-jarigen 48.90 en voor 23-jdrtgen en hen die ouder zijn ƒ51. Het uurloon voor vak-arbeiders va rieert van 0.76.5 tot 0.84.5 en voor ongeschoolden van 0.72 tot 0.80,5. Vaste paardenknechts en tractor chauffeurs krijgen bovendien nog 15 hl. gewone en 10 hl. krielaardappelen per contractjaar. Voor 17- tot 20-Jarige arbeiders lopen de lonen op van 31.20 tot ƒ43.50 per week en hun uurlonen van 50,5 ct. tot 71 cent. Ongeschoolden krijgen iets minder. Voor volwassen arbeidsters van 19 jaar en ouder gelden uurlonen van 53,5 tot 57 cent en voor ongeschoolden van 50,5 tot 53 cent. Voor kost- en in woning mag 13.20 in mindering wor den gebracht per week en voor een dienstwoning ƒ3.45. WERK IN ACCOORD YfOORTS IS ER een regeling voor werk in accoord. Zo moet voor het doorslaan van bieten 32.50 tot 38.50 per ha. en per keer worden betaald; voor opéénzetten 27 tot 34; voor le keer wieden 54 tot 62voor 2e keer wieden 38 tot 44. Bij rijen-afstand van 45 c.M. zijn de tariev i 10 pCt. lager. Voor bovenstaande tarieven moeten de bieten tenminste éénmaal, vanwege de werkgever met de machine worden gewied; Voor 'n normaal gewas moet een ta rief worden genomen, dat ligt tussen het minimum en 't maximum. De tarieven moeten met 5 pCt. ver hoogd worden voor arbeiders, die slechts één week of korter accoord- werk doen, als compensatie voor loon derving bij slecht weer. HYPERMODERNE de machines, die maaien en hakselen op de meest gewenste lengte, voorzien van bietenmoesmakers. Besparen U het maaien, zwadmaken, laden, enz., en vergemakkelijken U het lossen. 889-xxx-o C. VAN TILBURG, Bulkenaarsestraat 14 Roosendaal. GEBROEDERS BUYS, Bergsebaan 6, Bergen op Zoom. Ondertro uw: Ko van Langevelde en Plony v. d. Borgt Re huwelijksvoltrekking zal Plaats hebben op Woensdag 9 Mei 1951 in de kertc van. Onze Lieve Vrouiw Onbevlekt Ont vangenis te Hansweert. Krniningen, Stationsweg 4C. schcre, Zouteweg 2 Toekomstig adres: Stations weg 4C, Kruiningen. 146-0 Enige kennisgeving Heden overleed in het St. Ignatius-zieken- huis, in de ouderdom van 69 jaar, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ANTONTUS, BERNAR- DUS KEMPER Helmond J. J. P. Kemper J. C. Kemper-Engels Terneuzen: J. H. Kemper M. Kemper-Beek en kinderen Breda, 14 April 1951 Haagdijk 180, De Plechtige gezongen Uitvaartdienst, waartoe U beleefd wordt uiige nodigd, zal plaats heb ben op Donderdag 19 April a.s. om 9.30 uur in de kapel van he. R. K Gasthuis, Haagdyk 180, alhier. 150-oo Rozenkransgebed Woens dagavond om 19.00 uur in de kapel. Op 18 April a.s. hopen onze geliefde ouders Pieter Kopmels en Jannetje Vermeule hunne 50-jarige echtvereni ging te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Vernenil (Oise), Frankrijk. TE KOOP GEVRAAGD Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden, aan familie, vrienden en ken nissen en de B.J.B. van Koe wacht. 123-0 M. v. Hove-Verbraeken Koewacht, April 1951. Zandstraat 8. Van particulier te koop gevTaagd zuinige 2- of 4-persoons auto. Moet In goede staat zijn. Brie ven onder no. 620, Dagblad De Stem. Hulst. TE KOOP AANGEB. Ratgers Witsenboer, poelier, Zandberglaan 66 Breda, tel. 7072 Levert naar alle plaatsen in Ne derland jonge legkippen en ge slacht panklaar pluimvee, ook aan restaurants. 4077 Uitsl. voor de Zeeuwse op lage: 4 regels of minder t 0.90, iedere regel meer 10 ct. Bij 3 achtereenvol gende gelijkluidende plaat singen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend. 25 letters, cij fers of leestekens gelden voor een regel Vauxhall 6 cyL '50, Velox (zwart) niet van nieuw te on derscheiden. Austin A 40 '48 maroonkleur. Ford 1949 8 cyl. de luxe m. radio, kachel, rol- hoes en ruitensproeiers, 5 nwe banden, kleur zwart. Ford '48, in pr. staat (zwart). C.Z. 125 c.c. motor als nieuw, 4000 k.m. ge lopen. Autehandel Gebr. de Jong, Tel. 650, Roosendaal (N.Br.) 9105 HANDEL PERSONEEL GEVR. Fllng persoon gevr. voor ker- misbedrijf, voor omgeving Hulst met of zonder kost en inwo ning. Chris. Jansen, Korte Nieuwstr. 13, Hulst. 618 Albino sneeuwwitte cement, verft landhuis, boerderij, fa briek, gevels, betonbouw en ijzerconstructies blijvend prach tig wit en waterdicht. Proef pakket 5 K.G. 12.50 rembours A. J. van Wijk. Pijnacker. Tel. (Berkel) K. 1891 - 412. 20491 Dagelijks in meer dan Aanvang le klassen na de Pinkstervacantie. School opleiding op Zaterdagmiddagen. Zes docenten. Inlich tingen Heuvelbrink 13. 112 Vertegenwoordiger W. EBELS, Strijenlaan IS, BREDA. LAAT ONS UP-TO-DATE UW TROUWSTOET VERZORGEN Dijklaan 25 BREDA De ontvoering Toen Lord Plnkerton op zekere morgen naar beneden kwam om te ontbyten, vond hy het stoeltje van zijn vrouw leeg. „John," sprak by tot zy'n butler, „waar is Mylady?" De trouwe bediende geraakte zicht baar in verlegenheid. „Ik had het U voorzichtig willen mededelen, Mylord," zei hy, „en nu zal het U watrauwophet lyf vallen: mevrouw Is vannacht ontvoerd." Lord Pinker- ton zette zijn kop thee neer. „Dank je, John," sprak hij, „en nu punt twee: wat dient hier gedaan te worden?" „Ik zou," antwoordde de butler eerbiedig, „de beroemde detec tive Seybold inschakelen." Een uur later arriveerde de speurder op het landgoed. Hy zette zyn maskertje op en ging terstond aan de slag. „Mooi werk," zei hy, een pluisje tegen het licht houdend, „en precies wat ik dacht; Lepe Willem ls in het spel." „Wie is die man vroeg Lord Plnkerton verachtclyk. „Een bende leider, berucht om zyn wreedheid en hoge losprijzen," antwoordde de detective, „U zult er wat tegenaan moeten gooien." Lord Pinkerton Ka, «n Kauim.f 1-720 751 SI Bankitrs4 860 878.32 Nederlands Schal- kitlpapiar Effecten cn Syndicaten Debiteuren legen londienonderpand Debiteuren Deelnemingen (incl. voorschotten) Gebouwen glimlachte. „Gij weet," zei hy, „dat ikonmeteiyk rijk ben. Zorg dus, dat ik vanmiddag Mylady aan het noen maal begroeten mag." De detective vermomde zich nu als consument en trad een sigarenwinkeltje binnen. North State," zei hy eenvoudig, „één pakje." Hiermee gewapend drong hp eeD half uur later het hol van Lepe Willem binnen. „Willem," zei bij. „wat moet je hebben „Meer dan jij bij je hebt," antwoordde de diep gezonken man met etn holle lach. „En dit daD vroeg de speur der, het pakje schalks omhoog houdend. „Verroest," zei Willem, „daar had ik niet aan gedacht. Pak weg. 't Is in orde." En zo kwam het, dat Lord Pinkerton nog diezelfde middag in de betoverende ogen van Mylady zijn soepbord weerspiegeld zag.

de Stem | 1951 | | pagina 3