Geen concessies, maar deur wijd open Alweer liet pin TRUMAN IN RADIO-SPEECH OVER KOREA: Zwaar geteisterd Sluis herstelt zich Luchtgevecht boven Korea Uit Russische gevangenschap Zwijgende menigte BEZOEK AAN DE ATOOMOVEN ,.i ruman hing incident Plan Schuman volgende week ondertekend K.A.B.-herdenking „Rerum Novarunv' Prof. J. Rombouts rector van het pensionaat St. Joseph te Etten ENORM BOUW PROGRAMMA VOOR TANKERS DAGBLAD VOOR ZEELAND Mac Arthur Maandag naar V. S. Haagse Brieven Congres-redenaar offilmheld MOSKOUSE WAARHEID Geen dieven in de huurt Anti-Franse maatrege len in Tsjechislowakije Benoemingen in het bisdom Breda Regering- Stijgende activiteit waarneembaar enige regen" De woningbouw Dodelijke inspuiting door onnauwkeu righeid De h uwelijksboot stra ndde op een hondekop ZEVENDE JAARGANG No. 1969 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J Aernoudts, C J. v Hootegem. Mr. Dr. A J J M. Mes, Mr. H B, L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 13 APRIL 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236' Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: TERNEUZEN. Noordstraat 56; OOST BURG, Nieuwstraat_4_i, Telefoon no. 35,J. 22 „M'gs" neergeschoten pvonderdag Is boven Korea een zeer L' maar luchtgevecht geleverd. Pi loten van Amerikaanse straalvliegtui gen verklaren 22 „Migs" van Russisch type te hebben vernield of bescha digd. Toen de Amerikanen met 72 straal vliegtuigen van het type „Sabre" en „Thunder" een gebied ten Zuiden van Sinoeidjoe aan het bombarderen wa len. werden door 80 straalvlieg tuigen van Russische makelijk van bases over de Mandsjoerijse grens aangevallen. Alle Amerikaanse vlieg tuigen keerden ongedeerd terug. Weer 100 Nederlanders vrij OFFICIËLE Russische zijde te 1 Berlijn is aan de Nederlandse mi litaire missie meegedeeld, dat daar binnenkort een groep uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Neder landers verwacht mag worden. Van Russische zijde is medewerking toegezegd om deze groep, die vermoe delijk uit ongeveer honderd man zal bestaan via Helmstedt rechtstreeks aan de Nederlandse autoriteiten over te dragen. Op 4 November j.l. kwam een der gelijke groep uit Russische krijgsge vangenschap ontslagen Nederlanders in Berlijn aan, die korte tijd later naar Nederland gerepatrieerd werden. De namen der thans vrijgelaten Nederlanders zijh nog niet bekend. Nadere gegevens zullen zo spoedig mo gelijk worden gepubliceerd. IN HET Zuid-Perzische oliegebied van Abadan zijn bij onlusten een Perzische vrouw en drie Engelsen gedood of gewond. DE HAAK-IN-ACTIE kwam in de af gelopen week tot een totaal van ruim f 600.000. „Voor bouwpastoors om van te watertanden", zei ons een vrien delijke dame door de telefoon IN TOTAAL werden tijdens de 50ste Jaarbeurs te Utrecht 39.750 auto's ge parkeerd. DR. GRUBER, Oostenrijks Minister v. Buitenlandse Zaken, zal als gast van de Regering van 24 tot 26 April een bezoek aan Engeland brengen. DE VERLIEZEN van Amerika in Ko rea bedragen tot nu toe: 59.396, waar van 10.080 doden. MAO TSE TOENG, is nu volgens de „Neue Züricher Zeitung" werkelijk met ziekteverlof. Lioe Tsjao Tsji, de communistische partijsecretaris neemt diens functie van premier waar. TRYGVE LIE is te Belgrado aange komen. Hij zal Tito bezoeken. Vier dagen zal hij voor besprekingen in Joego-Slavië blijven. Oan gaat hij weer verder de Balkan en het Nabije Oosten in. TRUMAN HEEFT IN EEN RADIO-REDE het ontslag van Mac- Arthur nader gemotiveerd. Met bijzondere nadruk verklaarde hij, dat de commando-wisseling geen verandering van de Ameri kaanse politiek ten opzichte van Korea betekende. De oorlog zou met kracht worden voortgezet, er zullen geen concessies worden gedaan, al bleef „de deur wijd open" tot onderhandelen. Inmiddels heeft MacArthur een gesprek gevoerd met zijn opvolger, ge neraal Ridgway. Deze is weer naar Korea teruggevlogen. Of en wanneer MacArthur naar de V. S. zal afreizen en of hij daar de door de Republikeinen voorgestelde triomftochten zal houden, is nog niet bekend. Wel heeft hij zich reeds uitvoerig verdedigd. Het kwam hierop neer: „Ik had vrijheid over Ko rea te spreken. Niets van wat ik gezegd heb, lag op het terrein van de po- litek". Donderdagavond laat is te Washington vernomen, dat gene raal MacArthur Maandag a.s. uit Tokio zal vertrekken. jVJACARTHUR heeft dan Donderdag- avond zijn hoofdkwartier te Tokio voor goed verlaten. Voor het gebouw stond een zwijgende menigte. De ge neraal leek iets opgewonden. Hij trok zenuwachtig aan zijn pijp. Zijn chauffeur had tevoren enkele per soonlijke voorwerpen van de generaal in de auto gelegd. Martin, de republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, heeft gezegd, dat MacArthur reeds de vol gende week per vliegtuig naar de States terug zal keren. De republikei nen willen hem de gelegenheid geven zijn politiek in het Verre Oosten voor de wereld uiteen te zetten. Men meent echter in democratische kringen, dat deze uiteenzetting in geen geval mag bestaan uit een toe spraak tot het Congres. Zij rekenen erop, dat de populariteit van de ge neraal met de dag minder zal worden. Een vertragingsactie ten opzichte van zijn „openbaar optreden" lijkt dus voor de democraten de aangewezen weg. Overigens zal MacArthur voldoende kansen krijgen tot openbaar optreden. De filmproducer Tom McGowan uit Hollywood heeft hem telegrafisch ge vraagd de hoofdrol te willen spelen in de film „The square needie". Deze film handelt over een militair wiens optreden wordt belemmerd door po litieke richtlijnen uit Washington. McGowan heeft de generaal een ho norarium geboden van 3000 dollar per week.... Wellicht zal de perschef van Mac Arthur wel een publiciteits-agenda op maken. Hij zal daartoe ruim de gele genheid hebben, want tegelijk met de generaal gaat ook generaal-majoor Whitney uit Japan en uit het leger heen. Hij zal de generaal vergezellen naar de V. S. Dit is dan in grove trekken het nieuws rond MacArthur. We zouden nog kunnen vermelden, dat de repu blikeinen een plan (schijnen te) heb ben om Truman voor de rechter te dagen. Ook kan nog van betekenis worden, dat Dulles naar Tokio is gereisd met een ontwerp-vredesver- drag in zijn tas en dat de Commissie van Goede Diensten voor Korea bij een is geweest, om te onderzoeken, welke gevolgen het ontslag van de T ••1*14 1*1 generaal kunnen zijn op haar pogin- I«1*3 PIISP, 11 - A 1*3 111 SU, li gen om te komen tot onderhandelin- I 1 CUJLöL/li D ADIO MOSKOU meldde Woensdagavond het ontslag van generaal MacArthur in de volgende drie zinnen: „Op bevel van President Tru man is MacArthur van zijn func tie van opperbevelhebber in het Verre Oosten ontheven. De pers heeft niet de reden van zijn ont slag gepubliceerd. Men gelooft, dat MacArthur werd ontslagen wegens het feit, dat hij niet op gewassen was tegen de toestand in Korea". gen o*er Korea. Dit laatste is nog in dichte nevelen gehuld. De wrange re actie v. Moskou inzake de hele affaire zou kunnen doen vermoeden, dat wel licht China bereid is te gaan praten. VOOR BOTER wil Engeland 7'/2 procent en voor bacon 2 pet. meer aan Denemarken betalen. Dene marken is nog huiverig hierop in te gaan, omdat Engeland geen ex port van vastgestelde grondstof fen tegen vastgestelde prijzen kan garanderen. DE „NEW AUSTRALIA" is uit Priok vertrokken met 1601 passagiers. DR. W. DREES heeft zijn werkzaam heden gisterenmiddag normaal her vat DE WOLPRIJZEN, zo voorspelt (of noopt?) men in Australië zullen na ae jongste daling met 30 pet. niet verder omlaag gaan. PREMIER QUEUILLE heeft het ver- trouwensvotum gevraagd n.a.v. de gisteren door hem ingediende belas tingvoorstellen. Dinsdag is de stem ming. Ook aan de voorgestelde verkiezings datum (10 Juni) wordt de vertrou wenskwestie verbonden. DE MINISTERS van de 6 landen van net Plan-Schuman komen vandaag te marijs voor de tweede maal bijeen, «brengt Dinsdag veel fotolampen Wee zei Adenauer tegen de fotogra fen Hij hoopt, dat op die dag de on dertekening plaats vindt. Noors-Nederlandse atoom- besprekingen IN OSLO zijn de besprekingen tus sen Noorse en Nederlandse atoom geleerden begonnen over de voorge stelde Noors-Nederlandse samenwer king inzake de atoomsplitsingsoven, welke het Noorse Ministerie van De fensie te Kjeller gebouwd heeft. Van Nederlandse zijde nemen daar aan deel: prof. dr. H. A. Kramers, prof. dr. J. M. W. Milatz, prof. dr. G. J. Bakker en J. H. Bannier. Vrijdag zullen de Nederlandse gas ten een bezoek brengen aan het la boratorium te Kjeller. Zij zullen wor den vergezeld door leden van de Noorse raad voor onderzoek en de bekende Britse natuurkundige Sir Ed ward Appieton, die op het ogenblik lezingen houdt in Noorwegen. De atoomsplitsingsoven is voorna melijk bedoeld voor onderzoekingen en het produceren van isotopen voor medisch gebruik, welke thans worden ingevoerd uit de Ver. Staten. rjl 11 "TE SAN GABRIEL, in Cali- fornië is Woensdag een pop, waarop een kaart was bevestigd met de woorden „Harry S. Tru man", aan een vlaggestok voor het gebouw van de medische fa culteit der Universiteit opgehan gen. De politie heeft de pop, na dat zij door de bewoners van het gebouw was gewaarschuwd, ver wijderd. Vuurgevecht eist doden OENSDAGAVOND is het ten Zuid- Westen van Jeruzalem tot een botsing gekomen tussen Israëlische militairen en Arabische schaapher ders op Israëlisch grondgebied in de buurt van Jordanië bij Beithdjibrin Een Israëlische soldaat werd gedood en drie werden gewond. De Arabie ren leden grotere verliezen. Volgens een officiële Israëlische woordvoer der hadden de schaapherders zich op grondgebied van Israël begeven. Toen zij zich tegen de pogingen tot hun verwijdering verzetten, ontstond een vuurgevecht. Tenslotte wisten de sol daten hen over de grens terug te drij ven. rVE WEST-DUITSE Bondskanselier, Dr. Adenauer, heeft meegedeeld, dat hij voldaan is over het verloop van de bespreking, die hij Woensdag avond met de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft gehad. Het was slechts een informatieve voorbespreking. Alle problemen bij de Duits-Franse betrekkingen waren be sproken, alsook de internationale kwesties, waar beide landen belang bij hebben. De Bondskanselier zou Schuman verder met nadruk hebben gewezen op de noodzakelijkheid van wijziging der tegenwoordige bczettingsverliou- dingen in een tweezijdig veiligheids verdrag. Adenauer zou ook een uiteenzetting hebben gegeven van de Duitse eco nomische moeilijkheden, die vooral in verband staan met de export van steenkool. In Duitse kringen verwacht men, dat de besprekingen over het plan-Schuman dit vraagstuk tot een oplossing zullen brengen. In Duitse kringen te Parijs wordt verklaard, dat het uilstel van de on dertekening van het Plan-Schuman, tot volgende week, niet het gevolg is van politieke moeilijkheden. DYE REGERING van Tsjecho-Slowa- kije heeft in een nota aan de Fran se ambassade verzocht het Franse con sulaat in Bratislava te sluiten. In de nota wordt de vice-consul, Maurice Michelot, evenals enkele andere leden van de staf beschuldigd van spion- nage. Ook heeft de Tsjecho-Slowaakse re gering verzocht per 1 Mei a.s. het Franse Instituut te Praag te sluiten. Alle leraren moeten op die datum het land verlaten hebben. P)R A. A. OLIEROOK, directeur van de Ontwikkelingscentrale der K. A. B. zal de feestrede uitspreken tij dens de internationale avond, die in verband met de Rerum Novarum her- j den^gèhoude^n (m^waarb^de^Neder-GrOOthtUldcl SteUIlt de landse en Belgische arbeiders aanwe zig zullen zijn. Toevallig viel het terugvinden van de Britse kroningssteen (met Kerst mis uit de Westminster-kathedraal gestolen) samen met de opening van een tentoonstelling gehouden van de kroningsgewaden, die door de En gelse Koning en andere leden van de Koninklijke Familie gedragen werden, in het St. Jamespaleis te Londen. Het arrangeren der voorwer pen in de troonzaal van het paleis. De expositie zal gedurende verschei dene weken voor het publiek toegankelijk zijn. 7_H. EXC. DE BISSCHOP van Breda heeft benoemd tot rector van het pensionaat St. Joseph te Etten de Z. Eerw. Heer J. W. M. Rombouts. De nieuwe rector is in 1906 te Oosterhout geboren. In 1931 werd hij priester ge wijd en in hetzelfde jaar benoemd tot professor aan het klein seminarie IJpelaar. Zijn plaats aldaar zal wor den ingenomen door de Z.Eerw. Heer J. Brouwers. De Z.Eerw. Heef N. H. Verdonk, subregent van het klein' seminarie, zal zijn studies voortzetten aan de Universiteit te Utrecht in de biolo gie. Tot nieuwe subregent is benoemd kapelaan N. Nooren uit Sluis. Deze zal aldaar worden opgevolgd door de Eerw. Heer A. Goosen, priester van het seminarie. De Z.Eerw. Heer R. Buysse begint zijn pastoraat in de Rozenkransparo chie te Breda. Tot zijn kapelaan werd benoemd de Eerw. Heer J. Ooms. Voorts werden benoemd tot kape laan te Groede de Weleerw. Heer J. Huysmans, priester van het seminarie; tot kapelaan te Halsteren: de Wel- Eerw. Heer C. Luykx: tot kapelaan te Dorst: de Weleerw. Heer J. A. de Bruvn; tot kapelaan te Teteringen: de Weleerw. Heer E. Modde; tot ka pelaan te Rucphen: de Weleerw. Z. Geleerde Heer Dr. P. Haneveer; tot kapelaan te Stuivezand: de Weleerw Heer C. Riemslag, priester van het seminarie; tot Assistent te Zegge: de Weleerw. Heer O. Gielliet priester van het Seminarie. Tot geestelijk adviseur van de R K. Lerarenvereniging St. Bonaventu ra, afdeling Breda en tot diocesaan aalmoezenier van de Jong-Studenten werd benoemd de Eerw. Heer Fr. Bas tiaensen. Tot geestelijk adviseur van de Kaih. Vereniging van Maatschap pelijke Werkers en Werksters ,.Dr. Ariëns", kring Roosendaal, de Wel eerw. Heer J. v. Arendonk en tot gees telijk adviseur van de plaatselijke ge zinszorg te Breda de Weleerw. Heer W. v. Oldeneel tot Oldenzeel. De H. Vader zal op 15 Mei de deel nemers aan de Herum Novarum her denking in speciale audiëntie ontvan gen en daarbij een rede uitspreken. Dezelfde dag zullen delegaties der verschillende landen ieder een bloe menkrans neerleggen aan de voet van het arbeidersmonument, dat ter her innering aan Paus Leo XIII in de tui nen van de basiliek van St. Jan van Lateranen werd opgericht. De K. A. B. heeft aan de bekende Nederlandse cineast Piet van der Ham opdracht gegeven een speciale film van de reis der K. A. B. naar Rome en van de grootse Rerum Novarum herdenking te vervaardigen. DEDRIJFSGROEP en Verbond van de Groothandel kwamen gisteren te Den Haag in vergadering bijeen. Er waren ongeveer 50.000 onderne mingen in Nederland vertegenwoor digd. Gesproken werd over de op 6 April j.l. afgekondigde Prijzenbe- schikking Handelsmarges 1951. Aile aanwezigen schaarden zich unaniem achter het streven van de Regering, het prijsniveau zoveel mo gelijk te stabiliseren of te verlagen. Op alle Nederlandse groothandelaren werd een beroep gedaan om de door de Regering gegeven prijsvoorschrif- ten loyaal op te volgen. QE BATAAFSE Petroleum Maat schappij heeft gisterenmiddag een bouwprogramma aangekondigd voor 41 tankers van ieder 18.000 ton laadvermogen en van 5 super tankers van 28.000 ton. De bouw kosten zullen ongeveer 450 millioen gulden bedragen. Er zullen 15 schepen in Nederland gebouwd worden en 31 stuks, waar van 4 supertankers, op Engelse wer ven. De schepen van Nederlandse wer ven zullen in de toekomst onder Ne derlandse vlag varen. Ze zullen tus sen eind 1952 en eind 1955 worden afgeleverd. J-jET ALOUDE SLUIS, dat door de oorlog zwaar geteisterd werd, maar zich in de loop der jaren aardig hersteld heeft, is een gemeente, waar gemeenschapszin en samenwerking hand in hand gaan. Onder het bestuur van burgemeester Aernoudts werd veel goeds tot stand gebracht, vele plannen werden gemaakt en verwezenlijkt en ook burgemeester van Hootegem heeft hart voor zijn gemeente en doet alles wat in zijn vermogen ligt om haar aanzien te verbeteren. vingen, die op het St. Jans Kerkhof gedaan werden en velen trokken des tijds naar deze gemeente om iets van de mozaïken te kunnen zien, die toen waren blootgelegd. Ook de oude graf stenen hadden belangstelling en naar het schijnt zijn er voorouders van on ze Commissaris der Koningin in Sluis begraven. VERMAARDHEID OP OUD HEIDKUNDIG GEBIED. Weersverwachting;, geldig tot hedenavond: Overwegend zwaar bewolkt roet nu en dan enige regen. Krachtige tot harde en in het Noorden tijdelijk wellicht storm achtige Zuid-Westelijke wind. Iets kouder dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.32 uur. Morgen: Zon op 5.48 uur. Maan op 10.39 uur. Maan onder 3.16 uur. WAANNEER men de woningbouw bekijkt, dan moet het van het hart, dat in dit opzicht veel bereikt werd en dat aan dit probleem meer dan gewone aandacht besteed wordt. Vele nieuwe huizen werden er bij gebouwd en ook aan het personeel der gemeente werd nog niet lang geleden een nieuw onderdak verstrekt. Wanneer we het tegenwoordige zij het dan tijdelijke gemeentehuis betreden, dan valt op, dat hier in een rustige omgeving gewerkt kan worden. Dit is van groot belang, want de ambtenaren weten heus wel, wat ze te doen hebben en de omgeving brengt de nodige spheer om dit werk te ver aangenamen. Ook de brandweer vond een onderdak. Als men de ruïnes van het eeuwen oude Belfort ziet, dan oveTvalt een gevoel van beklemming, want wie dit prachtige gebouw vroeger gekend heeft weet dat Sluis eraan verloren heeft en iedereen hoopt nog eens de tijd te mogen beleven, dat het in oude luis'er hersteld zal zijn. Sluis deed de laatste jaren nogal eens van zich spreken door de opgra- ken met het inrichten van een oud heidkundige kamer. Het was moeilijk om een ruimte te vinden, maar de zolder van de tegenwoordige brandweerkazerne is thans afgestaan, zodat met het werk een aanvang gemaakt kan worden. Wat er nog over is van de historie, zal hier verzameld en tentoongesteld worden, terwijl daarnaast pogingen in het werk gesteld zullen worden om de bestaande, zeer gehavende verza meling uit te breiden en te vervol maken. Dit zal moeite en doorzettings vermogen kosten maar we geloven wel, dat deze moeite, zij het dan na jaren beloond zal worden. VREEMDF.LINGENSTAD oudheidkundig gebied bezat Sluis vroeger grote vermaardheid en het is jammer, dat er in de oorlog zoveel verloren ging. De oudheidka mer trok voor de oorlog vele buiten landse bezoekers, die er hun hart konden ophalen en menig historicus heeft hier uren vertoefd. Schilderijen, prenten, kaarten, mun'en, oudheid kundige voorwerpen en vele archief stukken gaven een duidelijk inzicht van het rijke verleden, dat deze stad gehad heeft. Veel ging verloren, maar hier en daar werd toch nog iets ge red en dank zij het initiatief van hel hoofd der R. K. school, de heer C. Buckens, die zich op velerlei terrein beweegt zal er thans weer toe over gegaan worden om een begin te ma- (~)ok op ander gebied is men actief. Sluis is en blijft een vreemdelin- genstad en de bevolking is geheel op de vreemdelingenir.dus rie ingesteld. Wanneer men de zaken ziet, die in de laatste jaren gemoderniseerd wer den, wanneer men de diverse nieuwe panden, hotels en winkel? beschouwt dan moet het ons van het hart, dat ook hier alles gedaan wordt om aan Sluis haar oude luister terug te geven. De V.V.V. is actief genoeg en laat niets na om Sluis in het middel punt der belangstelling te plaatsen. Over het algemeen zijn er gunstige verbindingen met België Sluis is immers een grensgemeente vlak ge legen bij de Belgische zeekust, nie' al te ver van het Z. Vlaamse kust gebied en aan de grens van het Zwingebied, dat door zijn ongerepte natuur alleen al een bezoek ten volle waard is. De tram naar Knocke is vooral in de zomer een oplossing voor de vele toeristen en de verbinding met Bres- kens via Oostburg is ook veel ver beterd. De accomodatie in Sluis is redelijk goed, er zijn verschillende uitstekende hotels en bij goed weer trof men zelfs in de afgelopen maanden vele toeris ten in dit plaatsje. De oude molen in Sluis, die geres taureerd wordt, zal deze zomer wel gereed komen en een bezoek aan dit historisch monument is altijd de moeite waard. Sluis heeft evenals Hulst en Aarden burg nog oude wallen en wanneei deze in behoorlijke staat verkeren zijn ze ongetwijfeld een speciale attrac.ie. Jammer is het dat er nog verschil lende grote gebouwen zijn, die grondig hersteld moeten worden en in dit ver band denken we aan he. vroegere pensionaat, dat zoveel voor Siuis be tekend heeft en waarvan men hoopt, dat het in de toekomst weer in zijn' oude luis.er hersteld zal worden, (vervolg op pag. 2) „ALWEER het gezin" is de reactie vaak uit de kringen der ande re politieke partijen, als de K.V.P. getrouw aan haar devies „Gezond gezin, gezond volk", opkomt voor de belangen der gezinnen en voor al van de grote gezinnen, die in het bijzonder in deze tijd het hard te verantwoorden hebben. Versobering, we weten het, is noodzakelijk; maar deze versobering mag geen verkommering worden. Dit zou voor de grote gezinnen zé ker het geval zijn, als zij door de maatregelen van thans „onevenre dig getroffen" werden. Zij staan im mers al achter bij de andere gezin nen. Die uitdrukking „onevenredig ge troffen" is afkomstig uit het rege ringsprogram: het wekte dan ook heus geen verwondering, dat de sa mensteller van het program, de K.V.P.-fractie-voorzittei' prof. Rom- me, deze eis van gezinspolitiek had gesteld. Wèl wekte het vooral in ka tholieke kring verwondering, dat in de regeringsverklaring aan deze eis zo weinig bijzondere aandacht werd geschonken. Gezinspolitiek is een grote zaak van algemeen be lang, vooral in moeilijke tijden is zij in het bijzonder aan de orde. Verwaarlozing dezer politiek nu betekent aantasting van het funda ment onzer samenleving. Helaas begon het er op te lijken, als zou aan de eis van gezinspolitiek in het regeringsprogram zo nadruk kelijk gesteld, onvoldoende gevolg worden gegeven. En daartegen heeft de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer in de debatten rondom de interpellatie- Nederhorst zich met kracht, bij monde van de heer Andriessen, te weer gesteld. QPENLIJK bracht de heer An driessen naar voren, dat een vertegenwoordiger van de regering in het overleg in de Stichting van de Arbeid had verklaard, dat een grotere progressie in de Kindèrbij- slag thans niet aan de orde was. Da katholieke woordvoerder zei, het vanzelfsprekend te vinden, dat de Kinderbijslag voor elk kind ver hoogd zou worden-overeenkomstig de verhoging der lonen. Maar daar mee zijn de grote gezinnen niet ge holpen; zij komen daardoor even goed weer in de verdrukking. De blijkbare afkerigheid van het departement van Sociale Zaken om aan de eis van het program ten op zichte van de grote gezinnen te vol doen, noopte de heer Andriessen, een motie aan te kondigen, indien hij niet bevredigd zou worden door minister Joekes. Een uitspraak dus van de Kamer over gezinspolitiek; de ervaring heeft geleerd hoe moeilijk daarvoor een meerderheid te verkrijgen is. Dat de K.V.P.-fractie tot de aan kondiging van een motie overging een verwerping zou zeer waar schijnlijk zijn tekent wel het be lang dat de Katholieke Volkspartij aan de gezinspolitiek hecht. pN DE MOTIE kwam. De toezeg ging van minister Joekes, dat men de „cijfers" in de Stichting van de Arbeid zou bestuderen werd door de K.V.P.-fractie op ervarings gronden blijkbaar niet voldoende geacht. Het was een rustige motie: de regering dient de situatie der gro te gezinnen te bezien en als on evenredige offers blijken en Jaarvan kan men zeker zijn met voorstellen bij de Kamer te komen om deze gezinnon tegemoet te ko men. Een motie tevens, volkomen in de lijn van het regeringsprogram Tegen verpleegster vier dagen geëist r\E 24-JARIGE verpleegster S. kreeg slechts bedoeld, zoals de heer" An- Ifl U „4- drip«;<3Pn Vprklaavdo r\v»n rï« 19 December van het vorig jaar opdracht in het R. K. Ziekenhuis te Groningen de specialist te assisteren bij een operatie van amandelen. Zij vulde een zilmeta-bakje met panto caine 2 procent, in de veronderstel ling. dat het novocaine 1 procent was. Daarmee werd de patiënte, een meisje van 16 jaar uit Groningen vier keer ingespoten. Zij overleed nog voor zy kon worden geopereerd. Het onderzoek wees uit, dat de zus ter het zeer gevaarlijke pantocaine had genomen uit een op een comfoor staand pannetje. Dit pannetje mocht alleen door de hoofd-zuster en haar assistente worden aangeraakt. Op het pannetje was overigens geen etiket aangebracht. De Officier van Justitie eiste giste ren tegen de verpleegster S., wegens grove nalatigheid 4 dagen gevangenis straf voorw. met een proeftijd van 1 jaar. Voor de hoofdverpleegster, die het niet-geëtiketteerde pannetje te lang op een comfoor had laten staan, vroeg hij vrijspraak, omdat van grove schuld niet kon worden gesproken. Q1STEREN zou de heer Verburgt te Ierseke in het huwelijksbootje stappen met mej. Gascadi. Bij wijze van contrast ging de bruide gom eerst nog 'n ere-rondje rijden met zijn bruid op zijn motorrijwiel. De bruidegom riskeerde niets, dacht hij en reed niet sneller dan dertig kilometer, maar op de Haven stak zowaar een herdershond, om onop geloste redenen zijn kop tussen de spaken van het voorwiel en bracht daardoor het bruidspaar ten val. De bruidegom liep een lichte hersenschudding op en bij de bruid constateerde de dokter een gebroken sleutelbeen. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand wachtte tevergeefs op zijn cliënten, die nu op een andere dag het jawoord zullen moeten wisselen. driessen verklaarde, om de regering in de goede richting te stuwen. Dat zulks nodig was, had hij immers gedemonstreerd door middel van de bewuste verklaring van overheids wege in de Stichting van de Ar beid. Met één stem meerderheid werd deze motie verworpen: tegen stem den de beide protestants-christelij ke partijen, de V.V D. en de meer derheid van de fractie der P. v. d. A. Een teleurstellende, maar helaas verwachte stemmingsuitslag. Velen achtten de motie niet nodig, on danks Andriessen's argumenten. Anderen, zoals de heren van de V.V.D. willen niets van gezinspoli tiek weten. Had één dezer heren in de afgelopen dagen geen bezwaar tegen Kinderbijslag voor zelfstan digen? En zei hij niet, dat het ont breken van zo'n bijslagregeling zo gunstig zou werken op het aantal geboorten? Hoe meer remmen, hoe liever? Laten we ons niet ergeren, lezers en lezeressen, maar hopen, dat de regering zich de motie van de heer Andriessen, ook al is zij nét ver worpen, in de oren knoopt. Van de katholieke ministers zal zeker steun te verwachten zijn en tenslotte zijn meneer Joekes en meneer van Rhijn de baas niet. VOORLOPIG zal er in de V S. geen algemene oefening voor militairen zijn zo besloot het Huis van Afgevaardig den. Er zal dus wel een a'eeinene dienstplicht indeling bij hel 'eger in vredestijd) en nog geen algemene oefenplicht in de V. S. zijn.

de Stem | 1951 | | pagina 1