Motie-Nederhorst vraagt prijsstop voor belangrijke artikelen Minister van den Brink kan zich daarmede niet verenigen RICHTLIJNEN voor de prijsregeling Voor het Loon- en prijzendebat nog niet geëindigd Amerikanen over de 38ste breedtegraad Bom gevonden op spoorlijn Prijsverhoging Grote gezinnen gedupeerd Zedenapostelen met gummistokken gezin tonrijpe |ti Wik heb het' [ik zie het voor \miin om! woensdag 4 april 1951 DAGBLAD VOOR ZEELAND Tijdens het loon- en prijzendebat ANDRIESSEN overweegt motie inzake kinderbijslag de BRANDWEER van Beek en Donk spoedde zich naar een brand buiten de kom. Met de splinter nieuwe motorbrandspuit. Toen men daar aan kwam. ontdekten de spuitgasten, dat zij de benzine had- t n ,verSrien. De nieuwe spuit stond werkloos. Twee boerderijen brandden af. Plaatselijk enige regen Be Duitse industrie Onze Prins op een Estancia Be kroningssteen DE ITALIAANSE SOCIALISTEN Voor de handel: prijzen van Mei 1950 plus 3 pro cent en verhoogde omzetbelasting Voor de industrie: verhoging met kosten vorige loonronde en prijsstijging van grondstoffen C. J. KUIPER f De 5 procent voor overheidspersoneel Hl kwaliteit, de h smaak van jonker Fris |eigen tuinen Fruchtensoor- alleen het I wordt waar- I om verwerkt I in de Jonker een pot en Ivan de snpe- Iteirl De prijs id voordelig! ER FRIS >p elke dM ÉN VtIJMtN Rfcinj. DER STEEN ZEVENDE JAARGANG No. 1961 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.39 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. j02^_—_(B_ij_b_u_r_e_a_u: O O S T B U_RG^Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35h_ in de Tweede Kamer heeft de heer Neder- horst (p. v. d. a.) een motie ingediend, waarin hij vraagt: Ten spoedigste over te gaan tot het invoeren van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levensonderhoud belangrijke artikelen, welke maatregel door de directe afkondiging van een prijs stop dient te worden voor afgegaan. Zorg te dragen, dat het ambtelijk apparaat beschikbaar is nodig voor het voorbereiden van bovenbedoelde maatregelen en voor de DR. DREES. B. LJ controle op de naleving. C. Maatregelen te treffen, opdat naa6t de fi nanciële investeringscontrole een physieke controle op de investeringen plaats vindt, waarbij in het bijzonder te denken valt aan het weder in werking doen treden van het bedrijfsvergunningenbesluit en andere soortgelijke maatregelen, die het investe ringsbeleid in directe zin beïnvloeden. Minister van den Brink heeft in zijn antwoord gezegd, dat hij de indiening dezer motie betreur de en zich daarmee niet kon verenigen. Vanmorgen om II uur wordt het debat voort gezet. Minister van den Brink kan daaraan niet deelnemen wegens vertrek naar Parijs. Dr. Drees zal zijn plaats innemen. r>E ÏNTERPELLANT, de heer Ne- derhorst (P. v. d. A.) geeft als eerste spreker een overzicht van de bedoeling van zijn interpellatie, die is weergegeven in bovengenoemde mo tie. De regering heeft volgens hem met de 5 procent verkeerd gemikt. Wat nodig is, is een afronding der loonronde met enkele procenten. Spreker wenst geen integrale prijs beheersing, maar een, die alleen geldt voor de gevoelige sectoren: levens middelen, schoeisel, textiel, huishou delijke artikelen en diensten van het ambacht. Minister-president Drees geeft een kort overzicht, waarin hij constateert PRINS BERNHARD is te Buenos Aires in Argentinië aangekomen. DE COMMUNISTEN, die Helgoland „bezet" hadden, zijn door de politie van het eiland afgehaald. CYPRUS wil zijn spoorwegen afschaf fen, omdat zij niet winstgevend meer zijn. Uit protest is het spoorwegper soneel maar vast in staking gegaan. DE ONDERWIJZERS van 100 scholen in het Engelse graafschap Durham willen in staking gaan. 24000 school kinderen verkeren in spanning, of bet feest doorgaat. HET BESLUIT Algemeen Vestigings verbod Kleinbedrijf 1941 zal nog in werking treden tot 1 Juli 1951. DE GERUCHTEN over de vervanging van de Amerikaanse ambassadeur in ons land door de Perle Mesta, gezan te in Luxemburg worden in Washing ton niet ernstig genomen. MONTGOMERY is op het vliegveld Valkenburg in ons land aangekomen. dat het Kabinet de toestand in de hand heeft. Men moet niet zeggen, aldus spre ker, dat de lonen der arbeiders met een pennestreek verlaagd zijn. Het inkomen van iedereen is op deze wij ze verlaagd, maar de arbeiders heb ben onmiddellijk compensatie gekre gen. De stijging der verdiensten van de arbeiders is groter geweest, dan driemaal 5 procent, omdat er ook an dere maatregelen zijn genomen. De mensen met kleine vaste inkomens hebben het moeilijker. Zakelijk overleg over de mogelijk heden der prijsbeheersing is nodig. De Minister van Economische Za ken, de heer Van den Brink, zegt, dat hij zich met iedere letter van het ad vies van de Sociaal Economische Raad kan verenigen. LEGER AMBTENAREN. De heer Comelissen (V.V.D.) dringt er op aan, dat er ook iets gedaan zal worden voor de middenstand. Tenslotte heben nog het woord ge voerd de heer Janssen (K.V.P.), die vraagt verder overleg met het be drijfsleven betreffende de marginale winstberekening en de heer de Hooy (K.V.P.), die aandrong op bijzondere maatregelen voor de middens and. Minister van den Brink heeft er op gewezen, dat een prijzenstop desillus- sies zou wekken. De positie van de kleine middenstand heeft zijn volle aandacht. Een algeheel stelsel van physieke controle op prijzen en inves teringen wenst de regering niet, aldus heeft hij aan het slot der zitiing nog eens met klem betoogd. YFJIL MEN integrale physische con trole op de prijzen, dan zal men een groot aantal ambtenaren nodig hebben, aldus betoogt de minister. Thans zijn er in deze sector 5000 en dat zouden er 25000 moeten worden. Een goed prijsbeleid is de enig mo gelijke rem op mogelijke ongemoti veerde prijsverhogingen. Een algehele prijsstop ligt niet op onze weg. Spre ker heeft geen vrees voor inflationis- tische neigingen. De minister kondigt een algemene marge-regeling aan en richtlijnen voor de groot- en klein- industrie. (Men kan deze elders in dit blad aantreffen). De investeringspolitiek zal z.i. geco ördineerd moeten geschieden. Het is de bedoeling de consumptie- en in vesteringsbeperkingen tot gelijke be dragen te doen geschieden. DE SUIKER. Min. Mansholt. EEN GRIEZELROMAN zat mevrouw Butherman te Rochdale voor de haard m haar woning te lezen. Een knal. Een kogel sprong uit het haardvuur. Doorboorde het boek. Mevrouwtje bleef ongedeerd. DE EX-NAZI GENERAAL Von dem Barh-Zelewski heeft aan de politie verklaard, dat h(j aan Goering bet vergif verschafte, dat deze innam voor de executie. TWEE ACROBATEN vielen in een circus te Blackpool uit een 10 meter hoge mast temidden van het publiek. Zij beiden werden gewond. De ge broken mast kwam op het hoofd van een vrouw terecht, die eveneens ver wondingen opliep. POSITIES SCHEPEN (repatrianten en emigranten): Caste! Bianco 2 April nabij Minicoy. Dorsetshire 2 April na bij Dondrahead. Groote Beer 3 April nabij Kp. Leeuwin. Himalava 30 Mrt. te Fremantle, Indrapoera 3 April te Port Said, Sibajak 2 April Minicoy. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Over het algemeen veel bewol king, met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets zachter dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.17 uur. Maan op 5.34 uur. Morgen: Zon op 6.08 uur. Maan onder 18.30 uur. J~)E Minister van Landbouw, Vis serij en Voedsel voorziening, de heer Mansholt ver klaart, dat de verontrustende be richten over de speculatie in sui ker niet juist zijn. De 25000 ton, waar over gesproken werd, is niet blij ven hangen, maar is doorgeleverd aan het publiek. De heer Nederhorst verklaart dan, dat de antwoorden hem slechts ge deeltelijk hebben voldaan. Hij dient een motie in, die hierboven is ver meld. De heer Schmail (C.H.), merkt op, dat zijn fractie het gezag der over heid eerbiedigt. Hij hoopt, dat dreige menten op de regering geen indruk zullen maken. De heer Andriessen (K.V.P.) noemt deze interpellatie voorbarig. Hij houdt een pleidooi voor de minst draag- krachtigen, ouden van dagen e.d. Hij vraagt, of de regering de 5 procent verhoging bindend wil voorschrijven ook voor hen, die niet vallen onder een C.A.O. Voorts bepleit hij hulp voor de grote gezinnen. Het meest doelmatige lijkt zijn fractie een ster kere progressie van de kinderbijslag Mocht hij worden teleurgesteld, dan zal hij een uitspraak van de Ka mer vragen. DE MIDDENGROEPEN" [YE HEER STAPELKAMP (A.R.), vraagt of de regering bereid is tot nieuw overleg in verband met de 5 procent, indien de prijsstijg.ngen blij ven aanhouden. De heer Korthals (V.V.D.) breekt een lans voor de middengroepen, die de zwaarste lasten hebben te dragen. Waarom moest ook thans weer een grens gesteld worden aan de 5 pro cent loonsverhoging? vraagt hij. ONTWAARDING. JYE HEER WELTER (K.N.P.) vraagt aan de regering of de jongste loonronde gevolgd zal worden door een verdere ontwaarding van de gul den. Ook de heer Van Dis (St. Ger.) is daar bang voor. De heer Gortzak (C.P.N.) wil na tuurlijk de Kamer doen geloven, dat de consump.iebeperking de schuld is van Amerika, Beperkingen opgeheven TYE PRODUCTIEVERBODEN en pro- duc.iebeperkingen voor de Duitse industrie zijn opgeheven. Hierdoor zal het de regering van West-Duitsland mogelijk zijn, om, wanneer de betref fende industrieën eenmaal op volle toeren werken, de invoer van grond stoffen te verminderen en daardoor een aanzienlijke deviezenbesparing te bereiken. aan iriir HET Westelijk front in Korea zijn de Amerikanen in grote ge tale over de 38ste breedtegraad ge trokken. Aan het centrale front bevinden de geallieerde troepen zich nog maar op 2 km. van deze scheiding tussen Zuid en Noord-Korea. Italiaanse president moest passeren CNP DE SPOORLIJN tussen Rome en Napels heeft een politieman bij Villa Literno een bom gevonden, kort voordat de trein, waarin de Italiaan se president Einaudi reisde, dat punt zou passeren. De trein werd ongeveer een uur opgehouden, terwijl groepen politie agenten de spoorlijn onderzochten. Geen andere bommen werden gevon den en de trein zette zijn reis voort. Later werd bekend gemaakt, dat de gevonden bom me; een kleine hoeveel heid ontplofbare stoffen was geladen. Een vogelvlucht-opname van de Jaarbeurs-gebouwen op het Vreden- burg te Utrecht. Van het midden mjar de linkerbenedenhoek de grote vaste gebouwen. In het midden onderaan de tijdelijke paviljoens. Ach ter de grote verkeers-cirkel (links boven) ziet men het auto-parkeerter rein. Langs de wegen van links boven gaat het verkeer naar en van de steden Den Haag en Rotterdam. (Luchtopname A.N.P.-foto). Van sommige fabrikaten sla-olie en margarine TYE JONGSTE prijsverhoging van margarine tot 52 cent per half pond was gebaseerd op verlaging van het subsidie, verhoging van de grond- stoffenprijzen en het prijspeil van September 1950. Aan sommige fabrikanten en leve ranciers van margarine is gebleken, dat zij met een prijs van 52 cent, ge baseerd op bovenstaande gegevens, niet uitkomen. Enkelen hebben hun prijzen met een tot twee cent ver hoogd. Dit kunnen zij zonder meer doen, zolang zij zich strikt houden aan de in Maart 1951 gegeven voor schriften. De prijs van 52 cent kan dus als een richtinggevende prijs wor- ien beschouwd. De detailprijzen van sla-olie zullen tot tien cent per literfles kunnen stij gen. Tijdens zijn bezoek aan Uruguay bracht Z. K. H. Prins Bernhard o.a. een bezoek aan 'n „Estancia", 'n Z.-Amer. boerderij. Bij zijn aankomst aan de Estancia „San Pedro de Timote", ongeveer 160 km. van Montevideo, werd de Prins ingehaald door ais „Gauchos" geklede bewoners van de Estancia, die Nederlandse en Uruguayse vlaggen droegen. Prins Bernbard (links) in gesprek met enige bewoners van de .Estancia" De pijlen van de Koning CCOTLAND YARD heeft meegedeeld dat een rapport wordt voorbereid over de verkregen inlichtingen en de nasporingen betreffende de verdwe nen kroningssteen. Te Edinburg is de veronderstelling geopperd, dat de drie pijlen met zil veren punt van de Koning, die tijdens het weekeinde werden gestolen, d'en- den ter aanvulling van de zilvervoor- raad, die men bijeenbrengt om medail les te slaan voor degenen, die de 5"een uit de Westminster Abbey ontvreem den. TYE ITALIAANSE socialistische par tij van Romita en die van Sara- gat hebben een overeenkomst geslo ten om te komen tot een socialistisch front in Italië. J^E MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN de heer Van den Brink, heeft in de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer, mededeling gedaan van de richtlijnen voor de prijspolitiek. MIN. v. d. BRINK De Groot- en Kleinhandel worden bij algemene beschikking gebonden aan de volgende voorschriften: DOORBEREKENING. J De werkelijk betaalde of verschul digde inkoopsprijs zal in de ver koopsprijs mogen worden doorbere kend met dien verstande, dat wan neer men eenzelfde of nagenoeg een zelfde goed ten verkoop aanwezig heeft, dat in gebruikelijke hoeveelheid bij een leverancier, die het goed re gelmatig verhandelt, tegen hogere prijs is gekocht, deze laatste prijs in rekening mag worden gebracht. Voor zover voor bepaalde goederen markt- noteringen bestaan, zullen speciale be schikkingen worden vastgesteld, waar bij voor de desbetreffende goederen zal worden toegestaan de vervan gingswaarde op deze noteringen te ba seren. 2 De aldus vastgestelde inkoops prijs mag worden verhoogd met als bruto winstmarge het bedrag voor kosten en winst, dat in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950 bjj normale verkoop van eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed door de betrokken handelaar laatstelijk in rekening is gebracht, vermeerderd met 3 pet daar over en met het bedrag, waarmede de verschuldigde omzetbelasting sedert dien Is gestegen. Voorzover bij nader onderzoek en na met het betrokken bedrijfsleven overleg blijkt, dat in een afzonderlij ke bedrijfstak de marges volgens de algemene beschikking te laag of te hoog moeten worden geacht, zal een speciale marge-regeling worden op gesteld. VERLAGING. VOOR de groot- en kleinindustrie wordt als algemene richtlijn vast gesteld, dat zij hun laatstelijk in het tijdvak 1 Juni 1949—31 Mei 1950 gel dende prijzen slechts mogen verhogen met: 4 De stijging der loonkosten, die het gevolg is van de in September '50 toegepaste loonronde. 2 De sedert het tijdstip van hun laatste verkoop in genoemde tijds periode plaats gehad hebbende prijs stijging van grondstoffen en belang rijke hulpstoffen, waarbij toepassing van de vervangingswaarde over de normale voorraden wordt aanvaard. Onder belangrijke hulpstoffen wor den verstaan kolen, olie, gas en elec- triciteit. In bijzondere gevallen kun nen in overleg met het Departement van Economische Zaken voor de pro ductie en afzet gewichtige materialen hieraan worden toegevoegd. De sedert de genoemde periode plaats gehad hebbende stijging der verpakkings- kosten zal dus in het algemeen niet voor doorberekening in aanmerking komen. TN DE OUDERDOM van 75 jaar is te te Utrecht overleden de heer C. J. Kuiper, oud-lid van de Tweede Ka mer en oud-bestuurslid van de K. A. B. De heer Kuiper was aanvankelijk metaalbewerker en trad later in functie bij de vakorganisatie. Hij ver' zorgde verschillende publicaties. Emigratie naar Australië stagneert pEEDS ENIGE TIJD verloopt de emigratie naar Australië niet zo als mocht worden verwacht. Hoewel er een lijst is van ongeveer 30.000 Nederlanders, die zich voor emigra tie naar Aus ralië hebben opgegeven, wordt de emigratie van velen steeds langer uitgesteld. Dat uitstel heeft vooral be.rekking op grote families. De oorzaak van de stagnatie moet gezocht worden in de wijze, waarop bepalingen van de op 1 April in wer king getreden emigratie-overeen komst worden opgevat. Zo komt in de overeenkomst een bepaling voor, die een beperking inhoudt met be trekking tot het emigreren van grote families, wanneer niet tevoren voor voldoende accomodatie is gezorgd. Naar wij vernemen, mag verwacht worden, dat daaraan binnen enkrie dagen een einde zal worden gemaak. door een duidelijke verklaring van Australische en Nederlandse zijde. In elk geval staat het vast, dat Australië in de eerstvolgende maan den een zekere beperking zal opleg gen aan he, opnemen van grote fa milies. Nijmeegse „k^tijders" kregen zware straffen QISTERENMORGEN heeft de Arn- hemse rechtbank de 20-jarige let terzetter A. A. van R., veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek en de 19-jar;ge letterzetter A. G. C. en de 23-jarige fabrieksarbeider W. M. K. tot een jaar en zes maanden jeugdgevangenis. Deze drie Nijmeegse jongemannen hebben in April van het vorige jaar afgelegen buurten en parken van Nij megen onveilig gemaakt door met gummiknuppels publieke vrouwen en bepaalde manspersonen af te rossen en hen daarna te beroven. In sommi ge gevallen bedroeg de buit honder den guldens. Tien berovingen zijn bjj de politie aangegeven, doch aangeno men wordt, dat tal van beroofden geen aangifte hebben durven doen. Aanvankelijk bepaalde het drietal zich tot afranselen van hun slachtof fers op grond van zedelijkheidsover wegingen. Toen de afgestraften willige berovingsobjecten bleken te zijn, gin gen de „kastijders" over tot het ledi gen van handtasjes en portefeuilles. P)E LANDELIJKE bedrijfsorganisa- tie van Overheidspersoneel heeft in een telegram aan de Ministerraad aangedrongen op directe uitbetaling van 5 proeent loon- en salarisverho ging voor rijks- en overheidsperso neel. ■yiJDENS het Nederlands-Vlaamse Gezinscongres in Den Bosch werd, als alarmerend teken des tijds, vooral gesproken over de rechten van het gezin. Wanneer het noodzakelijk is geworden een be langrijk deel van een twee-daags congres daaraan te besteden, dan moet er in dat opzicht maatschap pelijk wel iets niet (helemaal) in orde zijn. In Den Bosch zijn dan ook heel wat harde noten gekraakt, heel wat glazen huisjes zijn met onver zettelijke kracht stuk gegooid. Zei niet mevrouw Lia Terlingen- Lücker vanuit haar eigen moeder- practijk evenzeer als uit een over vloedige volheid des harten: ,.In ons land hebben we nu alles wat los en vast is georganiseerd: het wordt meer dan tijd daar eens mee op te houden". Het is prachtig, dat een zwak kind een beker schoolmelk kan krijgen, het is schoon, dat de school Adventskaarsjes in klasse- verband ontsteekt, het is lofwaardig dat schoolkinderen hun schoolreis jes hebben en ga zo nog maar een eind door. Maar is het eigenlijk niet droef te moeten bedenken, dat hier mee aan ouders en gezin taken wor den onttrokken, die bij goede bele ving werkelijke bouwstenen zijn voor dat hechte gebouw: het goede christelijke gezin? Al te zeer werd in deze gevallen van de nood een deugd gemaakt. jyjocht de katholieke Bond „Voor het Gezin" succes boeken bij het nieuwe streven, n.l. het mobili seren van de gezinnen zelf, dan zal er dunkt ons een goede kans be staan, dat in de door mevrouw Ter- lingen gewraakte toestanden alleen de deugd zal blijven na het vredig afsterven van de nood. Dan zal ook die andere geestdriftige spreker op het Gezinscongres, oud-minister Verbiest van België, zienderogen gelijk krijgen, wanneer hij zegt, dat het gezin de ideale plaats is tot vor ming en rijping van die speciale deugden, waaruit maatschappelijke diensten van ongemeen hoge waar de worden geboren. Dan zal ook met de onverbiddelijke kracht van een natuurwet daarvan het eerste gevolg zijn, dat de op het Congres (terecht) in vele opzichten in ge breke gestelde maatschappij een voudig niet meer ontkomen kan aan het naar recht en billijkheid toekennen van rechten, die tot dan toe het gezin bij wijze van aalmoes toevielen. Neem eens een ogenblik aan, dat binnen een periode van een vijftal jaren de Bond er werkelijk in slaagt de mentaliteit in de gezinnen zelf om te buigen. Veronderstel ook eens, dat met die Bond als stuwen de achtergrond in ons land een groot aantal „Gezinskringen" ont staan, waarin gewerkt wordt aan de eigen geestelijke en culturele ver heffing. Denk u tenslotte eens in, dat de mogelijkheid van thans over enkele jaren werkelijkheid is ge worden: een levende Beweging van Gezinnen, ja dan moeten we toch ook zonder enige beperking aanne men, dat het gezin fier en vastbe raden a 11 e rechten zal en kan op eisen, welke het thans geheel of ten dele worden onthouden, £)it alles klinkt, op papier en in gesproken woord, misleidend eenvoudig. Immers, we kunnen in onze geestdrift veronderstellen, wat we willen. Het ideaal laat zich nu eenmaal niet gemakkelijk vangen in bespiegelingen en zelfs in reso luties. Het is oneindig veel moeilij ker van zo'n ideaal ook maar een bescheiden begin waar te maken. Daar zijn trouwe, toegewijde en ka raktervolle mensen voor nodig. Daar is liefde en geduld onmisbaar bij, twee zaken waarvan we helaas de veelvuldigheid in onze huidige samenleving aan de hand van vele feiten en van niet minder tekortko mingen ernstig in twijfel moeten trekken. Maar toch is en blijft het onze overtuiging, dat het kan. Er zijn, om met Mgr. Feron te spreken, toch nog zo veel goede mensen over. Er leeft onder onze eenvoudige bevol king nog zoveel werkelijke liefde. Er is een verbazingwekkende offer bereidheid en een bijna argeloze geestdrift. Het is slechts zaak dit alles op te voeren tot een activiteit van daden, waar zelfs onze materia listische maatschappij met al haar donkere machten niet meer tegenop kan. Hier nu vooral ligt naar onze mening het meest urgente program ma voor de katholieke Bond „Voor het Gezin". Er mag geen middel onbeproefd worden gelaten om de ze Beweging van Gezinnen te ont ketenen. Pers en radio, woord en geschrift, toneel en cabaret, film desnoods en televisie moet men let terlijk „in dienst nemen". Een Con gres zoals we in Den Bosch mee maakten is een verheven en veel belovende aangelegenheid. Wanneer zo'n samenspraak echter niet de aarde heeft van de steen, die in een vijver wordt geworpen en waar van nog zeer lang nadien de gevol gen duidelijk waarneembaar zijn tot in verre omtrek, dan is er weinig meer gebeurd dan het stellen van een loos gebaar. Het wil ons voor komen, dat zowel het Bondsbestuur als de vele aanwezigen in Den Bosch zich hebben voorgenomen dit is het startsein van onze actie voor en door en binnenin het gezin.

de Stem | 1951 | | pagina 1