Sneller tempo betekent prijsstijging Ambonnese vrouwtjes winkelen in Kamp Vught Prins bernhards ontvangst in Montevideo De uitkeringen materiële oorlogsschaden Groot Chinees offensief op komst Tenzij men lagere uitkeringen wenst.... Wensen van cle middenstand Nieuwe Minister zet de strijd voort Al zes weken in Praag.... Hondsdolheid aan Duitse grens Belediging van Z. H. de Paus Jaarbeurs en leger Truman herkies baar in 1952 Belangrijk werk OOST EN WEST VINDEN ELKAAR Maar 660.000 dossiers! Queuille wil vervroegde verkiezingen De Thunclerjet op Volkel Ook zaken-doen is mogelijk nog koud Het is hierrr mooimaarrr kouderrrg koud IN JULI ZULLEN ER TACHTIG GEZINNEN ZIJN zsxvzxssr onflerdak vin<,en in - Een dorp ontstaat ZEVENDE JAARGANG No. 1958 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Vers9hijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A F. J. Aernoudts, fc J v Hontegem. Mr Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent! Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 31 MAART 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ROMYKO heeft Vrijdag op de bij- eenkomst van de plaatsvervangers te Parijs meegedeeld, dat zij bereid is de kwestie der vredesverdragen der Balkanlanden op te nemen op de agen da, indien het Italiaanse vredesver drag en de Viermogendhedenovereen- komsten over Duitsland en Oostenrijk ook zullen worden besproken. Gromyko heeft ook dit punt voor de agenda ingediend. „Het Atlantisch Pact en de inrich ting van Amerikaanse militaire bases in Engeland, Noorwegen, IJsland en in andere Europese landen en in het Nabije Oosten". De Westelijke afgevaardigden ver klaarden gisteren, dat het nieuwe Sovjet-voorstel, dat Woensdag werd ingediend en waarin werd ingestemd met het verbinden van de ontwape ning van Duitsland met de algemene kwestie van vermindering van de in ternationale spanning, de standpunten van Oost en West dichter bjj elkaar bad gebracht. Zij vroegen echter om verdere uitleg. WOLGENS BERICHTEN, afkomstig van de geheime diensten der ver bondenen, zijn de communisten bezig zes tot negen nieuwe legerkorpsen, ter sterkte van 150.000 tot 225.000 man te verplaatsen in de richting van de Westelijke en centrale frontsectoren. De dekkingstroepen der communis ten, die zich twee tot drie kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bevinden, hebben in de afgelopen 48 uur hardnekkig tegenstand geboden vermoedelijk om de Chinese legerlei ding in de gelegenheid te stellen, aan zienlijke versterkingen aan te voe ren. In de centrale frontsector wer den geailiëerde patrouilles in de loop van Vrijdag hevig beschoten. De Amerikaanse legerleiding te Washington raamt de Chinese en N. Koreaanse militaire verliezen in Ko rea tot 22 Maart jl. op 760.300. TVERSNELLING VAN DE UITKERINGEN materiële oorlogs- schaden zou prijsstijgingen veroorzaken", zei Minister Lief- tinck gisterenmiddag in de Tweede Kamer bij het verdedigen van zijn Begroting. Het gaat hierom, zo stelde de Bewindsman het: ofwel nog lagere uitkeringen en snel tempo ofwel deze uit kering en een trager tempo. Van 1 Maart 1950 tot 1 Maart 1951 werd uitgekeerd f 166 millioen onroerend goed, f 77 millioen land- bouwherstel, f 35 millioen bedrijfs- en handelsvoorraden en f 42 millioen huisraadschade. Het verlangen naar een prijsstijgings coëfficiënt kon hij niet verwezenlijken. LIET ZAG ER NAAR UIT, dat de Minister voor hete vuren zou ko men te staan. Het regende verwijten aan zijn adres. Dat zijn Departement niet uitmunt door vlotheid van afwer ken, gaf de Minister toe. Hij wees er echter op, dat de veelheid van het werk noodzaakte tot het voorrang ge ven aan urgente gevallen. Dat hfj controle op de andere departementen uitoefende, vond hij passen in het ge heel der noodlijdendheid van alle departementen. De afwikkeling van de ingelever de bankbiljetten behoort bijna tot het verleden. Van de resterende 350 gevallen gaan er dezer dagen 200 de deur uit. Rechtsherstel is een kwestie der rechtspraak en de Minister vond het zelfs nodig wet gevende maatregelen te nemen om aan „het drama van Rechtsherstel" een einde te maken. LOYALE TOEPASSING. Het schema van inhalen is niet ge volgd, er zijn ernstige fouten ge maakt en er moet alles worden ge daan om daaraan een einde te maken. GEBREKKIGEN. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft de Amerikaans-Britse resolutie met acht stemmen voor en 0 tegen inzake Kasjmir aangenomen. Een afgevaar digde van de V. N. zal nu trachten het geschil tussen India en Pakistan te beslechten. DU A.N.W.B. meent te mogen ver trouwen, dat bij de eerstvolgende wij ziging van het Verkeersreglement zal orden bepaald, dat men met twee kinderen op één fiets mag rijden. DE STAKERS in de Perzische olie zijn nu 12.000 in getal. De toestand is verscherpt, omdat zij de controle over de vervoersorganisaties eisen. Ook natuurlijk hoger loon. DE VOEDINGSTUINBOUW heeft de Rijksbemiddelaars verzocht om dis pensatie inzake het uitbetalen van de jongste 5 pet. loonsverhoging. DE Johan van Oldenbarneveldt ligt nu voor Velsen. Men hoopt de emigran ten spoedig naar hun nieuwe vader land te kunnen brengen. Familie leden kunnen slechts „vanaf het wa ter" met de passagiers spreken. Het onderzoek aan boord is nog niet ge ëindigd. Parket en recherche zouden afgelopen nacht op het schip blijven. AMERIKA verbruikt 7 millioen vaten olie per dag, doch zijn reserves zijn toereikend voor 13 jaar. Er komen ongeveer 500.000 reserve-vaten per dag bij. rYAARNA begon hij te spreken over de uitvoering van de Wet mate riële Oorlogsschaden. Op tal van punten zijn voorlopige regelingen en de Minister prees zich dan ook geluk kig een definitieve uitvoeringsbe schikking in het uitzicht te kunnen stellen. Hij deelde mee, dat voor de huisraadschade 660.000 dossiers zijn. De vaststelling van de schade is vol tooid evenals de eerste uitbetaling. Van 220.000 gevallen zal per 1 Maart ook een aanvullende bijdrage zijn be handeld. Getracht wordt om aan ur gente gevallen vorrang te verlenen. Met klem wees de Minister erop, dat behalve technische, ook budgc- taire en economische factoren een rol spelen. Daarom moest spr. dan ook de zaak zeer scherp stellen: ofwel een lagere uitkering bij sneller tempo of wel dit tempo bij deze uitkeringen. Het verwijt, dat hjj de wet niet loyaal zou toepassen wees hij verontwaardigd van de hand. Hij wees erop, dat bet mogelijk is bij bedrijfsschade andere zaken aan te kopen voor het vergoe dingsbedrag dan die verloren gingen. De Minister erkende en wel tot zijn grote spijt, dat er een achterstand is bij het invorderen der belastingen. DE WEGENWACHT bestaat 16 April vijf jaar. Toen werd gestart met 7 motoren. Nu zijn er ruim 100 „Gele rijders". In die 5 jaar werden 300.000 pechvogels uit de nood geholpen. In begin Mei is het feest voor de mannen, zo zegt de A.N.W.B. T\E VAK- en standsraad van het Ned. Verbond van Middenstands verenigingen heeft in een resolutie uitgesproken, dat de gevaren voor in flatie moeten worden bestreden door: a. doelbewuste economische ordening, b. een verantwoord systeem van prijs- beheersing. De resolutie waarschuwt tegen z.g. koude sanering, doch prijst wel aan: Herstel van het vestigingsbesluit kleinbedrijf in volle omvang met het behoefte-element als enig criterium. Verhoging van de winstmarge op minder-luxe-artikelen. Spoedige invoering van de nood wet kinderbijslag voor kleine zelf standigen. Wettelijk verbod van personeel-in- koopverenigingen. Soepeler hulp bij de credietsverle- ning door borgstellingsfondsen. QVERWOGEN zal worden, zo deel de Minister Lieftinck tenslotte mee, of met fiscale maatregelen voor gebrekkige personen nog verder kan worden gegaan dan reeds geschiedt. Ook zal binnenkort een wetsontwerp verschijnen inzake toezicht op het Credietwezen. De verdere behandeling van de Begroting van Financiën is uitgesteld tot na de interpellatie Ne- derhorst over de lonen en prijzen, welke Dinsdag aan de orde komt. DE VOETBALPOOLS [WIR. MULDERIJE, de opvolger van Mr. Struycken als Minister van Justitie, deelt ten opzichte van de voetbalpools geheel de mening van zijn vporganger. Het mag bekend worden verondersteld, dat mr. Struy cken na uitvoerig en grondig ieder pro en contra te hebben overwogen, afwijzend tegenover voetbalpools stond. Hij liet zich daarbij vooral lelden door bet standpunt, door de K.N.VJB. krachtig ingenomen, dat op de eerste plaats de sport gezond dient te wor den gehouden. Minister Mulderjje zal dan ook de strijd tegen de clandestie ne pools met kracht voortzetten. Tsjechische gezant te Londen Ï"\E VROUW van de Tsjecho-Slo- waakse ambassadeur te Londen, mevrouw Bystrichky, is nog steeds zonder nieuws van haar echtgenoot, die al zes weken te Praag vertoeft. De ambassadeur werd voor bespre kingen naar Praag geroepen tegelijk met de militaire attaché, kolonel Lan ger. De twee diplomaten zouden oor spronkelijk slechts enkele dagen uit Londen wegblijven. Beiden zouden echter sinds die tijd niets van zich hebben laten horen. Op de ambassade verklaart men, dat de datum, waarop de ambassadeur terug zal keren, niet bekend is. Bystrichky, die van Slowaakse ori gine is, werd indertijd in Londen be noemd door de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Clementis. Scherpe invoer-controle {7R IS THANS sprake van hondsdol- heid op vrij uitgebreide schaal in de Duitse grensstreek. Sinds 1920 is er in ons land geen geval van honds dolheid gesignaleerd, maar nu meent de inspectie van de veeartsenijkun- dige dienst in Overijssel toch het signaal „Weest op uw hoede" te moe ten geven. Volgens het meest recente rapport waren er in de periode 16 Januari-31 Januari in Duitsland 46 gevallen van besmette dieren, alle voorkomend in de aan ons land gren zende gebieden. Het verraderlijke van deze uiter mate gevaarlijke ziekte is, dat het incubatie-tijdperk, de periode tussen de beet en het zichtbaar worden der verschijnselen, 4 maanden kan duren. Dc illegale entrée van zulke dolge worden dieren uit Duitsland kan men uiteraard niet verhinderen, maar de legale import is thans aan zeer stren ge maatregelen onderworpen. Er zijn tot nu toe nog geon gevallen in ons land geconstateerd. Mocht zich ondanks de genomen voorzorgsmaatregelen toch een geval van hondsdolheid in Overijssel voor doen, dan zullen in de bewuste ge meente op last van de burgemeester zo snel mogelijk alle honden gemuit korfd moeten worden. QUEUILLE heeft op de Vrijdag ge houden bijeenkomst van het Fran se Kabinet voorgesteld de algemene verkiezingen, die in November a.s. zouden moeten worden gehouden, reeds op tien Juni a.s. te doen plaats vinden. De Ministers zijn overeengekomen, eerst de parlementaire fracties hun ner partijen te zullen raadplegen, al vorens een beslissing te nemen. e Proces tegen Italiaans Parlementslid "TEGEN het communistische Italiaan se Parlementslid Laura Diaz -is te Chieti een proces begonnen we gens belediging van Z. H. de Paus. Zij wordt ervan beschuldigd op een openbare bijeenkomst te hebben ge zegd: „De handen van de Paus zijn be smeurd met het bloed van de kinde ren vgn Griekenland en Palestina, omdat hij geen vinger heeft uitgesto ken om de oorlog aldaar te beëindi gen, zoals hij ook niets heeft gedaan om de wereldoorlog te doen eindigen of te beperken. AI het wijwater van de wereld zal de handen van de Paus niet schoon kunnen wassen". De beklaagde, dochter van een rijk advocaat uit Livorno, kan een gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaar krijgen op deze aanklacht, ingevolge een artikel van het in 1929 gesloten Lateraans Verdrag tussen Italië en de Heilige Stoel. Belediging van de Paus wordt gelijk gestraft als belediging van de president van Italië. De be schuldigde heeft echter ontkend de Paus te hebben beledigd. Laura Diaz is Vrijdagavond schuldig bevonden. Zij is tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en betaling van de kosten van het proces veroordeeld. IN ons land zijn in alle stilte de eerste acht Thuntjerjets aangeko men van de grote leverantie, welke ors land van Amerika zal ontvangen. Om welk kwantum het gaat is uiteraard als militair geheim niet bekend, doch aangenomen kan wor den, dat het zeker om een honderdtal van deze vliegtuigen gaat, die in hun scort als de allerbeste ter wereld gel den. Dit „soort" is de „jager-bom menwerper". De naam geeft reeds aan, dat dit vliegtuig een tweeledige functie heeft. Met snelvuurkanonnen gewapend treedt het op als jacht vliegtuig, doch met rekken voor bom men en vooral met raketten onder de vleugels kan het in actie komen als een zeer snelle en lichte bommenwer per. De Thunderjet is een typisch ..tactisch" vliegtuig, d.w.z. dat het gebruikt wordt ter ondersteuning van de troepen te velde. Volkel, het vliegveld, waar de kern van de tactische luchtmacht wordt ondergebracht, is weliswaar geen vol strekte nieuwigheid de Duitsers be gonnen reeds met de aanleg doch men kan het wel beschouwen als een nieuwe klank in de militaire, lucht vaart, waarin tot dusverre vooral de namen Valkenburg, Leeuwarden en Gilze-Rijen voor ons bekend waren. Volkel, gelegen in de driehoek Nij megen, Den Bosch. Helmond, bleek bij nauwkeurig bodemonderzoek uit stekend geschikt, te zijn voor militair gebruik en het terrein wordt, thans uitgebreid om deze zomer nog de ba sis te kunnen zijn voor hel dan op te richten commando der tactische luchtstrijdkrachten. DESKUNDIG BEZOEK T)E 56ste JAARBEURS zal de Leger- leiding van Nederland en ook autoriteiten van andere West-Europe- se landen de gelegenheid bieden in tastbare vorm een overzicht te krij gen van de mogelijkheden onzer ge- variëerde productie. In verband daarmee zal Maandag 9 April door de Raad van Beheer de leden van de Materiaalraad van het Nederlandse Leger en de consultatie ve groep voor de wederzijdse hulp verlening, verbonden aan de Ameri kaanse ambassade, worden ontvangen. Op de tiende April zal de Jaarbeurs worden bezocht door de Beneluxraad van het leger. TVE AMERIKAANSE onderminister van Arbeid, Galvin, heeft voor speld, klaarblijkelijk met goedkeu ring van het nationale comité van de democratische partij, dat president Truman in 1952 zou worden herkozen. „Na een diepgaande studie ben ik in staat te verklaren", aldus Galvin, „dat Truman ongeveer 56 procent van het totaal aantal stemmen zal behalen". pRINS BERNHARD heeft in Monte video ook kennis kunnen nemen van de zienswijze van enkele Neder landse zakenlieden over onze Zuid- Amer. marktmogelijkheden. Duits land, zo zei men, overstroomt daar de markt met producten, die goedkoper zijn dan de onze. Onze industrieën moeten de handen inéénslaan om re sultaten, die vooral op 't gebied van de betere kwaliteit moeten liggen, te kunnen boeken. Ook langere zaken reizen naar Zuid-Amerika zagen zij ais een dringende behoefte. Links: een wandeling over de Avenida di 18e Jnlia, de belang rijkste winkelstraat van Monte video. Het gaat er allemaal erg gemoedelijk; de hele straat wan delt mee. Rechts: de Prins tij dens een rede voor het film journaal van Uruguay. DE BURGEMEESTER van Amster dam startte gisteren met de „Van der Steng" voor een goodwiü-tocht langs elf Duitse Rijnhavens. Men hoopt 17 April Basel te bereiken. HET ZOEKEN naar de vermiste Ame rikaanse Globemaster zal worden op gegeven, wanneer de deelnemende vliegtuigen op hun basis zijn terug gekeerd. DE EERSTE KAMER zal 4 April bij eenkomen, o.a. ter behandeling van öe wiiziging der Kinderbijslagwet. BESLUIT Algemeen Vestigings verbod Kleinbedrijf 1941 zal nog bui ten werking blijven tot 1 Juli 1951. Weersverwachting, geldig tot 2 hedenavond: 2 In de ochtend hier en daar 2 mist. Over het algemeen toene- mende bewolking met aan het einde van de raiddag kans op 2 enige neerslag Matige en in de 2 kustprovincies later tot krachtig 2 toenemende en naar Zuid-West 2 of Zuid krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. 2 Vandaag: Zon onder 19.10 uur. Zondag: Zon op 6.18 uur. Maan op 4.50 uur. Zon onder 19.12 uur. Maan onder 13.03 uur. Maandag: X Zon op 6.15 uur. Maan op 5.08 2 uur- JN HET KLEDINGMAGAZIJN van Kamp „Lunette" te Vught gonst het Van opgewekt leven. Frêle Ambonnese vrouwtjes, de schattige, donkerkleurige ïULLZZ wlnkelen e» naar hartelust. Een paradijsje voor deze, In sarong en kabaja gehulde vrouwtjes, wie ook de vrouwelijke ijdelheld f^tXÏrdVWt |S" £Iles..wat hier de gezamenlijke middenstand van Vught hebben moeten vph bereikbaar d«e mensen, die hun mooie tronen [L/IANTELS, jurken, pakken, overjas- sen, ondergoed, baby-sets, kinder kleding, schoenen en wat niet al. Zij kunnen het kopen, zonder geld. Op een vernuftig uitgedachte kledingkaart die hun gratis wordt verstrekt door de Sociale Dienst van ons land. Heel wat is er reeds tot stand ge komen, daar in Kamp „Lunette". Ein delijk heeft dit, ontegenzeggelijk uit stekend geoutilleerde kamp, dat dien de voor de geïnterneerden van Duitse en van Nederlandse zijde en waar zo veel leed geleden is, een menselijke bestemming gekregen. Toen wij het kamp binnenreden, werden wij al direct opgenomen in de zeer aparte sfeer van deze gemeen schap. Er werd gevoetbald waar doet men dat niet? Er werden kie nen geklopt. Vele karweitjes was men aan het opknappen. De mooie kinde ren met de prachtige, grote, donkere ogen. speelden hun eigen spelletjes. Braaf gaven zij een handje, zoals ook de zoete kinderen In ons land doen. Vanmorgen hadden zij in de sneenw gespeeld. Wat fijn, maar moeder vond het niet zo bijster. »Het is hierrr goed en mooi, maarrr koud, errrg koud", zei ze en dat von den wij ook. Ofschoon niet in de woonruimten. DE ENIGE BURGER. TN HET HOOFDGEBOUW van het kamp zijn 30 K.N.LL.-gezinnen on dergebracht. Zij wonen er uitstekend. Ieder gezin heeft de beschikking over twee kamertjes, centraal verwarmd. Het viel op, dat zeer velen dezer vrou wen hun woninkjes keurig hadden aangekleed. Haar mannen zijn in het Nederlandse leger en op de duur ver trekken zij naar de standplaats van hun man. De „enige burger" die er gehuisvest ig, is een douane-ambtenaar met pen sioen. Uit Batavia (Batavia zei hij ons met nadruk). Hij stelde ons voor aan zijn dochters. Een onderwijzeres en een fröbel-lerares. Zij volgen in ons land het Nederlandse kweekschool- onderwijs en zullen hun weg wel vin den. Alle gezinnen, die we spraken en dat waren er vele, waren gezien de omstandigheden hoogst tevreden met hun lot. Zij voelden dat al het mo gelijke werd gedaan, om hun bestaan zo vlot mogelijk te laten verlopen. De heer F. de Leeuw, Inspecteur Dienst Maatschappelijke Zorg in N. Brabant, die ons begeleidde, bleek de vriend te zijn van al deze mensen, in de moeilijkste ogenblikken van hun leven. Hij vervult hier een mooie en ideale taak. DE AMBONNESEN. in een geheel onbekende omgeving. Maar, het moet ons van het hart, de overheid heeft gul en blijkbaar met liefde, alles in het werk gesteld om deze overgang zo gemakkelijk moge lijk te maken. Wij spraken in de keurig ingerichte kraamkamer met Zuster De Wilde. Net had zij moeder Tomisala uitgela ten met haar baby, het eerste Ambon- neesje, dat in het kamp Vught het levenslicht zag. Vele zullen er nog volgen. Zij is nog jong deze zuster. Maar zij was enige jaren in Indone sië. Kent het volk en vertelt enthou siast van haar gasten, die beschaafd zjjn en een distinctie hebben, waar aan vele Nederlanders zich spiegelen kunnen. NETTE WOONRUIMTEN. TJEZELFDE tevredenheid heerste ook in de barakken der Ambonnesen. Men moet het niet gering achten de overgang van deze mensen. De mees ten hunner hebben heel wat meege- dag spinazie met ei en rijst. Donder- TNE BARAKKEN, waarin eens de ge- interneerden als nutteloze wezens lagen opgetast, zijn geheel van aan zien veranderd. Elke barak is inge deeld voor 24 gezinnen, die elk een aparte zitkamer en een aparte slaap gelegenheid voor vader en moeder en de kinderefi hebben. Het eten wordt centraal bereid door een deskundige chef-kok en zijn hel pers. Het menu wordt samengesteld door de Centrale Voedingsraad. Voor lopig wordt er op Indische wijze ge kookt. Het is echter de bedoeling de gasten langzamerhand te wennen aan de Hollandse keuken. Wij hebben ons kunnen overtuigen, dat de ingrediën ten en de bereiding prima zijn. Zo was b.v. het menu voor enige dagen van deze week als volgt: Maandag nasi-goreng. Dinsdag rijst met ver schillende soorten groenten. Woens- Brussels lof met pindakaas (een lek kernij voor de gasten), rijst en als toetje chocolade-vla. Bij het brood krijgt men de belegging van een nor maal gezin. Een ruim voorziene can- tine staat ter beschikking van de be woners. Opvallend is, dat zij over het algemeen slechts noodzakelijke din gen kopen. Vooral zeep is zeer ge liefd. De vrouwtjes wassen graag en veel. De mannen zijn gek op brillan tine voor hun zwarte haren. DORPSKERN. maakt. Zij waren opgegroeid in de hechte gemeenschap van de dessa. Thans zjjn zij eensklaps overgeplant dag runderlappen met aardappelen en groente. Vrijdag gekookte vis met rijst. Voor Zondag was uitgestippeld QP HET OGENBLIK bevinden zich 70 Ambonnese gezinnen in het kamp. In Jnli zal dit aantal zijn op gelopen tot 800 gezinnen. Dan zal het gehele kamp van aanzien zijn veran derd. De brede toegangswegen komen dan uit op een dorps-kern, waar zich bevinden een katholieke en een pro testantse kerk (de meeste Ambonne- zen zjjn protestant), enige scholen en het amusementslokaal. Dit alles is er reeds, maar moet nog worden aan gepast aan de omstandigheden. Het ligt in de bedoeling, dat de jeugd onderricht zal krijgen van eigen onderwijzers en onderwijzeressen, die er verschillende onder de bewoners zijn. De mannelijke bevolking zal wor den geschoold en omgeschoold. Een toekomstig probleem, waarover men niet te gering moet denken. Het Kamp „Lunette" is nog in zijn opkomst. Maar reeds thans is het ons duidelijk geworden, dat alles op voor beeldige wijze tot stand is gekomen. En dat moet een ontzaggelijke orga nisatie gevergd hebben. Wij hebben in ieder geval onze gasten, de Ambonnezen, ontvangen op waardige wijze en zo goed, als het in de gegeven, moeilijke omstandig heden mogelijk is. QP BOUVIGNE is op het ogen blik een Internationale Con ferentie voor Godsdienst-sociolo- gie aan de gang. Gastheer op de ze conferentie is het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, dat nu bijna 5 jaar bestaat. Die con ferentie voltrekt zich in besloten kring. Het is wetenschappelijk werk. dat zich moeilijk voor dag- bladpublicaties leent. Hetzelfde geldt eigenlijk van het genoemde Instituut, bij afkorting K.S K.I. genoemd, dat verre van alle open baarheid in Den Haag zijn nutti ge voorlichtende werk verricht. Toch ware het ondankbaar, als niet- eens eventjes de deur werd opengeschoven, om een vluchtige kijk te geven op de arbeid van stille werkers, die aan het bestuur der Kerk en de zielzorg In Neder land belangrijke diensten verle nen. LIET initiatief tot dit sociaal-kerke- liik onderzoekingswerk is deot.jds uitgegaan van een aantal priesters en een leek, prof. G. H. L. Zeegeis. Thans staat het onder leiding van prof. G. H. L. Zeegers als algemeen directeur-secretaris en prof. dr. Ant Oldendorff als directeur. Het bestuur staat onder voorzitterschap van Mgr. dr. W. Koenraadt, Vicaris-Generaal van het bisdom Breda. Vice-voorzitter is Mgi. Fr Op de Coul, directeur vars het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Voorts heb ben daarin zitting pater Montanus Versteeg O.F.M., drs. W. Nolet, Mgn G. P. J. v. d. Burg, prof. dr. W. R. Heere, dr. B. v. Leeuwen O.F.M., prof. dr. L. J. Rogier en ir. Chr. P. G. J. Smit. Het instituut stelt zich ten doel de bestudering van het individueel en so ciaal-religieus leven van het Katho lieke en in verband daarmede ook van het niet-Katholieke deel van het Nederlandse volk om op grondslag daarvan behulpzaam te zijn bij het opstellen van practische conclusies ten dienste van de zielzorg onder de Katholieken en het apostolaat onder de niet-Kathölïeken. Men gaat uit van de beschrijving van de grote concrete en bestaande problemen en komt door de bestude ring daarvan tot algemene wetten en conclusies. De bestudering van het godsdienstige en kerkelijke leven brengt noodzakelijk mede, dat ook dikwijls andere aspecten van het le ven moeten worden onderzocht cn be studeerd: kwesties van. woonruimte en huisvesting, van maatschappelijk inkomen, gezinssterkte, ziekenverzor ging etc. Om een concreet voorbeeld te ge ven: op grote schaal zal in Neder land de kerkenbouw ter hard moeten worden genomen. In het bisdöm Haar lem zijn b.v. sinds 1935 zo goed als geen kerken meer gebouwd. Een der gelijk kerkenbouwplan is een project, waarmede ook millioenen gemoeid zuilen zijn. Willen deze entwme be dragen juist worden besteed, dan zul len de nieuwe kerken moeten worden gebouwd in die wijken, waar in de toekomst de Katholieken zullen wo nen, opdat men niet in een deel der stad met grote maar lege parochie kerken zit te houden, terwijl elders de kerken de gelovigen niet kunnen bevatten. Voor een verantwoorde kerkenbouw is het kennen van de huidige situatie van, 1951 minder belangrijk dan te weten, hoe de bevolkingsverdeling in 1975 zal zijn. Het instiuut tracht antwoord te ge ven op vragen als: wat is de optimale grootte voor een parochiekerk? Welke wijken zullen in de toekomst voorna melijk door Katholieken worden be woond? Hoe verhuizen gewoonlijk be paalde be vo'k'-"co-oen'— 0 .vat voor soort woningen geven de Katho lieken de voorkeur? welke is Qe oe- volkinsaanwas der Katholieken in een bepaald gebied? Dit zijn allemaal vragen, waarop het K.S.K.I. het antwoord moet. trach ten te vinden, alvorens het concreet antwoord kan geven op de vraag, waar in een bepaald gebied een nieuwe pa rochiekerk moet komen en hoe groot deze zal moeten zijn. Andere vragen, waarmede het K.S. K.I zich bezighoudt zijn: de oo~zaken van de toeneming der ontkerstening in Nederland en van het aantal non- paschanten, de invloed van het ge mengde huwelijk, van welke invloed is de verhuizing van het platteland naar de stad op de geloofsbeleving? Waar dient een Katholiek ziekenhuis te worden gebouwd? Waar zullen nieuwe scholen moeten komen? Interessant is ook de bestudering van de vraag, hoeveel priesters Ne derland in de toekomst nodig zal heb ben en hoe het verloop is der pries terroepingen. Merkwaardig is de ver schuiving in de verhouding tussen re gulieren en secuiiexen bij de priester roepingen. Vroeger waren er b.v. in het bisdom Haarlem, 2 roepingen bij de wereldgeestelijken tegen 1 bij de regulieren. Nu is de verhouding 1 we reldgeestelijke op 3 regulieren. TN de bescheiden vergaderruimte van het K.S.K.I. met de ve'e dmde'ij- ke cartogrammen aan de wand merk te iemand op: „Ook een minister of een bisschop moet het. direct kunnen begrijpen". Een uitlating, die op het eerste gezicht misschien oneerbiedig lijkt, maay in wezpp toc^ '-o''-'v-non juist is. Want het blijft steeds de gro te moeilijkheid voor hen, ó,e ui cer- heid zijn gesteld, om zich snel en ver antwoord een oordeel te kunnen vor men over problemen, die feitelijk al leen volkomen door hen, die geheel in deze kwestie zitten, kunnen wor- den begrepen. Dat de cart o—-\:n men van- de K.S.K.I. aan een wetenschap pelijk verantwoorde analyse e.-n over grote duidelijkheid en overzichtelijk heid paren, is zeker een van de groot ste verdiensten van de stille werkers van de Paul Gabriëlstraat in Den spreekt uit de meer spectaculaire suc cessen van het werk dergenen, die van hun studies gebruik maken. Want hur. werk is dienstbaarheid aan ande ren, een dienstbaarheid, die aan net gehele Nederlandse volk ten goede komt.

de Stem | 1951 | | pagina 1