ROBOTS werken in „zonne-oven 600 Pelgrims uit Nederland Aller medewerking nodig En zó was het.... Ontwerp omvat 11 milliard dollar DAGBLAD VOOR ZEELAND Argentinië verwekt goedkoopatoom-energie Alleen vredelievende doeleinden... Politieke achtergrond n Weer Ambonnezen aangekomen Dl „ORANJE" brengt Vrijdag 9 u. WEER EEN (mis lukte) AANSLAG Windstilte in Parijs Amerikaans Vreemde lingen-legioen Zuid-Koreanen over de 38ste breedtegraad Rampen in Columbia Luchtaanval te Wernhout Afwikkelingscom- mando 31 Mei opge heven BOMMEN IN BRUSSEL Prins Bernhard vertrokken Dr. Drees tot het Nederlandse volk: Luxe-verbruik wordt zo veel mogelijk beperkt Bolsjewisering der scholen begonnen De Paasviering in de Eeuwige Stad Enorme menigte ontving Pauselijke zegen IETS ZACHTER Vredestoespraak van de H. Vader Bleibtreu gaf Goering geen gif Zeeuwse stro-cel! u- losefabriek ZEVENDE JAARGANG No. 1954 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J v Hootegem, Mr, Dr A. J. J M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35 Losse nummers 10 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 27 MAART 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0J9 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7S per m/m). Voor advertenties van plaatselijk® aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws® editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 030 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „T Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke dé uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij b u r e a u: OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tglefoon no. 35). GENERAAL Juan Peron, de Argentijnse president, heeft de wereld weer 'ns een keer in hoogspanning gebracht. Hij deelde op Paaszaterdag mee: in de laboratoria op het eiland Huemul werd op 16 Febr. een succesvolle proef genomen met „gereguleerde atoom-energie op een nieuwe basis." De grote man daarvan is de 42 jaar oude Oostenrijkse atoomgeleerde prof. Richter. Hij verklaarde: „Wij zijn een geheel nieuwe zonne-natuurkunde begonnen. In onze „zonne-oven" kunnen we snel en goedkoop metalen verdampen." Maar een waterstofbom wil volgens Richter de president van Argentinië niet in zijn land zien. De methode is geheel nieuw. Argen tinië wilde volgens Peron niet zo als de V.S., Engeland of de U.S., enor me sommen besteden aan de ontwik keling van de kernsplitsing. Hij riep een aantal Duitse geleerden naar zijn land en sinds enkele jaren wordt nu een reeks proeven genomen op het eiland Huemul. Arbeiders werken er bijna niet, wel speciaal geconstrueer de robots - Deze „stalen mensen", zien dan on der leiding van dr. Richter kans om atoom-energie op te wekken op basis van „warmte-kern-reactie", die „iden tiek is aan de reactie, waarbij atoom energie van de zon vrijkomt". Hier voor waren temperaturen van millioe- nen graden nodig. Een daartoe ge bouwde „zonne-oven" leverde een aan tel kunstmatige zonnen op. De op 16 Febr. genomen proeven zouden vol gens de president 'n volledig succes zijn. Hij merkte op met verbazing te hebben vastgesteld, dat de Argen tijnse onderzoekingen uitwezen, dat publicaties van de meest gezagheb bende buitenlandse geleerden ver van de werkelijkheid verwijderd liggen. Tenslotte zei hij, dat Argentinië atoom-energie nodig had voor zijn industriële vooruitgang. Drof. Richter heeft daar later aan toegevoegd, dat hij atoom-energie kan opwekken zonder de materialen te gebruiken, die tevoren onmisbaar werden geacht. Het proces voor de productie is goedkoper dan dat voor electriciteit, omdat zeer goedkope grondstoffen (uit Argentinië zelf) wor den gebruikt. Hij wilde nog niet zeg gen, wanneer het systeem practisch zal (kunnen) worden toegepast. De noodzakelijke fabrieken en de „grote reactor" hebben we nog niet, zo zei hij. Op een vraag, of Argentinië ook 'n waterstofbom zou kunnen produceren, zei prof. Richter: „Mogelijk, maar pre sident Peron is er tegen." Het is niet onaardig om deze ont hullingen van Peron, die door de Amerikaanse atoomgeleerden uiterst iceptisch zijn ontvangen, in verband .e brengen met de politiek. Men de- denke dat we aan het begin staan van de conferentie der Ministers van Buitenlandse Zaken der V.S. en dat Peron (terecht?) de angst van een schuldig geweten door zijn atoom publicatie wil sussen; hij maakte im mers het voortbestaan van het onaf hankelijke blad „La Prensa" onmoge lijkMisschien zal het onweer, zo meent Peron waarschijnlijk, minder hevig losbarsten, als men zijn welwil lende houding van „vredelievend atoom-verbruiker" (die de waterstof bom weigert) in aanmerking neemt! PERON Schuldig geweten?.,. Aan boord: 31 geboorten IN Rotterdam begon Paaszaterdag de ontscheping van de 960 repatrianten die met de „Atlantis" in ons land ar riveerden. Er waren 460 volwassenen Am- bonnese militairen van het voorma lige KNIL en vrouwen en ongeveer 500 kinderen aan boord. Gedurende de overtocht van Indo nesië naar Nederland werden 31 kin- ren geboren, terwijl tijdens de ont scheping no. 32 zich meldde. HE onbewaakte in de Leijenseweg te De Bilt eiste gisteren een dode en 2 ernstig gewonden. Een personen auto werd om 20 uur gegrepen. Van de 4 inzittenden werd alleen een kind minder zwaar gewond, een dame was op slag dood. De woonplaats van de slachtoffers was te middernacht nog niet bekend. LIET OVERSCHOT van de Amerl- kaanse begroting voor het lopende jaar, dat op 30 Juni eindigt, bedraagt thans meer dan 4 milliard dollar. OARTONO, lid van de P.N.I, heeft de opdracht een kabinet voor Indo nesië te vormen aanvaard. TN INDO-CHINA is de strijd tegen de Franse troepen weer opgelaaid. Ge neraal de Lattre de Tassigny, Hoge Commissaris, is uit Parijs weer naar Saigon vertrokken. IRONING FAROEK zal op 6 Mei, de datum van zijn troonsbestijging, in het huwelijk treden met Narriman Sa- dek. IJET LENTE-FEEST in Kesarpoer (India) kostte aan 7 mensen het leven, terwijl 23 anderen werden ge wond. Er was een „botsing" tussen Hindoes en Mohammedanen. QOK dit jaar zal door de Stichting Fatima, Missiehuis St. Theresia te Boxtel, een bloemenhulde naar Fati ma worden gezonden op 13 Mei a.s. pRINS BERNHARD en zijn ge volg is uit Dakar Zondag middag vertrokken. Gisteravond arriveerde het gezelschap in de Uruguese hoofdstad Montevideo. Een prachtige lente-foto in ons nummer van Paas-Zaterdag met de wens: zó moest het zün. Maar de sombere weersvoorspeller had het bij het rechte eind: het werd ondanks een zonnetje af en toe toch guur. In sommige delen des lands viel zelfs een bui grote natte sneeuwvlokken. 850 passagiers uit de Oost aan de Amsterdamse Javakade. JJET NATIONALE inkomen van Z. Afrika nam vorig jaar toe met 113 millioen pond oftewel meer dan 12 procent. DATER W. KELLER S.J., directeur van het Centraal Indisch Missiebu reau is Paaszaterdag 70 jaar gewor den. Z.Exc. Min. Teulings reikte de jarige de versierselen over van Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. £)E FRANSE TEKST van het Plan- Schuman wordt momenteel door Belgische en Nederlandse ambtenaren vertaald. TyE BESPREKINGEN tussen de Stichting van de Landbouw en de Duitse landbouworganisaties zijn vast gesteld op 12 en 13 April te Bonn. LIENRI THOMASSEN uit Lanaken (België) heeft op de zolder van een woning een Stradivarius uit het jaar 1769 gevonden. HET GIST IN PERZIE ryRIE dagen geleden werd een po- ging gedaan om de militaire gou verneur van Teheran, Abdoel Hoessein Hedjazi, te doden. De aanslag mislukte en er werden arrestaties verricht. De gouverneur heeft Maandag ne gen personen doen arresteren „die 't keizerlijke hof vijandig gezind zijn." Onder hen bevinden zich twee jour nalisten. De anderen behoren tot de secte der „Mohammedaanse Broe derschap". Gistingen zijn er merkbaar in de Industriesteden in het Noorden. Men verwacht, dat ook hier de staat van beleg zal worden aangekondigd. Tyr. Abdoel Hamid Gangeneh, oud- minister van onderwijs van Per- zië, op wie 19 Maart te Teheran een revolveraanslag is gepleegd, is Zon dag overleden. De vermoedelijke dader, Nasratollah Qumi, is een theologisch student. Hij zou de aanslag gepleegd hebben om een persoonlijke grief op Zangeneh te wreken. Hij zou nl. door dr. Zangeneh een keer betrapt zijn op „spieken" bij een examen. T)E plaatsvervangers van de Grote Vier hebben Zaterdag om 12.25 u. hun 17e bijeenkomst beëindigd. De volgende bijeenkomst is vandaag om 15 uur. Zaterdag is gesproken over de kwesties Triest en Oostenrijk. Volgens een Britse woordvoerder was geen vooruitgang geboekt. Er waren geen nieuwe voorstellen ge daan en over de ingediende voorstel len werd geen overeenstemming be reikt. Voor Wëst-Duitsland 2500 vrijwilligers TyE minister van Landsverdediging heeft Zaterdag te Washington medegedeeld, dat het Amerikaanse leger in West-Duitsland bezig is met de inlijving van 2500 vreemdelingen- vrijwilligers. Deze mogen geen Duit sers of onderdanen van Staten-leden van het Noordatlantische Verdrag zijn. Zij verbinden zich voor vijf jaar. Dit is de eerste maal, dat niet in de V.S. wonende vreemdelingen in Ame rikaanse strijdkrachten worden opge nomen. Wapenhulp der V. S. voor Zuid-Amerika WOLGENS berichten in de Ameri- kaanse pers overwegen de V.S. „met spoed" een militair hulpprogram „zonder precedenten" van 80.000.000 dollar voor Zuid-Amerika. Men zou reeds tot een „proefovereenkomst" voor wapenhulp gekomen zijn waar voor men Trumans goedkeuring zou verzoeken. Het plan zal langs dezelfde lijnen lopen als het hulpprogram voor W.- Europa doch minder omvangrijk zijn. Er zou reeds een ontwerp voor elf milliard dollar in gereedheid gebracht zijn, dat na Trumans goedkeuring aan het einde van de volgende maand aan het Congres voorgelegd zou worden. Hierbij zijn de 80.000.000 inbegrepen. Het plan is gericht op het opbou wen van een „collectief gebalanceer de strijdmacht in het kader van het defensiestelsel van het Westelijk halfrond." •VUID-Koreaanse troepen hebben verklaard een plaats te hebben veroverd die 5 km ten Noorden ligt van de 38ste breedtegraad. De plaats heet Joepori. Er was weinig tegen stand. Langs het centrale front ruk ken thans sterke Chinese troepen op. De heuvelstellingen rond de 38ste breedtegraad zijn door Chinezen be zet. Het goede weer deed gisteren de activiteit in de lucht sterk toenemen. De deining rond het onderhande lingsaanbod van MacArthur aan zijn Chinese „collega" is nog steeds niet verminderd. De V. S. verwachten scherpe protesten over de eigengereid heid van de opperbevelhebber. Vooral de staten, die troepen in Korea heb ben in het V.N.-leger, zullen, zo meent men in Washington, sterk aandringen op beperking van de „gezagsuitin- gen" van MacArthur. Inmiddels heeft de opperbevelhebber te Tokio nog eens met nadruk verklaard: „De 38ste breedtegraad heeft geen enkele mili taire betekenis." TE Manizales (Columbia) zijn dertig huizen ingestort ten gevolge van een aardbeving. Tien personen kwa men om het leven en elf werden ge wond. De aardverschuiving werd ver oorzaakt door zware regens. In de nabijheid van Bucaramanga kwamen 12 personen om en werden zeven gewond, doordat een autobus in een 100 meter diep ravijn stortte. "TWEEDE Paasdag rond de mid- J dag. De formaliteiten aan het i Wernhoutse grenskantoor gaan hun gewone gang. Niettegenstaan- J de het koude weer is het toeristen- t verkeer al tamelijk druk en lange rijen luxe wagens met nummer- J platen uit de meest diverse lan- t den schuiven langzaam achter t elkaar aan, juist zoals de mensen J dit doen aan de loketten voor de 4 passencontrole. 4 Naast mij staat een Fransman J met zijn dochter en zoekt zijn pa- 4 4 pieren bij elkaar. 4 t „Dekking! Dekking!" klinkt het j J opeens. Op hetzelfde ogenblik J 4 wordt de lucht vervuld van een 4 4 onheilspellend gedruis. Stofwol- J ken vliegen op en het zonlicht J wordt verduisterd. 4 Links en rechts vluchten men- sen van de straat af. Een douanier wringt zich tussen mij en de Fransman door en roept nog steeds 4 „dekking!" J „Ze hebben me!" roept een man J en strijkt met een vieselijk ge- 4 zicht over zijn jas. J Onze Fransman heeft haastig zijn J portefeuille opgeborgen, slaat z'n 4 arm rond zijn dochter, kijkt naar de hemel en vol bewondering J klinkt het: „Ohregardes4 toi". Met een benepen -gezicht strijkt J hij even later over zijn voorhoofd 4 en trekt zich snel terug. 4 Een 1000-tal duiven werden door de Bredase liefhebbers te Wem- J hout opgelaten voor een eerste t trainingsvlucht. De vlucht had een groot succes. J Afvoer militairen uit Indonesië T\P 31 Mei zal het afwlkkelingscom- mando van de Nederlandse troe pen in Indonesië ontbonden worden. Op 2 April zal met het vertrek van de „New Australia" de afvoer van mili tairen van de K.L. geëindigd zijn. Na 2 April zullen er in Indonesië nog 7725 Ambonnese ex-KNIL leden zijn en 375 leden van de K.L. en 150 niet-Ambonnese leden van het voor malige KNIL. Een kleine groep ex-KNIL-leden blijft achter om het vervoer der Am bonnezen te regelen. TN de Paasnacht zijn drie bommen tot ontploffing gekomen aan de in gang van de zaal „La Madeleine" in het stadscentrum te Brussel, waar op het ogenblik het congres van de Bel gische communistische partij wordt ge houden. Er zijn geen gewonden. De mate riële schade is niet aanzienlijk. H.M. Koningin Juliana (links) en Z.K.H. Prins Bernhard (.midden) vertrok ken Zaterdag met een regerings-Oakota van Soesterberg naar Zurich, van waar de Prins en zijn gevolg met het KLM-lijntoestel naar Buenos Aires de goodwill reis naar Argentinië, Chili en Uruguay hebben voortgezet. Bij het vertrek werden de Koningin en de Prins uitgeleide gedaan door minis ter Stikker (rechts) en de gezanten van Argentinië en Chili. TyR DREES heeft Zaterdag in een gemoedelijk praatje voor de radio nog eens precies verteld, hoe wij er voor staan en wat de betekenis is van de getroffen en te treffen maatrege len. Pessimistisch is hij niet gestemd. Hij ziet groot verschil met 1914 en 1939. Als nu een aanval werd gedaan, dan zouden niet alleen alle West-Europese mogendheden zich als een eenheid ver weren, maar zouden ook Amerika, En- Gevluchte Minister verklaart: LIELMUTH THUEMMLER, een voor- n aanstaand functionaris der re gering van de Oostduitse staat Sak sen, is Zondag naar West-Berlijn ge vlucht. Hij verzocht de autoriteiten hem toevlucht als politiek vluchteling te verlenen. Thuemmler had de lei ding van het Saksische departement voor Universiteiten en Technische Hogescholen. Hij deelde mede te zijn gevlucht om aan arrestatie wegens politieke redenen te ontkomen. Thuemmler bevestigde dat de Oost- Duitse regering thans een algehele reorganisatie van het universiteits wezen in de Sovjet-zone uitvoert, waarvan men een volledige „bolsjewi sering" der Oostduitse scholen en uni versiteiten verwacht. Weersverwachting geldig tot van- S avond: 2 Zwaar bewolkt met tijdelijke op- 2 klaringen en hier en daar enige 2 regen. Overwegend matige wind, 2 hoofdzakelijk tussen Z. en W. 2 Iets zachter. I Vandaag zon onder 19.03 uur. Morgen zon op 6.27 uur. Maan op 1.20 uur. Maan onder 8.09 uur. £)E Sint Jan van Lateranen was van ouds de patriarchale Basiliek te Rome, voor de viering van de H. Paasnacht. Zo ook dit jaar inge volge het pauselijk decreet, waarbij de viering in al haar glorie van vroe ger eeuwen werd hersteld. Loodgrijs was de hemel boven de Eeuwige Stad tijdens de plechtigheden. En ook in de morgenuren, toen vele pelgrims en daaronder 600 Nederlanders zich naar de Sint Pieter be gaven, stroomde de regen neer over pleinen en straten. Maar de tien duizenden, die de toespraak van de H. Vader wilden aanhoren, trot seerden dit en hun gejuich hield niet eerder op, dan toen de Paus kort na het middaguur zijn rede begon. Zeef ÖTOte VrPlHlHp der> kond'gt de vrede en de lente in de wereld aan en zoals de vrees van Ma het luisterrijk Heilige Jaar", zo de.do.od van Christus begon de H Vader Ziin toe- j ns VerrUzems in vreugde ver- spraak ?°s het Sns een zee? g^te vaT het vreugde, wederom zulk een grote me- de voor U e? d^ehe^wereTrf11 VT&' nigte voor Ons verzameld te zien." de voor U en de geheIe wereld' Pasen! Surrexit! Hij is verrezen! Dit De H. Vader richt Zich dan tot God woord van de engel, aldus de H. Va- en bidt: „Geef Uw zegen, o God, aan de le den van de hiërarchie, aan de clerus, aan de religieuzen, aan geheel het ge lovige volk, vooral aan hen, die zich wijden aan bet lekenapostolaat; geef Uw zegen aan de leiders der volkeren, opdat zij mogen regeren in recht en waarheid tot heil van het volk; geef Uw zegen aan de gezinnen, waaruit het geslacht en de Kerk van morgen voortkomen; geef Uw zegen aan de jeugd, ,aan de jongens en meisjes, opdat zij de gees telijke vreugde kennen, toegewijd aan O. L Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Zegen en versterk allen, die lijden naar ziel of lichaam, zegen de afge- dwaalden, opdat zij de ware weg terugvinden; zegen de verlaten kinde ren, de ouden en vermoeiden van het leven; zegen de vluchtelingen en verjaagden zonder vaderland; zegen de onschuldig veroordeelden; zegen voor al hen die omwille van geloof en Kerk in de gevangenissen of in bal lingschap verblijven." Dan richt de H. Vader Zich weder om tot de menigte en spoort hen voor de laatste maal aan de vrede te ver dienen in Christus, de Verlosser, de Een ontzaggelijke menigte gelovigen was Zondag op het St. Pietersplein te Rome bijeen gekomen om de Pause lijke Paaszegen te ontvangen. In een Imposante rede deed de H. Vader een beroep op het gehele mensdom om zich aaneen te sluiten voor de eeuwige vrede. Verrezene, „de schoonste, de machtig ste en liefdevolste". Na deze toespraak, die door de tienduizenden op het St. Pietersplein in doodse stilte werd aanhoord, smeekt de H. Vader als onmiddellijke voorbe reiding op de zegen „Urbi et Orbi" Gods vergiffenis af. Dan klinkt Zijn stem weer hoger op en plechtig gedragen dalen Zijn woor den van de hoge loggia af over de voor Hem verzamelde gelovigen en over de millioenen, die door de radio horen: „De Zegen van de Almachtige God, de Vader, de Zoon en de H. Geest, dale op U neer en blijve altijd op U rus ten." Even is het stil, dan ls er op het St. Pietersplein het geluid van opstaan de mensen, en tegelijkertijd ook is de lucht vol van daverende toejuichin gen, die hoog opkaatsen tegen de mu ren. Even nog groet de H. Vader Zijn kinderen en dan keert hij Zich onder het geschal der bazuinen om en gaat wederom naar binnen in de Sala delle Benedizione. waar de buitenloggia van de St. Pieter op uitkomt. Maar de harten der gelovigen, die de liefdevolle woorden van de H. Vader hebben gehoord, zijn vol van 'n vrede en een vreugde, die alleen het werkelijke Paasfeest geven kan. VOOR HET VENSTER Qnder de menigte, die op het Sint Pietersplein de zegen Urbi et Orbi ontving, bevonden zich meer dan 600 Nederlanders, o.a. leden van de Kath Onderwijzersbond en kath. jeugdleid sters. Nadat de Paus Zich had teruggetrok ken, bleef de menigte op het St. Pie tersplein bijeen om herhaaldelijk door luide toejuichingen van hun trouw jegens de H. Vader te getuigen. Geheel tegen de gewoonte in ver scheen de H. Vader daarna voor het open raam van het venster, gelegen beneden de Pauselijke vertrekken, zo. dat Hij duidelijker dan anders voor de menigte te zien was om hen met beide handen wuivende te bedanken en nogmaals Zijn Zegen te schen ken. BELOKEN PASEN Qp Beloken Pasen zal de H. Vader temidden van duizenden jonge zan gertjes uit alle delen van de wereld, o.a. uit Nederland, in de St. Pieter 'n Pontificale H. Mis opdragen. Peze Paus mis zal door Radio Vaticana worden uitgezonden op de 19, 25, 31, 41 en 50 meterband. De uitzending begint om kwart voor negen. geland en Canada dadelijk mee op de bres staan. Dit is een waarborg zoals geen klein land tot nog toe ooit heeft bezeten. Daarbij dient echter ook Nederland een evenredige bijdrage te leveren, onze verzekeringspremie. De minister-president heeft verteld van de nieuwe belastingen, van de gedeeltelijke afschaffing der subsi dies, de prijsstijgingen, de gedeelte lijke looncompensatie. GOED SYSTEEM weten, dat de noden blijven, zo zei hij, ook als de 5 pet. zal wor den toegekend. Wij kennen ook de bezwaren tegen wat men noemt de „loonstop", maar wat meer is centrale loonbeheersing. Dat brengt een ver antwoordelijkheid mede, die de rege ring gaarne van zich zou zien weg genomen. Men miskenne echter niet de voordelen, die er ook aan verbon den zijn. In ons land kan met één slag een verhoging over het gehele gebied worden vastgelegd, waarover in an dere landen in allerlei bedrijven af zonderlijk wordt gestreden. LUXE VERBRUIK rye regering beseft ten volle, zo zei dr. Drees, dat velen zich afvragen of niet meer kan worden gedaan om allereerst luxe-verbruik, dat buiten landse betaalmiddelen eist, af te snij den. Wij kunnen echter niet alles doen, wat schijnbaar voor de hand ligt. Be perking bv. van het bedrag, dat voor buitenlandse reizen beschikbaar wordt gesteld, is voor het ogenblik niet mogelijk, omdat de bij de Europese Betalingsunie aangesloten landen zijn overeengekomen bepaalde bedrage i vrij te geven voor toeristen. Herhaal delijk is door andere landen zelfs op verhoging aangedrongen, maar daar tegen heeft Nederland zich verzet. Wij trekken tegenwoordig ook zelf vrij be langrijke baten uit 't vreemdelingen- verkeèr. De in te voeren verhogingen van belastingen op winsten, op het verr- ■- gen, op motorrijtuigen en op week hebben alle mogelijke beperking va., luxe-verbruik ten doel. SOBERHER" Tye belastingen zijn reeds hoog, maa. de nood van het land en ook de sociale rechtvaardigheid eisen deze maatregelen. Rijk, provincies en ge meenten zullen het voorbeeld van grote soberheid moeten geven, maar ook in de bedrijven en in het parti culiere leven zal elke verspilling met kracht moeten worden tegengegaan. Aller medewerking is nodig om, nu wij een ogenblikje worden terugge drongen, zo snel mogelijk opnieuw de weg omhoog te gaan, medewerking bij het dragen van lasten, maar oox bij een gezamenlijke krachtsinspan ning om meer te presteren. Ons volk is tenslotte een in wezen sterk volk, vindt dr. Drees, en liij vertrouwt, dat het ook de huidige moeilijkheden te boven zal komen. DLEIBTREU, de journalist, die en kele maanden geleden in het Duitse blad Quick een geïllustreerd artikel plaatste, waarin hij verklaarde Goering indertijd de gifcapsule te heb ben gegeven, waarmee deze zelfmoord pleegde, heeft voor de Amerikaanse autoriteiten zijn verklaring ingetrok ken. Hij zei dit artikel te hebben ge publiceerd, om de werkelijke dader naar voren te doen treden. Bleibtreu kwam uit Zwitserland Duitsland binnen, doch werd gearres teerd. Hij zal zich moeten verantwoor den „wegens het ongeoorloofd passe ren van de grens en het in bezit hou den van vertrouwelijke Amerikaanse documenten." Is er nog kans op JN DE VERGADERING .va.: het da gelijks bestuur der ZLM werd naar aanleiding van een vraag, die een der leden stelde, meegedeeld, dat de plannen om in Zeeland te komen tot de oprichting van een coöperatieve stro-cellulosefabriek nog nie: geheel van de baan zijn, zij het wellief.', op een andere basis dan voorheen i: ge probeerd.

de Stem | 1951 | | pagina 1