LOONSVERHOGING van VIJF pet. SPOORWEGSTAKING DREIGT ZICH UIT TE BREIDEN Werknemers boven 23 jaar tot f 200 per jaar PRODUCTIE VERHOGING Mengelberg overleden Volk in nood Ambonnezen in ons land Aanslag op Franco beraamd H. F. Kras In verband met prijsstijgingen schrijft Regering onmiddellijk voor: N.V.V. acht verho ging onvoldoende Het treinongeluk te Etten Rode actie in de mijnstreek schoon ttig met 31 ■m ELS 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND Doorberekening in prijzen slechts in strikte noodzaak UITZONDERIN GEN MOGELIJK Prijzen Het overleg met de Stichting van de Arbeid JUIST OP TIJD VERDWENEN De eerste reacties Ontevredenheid leidde tot staking Regen en wind Welkom geheten door de Koningin DE STRIJD OM DE OLIE Nader overleg over Arbeider deelt in de resultaten KUNSTENAAR VAN WERELDNAAM Moskou wenst geen sterk Frankrijk Noodlottige brand Neem een fiets mee naar Parijs Haagse Brieven KGEKOCHT, waar- die werd deze Kras in Sas. vlees, ook in kalfs- loorzien. akte schotels van 35b, Sas van Gent aakl, Oie tal van iJiker tot maken, fcn ga«t I ZEVENDE JAARGANG No. 1952 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. HBL.de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35 Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 23 MAART 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0J® ier m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7S per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „1 Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke dé uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoonno^ 2236 --BureauvoorZeeuwsch-yiaamderei^H^U JL. Si^T,lDubbeIe Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij b u r e a u: Q^_Sjr^_UJRG_Nieuwsfaraat_41, Telefoon no. 35)._ IN AANMERKING NEMENDE de vermoedelijke prijsstijging tot 1 April, met inbegrip van de op deze datum voorgenomen prijs verhoging van huisbrandkolen, heeft de Regering besloten door liet College van Rijksbemiddelaars een beschikking te doen uit vaardigen, waarbij met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 (over de periode 10 Maart tot 31 Maart voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van 5 procent wordt voorgeschreven van de rechtens in geld genoten lonen en sala rissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de Ieftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wl gehuwd of kostwinner zjjn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bin dende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimumverhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan niemand krachtens deze beschik king een groter loonsverhoging mag worden toegestaan dan 200 gulden per jaar. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke ieeftqd van 23 j. hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden geopend om de lonen te ver hogen volgens een nader te bepalen schaal. niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn geregeld. De positie van het over heidspersoneel tenslotte zal door de re gering afzonderlijk worden geregeld. In aansluiting op het voorgaan de overweegt de regering tevens te bevorderen, dat op de kinder bijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uit- WOOR die bedrijfstakken, waarin de 1 naleving dezer beschikking tot ern stige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijks- bemiddelaars gehoor de Stichting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispensatie worden verleend. Verzoe ken om dispensatie moeten uiterlijk 31 Maart a.s. bij het College van Rijks bemiddelaars zijn ingediend. Geduren de deze periode, dat het College nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot het toekennen van loonsverhoging opgeschort. Indien het College het verzoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het College van Rijksbemiddelaars 'n vergunning worden gegeven om een zelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke keringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bij stand (waaronder de overbrug gingsregeling) ook een verho ging wordt toegepast. Omtrent deze verhoging is nog overleg tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daar omtrent een beslissing worden genomen. ^/OORTS zal met de daarvoor in aan merking komende organisaties uit het bedrijfsleven overleg worden ge pleegd, teneinde de uit de loonsverho ging voortvloeiende consequenties voor de prijzen onder ogen te zien. De Regering vertrouwt, dat de uit de loonsverhoging voortvloeiende kos ten alleen bij strikte noodzakelijkheid zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming kennis van genomen, dat van de zijde der werk gevers dit beroep volledig wordt on dersteund. LIET BOVENSTAANDE is door de Regering bepaald na uitvoerige besprekingen tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid. Algemeen werd het in de regerings verklaring van 17 Maart ingenomen standpunt aanvaard, dat het ongun- 2910 WONINGEN kwamen in Januari van dit jaar in ons land gereed te gen 3447 in Januari 1950. MR. DR. GEULJANS, burgemeester van Roermond, is gekozen ais voor zitter van de K. F. A. (Kath. Film Ac tie), als opvolger van deken Broek man uit Boxtel. DE 16e ZITTING der plaatsvervan gende ministers te Parijs ging giste ren niet door. Zelfs een van te voren genoten lunch kon de heren niet van standpunt doen veranderen. EEN DOLLE KOE bracht Valencien nes in rep en roer. Zij stootte vijf wandelaars omver, die werden ge wond. Een politie-agent schoot het woeste dier neer. TOSCANINI, de beroemde 84-jarige dirigent gaat weer achter de lessenaar staan. Men had dat onmogelijk geacht na zqn jongste ziekte. ATTLEE, de Britse premier is voor enige ,wef®? opgenomen in een zie kenhuis. Hp lijdt aan een zweer aan de twaalfvingerige darm. stige verloop van de betalingsbalans hetwelk een gevolg is van de interna tionale politieke ontwikkeling en de daarmede samenhangende militaire inspanning, noopt tot een beperking van het verbruik en van de investe ringen. Deze noodzakelijke verminde ring van het verbruik werd door de Regering gesteld op 5 pet. Hierbij is nog niet in aanmerking genomen, dat in het bijzonder de recente moeilijk heden in het handelsverkeer met Duitsland inmiddels opnieuw een on gunstiger situatie hebben doen ont staan. T-)E HOOFDREDACTEUR en uitge- ver van „La Prenza", het Argen tijnse blad, waarover zoveel deining is ontstaan, is uit zijn woonplaats ver dwenen. Juist op tijd, want zijn ar restatie was in 't zicht. Werkgevers zeggen steun toe p\E HOOFDBESTUREN van de bij het N.V.V. (Nat. Vakverbond) aangesloten bonden hebben hun te leurstelling en bezorgdheid uitgespro ken over het uitblijven van overleg bij de vermindering der levensmid delensubsidies. Zij verwachten een toeneming van de kosten van het levensonderhoud per 1 April 1951 met rond tien pro cent sedert 1 September 1949. Het N.V.V. acht de 5 pet. loonsver hoging onvoldoende en wijst elke me de-verantwoordelijkheid daarvoor van de hand. De actie voor een ruimere tegemoet koming voor de prijsstijgingen zullen worden voortgezet, bij voor keur in samenwerking met de K. A. B. en het C. N. V. Ook de voorzitter van het C.N.V. (Chr. Nat. Vakverbond) heeft zijn te- V/IJFTIENDUIZEND zwaarbewapende politiemannen en militairen pa trouilleerden door de straten van Barcelona, nadat was uitgelekt, dat er een complot was ontdekt, om generaal Franco te vermoorden. TN TEGENSPRAAK met het boven staande meldt de correspondent van Reuter, dat de berichten over een be raamde aanslag op Franco ongegrond zijn. Wel geeft hij toe, dat er arresta ties hebben plaats gehad. Het zouden echter geen 5000, maar 500 arresta ties zijn. Hij wijst er verder op, dat alles rustig is in de stad en dat er| geen censuur op berichten is ingesteld In verband met Pasen zijn op Witte Donderdag en Goede Vrijdag alle thea ters en bioscopen gesloten, behalve die, welke godsdienstige stukken spe len. I"MT MELDT de Spaanse correspon- dent van de „Daily Express". Er zouden ongeveer 5000 arrestaties zijn verricht en de theaters en bioscopen zouden gesloten zijn, terwijl er een verbod is uitgevaardigd voor het hou den van vergaderingen. Zoals reeds eerder was gemeld was Don Eduardo Allegria, de civiele gou verneur van de stad en de provincie Barcelona uit zijn ambt ontslagen in verband met de plaats gehad heb bende tramstaking. De burgemeester van Barcelona, baron Perrades was vervangen doer de falangist Simarro. Deze heeft echter zijn zetel nog niet ingenomen in verband met un „auto ongeval", dat hem overkomen zou zijn. VROUW IN T SPEL. EEN HOND EN EEN KAT, die als mascotte aan boord waren van het Noorse schip „Florentines" ont- snaptenen zwommen naar de wal. Het schip zette zyn vaart voort en verging bij het eiland Guam. TEMIDDEN VAN VLAMMEN lag 'n jnan in zijn woning te Brussel rustig te slapen. Zijn kamer stond in lichter- ui In. zij^ vestzak zat een nog brandende sigaretten-peuk. IN FRANKRIJK is een nieuwe kies wet door de Nationale Vergadering aangenomen. Een partij die in een de- pa rtement 50 pet. der stemmen haalt krijgt volgens deze wet, alle zetels van dit parlement. VIER MANNEN die betrokken wa ren bij de bouw van de muur, die te Milaan Is ingestort, zijn gearresteerd. Dertien meisjes kwamen bij dit onge luk om het leven. POSITIES SCHEPEN (repatrianten en emigranten): Atlantis heden te Hoek van Holland verw., Groote Beer Pass. 22 Maart Kaap Leeuwin, Indra- Poera 22 Maart nabij Engeano eil„ Oranie 22 Maart van Port Said, Ro ma 22 Maart te Aden. Sibaiak 22 Maart te Soerabaia, Volendam 21 Maart na bij Kaap Race. Weersverwachting, gelidg tot hedenavond. Weersverwachting, geldig tot met af en toe enige regen of mot regen. Krachtige tot harde en in de Noordelijke helft van het land tijdelijk stormachtige Zuidweste lijke tot Westelijke wind. Vrij zacht. Vandaag: Zon onder 18.56 nor. Maan op 19.22 uur. Morgen: Zon op 6.36 uur. Maan onder 643 uur. TK HEET U WELKOM in Neder. land, een land, dat de meesten uwer niet kennen. Moge de tijd, die gij hier doorbrengt voor U een aan gename herinnering blijven. Er zal zo goed voor U gezorgd worden, als in de gegeven omstandigheden mo gelijk is. Moge de Almachtige God, in Wien gij gelooft en op Wien gij ver trouwt, U bijstaan van dag tot dag". Dit heeft Koningin Juliana gezegd in een boodschap bij de aankomst van de Kota Inten, die met de eerste groep Ambonnezen gisteren aan de Lloyd- kade te Rottei/am is aangekomen. Er bevonden zich 1025 repatrianten aan boord. Behalve leden van de land macht en enige burgerpassagiers be vonden zich onder de opvarenden Am- bonnese militairen, vrouwen en kin deren. In totaal 998 personen onder wie 292 kinderen beneden de 12 jaar. Aan boord zijn voor de repatrianten, die overwegend protestant zijn, kerk diensten gehouden. Ook de medische verzorging was goed geweest. De repatrianten zijn eerst naar het demobilisatiecentrum te Amersfoort gegaan voor medische controle en ver volgens naar de plaats hunner be stemming o.a. te Vught. riISTERENAVOND zijn dertig Am- bonnese gezinnen in het woonoord „Lunette" te Vught aangekomen. He den zullen nog meer gezinnen volgen. P)E BESTUURDER van de auto, wel ke gisteravond, zoals w(j reeds vermeldden, door een trein op de spoorwegovergang te Etten werd ge kraakt, vond de politie enige uren na het ongeluk rusHg thuis te Breda. De autobestuurder was de 3S-jarige Rasenberg uit Breda, zoon van de be kende wegenbouwer aldaar. By het naderen van de spoorwegovergang was R. verblind door een straatlan taarn en zag daardoor de gesloten spoorwegboom-niet. R. heeft nog ge probeerd de auto, een vrij nieuwe Ford '46, terug te duwen, toen hij de trein zag naderen,, maar dit lukte niet, aangezien de motor op de eerste versnelling was ingeschakeld. Toen vluchtte R. de weg naar Hoeven op en liftte onderweg, op van de zenu wen. naar huis. Toen de politie aldaar het treurige bericht wilde brengen vond zij de bestuurder rustig thui's. Enige Ambonnese families wachten in een der hutten van de „Kota In- ten" op hun ontscheping. A FFICHES met de afbeelding van Carmen de Lirio zijn van de mu ren en aanplakzuilen, van wie men beweerde, dat zij door de gouver neur werd begunstigd, afgescheurd door de stakers. Carmen was een beeldschone actrice. Te Barcelona hoort men de mening uiten, dat de stad door Madrid wordt gestraft, omdat zij altijd beschouwd is als een basis van actie tegen Franco De correspondent deelt verder mee, dat, voordat de tramstaking uitbrak, talrijke priesters, die in verband met de Goede Week uit alle delen van Spanje in Barcelona waren gekomen, niet minder dan 15.000 preken op straat hebben gehouden. Herhaaldelijk werd er gewezen op de nood der bevolking. Officiële per sonen te Barcelona menen, dat de ei- lende en de ontevredenheid van het volk tenslotte een uitlaat hebben ge vonden in de staking. leurstelling over deze gang van za ken te kennen gegeven. De gezamenlijke WERKGEVERS ORGANISATIES zullen het beroep van de regering volledig steunen om de kosten der loonsverhoging alleen bij strikte noodzaak door te berekenen. Zij is van oordeel, dat de lasten ge- lijkeiyk door alle lagen der bevolking moeten worden gedragen. Maatregelen op het terrein van de loonpolitiek zullen volgens de mening dezer orga nisaties slechts dan tot het beoogde doel kunnen geraken. Indien tegen over loonsverhoging verhoogde pro ductie staat. Zy hopen, dat het over leg daarover spoedig succes zal heb ben. IN PERZIë, waar in verband met de nationalisatie van de olie en de moord op de premier Razmara, de staat van beleg is afgekondigd, is het op het ogenblik rustig naar van offi ciële zijde wordt meegedeeld. In Engeland beschouwt men de gang van zaken met ernstige bezorgdheid. Naar verluidt zouden er in Enge land plannen uitgewerkt worden om de aardolie-industrie in het Nabije Oosten te „internationaliseren". In verband met de beslis sing over de loonsverhoging acht de Regering het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ontwikkeling van de economi sche toestand van ons land na der in beschouwing te nemen. Onder leiding van de Minister zonder portefeuille, prof. Al- bregts, zal tevens worden na gegaan op welke wijze door sa menwerking van ondernemers en arbeiders de productiviteit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal wor den gestreefd de arbeiders in de resultaten dezer productie verhoging te doen delen. ■^/ILLEM MENGELBERG is in zjjn villa fe Schuls in Zwitserland overle den. Hij zou 28 Maart tachtig jaar geworden zjjn. Het stoffelijk overschot zai naast dat van zijn echtgenote te Luzern worden hegraven. Ter aarde bestelling zal vermoedelijk na Pasen geschieden. WILLEM MENGELBERG werd 28 Maart 1871 te Utrecht geboren, als zoon van de bekende beeldhou wer en bouwkundige Wilhelm Men gelberg. Hij bezocht de Utrechtse mu ziekschool en vervolgens het conser vatorium te Keulen. Spoedig daarop werd hij stedelijk muziekdirecteur te Luzern. Toen in 1895 ter vervanging van Willem Kes een nieuwe dirigent bij het Concertgebouw-Orkest te Am sterdam moest worden afgewezen, viel de keus, op de jonge Mengelberg. De vroege toeristen, die hun Paas dagen in Parijs wensen door te bren gen zullen de autobus zien vervan gen door een vrachtwagen en hier en daar zal men eens een half uurtje op de Metro moeten wachten. Het beste is om de fiets mee te brengen. Meer dan 40 jaar heeft hy zijn krach ten aan dit orkest gegeven, dat onder zijn leiding tot grote bloei kwam en waarby hij zich zelf en voor het or kest 'n wereldnaam bezorgde. Tevens was hij directeur van Toonkunst. Ook vervulde hij daarnaast gedurende vele jaren het dirigentschap te Frankfurt en te New-York. In 1933 benoemde de Maatschappij tot bevordering der toonkunst hem tot Bijzonder Hoogleraar te Utrecht. Men gelberg bracht het Concertgebouw- Orkest tot hoge roem en deed het triomfen behalen in vele Europese muziekcentra. Hy was een der groot ste vertegenwoordigers van de roman tische school, die later door de jon geren sterk werd aangevochten. Nie mand zal hem echter de roem ontzeg gen van een uitzonderlijk groot diri gent, wiens naam in de Nederlandse muziekgeschiedenis voor immer ge grift staat. Niemand ook zij niet, die met de Centrale Ereraad zijn uit- sliVng uit het Nederlandse muziek leven gerechtvaardigd achten. Hij moge door de Hemelse Rechter in ge nade zijn aangenomen. (Van onze Parijse correspondent) TENGEVOLGE van de spoorwegstaking in Frankrijk is van de trein, die gisteren om 10.05 uit Frankrijk en België te Amsterdam moest binnenkomen, slechts het Belgische gedeelte op tijd gearriveerd. Het Parijse gedeelte kwam met drie en een half uur vertraging te Roosen- ctaai aan» In het algemeen is de situatie in Frankrijk zo, dat op de grote baan vakken eens per dag nog wel een trein rijdt. De grote internationale express-tremen en bijvoorbeeld de „Oriënt-express" en de Oiseaux Bleu" vertrokken gisteren allen uit Parijs. Zo ook trein P D 117 Amsterdam, zij het eerst om 11.00 uur'in plaats van om 9.40 uur. De regering is bezig met maatregelen om de staking te beëindigen. 2[ODRA men ontdekte, dat de Me tro-staking verliep werden de rode taxi-chauffeurs Ingeschakeld: ze legden hun werk neer. Gas- en elec tric! teitsmannen zijn eveneens in sta king gegaan en Dinsdagmorgen werd bekend gemaakt, dat de communisti sche C. G. T. ook de tienduizenden vrachtwagenbestuurders in geheel Frankrijk opgedragen had in staking te gaan. Bij de Franse Spoorwegen is de staking nog slechts gedeelteiyk, doch zy grypt verder rond zich heen en vanaf twee Parijse stations ver trekken reeds geen treinen meer. (Op het Gare du Nord is alles normaal). Internationale treinen ondervinden vertraging. De Parijse banlieu-lijnen zyn practisch stil gevallen. Ook de Franse luchtvaartmaatschappy, de Air France dreigt stil te vallen. Inmiddels ageren de rode agenten In de mijnstreken en In de haven steden in de hoop, dat ze ook daar al gemene en langdurige stakingen kun nen bewerkstelligen, maar de Fran se mijnwerkers zijn het leed van de herfststakingr in 1948 nog steeds niet vergeten. Sering-Queuille staat voor een moeilijke taak. Als zij cte rode sta kingsgolf niet breekt, wordt ze zelf gebroken. Vandaar dat men één de zer dagen ingrijpende maatregelen kan verwachten. QVER de stakingsbeweging meldt onze Paryse correspondent nog het volgende: De communisten hebben zich mees ter gemaakt van de Metro-staking en pogen met alle macht om Frankrijk een nieuwe, ernstige slag toe te bren gen door een ware stakingsgolf over het land te doen drijven. De staking van de stadsbussen werd opgevangen door zeshonderd militai re vrachtwagens in te schakelen, ter wijl de particuliere autobezitters gast vrijheid verleenden aan lifters. Hoewel de regering te kennen gaf niet ongenegen te zjjn de laagste sa larissen te corrigeren hielden de sta kers voet b(j stuk, waaruit terecht ge concludeerd mag worden, dat de Metro-stoking een weloverwogen communistische actie was om de so ciale vrede te verstoren. Moskou wenst geen sterk Frankrijk, omdat in een welvarend Frankrijk geen plaats is voor communisme. En vandaar dat telkens als desondanks blijkt, dat Ma rianne er bovenop begint te geraken de sociale vrede moet worden ver- stoora. Elf mensen moesten uit ramen of van daken springen toen het perceel le Oosterparkstraat 174 te Amsterdam in vlammen opging. De driejarige Mieneke Meulemans kwam in de vlammen om. Foto boven: De brand weer tüdcns het blusslngswerk. Onder: Mevr. Homan met haar twaalf jarig dochtertje, die naar beneden zijn gesprongen en door buren op gevangen zijn. Liet ls zonder twijfel waar, dat de Christen in de Vastentijd, in het bijzonder in de Goede Week, bij de overweging van het lijden van Christus zich beter dan anders bewust wordt van het feit, dat hij als navolger van zijn Meester ook een via crucis, een weg van het kruis heeft af te leggen in dit leven. Dit soms zo belangrijk, zo groot deel van zijn levensweg ondergaat hij in eigen zorgen, noden en smarten en in die zijner nabe staanden of vrienden. Zijn over weging van Christus' smarten zal hem sterker eigen leed met onder werping, zelfs met vreugde leren dragen. Want hij weet ook, dat Chris tus verrezen is en in Zijn heerlijk heid is ingegaan. Zo zal ook hij met Gods genade eenmaal Diens heerlijkheid aanschouwen. Maar eveneens wachten hem in dit on dermaanse gelukkige dagen, die hij van God kan verkrijgen door gebed en offer en door arbeid. Is het zo vreemd na het persoon- lijke leed en de persoonlijke offers ook te denken aan het leed en de nood der volken? Naast de persoonlijke zorgen en smarten ondervindt de mens immers het leed, dat hem treft als deel van zijn volk, in tijden van oorlog en van rampen, in tijden van gebrek en armoede. Er is overeenstemming tussen wat de mens en wat de volken iri dit leven moeten dragen. En daar om moet een Christenvolk bereid zijn in offergezindheid het lot te ondergaan dat hem bezoekt; niets geschiedt zonder de instemming Gods. Maar het moet zijn leed ook in onderworpenheid dragen om het daardoor verkort te zien, om het geluk van vrede en voorspoed spoe diger deelachtig te mogen worden. Het zal van harte meewerken om dit geluk te verkrijgen met behulp van de middelen, die het volk als zodanig zijn gegeven. Het zal juist in de zorgen die benauwen, de kracht vinden deze te verminderen of op te heffen, voor zover dit in zijn vermogen ligt. jy^ET EUROPA en in Europa ver keert ons land thans, nog zo kort na oorlog en bezetting, op nieuw in zorgen en. nood. Allereerst op godsdienstig en zedelijk gebied, waaraan onvol doende aandacht wordt geschon ken, misschien juist als gevolg van die andere, de materiële nood. Zal deze nóg hoger moeten stijgen, aleer de volken werkelijk leren bidden? De materiële nood is inderdaad groot: oorlogsdreiging is thans opnieuw een acuut gevaar, bedrei ging van de vrede en de weg naar een nieuwe welvaart. Europa, nog slechts vegeterend op de verworvenheden van het Christendom, dreigt ten onder te gaan, dreigt meegesleurd te wer den door een goddeloos stelsel, dat reeds een groot deel van ons oude werelddeel onder de voet heeft gelopen. Alleen een Christelijk Europa, een Nederland met levend Christendom kan de kracht op brengen met behulp van anderen dit stelsel te weerstaan; want nu vertoont Europa, vertoont Neder land te grote zwakheid: vele landen zijn reeds aangevreten door het communisme. 't Qhristendom Immers leert de offerbereid en in deze dagen wel met bijzondere nadruk. In de ze dagen nu Nederland een nieu we regering heeft ontvangen, die offerbereidl. jid wil en moet vra gen om de vrijheid van het volk te waarborgen. Offerbereidheid op materiëel ge bied: beperking van consumptie, vergroting van arbeid. Onderwor penheid aan de eisen, die een be leid, zwaar van verantwoordelijk heid, moet stellen. Het volk, dat goddank de chris telijke waarden nog kent, al zijn velen de kerk onvlucht, zal begrip kunnen tonen voor de eiseji, zal omwille van zijn bestaan begrip moeten tonen. Voor het Chris tenvolk zijn de offers tevens een gebed, opdat deze dagen van zorg verkort mogen worden, en de overheid, die recht hesft, ja de plicht heeft, het volk zware lasten op te leggen, zjj heeft ook die an dere plicht, die der sociale recht vaardigheid. De verklaring der Nederlandse regering heeft gesproken over die rechtvaardigheid: naast gestegen prijzen en minder consumptie, ter wijl de arbeidskracht moet stijgen, stelde zij in de nabije toekomst een verlichting door een gedeeltelijke compensatie bij de beloning van de arbeid, èn een verlichting voor de grote gezinren en de ouden van dagen. Haar maatregelen van sociale rechtvaardigheid mogen spoedig genomen worden: dan zal het volk ook gemakkelijker de zin van de te brengen offers begrijpen. Want te grote nood stompt velen af. DE JESSIE MARESK is te Rotterdam aangekomen. Het is een bijzonder schip en helemaal gepavoiseerd. Om dat het Amerikaanse speelgoed aan boord heeft voor kinderen uit ons land en uit andere landen.

de Stem | 1951 | | pagina 1