Bezettingskosten 1,3 milliard hoger HET PLAN SCHUMAN wordt geparafeerd Naderende lente Broodprijs 30 gestegen BAVEL Tweemaal drie is zes! GOES Vier jaar geleden: consternatie bij 't Haantje De ivisselloper is geen kwaaie Tankboot in tweeën gereten Vertragingsacties der Chinezen Vijf winstpunten Treinramp in Engeland „Staking" van schoolkinderen Nog handiger dan handig DAGBLAD VOOR STEEDS MEER PROTESTEN VIT BONN Lichting 1949 II tien dagen vroeger naar huis Te weinig bescheidenheid Nu Pontecorvo werkt voor de Sovjets ZACHT WEER Geen terrein voor Utrechtse studenten Post (700.000 brievenvoor Rome De (Van Galen" naar Korea Ontbinding der Duitse kolen- en staaltrusts V redesgeruchten ENGELAND WIL „FIFTY-FIFTY" DEZE WEEK ZEVENDE JAARGANG No. 1947 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. ZATERDAG 17 MAART 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen i 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: G O E S, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij bureau: OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35). Een welverdiende beloning BLIJK van waardering voor de bij de oefening „Crescendo" getoonde toewijding en ijver zal de lichting 1949 II op 22 Maart met groot verlof gaan in plaats van op 1 April, aldus in een dagorder van gen.-majoor A. T. C. Opsomer, de commandant strijdkrachten te vel de. Deze dagorder is voor de aan vang van het défilé voor de Ko ningin en Prins Bernhard voorge lezen aan alle troepen, die aan de oefening „Crescendo" hebben deel genomen. WEST-DUITSLAND BEGINT ZICH TE „VOELEN" in de rij van de Westerse volken. Steeds vaker klinkt vanuit Bonn een rumoerig geluid, dat men het best met „protest" kan- om schrijven. Nu eens hiertegen en dan weer tegen wat anders. Zo ging het gisteren tegen: de hogere kosten van bezetting en tegen de al te hoge groenten- en fruit-import. V/OLGENS de „Daily Telegraph" k heeft de in Italië geboren atoom geleerde professor Pontecorvo, wiens verdwijnen na zijn vertrek uit Enge land indertijd werd gemeld, zic-h naar de Sovjet-Unie begeven. Uit berich ten over bezoeken van Pontecorvo aan Budapest, Praag, Warschau en Oost-Duitsland blijkt, dat Pontecorvo meewerkt aan het atoomonderzoek in cie onder fiovjet-invloed staande lan den. DE AUTO, bestuurd door de 33-jari- ge mevr. Penders-van Zanten uit Rot terdam, reed in de Schie te Delfsha- ven. De twee inzittenden mevr. E, de Goyer-van Zanten, 31 jaar, en haar zoontje van 5 jaar, verdronken. De bestuurster kon worden gered. MINISTER ir. L. A. Peters zal waar schijnlijk 29 Maart uit de Antillen r.aar ons land vertrekken. DE ANTIQUAIR B. Katz uit Dieren werd Juli 1948 gearresteerd onder verdenking van grote fraude bij de Stichting Ned. Kunstbezit. Een week later wei-d hij vrijgelaten. Thans is hij onvoorwaardelijk van alle rechts vervolging ontslagen. DE WILDE ZWIJNEN uit het Retchs- wald komen rond Venlo weer regel matig de rogge en de tarwe omwoe len. Een plaag voor de boeren, een buitenkansje voor de jagers. DE SLAGERS van Arcen kochten ge zamenlijk een koe van het klooster Sint Paul, De volgende morgen werd de koe, klagelijk Jpeiend, aangetrof fen voor de kloosterpoort. Trouw moet blijken, zeggen wij maar. HET BROODVERBRUIK in België was voor de eerste wereldoorlog rond 200 kilo per persoon. Thans is dat nog 100 kilo. De klachten van de bakkers zijn niet van de lucht. DE „STAHLHELM", opgericht door en voor Duitse oud-strijders in 1918 en in 1934 ingelijfd bij de S-A. van Hitler, is op een gehei me vergadering te Frankfort op nieuw in het leven geroepen. Dit heeft ln West-Duitsland en daar buiten enige consternatie ver wekt. DE HONGAARSE Handelsattaché te Den Haag, die naar Budapest was ont boden, heeft onze Regering asyl ge vraagd. Het verzoek is in behande ling. KOLONEL A. F. J. Penders, is be noemd tot algemeen Inspecteur van de Rijkspolitie in de rang van Inspec teur-generaal. DE „NELLY" wordt Zondag met re patriërende militairen uit Indonesië in Amsterdam verwacht. Ontscheping 10 uur. ATTLEE, de Britse premier, wordt Woensdag ter observatie in een zie- henhuis opgenomen in verband met klaohten over een zweer aan zijn twaalfvtngerige darm. DE CONFERENTIE van de 21 Minis ter v. Buitenlandse Zaken der Ame rikaanse Republieken zal 26 Maart beginnen. DE FRANSE REGERING zal de nodi ge stappen doen om de komende Al gemene Vergadering der V. N. in Pa rijs te doen houden. De voorwaarde is, dat zij niet vóór 6 November mag worden belegd. OP 20 MAART gaat een groep van 280 leidsters en leden van het Kath. Vrou welijke Jeugdwerk voor een 10-daag- se bedevaart naar Rome. Er zijn leid sters bij van de V.K.H.J. Jongeren- gemeenschap, Gidsenieidsters, Jeugd zorgleidsters, Kath. Meisjesgilde enz. j Weersverwachting, geldig tot J hedenavond: Van het Zuid-Westen uit bre- 5 kende bewolking met slechts hier S en daar enige lichte regen of J motregen. Matige tijdelijk vrij J krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. Vandaag: Zon onder 18.46 uur. J Zondag: Zon op 6.50 uur. Maan J onder 5.17 uur. Zon onder 18.48 uur. Maan op 12.38 uur. Maan- J dag: Zon op 6.48 uur. Maan on- t der 5.40 uur. KAN MEN over het' algemeen in politieke- zowel als in han delskringen wel tegen een stootje. Men laat, zo nodig, protesten rustig ver klinken tot men nauwelijks nog. de echo hoort. Daar geldt dikwijls: de brei wordt nooit zo heet gegeten als dat ze op tafel komt. Een geheel an dere zaak is, of West-Duitsiand er verstandig aan doet, een groeiende sympathie in de waagschaal te stel len voor een tijdelijk en-of vermeend voerdeel. Zo is dat gesteld met groenten en fruit. We kunnen ons voorstellen, dat een zo wankele handelsbalans als de Duitse een import-stop tijdelijk nodig maakt. Voor de importerende landen is dat niet prettig, maar eventueel te aanvaarden. Anders wordt het, wan neer de gezamenlijke Tuinbouwbon- den officieel die import gaan be schrijven als „een klassiek voorbeeld van weergaloze deviezenverspilling". Maar het wordt nauwelijks te verdra gen, wanneer die Bonden zeggen: „Laat het buitenland maar graan, sui- ken en olie gaan voortbrengen. Hun groenten en fruit kunnen we wel mis sen". Zie, hier begint het erop te lij ken, dat West-Duitsland al te vaardig wenst te grijpen naar het wapen van economische sanctie, hetgeen ons voor een land in deze positie minder ge wenst wil voorkomen. Wat de bezettingskosten betreft het volgende. De Westelijken hebben de nota dier kosten voor het komende belastingjaar aangeboden tot een to taal bedrag van 6 milliard Mark of tewel 1.3 milliard meer dan voor het lopende'jaar. Het nieuwe bedrag vormt 6.3 procent van het nationale Duitse inkomen. Ruim 1.5 milliard is uit ge trokken voor nieuwe gebouwen voor meer geallieerde troepen. Kanselier Adenauer heeft dit nieu we bedrag verdedigd. Niet aldus de sociaal-democratische oppositie-leider Schumacher: „Het wijst erop, dat het Duitse volk niet op "oef van gelijk heid wordt behandeld", zegt hij. In feite mag Schumacher dan al ge lijk hebben een oppositie-geluid te doen horen. Maar tenslotte eist het internationale fatsoen op het gebied van de politiek een bepaalde toon, die hem nogal eens minder goed schijnt te liggen. De bescheidenheid, welke Adenauer zijn hogere functio narissen terzake de omgang met bui tenlandse diplomaten nog dezer da gen aanbeval, zou ook Schumacher sieren. Nu is het helaas waar, dat Duits- lands „welvaren" niet zodanig is, dat men kan glimlachen bij het vernemen van dergelijke hoge be lastingcijfers. Een pijnlijk teken daarvan kwam nog gisteren als la coniek bericht door. De broodprij zen zijn nl. bij besluit van de Bonds dag verhoogd. Tarwe ging met 30 pet. en rogge met 35 pet. omhoog, Dat een zo bitter besluit niet uit weelde wordt genomen, laat zich verstaan. Tenslotte over West-Duitsland nog dit: het wil een volledig lidmaatschap van de Raad van Europa. Het Minis terscomité staat tegenover de aan vrage wel „sympathiek". De beant woording van de vraag moet wach ten, totdat de permanente commissie van de Algemene Vergadering er haar menig over heeft uitgesproken. Y/ERITAS, de Katholieke Utrechtse studentenvereniging, zou ter gele genheid van de lustrumfeesten het spel „Isola Bella" van mr. Jan Derks opvoeren. B. en W. wensten echter geen terrein voor de opvoering be schikbaar te stellen. Nu heeft het raadslid mr. W. Derks, een broer van de schrijver, een motie ingediend in de Utrechtse Raad. Hij wilde van B. en W. alsnog een terrein beschikbaar krijgen. De motie werd echter verworpen met 17 tegen 15 stemmen (KVP, CHU en een deel van de P. v. d. A.). Ad GR. H. J. J. VAN HUSSEN, nationale directeur van de Pauselijke Missie- Actie overhandigt Z.Exc. Mgr Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius de oor konde, waarin wordt vermeld, dat het aantal leden van de Voortplanting des Geloofs na een recente actie in de afgelopen winter is gestegen van 391.074 leden tot 651.789 leden. Op de achtergrond liggen de brieven der nieuwe leden ter verzending naar de H. Vader gereed. Links staat Mgr. Th. Bekker en rechts Mgr. dr. W. Koenraadt, vicaris-generaal van het Bisdom Breda. In zijn dankwoorg zeide Mgr. Giobbe o.m„ dat Nederland, dat toch slechts gedeelte lijk katholiek is, vergeleken bij andere landen trots mag zijn op de resultaten die zijn bereikt. Hr. Ms. Torpedobootjager „Van Galen" kiest van Den Helder uit zee, om de grote reis naar Korea te maken, waar hij de „Evertsen" zal aflossen, die daar opereert. Nagewuifd door de familie en vele belangstellenden vaart de „Van Galen" de haven uit. DE DELEGATIES van Frank rijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg zullen Zaterdag en Maan dag de ontwerp-overeenkomst inzake „PooF'-vorming der ko len- en staat-industrieën parafe ren. Dit werd gisteren te Parijs op het bureau voor het plan- Schuman bekend gemaakt. Volgens de bereikte overeenstem ming zullen de enorme Duitse kolen- en staaltrusts ontbonden worden in 24 onafhankelijke ondernemingen, waarvan de grootste 2 millioen ton staal per jaar zal produceren. Boven dien zal het aantal kolenmijnen, dat aan staalmaatsohap|,ije>i behoort en die deze maatschappijen voorrang zul len geven bij de levering van kolen, verminderd worden tot 18 procent van de kolenproductie in het Ruhr- gebied van 56 procent voor de oorlog. Zodoende zou de gehele Europese staalindustrie een behoorlijk aandeel Twaalf doden, vijfenvijftig gewonden "TOEN DE TANKBOOT „Montalle- gro" in de haven van Napels plot seling trilde in haar voegen tenge volge van een ontploffing, ging uit honderd arbeiderskelen een verschrik kelijke kreet van ontzetting de lucht in. De arbeiders werden, werkend aan het herstel van de uit Genua komen de tanker, door de explosie verrast: twaalf doden, 35 ernstig en 20 licht gewonden waren het vreselijke ge volg. Onmiddellijk na de knal, waarvan de oorzaak nog niet was te achterha len, stond de boot in lichter laaie. Veel ruiten in het havengebied spron gen. In de nabijheid liggende sche pen lichtte snel het anker om zich in veiligheid te stellen. De tanker werd door de ontploffing in tweeën gereten. in de West-Duitse kolenproductie kunnen krijgen. De kolenverkoopor- ganisatie zal geleidelijk worden ont bonden en het ligt in de bedoeling, dat zij geheel verdwenen zal zijn op 1 October 1952. Nadat de ontwerp-overeenkomst zal zijn geparafeerd, zal zij nog door de Regeringen ondertekend en door de Parlementen geratificeerd moeten worden. De zogenaamde politieke vraagstuk ken zullen op een conferentie van de zes betrokken ministers van Buiten landse Zaken geregeld moeten worden. Deze vraagstukken hebben betrekking op de leden van het supra-nationale gezagsorgaan, de samenstelling van het zes-landen-parlement of vergadering, waaraan het hoge gezagsorgaan ver antwoording schuldig zal zijn en der gelijke punten. NIEUWS UIT KOREA F)E CHINEZEN schijnen hun hoofd- macht boven de 38ste breedtegraad teruggetrokken te hebben. Hoge ge- alliëerde officieren verklaarden, niet meer dan taaie vertragingsaeties ten Zuiden van de breedtegraad te ver wachten. Chinese strijdkrachten, die de Ame rikaanse opmars ten Noorden van de rivier de Hongtsjon trachtten te ver tragen, moesten Vrijdag verder terug trekken omdat er hevige branden in kreupelhout waren ontstaan door ge- alüëerde beschietingen. De Amerika nen in dit gebied gaan systematisch verder .gesteund door zware artillerie en vliegtuigen. Aan de Westelijke sector van het front blijven Amerikaanse troepen ten Oosten van Seoel over de Han stromen. Zuid-Koreaanse troepen trokken door de verwoeste stad naar stellingen ten Noorden er van. Slechts op een plaats werd tegenstand ont moet. DE 38ste BREEDTEGRAAD. \E GERUCHTEN over vredes- J TAL (HSKlumisiN over vreaes- onderhandelingen met de J J Chinese communisten op Korea 4 hadden op de New-Yorkse effec- tenbeurs verkopen van oorlogs- J aandelen op de grote schaal ten- 4 gevolge, zomede aankopen van vredesaandelen. Deze geruchten J leidden ook tot talrijke aanko- 4 pen op de productenmarkt in de 4 I Verenigde Staten. J Een makelaarsfirma in Wall- J 4 street vernam Woensdagavond, 4 t dat er vredesonderhandelingen J zullen worden geopend, wanneer J 4 de troepen der Verenigde Naties 4 4 de 38ste breedtegraad naderen. 4 Het is niet bekend uit welke bron dit bericht komt. 4 li Aldus Mr. Oud voor zijn getrouiven WIJF WINSTPUNTEN ziet Mr. Oud in de samenstelling van liet nieu we Kabinet, zo legde hij uit op een algemene vergadering van de V.V.D. te Utrecht. 1. Thans zitten er 3 man van de Derde Macht en 1 partijloze in het Kabinet, in het oude was dat omge. keerd. 2. Oorlog en Marine is nu in han den van de C. H. Staf. 3. Prof. van den Brink, totnutoe de enige grote tegenspeler tegenover de socialistische Minister Lieftinck, krijgt in zijn collega Albregts een niet te versmaden bondgenoot Bovendien krijgt Minister Teulings meer gelegen heid zich met economische zaken te bemoeien. 4. Eindelijk is Mr. van Maarseveen van Muor verdwenen, wat in Mei '50 door de V.V.D.-fractie reeds werd verlangd. 5. Over Nieuw-Guinea kan niet wor den beslist zonder dat de Kamer daar over haar oordeel geeft. De heer Oud meende, dat de A. R. een fout hebben gemaakt en hij heeft allerminst de indruk, dat de beslis sing der leiding om niet mee te doen in hun kring algemeen wordt ge waardeerd. De Perzische olie C ROOT-BRITTANNIë heeft Perzië doen weten, dat de werkzaamheid van de Brits-Iraanse oliemaatschappij in Perzië niet wettig beëindigd kan worden door „een daad zoals natio nalisatie". De oliemaatschappij, aldus wordt ln de Britse nota te kennen gegeven, is bereid onderhandelingen te overwe gen over een nieuwe overeenkomst op een basis van „fifty-fifty" winst' verdeling met de Perzische regering. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat George McGhee, onder-mi nister van Buitenlandse Zaken voor het Midden-Oosten, naar Teheran zal reizen om daar met de Amerikaanse Ambassadeur besprekingen te voeren over de jongste ontwikkelingen in Perzië. QP DE VERGADERING van de ver- tegenwoordigers van landen, die een militaire bijdrage aan de actie op Korea leveren, welke gisteren in Washington gehouden werd, is de vraag besproken, of de 38ste breedte graad eventueel al dan niet overschre den zal worden. Een kind onder de veertien slachtoffers WEERTIEN mensen, waaronder een kind, kwamen om het leven, toen de trein van Doncaster naar Londen Doncaster (Yorkshire) uit de rails liep. v erscheidene passagiers werden door de ruiten naar buiten geslingerd. Ve len werden gewond door rondvlie gende glassplinters. Vier wagons ont spoorden, twee daarvan kwamen dwars over de rails te liggen. Artsen en ambulances waren zeer spoedig na het ongeluk ter plaatse. A/I EER dan 1300 schoolkinderen te 11 Gelsenkirchen in het Ruhrgebied zijn Maandag op bevel van hun ouders van school weggebleven. De „staking" werd uitgeroepen uit protest tegen de lange duur van de reparaties aan het door bommen beschadigde schoolge bouw en het niet-openen van een tweede school. „Stakingsposten" stonden rondom het schoolgebouw opgesteld. De ge meenteraad noemde de staking onwet tig en beval de ouders hun kinderen naar school te sturen, op straffe van rechtsvervolging. Ver. Sj. door Engelsman benadeeld TNE AMERIKAANSE Senaatscommis- sie, die een onderzoek instelt naar de verkoop van overtollig materiaal van het Amerikaanse leger, heeft de Engelsman George Dawson ervan be schuldigd een winst van meer dan 100.000.000 dollar gemaakt te hebben, door overtollig materiaal, dat hij van het Amerikaanse leger had gekocht, weer aan de Amerikaanse Regering te verkopen. Hij had materiaal van het leger gekocht voor een prijs, die 80 procent onder de productiekosten lag. De transacties hadden in 1947 en 1948 in Duitsland plaats. Het betrof auto's en auto-onderdelen. V/ADER EN MOEDER Kloosterman- v. Willingen in de Lange Vorst- straat 28 te Goes, kregen een origine le felicitatie, toen zü onlangs werden verrast met de geboorte van een drie ling. De gelukwens kwam van vader en moeder Havermans-Simons uit Ba- vel bij Breda, die zelf precies vier jaar geleden drie gezonde dochters kregen, de trots van hun dorp. Papa Havermans had het in het Dagblad De Stem gelezen en hij werd uit Goes prompt bedankt met een foto van de drie borelingskes. En als nu Papa Kloosterman in Goes vandaag ons blad in handen krijgt, ziet hij de drie jeugdige Bavelsen in beeld. „PATATJES". IA, op 19 Maart 1947 was het een hele J consternatie naast café ,,'t Haan tje" in het anders zo rustige, emotie loze Bavel, kerkdorp van de gemeen te Nieuw-Ginneken. De B.B.A.-bus die voor het café stopt, kon bijna niet wegkomen, want ieder moest er het zijne van weten. Maar ook nu nog moet de chauffeur de dames dikwijls tot wat meer spoed aanmanen, want Josephientje, Marie-José en Marie- Therèse, overmorgen vier jaar, vor men nog altijd de attractie van alle moeders die langs het café komen. Verwonder u niet, wanneer u die drie heldere stemmetjes hoort keuve- len over „patatjes" en „seffens", want] al is de heer Havermans en geboren en getogen Nederlander, de wieg van de moeder stond op Belgisch grond gebied, al was dit dan door Nederland omsloten: zij komt van Baarle-Her- tog. We zijn daar dezer dagen eens van de fiets gestapt en gingen maar ge moedelijk achterom, ,,'t Haantje" ont ving ons vriendelijk met een glas gerstenat in de huiskamer, waar het gemakkelijker en voordeliger babbelen was dan in het café. PEPERMUNTJES. QFSCHOON de 8-jarige Marie- Louise en de 6-jarige Neiy na tuurlijk de volle attentie van haar ouders hebben, geven de drielingen toch de meeste stof tot spreken. Ze ker, ze hadden al naar de bewaar school gekund, maar moeder stelt het nog maar een jaartje uit. Ze kan die drie druktemaakstertjes nog niet mis sen om haar heen. De dochter van oud-burgemeester Sjjstermans van Huijbergen heeft eer van haar werk. Zij heeft als verpleeg ster de eerste elf maanden de drie lingen verzorgd, en zie me nu die Jo- sétje, die bij de geboorte minder dan drie pond woog, eens aan. Wel heeft ze een hele serie kinderziekten moe ten doorstaan, wel heeft ze haar ouders ernstige tüden doen doorma ken, wel weegt ze nog twee pond minder dan haar zusjes (al eet ze al- JOSEPHIENTJE, MARIE-JOSé EN MARIE-THéRèSE HAVERMANS. Drie pepermunten op het hekje. tijd méér dan de anderen!), ze mag er wezen! Van de wisselloper zijn ze alle drie bang. Is de goede man om de hoek verdwenen, dan rennen zes korte beentjes naar de drie pepermunten, die hij op het hekje heeft neergelegd. De kastelein van ,,'t Haantje" die tevens machinist is van de tegenover zijn huis gelegen melkfabriek is een practisch man. Hij maakte zelf voor zijn drielingen een keurige wan delwagen waarin ze tronen ais in een ouderwetse sight-seeingcar. Of zoals ze in Bavel zeggen: „nèt zo oplopend als in de bioscoop". J-JET lijdt geen twijfel, of ook de ze week kan men met enige moeite ln het politieke wereld beeld enkele „vaste punten" aan wijzen. Helaas moet onmiddellijk worden gezegd, dat het sinds het einde van de oorlog slechts hoogst zelden glanspunten zijn geweest. Maar deze keer kunnen we niet aan de stellige indruk ontkomen, dat de barometer van slecht via veranderlijk naar mooi weer loopt, alle uiterlijke stormsignalen en sombere weerprofeten ten spijt. Men kan opmerken, dat Korea nog altijd geen prettige gedach ten oproept. Men kan menen, dat het verloop van de Parijse confe rentie van de vier plaatsvervan gers dank zij de weerbarstigheid van Gromyko en de zijnen een donker wolkenveld boven West- Europa betekent. Men kan de dui delijk waarneembare Britse wre vel ten opzichte van het Plan- Schuman als een onheilspellend voorteken terzake de toekomstige Europese eenheid beschouwen. Men kan ook de politieke moord op de Perzische premier Generaal Ail Razmara, als een weinig op wekkend verschijnsel beoordelen. ■yOCH zouden we, althans voor deze week, het willen houden op dit bijna al te klassieke beeld: ook de wereldpolitiek vertoont ver heugende tekenen van de nade rende lente. De enige „maar" is wellicht, dat ook hier één zwa luw nog geen nieuw seizoen in haar veren bergt. Vergissen we ons echter niet, dan kunnen we rustig spreken van meerdere zwa luwen, die tezamen en in vereni ging knoppen en bloei schijnen te beloven. Allereerst dan Korea. Generaal Ridgeway, de bevelhebber van het Achtste Leger, heeft zich „ver stout" zo maar ineens tegen de bekende opvattingen van MacAr- thur in te verklaren: het eindigen van het Koreaanse conflict bij de 38ste breedtebraad zou een schit terende overwinning betekenen voor de troepen van de V.N. en een onmetelijke nederlaag voor China. In dit verband is hoogst merkwaardig, dat in New York en Londen de „vredesgeruchten" niet van de lucht zijn. Wat nog meer is: juist de kringen, die gemeen lijk de grootste voordelen trekken uit Internationale spanningen, waarschuwen met klem tegen spe culaties a la hausse. Zij spreken van een reeds merkbare interna tionale ontspanning. Nu mag men veilig aannemen, dat niets ter wereld zo „politiek- gevoelig" is als juist de Beurs- thermometer. Het is niet toeval lig, zo wil het ons voorkomen, dat in deze sfeer Amerika schijnt te „vergeten" aan de V.N. te verzoe ken om tegen communistisch Chi na economische sancties te tref fen. Dat dit alles zo goed als ze ker een sterke terugslag zal heb ben op het verloop van de Parij se Conferentie, staat voor ons vast. Men behoeft waarlijk geen groot profeet te zijn om te durven voor spellen, dat ondanks de houding van de Russische delegatie te Pa rijs de mogelijkheden om tot over eenstemming te geraken als pad denstoelen uit de grond zullen rij- - zen. ook al merkt het „grote pu bliek" daarvan waarschijnlijk niets of weinig. In het algemeen houdt men dan ook in de „zeer welingelichte kringen" te Parijs terdege rekening met een vorm van overeenstemming, welke het bijeenroepen van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Gro te Vier niet naar het Rijk der on mogelijkheden verwijst. Dat Engeland zijn staal- en ko- lenbelangen niet pardoes in de weegschaal legt der Europese een heid met naast een leidend Frank rijk een sterk gemaakt Duitsland, laat zich verstaan. Wij geloven echter nog steeds niet, dat Rus land ook maar bij benadering kans zal krijgen ernstige verdeeld heid te zaaien in het Westen. De totnutoe gedane (en mislukte) po gingen zijn daarvoor een te dui delijk bewijs. Denken we alleen eens aan de manoeuvre van Gro myko, toen hij Triest op de Parijse agenda wilde plaatsen, deels om Tito dwars te zitten en deels om mogelijk een verwijdering tussen Italië en de Westerse Drie uit te lokken. Doch telkens weer wordt het Kremlin herkend als de Rat tenvanger van Hameln. ~Z_P scLiijr>t er dus deze week, voor ons althans terecht, meer re den voor optimisme te zijn dan voor pessimisme. Wanneer deze naderende politieke en economi sche lente dan nog zou worden in geluid met een „Het daghet in den Oosten", ja dan

de Stem | 1951 | | pagina 1