ll RAZMARA VERMOORD DOOR COMMUNISTEN? Aflevering van meel en bloem onder controle Kindje van vier jaar bij Huiten onder de diesel Westerling zal opduiken op Java Ophitsing onder Russische leiding Suikerprijs DE FOOI Vertegenwoordiger maakte ziekenhuizen onveilig Gevaarlijke bedrijvigheid aan Perzische grens IS aar 's werelds zeerste plek De Duitse impasse Olie speelt een rol nog 76 cent per kg. Het duurt nog even zal gaan verdwijnen Overste Den Ouden begraven Mac-Arthur verwekt deining DAGBLAD VOOR ZEELAND De vermoorde Perzische minister-president, is Deimer vast. Nainio Sjoerd naar zijn Geen moeilijkheden voor normale voorziening Joke Broers liep haar broertje na OP SLAG DOOD Schrale koude wind Indrukwekkende plechtigheid Ledigde de zakken van doktersjassen „Eigen recht" GROTE BEDRAGEN Met een Korea-vrijwilliger op de barkruk Russisch materiaal is prima Wederzijdse test op Korea De affaire van de valse diamanten Geen vorderingen in Palais Rose ZEVENDE JAARGANG No. 1940 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr A. J. J M Mes, Mr. H B. L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5 40. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 9 MAART 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 39 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. "rtïTreau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B jj b ure «u: O O ST B U RG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35). gisteren begraven, Ofschoon van officiële zijde wordt ver klaard. dat de gevangengenomen dader lid zou zjjn van een gods dienstige secte, beweert een broer van de gedode premier met stel ligheid, dat de moord op Razmara door communisten is gepleegd. TN IEDER GEVAL was de premier, zoals bekend, sterk gekant tegen het communisme, dat hij als generaal daadwerkelijk heeft bestreden. Sinds enige tijd is er in Perzië een beweging gaande, om tot nationalisa tie van de olie-ontginningen te ko men. Razmara achtte echter de hui dige overeenkomst tussen de Perzi sche regering en de Engels-Perzische oliemaatschappij, volgens welke over eenkomst Engeland een groot aandeel heeft in de Perzische olie, voor beide landen gunstig. Razmara was van me ning, dat het land niet de economische kracht heeft om tot nationalisatie te kunnen overgaan. Ongetwijfeld zal hij daarbij ook hebben gedacht aan de vérgaande corruptie van de Perzische ambtenaren en aan de tegenstellingen, die in alle vganen heersen en zelfs zijn doorgedrongen tot in het paleis en de familiekring van de Sjah. KANS VAN HUN LEVEN. Winkelier mag niet meer berekenen LIET IS aan de winkeliers verboden voor de suiker een hogere prijs te laten betalen dan 76 eent per kg. Dit wordt meegedeeld door de vak groep détailhandel in kruidenierswa ren. Voorzover de détaillisten thans met suiker worsten herbevoorraad, wordt, in afwachtïhg van een defini tieve regeling de ontvangen suiker aan hen berekend tegen nog nader vast te stellen prijs. De winkelier kan bezwaarlijk uit deze nieuwe vorraden leveren, alvo rens de regering een beslissing heeft genomen ten aanzien van de prijs, ten zij hij het prijsverschil voor eigen rekening wenst te nemen. plooien. „Zij hebben in deze streek, de kans van hun leven", aldus stelt Ondanks het verbod der party wor- ...J.™ 9 den regelmatig en openlyk vergade- UUUtrs ringen en grote demonstraties gehou- jg aj jjeel wat deining ontstaan den. De radio van Azerbeidsjan, die op E. ron(j Nanno Sjoerd Meinders, het Russisch gebied is gevestigd, heeft zevenjarig zoontje van het echtpaar reeds weken lang een ste t ma e Meinders te Assen, dat zijn Duitse ophitsende campagne gevoerd tegen pleegmoeder te Bremen, Frau Ullner, de, thans vermoorde minister-presi- niet naar jijjj ouders wil laten terug- dent. keren. De toestand wordt zo ernstig beoor- Deze zaak zal nog deze maand be deeld, dat sommige kenners van dit handeld worden voor het Hof van de gebied reeds spreken van dezelfde geallieerde Hoge Commissie in Duits toestand als in Korea vóór 1950. land. HENRI CHEVAL, de, in toneelkrin gen bekende souffleur is te Rotter dam, 64 jaar oud, overleden. Hij heeft nog „in de bak gezeten" onder Rooy- aards en Verkade. 5.000.000 DOLAAR schonk Johan D. Rockefeller voor verbetering van ne- gerscholen in Amerika. DE ISLAMIETEN roeren zich ge ducht, omdat Frankrijk in Marokko zijn protectoraatsgezag heeft doen gelden. In Irak, de Libanon, in Syrië en Beiroet zün anti-Franse betogin gen gehouden. OSCAR COLLAZO, een der twee Por- toricanen, die in November een aan slag pleegden op Truman, is ter dood veroordeeld. De andere is na de aan slag neergeschoten. DE SCHRIK VAN HUN LEVEN kregen een slager en een beer, die elkaar ontmoetten op een bergpad in de Pyreneeën. De slager er tus senuit. Toen hij omkeek, zag hij de beer hetzelfde doen. In tegen overgestelde richting. A/JEN ACHT het niet onmogelijk, dat de communisten van deze natio nalisatie-beweging gebruik hebben ge maakt om stemming te maken tegen de premier en om tevens hun com munistische belangen en die van de Sovjet-Unie te dienen. In feite is de Tudeh, de communis tische partij van Perzië sinds 1949 ver boden. Maar Stefan Delmer, die voor de „Daily Express" een onderzoek heeft ingesteld in Teheran en in N.- Perzië bij de Russische grens, consta teerde, dat de Perzische communis ten, met steun van hun Russische meesters, een grote bedrijvigheid ont- r\E FABRIKANTEN van tarwemeel, en tarwegriesmeel moeten met ingang van heden deze producten ter beschikking houden van het Bedryfs- schan voor granen, zaden en peul vruchten. Deze verplichting geldt evenwel niet voor hoeveelheden, die per week afgeleverd worden in een kwantum, dat niet groter is dan de hoeveelheid, die in de periode 13 Januari tot 11 Februari j.l. gemiddeld per week is afgeleverd. Voor de bereiding van tarwemeel, -bloem en -griesmeel is eveneens een dergelijk voorschrift uit gevaardigd. Het Bedrijfsschap neemt op deze wijze de productie en de aflevering van deze artikelen onder controle. De maatregel, betekent, dat de maalindustrie kan blijven zorgen voor een normaal verloop van de normale leveranties aan de bakkerij, de ver werkende industrie en de handel, zo dat moeilijkheden voor de normale voorziening niet kunnen optreden. Nu het bedryfsleven een prüsver- hoging, met name van brood en brood grondstoffen verwacht, acht de over heid het echter nodig aan de moge- ïykheden van speculatieve uitbreiding van productie en voorraadvorming evenals by de suiker een einde te maken. Woensdagavond zyn een klein aantal officieren en onder-officieren, die zich vrywillg voor Korea hebben gemeld, per lijnvllegtuig van de K.LJM. vertrokken, teneinde enkele opengevallen officiers- en onder-officiers plaatsen aan te vullen. Onder de vertrekkenden bevond zich ook Ds. P. Meerburg, Nederlands Hervormd predikant te Maastricht, die als leger- predikant naar Korea is vertrokken. Foto boven: In de vertrekhal op Schiphol werd de tyd voor het vertrek bekort met het zingen van lied jes by de guitaar. Foto onder: Ds. Ph. P. Meerburg, opvolger van de ge sneuvelde legerpredikant, passeert de controle op Schiphol. TOKE BROERS uit Huiten, vier jaar J oud, is bij de onbewaakte overweg aan de Hulteneindsestraat, spelender wijze onder de trein gelopen. Ze liep haar driejarig broertje Keesje achter na, die juist de overweg gepasseerd was. Haar tante, in wier gezelschap de beide kinderen waren, trachtte nog te redden wat te redden viel, maar het mocht haar niet gelukken. DANK U WEL, stond in een anoniem briefje, dat de actrice Guitry ontving, nadat zij in een taxi te Parijs voor 2 millioen francs aan juwelen had laten liggen. 6 KIPPEN EN 1 HAAN vond men bij de ontgraving van een ingesneeuwde stal te Airoio. Levend en wel! Zij fik sten dat, omdat zij graszaad gepikt en sneeuwwater gedronken hadden. HET LIJK van de vlieger van de na- by de Harskamp verongelukte straal jager is uitgegraven. Men heeft een gat van 5 meter moeten graven om het stoffelijk overschot te vinden. RANTSOENEN MENSENVLEES in Engeland zijn verlaagd. Aldus ver taalde een tolk een uitlating van een Sovjet-afgevaardigde op 'n U.N.O.- vergadering. Hij bedoelde „vleesrant soenen". LOTUSZADEN, 50.000 jaar oud, wer den van Mandsjoerije naar Washing ton gebracht. Ze zyn daar gezaaid en beginnen al uit te lopen. EEN PAARTJE te Hollum wilde gis teren trouwen. Wegens het lage wa ter kwam de boot niet aan, waarop de bruidsjapon, de bouquet en de gas ten. Het huwelijksbootje strandde nu, maar het feest gaat door, als het wa ter hoger is. POSITIES TROEPENSCHEPEN: At lantis 8 Maart van Aden; Groote Beer 7 Maart te Aden; Kota Inten pass. 7 Maart Dahlae eü.; Nelly 8 Maart van Port-Said, 17 Maart te IJmuiden ver wacht. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Matige tot krachtige en in het Noorden van het land af en toe harde wind tussen Oost en Noordoost. Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Nog iets lagere tem- peraturen dan gisteren. 2 Vandaag: Zon onder 18.32 uur. Maan op 7.35 uur. Morgen: Zon op 7.08 uur. Maan onder 22.07 uur. Hebben de aangezochte A. R. bedankt PROF. ROMME lieeft het zelf zéér twijfelachtig genoemd, of hij deze week met zijn werk gereed zal komen. Het zit hem dus nog niet glad met de personenkwesties. Verondersteld wordt in Den Haag, dat de twee aan gezochte anti-revolutionairen, Prof. de Gaay Fortman en Mr. Me ij non, toch voor de eer bedankt hebben. Ze heb- 'Pder„ geval advies gevraagd aan Dr. Jan Schouten en hoe dat ad vies luidde, kan men wel bevroeden. Is deze veronderstelling juist, dan zyn er nog twee zetels te „vergeven". Men neemt nu aan, dat de C.H er één bij zullen krijgen, terwijl de andere aan een partijloze, doch liberaal-ge tinte persoonlijkheid zou worden aan geboden. Het wordt dan: 6 K.V.P., 5 p v d rv.' 1 V.V.D. en I party loze liberaal. Het gaat er nu echter maar om, het legspel te voltooien tot voldoening van alle fracties. Als de 2 C.H. hoort men noemen Ir. Staf, Directeur-Generaal voor de Landbouw, die echter naar Verkeer en Waterstaat zou gaan, als mede Mr. H. Mulderije, een Amster damse advocaat, die met Justitie zou worden belast. Er is intussen reeds gebleken, dat een minderheid in de C.H.-fractie he lemaal niets voelt voor meedoen. Het Kamerlid Krol heeft daarvan getuigd in een rede te Leeuwarden. Maar hy legt zich by het meerderheidsbesluit neer. Prof. Romme heeft volgens de of' ficiële mededeling gisterenmorgen ge sproken met Staatssecretaris Moor man wie hij echter geen ministers zetel aanbood en met Minister van Maarseveen. Om hem te bewegen zijn ministerszetel af te geven? Het is een veronderstelling, welke Mr. Oud be hagen kan. In het verdere verloop van de dag heeft Prof. Romme nog geconfereerd met prof. Lieftinck, mr. In t Veld, mr. Teulings, prof. De Gaay Fortman en mr. Joekes. Voorts heeft hy in de loop van de dag enige bestuurders van de Tweede Kamer-fractie van de K. V. P., ontvangen en gesproken met de voorzitter van de Christ.-Histo rische Tweede Kamer-fractie, de heer Tilanus. DE GELEENDE STEP rjE KINDEREN van Broers hadden bij een vriendje een step geleend, die ze nu juist terug waren gaan bren gen. Toen Keesje bij het naar huis gaan de overweg over stak, kwam er juist het was ongeveer kwart over twee de diesel uit Nijmegen aan. De bestuurder liet een waarschu wingssignaal horen en meteen begreep de tante van de kinderen wat er zou gebeuren. Alles ging echter te snel in zijn werk cm nog tijdig te kunnen in grijpen. Joke werd door de trein ge grepen en werd vrijwel op slag ge dood. Ernstige verwondingen liep ze daarbij niet op. Een geestelijke en een dokter die in de trein zaten wilden nog hulp verle nen, doch het was reeds te laat. Toen het ongeluk gebeurde waren de ouders van het meisje niet thuis. De trein heeft ongeveer 10 minuten oponthoud gehad. Vast bedieningsgeld in Horecabedrijven LIET HORECABEDRIJF heeft een begin gemaakt met de afschaffing van het fooienstelsel. Met ingang van 19 Maart is iedere werkgever, die een hotel, restaurant, café-restaurant, café of cafetaria exploiteert, verplicht een bedieningsgeld vast te stellen, dat een percentage is van het bedrag verschul digd voor logies of vertering. Er is een garantie-inkomenregeling ontworpen voor personen, die geacht worden bedieningsgelden te ontvan gen. Ligt dit weekinkomen lager dan 't vastgestelde garantie-inkomen, dan is de ondernemer verplicht, dit ver schil bij te betalen. Deze garantie inkomens zijn zodanig, dat zij de werknemer voldoende bestaanszeker heid bieden. Voor het bedieningsgeld gelden de voldoende minimum-percentages: lo gies 15 pet., logies met ontbijt 12.5 pet., en ontbijt 10 pet. Voor verterin gen in res.aurauits 10 pc*., in café-res taurants 12.5 pct„ in cafetaria 10 pet. en in café's 15 pet. Op straffe van ontslag mag het be dieningspersoneel geen hoger bedrag aannemen dan het vastgestelde be dieningsgeld. Tevens is een schaal ontworpen van de inkomens, die de werkgevers voor het personeel moeten garanderen. T UIT.-KOL. M. A. P. DEN OUDEN, de gesneuvelde commandant van de Nederlandse troepen in Korea, is gisteren acht km. ten Oosten van Poe- san, op het kerkhof van de Verenigde Naties, begraven. Het achtste leger legde een krans op het eenvoudige graf, waarboven de vlag van Nederland en die van de Verenigde Naties halfstok hangen. Een Amerikaanse erewacht vuurde een saluutsalvo af en een negerorkest speelde het Wilhelmus. Aalmoezenier Louis van der Vran- de leidde de rouwdienst, waarna de kist door een Nederlands peleton in het graf werd neergelaten. USE VERTEGENWOORDIGER H. V. uit Bussum maakte van „Gronin gen tot Maastricht" de ziekenhuizen onveilig door alles, wat van zijn ga ding was mee te nemen. Uit de jassen der dokters en medische studenten stal hy portefeuilles, vulpenhouders, gouden ringen en armbandhorloges. Gisteren eiste de Officier van de Bredase Rechtbank voor deze diefstal len 1 jaar gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk. In verband met zijn beroep moest verdachte regelmatig de ziekenhuizen bezoeken en daarvan maakte hij ge bruik om zijn slag te slaan. Totdat op 14 September de zaak scheef liep en verdachte door de Til- burgse politie, na enkele diefstallen in het St. Elisabeth-ziekenhuis aldaar ge pleegd te hebben, ingerekend werd. Een drietal portefeuilles, die hij daar gestolen had, werden in een rioolput je teruggevonden. Tijdens het ver- Verduisterd TEGEn LEN 65-jange assuradeur is voor de Amsterdamse rechtbank 2.5 jaar gevangenisstraf geëist wegens verduistering van een bedrag van f 16.835.07, ten nadele van de Midden standsafdeling „De Ziekte-Onderlin ge" en wegens vervalsing van een kwitantie, groot f 31.050. hoor bekende hü in nog meer zieken huizen gestolen te hebben. Zijn voor naamste arbeidsveld was wei gelegen in Bussum, Brgfja (St. Ignatius-zie- kenhuis) en Maastricht Toen de pre sident hem vroeg, waarom hij dit ge daan had, antwoordde verdachte: „Ik heb hier geen recht kunnen vinden voor mijn vrouw en dochter, die bei den als politieke delinquenten in Vught gezeten hebben en daarom heb ik op deze manier het recht in eigen hand genomen." De Officier noemde het een hope loos geval. Grote beslissing te wachten? lyiACARTHUR heeft dezer dagen verklaard, dat er mogelijk geen beslissing in de Koreaanse oorlog zal worden bereikt, indien hij niet de be schikking krijgt over meer strijd krachten en indien hem geen toestem ming wordt gegeven, bases in com munistisch China te doen bombarde ren. Deze uitlating heeft in de Ver. Staten nogal wat deining veroorzaakt. Indien MacArthur deze verklaring in zijn eerstvolgend officiëel rapport herhaalt, zullen de Verenigde Naties, een beslissing van grote internationa le betekenis moeten nemen, aldus wordt in kringen der V. N. betoogd. ONTMOETTEN hem op de kruk van een bar in een Breda's res taurant. Hij had een harde kop, maar er zat toch iets goedigs' in zijn ogen. die klein, donker en fel waren. „Van Heutz," zeiden we, wijzend op die naam, welke op zijn linker mouw was aangebracht. „Van Heutz was een groot man." „Ik heb hem nooit gekend," gaf hij terug, maar hij zei het niet badinerend of zo. Hij was niet grappig, maar dood-ernstig, toen hij dat zei. van hun kinderen zyn omgekomen tydens een Amerikaans bombarae- ment boven Limburg. Ik neem dat dii Amerikanen niet kwalijk ze bedoel den het goed, het viel alleen wa'. erg ongelukkig uit. Ec heb in Duits land gezeten, in Lagers en concen tratiekampen, waaruit ik gevlucht ben. In Indonesië heb ik gevochten. En nu zwerf ik de wereld maar zo'n beetje rond „HELEMAAL VOORIN". „Ik kende alleen kolonel Den Ouaen", vuide hij langzaam aan en aronx even langzaam zijn g.as bier in een teug leeg. „Hij was een roem van een kerel." „Onder hem gevochten?" „In Korea," zei hy traag terug, „en ik ga er morgen weer naar toe. Per vliegtuig, tegelijk met de nieuw- jenoemae doaniné en nog een stuk of wat anderen." „Waarachtig! Hoe heb je het lef gehad je al9 vrijwilliger voor Korea te melden? Ideële motieven?" „Ten dele," overwoog hy zijn ant woord. „Maar ook: ik ben O.V.W.- er geweest in Indonesië. Ik heb er de hele rommel van A tot Z meege maakt Ik was toen sergeant, d.w.z. onder- ifficier-titulair. Toen we terug kwa men in Nederland, werden we terug ;esteld tot soldaat eerste klasse. 90 pCt van die O.V.W.-ers heeft gezegd: je kunten is gedemobiliseerd! Ik idet. Ik wil mijn Indische rang terug." „Och," zei hij berustend, ,.ik hev 'Igenlijk kind noch kraai, geen vrouw geen meisje. Mijn ouders en de helft VT^e trokken peinzend aan onze si garet en bliezen de rook r,aar ons beeld in de bar-spiegel tegenover ons: „Hoe gaat het anders in Korea? Zit je vooraan?" „Helemaal vooraan," zei by. ,.Wjj by ten de spit af". Als er speciale akkevietjes zijn op te knappen, worden de vrywilligers- troepen van de V. N. ingezet. Dat zijn troepen met vechtervaring. De Ame rikanen-zelf sturen jonge soldaten, die nog geen vuurdoop hebben onder gaan. We werken er prettig mee sa men. maar niet altijd even effectief: verschil van strategisch inzicht ver oorzaakt nogal eens deinirg. Een le ger met vechtervaring en we warer al veel verder geweest. Dan zaten we voor Mandsjoerije." „Denik je diaar nog eens te komen?" „We móéten docriopen, anders hou den we het r.iet. In vier maanden lij as zitten we er trouwens ook," zei 'hi, nadrukkelijk. „En dan?" „Dan? Fraivs-Indo-China, Malak- kaDaar zijn troepen hard no dig, er is gebrek aan. Men probeert daar wel met bombardementen de zaak uit te roeien, maar er is infan terie nodig om de boel daar in han den te krijgen." „Waarmee vechten de Noord-Korea. nen?" Hij polste voorzichtig naar onze politieke geloofsovertuigi g alvorens te antwoorden, dan, gerustgesteld, zei hij: ,'Met Russische wapens van aller lei soort." t, „En hun kwaliteit?" „Laten we zeggen: prima, het is goed materiaal." ..Beter dan het Amerikaanse?" „Ik zou zeggen: evenwaardig, maar op sommige onderdelen kunnen de Amerika:en nog leren. Neem dit van me aan, dat ze diaar in Korea eikaars materiaal testen: wat heb jij. wat heb ik. En wat is het beste?" DE KAPITEIN MET DE ZWARTE BAARD. LIij zweeg en nam een lange teug Toen knalde hij plotseling een vraag op óns af: „Waar denkt U, dat Westerling zit?" „Op Korea?" antwoordden we ver- rast-vragend, omdat we de plotse wen- Ji-'g niet begrepen. Hij lachte eens: „U hoort nog wei van hem. By ons loopt de legende van de kapitein-met- de-zwarte baard. Dat is Westerling Binnenkort ziet U hem op Java op duiken. Gegarandeerd. Óm Sultan Hamid n uit zyn gevangenis te ha len. U zult bovendien zien, dat zeer spoedig troepen der V. N. voet aan wal zetten op Java. Hoe ze de modus daartoe vinden, kan my niet schelen maar ze komen er to zitten. Er zitten ook niet voor niets Nederlandse troe- I pen op Nieuw-Guinea. We lachten: kom! „Onthoudt, wat ik gezegd heb" was zijn commentaar op ons „kom" en hij stapte abrupt van dit onderwerp af. „Hoe is de geest in de troep?" vroe gen we, om het gestokte gesprek weer op gang te brengen. TURKEN BOVENAAN. (Ingezonden) ("\NLANGS werd in uw blad in w het artikel „Signaal" gewe zen op de nadelige gevolgen van de West-Europese economie, veroor zaakt door de wankele positie van de Duitse Bondsrepubliek in het huidige economische bestel. Al kun nen wij grotendeels de gestelde ana lyse onderstrepen, ons inziens ligt de kern van het gesignaleerde ge vaar dieper dan betreffend artikel &dn^66ft. De afgekondigde maatregel van de West-Duitse regering, waarbij de geliberaliseerde invoerlijsten, op gesteld binnen het kader van de Europese Betalings-Unie, voor eni ge dagen buiten werking zijn ge steld, is niet zozeer een gevolg van een wantrouwen der eigen valuta, dat de consument er toe zou verlei den „alles te kopen, wat los en vast is" dan wel te wijten aan een struc turele onevenwichtigheid der Duit se betalingsbalans. Inderdaad werkt een overmatige in vestering en een snel verbruik in de particuliere sector in de gegeven om standigheden mede tot een te snelle optering der deviezenreserves. De hui. dige moeilijkheden liggen echter veel eer op het gebied der grondstoffen- voorziening. Er is gelukkig in West- Duitsland een krachtige opleving der economische bsdrijvigheid. Dat na de laatste wereldbrand de kooplust is aangewakkerd spreekt vanzelf. Ware Duitsland een groter quotum toege staan in de E.B.U., dan zou van de gesignaleerde neiging tot consumeren een opwekkende invloed uit kunnen gaan op het economisch giheel. Nu echter ziet West-Duitsland, waar zijn monetaire reserves bijna zijn uitge put, geen kans om de opleving in han del en industrie te financieren, we gens de oplopende prijzen der grond stoffen. MAATREGELEN, zoals het huidge invoerverbod, hebben een gevaar lijke cumulatief verstorende werking. Met name Nederland wordt op deze wijze gedwongen nog sterker af te zien van invoer uit het buitenland, wil de eigen labiele positie in het han. dels, en betalingsverkeer niet nóg meer verzwakt worden. De kern van alle moeilijkheden in de huidige we reldeconomie ligt in het uiteenlopen van de nationale productie-, prijs- en inkomensverhoudingen. Ware na de laatste oorlog een vol doende nivellering bereikt van pro ductiecapaciteit en welvaart tussen de verschillende landen, dan zou het Korea-conflict niet zulk een diepgaan de evenwichtsstoring hebben medege bracht. Ondanks devaluatie, Marshall-hulp en internationaal overleg is men er niet in geslaagd enigszins uitgebalan ceerde verhoudingen te scheppen. Te veel streeft nog ieder land op zich naar een evenwiehtspositie. Rechttrekking van de betalings-ba- lans van het ene land werkt veelal wederom verstorend op die van een ander land. Een soberheidspolitiek, ondermeer bepleit in het onlangs ver schenen advies van de Sociaal Econo mische Raad en een brochure van mi nister^ Lieftinck, is zeer zeker nood zakelijk in de gegeven omstandighe den. Dergelijke maatregelen echter vormen slechts de eerste schreden op het pad naar herstel der welvaart. De enige afdoende oplossing is te vinden in een meer gelijkmatige ver deling der monetaire reserves tussen de verschillende landen. Dit houdt in, dat een dergelijke oplossing alleen ge vonden wordt in een redelijk interna tionaal overleg. Een ombouw van het Internationale Monetaire Fonds is noodzakelijk. De capaciteit van dit Fonds is te klein om de huidige struc turele moeilijkheden te overwinnen. Slechts bij een op grote schaal ter be schikking stellen van internationale koopkracht zullen de bij dit Fonds aangesloten landen hun moeilijkheden zonder storend effect op partner leden te boven komen. Tijdelijke credieten helpen momenteel West- Duitsland niet uit het moeras der af brokkelende valuta en scheeftrekkende betalingsbalans. Een tijdelijks dollar- stroom vloeit na enige tijd weer terug naar zijn oorsprong, omdat een com penserende goederenstroom ontbreekt. „100 PCT. Bovenaan s'aan de Tur ken, die vechten met de blote ba jonet. Dan komt het Nederlandse le gioen. Er zijn 720 Nederlanders. Aan aie kerels heeft men meer dan aan al de Nederla.-.dse troepen, die in Mei 1940 in de Limburgse strook zaten." „En het eten aan de frontlinie?" „We leven voornamelijk van onze noodrantsoenen als we in het veld staan. Dat gaat uitstekend. Als we dan eenmaal per week warm eten krijgen, zijn we blij, want de koks moeien mee voorin. Honger wordt practisch niet geleden. Kou evenmin. We dragen gewatteerde pakken en daarin een batterij-installatie, die twee en een halve cent per week kost. Best vol te houden, maar het dikke pak is lastig voor je bewegingen." Hij praatte nog wat over de spij kerbombardementen, maar zweeg ever de eigenlijke oorlogvoering. Het werd toen „de hoogste tijd", „Ziet U," zei hij opstaand, „ik heb een jonger broertje dat veel te kort gekomen is. Ik verdien als soldaat- eerste klasse tien gulden en centen per week in Amerikaa-s geld. Daar van maak je nog geen twee kwartjes op. De rest is voor mijn broertje.... Zyn stugge gestalte werd plots aan doenlijk. We gaven hem een hand. Good luck", zeiden we, „en dek je hachje „Kwestie van geluk," zei hii onver schillig. „Ik heb niets te verliezen en bang ben ik niet." CLECHTS in een vastbesloten inter nationale poging tot doorbreking der verborgen nationale economische defensiepolitiek ligt een oplossing. Dat een dergelijk proces tot herstel der wereldeconomie langdurig is na de verwosstende oorlog, spreekt voor zich. De daadwerkelijke afweer van het Communisme zal helaas een overigens noodzakelijke vertraging met zich mede brengen. Al bij al zou ook zonder het Korea- conflict de weg tot herstel der ge schokte wereldeconomie lang zijn. Bij gebrek aan voldoende exacte gege vens is iedere weg terug uit het moe ras er een van „trial and error" (po gen en dwalen)Zelfs de meest kracht, dadige regeringsprogramma's kunnen meer dan tien jaren van monetaire desorganisatie niet in weinige jaren herordenen tot een welvaartsharmo nie. De verdeeldheid der g esten. be last met de leiding van het herstel lingsproces, spreekt wel voor zich. Drs. H. E. A. COUWENBERGH AWTEGENS OPLICHTING van f 5000 in een valse diamanten smokkel- affaire, waarbij drie smokkelaars uit St. Willebrord het slachtoffer werden, veroordeelde de Bredase Rechtbank de Zandvoortse caféhouder de B. tot 10 maanden gevangenisstraf met af trek. Tegen hem was 18 maanden met aftrek geëist. r)E PLAATSVERVANGERS van de ministers van Buitenlandse Zaken der Vier hebben ook gisteren in het Palais Rose weer geconfereerd over het samenstellen der agenda voor de eigenlijke conferentie. Er zijn geen merkbare vorderingen gemaakt.

de Stem | 1951 | | pagina 1