Mr. Steenberghe van opdracht ontheven zlJn Prof. Romme: Brede basis een landsbelang Gottwald onthult „Samenzwering Clementis" Handhaving der classificatie De crisis sleept zich voort.... Kabinet op brecle basis viel niet te vormen Minimum 350.000 leden Materiële Oorlogsschade Ook in Praag waart het Tito-isme rond Geheimzinnige diamantsmokkel DAGBLAD VOOR ZEELAND GEVALLEN IN KOREA Commissie-Kruyt bepleit: Voor inkomens beneden 4500 gld. per jaar ;r. van Lierde bisschop gewijd Veel wolken Kiesreglement wordt nader bekeken r>I VASTSTELLING van een nieuw Kiesreglement Is door de Partij raad der K.V.Pnitgesteld tot de vol gende vergadering. De Reglements. commissie krijgt drie maanden tijds, om het geheel nader te bezien. Oan zal het oordeel van kringen en afde lingen over een concept worden ge vraagd. En aan de hanfl daarvan stelt de Reglementscommissie een defeni tief ontwerp vast. Meer dan 1 millioen vluchtelingen Scherp Russisch ant woord aan Engeland De Jongeren en de K. V. P. Communistische invasie op Helgoland De plaats van het Mirakel Zo is ook uw baby „Geen show, geen mannequins in de politiek'' Land onbestuurbaarals ieder op standpunt blijft staan ..Krampachtig beroep op „betrouw- baarheid" der Partij Zuivering op komst Februaristaking herdacht ZEVENDE JAARGANG No. 1930 Uitgave: N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8131, Admini stratie 8773, Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C J v Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. H. B. L de Rechter, L. J. v 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. 4.55 per kwartaal, oer post f 5.40. per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent, •Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 28 FEBRUARI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.3® per m/ip. (Ingezonden Mededelingen f 0.75- per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede« delingen f 0 30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voop prijzen van de rubriek „*t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit-» gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd» de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. - (Bijbureau: O O S T B U RG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35), H.M. DE KONINGIN heeft Zaterdagavond mr. Steenberghe in het Paleis Soestdijk ontvangen. De heer Steenberghe heeft H. M. verzocht van de opdracht tot het vormen van een Kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten, te worden ontheven. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Zondagmiddag ontving de Koningin de Voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer. MA EEN WEEK legt de heer Steen- berghe het hoofd in de schoot. Hij heeft gemikt op een program-ka binet, dat de steun van vijf partijen zou kunnen genieten. Hij heeft dit hoge doel niet kunnen raken. Nu wenst hij n i e t langer te mikken. Dit lagere doel kan zijn: een program- Kabinet op wat smaller basis of een zakenkabinet. Wat is de oorzaak van deze misluk king? Men kan ze, menen we vinden, in het woord van Prof. Romme, dat het land onbestuurbaar wordt, als ieder onverkort op zijn standpunt blijft staan. En nu hebben wc zo'n vermoeden, dat „de rechtse oppositie" inzake Nw.- Gulnea niet wilde accoord gaan met HET HONGAARSE LEGER zal in verband met de internationale span ningen worden gebracht van 50.000 op 65.000 man. DE LONEN IN WEST-DUITSLAND zullen binnenkort met ongeveer 10 procent worden verhoogd. Daar staat echter tegenover, dat de prijzen der levensmiddelen met niet minder dan 50 procent zullen stijgen. DE MIDDENSTANDS-bonden hebben de Minister van Econ. Zaken verzocht tijdig te worden betrokken in een overleg over de maatregelen in ver band met de grondstoffenschaarste» DE STUDENTEN van Nijmegen gaan een grootse actie opzetten, tot hulp aan ontheemde Duitsers. Voor noodlij denden zullen zij aan de huizen kle ding en andere goederen ophalen. BOUDEWIJN, de koninklijke Prins van België, is met prinses Josephine Charlotte en Prins Albert naar Stock holm vertrokken om de 90e verjaar dag van hun grootvader, Prins Carl van Zweden mee te vieren. het compromis: de zaak laten bevrie zen en dan maar zien wat ervan komt, als Indonesië ze weer aan de orde zou stellen. Er is nog iets bij gekomen. De P. v. d. A.-fractie wilde de financiële en sociaal-economische paragrafen niet zonder meer aanvaarden. Ze wilde er nog eens nader over praten. Mr. Steenberghe voelde daar echter niet voor. Want als hij met de een het over leg heropende, moest hij het met de anderen ook weer doen. Dan was het eind weer niet te zien. Vandaar ook zijn terugtreden van het toneel. Komt nu inderdaad het smallere- basis-kabinet in het zicht? Of zal een „buitenstaander" 'n ploeg mannen bij elkaar zoeken, die zonder overleg met enige fractie een program in elkaar timmeren en daarmee op hoop van ze gen voor de Kamer verschijnen? Het is in ieder geval een triest ver schijnsel, dat deze crisis zich week na week voortsleept. Er is ontzaglijk zwaar spoedwerk aan de winket. Ei- dreigen ernstige complicaties te ont staan. En wat moeten onze bondgeno ten wel van zo veel besluiteloosheid denken? dat I de j |"}E REGERING maakt bekend, tot baar leedwezen in Korea volgende verliezen zijn te betreuren: Gesneuveld op 3 Februari: de soldaat eerste klasse J. Verhey, uit Poortu- gaal. Gesneuveld op 12 Februari: de ser geant W. Mol uit Brielle. Beiden waren ongehuwd. R. I. P. MATUURLIJK stonden er op de agen- da van de Partijraadsvergadering weer een aantal voorstellen betref fende het classificatie-vraagtuk. De heer Teyssen (Oudenbosch) drong aan op een spoedige publicatie van het rapport-Kruyt. Hij werd prompt be diend, want een kwartier later circu leerden in de vergaderzaal kranten met een uittreksel uit het rapport. Voorzitter Andrlessen verzekerde, dat Minister Teulings plannen koesterde, om het vraagstuk zo spoedig moge lijk tot oplossing te brengen. Van de zijde der fractie zal daartoe ook niets worden nagelaten. YY/AT dat rapport-Kruyt aangaat, de commissie erkent, dat de rela tieve loonverschïlien tussen stad en platteland nu veel kleiner zijn dan vroeger (vergeleken met 1939 zijn zij tot op minder dan 1/3 teruggebracht). Maar de commissie acht het de vraag, of gelijke nominale lonen voor gelijke DE WINKELIER Bernard te Nij megen werd Zaterdagavond door twee gemaskerden in zijn winkel overvallen. Zij sloegen hem op het hoofd en ontrukten hem een zak met f 3.000. De wonde bleek niet ernstig. Identiteit der aan /allers is onbekend. DUITSE VISA worden per 1 Maart uitgereikt door het consulaat-generaal aan de Nieuwe Parklaan 17 te Den Haag. MAO TSE TOENG is „zoek". Politie ke waarnemers vinden het in elk ge- v vreemd, dat de Chinese commu nisten-generaal sinds 26 Januari op geen enkele belangrijke officiële bij eenkomst aanwezig is geweest. Ook al in ongenade of een Titoïst. 24.000 katholieke mannen uit alle delen van ons land hielden gisterennacht de Stille Omgang door Amsterdam. De eerbiedige rust van de Omgang is door niets worden. verstoord ge- TN TEGENWOORDIGHEID van tal van Vaticaanse autoriteiten, de bijna volledige Nederlandse kolonie te Rome, pater van Nuenen, de Pro vinciaal der Augustijnen, pater van Kampen S. J. en vele pelgrims uit het vaderland, is Zondagmorgen in de Augustinuskerk te Rome Mgr. Cani- sius van Lierde, de uit Eindhoven af komstige Nederlandse Augustijn, door Z.Em. Kardinaal Pizzardo tot Bisschop gewijd. Mgr. van Lierde werd door Z. H. de Paus onlangs tot diens Sa- crista benoemd. Terzijde van het hoofdaltaar waren speciale zetels gereserveerd voor de moeder, de zuster en de vijf broers van Mgr. van Lierde en hun echtge noten. DE BISSCHOP van Luik, Mgr Kerk- hofs, opende Zaterdag in Luik een Benelux-tentoonstelling van hand schriften van de Orde der Kruisheren te Hoei, Luik en Cuyk. HET ECHTPAAR van H. stapte in Den Haag uit de blauwe tram. Onop lettendheid was oorzaak, dat beiden door een blauwe tram uit de andere richting werden gegrepen. De man, 51 jaar, was op slag dood. Zijn vrouw, 17 jaar, werd met een verbrijzeld lin- ker-onderbeen naar een ziekenhuis gebracht. lI''N TEKORT van naar schatting 5 milHoen ton kolen en 1 millioen ton cokes zal volgens deskundigen van 20 i.n,n 'le( komende voorjaar het deel van Europa zijn, menilKiRIJaK hee£t aan de 5 deelne- I,.. la"den de herziene tekst van Sch.uman gezonden. Nog de- rttw» w v Frankrijk een defi- nitieve beslissing. „Het is nu ia of nee er behoeft niets meer onderhan- te worden", zegt Frankrijk. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Over liet algemeen vrij veel 5 bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest 5 en West. Iets lagere middagtem- peraturen. Vandaag: Zon onder 18.12 uur "0r5eZon °P uur. Maan J uur UUr Maan on^cr 9.07 t Activiteit der Kringen gevraagd MAAR AANLEIDING van de Kader- dagen van de K.V.P. te Weert was er een commissie benoemd, die prac- tische conclusies zou trekken uit de daar gegeven wensen en wenken.. Die conclusies werden nu in de Partij raad ter tafel gebracht: De allereerste activiteit zal er op gericht dienen te zijn, dat een constant minimum-ledental wordt behaald van ,plm. 350.000 leden. Die activiteit zal onder bepaalde voorwaarden, voor iedere Kring apart te bezien, ondersteund kunnen wor den door de Centrale Partijkas. Het F. B. moet ingrijpen, als Kringbestu- ren hun medewerking niet of onvol doende geven. In de drie grote steden moet het ledental zeker verdubbeld worden. keurrT conclusies werden goedge- Het P. B. had dit uitstel geadvl seerd, echter met handhaving van het voorliggende voorstel als grondslag. Daartegen nu kwamen verschillende afgevaardigden op. Vooral de heer v Heek (Limburg) trok er (op humoris tische wijze) tegen te velde. Dr. Al bering, voorzitter der Rglements commissie, weer zich kranig. Doch voorzitter Andriessen, een nederlaag tegemoet ziende, aanvaardde de schrapping van de gewraakte clau sule. De zaak wordt dus helemaal op nieuw bekeken, terwijl de Regle mentscommissie aanvulling krijgt uit „de oppositie". arbeid en gelijke prestaties in alle gemeenten ook werkelijk gelijke reële lonen zijn. In de steden ziet de commissie voor al de huren belangrijk hoger. Verder treden de verschillende soorten van consumptie-stimulering in de steden sterker op en kost er de gezinsont spanning meer. Daarentegen zijn op het platteland verlichting en verwar ming iets duurder, drukt er de Per sonele Belasting iets zwaarder en zijn ook de verkeerskosten hoger. Een en ander overziend, meent de commis sie, dat totale afschaffing van de Mas sificatie onrechtvaardig zou zijn. Wel beveelt ze aan het beginsel van een loonaftrek, die geringer is naarmate het inkomen hoger is. Een indeling in drie klassen acht de commissie het logische minimum, maar,uit doelmatigheidsoverwegingen" zouden in het algemeen 5 klassen de voor keur verdienen De commissie heeft een suggestie gedaan voor aftrek van de basis-lonen van 10, 7, 5 en 3 cent per uur resp. voor de 5e, 4e, 3e en 2e klasse en overeenkomstige bedragen voor de lagere maandsalarissen. Geleidelijk aan wordt de aftrek dan minder: voor de hogere salarissen boven de f 4500 tot 0 gereduceerd. Het communismein Noord-Korea TN ZIJN LAATSTE officiële rapport oved de terugtocht van de verbon den troepen in December schrijft ge neraal MacArthur o.m.: „Er bestaat weinig twijfel aan of nagenoeg de ge hele Noord-Koreaanse bevolking zou, wanneer zij daartoe in de gelegenheid was geweest, met de verbonden troe pen mee naar het Zuiden zijn ge trokken om bescherming te zoeken. Zonder de minste aarzeling gaf de bevolking haar afkeer van het com munistisch bewind te kennen". Naar schatting van MacArthur heb ben tot 15 Januari meer dan een mil lioen vluchtelingen de bescherming van de verbonden troepen gezocht. V/ERRASSEND SNEL heeft Moskou op de Britse antwoord-nota gerea geerd. Alle beschuldigingen worden van de hand gewezen. De toon van het antwoord is weer uitermate scherp. Engeland wordt daarin beschuldigd van „samenwerking niet te willen". De Sovjet-Unie daarentegen, zo zegt het antwoord, is bereid iedere slap, welke verbetering van betrekkingen tussen beide landen beoogt, gunstig te ontvangen. Men zal zich herinneren, dat sinds 20 Januari jl. Rusland en Engeland elkaar over en weer hebben beschul digd van schending van het verdrag van Potsdam en van schending van de Brits-Russische overeenkomst van 1942. Nu zjjn we alweer zo ver, dat Mos kou Engeland ervan beschuldigt West- Duitsland te maken tot een militaire aanvalsbasis. Het fascisme wordt daar begunstigd en bevordert, meent Rus land. Over het Westen spreekt de no ta als over een aantal „gemarshalli- seerde landen." Ernstige klachten over uit voering der Wet TN DE Partijraadsvergadering van de K.V.P. is naar aanleiding van en kele kringvoorstellen op bittere toon gesptoken over de wijze, waarop de Wet op de Materiële Oorlogsschade wordt uitgevoerd. De heer Linders uit Roermond zei, dat er gesold wordt met de oorlogsgetroffenen. De tijd verstrijkt. Allerlei uitvoeringsbeschik kingen zijn nog niet verschenen. De atnbtenarij past de wet willekeurig toe Voorzitter Andriessen beaamde, dat er van een loyale uitvoering geen sprake is. Alles staat nog op losse schroeven. Het P. B zal de fractie met klem en ernst verzoeken, hier over ht nodige te zeggen bij de behandeling der Begroting van Financiën. Het Kamerlid de Haas zegde dit ook gaarne toe. Zonder de Kabinetscrisis zouden deze klachten ook al lang op de ministeriële tafel liggen. ENE PARTIJRAAD der K.V.P. ging accoord met een voorstel om een commissie te benoemen, welke de ver» houding tussen Jongeren-organisatie en Partij aan alle kanten zal bekijken. Mej. van Lanschot, de heren Horbach Joosten en André namens de Partij en mej. Knoops, de heren Polman, Mr. Jansen, Delats en Bastiaan na mens de Jongerenorganisatie. V/RIJDAGAVOND zijn plotseling 'n aantal West-Duitse communisti sche jongeren op Helgoland aan land gegaan. Ook zij wensen tegen de ge allieerde bombardementen te proteste ren. Deze communistische actie door kruist lelijk de actie van de voorma lige Helgolanders. Dr. Kurt Schumacher, leider van de West-Duitse sociaal-democraten, heeft in enkele woorden duidelijk gemaakt wat er eigenlijk precies aan de hand is. Hü deed te Hannover n.I. een be roep op dc Helgolanders „hun verach telijke nieuwe bondgenoten" van het eiland af te zetten. ..Zodra de com munisten zich van een groot ideaal of een goede gedachte meester maken, wordt het vuil", aldus Schumacher. Intussen zijn de „bezetters" bezig noodwoningen te bouwen voor de Hel- golandse vissers. In welingelichte kringen werd Zon dagavond te Bonn vernomen, dat de Britse Hoge Commissaris, Sir Kirk- patrick, aan dr. Adenauer Maandag de Britse beslissing over het lot van Helgoland zal meedelen. 21000 Katholieke mannen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag de traditionele processieweg door het oudste gedeelte van Amsterdam afgelegd. Nog twee opeenvolgende Zondagnachten zullen duizenden volgen in de „Stille Omgang", de massale zwijgende hulde aan het Sa crament van Mirakel. De bedevaartgangers trekken in de Kalverstraat langs de plaats, waar eeuwen geleden het Mirakel geschiedde. £^E CRISIS IS GEMAAKT door de fractie van Mr.. Oud, zo zei Prof. Romme ln een grote rede voor de Partijraad der K. V. P. Die fractie heeft deze crisis kunnen maken, omdat enige maanden tevoren wijziging was gebracht in de samenstelling van het Kabinet. Onze fractie heeft daartegen gewaar schuwd, omdat het gevaar van wat nu geschied is, daardoor in de lucht kwam. W(j beschouwden de val van het Kabinet als een gevaar voor het land. Want het was zeer riskant, of daardoor een zo veel heter Kabinet tot stand kon ko men, waardoor zou worden gecompenseerd de schade van het tijdverlies. Elke nieuwe man en elk nlenw team heeft tijd om zich in te werken. En dit Ka binet heeft nog slechts ruim een jaar te zitten. Hierom zal menigeen nog wel een Ietwat katterig gevoel ever zich voelen komen. OOEZEER wij ook betreuren wat er gebeurd is, nu kan er maar één doel voor ogen staan: te komen tot het best mogelijke Kabinet. Tussen de drie pogingen, die gijn of worden gedaan, bestaat een grote overeenstemming: alle drie gaan ze af op een Kabinet, waarin de K.V.P. en de P.v.d.A hun geestverwanten zien zitten. Stikkers formatie is gestrand, toen de P.v.d.A. haar medewerking weigerde. Geen andere mogelijkheden heeft hij afgetast. Tegenover 's lands belang zou ik mij niet verantwoord achten, aldus Prof Romme, a3n een dringen van de P.v.d.A. in dc oppositie enige voet te geven. Dat zij zichzelf niet in de op positie zal dringen, hoop ik van gan ser harte. INDERDAAD: zo blozend en guitig zal ook uw baby eruit zien, wan neer u zo verstandig is naar een con sultatiebureau te gaan. Niemand be hoeft daar nu nog van verstoken te blijven. U weet toch dat in iedere pa rochie, dank zij het Wit-Gele Kruis voor iedereen een prachtig ingericht consultatiebureau ter beschikking staat? Wij nemen de Volksgezond- heisweek te baat u hieraan te her inneren, dat ook daarom het Wit-Gele Kniis recht op u heeft De twee laatste pogingen hebben dit gemeen: het streven naar een Kabinet op brede basis Onze fractie acht dit in hoge mate in 's lands be lang. De hele wereldsituatie leidt er toe, dat wij op ditzelfde standpunt blijven staan. In alle lagen van het volk moet deze regering een redelijk vertrouwen genieten. De brede basis eist niet alleen van de leiders, maar ook in bepaalde kringen van het volk een zekere mate van zelfbeheersing. Men heeft het zo gemakkelijk over de chaos, die 'zou heersen, over het potverteren, waaraan een einde dient te komen. Men zou zich wel eens wat beter in de feiten kunnen verdiepen. Denkt men, dat een nieuw Kabinet zich op belangrijke wijze zou kunnen distancicren van het Kabinet-Drees— van Schaik? Kan men het zich in denken, dat de huidige Kabinetsfor mateur het zou kunnen stellen zon der Prof. van den Brink en Prof. Lief- tinck? Voorstellingen van „het roer om" en hu werkelijk gemeend zijn belachelijk. Er is de legende gecolporteerd, dat de kleine partijen zo'n soort franje zouden hebben geleverd ter meerdere eer en glorie van K.V.P. en P.v.d.A Dit is de grootst mogelijke onzin. Bui tenlandse Zaken franje? Oorlog en Marine franje? Mijn gevoel voor een brede basis zou in elkaar schrompe len. aldus Prof. Romme, als niet elke minister zich gelijkwaardig zou voe len aan de ander. Ik houd niet van show in de politiek, ik houd niet van mannequins. NIEUW-GUINEA. QMTRENT Nieuw-Guinea staan de meningen in ons volk fel tegen over elkaar. Deze meningen zijn niet in een brede basis te vangen. Als ieder op zi.in standpunt onverkort wil blijven staan, dan wordt het land on bestuurbaar of schakelt het parlement zichzelf uit. Het klappertjespistool van de beei- Oud heeft alleen maar kun nen bedelven een Kabinet, dat uit drukkelijk van geen souveriniteits- overdracht wilde weten. Een Kabinet, dat zich verplicht niet meer te denken aan souvereiniteits- overdracht, kan niet meer terugke ren. Ook de heer Steenberghe in zijn streven naar een brede basis kan dit niet doen. Nu Indonesië de kwestie echter in het raam van de hele R.T.C.. wil behandelen, kunnen we afwach ten. Op dit punt wordt van de rechtse oppositie meer gevraagd dan van ons en van de P.v.d.A. TNANK zij de samenballing van A.R., C.H., V.V.D., en de heren Zandt, Welter en Scheps is er thans geen twee-derde meerderheid aanwezig voor overdracht of opdracht aan de Unie. Het ware een on-democratisch regeren thans enige wijziging in de status van Nieuw-Guinea af te dwin gen. Van de andere partijen wordt echter gevraagd voor ons de vrijheid open te houden, ons standpunt te handhaven en uit te dragen. Tenslotte heeft Prof. Romrne enkele gedachten gewijd aan de noodzaak om ons te verweren in de koude oorlog, om te voorkomen, dat die bloedheet wordt. Het gaat evenzeer om de mili taire als om de sociale verdediging. We gaan een tijd van harde maat regelen tegemoet. We moeten thans het bewijs leveren van ons echt ka tholiek-zijn. Deze gedachte werkte Prof. Romme nader uit in een brede peroratie. Bij de daarop volgende gedachten- wisseling werden enkele punten na der verduidelijkt. Prof. Romme bleef aan de Nederlands-Indonesische Unie wel degelijk betekenis hechten. De heer Fens gaf op een desbetref fende vraag te kennen, dat de Natio nale Reserve inderdaad niet is ge worden wat men ervan verwachtte, o.m. door een niet-duidelijke doelstel ling. De Regering heeft nu echter be loofd. dat ze daarmee spoedig zal komen. Op, 26 JANUARI 1951 verdween dr. Clemenis, minister van Buiten landse Zaken, nit Praag. Niemand wist waarheen, niemand wist waarom. Gisteren deed president Gottwald de opzienbarende medede ling: „Er was in het land een samenzwering op grote schaal, met als u'iL™ part'i heft in handen te krijgen." Hij noemde als hoofd schuldige dr. Clementis, Otto Siing, partij-secretaris te Brno en mevr. Maria Svermova, assistent-secretaresse van de partij en weduwe van een bekend verzetsheld uit de laatste oorlog. Vijf hoge functionarissen, waaronder dr. Josef Soltes, zijn gearresteerd. Men neemt aan, dat be halve Ming ook mevrouw Svermova zich in hechtenis bevindt. £)E LAATSTE TIJD werd aan de „zuiverheid" van president Gott wald getwijfeld. Boze tongen beweer den 2elfs, dat hij op het Kremlin niet langer aanvaardbaar werd geacht. Hoe dit ook zij, de rede van gisteren met de opzienbarende onthullingen over de. .samenzwering heeft hem waar schijnlijk thans „gerehabiliteerd" Openlijk trad bij in het krijt tegen het „Titolsme" in Tsjecho-Slowakije Daarvan zouden Clementis en de zü- nen de voormannen zijn geweest. Zy wilden hun invloed in de partij zo sterk maken, dat zij de gehele rich ting zouden kunnen wijzigen van de partij-politiek. Dat de nieuwe richting niet de kant van Moskou „als alleen zaligmakend" zou uitgaan. „Zij zoch ten de weg naar het kapitalisme",' al ten eerst vertrouwen winnen. Zy zouden hun ware bedoeling slechts openbaren wanneer dit nodig was, „wellicht in geval van een oorlog". De president drukte de leden van de party op het hart, hun ogen niet te sluiten voor onbolsjcwistische te kenen en te geloven, dat deze louter „incidenteel" waren. Het was derhal ve noodzakelijk „alle cosmopolietcn" uit te sluiten by de selectie van hoge functionarissen en partyleden. Dc nieuwe partyiciding zou moeten voort komen uit de arbeiders en kleine boeren. HONGER VERBODEN. dus Gottwald. „een weg, die leidt naar het kamp van de imperialisten". DE BRITSE GEHEIME DIENST. TN ZIJN VERKLARING zei Gottwald ook, dat gezegd kon worden, dat „over het geheel genomen de samen zwering is ontmaskerd en uiteengesla gen. De Slings werden geliquideerd". Gottwald sprak verder over de Britse Geheime Dienst. Er waren men sen, die zich afgevraagd hadden, hoe het mogelyk was, dat Sling vijf jaar in functie kon blijven zonder ontdekt te zijn. Men diende echter te beseffen, dat de Britse Geheime Dienst, met plan nen op lange termijn werkte. Aan agenten van deze dienst werd niet opgedragen moteen maar een fabriek op te blazen of een moordaanslag te plegen. Integendeel. De agenten moes- T" OTTWALD hield zijn rede in de vorm van een rapport aan het centrale comité van de partij. Daar om kreeg hy ook de gelegenheid te „openbaren", dat de moeilykheden in de distributie van brood en meel niet te wijten zyn aan de verminderde le veranties van de Sovjet-Unie. Wie dat zei, vertelde „een grove leugen", be weerde de president. „De Sovjet-Unie en kameraad Stalin hebben de door onze eigen delegatie vastgestelde cijfers zelfs verhoogd", zei hy triomfantelijk. Hy besloot met te zeggen, dat de con sumptie van brood en meel „een ramp zalig peil" had bereikt. Dit is dan zo de manier waarop een president ach ter het IJzeren Gordijn zijn mensen meedeelt, dat de buikriem strakker dient te worden aangehaald. Wie zegt, dat hij desondanks toch nog honger heeft, kan erop rekenen, dat hij niet veel minder pleegt dan landverraad! t"NE 31 JAAR oude Oostenrijkse le- raar in Hebreeuws Leiser Weit- man is te New-York wegens smokke len van diamant gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd voor een bedrag van ruim twee cn een haïf millioen gulden aan industrie-diamant clandestien in de Ver. Staten te heb ben gebracht. Langs clandestiene weg is een be drag van 50.000 dollars ais borg voor zijn invrijheidsstelling aangeboden. Een neef van Weitman, Aaron Fran- kel. die een boekenstalletje exploi teert, vertelde voor de rechter, dat hij drie keer uit België opgebeld werd om de borgstelling te storten. Een vreemdeling heeft het bedrag haastig in het boekenstalletje gedeponeerd en verdween. Men vermoedt te New- York, dat het geld afkomsiig is van een internationale smokkelbende, in diamant cn goud, dio het hoofdkwar tier in België heeft. VIER JONGENS TEGELIJK "Te Calvinia in Kaapland heeft Mevr. Lombard, als eerste blanke sedert 1902. het leven geschonken aan een vierling, allen van het mannelijk ge slacht. „SARIE MARAIS" Te Londen worden poppen vervaar digd, die Afrikaans spreken en hun toespraak beëindigen met het zin gen van „Sarie Marais". Op het Waterlooplein te Amsterdam is Zondagmiddag de Februarl-staking van 1941, de spontane actie der bevolking van de hoofdstad als protest tegen de maatregelen der bezetters tegen de Joodse landgenoten, op so bere wijze herdacht. Langs het voorlopig monument, dat van gemeente wege op het Jonas Daniël Meyerplein werd opgericht en voor hetwelk B.S.-ers de erewacht hadden betrokken, werd gedefileerd.

de Stem | 1951 | | pagina 1