In afwachting van de laatste groet Korea- vrijwilligers in RUSLANDS HOUDING HET ENIGE GEVAAR Roosendaal i MYSTERIEUS ONDERZOEK TE BERGEN OP ZOOM I ZEVENDE JAARGANG No. 1925 Chinezen op terugtocht De nieuwe opdracht Voorbereidende bijeenkomst te Parijs voorgesteld OP De griepgevallen Onweer boven deel van ons land Militairen voor Nieuw-Guinea Verdwenen Zeeuwse boer onderwerp van gesprek MASSAGRAF GEVONDEN JE KUNT DIT EVEN MEEPIKKEN' De 9drie99 spreken klare taal Wisselende beivol- j king Zij kunnen tegen 'n stootje HEEL EUROPA AGENDA Verzetsschade voor res.-officieren Stakingen in België breiden zich uit Premieverlenging Geen coadjutor voor Kardinaal de Jong Onderwnwrss;?1 «rissen verhoogd Souschef Gen. Staf De speer in de moderne oorlog Initiatief b\j de verbondenen j-e-t*.-:;. Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8131. Admini- I ctratie 8773 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. I C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H b L de Rechter, L. J. v. t Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne- mentspriis bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, oer post f 5.40. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 039 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7S per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws» editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Nieuwstraat 41. Telefoon no. 35). mdde. Nog lang hebben getracht een gelijk spel .ar het vuur was er uit tg verdedigen, slaagden er in de voorsprong te - VLISSINGEN 2-2 lile 2 e helft fl werd er zeer aantrek- gegeven en alleen de en was het ie merken, de sterke wind mee ïsverstand lussen de was de eerste stoot tot ouwen wist zich tussen huiven, maakte de bal »t naast. nuut wist Vlissingen de door midvoor Hendrik- idige wijze de bal vrij ast een totaal verbou- emons van Internes Lang duurde deze want toen Vergouwen eld een diagonaal schot naar linksbuiten van was deze het, die mid- de kans schiep om voor :lpunten (11). en was het weer dezelf- die voor de Ettenaren s bracht. Ditmaal liet :ck (en zeer terecht) de de in betere positie ver ruiten van Gils, die on- doelman Bliek knalde g van Internos duurde tort, want het was in de it de Jode de Internos- omspeelde en met een idoende rollerlje schuin itste. ind kwam ook het em- ;n zuiver beeld van de laf. ichulte weer in van Nederland van de Ronde van Ne- Gerrit Schulte. die vo- onde slechts als tof- meegem&akt, zal di» Nederlandse kleuren ■t .contract zal een de den getekend. EG SAMENGESTELD de N.V. Rubberfabriek aastricht is thans def:- isteld. Van deze fa- aken de volgende ren- Schulte. van Est, de richs, Janssen. Wart- ;rrit Peters, Sehoenma- van der Zande J. va» öiweitzer. zal voor de eerste ma'- Maart a.s. te Gent W assieker, de omloop vat wint wereldkam- chap veldrit staakten alle de strijd in Rondeaux heeft het nschap veldrit gew0"' .uxemburg werd verf de veldrit over 20 zan 1 uur 4 min. 57 e Fransman Andre v nin. 1 sec. achter de derde plaats isman bezet, n.l. rl lur 8 min. 48 sec. voo- lodig had. In totaal S deel, van wie 21 den Van degenen, on <ten, noemen wij "r Woutje Wagtmans De complete Nedn ing voor deze vddr» toon groot. Niet miBd schouwers hadden ap cours geschaard. a km. lang en moest z' afgelegd. Het leuvelachtlg en bebost on van tiet STOFFELIJK OVERSCHOT van Mgr. Hopmans is sinds Maan- dagavond half zeven plechtig opgebaard in een chapelle-ardente, ingericht in een van zijn vroegere vertrekken van het Gasthuis aan de Haagdijk. De zwaar eikenhouten kist is bekleed met witte zijde en op eenzelfde kussen rust het met witte mijter getooide hoofd van de Bisschop. Mgr. is gekleed in paars kasuifel met manipel, omhangen voorts met het Bisschopskruis en in de handen draagt de kerkvorst, in tegen stelling met de priesters, die met een kelk worden opgebaard, een crucifix. Aan weerszijden brandt 'n drietal kaarsen en aan de voet van de kist is een kleine tafel geplaatst, waarop de zwarte steek met groene kwastjes van Mgr. is neergelegd. De rouwkapel is aan drie zijden af geschermd met paarse gordijnen. 'A AN DE OVERKANT van de cha- pelle-ardente bevindt zich de voor malige werkkamer van Mgr.; zij was de laatste tijd ook ingericht als huis kapel met het eigen altaar van de bis schop. Aan de wand hangen nog de portretten van zijn ouders, een in olie verf geschilderd portret van de Za lige zuster Adolphine uit Ossendrecht en een foto van wijlen Mgr. Fren- cken. Boven de bidstoel van Mgr. prijkt verder een reliekenkast, die RODE KANARIES niet uit Rusland, maar uit Nederland zullen te zien zijn op de grootste vogeltentoonstelling van Europa. Zij wordt 24 Februari te Brussel geopend. PRINS BERNHARD heeft te Amster dam op de kruiser „Tromp" een ge denkplaat onthuld. Zij behoort tot de „vermelding bij dagorder" wegens dappere daden tijden de oorlog. VOOR HET EERST sinds 56 jaar is in Melbourne het doodvonnis door de strop voltrokken aan een vrouw, de 31-jarige moeder Jeanne Lee, die we gens moord veroordeeld was. MET REVOLVERS zitten ze elkaar achterna. Hijgende kwam een jongen het vertellen aan een Haagse politie post. Het bleek, dat de overspannen jongeling een hoorspel aan de radio had gehoord en dacht dat het waar was. Een psychiater stopte hem in bed. EEN OPERATIE met levensge vaar verrichtte een chirurg te Bordeaux. Hij heeft een onont- plofte granaat uit het dijbeen van een soldaat verwijderd, ofschoon hij wist, dat ze bij de minste aan raking zou ontploffen. De ingreep lukte. De granaat is na de verwij dering tot ontploffing gebracht De soldaat is genezen. een van zijn meest geliefde bezittin gen was. IN HET ZIEKENHUIS. TN DE STERFKAMER van het Sint- Ignatiusziekenhuis hebben ook gisterèn tot laat in de namiddag de zusters om beurten een biddende wacht gevormd bij de ontslapene. Een laatste groet werd in de loop van Maandag nog gebracht door de dekens Bouman uit Breda en van der Maden uit Gilze, voorts door direc teur Jos. van Campen van het dio cesaan mannelijk jeugdwerk en dr. H. Houben uit Breda, aan wie de me dische verzorging van Mgr. Hopmans was toevertrouwd. NAAR DE HAAGDIJK. SIGARENBANDEROLLES ter waar de van f 40.000, die een Haarlemse drukkerjj naar klanten heeft gezon den, zijn spoorloos verdwenen. Men denkt aan diefstal. DE HAAGSE VLIEGER om de alge mene vergadering der Verenigde Na ties in Den Haag te doen plaais heb ben, gaat niet op. De regering vindt het te kostbaar. NOG NIET AFGELOPEN is het pro ces der Z.-Molukken tegen de K.P.M. Weliswaar gaat de Republiek niel in cassatie tegen de uitspraak van het Hof, dat zich onbevoegd verklaarde, maar wel wordt een nieuwe proce dure op andere grondslag aanhangig gemaakt. DE ARBEIDSONRUST in Engeland begint toe te nemen. Er zi)n stakin gen uitgebroken in Liverpool en Shef field. Ook in Londen, Bristol en Bir- Jungham dreigen stakingen. POSITIES TROEPEN SCHEPEN: Jo- han van Oldenbarneveldt 18 Febr. nabij Socotra, Sibajak 13 Febr. nabij Socotra, Volendam 18 Febr. nabij Kaap Race. Willem Ruys 18 Febr. te Perim. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: S Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen West en S Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. S Vandaag: Zon onder 18.02 uur. 2 Maan op 16.20 uur. Morgen: Zon 1 op 7.45 uur. Maan onder 7.51 2 uur. DRECIES kwart over vijf Maandag avond werd het stoffelijk over schot langs de hoofdingang van het ziekenhuis naar buiten gedragen om door de binnenstad van Breda naar het Gasthuis te worden overgebracht. In alle stilte is dit geschied. Om half zes werd de overledene aan een zij-ingang van het Gasthuis in de Leuvenaarstraat door rector Lemmens, conrector van Poppel, mis dienaars en een groot aantal zusters opgewacht en onder het bidden van de „Miserére" en „De Profundis" werd de kist, terwijl de kosteres zuster Odilia het kapelklokje luidde, naar de rouwkapel gebracht. Vooraf hadden familieleden w.o. Vic.-Generaal, Mgr. dr. W. Koenraadt in de kapel van het Gasthuis het ro zenhoedje en de Kruisweg gebeden. In de loop van de avond heeft de zus tercommuniteit in de kapel de rozen krans gebeden, wat tegen half acht geschiedde door catechisten van de Eucharistische Kruistocht in de cha pelle-ardente. Nadat het stoffelijk overschot was opgebaard hebben de familiededen van Mgr. korte tijd in de rouwkapel verwijld; hedenmorgen van 11 tot 12 uur zouden bewoners van het Gast huis in de gelegenheid worden ge steld tot het brengen van een laatste groet. UITVAART EN BEGRAFENIS. QMTRENT de pontificale requiem dienst vernemen wij nog, dat de ze ook zal worden bijgewoond door Mgr. Hanssen, bisschop-coadjutor van Mgr. Lemmens; Mgr. Huibers zal met zijn secretaris reeds vanavond in Bre da aankomen. De overige bisschoppen arriveren Woensdagochtend en zullen met de abten en prelaten om kwart over tien van het bisschoppelijk paleis in de Veemarktstraat naar de St. Bar bara-kathedraal vertrekken. De rouwstoet, die om tien uur van het Gasthuis naar de Kathedraal zal vertrekken, wordt ook na de uitvaart via de Haagdijk naar „Zuilen" geleid; de Bredase politie-autoriteiten hebben in deze hun voile medewerking toe gezegd. Met koorkap gekleed zal Mgr. Bae ten de stoet voorafgaan, gevolgd door de overige priesters, die vóór de lijk auto zullen gaan. Verder trekken ij deze stoet mee deputaties van vere nigingen, organisaties en de jeugdbe weging in al zijn schakeringen. Mgr, Baeten wordt bij de requiemdienst o m. geassisteerd door de kanunniken Asselbergs en Antonissen, als diaken en subdiaken, terwijl Mgr. L. v. Gils, president van het Groot Seminarie Hoeven en Mgr. P. Sweere, regent van het Klein Seminarie „Ypelaar" als troondiakens zullen fungeren. Het Hoogwaardig Episcopaat en Mgr. Giob be, alsmede de abten, prelaten Malthezer Ridders zullen Woensdag morgen in het bisschoppelijk paleis door de Weleerw. heer de Jong, twee de secretaris van het bisdom, worden ontvangen. Zowel in de loop van Zon dag als gisteren werden ten paleize in de Veemarktstraat reeds verschei dene rouwtelegrammen van geestellj ke- en wereldlijke autoriteiten ont vangen. De pontificale uitvaart zal ook wor den bijgewoond door de Norbertijner abten uit de Belgische plaatsen Ton- gerloo en Bornhem. GE ZOUDT het aan de gezich ten van die kerels niet zeg gen, dat zij nu juist de mannen zijn, die straks het avontuur van hun leven tegemoet gaan. De knapen sjouwden daar Maan dagmiddag op het station te Roosendaal hun plunjezakken mee, floten het deutUje van de wonderlijk knappe ^ïrene, die ondanks alles nog steeds niet in slaap is gevallen en liepen een beetje achteloos voorbij de con troleur van de kaartjes. 1WIET EEN vreemde glimlach, alsof de militairen wilden zeggen: „Kijk dat Roosendaal er vriendelijk uit zien", stonden de soldaten een ogen blik stil op de trappen van het ge bouw en hapten zij de frisse Brabant se lucht, om vervolgens haastig te verdwijnen in de auto's, die de hele bups naar de Graaf Engelbrecht-ka- zerne reden, waar de fouriei- zijn maatregelen voor de familie had ge nomen. Neen! Van die gezichten viel het niet af te lezen, dat dit de eenvou dige Nederlandse Jongens (met een hoofdletter!) waren, die naar Korea willen trekken, om mee te vechten onder de vlag van de Verenigde Na ties. Dit waren kalme jongens, die wei nig spraken, maar die hun tijd toch wel uitstekend begrijpen. HET MOET. -\E AMBASSADEURS van Engeland, Frankrijk en de Ver. St hebben te Moskou aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken Vysjinsky 't antwoord van hun regeringen over handigd op het Russische voorstel tot het houden van een vierlandenconfe- rentie. Naar verluidt wordt in de nota voor gesteld op 5 Maart te Parijs een bij eenkomst te houden van de plaats vervangende ministers der vier lan den. Indien deze er in slagen een ba sis te vinden, zal op een nader te be palen datum de eigenlijke conferen tie te Washington worden gehouden. In de nota worden alle Russische beschuldigingen van de hand gewe zen. Er bestaat geen leger en geen oorlogsindustrie in West-Duitsiand. Het enige werkelijke gevaar al dus wordt in de nota gezegd is de houding van Rusland en het enige werkelijke leger is samengesteld in Oost-Duitsland. Geen grond voor onge rustheid TN ANTWOORD op vragen van het Tweede Kamerlid Mol (K.V.P.), heeft de minister van Sociale Zaken meegedeeld, dat hem, na deskundige voorlichting is gebleken, dat de hui dige griepepidemie niet afwijkt van de epidemieën, die om het andere jaar plegen voor te komen. Er bestaat geen gegronde reden voor ongerust heid. Op grond van de stand der me dische wetenschap, kan door deskun digen nog geen definitief oordeel ge geven worden over de waarde van inenting ter voorkoming van influen za. De voor een algemene inenting gevoerde propaganda moet voortijdig geacht worden. Moskou heeft de internationale con trole op de bewapening en de beper king der bewapening onmogelijk ge maakt. Volgens de nota moet op de agenda der conferentie van vier worden ge plaatst een onderzoek naar de oorza ken der spanning in Europa, het peil der bewapeningen, de problemen met betrekking tot Duitsland en het Oos tenrijkse vredesverdrag. Zware hagelbuien QMSTREEKS acht uur gisteren avond dreef langs Amsterdam de staart van een flinke onweersbui, die van de Noordzee landinwaarts was gewaaid. De zware slagen, die hier en daar in de stad de ruiten deden rinkelen en het ongewone tijdstip er is in Februari zelden onweer deed vele mensen geloven, dat zich een hevige ontploffing had voorgedaan. Boven IJmuiden had zich het cen trum van de buien ontlast. Het was er bar weer. De bliksemschichten ver lichtten de* haven, terwijl hagel en regen bij stromen naar beneden viel. Na een kwartiertje trok de bui naar Noordelijke richting om daarna, ver moedelijk naar zee, weer te verdwij nen. Boven 's-Gravenhage en omgeving ontlastte zich omstreeks acht uur eveneens een onweersbui. Zij was van korte duur. De buien waren tevoren reeds door vliegtuigen boven de Noordzee ge meld Hagelbuien deden zich om streeks 8 uur op verscheidene plaat sen langs de kust voor. Of deze bui een lentebui is? Op deze vraag kon zelfs „de Bilt" geen antwoord geven. pen de opleiding te ontvangen. Hier wordt ge hard: je kunt dit eventjes meepikken. Je leert er wat van: dit zijn knapen, die een duwtje moeten verdragen. Bij de groene baretten krijg je de zaak niet voor niets. Daar moet je tegen kunnen. Je gaat door alles heen, om zo'n ding te krijgen. Dit is een uitmuntende opleiding voor Korea-vechters. Zo zullen de commandanten er ook wel over denken. Die nieuwe gasten zullen het een keer of wat kwaad hebben. Sale Meleika, het zal wel los lopenKorea is ook een kracht toer. En waar de jongens verder van dromen er zijn er nu 30 in Roo sendaal en in de loop van deze week komen alle knapen, die zich gemeld hebben van het Pusan-peleton, de Intsjong-, Seoel- en Wonjoe-groep en van een Richway-compagnie. KUNT zoiets vragen aan Korpo- raai Waagdorp uit Den Haag. Hij, de knaap van behoorlijke lengte en met zwarte haren, zal het misschien niet mooi zeggen, maar zijn simpele woorden komen op hetzelfde neer. Dat de troepen bitter hard verster king nodig hebben en het volk voor de lange lijdensweg van een commu nistische dwingelandij beschermd moet worden. Ge zoudt eenzelfde vraag kunnen stellen aan Soldaat van der Belt uit Den Hay. Hij zou moeilijk een an der antwoord weten, dan datgene wat hierboven geschreven staat. Dit zijn mannen, die een volkshart meedragen: open en eerlijk. Zij zeg gen niet veel: maar wee hun daden, als zij straks aan het front zitten en die ellende bekijken. Harten, waaraan de vlag van de Verenigde Naties toevertrouwd kan worden. Deze jongens gaan er voor door het vuur. De enkele voorbijgan gers, die de boys hebben gezien, moe ten dit getuigen, dat 't sterke en ge zonde kerels zijn, met blonde kuiven en gitzwarte haren: kerels, die tegen een stootje kunnen. Vraag ze stuk voor stuk naar hun „omstandigheden" en zij zullen zeg gen, dat ze willen vechten. LOOPT WEL LOS yOOR ALLE MILITAIREN der v landmacht, met uitzondering', van de dienstplichtigen van de lichting 1950-11, bestaat gelegenheid zich op te geven voor plaatsing in verschillende vacante functies op Nieuw-Guineaa. Uitzending in gezinsverband of la tere gezinshereniging is niet moge lijk. Ook militairen met groot ver lof kunnen zich aanmelden. Wegens onderduiking rtYP VRAGEN van het lid der Twee- de Kamer, de heer Algera (A.R.) in verband met de toegezegde scha devergoeding aan tijdens de bezetting ondergedoken reserve-officieren heeft de minister van Oorlog medegedeeld dat slechts in een enkel geval uitvoe ring is gegeven aan de toezegging, die is gedaan door één van zijn ambts voorgangers. De in 1947 gedane toezegging kan niet worden gehandhaafd in de vorm, waarin zij werd gegeven. Evenwel bestaat de mogelijkheid, in bijzondere gevallen inkomensten- derving, onkosten en andere uitgaven als gevolg van onderduiken in aan merking te brengen als oorlogsscha de. Dit geldt uiteraard mede met be- betrekking tot militairen die zich aan krijgsgevangenschap hebben onttrok ken. CN ZIJ ZULLEN ook vertellen, dat zij graag naar Roosendaal komen om bij dat beste corps commandotroe- P)E OPDRACHT van de Belgische vakverenigingen aan de 70.000 mijnwerkers, die een wilde staking waren begonnen, is slechts gedeelte lijk opgevolgd. In het bekken van Luik werd gisteren weer normaal ge werkt. In Bergen werkte men echter maar in één van 29 mijnen normaal. In het gebied van Charleroi kwam slechts de helft op het werk. Trampersoneel in België dreigt het werk neer te leggen, indien de lonen niet in overeenstemming worden ge bracht met de gestegen kosten van het levensonderhoud. De metaalbewerkers van Gent zijn gisteren in staking gegaan. gERGEN OP ZOOM is de laatste dagen ten prooi aan hardnekkige ge- "le te"?ens en overal weer ond-"k°n. T»<J<»r-«>r. Ws redeI11ker^'ismm,r»niemSnd W6et er het tijne van en degenen, van wie sSn^'hetTaf t°erd^ijgeTaC dat V°lledig °P de hoogte WONING VERLATEN. In ieder geval haakt iedereen naar de finesses van de kwestie, maar nie mand is er, die de verkerende nieuws gierigheid ziet bevredigd. Het gaat volgens het gerucht, om een veron derstelde ontknoping van een reeds jaren lang bestaand mysterie, plotse ling door geheimzinnig aandoende onderzoekingen in een pand in de Lieve Vrouwestraat weer opgerakeld. ONVINDBAAR. J7NKELE JAREN geleden verdween in Berg ui op Zoom een oude Zeeuwse boer, die geëvacueerd was en in het St. Catharinagesticht ver bleef. De bejaarde man werd aller wegen als goed gesitueerd veronder steld. Destijds vertelde men. dat hij geregeld in een huis in de Lieve Vrouwestraat placht te komen. De man was op een dag uit het St. Catha rinagesticht vertrokken en men meen de toen te weten, dat hij weer naar het bedoelde huis was gegaan. Daar na heeft men nooit meer iets van hem vernomen. Geen moeite is toen natuurlijk te veel geweest om licht te brengen in deze duistere zaak, maar, hoewel alle middelen werden beproefd, is hij nooit meer teruggevonden. De veronderstelling dat hij om het leven was gekomen, oordeelde men destijds voor 99 pet. aanvaardbaar, maar in feite is dit nooit bewezen. Zijn dochter, die in Amerika woont, schijnt bij herhaling te hebben aan gedrongen op verdere onderzoekingen. Ondanks alles bleef de man verdwe nen. In zo'n geval worden vele ver onderstellingen geopperd en een daar van was. dat hij zonder iemand te waarschuwen, te vort naar Zeeland was teruggegaan en dat hij onderweg verdronken zou zi.in Zijn lijk is ech ter nooit gevonden. Anderen beweerden, dat hij Bergen op Zoom niet verlaten had. CINDS enige weken is het bewuste pand in de Lieve Vrouwestraat door de vorige bewoonster verlaten en nu is men bezig het te verbouwen. Plotseling echter werden de werk zaamheden gestaakt. Geregeld komen er rechercheurs, die het huis binnen gaan en daar. naar verluidt, het ge- het huis, van onder tot boven onder zoeken. De aanleiding hiertoe schijnt geweest te zijn een min of meer ver dachte ontdekking in het pand. Sinds enkele dagen is de woning voor iedereen gesloten en alleen de recherche heeft er toegang. LIJK GEVONDEN Van 215 weerloze burgers in Frankrijk E)E FRANSE POLITIE heeft te Aubenar in het departement-Ar dèche een massagraf gevonden, waar in zich de lijken bevonden van 215 Franse burgers. Zij zijn zonder enige vorm van proces na de bevrijding ver moord door een communistische ver zetsgroep, die hoofdzakelijk was sa mengesteld uit Rode Spanjaarden, die na de Spaanse burgeroorlog een ond \;dak hadden gevonden in Frank rijk. De politie heeft kunnen vast stellen, dat zich onder de slachtoffers slechts weinige Duits-gezinden of col laborateurs bevonden. De meeste vermoorden waren eenvoudig van kant gemaakt, nadat men ze had uit geplunderd en de sporen had willen verbergen. Anderen waren gedood uit haat tegen het katholicisme. 7 EN gemengde pers heeft Mr. Steenberghe als formateur. De Nederlandse Pravda vertelt van hem, dat hij behoort tot de grote werkgevers, wat volgens de Stalin- se catechismus gelijk staat met de grote oorlogsophitsers. Het Vrye Volk is niet van dit geloof, maar het laat „men" zich afvragen, „of iemand uit de wereld van de grote ondernemers de eerst aangewezene zal zijn in de komende moeilijke periode de centrale fi guur te zijn van een politiek, die zal moeten uitgaan van een recht vaardige lastenverdeling." Daar zit tóch een vleugje in van de Mar xistische opvatting, dat zo n man van nature het uitbuiten eigenlijk niet kan laten. Het socialistische blad vertelt verder nog 'n verhaal, dat Prof. van den Brink de vorige formateurs in de kou liet staan, omdat hij zonder Stikker niet in een kabinet wou zitten. Het schildert de mogelijkheid, dat het trio Steenberghevan den Brink Stikker het ontworpen noodpro- gram wel eens in liberale zin zou willen wijzigen. En de heer Voskuil zei Zaterdag voor de radio: „Rechtvaardige ver deling van offers zal heel duidelijk moeten zijn alvorens de socialisten meedoen". Het Parool weet nog te melden, dat de P.v.d.A.-fractie een kleine commissie heeft benoemd, om een sociaal-economisch noodprogram op te stellen, dat in de onderhandelin gen met de formateur dienst moet doen. In deze hoek is er dus gereser veerde bereidheid. Tn de katholieke pers wordt Mr. Steenberghe over het alge meen met ingenomenheid begroet. Men heeft vertrouwen in zijn in- ternationle ervaring en zijn kwali teiten als onderhandelaar. Maar dat hij een-twee-drie zal slagen, ge looft men toch niet. Zo zegt „De Tijd"; Er zal vooreerst een diepgaande be spreking van het programma nodig zijn, die moet resulteren in nog ol concrete afspraken. En vervolgens zal de keuze van personen evenmin een voudig blijken. Daardoorheen zal dan bovendien nog spelen een stevige aan val van de liberalen om het rooms- rode blok te doorbreken, en deze kan, zolang men blijft streven naar opne ming van een liberaal in de regering, de onderhandelingen zeer vertragen. De liberale pers is al begonnen, om in navolging van Mr. Oud dit na tionale kabinet te bepleiten, waar onder men verstaat een portefeuil le-verdeling in de verhouding: 5 K.V.P., 5 P.v.d.A. 5 Derde Macht (V.V.D., A.R. en C.H. sa men). Maar Prof. Romme heeft in de Volkskrant al opgemerkt, dat de „derde macht" wel dertig vertegen woordigers telt, maar dat het toch heel iets anders is dan dertig men sen van één politieke richting. QOOR HEEL Bergen op Zoom loopt het onuitroeibare gerucht, dat de onderzoekingen in het pand in onmid dellijk verband staan met de ver dwijning van de Zeeuwse man. Als een lopend vuurtje gaat zelfs door de stad, dat men zijn lijk in het huis zou hebben gevonden en dat men nu nagaat, op welke wijze hij om het leven gekomen zou zijn. Geen kwestie zo belangrijk, of iedere Bergenaar stelt die thans op de achtergrond en het enige en alge mene verlangen is te weten, hoe de ware toedracht en het verloop van deze geruchtmakende affaire is. Met veel belangstelling ziet men nu uit naar een uiteindelijke ontknoping van een enkele jaren oud mysterie Geen Bergenaar, zo blijkt wel uit het gesprek van de dag. die er aan twij felt, of dit zal een sensationele oplos sing zijn. Voor kleine boerenbedrijven VEN ALS in 1950 zal het ministerie van Landbouw ook dit jaar een premie verlenen aan de kleine boe renbedrijven, teneinde de rationalisa tie te bevorderen. Het ter beschikking te stellen bedrag zal moeten dienen voor de bedrijfsvoering. Het hoofd beroep van de betrokken boer moet landbouwer zijn, zijn vermogen moet kleiner zijn dan f 25.000 en zijn be drijf moet kleiner zijn dan 10 H.A. cultuurgrond. Er is thans 2 millioen beschikbaar voor deze premieverle ning. Daarnaast kan men rekenen op een bedrag van 3 millioen uit de Marshall-hulp. LIET BERICHT van „De Tijd" over een coadjutor voor Kardinaal De Jong is onjuist. Zo deelde het secre tariaat van het Aartsbisdom Utrecht mede aan „De Gelderlander". {Jit al deze deliberaties kan men wel opmaken, dat er nog veel hindernissen moeten opgeruimd worden, als de Kabinetsformateur de weg vrij wil hebben. We zouden er nog eens op willen aandringen, dat men nu toch allerlei gevoelig heden opzij zal zetten. Bepaalde per sonen dienen zo nodig de moed van terugtreden te tonen, ook al zou dit kunnen lijken op een winstpunt voor een politieke tegenstander. Er is geleidelijk aan een heel web van prestigekwesties om deze crisis ge weven. Uit dat web moet ze losge- wikkeld worden. Mr. Steenberghe is er wel de man naar, om dit tac tisch, maar ook beslist te doen. WERSCHENEN is het Kon. Besluit, waarbij gerekend van 1 Jan. 1948 af de onderwijzeressalarissen worden herzien overeenkomstig het accoord der commissie-Wesselings (de z.g. „ontknikking'T. TUIT.-KOLONEL F. H. van Duin zal benoemd worden tot sous-chef van de Generale Staf als opvolger van luit.-generaal M. Calmeyer. Luit.-kol. Van Duin is militair attaché te Washington. Luit.-Kolonel A. L. van den Berge is benoemd tot militair attaché te Washington. |_|ET TEGENOFFENSIEF van de Chinezen begint te verlopen. In alle secto ren van het front in Korea hebhen de verbonden troepen thans het initia tief in handen. In de Westelijke sector zijn de Chinezen op de terugtocht. Grote eenhe den zo deelt het opperbevel mee waren slechts gewapend met speren en hadden geen andere wapens. T}E VERBONDEN TROEPEN rukten haast zonder tegenstand op in het Westen van Wondjoe naar Kjongan. De Han werd overgestoken. De bat terijen van Wonsan werden door Ame rikaanse vliegtuigen tot zwijgen ge bracht Achtereenvolgens werd Jang- pong en Koksoeri ingenomen. TJIT RAPPORTEN en brieven aan officieren blijkt, hoe hoog de ge sneuvelde overste Den Ouden het Ne derlandse Vrijwilligers-detachement in Korea achtte. „Ik ben trots op mijn manschappen", zo schrijft hij. „Hun moreel is prijzenswaardig en dit on der zeer moeilijke omstandigheden en in een zeer zwaar klimaat." Ook de Amerikaanse legerleiding prijst de Nederlanders uitbundig. Dit blijkt niet alleen uit de nagelaten ge schriften van overste Den Ouden, maar tevens uit een uitlating van ge neraal Ridgway, die heeft verklaard, dat de niet-Amerikaanse contingen ten, waarbij hij ook de Nederlanders met name noemde, de beste troepen vormen, die een leider zich wensen kan.

de Stem | 1951 | | pagina 1