Drees en Van Schaik geven het op Felle aanval van Stalin op Attlee DE STAGNATIE OP V LISSINGEN- BRESKEN S Arbeidsloos Inkomen Belangrijke adviezen van de Sociaal Economische Raad voor het noodprogram Malan gaf een diner Goedkeuring van deV. S. Aanvallen der geallieerden De toestand van Mgr. Hopmans „Krachten vereni gen en pogingen uitbreiden" Spoedig televisie experiment Emigratie naar Australië Samenloop van omstandigheden Marshall laat de kinderen tekenen R DAGBLAD VOOR ZEELAND KABINETSCRISIS ZIT MUURVAST Naar een zakenkabinet Gesneuveld in Korea Waarom zijn wij er niet bij En nu naar een Europees leger „In 1948 werd onze demobilisatie voltooid Opklaringen DE directie van de stoombootdienst had ook graag meer schepen in reserve en weer een eigen ponton, maar zij is afhankelijk van de rijks regering ten deze en moet roeren met de riemen die zij heeft Dit geschiedt en wel op een wijze die, ook naar de mening van het prov. bestuur, eer lof dan blaam verdient. GOUDEN PAAR IN ST. JANSTEEN ZEVENDE JAARGANG No. 1923 i Uit°ave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. I Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, I Reigerstraat 16. Tel.. Redactie 8181, Admini stratie 8773 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C j v. Hootegeni, Mr. Dr A J. J. M. Mes, Mr. jj B U. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Abonne- I nientsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, I per post f 5.40. per week (uitsluitend bij niet- i postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Posti-ek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. - (Bijbureau: OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. _35L TT l DE KONINGIN heeft Vrijdagavond op het Paleis Soestdijk de Ministers Drees en Van Schaik angen. De formateurs verzochten van hun opdracht te ivor- den ontheven. D EEDS GISTEREN was in Den Haag duidelijk, dat de crisis muur vast zat. Hen behoefde trou wens geen afluisteraar van geheime gesprekken te zijn, om daar achter te komen. De blauwtjes, opgelopen bij Jhr. Tjarda, Ir. Staf en Prof. de Gaay Fortman, spjpiken boekdelen. De heren hadden stuk voor stuk respec tabele redenen, om te bedanken. Men kent ze. Maar daar sprak tóch ook wel een beetje bij mee de overweging: Wat waag ik me nog voor één enkel jaar in de kou? IN DE KOU. CN WAT VOOR KOU! Er zullen '-'straffe maatregelen genomen moe ten worden en ieder, die ze voorstelt DE SCHAARSTE aan verschillende zeer noodzakelijke goederen heeft de Franse Regering doen besluiten en kele export-beperkende en import-be vorderende maatregelen te nemen. Men hoopt hiermee tevens prijsstij gingen te voorkomen. waarop de overheidsab- s i d i e e r t. Totale distributie wordt niet noodzakelijk geacht. Physieke in vesteringscontrole is ook nodig. Loonpolitieke maatregelen worden in het algemeen niet aanbevolen. WIE WORDT FORMATEUR? CHURCHILL geeft de strijd tegen de Labour-regering nog lang niet op. Nauwelijks is zijn „defensie motie" afgestemd, of hij heeft al weer een nieuwe motie ingediend. Nu gaat het tegen het befaamde aardnoten-plan, waarvoor de Re gering 6 millioen pond vraagt. De vroeger gevraagde 36.5 millioen pond zijn als verlies afgeschreven. Nu wil men pp kleine schaal het eens mislukte plan doen herle ven. en uitvoert, krijgt een barre wind van voren. Dat kan men van te voren op zijn vingers natellen. Er ligt, naar men weet. al een heel plan klaar. Iedereen gist er naar, wat daar wel in mag staan. Een aanwijzing daar voor kan men wellicht vinden in een uitvoerige publicatie, welke Het Pa rool gisterenavond bracht. Het open baarde namelijk een uittreksel uit het advies, dat de Sociaal Economi sche Raad (S.E.R.) voor de regering heeft opgesteld. Ziehier enkele van die gegevens: Tot herstel van het evenwicht in de betalingsbalans en in verband met de defensie-inspanning zal een extra be drag aan reële middelen van onge veer 1100 millioen beschikbaar moe ten komen. Daartoe zal o.m. nodig zijn: vermindering van het verbruik met 3-5 procent naast beperking der investeringen van 20-10 procent. De volgende middelen worden daar toe gesuggereerd: a. veriagen van overheidsuitgaven voor investeringen en andere aard; b. het verlagen van subsidies; c. het verhogen van indirecte belastingen op weelde-artikelen en producten voor massaverbruik; d. een herziening van vennootschaps- en inkomstenbelasting; e. het heffen van een bijzondere oor logswinstbelasting; f. het doen van een beroep op besparingen (leningen plaatsen). Ook kunnen physieke controlemid delen worden toegepast; directe ver- bruiksbeperking door productievoor schriften voor weelde-artikelen voor binnenlands gebruik en distributie van verbruiksartikelen voor zover nodig. Gesuggereerd wordt vooral distri butie van dieartikelen, Wie er nu formateur moet worden? Weer eens Stikker? Romme? Een „blutenstaander" als Steenberghe? In ieder geval duikt nu de gedach te aan een zakenkabinet op. Een ka binet dus, welks formateur de partij en vooraf niet raadpleegt. Dat maar gaat regeren in de hoop, telkens wei een meerderheid te zullen vinden. Maar de formatie van zulk een Ka binet kan niet in een vloek en een zucht geschieden. Men verwacht, dat daar veel tijd voor nodig zal zijn. We zijn vandaag in de 25e dag van de crisis. Zal ze het gouden jubileum halen? Laten we er eigenlijk geen grapjes over maken. Het is ernstig, om niet te zeggen ergerlijk genoeg, dat in de ze tijd allerlei politieke berekeningen het vormen van een kabinet in de weg staan. Onze parlementair-demo cratische machinerie stokt. Er schuilt groot gevaar in dit dralen. Ook ons aanzien tegenover het buitenland staat erbij op het spel! QE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 3 Februari is gesneuveld in Korea de soldaat le klasse H. J. van Dijk, uit Doesburg en op 12 Februari de soldaat J. Mul der uit Den Haag. R. I. P. DE PARIJSE Conferentie over het Europees leger is verdaagd tot 22 Fe bruari. Men wil het Franse Plan eerst goed bestuderen. EISENHOWER is aan boord van de „Queen Elisabeth" naar Europa ver trokken. Hij hoopt 21 Februari in Pa rijs aan te komen. EEN ONTPLOFFING van een hoog- drukpotnp in het energiebedrijf Cen trale Noord te Amsterdam had nood lottige gevolgen. De machinist Bor- gart, 46 jaar, werd gewond aan de buik en overleed ter plaatse. De voor man Leyenberg, 34 jaar, kreeg een scherf tegen het hoofd en werd le vensgevaarlijk gewond. DE REGERING wil tegen betaling verblijfsvergunningen gaan verstrek ken aan vreemdelingen, die hier tij delijk zijn of die in ons land hun hoofdverblijf hebben. Een wetsont werp is ingediend. HERRIOT is afgetreden als voorzit ter van de radicale partij in Frank rijk. Reden; hij zag geen kans de no dige eenheid in zijn partij te hand haven. Veel radicalen waren tegelijk Gaullisten. DE WALVISVAART zal worden uit gebreid met een vloot van 12 Itali aanse schepen. Over 2 jaar hoopt Italië per seizoen ongeveer 1800 walvissen buit te maken. HET INDONESISCHE Kabinet heeft goedgekeurd, dat de Constituante zal worden gekozen volgens getrapte ver kiezingen. De kiesplicht zal niet wor den opgelegd. POST VOOR opvarenden van de „Jo- han van Oldenbarneveldt" moet 19 Februari in ons land op de bus zijn gedaan. VL1EGTUIGWEG, Onderduikerspad, Pilotenweg, Wrakkenpad en meer van dergelijke aan de oorlog en het ver zet herinnerende namen zijn nu voor de wegen in de Noordoostpolder offi eieel vastgesteld. „Zware kostvoor Gordon Walker Q OR DON WALKER, de Britse mi nister voor Gemenebestzaken, werd door de Zuid-Afrikaanse pre mier Malan op een diner genodigd. Tot verhoging van de eetlust van zijn gast hield Malan een opwekkende re de. Daarin vertelde hij, dat het Ge menebest bijeen kan blijven, dank zij het beginsel van vrijheid en onafhan kelijkheid der daarin gegroepeerde staten. Nu is Malan niet bepaald de man om zonder meer aan vriendelijkheid te doen. Hij wil tegelijkertijd ook steeds zo profijtelijk mogelijk zijn grieven aan de man brengen. Dus liet hij erop volgen: „Het is jammer, dat we de laatste tijd hier in Zuid-Afrika zoveel te klagen heb ben over op ons geuite critiek, welke voortspruit uit onwetendheid of kwaadwilligheid. Bovendien bemoei en andere leden van het Gemenebest zich door middel van de V. N. met onze binnenlandse aangelegenheden." Op dit ogenblik was de eetlust van Gordon Walker aanzienlijk vermin derd. Doch hy had bepaald helemaal geen trek meer, toen Malan onver hoeds op hem afvuurde: „Wanneer, deze neiging voortduurt, zal het een bedreiging voor het Gemenebest kun nen zijn". Alles bijeen was het een „zware maaltijd" voor Gordon Wal ker. Het landbouiv-borgstellings- fonds £^E V. S. hebben zich kunnen vere nigen, zo deelt minister Mansholt in een nota mee, met de aanwending van f 25 millioen van het z.g. tegen waardefonds voor de vorming van een borgstellingsfond voor de landbouw. Deze f 25 millioen komen dus van het saldo op de speciale rekening bij de Nederlandsche Bank, waarop de te genwaarde in guldens van de dollar schenkingen in het kader van het Europese Herstelprogram wordt ge stort. Het geld zal voornamelijk worden gebruikt voor verbetering van de grond, de uitrusting ten behoeve van de ruwvoederproductie, de hygiëni sche melkwinning en andere midde len ter productieverhoging. Zo spoe dig mogelijk zullen in verband hier mee bij de Staten-Generaal de nodige budgetaire voorzieningen worden aan hangig gemaakt. UIT KOREA DRITSE infanterietroepen, gesteund door tanks en artillerie, hebben in samenwerking met Amerikaanse troe pen gisteren de gehele dag zware aan vallen gedaan op de stellingen dei- Chinezen in de heuvels, die de weg naar Seoel afsnijden. De Noordelijken hebben reeds drie dagen alle pogingen verhinderd om hen te verdrijven. Reuter seint, dat tegen het einde van de dag „gestelde doelen" door de verbonden troepen waren bereikt. Zij groeven zich voor de nacht in. OFSCHOON de toestand van Z.H. Exc. Mgr. Hopmans nog steeds achteruitgaande is, ver namen wij, dat Monseigneur gisteren een tamelijk goede dag gehad heeft. 28 Internationale organisa ties in de Domstad ■TENGEVOLGE van het veel meer M intens geworden internationale verkeer na de oorlog hebben ook de internationale contacten tussen de ka tholieke organisaties zeer aan belang rijkheid gewonnen. Dit wettigt het vertrouwen, dat de bijeenkomst van afgevaardigden van internationale or ganisaties werkelijk betekenis zal heb ben voor de Katholieke Kerk". Met deze boodschap van Kardinaal De Jong heeft Mgr. dr. A. Ramselaar, aalmoezenier van de ontvangende Int, Unie van Katholieke Vrouwenvereni gingen, een driedaags congres geopend dat tevens de jaar-bijeenkomst is van 28 internationale organisaties, die op het veelzijdige katholieke terrein in de wereld werkzaam zijn. Aan deze met belangstelling aanhoorde bood schap heeft de presidente van dit con gres, mevrouw F. Steenberghe-Enge- ringh een welkom verbonden, o.a. tot Mgr. Censi uit Rome, die het Vaticaan vertegenwoordigt. In de openbare openings-vergade ring heeft mr. Vittorino Veronese, voorzitter van de Katholieke Actie in Italië, een rapport uitgebracht over de voorbereidingen van het congres voor Leken-apostolaat, dat in October te Rome zal worden gehouden. De volgende onderwerpen werden aan het congres vogygelegd: leken apostolaat in de moderne wereld en de leerstellige grondslag waarop het moet berusten; de vorming van leken voor het apostolaat; uitbouw van de christelijke maatschappelijke orde en verantwoordelijkheid van de katho lieken in het internationale leven. Men verwacht van 7 tot 14 October op dit wereldcongres vertegenwoordi gers in de ruime zin als op het con gres te Utrecht. In besloten zitting zijn daarop tal van rapporten over allerlei activiteit op katholiek internationaal gebied be sproken. Vandaag komen verschillen de commissie samen, die zich zullen beraden over vraagstukken van be volking en jeugdopvoeding, over de verhouding tot de Unesco, over kunst en cultuur, over het alcoholisme en over het apostolaat van de Pers. Het wereldcongres te Utrecht stem de er mee in, dat men zou arbeiden onder de leuze: krachten verenigen en pogingen uitbreiden. Het congres stelt zich voor, dit te bereiken door het verzamelen van gegevens en het verspreiden ervan, door de richtlijnen van de Pauselijke zendbrieven te volgen, de leken be wust te maken van hun apostolaat en het lekenapostolaat te plaatsen op wereldplan. LJET LID der Tweede Kamer, de heer Fens (K.V.P.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of de Nederlandse regering een uitnodiging heeft ontvangen tot bijwoning dei- conferentie te Parijs over de opbouw van een Europees leger. Indien dit zo is, kan de minister dan mededelen hoe het antwoord der regering op de ze uitnodiging heeft geluid? Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs is de Conferentie voor het Europese legrer geopend onder voorzitterschap van Minister Robert Schuman. Op deze Conferentie is ook een delegatie van West-Duitsland aanwezig. In het midden van de achterste tafel Minister R. Schuman. CTALIN heeft zich laten interviewen door een correspondent van de Prawda. Dat gebeurt niet iedere dag, niet iedere maand en zelfs (als we het wel 'hebben) niet ieder jaar! Voeg bij dit opzienbarende feit de inhoud van het interview, zijnde een ongemeen felle aanval op Attlee en niet min der scherpe critiek op de V. N., dan is het gerechtvaardigd te denken: „Er iets bijzonders aan de hand achter het IJzeren Gordijn". Voor ons (voorlopig) geruststellend was hetgeen Sta) in zei over het al of niet onvermijdelijk zijn van een oor log: „Op het ogenblik kan een oorlog niet als onvermijdelijk worden be schouwd". Stalin zei het als laster te beschou wen van Attlee, toen deze beweerde, dat de Sovjet-Unie na de oorlog niet gedemobiliseerd heeft. In 1948 werd onze demobilisatie voltooid, zo ver klaarde hij. De toon tegenover Attlee was overigens weinig beminnelijk. Hij noemde hem voluit een leugenaar, die de agressieve politiek van de Britse Omroepverenigingen brachten rapport uit FNEZER DAGEN hebben de Om- roepverenigingen een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin organisa torische, technische en programma aspecten van experimentele televisie uitzendingen zijn beljandeld. De Mi nisters van Verkeer en Waterstaat en van K. en W. zullen dit rapport bestuderen. Zodra de Regering aan de Nozema, welke in opdracht van de Regering reeds eerder aan het expe riment richting gaf, een gunstige be slissing heeft laten weten, zal spoe dig aan het experiment uitvoering worden gegeven. Men zal zich herinneren, dat door de P.T.T. reeds geruime tijd geleden Lopik werd uitgekozen als plaats voor de experimentele televisie-mast, wel ke thans haar voltooiing nadert. Het is de bedoeling, dat het experiment twee jaar zal duren. In die tijd zal er met de filmwereld, met name met de studio's van Cinetone te Duiven dreeht, worden samengewerkt. Regering voorstelde als een vredelie vende politiek. Hij doet dit om het volk te misleiden en het in een nieu we oorlog te slepen. Attlee is niet voor de vrede, maar voor een nieuwe wereldoorlog, aldus vuurde Stalin af. TEGEN DE V.N. CTALIN zei, dat de V. N. oorspron- kelijk opgericht werden als een instrument voor het handhaven van de vrede, maar „thans veranderen in een middel tot het ontketenen van een nieuwe wereldoorlog". Zij z(jn niet langer een wereldorga nisatie maar een Amerikaanse orga nisatie, die voor de V. S. werkt. Over Korea zei Stalin, dat, indien de V. S. China's vredesaanbiedingen definitief verwerpen, „de oorlog dan slechts zou kunnen eindigen in de volledige nederlaag van de interventionisten". Voordelige K. L. M.-vluchten QM DE WACHTLIJST van aan staande emigranten naar Aus- stralië, welke thans reeds ongeveer 13.000 personen telt, enigszins te verlichten, heeft de Regering beslo ten in de eerstkomende maanden, het vervoer van emigranten naar Australië door de lucht te bevor deren. In verband met de hoge kosten ko men hiervoor in de eerste plaats zij in aanmerking, die de thans gelden de vliegprijs van Amsterdam naar Sydney (f 1700 per volwassene) be talen. In deze gevallen wordt hét ver trek zoveel bespoedigd als mogelijk is, zonder het scheepsvervoer te ver tragen. Daarna komen voor vervoer door de lucht in aanmerking de emigran ten, die aan de volgende drie vereis ten voldoen: a. Opgegeven hebben de scheepspassage volledig zelf te kun nen bèkostigen, doch eventueel bereid zijn voor dit bedrag de overtocht per vliegtuig te maken. b. Zich reeds ge ruime tijd geleden voor emigratie naar Australië hebben aangemeld en dus reeds in het bezit zijn van een volgnummer van de Stichting Land verhuizing Nederland en c. Gereed zijn om ook werkelijk op zeer korte termijn te vertrekken. Voor dit luchtvervoer dient men zich aan te melden bij het centraal emigratie boekingskantoor, Achterom 88 (bij de Hofweg) te 's-Gravenhage. of bij" de plaatselijke agenten van de K. L. M. Het laat zich aanzien, dat degenen die zich thans voor 't eerst voor emi gratie naar Australië aanmelden, waarschünlijk pas tegen het einde van het jaar op vervoersmogelijkheid per schip kunnen rekenen. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: In het Oosten van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen, overigens ge- deelteiyk bewolkt en overwe gend droog weer. Matige en langs de kust later vry krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. Vandaag: Zon onder 17.56 nur. Maan op 12.35 uur. Zondag: Zon op 7.52 uur. Maan onder 6.48 u. Zon onder 17.58 uur. Maan op 14.43 uur. Maandag: Zon op 7.50 uur. Maan onder 7.15 uur. \TAAR AANLEIDING van de stagnatie welke van de week voorkwam op de lijn Vlissingen-Breskens en die het vervoer zo ernstig dupeerde is er iets ontstaan, dat lijkt op een relletje tegen de provinciale stoombootdienst zelt. Nu is liet natuurlijk te begrij pen, dat de gedupeerden verbit terd waren, maar desondanks blijft redelijkheid geboden en het gaat niet aan schuld te leg gen op hen, die dat niet verdie nen. Wij hebben de zaak grondig onder zocht en kunnen niet anders zegger dan dat de stoom bootd-enst vuor over macht heeft gestaan er. mede .ie dupf is geworden van de omstandigheden Toevallig iag behalve de „Prins Bernhard", die in revisie is, ook de „Willem F', waaraan een herstelling nodig was geweest, in de binnenhaven Varen met de „Prins Bernhardwas die dag niet mogelijk; wel ging dit met de „Willem i" maar omdat de grote sluizen nog niet werken moest men wachten op hoog water en dit was er pas om vijf uur Toen is het schip naar buiten gegaan en kon al- tnans fietsers en voetgangers over zetten Niemand kon 's morgens vcor- zien dat de reparatie van de kogella ger der stuurinrichting zo lang zou duren, anders zou men natumliik de chauffeurs aangeraden hebben 'naar Kruiningen te rijden of naar Fovkpel- der. Het enige wat men had kunnen doen was nabij Kruiningen en in O Zeeuwsch-Vlaanderen waarschuwings borden plaatsen en dit zal, wanneer onverhoopt in de toekomst weer zo iets plaats vindt ook wel gebeuren. EER LOF DAN BLAAM Een raar misverstand JN HET KADER van het Marshall plan is een grote Europese teken wedstrijd voor kinderen georganiseerd met waardevolle prijzen. Het was natuurlijk de bedoeling om alle kinderen de gelegenheid te geven mee te doen maar in ons iand zond het departement van Onderwijs de uitno digende brochuren door een misver stand alleen aan de openbare scholen! Teneinde deze fout nog zoveel mo gelijk goed te maken, heeft het Bu reau Plan Marshal besoten aan de wethouders van onderwi.i-- der ge meente Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Temeuzen, Axel, Hulst, Oostburg en O. en W. Souburg alsnog een aantal dezer Brochures toe te zen den, die dan ter beschikking staan van de bijzondere scholen. Scholen in de genoemde gemeenten kunnen de brochures dus aanvragen bij de wet houder van Onderwijs en die in de niet genoemde gemeenten «bij het Haagse bureau van het Marshallplan Veel tijd is er echter niet meer. want 1 Maart sluit de termijn. DE JURY IN ZEELAND iedere provincie wordt thans een jury gevormd, die strake de inge zonden tekeningen in eerste aanleg zal beoordelen, waarna een jury in Den Haag de eindbeslissing zal r men. Op verzoek van de Commissaris der Koningin hebben in de jury, die de inzendingen uit Zeeland zal be oordelen, zitting genomen: mevr. J. den Beer Poortugael-Nanninga te Vee- re, de heren L. Heymans, kunstschil der en tekenleraar te Middelburg. J. van Kasteel, leraar aan de Rijksleer school en Rijkskweekschool te Mid delburg, N. Dekker, leraar aan de Chr. M U L O. te Middelburg, drs. L. J. G. Lockefeer. leraar aan het R.K. Lyce um te Hulst en tenslotte A. G. Wa- gensveld en G. Ballintijn, beiden te Middelburg. Deze jury zal uit iedere groep der ingezonden tekeningen 10 exemplaren aanwijzen, die meedingen naar de landelijke bekroningen. RESTEN VAN „IRMA" WORDEN GESLOOPT Men is momenteel druk bezig met de algehele afbraak van de resten van het voormalige rust huis „Irma" aan de weg tussen Oostkapelle en Domburg. Het rusthuis brandde zoals bekend in de zomer van 1949 uit en zal niet herbouwd worden Op enkele hon derden meters van de plaats van afbraak is men al druk bezig met de bouw van het nieuwe pension tehuis, dat verrijst voor de Stich ting Rusthuizen Walcheren. WAARLIJK in de bloemen zit hier het echtpaar P. Aerts-Boddaert in St. Jan steen, dat onder grote belangstelling zyn gouden bruiloft heeft gevierd. waardering voor arbeidsloos inkomen is lang niet altijd de zelfde geweest. In zekere zin staat de waardering van vroeger diame traal tegenover die van nu. Want vroeger was het oneervol om voor zijn brood te moeten werken. In onze jeugd hebben wij nog popu laire romans gelezen', waarin de held, een verarmd afstammeling van een oud geslacht, tot ontzet ting van oudere tantes en oomes gedwongen werd, voor zijn dage lijks levensonderhoud te gaan wer ken. Zelfs had men medelijden met de edelman, die door de ont waarding van de landbouw ge dwongen werd, op zijn erfgoed een industrieel bedrijf te vestigen Handel en Industrie vernederden, de man van afkomst. Het enige, dat hem paste, was een arbeidsloos inkomen, een leven van geërfd vermogen. Daarin zat in die tijd niets vernederends maar juist Iets verhevends; iets, wat de philister of de parvenu van de man van stand onderscheidde. In het kerkelijk recht wordt het nu nog als vanzelfsprekend be schouwd, dat iemand gewijd wordt, omdat hij inkomen heeft uit eigen of toegewezen vermogen. Daarin is dan mischien de verplichting ver bonden, dat hij God's lof zal ver kondigen of zich aan zielzorg sal wijden, maar de personen, die van zijn diensten misschien profiteren, zijn anderen dan die voor de op brengst der inkomsten werken. Jn onze kapitalistische maatschap pij heeft de eigendom zijn feo daal karakter van dienst aan de gemeenschap verloren. De eige naar krijgt voor zijn (aan anderen geleend) eigendom geen inkomen, omdat hij verondersteld wordt goed te zijn en goed te doen, imaar om dat hij onmisbaar is, omdat hij een machtspositie inneemt. Hij bezit, wat hij zelf niet gebruiken kan. maar waaraan anderen be hoefte hebben. Hij wil aan dat verlangen wel tegemoet bomen, maar dan moet hij ervoor betaald worden. De eigenaar van de boer derij vraagt pacht voor het gebruik de eigenaar van het huis huur voor de bewoning, de eigenaar van het geld rente voor de dispositie. Vóór vijftig jaren werden ver schillende maatschappelijke dien sten nog als ereposten beschouwd, die slechts een nominale beloning kregen, omdat zij het voorrecht waren van een bepaalde klasse of stand, die voldoende arbeidsloos inkomen genoot, om edelmoedig te kunnen zijn. De op het ogenblik zo hevig bedisputeerde kwestie van de topsalarissen moet zelfs als een laatste uitloper van deze over gangstendens beschouwd worden. Dat ls trouwens in onze West- Europese beschaving ook de bedoe ling van het arbeidsloos inkomen. Ook al wordt er arbeid verricht, is toch het inkomen arbeidsloos. Het zou anders onbegrijpelijk zijn, waarom een arbeidsloos inko men op zich eervol zou zijn. Het is slechts eervol, omdat het een teken is van stand, ontwikkeling, verhe ven beroep en hoge zedelijkheid. Dat kwam in de praktijk wel niet altijd uit, maar het was toch de bedoeling. Wat de eigenaar met zijn in komsten doet, dat gaat niemand aan. Vooral heeft niemand er mee te maken, of hij ook inkomsten uit arbeid trekt. In de tegenwoordige tijd, nu practisch iedereen voor geld werkt, zal de eigenaar zelfs als regel een dubbele bron van in komsten hebben, zonder dat daar een feodaal servituut op staat. Het is nog niet zo lang geleden, dat de overgang tussen de oude en de nieuwe vorm van arbeidsloos inkomen zich voltrokken heeft. De hoge ambtenaren zijn in ons land zeer lang nog bezitters ge weest van zeer slecht betaalde ereposten. Degenen, die geen ar beidsloos inkomen hadden, moes ten tevreden zijn met armoedige eer, omdat er nog sollicitanten ge noeg waren, die het inkomen niet nodig hadden. JSju zelfs deze laatste resten van een oude overlevering verdwe nen zijn, heeft het arbeidsloos in komen uitsluitend het karakter van een door macht afgedwongen tribuut van de arbeiders aan de kapitaalbezitter. Iets, waarbij wij ons neerleggen, omdat het een maal moet, maar waarover wij niet enthousiast zijn. Iets dus wat wij zullen pogen te beknibbelen. Dat is echter ietwat verkeerd uitgekomen. Wij hebben een divi- den stop ingevoerd en wij behou den met behulp van de staatsle ningen de geldrente kunstmatig laag. Maar het gevolg is, dat er ge brek is aan risicodragend kapitaal. Er zijn te weinig mensen, die geld sparen en beschikbaar stellen voor de zo nodige industrialisatie. Moet de Minister van Financiën zijn di vider dstop opheffen en de rente verhogen, zoals de liberalen wen sen? Of zijn er andere middelen om dit nijpend probleem op te los sen? DR. P. DE BRUIN SJ. ZUID-AFRIKA voert momenteel in tensief besprekingen met ons land, over de spoedige emigratie van 200 telefoon- en telegraaf-technici.

de Stem | 1951 | | pagina 1