Luit.-Kolonel den Ouden gesneuveld „Dekt de terugtocht Adenauer wordt op de hoogte gehouden TS JECHOSLOW AKI JE. RUSSISCH WINGEWEST VILLA-BEWOON STER smeet met bankbiljetten Formatie problemen Accij ns op gedistilleerd Ook in Italië een lawine De „gasvergifti ging" te St. Jooslancl Per jaar 20.000 Nederlanders Als verstekeling over de Oceaan DAGBLAD VOOR ZEELAND HEVIGE AANVALLEN DER CHINEZEN Opklaringen Geen stellingen oorlog Als de „Grote Vier" gaan praten De Kabinetsformatie Onbeschrijfelijke angst en spanning in Praag Ministeries door Sovjets bezet Clementis' familie in arrest Waar is Zapotocky? DE CHIQUE OLGA IN DE WIJNRODE CHEVROLET TELEFOONNUMMER VAN DRUKKER STOND OP PAKJE SIGARETTEN Canada beviel hem niet Haagse Brieven ZEVENDE JAARGANG No. 1920 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux; Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- 5tratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C j v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. U B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/rn. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke dè uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. i^T^o~r de fianden: GOES, Westsingel 98. Telefoon no. 2236 Bureap Zeeuwsch-Vlaanderen: H U L S T, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (Bijbureau: OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35). TAF. NEDERLANDSE REGERING deelt met diep leedwezen mede, dat ruwt-BW-v tvinT5™'ES TAE NEDERLANDSE REGERING deelt met diep leedwezen mede, dat blijkens bericht van het Hoofdkwartier van Generaal MacArthur uit Tokio, de Luitenant-Kolonel van de Garde Grenadiers M. P. A. den Ouden, commandant van het Nederlandse Detachement Verenigde Na- lies, in de omgeving van Hoengson is gesneuveld. Overste den Ouden was ex-K.N.I.L.-officier. Na de oorlog ging hij met een O.V.W.-eenheid (le bataljon Jagers) naar Indonesië en kreeg daar als Majoor het commando over dit baltaljon. Daarna ging hij over naar het regiment Speciale Troepen en werd com mandant van de opleidingsschool voor parachutisten in Tjimahi. In 1949 repa trieerde hij. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-deta- chement, was hij een der eersten die zich meldde. Kort voor zijn vertrek werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. 0VERSTE DEN OUDEN, geschetst door een van zijn mannen: „Hij is 41 jaar oud. Zijn vader woonde in Oud-Gastel en werkte aan de Suiker fabriek van Stampersgat. Hij woonde op de Rij- persweg en dreef daar ook een café. Hij stuurde zijn jongens naar het lyceum in Roosendaal. Ma- rinus den Ouden, de commandant, is er heen ge gaan. Hij maakte een prima H. B. S. en haalde met glans het examen. Toen ging hij naar de Aca demie te Breda. Hij wilde officier worden en hij werd officier. Hij trok de wereld in en kwam bij het K.N.I.L. in Indië. Daar was hij gezien bij de troep, hij werd (het is raar genoeg) commandant van een bataljon O.V.W.-ers. In de Jappentijd had hij natuurlijk in het kamp gezeten. In zijn jongensjaren? Hij kon prima voetballen. Dat zat in de familie. Het café van zijn vader heette trouwens ook „Sport". Het Gastelse Wilhelmina was trots op deze speler. Hij trainde vaak in een trainingspak, zoiets zag je van de anderen nooit. In 1938 kwam hij vanuit Indië naar Nederland. Hij bracht zijn verlof in Oud-Gastel door. Daar woont nu nog een broer van hem, in Rotterdam ook een. In dat jaar trouwde hij in Oud-Gastel met een meisje uit Den Haag. Hij heeft snel carrière gemaakt. Dat zegt nog al wat voor zijn kwaliteiten". (Ko de Rond uit Oud-Gastel bij een vraaggesprek in het Dag blad De Stem van 19 October 1950). w ■yERMOEDELIJK is majoor Den 1 Ouden gevallen, even nadat de stad Hoengsong weer in handen van de Chinese communisten was heroverd. De stad was van drie kanten ingesloten. De Amerikanen hebben zich uit deze Chinese val weten los te vechten en zij lieten Nederlanders achter met als op- LANDBOUWER OTTENS te Anna Paulowna richtte een schuur in tot noodwoning. Daartoe had hü geen toestemming. Gisteren kreeg hij in Amsterdam deswege f 150.boete. Ook dit is „woningnoodmisère". DE INDONESISCHE ROEPIAH zal niet devalueren, verklaarde Sjafrud- din. Wel moeten we vechten tegen stakingen, binnenlandse onrust, onder productie en finantiëie narigheid ten gevolge van geldaanmaak, zo zei hij. DE „VOLENDAM" vertrok gisteren uit Rotterdam met 1520 emigranten, bijna allemaal voor Canada. Zo zijn er voor dit jaar nog 5 reizen gepro jecteerd. dracht: „Dekt de terugtocht". De stad zelf werd prijsgegeven „om 'n gunstiger verdedigingslinie te be houden". MacArthur heeft Dinsdag voorpos ten op de Zuidelijke oever van de Han bezocht. De bevelhebber van het achtste leger, deelde hem mee, dat de communisten in een „zelfmoordaan- val" stoottroepen van naar schatting 120.000 man bij de eerste aanval in de strijd hebben geworpen. De twee generaals hebben plannen ontworpen om het nieuwe Chinese offensief het hoofd te bieden, in het bijzonder in het centrum van Korea. Aan het front langs de Han ten Oosten van Seoel hebben twee com munistische compagnieën een aanval DE ALGEMENE vergadering der V. N. heeft Dinsdagavond de Sov jet-Russische beschuldigingen, dat de V. S. zich schuldig hadden ge maakt aan agressie jegens China, verworpen met 48 tegen vijf stem- men bij drie onthoudingen. BUSSUM zal (eindelijk) het Straats- gratis van bloemen voorzien. Het door de Fransman Mon- net gemaakte ontwerp zal met Neder landse guldens worden betaald! MIDDERNACHT was gisteren voor Den Haag en Delft wat onrustig Er werd een geheimzinnig licht waarge nomen. Daarna volgde een hevige ex plosie. Men neemt aan, na onderzoek dat een meteoor de schuldige is. KAMERS TE HUUR. Dit schreef 'n Haags reclame-tekenaar van 27 jaar in de krant. Zaterdag en Zondag j.l. verhuurde hij inderdaad drie kamers (die niet van hem waren). Hij deed dit aan ongeveer 10 personen, die elk f 60.— in verbouwingskosten bijdroe gen. De tekenaar heeft nu een „ka mer" in het Huis van Bewaring. 26.000 MIJNWERKERS in het gebied van Luik zijn gisteren in wilde sta king gegaan. Zij eisen een loonsverho ging van 5 pet. met terugwerkende kracht tot 1 Januari. IN HET ONDERGRONDSE bedrijf yfU de ™ijn Laura te Eygelshoven, hetGa?nt^D 'S ?en wets°dtwerp. dat net aantal cassatiegronden verruimd. ••••••••••••I Weersverwachting, hedenavond: geldig tot In de ochtend hier en daar mist. Zwaar bewolkt met plaat- selijk buien en hier en daar op- klaringen. Meest zwakke wind tut uiteenlopende richtingen. tuur"'8 veranderinS in tempera- Vandaag: Zon onder 17.50 uur l Morgen: Zon op 7.57 u. Maan op J 10.58 uur. Maan „ndcr 4.13 uur. t ondernomen tegen een bataljon, der verbondenen; 10 km. ten Noord-Oos ten en Noord-Westen van Itsjon wordt hevig gevochten. VAN TANK TOT FORT. QP DE NOORDELIJKE OVER van de Han bij Seoel hebben de com munisten buitgemaakte Britse tanks tot aan de koepels ingegraven en zo doende in forten veranderd, die de linies der verbondenen ten Zuiden van Seoel beschieten. De tanks wer den in Januari tijdens de terugtocht van de gealliëerde troepen bij de rivier de Imdjin achtergelaten. De wig, die de communistische troe pen in de linies der verbondenen heb ben gedreven, is Dinsdag tot een 30 kilometer breed front verwijd. De verbondenen houden stand op de Westelijke vleugel, juist ten Zuiden van Seoel. Indien de communisten er in zouden slagen de weg tussen Wond- joe en Joejoe in hun macht te krij gen, kunnen zij zowel in Oostelijke,' als in Westelijke richting aanvallen en zodoende de flanken der in de Westelijke en centrale frontsectoren opgestelde verbonden troepen bedrei gen. TERUGGEKEERD van zijn bezoek 1 aan het front in Korea heeft ge neraal MacArthur verklaard het van zekere zijde opgeworpen idee om dwars door Korea een linie te ves tigen en een stellingen-oorlog te be ginnen, volkomen irreëel en illusoir te vinden Hij voegde er aan toe: „In het huidige stadium van de campagne te spreken over overschrijden van de 38ste breedtegraad, behalve dan door verspreide patrouilles en volgens de tactiek van het ogenblik, is een puur academische kwestie. Wat de toe komst voor Korea nog in petto heeft, blijft voornamelijk afhangen van tot nog toe hier niet bekende internatio nale overwegingen en besluiten.." P)E LUCHT gonst van de besprekin- gen, welke de Parijse Conferentie der plaatsvervangers voorafgaan. Frankrijk is gisteren „in een sfeer van vriendschap" met Italië overeengeko men voor dat land woordvoerder te zijn op conferenties, waar Italië niet vertegenwoordigd is. Dit geeft aan Frankrijk een flinke morele steun in de rug, terwijl Italië hierdoor hopen mag althans een gedeelte van de eigen belangen verdedigd te zien. Dat de herbewapening van Duits land als probleem met alles wat daar aan vastzit de spil is, waar iedere bespreking om draait, is nauwelijks te betwijfelen. Zo was het uiteraard gisteren zeker het geval bij de bespre king tussen Adenauer en Poncet, de Franse Hoge Commissaris. Adenauer heeft van Poncet de ver zekering gekregen, „dat Duitsland op de hoogte zal worden gehonden van de besprekingen, die de Viermogend- hedenconferentie voorafgaan". Hier mee is dus aan een hartewens van de West-Duitse Bondskanselier gehoor gegeven. Wat die voorbereiding zelf betreft: wellicht zullen de plaatsvervangers der Grote Vier tussen 10 en 15 Maart in Panjs bijeenkomen. Zij zullen dan de agenda voor de definitieve confe rentie van de Vier moeten opstellen. Nu moet daarbij worden aangetekend, dat omtrent de houding van de Sovjet- Unie ten aanzien van deze agenda letterlijk niets bekend is. Misschien zal de „schermutseling" in Parijs een en ander ophelderen. Zeker is nu wel, dat de eigenlijke conferentie niet zal kunnen beginnen vóór begin April. I oorlopig lagere ver- hoging WOLGENS het verdrag tot unifica tie van accijnzen moet de accijns op gedistilleerd met 50 procent wor den verhoogd, de accijns op bier en suiker verlaagd en op zout afgeschaft. In de Kamer was vooral volgens het V.V. critiek op de verhoging van de gedistilleerd-accijns van f 320.op 1 596.50 per H.L. In de M. v. A. zegt de regering geen heil te verwachten van nader overleg met België. Aan de andere kant wil zij de ingebrachte bezwaren niet zwaarder doen wegen, dan in deze tijd nodig wordt geacht. Zij houdt derhalve vast aan de voorgestelde verhoging, die echter niet vóór 1 Ja nuari 1953 in werking zal treden. £)E KABINETSFORMATEURS heb ben gisterenmorgen een onder houd gehad met minister van den Brink. In de middag ontvingen zjj minister Stikker en jhr. Tjarda van Starckenborgh Stachouwer tesamen. Airoio opnieuu) bedreigd TE MILAAN kwam gisteren het be richt binnen, dat het dorpje Can- za door een lawine getroffen is. Een boer werd gedood en tenminste vijf personen raakten bedolven. Canza ligt in het Formazzadal. De lawine kwam Zondag reeds omlaag. Ten Zuid-Oosten van de Brennerpas, kwam een oude boer te Chienesm om, toen daar een sneeuwmassa in het Pusteriadal omlaag kwam. Volgens deskundigen kan er ieder ogenblik nog een sneeuwmassa bij Airoio neerkomen. De vorige lawine was slechts een „halve". Alle vrou wen en kinderen zijn geëvacueerd naar cementen Alpenforten. CINDS CLEMENTIS, de gewezen minister van Buitenlandse Zaken van k Tsjecho-SIowakije, spoorloos verdwenen is, neemt de politieke span ning in en rond Praag met de dag toe. De „invasie" van 'n leger Sovjet specialisten heeft daar geen goed aan gedaan. De laatste berichten meld den de „onzichtbaarheid" van premier Zapotocky. Men kan hieraan het vermoeden verbinden, dat hij naar Moskou is ontboden. Men kan ook menen, dat hij „zo maar weg is". In beide gevallen zou de sfinx Fierlin- ger, thans vice-premier, misschien eindelijk zijn zin krijgen: uitlevering van land en volk in onderhorigheid aan het Kremlin! Man wilde vrouw en kind vermoorden £)E GARAGEHOUDER M. K. te Nieuw- en St. Joosland is door de Rijkspolitie aangehouden onder verdenking van poging tot moord op zijn vrouw en dochtertje. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Op 31 Januari werden K.'s vrouw en zijn 2.5 jarig dochtertje bedwelmd in de slaapkamer £an de woning ge vonden. Het bleek, dat zij bewusteloos waren geraakt door gas, dia via een speciaal geconstrueerde leiding van een draaiende motor van een auto, naar de slaapkamer werd gevoerd. Deze leiding was door K. gefabri ceerd. Op de bewuste ochtend is hij vroeg opgestaan om een klant te hel pen. Tegenover de politie verklaarde hij aanvankelijk enige tijd buiten be wustzijn bij de benzinepomp te heb ben gelegen, naar hij dacht tengevol ge van een griepaanval. Later bleek echter, dat hij naar de garage is gegaan en de motor van de auto heeft aangeslagen, waarna hij het gas van de uitlaat door de leiding naar boven leidde. Het kind herstelde spoedig, de vrouw ligt nog steeds in het zieken huis. Over de motieven van IC werd geen mededeling gedaan. Emigratie naar Canada J-fET IS HEERLIJK om in Ne- derland te werken". Dit zei de Canadese ambassadeur Pierre Dupuy Dinsdag in Montreal. Hij komt na een week bij familie te hebben doorgebracht weer naar Den Haag terug. „Per dag worden bijna 100 Nederlanders onderzocht voor emigratie naar Canada. Er be staat een kans, dat we op grond van de bestaande plannen 20.000 Nederlandse emigranten per jaar krijgen", aldus de heer Dupuy. WOLGENS de „Daily Telegraph" be- vindt Beria, de Sovjet-Russische vice-premier en lid van het politieke Bureau, zich met 76 Russische spe cialisten op het gebied van Tsjecho- Slawaakse zaken thans in Praag. De ze groep zou in feite het bestuur van Tsjecho-SIowakije hebben overgeno men. Reizigers uit Praag hadden de eerdere berichten omtrent Beria's aanwezigheid in Praag bevestigd. Hij zou met een speciaal vliegtuig geko men zijn. De Russische groep had zich on middellijk na aankomst verdeeld en kleine groepen hadden zich naar de verschillende ministeries begeven. Thans kon geen enkel ministerieel besluit worden genomen zonder de goedkeuring van de Russen. Ook waren drie Tsjecho-Slowaken mee gekomen, die enige tijd in de Sov jet-Unie hebben doorgebracht. In Praag heerste een sfeer van „on beschrijfelijke spanning en angst". Alle verwanten van Clementis, de ge wezen minister van Buitenlandse Za ken, over wiens lot men in de Wes terse pers in het duister tast, zouden gearresteerd zijn. Zelfs de kok en an- I_IET officiële Tsjecho-Slo- waakse persbureau „Ceteka" meldt: „De Dinsdag gehouden wekelijkse bijeenkomst van het Tsjecho-Slowaakse Kabinet stond onder leiding van vice-premier Fierlinger, daar de minister-pre sident afwezig was". De naam Zapotocky wordt door „Ceteka" niet genoemd, terwijl evenmin een verklaring wordt gegeven van de afwezigheid van de Tsje cho-Slowaakse premier. £EN WINKELIER IN DE KETELSTRAAT van de Belgische stad Diest stond onthutst te staren naar een biljet van 1000 francs, dat hij zo even van een charmante dame, die wat bij hem kocht, had ontvangen. ïf-V- t*raald® "et om en om, hield het tegen het licht, legde er een ander biljet naast en mompelde: „Dat is vals!" Hij rende naar buiten en zag nog juist een keurige wijnrode Chevrolet 1949 met nummer 14347 wegrijden in de richting van Tienen. De schone vogel was gevlogen Maar de winkelier was een schran der man. Hij greep dc telefoon en belde het filiaal op de Grote Markt te Tienen op. En daar zag de filiaal houder inderdaad de bewuste slee op de Markt stoppen. De schone dame I sjceg uit, schreed naar de étalage. De i iliaalhouder gluurde, met kloppend i hart, wat er ging gebeuren. Helaas, ze kwam niet binnen, keerde om, Wel wil de Regering het bedrag van 1 stee? weer in en suisde weg. Een de aecijns op gedistilleerd voorlopig I ["0®ie, kans om dc dame op heterdaad verhoogd zien tot f 475 per H.L., het- te bctraPpen, was verkeken! geen bij nota van wijziging wordt Dit was een der gegevens waarover voorgesteld. Ook de verlaging van de de Belgische politie beschikte toen zij bieraccijns wordt verschoven naar 1 op onderzoek toog naar een valse- Januari 1953. muntersbedrijf, dat op grote schaal werkte. In Juli 1950 kreeg men voor het eerst lucht van de zaak, toen aan de kuststreek de eerste vervalsingen werden ontdekt. Later kwamen ook in Brussel valse biljetten in omloop en tussen 18 en 23 Augustus was de Diester Ketelstraat aan de beurt, waar onze schrandere winkelier zijn ont dekking deed. Men vermoedde, dat de drukkerij zich in Duitsland moest bevinden. VOS MET 2 HOLEN. 0MDAT men nu het nummer van de rode auto kende, wist de politie al gauw wie de eigenaar was: de 50- jarige Honoré de Hulster, Kwaadham 30, Gent. Dat was echter een vos met twee holen, want ook in Brugge had hij nog een adres. Ook kwam hij veel in Antwerpen om er zijn familie te bezoeken en ook een dame, die hij 'n warm hart toedroeg. Overal werden huiszoekingen verricht, maar er werd niets bezwarends gevonden. De Hul ster scheen lont geroken te hebben, want op de bezochte adressen kwam hij niet meer. IN DE KLEM. FjE HULSTER stuurde in de nacht van 27 op 28 September onbezorgd zijn wagen over de grote weg te Mort- sel. In het duister wenkten twee Rijkswachters, die daar gewoon zijn te patrouilleren en wel eens graag in autopapieren snuffelden. De Hul ster stopte en wilde royaal zijn in orde zijnde bescheiden tonen. Maar nauwelijks hadden de mannen de naam De Hulster gezien, of zij herin nerden zich een oproep in het politie blad. De Huls/ir moest mee en zijn auto werd doorzocht. V/ie was die schone dame, die in zijn Chevrolet had gereden? Het bleek een zekere „Olga" te zijn, officieel be kend als Mevr. Moulin. DE VONDST. TNTUSSEN was de Hulsters auto on derzocht en men vond niets ver dachts. Ja toch, een pakje sigaretten vond men, waar allerlei cijfers op gekrab beld stonden. De politie aan 't combi neren en tenslotte dacht men, dat een der getallen wel eens een telefoon nummer kon zijn. Men belde het in Antwerpen op en werd aangesloten met een garage te Borgerhout, de Ant werpse buitengemeente. dere leden van zijn huishouding wa ren voor verhoren gearresteerd. Reeds eerder werd gemeld, dat Zo rin, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, in Praag is. Amsterdammer kroop op New Foundland in K.L.M.' vliegtuig MAANDAGAVOND stond de douane op Schiphol wel even raar te kij ken, toen er nit t vrachtvliegtuig van de KX.M., dat kort tevoren van New, Foundland komende, op vaderlandse bodem was neergestreken, een verste, keling stapte. De eerste verstekeling, voor zover wij konden nagaan, die de reis over de Oceaan per vliegtuig heeft ge- maakt. Het is de 28-jarige Amsterdammer J. van den Heerik, die in September van het vorige jaar op goed geluk met een Engels kolenschip naar Canada toog, en nu bij gebrek aan geld maar tussen een lading vliegtuigbanden en andere vracht in een K.L.M.-toestel naar huis terugkeerde. Het was hem niet meegevallen op het vliegveld Gander in het vliegtuig te kruipen, want de douane lette scherp op. Hij mengde zich echter onder het Canadese grondpersoneel, en toen hij even alleen in het vlieg tuig was, zag hij Kans een deel van de dozen, die de lading vormden opzij te schuiven en er onder te kruipen. Hij zat er als het ware opgevouwen. Vlak voor het vertrek klommen dou ane-beambten, politiemensen en de vertegenwoordiger van de K.L.M. het vliegtuig in. Zij hadden gemerkt, dat hij zoek was. Langer dan een half uur hebben zij ieder hoekje en gaatje be snuffeld en met hun zaklantaarns be schenen, zonder hem echter te vin den. Zijn schuilplaats bleek onzicht baar te zijn. Vier en een half uur na het opstijgen kwam hij te voorschijn. De bemanning was erg aardig voor hem. Ook op Schiphol was men eer verbaasd dan boos. Hij heeft een stuk moeten tekenen, dat hij bereid was zo spoedig mogelijk de reiskosten f 1200 aan de K.L.M. te betalen. Terstond ging de politie op de ga rage af. Ja, daar kende men de heer de Hulster wel. Hij had daar tijdens de laatste Benelux-Jaarbeurs een naastgelegen magazijntje gehuurd voor een of andere opslag. De politie ontdekte ereen volledige druk kerij-installatie met o.m. een offset pers, een cliché-inrichting en foto apparaten. Cliché's van valse bankbiljetten wa ren er echter niet, wel enkele voor werpen (een zilveren zoutvaatje en een herenoverhemd) die inderdaad met vals geld waren gekocht. Men kon ook zien, dat er een inderhaaste verhuizing van huishoudelijke artikelen had plaats gevonden. ZIJ KREEG EEN VILLA. MU OP ZOEK naar „Olga". Zij werd ontdekt in het zoveelste „hol" van de Hulster, een villa te Kalmthout. Verderop, aan de Canadezenlaan was men grondwerken aan 't uitvoeren om er een villa te bouwen, die op naam van Olga Moulin stond. Men arresteerde ook nog een broer van de Hulster. Firmin de Hulster en Amandina de Meyer, die medeplich tig aan het uitgeven van het valse geld zouden zijn. Deze beiden zijn echter in vrijheid gesteld en zullen zich later moeten verantwoorden. Alle gedupeerde winkeliers van Diest herkenden Olga, die echter op het moment van haar arrestatie geen valse biljetten meer in haar bezit had. Men schat het aantal in omloop gebrachte biljetten op 400 en ongeacht de vondst te Antwerpen, blijft de mo gelijkheid open, dat ze uit Duitsland kwamen, waarmee de Hulster nogal eens „zakenreizen" naar dit land maakte. De politie poogt nu uit te vissen, waar het valse geld vandaan kwam. LJET zal menigeen niet verwon- derd hebben, dat de voorshands informatieve opdracht in eerste in stantie aan Mr. Stikker gegeven, niet tot een formatie geleid heeft. Nog afgezien van 't feit, dat Mr. Stikker schijnbaar meer aan forma tie dan aan informatie gedacht heeft en dan 'n formatie met 'n program in V.V.D.-geest, moesten psycho logische factoren in het bijzonder bij de P.v.d.A. vooral gelet op de moeilijkheden in eigen huis wel een sterke belemmering vormen voor een reële kans op formatie van de kant van de demissionaire minister van Buitenlandse Zaken. Niet in het minst met het oog op de invloed van toekomstige ministers van de „derde macht", als zodanig. Dat daarna aan het tweeman schap Dreesvan Schaik, door Tijdspiegelaar betiteld met vader Drees en grootvader van Schaik, de opdracht tot formatie van een Kabinet, dat het vertrouwen van de Kamer dient te hebben, werd ge geven, zal evenmin verwondering gebaard hebben, al had men de be noeming van twee formateurs wel licht niet verwacht. Hoe dan ook. de oud-formateur van Schaik en de demissionaire minister-president Drees namen die opdracht in beraad, d.w.z. zij begonnen met de werkzaamheden ener formatie, die liggen op het terrein van een regeringsprogram en in de sfeer der aan te zoeken personen. Met dit werk zijn de heren, op het ogenblik, dat deze brief op de post gaat, nog bezig. Er is veel tijd mee gemoeid. En geleidelijk is het openbaar geworden,waarom er zoveel tijd voor nodig is. Door Dr. Drees zelf zijn in een persconferen tie weer een nieuwigheid tijdens een crisis daarover inlichtingen verstrekt. \/rij kort voor zijn ontslag en wel rijkelijk laat was het kabinet aangevangen zich te bera den over ernstige maatregelen, die noodzakelijk zijn met het oog op de defensie, het tekort op de beta lingsbalans, dat veel en veel groter is dan men ons had doen ver wachten en het tekort op de be groting. waarvoor bezuiniging vereist werd. Voor het Kabinet die maatrege len kon aankondigen deze vraag stukken in de Kamer kon brengen, kwam het ten val. Maar middelerwijl bleef het, overeenkomstig het normale ver zoek van H.M. de Koningin, de werkzaamheden verrichten die het belang van het land eisen. Hieronder heeft het Kabinet ook begrepen de werkzaamheden, ver bonden aan de voorbereiding der bovengenoemde maatregelen, die zijn opvolger zal hebben te nemen. Al of niet overeenkomstig de door het demissionaire Kabinet gemaakte plannen. Nu wordt echter wel zeer sterk de indruk gewekt, dat van een keus geen sprake zal zijn, dat de thans gemaakte plannen richtsnoer zullen zijn voor het komende beleid. En dat de betrokken demissionaire ministers de plannen voor zichzelf opstellen, voor zich zelf als as- nieuwe ministers. Komt het oude Kabinet dus vrij wel in zijn geheel terug, dan heb ben de heren vóór zij als minister gevraagd zijn en dit laatste blijkt volgens verklaringen van Dr. Drees het geval als demissionaire mi nisters hun plannen gemaakt. Waarbij het vanzelfsprekend is. dat de functie pas werkelijkheid kan worden als de formateurs deze plannen onderschrijven. 't Is een vreemde figuur, waarin het kernprobleem der crisis n.l. N.-Guinea, geheel op de achter grond is geraakt Qnderwijl duurt deze formatie erg lang. Het wordt tijd, dat er een einde aan komt, omdat het volk anders niet meer zal begrijpen, hoe de regering deze crisis zo gevaarlijk kon vinden, juist met het oog op hetgeen in korte termijn in Neder land, vooral als gevolg der inter nationale situatie, dient te geschie den. In zekere zin blijkt (of schijnt) deze crisis een buitenkansje voor de afgetreden regering te zijn. Zij kan haar oude kleren van zich werpen en in een nieuw gewaad terug keren. Wat als „oude en vermoei de" regering om nu eens met Oud te spreken moeilijk was om aan te kondigen, gelet op 't tot dusverre gevoerde beleid, zal nu makkelijker gaan. Hoewel ik er van overtuigd ben, dat de Kamer toch wel in staat zal zijn als de heren grotendeels terugkeren hen te herkennen in hun nieuwe kledij. Dat het komende Kabinet breed van basis zal zijn, mag men wel verwachten. Onder deze omstan- digh,."»jn zal de P.v.dA. daartegen wel geen bezwaar meer maken, I n'en déplaise de houding van de heer Vos c.s. DE TWEEDE AMERIKAANSE inter nationale Jaarbeurs zal van 22 Maart tot 6 April 1952 te Chicago worden gehouden.

de Stem | 1951 | | pagina 1